UIT HET ZAKENHART 'ledereen schoenen met kan een racket en bij ons terecht' 'Kleinschalig maar gezellig' Organisatie een voorbeeld Zeeuwse Engelse tuinen twee dagen te kijk 'Wie heeft het over harde stugge klei?' Timeless in Cosmo St. Jacobsstraat steeds I duidelijker een passage HARTGRONDIG Ambachtelijk gebakken op molenbrood ovenvloer Middeleeuws in Middelburg JACHTHAVEN MIDDELBURGSE TENNISCLUB ZOEKT NIEUWE LEDEN Jeugd TIENDE ZOMERMARKT IN SCHELDESTRAAT VLISSINGEN Opgewaardeerd BUITENPLAATSEN, TUINEN EN LANDSCHAPPEN IN ZEELAND GELEZEN Verborgen paradijzen Wilde Flora mmum.- Woensdag 28 jurii 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER De Middelburgse Lawn Tennis Club in Middelburg zoekt uitbrei ding van haar ledenbestand. De tijden dat er een ledenstop moest worden ingevoerd zijn allang voorbij. Bestuur en beheerder van de meer dan veertig jaar oude tennisvereniging trekken er momenteel hard aan meer en thousiastelingen op het oranje gravel te krijgen. De twaalf banen liggen er naar hun idee te dikwijls verlaten bij. Het is tien uur in de ochtend en het zijn het meest de dames en oudere heren, die er hun balletje siaan. „Na elven liggen de banen er tot ongeveer vier uur bijna ge heel verlaten bij", zegt beheerder Dick van der Velde. Hij is sinds 1987 beheerder van het clubhuis en zorgt ook voor het onderhoud van het tennispark 'De Veste'. In de tijd van de grote groei werd het complex uitgebreid tot twaalf banen, waar toen ruim elfhon derd leden een goed gebruik van maakten. In die tijd werd ook een ledenstop ingevoerd. Daarna zak te echter geleidelijk aan het le dental naar 850. Hoe is dat zo gekomen? De bestuursleden, Wilma Sturm, Jo ke Jonkers en Jeanne Labrujère hebben daar wel een verklaring voor. „Toen in Dauwendaele een tennisbaan kwam, kostte ons dat heel wat leden", zegt Joke Jon kers, penningmeesteres van MLTC. „Ook de dorpen kregen de één na de ander tennisaccommo- datie en dat merkten wij enorm. Daarnaast heeft MLTC misschien ook niet genoeg gedaan aan de opvang van nieuwe leden, maar dat is nu veranderd. Er wordt voor hen van alles georganiseerd. Bovendien hebben vrijwilligers onder leiding van de beheerder het clubhuis opgeknapt en de kleedkamers geschilderd. Er waait nu een nieuwe wind door de club", stelt het bestuurslid. ledereen vanaf zes jaar kan lid worden van MLTC. Naast de les sen, die het eerste jaar door de club gesubsidieerd worden, is er voor de beginnende junioren op woensdag een training waarop zij op een speelse manier oefenen wat er op de les geleerd werd. „Deze training wordt door moe ders en enige jeugdleden ver zorgd", vertelt Jeanne Labrujère van de Jeugdcommissie. „Aan het slot van het jaar is er een bal en slagvaardigheidstest met een toernooi. De oudere jeugdleden kunnen meedoen aan de compe titie en verschillende onderlinge toernooien. Alle nieuwe leden kunnen de tossochtenden en - avonden bezoeken, waarbij men door loting een partner krijgt aan gewezen. Op het kennisma- kingstoernooi kunnen de nieuwelingen ook de andere le den leren kennen. Uiteraard bestaat er voor de seniorleden ook de mogelijkheid mee te doen aan de competitie". Voor wie het wedstrijdelement niet de belangrijkste rol speelt en dat is volgens het bestuur bij de meeste leden het geval, is er vol- Ze begonnen ooit als soundmix- imitatie van Tavares. Tegenwoor dig zingen de Rotterdammers Eiic Jacott, Eric Galant en Marcel Bogarde als Timeless de sterren van de hemel. Het trio treedt vrij dag 30 juni op in de Vlissingse discotheek Cosmo. Het optreden begint om 23.30 uur. op gelegenheid voor recreatief tennis. Daarnaast worden er jaar lijks een barbecue en een bridge drive gehouden en ook een gezamenlijke maaltijd ter afslui ting van de zondagcompetitie. Joke Jonkers: „ledereen die be schikt over een racket en een paar goede schoenen kan bij ons terecht. Wij zijn allang geen elite club meer". Wie meer wil weten over het lid maatschap kan bellen naar be heerder Dick van der Velde op Tennispark 'De Veste', telefoon 01180-13676. Niet-leden, die wil len kijken of de sport hun ligt, kunnen voor fl 5,- voor een uur een baan huren bij MLTC. Boven dien zal er in de vakantie een toe- ristentoernooi georganiseerd worden dat voor iedereen toe gankelijk is. Tussen de drukte door is er ook nog wel eens tijd voor een grapje. Er wordt op dit moment hard ge werkt aan de betegeling van de St. Jacobspassage (dat woord mag al best gebruikt worden). En waar zand is ontwaakt kennelijk het kind, zoals op de foto is te zien. De winkeliers en de klanten in de St. Jacobspassage geloven hun ogen niet. „Prachtige tegels zijn het", roepen ze bijna in koor. En ze hebben respect voor de moei te die architect Hans Stemmer heeft gedaan om deze tegels op tijd in Vlissingen te krijgen. Wat de ondernemers in de straat enorm meevalt is de belangstel ling van het publiek. Ondanks de drukte brengen veel mensen een bezoek aan de straat. Aangeno men wordt dat ook nieuwsgierig heid dwingt, maar daarnaast hebben de winkeliers een verlo ting met prijzen die welhaast ie dereen naar Vlissingen lokken. De hoofdprijzen zijn bijna verge lijkbaar met prijzen in een tv-quiz. En de andere prijzen met video's etcetera zijn ook al lokkers van de hoogste orde. De winkeliers daar oordelen dat de St. Jacobspassage niet alleen een aanwinst is voor Vlissingen maar voor heel Zeeland. Op vrij dag 7 juli moet het allemaal klaar zijn. Dan wordt de straat officieel geopend met een feestelijke om lijsting. Ook de loten worden dan getrokken. Volgende week zullen we uitgebreid terugkomen op die openingsceremonie. Jo/i Jolig: leder uur een quiz voor het publiek. Al weer voor de tiende keer vindt in de Scheldestraat en de omliggende straten in Vlissingen de jaarlijkse Zomermarkt plaats. Op dit feest, dat vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli wordt gehouden, zullen de winkeliers weer rond de vijftig kramen met koopwaar op de stoep zetten en zorgen tal van evenemen ten dat het publiek zich geen moment hoeft te vervelen. De bestuursleden van MLTC en beheerder Dick van der Velde achter de bar in het clubhuis „Kleinschalig maar gezellig en overzichtelijk", zo noemt Cor Schuilwerve van het bestuur van Het Middelburgs Theater trekt op de donderdagen 29 juni en 6 en 20 juli de Middelburgse bin nenstad in. Daar worden voor stellingen gegeven van het wagenspel 'Karei en de Elegast' 'Karei en de Elegast' is een paro die op het middeleeuwse ridder verhaal over keizer Karei de Grote In het verhaal wordt de keizer uit zijn paleis gelokt, zodat een louche misdadiger zich meester kan maken van de macht én de keizerin. Een plan dat uiteraard gedoemd is te mislukken. De wagen is in de vroege avonduren te vinden op de Markt, de Burgpromenade en de Lange Delft. Jan Jacobs, alg. directeur VVV-V/issingen/ Stichting Vlissingen Promotie Ik ben hartgrondig blij met de realisatie van de nieuwe jacht haven in Vlissingen. Aan staande zaterdag om 13.30 uur vindt de officiële opening plaats en vanaf dat moment zal de haven als de Michiel de Ruyter Jachthaven* verder door het leven gaan. Waar ik (naast de vreugde over wéér een attraktief stuk Vlissingen gerealiseerd) minstens even blij mee ben, is de wijze waarop de activitei ten rond de opening van die jachthaven zijn georganiseerd. De winkeliersvereniging uit de binnenstad, de horecavereni- ging, buro Ekonomische Za ken van de gemeente Vlissin gen, de VVV en de Stichting Vlissingen Promotie hebben samen met de exploitant de jachthaven in een paar goede besprekingen een leuk evene mentenpakket samengesteld en dragen daar ook gezamen lijk de kosten van. Dat is een manier van werken, die in Vlissingen meer en meer gehanteerd wordt. Partners zoeken elkaar op en zetten sa men de schouders eronder. Een ontwikkeling, die ook in de toekomst voor Vlissingen mogelijkheden biedt, want het is mijn stellige overtuiging, dat die samenbundeling van krachten op organisatorische gebied alleen maar kan leidon tot een beter (en dus ook voor het publiek aantrekkelijker) ac tiviteitenaanbod. Dat geldt overigens niet alleen de organisatie van evenemen ten en activiteiten. Op velerlei gebied is samenwerking nodig om van Vlissingen die stad te maken die we met z'n allen willen hebben. Een stad met aantrekkingskracht voor men sen uit de hele regio (en als het even kan graag nog tot ver daarbuiten). Een actueel voorbeeld van dat laatste zie ik in de magnifieke opknapbeurt die op dit mo ment in de Sint Jacobsstraat gaande is. Een bijzonder fraaie overkapping, prachtige nieu we bestrating en een door dachte gezamenlijke presenta tie van de aanwezige winkels aan de gevels. Een projekt, dat enkele jaren geleden wel licht nog met scepsis begroet zou zijn, maar dat door nauwe samenwerking tussen de on dernemers en de gemeente Vlissingen nü uitgevoerd wordt en op 7 en 8 juli aan staande officieel gepresen teerd wordt. Wéér een attrak tief stuk Vlissingen gerea liseerd. Samenwerking blijkt vrucht af te werpen. En samenwerking leidt tegelijk ook tot betere koördinatie onderling. Want het is niet toevallig, dat de openingsactiviteiten van de nieuwe jachthaven en die van de Sint Jacobspassage op twee achtereenvolgende weekenden zijn gepland. Hoe meer momenten er kunnen worden georganiseerd waar op Vlissingen net weer dat ietsje extra aan bezoekers te bieden heeft, hoe beter. Vlissingen is op een steeds opvallender manier in bewe ging. De stad is als 'totaal- produkt' drastisch aan het veranderen. Dat daarop op ve lerlei manieren wordt in gespeeld is een heel goede zaak. Dat daarvoor samen werking wordt aangegaan tussen tal van organisaties en instellingen geeft vertrouwen voor de toekomst, want er staat nog heel wat te ge beuren! Dat nieuwe Vlissingen, met aantrekkingskracht voor men sen uit de hele regio en ver daarbuiten, dét Vlissingen gaan we met z'n allen maken! Jan Jacobs de winkeliersvereniging, de Zo mermarkt in zijn straat. „De on dernemers doen enorm hun best er iets goeds van te maken en het is hard werken voor iedereen die dagen, maar er is ieder jaar weer veel publiek", zegt het bestuurslid. Eén van de hoogte punten tijdens de markt is het optreden van de clown Joli Jolig, die dit jaar in een eigen stand el ke dag en elk uur het publiek een quiz voorschotelt waarmee het aantrekkelijke prijzen kan winnen. Op vrijdag is er een demonstratie hondendressuur op de kop van de Bouwen Ewoutstraat, die om 2 uur begint en s'avonds kunnen de bezoekers genieten van de muziek van het orkest 'De Ever greens'. Zaterdag is er het tradi tionele ringrijden in de Kasteelstraat, waarbij gestreden wordt om de Gemeentebeker, die na afloop aan de winnaar wordt uitgereikt door burgemeester J. van der Doef. Een hoefsmid laat het publiek bovendien zien hoe een paard beslagen moet wor den. Ook demonstraties van an dere oude ambachten staan weer op het programma. Deze tweede marktdag wordt muzikaal opge luisterd door het looporkest van Sint Cecilia uit Vlissingen. En wie vermoeid raakt kan op het grote terras met een hapje en een drankje uitrusten voor hij weer verder gaat. Het is niet makkelijk te vinden, de Golsteinseweg in Veere, want eigenlijk ligt die B-weg dichter bij Middelburg dan bij Vee- re. Maar het zoeken wordt beloond. Een prachtige tuin in En gelse stijl die in talrijke tijdschriften in evenzovele talen is bejubeld en model heeft gestaan voor 'hoe het kan en wellicht moet'. Mevrouw A. Dekker is de bewaakster en eigenaresse van alle harmonieus gerangschikte planten, bloemen en bo men op de twee hectare grond. En al dat moois houdt ze niet al leen voor zichzelf. Regelmatig worden er excursies gehouden en op zaterdag 1 en zondag 2 juli zijn er open dagen in samenwer king met de Nederlandse Tuinstichting. Donateurs van die stichting hebben gratis toegang, anderen betalen vier gulden en tree. Overigens is niet alleen de tuin van mevrouw Dekker open. Ook zijn er tuinen in Domburg, Nisse en Kloetinge die dagen ge opend voor het publiek. Mevrouw Dekker begon in 1974 met deze tuin. „Het tuinieren heb ik eigenlijk van mijn grootmoeder geleerd". Later kwam ze als se cretaresse bij Mien Ruys, waar ze nog allerlei fijne kneepjes van het tuinvak erbij leerde. En wat haar hobby alleen was, is nu ook een beroep. Ze is aangesloten bij het architectenbureau van haar man voor het geval daar een klant naar een architect voor zijn tuin vraagt. „Het is niet meer dan een extra dimensie aan Rothuizen en 't Hooft", relativeert ze. Tuinieren in Nederland is opge waardeerd, zegt ze. „Vroeger moest je naar Engeland om wat mooie plantjes te halen. Dat kun je nu hier allemaal krijgen. Ik denk dat wij tuinhouders daar een belangrijk steentje aan heb ben bijgedragen. De mensen za gen hier de tuin, deden ideeën op en de vraag op de markt naar aparte planten werd daardoor groter. Een gevolg daarvan is weer dat de tuincentra ontston den". Ook de boekenzaken liggen nu boordevol nuttige handboeken over tuinieren. „Vroeger moest ik daarvoor naar het buitenland". Met die tuincentra heeft me vrouw Dekker prima contacten. Hoewel ze vaandeldrager was in de hedendaagse tuincultuur, ver dient ze er niks aan. Er moet geld bij. Maar ja. „De één gaat golven of maakt reizen, ik hou me - over igens samen met mijn man - be zig met de tuin. En het is echt niet zo duur als het lijkt. Met scheuren en stekjes kom je een heel eind". Bovendien zijn de planten in Nederland relatief goedkoop. „In Engeland en Frankrijk betaal je soms vier keer zoveel voor dezelfde plant". In de tuin is van alles te zien. Prachtige Engelse banken, geraf fineerd neergezette stoeltjes, een aangelegde vijver en veel laan tjes. De geuren van de dan bloei ende bloemen verraden steeds weer opnieuw de tijd van het jaar. Fluitekruid en meidoorn stonden in volle bloei toen wij er waren. „Ja dat verandert steeds", zegt ze wat gelaten. En het moet worden bijgehouden. „Voor het grootste deel doe ik dat inderdaad allemaal alleen". De tuinen die op 1 en 2 juli open zijn voor het publiek: Van Bennekom, Zuiverseweg 4 in Domburg, Poley, Dorpsplein 25 in Nisse, Lens hoek, Machtveld 9 in Kloetin ge en A. Dekker, Golsteinseweg 24 in Veere. De werkzaamheden verlopen volgens plan in de St. Ja cobsstraat. Inzet: ook tijd voor een grapje. Origineel Zeeuws molenbrood, waarvan het meel afkomstig is van molen De Pere in Oost- Souburg, is sinds kort verkrijg baar bij Maxis in Middelburg. Het brood bestaat uit honderd procent Ne derlands tarwemeel met als in grediënten zonnebloemolie, basterdsuiker, melk en boter. Het brood wordt door de bakkers van Maxis ambachtelijk op de ovenvloer gebakken. Ter intro- duktie hebben zij een reuzebrood gebakken waarvan door de klan ten het gewicht geraden kan worden. Wie dit gewicht het dichtst benaderd, wordt een jaar lang van gratis brood voorzien. h— Molen De Pere in Oost- Souburg. FOTO EDUARD ENGEL Mevrouw A. Dekker. Geraffineerde stoeltjes. Zeeland een lusthof vol oude, soms al verdwenen buitenplaat sen en nieuwe tuinparadijzen aan de klei ontworsteld. Slikken, schorren en bloemendijken met weer een geheel eigen vegeta tie. Veel van het 'groene' in onze provincie, gecultiveerd en wild, vinden wij terug in een boek dat afgelopen vrijdag in de biblio theek van Middelburg werd ge presenteerd door de Nederlandse Tuinenstichting. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes nam daar het eerste exemplaar in ontvangst. Een drieluik over het groene Zeeland. Zo zou men deze uitga ve kunnen noemen. De drie ver schillende auteurs namen ieder een deel voor hun rekening. Al lereerst geeft Diana Westendorp-Frikkee een schitte rend beeld van de oude histori sche tuinen en buitenplaatsen van Zeeland. Velen hiervan zijn helaas al verdwenen, maar op de oude kaarten en prachtige re- produkties kan men zien dat er op de plaats van de tegenwoor dige aardappel- en bietenvelden vroeger gigantische lusthoven hebben gestaan, 'soodanig dat het als een vorstelijk paleis sou mogen gerekent worden'. Dat zegt Smallegange tenminste in zijn Cronyk van Zeeland (1696). Wie denkt dat er tegenwoordig op tuingebied in Zeeland niets meer te beleven valt heeft het mis. Zelfs uit het buitenland ko men bezoekers voor de beroem de hedendaagse tuinparadijzen in onze provincie Tuinland- schapsarchitect Arend Jan van der Horst neemt de lezer mee naar een veertigtal particuliere tuinen, die stuk voor stuk ju- weeltjs zijn. Stadstuinen, boerderij- en dorpstuinen, zij ko men allemaal aan bod. De kleu renfoto's zijn schitterend en geven een goede indruk van al het moois, dat de vele tuinfana- ten door noeste arbeid op hun eigen stukje grond hebben ge creëerd. De enkele zwart-wit opname is wat flets en zou con trastrijker kunnen. Al lezend kan men zich de betreffende tuin ook niet altijd goed voorstellen en zou men eigenlijk ter plaatse met het boek in de hand een kijkje willen nemen. Dat kan soms ook, want enkele particu liere tuinen zijn op bepaalde da gen van het jaar opengesteld voor het publiek. Wie bovendien lid is van de Nederlandse Tui nenstichting kan in nog meer Zeeuwse hedendaagse 'lustho ven' terecht. Het laatste deel van het Zeeuw se 'groene' drieluik werd samen gesteld door de bij ons zeer bekende amateurbotanicus Jan Willem Jongepier. Inlagen en karrevelden, schorren en bloe mendijken, zij kennen allen hun eigen, soms voor Nederland unieke vegetatie Waar zilt en zoet elkaar ontmoet onstaat soms een boeiende flora en de auteur is zeer deskundig. De leek zal er misschien een flora bij moeten nemen en ook hier weer ter plaatse moeten gaan kijken. Want is daar het hele boek niet vooral voor bedoeld? 'Tuinen en landschappen vamZee- land' werd in samenwerking met de Nederlandse Tuinenstichting uitge geven bij Canaletto te Alphen aan de Rijn. Winkelprijs f 49,50. Voor donateurs van de Tuinenstichting f 39.50. Valerie Schepers.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 11