Zeven dagen Avro vanuit Zeeland °1 C OPRUIMING NU 10 TOT 50% KORTING JjguSSfiE VERSCHOORE GRATIS FILM, A4 TASSEN COMBI BACK GRATIS ONTWIKKELEN VLISSINGSE CHINEZEN NA TERREUR IN GEBOORTELAND Met spanning heeft de Chinese gemeenschap de ontwikkelingen in haar geboorteland gevolgd. Eerst met vreugde de successen van de studen ten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking, later met afschuw de slachtingen die de militairen aanrichtten. Voor Jie Xiong, van Chinees Restau rant Pom Lay in Vlissingen kwam het allemaal ex tra hard aan. In 1980 - hij studeerde toen in China - ging hij met zijn vrienden de straat op om te pleiten voor meer democratie. En in het Vlis- singse restaurant is nog meer ervaring verenigd. Chi-Ying Shu, de 22-jarige zus van de vrouw van Jie Xiong, was van 12 april tot 22 juni dicht in haar geboortestreek, in Chekiang, een stad onge veer duizend kilometer ten zuiden van Peking. Ze merkte pas iets van de onlusten toen ze in de vrije wereld, in Hongkong, aankwam. Daar las ze in de kranten over het geweld dat onzichtbaar voor haar was gehouden in de Chinese media. Zelf ook meegedaan Kon niet slapen Houden van vrijheid HILVERSUM OP PROMOTIETOER IN DE PROVINCIE Ook Boertien PZC WEEKBLADEN Fotowedstrijd Een prachtige dames- en herentas! Kom kijken naar Zeelands grootste collectie A4 tassen. Verkrijgbaar in leer- en synthetische materialen De zaak op de hoek Hoek Zusterstraat St. Janstraat 32 Middelburg '"'ICO Badhuisstraat 60, Vlissingen (bij ontwikkelen afdrukken) 19e JAARGANG NUMMER 27 5 JULI 1989 We mogen de studenten niet in de steek laten Angst overheerst in de Chine se gemeenschap in Neder land. Er is weliswaar geen aanwijzing dat er infiltranten zijn die aan Peking doorgeven welke Nederlandse Chinezen zich opvallend 'anti' gedra gen, maar je weet maar nooit. „Er woont familie van ons in China. Je weet niet of die mensen problemen krijgen door onze uitspraken", legt Chi Shu Xiong uit, die al zestien jaar in Nederland woont en het woord voert voor haar jongere zus en haar man. Angst is bovendien in gebakken bij veel immigran ten uit communistisch China. „Dat komt door het systeem waarin we zijn opgevoed. Ten tij de van Mao bijvoorbeeld werd ie dereen zeer streng gecontroleerd. Later is China liberaler geworden, maar het lijkt er op dat alles weer wordt teruggedraaid", weet Jie Xiong. In 1980 waren de Chinese gezagsdragers soepeler. Althans, het leek er op dat er een ontwik keling naar liberalere verhoudin gen op gang was gekomen. De studenten stelden hun eisen. Op straat demonstreerden ze onder meer voor meer inspraak hoewel ook toen al hogere politieke idea len de kop opstaken. Van echte opstanden was nog geen sprake, ze kunnen nu gezien worden als voorbodes. Xiong die in China een opleiding technisch tekenaar volgde relati veert: „Dat waren opstandjes. We wilden meer democratie op de universiteiten en hogescholen. We wilden onze eigen voorzitter kunnen kiezen eri nog wat van die zaken die belangrijk zijn voor intelligente mensen. De studen ten bekijken hun maatschappij, de politiek en de economie, door een progressieve bril. Overigens zijn de Chinezen over het alge meen goed ontwikkeld". En sommigen moeten hun logi sche drang naar meer vrijheid nu met de dood bekopen. Doodvon nissen gaan op de rechtbanken als zoete broodjes over de toon bank. Op de televisie zien we de bange en vaak gemartelde ge zichten van de opgepakte Chine zen. Nederlandse Chinezen zien dat ook en voelen mee. Ook Jie Xiong. Door zijn ervaringen 1980, voelt hij zich sterk betrok ken bij de opstand op het Plein van de Hemelse Vrede die de af gelopen tijd op onze beeldscher men was te zien. Toen de militairen uiteindelijk meedogen loos ingrepen, was hij volkomen van de kaart. „Hij heeft nachten niet geslapen", weet zijn vrouw Chih Siu Shu Xiong. Hij vult aan: „Het is belangrijk dat wij Chinezen in Europa actie blij ven voeren voor de studenten die zijn opgepakt. Daarmee kunnen we onze landgenoten helpen". Later benadrukt hij die stelling nog een aantal keren. Zijn vrouw: „Elke dag zat hij huilend aan de televisie. Hij kon er niet tegen, de tanks die op onschuldige mensen inreden. Ook als het restaurant vol zat met gasten, liep hij naar boven, naar de tv. Als Chinese restaurateurs willen we in elk ge val actie blijven voeren". Vier jaar geleden kwamen Xiong en Chi-Ying Shu naar Nederland. De eerste indrukken waren over weldigend. In de landelijke streek waar zij vandaan kwamen was bijvoorbeeld de elektriciteitvoor ziening aanzienlijk minder ont wikkeld. En de Nederlanders - zo weten ze zeker - waren heel vriendelijk. Er werd bijvoorbeeld niet gelachen als ze in de knoop kwamen met Nederlandse woor den. Later begrepen ze meer van het meerpartijenstelsel, iets dat in hun China volkomen taboe was. Van die zegeningen genoten beiden volop. „We wisten uiter aard al dat Europa veel vrijer was dan China. Dat konden we in de kranten lezen". Vrolijk en vrij. Niettemin dook ook het spook van de heimwee op. „Hoewel veel familieleden hier woonden, lieten we toch mensen achter van wie we hou den. Veel familie, vrienden en kennissen. Maar ja. We hielden het daar niet uit. Chinezen hou den van vrijheid. Omdat veel mensen die we kenden al in Ne derland woonden, was de beslis sing om hierheen te komen snel genomen". Overigens beperkte de uitvoering van die beslissing zich niet tot uitsluitend koffers pakken. In Nederland en in China moest de staat de aanvragen goedkeuren. Dat soort procedu res duurt vaak enorm lang. Maar ze mochten China uit, naar hun familie in Nederland. „Wie nu weg wil, heeft trouwens pech. Na de laatste ontwikkelingen laat het regime de mensen niet meer zo snel gaan". Familie, vrienden en kennissen. Ze zitten nog steeds in China en regelmatig krijgt het echtpaar Shu-Xiong post. Over politieke zaken wordt perse niet geschre ven. „De angst, weetje wel", zegt'ie oerhollands. Toch wordt in die brieven tussen de regels door duidelijk dat het er allemaal niet op vooruit is gegaan in hun geboorteland. En niet alleen de wat ouderen zijn bang, ook de jeugd. Chi-Ying Shu heeft bijvoor beeld al veel Nederlandse ge woontes aangenomen en heeft ook Nederlandse vrienden, maar het blijft uitkijken. De familie die er nog woont, mag niks gebeu ren door loslippigheid van de Ne derlandse tak. Vandaar dat het heel moedig is van het drietal om te praten. Maar dat is belangrijk, oordelen ze. „Voor de Chinese onderdrukten". Ruud ter Weijden presenteert eveneens een aantal programma's vanaf de stad Zierikzee. in Chi-Ying Shu en het echtpaar Shu-Xiong op de achtergrond in hun Vlissingse zaak. De Avro trekt spelevarend door Zeeland. Tussen 9 en 16 juli wor den vanaf het luxe passagiers schip 'Stad Zierikzee' op diverse lokaties radioprogramma's ge maakt en soms rechtstreeks uit gezonden. Geïnteresseerden kunnen zo'n uitzending bijwonen. Bijvoorbeeld aanstaande zondag in Aqua Delta, maandag in Zierik zee - de Avro is dan de hele dag op Radio 3 - en woensdag 12 juli vanuit Middelburg, waar Ruud ter Weijden zijn programma 'Kom 'ns langszij' presenteert. De Avro wil met dit initiatief wat meer re gionale reclame maken voor zich zelf. Overigens heeft Breskens een groots opgezet programma op gesteld rond het Avro gebeuren. De anti-slipschool Rob Slotema- ker verzorgt demonstraties, de duikclub Narwal laat wat van haar hobby zien en een luidruch tige reclamstoet illustreert dat Breskens volop bruist. Talrijke muzikale optredens zorgen dat de beentjes van de vloer kunnen si Oplage: 23.450. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184 72283 Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging. 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. Pretty Things topper tijdens Sixties Festival Met Steve Marriot van de Small Faces, Q65 met de legendari sche zanger Willem Brieier in het middelpunt, Armand, een weder opstanding van Dragonfly en als rigoureuze uitsmijter Pretty Things wordt op vrijdag 15 en zaterdag 16 september ander maal het Sixties Festival in Vlis singen gehouden. Het Arsenaal is beide dagen het decor voor dit treffen der giganten en ander maal worden enkele duizenden toeschouwers verwacht. Voor de organisatie tekenen de uitbaters van Atlanta, Astoria, Frapo's, Sjoerd en Soif. Het optreden staat helemaal in het teken van de cultuur van de jaren zestig. Er zijn films, die wor den verzorgd door het Vlissingse SKW, er zijn bandjes in de kroe gen en tussendoor speelt ook in het Arsenaal nog een Zeeuwse groep, gedacht wordt daarbij aan Johnny and the Starshooters. „Vorig jaar hebben we veel ge leerd", klinkt het van de verga dertafel van de zes kroegbazen. „De fouten van vorig jaar worden nu in elk geval niet meer ge maakt". Een heel belangrijk deel van het randgebeuren is de fotowedstrijd. Wie foto's heeft uit de jaren zestig (mannen met lange haren, zeer kort gerokte vrouwen, be zoeken aan popfestivals toen et cetera) kan die bij één van de organiserende cafés inleveren. Daar worden ze dan in ieder ge val op de muur geprikt. Een jury beoordeelt de foto's. De 'beste' krijgen tijdens het festival een plaats in het Arsenaal. En voor de hoofdprijswinnaars worden nog aantrekkelijke prijzen bijeen gesprokkeld. De eigenaren van de foto's die in het Arsenaal ko men te hangen krijgen een gratis toegangskaart. De foto's kunnen tot 10 september worden ingele verd. Veel wordt verwacht van Dra gonfly, een Zeeuwse groep met John Caljouw en Rudy de Quel- joe in de hoofdrol. Eind jaren zestig maakte Dragonfly naam in Nederland. Onder meer hun ge- grimmeerde gezichten viel op. Overigens had toen nog niemand van Kiss gehoord. Omdat Dra gonfly ook internationaal ope reerde, is het niet denkbeeldig dat Kiss de gezichtsverfkunst van Dragonfly heeft afgekeken. Huib Pouwer was destijds de drummer van de Zeeuwse groep John Caljouw als zanger van Dragonfly. BIJ INLEVERING VAN UW VOLLE KLEURENROLLETJE. Onze 5 sterren staan garant vooi TOPKWALITEIT ALLEEN DE GOEDE FOTO'S BETAALT U SNEL SERVICE GRATIS FOTOALBUM GRATIS NIEUWE FILM FOTO* VIDEO* AUDIO St. JacoOsstraat 27 Vlissingen Korte Geere 1? Middelburg Lange Kerkstraat 31 Goes De toer begint zondag 9 juli in Bruinisse. Het schip ligt dan in de haven. Een greep uit het pro gramma: Gerrit den Braber pre senteert er vanaf 10.30 uur het programma Muziek Mozaiek. Ruud ter Weijden en Jitze van Kalsbeek zijn er met 'Kom 'ns langszij'. Ook de Zeeuwse com missaris der koningin, dr. C. Boer tien, is op de radio te horen. Dat gebeurt zondag vanaf 16.30 uur in een programma van Karei Prior. Maandag ligt de "Stad Zierikzee' in Zierikzee. De Avro is dan de hele dag via Radio 3 te horen met de gebruikelijke programma's. De Avro blijft in Zierikzee op dins dag. Gerrit den Braber voelt dan de jarige burgemeester J. Kruize van Oostburg aan de tand. Dat programma wordt overigens later uitgezonden. Middelburg onthaalt het schip met zijn radiobemanning op woensdag 12 juli. 'Kom 'ns langszij' met Ruud ter Weijden begint dan om 19 uur en wordt rechtstreeks uitgezonden. Vanaf 22 uur is levende muziek te ho ren. De Zeeuwse rock and roll- band Johnny and the Starshoo ters is om 17 en 20 uur op Radio 2 in de lucht. Ook op de donder dag is de Avro nog in Middelburg met de uitzending Koperen Ko en Nikkelen Nelis. Om 12 uur volgt het programma 'De burgemees ter is jarig' van Gerrit den Braber met de burgemeester van Kortge- ne, mevrouw E.J. Hoogendijk-van Duijn. De 'Stad Zierikzee' ligt vrijdag 14 juli in de splinternieuwe Michiel de Ruyter-Jachthaven in Vlissin gen. Daar wordt tussen 19 en 20 uur het programma 'hobbyvita minen' uitgezonden. De beide laatste dagen is de Avro met zijn gehuurd Zeeuws schip in Breskens waar naast een geva rieerd programma ook nog een uitgebreid randgebeuren plaats vindt. Meer informatie over de mogelijkheden om een program ma bij te wonen of een cruise te maken met de 'Stad Zierikzee' kunt u ongetwijfeld bij de Avro zelf krijgen of bij de plaatselijke VVV. Lange Delft 44/ Segeersstraat Middelburg i t 1

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1