informatiepagina van de gemeente vlissingen Op vakantie? Verkeers maatregelen old-timersrit LEG GEEN BUIT VOOR DE RUIT Kinderen protesteren tegen hondepoep Wijs op reis Onderhoud straten, wegen en openbaar groen Commissie Sportbelangen Wat ligt ter inzage? na Commissies vergaderen Niet vergeten Start Route Kostbaarheden "vastleggen" Tot slot Verkeersmaatregelen boulevard Raadsstukken Hotelbouw Boulevard Bankert Herbestrating Burchtstraat Informatie hoeken Vakantie en uitkering Onderhoud wegen en straatverlichting Vegen Beplanting Archief vrijdagmiddag vroeger dicht Moet dat nou? Straatgoten en groenstroken Even bijpraten met wethouder Meijers Activiteiten Winkelcentrum Openbaar vervoer Schor Rammekens DE VLISSINGER Woensdag 21 juni 1989 IN DEN BLAUW GERUITEN KI redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Sommigen zijn al onderweg of zelfs weer terug. De grote stroom vakantiegangers komt echter over zo'n anderhalve week op gang. Voor de Zeeuw se scholieren begint dan de pret van zo'n anderhalve maand vrijheid. Vele gezinnen gaan dan ook in die periode op stap. Maar of u nu ver weg gaat of dichtbij blijft, er moet voor heel wat gezorgd worden voordat u gerust weg kunt. Kleinigheidjes vaak. Er wordt dan wel eens wat over het hoofd gezien. Helaas. Want dat kan verstrekkende ge volgen hebben. Meestal niet zul ke plezierige. Daarom hier een advies: lees eventjes door. Vijf minuten maar. Een paar tips. Wie weet.... f Vandaag komen er drie com missies bijeen. Dat zijn die voor de beleidsterreinen: - financiën (aanvang 17.00 uur); - personeelszaken (aanvang 17.00 uur); - sociale aangelegenheden (aanvang 19.30 uur). De agenda's voor deze vergade ringen liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Dat geldt ook voor de bijbeho rende ontwerp-voorstellen van burgemeester en wethouders aan de raad. Ramen en deuren goed afslui ten. Vergeet vooral niet wc- raampjes, ramen en deuren van douche, schuur, garage, kelder en dergelijke. Laat geen sleutels aan de bin nenzijde van de deur in de slo ten zitten. Geef vertrouwde buren een sleutel van uw huis. Vraag hen bij onraad het alarmnummer van de politie te bellen (tel. 13333). Geef die buren ook uw vakantie-adres. Uw afwezigheid hoeft niet op te vallen. Haal dus geen planten uit de vensterbank; zorg dat de brievenbus regelmatig wordt ge leegd. Sluit de gordijnen niet. Het valt wel erg op als die dag- en-nacht dicht zijn. Met een timer kunt u 's avonds automatisch het licht laten aan- en uitgaan. Het is helemaal mooi als dezelfde buren de timer af en toe aan een andere lamp "koppelen" en daarbij nieuwe tijden instellen. Doe zeker geen briefjes voor de deur of op het raam, waaruit zou kunnen blijken dat u niet thuis bent. Sluit de hoofdleidingen van water, gas en electriciteit goed af. Kan de electriciteit niet wor den afgesloten - als u bijvoorbeeld een diepvrie zer hebt - laat de buren af en toe controleren of er geen storing optreedt. Een bedorven inhoud van een diepvrieskist is, zacht uitgedrukt, verre van aan genaam. Sluit kasten, bureauladen en In 1988 gaf wethouder Meijers het startsein voor de old-timersrit. (foto Ruben Oreel). Het is en blijft voor velen een boeiend gezicht, die stoet van old-timers. Oude auto's, van allerlei rang en stand. Zo'n 80 doen er zaterdag mee aan de traditionele old-timersrit over Walcheren. Vrachtauto's, per- soneneauto's, standaard- en speciale uitvoeringen, u kunt ze allemaal in de stoet aantref fen. Dit jaar doen overigens al leen voertuigen mee die gebouwd zijn voor 1961. Start en finish van de old- timersrit is als vanouds in Vlis singen. Dat, en het eerste en laatste deel van de rit, brengt en kele verkeersmaatregelen met zich mee. De oude voertuigen worden van af circa 8.00 uur opgesteld op de Boulevard Evertsen. Daar wordt even na 9.00 uur het startsein gegeven. Doorgaand verkeer over de Boulevard Evertsen zal van circa 8.00- tot na het vertrek van de laatste old-timer niet mo gelijk zijn. De bewoners van dit boulevardgedeelte en het ach terliggende stuk van de Kenau Hasselaarstraat zijn daar al schriftelijk van op de hoogte ge bracht. Direct na de start rijden de old timers door Vlissingen en Sou burg de volgende route: - Boulevard Evertsen - Kenau Hasselaarstraat - President Roo- seveltlaan - Sloeweg - Bermweg - Kanaalstraat - Paspoortstraat - Oranjeplein - Burgemeester Ste- merdinglaan - Lekstraat en ver der richting Middelburg. Andere weggebruikers dienen er rekening mee te houden dat, als de stoet passeert, genoemde straten en die er op uitkomen, tij delijk geblokkeerd zullen zijn. Omstreeks 16.15 uur worden de rijdende pronkstukken weer te rug verwacht. Ze arriveren in Vlissingen via de Gerbran- dystraat en rijden dan verder via de: Van Hogendorpweg - Paau- wenburgweg - Burgemeester van Woelderenlaan - President Rooseveltlaan - Kenau Hasse laarstraat - Boulevard Evertsen - Boulevard Bankert - Boulevard De Ruyter - Beursplein - Bella- mypark - Nieuwendijk - Walstraat - Betje Wolffplein - Badhuisstraat - Burgemeester van Woelde renlaan. In laatstgenoemde laan - tussen de Leeuwetrap en gebouw van de padvinderij - zullen de old timers rond 16.15 uur worden ge parkeerd. Belangstellenden hebben zodoende gelegenheid ze nog eens uitvoerig te bewon deren. Volgende week woensdag, de 28ste, worden de leden van de commissie Sportbelangen in het stadhuis verwacht. Hun maandelijkse vergadering be gint er om 19.30 uur. De vergadering is openbaar. Be langstellenden wordt uiteraard ook gelegenheid geboden om mee te praten. Ook zij kunnen zich vantevoren ver diepen in de zaken die op de agenda staan. Zowel de agenda als de bijbehorende paperassen liggen namelijk ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Wie de telefoon pakt en 60267 draait of intoetst krijgt een van de medewerkers van de com missie "aan de lijn". Hij kan u ook het fijne over de verschillen de onderwerpen vertellen. Of u nu ver weggaat of dichtbij blijft, neem uw voorzorgsmaatregelen! (Foto Cor Schuilwerve). dergelijke niet af. Bij het open breken ervan kan behoorlijk wat schade worden aangericht. Laat geen geld, waardevolle papieren en/of sieraden in huis achter. Doe ze bij een bank in een kluis of geef ze in bewaring bij familie of kennissen. Zet uw fiets/brommer altijd op slot, ook als u binnen stalt. Tij dens uw afwezigheid kunt u het beste de banden leeg laten lopen. Laat geen volle vuilniszakken in huis achter. Eén van de voorzorgsmaatrege len die nog niet genoemd is, is de registratie. Met duidelijkheid bij de aangifte van diefstal ver groot u de kans dat u uw eigen dommen terugkrijgt. Zeker als u, met graveerstift of UV-pen, uw postcode en huisnummer erop aangebracht hebt. Wat bovendien voor de politie ook heel bruikbaar is, zijn gege vens als merk, type en serie nummer. Noteert u ze even. Misschien zijn dergelijke ken merken niet of moeilijk vast te leggen. In dat geval kunt u er een foto van (laten) maken. Het kan overdreven, achterdoch tig lijken om al dergelijke maatre gelen te nemen. Maar stel: er wordt een erfstuk gestolen. Voor de dief en heler zal de waarde meestal worden bepaald, door wat het op "de markt" opbrengt. En dat is heel wat anders dan de sterk emotionele waarde, bin ding die u er mee hebt. Vaak is die niet eens in geld uit te drukken. Afgezien daarvan: het besef dat er vreemden bij u in huis hebben rondgelopen, overal aan hebben gezeten Eind mei heeft de gemeente raad besloten tot enkele ver keersmaatregelen op de boulevard. Het gaat om een proef. Deze houdt onder meer in: - éénrichtingsverkeer op de hele boulevard, vanaf het Wooldhuis tot en met de oprit bij het standbeeld van Michiel de Ruyter; - volledige afsluiting voor ge motoriseerd verkeer van de Boulevards Evertsen en Bankert, iedere zondag van 11.00- tot 18.00 uur. Vorige week woensdag zijn deze verkeersbesluiten officieel gepu bliceerd in de PZC. Ze liggen ter inzage tot en met 14 juli as. Belangstellenden kun nen ervoor terecht bij de Dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Tegen de besluiten kan, eveneens tot en met 14 juli, beroep worden aangetekend bij de Kroon. Het eventuele beroep schrift dient echter te worden gestuurd naar de Commissaris van de Koningin in Middelburg. Donderdag 29 juni vergadert de gemeenteraad. De agenda voor die bijeenkomst ligt vanaf maan dagmiddag ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Met wat daarbij hoort. Zoals de voorstellen van burgemeester en. wethouders aan de gemeente raad. En het overzicht van brie ven, nota's en dergelijke die de afgelopen maand naar de raad gestuurd zijn. Zoals ze in stad huistaal heten: de "over te leg gen stukken". Die liggen overigens ook ter in zage, maar dan alleen in het stadhuis. U kunt er naar vragen bij het bureau voorlichting. De medewerkers daarvan kunnen u overigens ook tekeningen en dergelijke, die bij de raads voorstellen horen, laten inzien. Maandag a.s. (26 juni) wordt de gemeenteraad geïnfor meerd over de stand van zaken bij de bouw van het hotel op boulevard Bankert en zaken die darmee verband houden. Dat gebeurt in een gezamenlijke vergadering van de commissies -financiën, -ruimtelijke ordening, -volkshuisvesting en economische zaken. Deze open bare vergadering wordt gehou den in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. Behalve de com missieleden hebben ook andere belangstellenden spreekrecht. I Dieven zijn dol op auto's. Want kijk maan de ramen vormen de etalage. En wat u erin laat liggen, Is de 'waar. Bult die bijna voor het grijpen ligt Vooral wanneer de deuren, ramen of koffer ruimten niet goed zijn afgesloten. Laat dus geen tasje, koffer, camera of wét dan ook In de auto achter of verberg deze spullen zó dat ze van buitenaf niet te zien zijn. Neem geld, autopapieren en reservesleuteltjes altijd mee. Sluit uw auto goed af. En loop even bij de politie binnen voor de gratis folder 'Diefstal van en uit auto's; hoe kunt ut voorkomen'. Dan bent u die dieven straks misschien nét een stapje voor. VOORKOMING MISDRIJVEN Vorige week is gestart met het opnieuw bestraten van de Burchtstraat. Het werk zal in totaal acht weken duren. Naar schatting vallen daarvan (nog) vier weken voor en drie weken na de vakantieperiode. Er zal steeds in gedeelten wor den gewerkt. Zodoende hoeft de straat niet de gehele periode vol ledig te worden afgesloten. De gedeelten waar de straatmakers niet bezig zijn, blijven groten deels berijdbaar. Volgens het onderhoudsschema van de gemeente, is de straat aan de beurt om opnieuw te wor den bestraat. Van deze gelegen heid wordt gebruik gemaakt om enkele verbeteringen aan te brengen. Die betreffen vooral het maken van een duidelijke scheiding tussen rij- en parkeer- gedeelten. In een deel van de straat wordt bovendien de zijde waar geparkeerd mag worden gewijzigd. Ook komt er een dui delijker kruising met de Ritthem- sestraat. De bewoners van de Burchtstraat zijn, voor het begin van de werkzaamheden, per brief op de hoogte gesteld van het bovenstaande. Voorkomen is beter dan gene zen. Dat geldt voor de zaken waar in het hoofdartikel op wordt gewezen. Het geldt óók voor verblijf in het buitenland. Of het nu gaat om een visum, eten, uitkering, verzekering, ziektekosten, bereik baarheid... De volgende bijvoorbeeld: - vakantie en uitkeringen; - vakantie en het ziekenfonds; - vakantie en ziekengeld; - vakantie en sociale verze kering. I Bij dergelijke zaken geldt, 't klinkt misschien wat afgezaagd: zolang het goed gaat is er niks aan hand. Totdat de uitzonde ring de regel gaat bevestigen. En als u nu net die uitzondering bent? Bij het ministerie van Buiten landse Zaken kunnen ze daar volop over meepraten. In de da gelijkse praktijk hebben ze - meer dan de betrokkenen lief is - te maken met wat er mis kan gaan. En: wat daarvan voorko men had kunnen worden. Dat is veel, heel veel. Het ministerie heeft daarom, ge baseerd op praktijkervaringen, een brochure samengesteld. "Wijs op reis"-, zo heet die kleur rijke uitgave. In de postkantoren, bibliotheken en gemeentelijke informatiehoeken ligt 'ie gereed. Gratis. Da's dus mooi meegeno men. Het Voorlichtingscentrum Socia le Verzekering heeft een be knopt vouwblad uitgegeven. Daarin worden onderwerpen be handeld, die niet of nauwelijks in "Wijs op reis" aan bod komen, i Plus enkele tips. Zoals: - neem ruim voor uw vertrek contact op met de uitkerende instantie; - informeer voor het vertrek bij het ziekenfonds naar de re gels en de benodigde formu lieren voor het vakantieland. Denk daarbij ook aan de lan den waar u doorheen reist. Zeker degenen die een uitkering ontvangen, welke dan ook, doen er goed aan het foldertje even te halen. Het ligt "voor de pak" in: - de hal van de gemeentelijke sociale dienst; - de gemeentelijke informatie hoeken. Op vele plaatsen in het "ge meentelijke apparaat" duiken ze op: vragen van burgers over onderhoud van straten, wegen en openbaar groen. De ene keer worden ze in het stadhuis gesteld aan ambtenaren of tij dens (commissie)vergaderin- gen. Soms worden raadsleden er op aangesproken. Op zich is daar geen enkel be zwaar tegen. Alleen, er wordt dan wel een "extra schakel" in gebouwd. Waardoor het langer kan duren - dan eigenlijk nodig is - voordat de vraag of klacht op de juiste plaats terecht komt. Dat is, als het om onderhoud van straten, wegen, trottoirs en straatverlichting gaat, de afde ling onderhoud wegen. Deze is gevestigd aan de Edisonweg en daar telefonisch bereikbaar via het nummer 61900. Op hetzelfde adres is de afde ling reiniging gevestigd, die niet alleen het huis- en grofvuil op haalt, maar bijvoorbeeld ook zorgt voor het vegen van straten, het legen van afvalbakken en het gangbaar houden van riole ring. De afdeling reiniging kunt u telefonisch bereiken via het nummer 62291. Met vragen en/of klachten over het openbaar groen kunt u zich wenden tot de afdeling beplan tingen. Het adres daarvan is: Zaaihoekweg 2; het telefoon nummer: 13902. In verschillende artikelen op deze pagina wordt er naar ver wezen: de gemeentelijke infor matiehoeken. Ze zijn ondergebracht in: - het stadhuis, bij het Stafbu reau voorlichting en in spraak. Dat is geopend op: maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. - de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91). Die is geo pend op: maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkda gen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag de ge hele dag gesloten. - de openbare bibliotheek (Ka naalstraat 58, Oost-Souburg). Die is geopend op maandag van 13.30- tot 17.30 uur, dins dag van 9.00- tot 12.30 uur en 13.30- tot 17.30 uur, woens dag van 13.30- tot 17.30 uur, woensdag 13.30- tot 17.30 uur, donderdag van 18.00- tot 20.00 uur, vrijdag van 13.30- tot 17.30 uur en zaterdag van 9.00- tot 12.30 uur. - het wijkcentrum "Open Hof". Dat is geopend op: maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. - het buurthuis "Aldegonde" (Westerzicht 386). Dat is geo pend op onregelmatige tij den. Bij een eventueel bezoek is het raadzaam tevo ren te bellen (tel. 66318). Hebt u plannen om vrijdagmid dag een bezoek te brengen aan de studiezaal van de ge meentelijke archiefdienst? Misschien kunt u er dan reke ning mee houden dat de stu diezaal al om 15.00 uur dicht gaat. Die middag overhandigt name lijk Bert Altena de handelseditie van zijn proefschrift aan wethou der D.J.R Bruinooge van onder meer archiefzaken. In dit proef schrift staat de Vlissingse arbei dersbeweging in de periode 1875 tot circa 1930 centraal. Voor dit werk heeft Altena tien jaar onderzoek gedaan in diver se archieven, waaronder die van de gemeente Vlissingen. De archivaris en zijn medewer kers willen graag bij de overhan diging aanwezig zijn. Vandaar de - ongebruikelijke - vroegere sluiting van de studiezaal vrijdag as. Kort na elkaar stuurden ze een brief aan de burgemeester. Marius Versteeg en zijn vriend jes protesteerden zo tegen al die hondepoep op het Bella- mypark. Liesbeth Augustijn had eenzelfde klacht. Zij en de andere kinderen die aan de Singel wonen kunnen daar niet op het gras spelen. Alleen omdat anderen daar hun hond uitlaten. De jonge briefschrijvers hebben ondertussen antwoord gehad van de burgemeester. Die schrijft in zijn brief het ook jam mer te vinden dat veel mensen juist op het gras van het Bella- mypark en de Singel hun hond laten poepen. Terwijl dat daar gewoon verboden is! Strenger toezicht door de politie zou een oplossing zijn. Alleen, zo vertelt de burgemeester aan Liesbeth en Marius, dat is heel moeilijk. De politie heeft het namelijk erg druk met andere dingen, die dik wijls nog erger zijn. En eigenlijk zou dat ook helemaal niet nodig moeten zijn. Een vraag voor de eigenaren van honden: is dat nou nodig, honden hun behoefte laten doen op grasvelden waar vaak kinde ren spelen? Of op de stoep, soms domweg bij anderen voor de deur..... Er zijn toch genoeg andere plaatsen?! Gelukkig zijn er aardig wat hon- >rs Zo moeilijk is het niet: hond in de goot. Baas en hond geven hier het goede voorbeeld. (Foto Johan Murre). denbezitters die de juiste plaat sen wel weten te vinden. Zoals: - straatgoten, vanwaar de poep bij een beetje regen zo het riool in spoelt; - groenstroken, die smaller zijn dan twee meter. Het zou zo mooi zijn, als ólle hondenbezitters slechts daar hun viervoeters zouden laten poepen, ledereen zou er dan re kening mee kunnen houden. En kinderen zouden onbekommerd op 't grasveld kunnen spelen. Het lijkt zo eenvoudig. Gewoon een kwestie van mentaliteit, een stukje discipline van de eigena ren van teckels, herders, poe dels, boxers, terriers en "vuilnisbakkies". Tien-tegen- één dat zij er óók stevig van ba- Kortom, bazen en bazinnen, "wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet". Hieronder volgen een paar tips, die u er misschien bij helpen: Laat de hond bij voorkeur elke dag op dezelfde tijd uit, dus niet alleen als het dier "hoge nood" heeft; houd de viervoeter kort aan de lijn, zodat 'ie niet kan gaan zitten waar 'ie wil. Kies bij voorkeur steeds dezelfde plaats (dus de straatgoot of groenstrook, smal ler dan twee meter); laat de lijn wat losser als u bij de goot bent aangekomen en probeer het dier te bewegen daar z'n behoefte te doen; volhouden is wel het parool! Niet na enkele keren van ver geefs proberen denken "het lukt niet". En zeker niet mopperen of Vorige maand kondigde ik op de ze plaats aan dat de aanslagen van de gemeentelijke belastingen binnenkort in de bus zouden val len. Als u dit leest zal dat, als het goed is, gebeurd zijn. Het gaat om gecombineerde aanslagen voor de afvalstoffenheffing/- reinigingsrecht, het rioolrecht en - eventueel - de hondenbelasting. Het is voor het eerst dat dit alle maal op een aanslag staat. Dat is gemakkelijk, maar ik realiseer mij ook dat het voor u een hele uitga ve ineens kan zijn. Mogelijk dat u er alvast rekening mee kunt hou den bij het reserveren van uitga ven voor de komende maanden. Als wethouder van onder andere detailhandel verheugt het mij dat in de komende zomerperiode weer de nodige activiteiten door de ondernemers in de bin nenstad worden georganiseerd. Allereerst is er natuurlijk zaterdag 1 juli aanstaande de opening van de Michiel de Ruyter jachthaven. Een groots opgezette activiteit van de exploitant van de nieuwe jachthaven waaruit duidelijk blijkt dat deze de toekomst vol vertrou wen tegemoet ziet. Datzelfde vertrouwen stralen ook de ondernemers van de Sint Ja- cobsstraat uit. Zij organiseren een kleine week later, op vrijdag 7 juli, de opening van "hun" straat. En wat voor een! Een unieke overdekte passage waar altijd droog kan worden gewin keld. Aardig vind ik in dit ver band, dat ook individuele inwoners dit vertrouwen mee uit stralen. Zo is er een inwoner van de binnenstad die de overkap ping zo uniek vindt, dat hij spon taan f 300,- aan de gemeente heeft geschonken! Het college van b. en w. heeft de gemeente raad voorgesteld dit geld te besteden aan herinneringstegels die bij de opening van de straat zullen worden gelegd. Maar niet alleen in de binnenstad bespeur ik vertrouwen in de toe komst. Ook in het winkelcentrum Papegaaienburg kijken de daar gevestigde ondernemers vooruit. Zij willen uitbreiding van "hun" winkelcentrum. Het college van b. en w. is het daar mee eens. Daarom wordt aan de gemeente raad gevraagd hierover volgende week een beslissing te nemen. De gemeente zorgt zelf voor het aanleggen van een bushalte bij het winkelcentrum. Hiervoor vra gen b. en w. volgende week aan de gemeenteraad een aanzienlijk bedrag uit te trekken. De aanleg van deze bushalte aan beide zij den van de Zuidbeekseweg is niet alleen van belang voor het winkelcentrum maar vormt ook de vervulling van een reeds lang gekoesterde wens van de bewo ners van de wijk Papegaai enburg. Sprekend over het openbaar ver voer wil ik op deze plaats ook nog de gewijzigde dienstregeling van buslijn 57 aanstippen. Dat is de bus van Oost-Souburg naar Middelburg en omgekeerd. Die is nu na 17.45 uur een uurdienst ge worden. En dat is voor veel ge bruikers bijzonder ongunstig! De gemeente heeft dit bij de busmaatschappij ZWN onder de aandacht gebracht. Er is geluk kig toegezegd dat bij de komen de winterdienstregeling bezien zal worden of dit teruggedraaid kan worden. Tot slot nog een opmerking over het schor bij Rammekens. De ge meente blijft van mening dat dit als natuurgebied behouden moet blijven. Daarom stellen b. en w. de gemeenteraad opnieuw voor voor dit gebied een zogenoemd voorbereidingsbesluit te nemen. Wij willen het schor blijven be schermen! len als ze in een hoop str..... schelden op de hond, want die stappen! Is het dan niet logisch dat mensen zonder honden dat ook niet leuk vinden? doet ook z'n best. Babies krui pen ook niet na een week uit zichzelf op de pot

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5