IMiet veel deze week Prijs winnaars foto wedstrijd bekend Ramschip arriveert met Luns in Middelburg ■j AANBIEDING KOP EN SCHOTELS ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? ORANJE SUCCES VANAVOND! DIVERSE DEHORS mi 01184-84317 DORPSRAAD RITTHEM WIL WO II ONVERGETELIJK MAKEN Goede verbindingen en de vergrijzing Aan het front Kerstmis RE/S VAN SCHORPIOEN BEGELEID MET FOTOWEDSTRIJD PZC WEEKBLADEN Fotowedstrijd MORGEN WEER SPECTACULAIRE SCHAARBEWEGINGEN bij BARBERSHOP -K SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Bel voor informatie 90e JAARGANG NUMMER 23 7 JUNI 1989 Content met een monument Het dorpscomité Ritthem gaat zich sterk maken voor een oor logsmonument op de dijk. Het wil daarvoor de hele bevolking mobiliseren. Initiatiefnemer is de gepensioneerde aannemer A. Poelman, die de penningen beheert van de dorpsraad. Voorzit ter J.J. Barentsen en de andere raadsleden hebben zich als één man achter het idee van Poelman geschaard. Die zevende ok tober 1944 moet vereeuwigd worden. Op die dag namelijk werd de dijk bij Ritthem door zo'n honderd Lancasters vanaf 13.30 uur bestookt met tijdbommen. Twee uur later ontploften honderden er van. Rond half zes stroomde het water binnen. De inundatie van Walcheren was een feit, de bevrijding kon be ginnen. De dorpsbewoners hoorden de schapen mekkeren, de koeien loeien en aan de ogen AMRO-BANK: 49.91.16.666 Gironummer van de bank: 10.68.635 In vergelijking met andere weken kwam deze week minder binnen op de bankrekening van de Stichting Monumenten Walcheren 40-45. Of kwam het door de warmte? Wie zal het zeggen. Toch is er nog niet voldoende om de vijf monu menten te bekostigen. Middelburg is wel zeker van een oor logsmonument, de andere plaatsen (Westkapelle, Vlissingen, Veere en Ritthem) moeten nog wachten. Ze zijn afhankelijk van wat het gemeentebestuur besluit en hoeveel de bevol king binnenbrengt. De stand deze week is net geen f 52.000. En dat is nog geen f 3.000,- meer dan vorige week. Volgende week zul len we een overzicht geven van wat er allemaal aan grote bedragen is toegezegd door bedrijven, overheid en instel lingen. Zeeland moet er voor zorgen dat het over een goede noord zuid-verbinding beschikt. De Zeeland Route, de weg over de Zeelandbrug vanaf het Hel- legastplein, zou daarvoor vier baans gemaakt moeten worden en de Dammenroute, over de koppen van de eilan den, kan tweebaans blijven. De Zeelandroute zou boven dien kunnen aansluiten op de WOV en is dan uitermate ge schikt als verbinding voor za kelijk verkeer, de dammenroute voor de toe risten. Dat schrijft mr. R. de Blij in onze rubriek Hartgrondig, el ders in deze krant. De Blij acht een goede verbinding bovendien noodzakelijk voor de ontwikkeling van de bevol king van Zeeland, die - als we niet oppassen, waarschuwt hij - sterk vergrijsd, met alle gevolgen van dien. Met een goede verbinding - die boven dien het milieu niet al te sterk aantast - ziet de toekomst er rooskleurig uit en zal de jeugd niet naar elders hoeven voor een baan. van de paarden was te zien dat er onheil op komst was. „Ik heb er nog met mijn vrouw, die zwanger was, tot de 26e ge woond. Op de ochtend dat de bevrijders in Hoedekenskerke landde, zijn we over de Sloedam naar Oud-Sabbinge gegaan", zegt de 67-jarige heer Poelman. „Toen het water kwam, fietste een Duitser in onze richting. Op gegeven moment werd hij door het water meegesleurd. Ik heb geen hand uitgestoken om te hel pen", verwoordt de 62-jarige ge pensioneerde marechaussee-officier J.J. Ba rentsen de gevoelens van toen. „We waren blij dat we van die geestelijke onderdrukking bevrijd zouden worden". Het dorpscomité Ritthem wil met haar streven inhoud geven aan wat de Stichting Monumenten Walcheren 40-45 zich doelstelt: vijf monumenten op plaatsen die in de oorlog een belangrijke rol speelden en het initiatief (finan cieel en moreel) laten steunen door de bevolking. Middelburg en de dijken van Westkapelle, Veere, Vlissingen en Ritthem zijn die cruciale plekken waar de stich ting monumenten wil voor de to tale prijs van een half miljoen gulden. De gaten in de dijken wa ren na het bombardement zo groot, dat Walcheren als een kom volliep. Ook Ritthem. Hoewel dat op zich geen leuke ervaring was, ademde iedereen - behalve de bezetters en hun Nederlandse vriendjes - opgelucht. „Om meer redenen", vult Barentsen aan. „Als ze de Westerschelde vrij hadden moeten maken met wa pens, was niemand meer levend van het eiland gekomen". „Die Duitsers waren helemaal gek, toen het water kwam. Ze bedreigden de bevolking met hun wapens om maar aan voedsel te komen". Dorpscomité-voorzitter Barentsen vertelt over de wijze waarop zijn grootmoeder met tril lende handen een Duitser van eten voorzag, terwijl de loop van een geweer op haar werd gericht. „Echt. Het was een hel. Er zijn heel veel mensen gesneuveld", versterkt hij eerdere beweringen in de serie verhalen in de serie verhalen over de bevrijding als zouden die minstens net zo ■zwaar zijn geweest als de landing opND-day in Normandië. „Je zat gewoon aan het front hier en maakte alles mee". Ritthem herbergde in de oorlogs jaren meer Duitse soldaten dan burgers. Historisch gezien lo gisch, want het dorpje ligt op een strategische plek voor de beva ring van de Westerschelde. Poel man en Barentsen verwijzen naar Fort Rammekens, dat eeuwen lang een vesting was om de scheepvaart in de gaten te hou den en het eiland te behoeden voor ongewenste indringers. Fort Rammekens is dan weliswaar als een monument te beschouwen, maar - zo redeneert de dorpsraad - de Tweede Wereldoorlog die zo veel littekens achterliet in Rit them, verdient een eigen monument. Vooral om de herin neringen voor de jeugd levend te houden. De verwoestingen in Ritthem na de overstroming waren gigan tisch. „Drievijfde van het dorp was totaal verwoest. Er waren straten waar nog maar een enkel huisje overeind was gebleven. Ik had 2,32 meter water in de werk plaats staan. Er is trouwens meer verwoest door het water dan door de overstroming", weet Poelman. „Maar we hebben ook lol gehad. In 1944 hebben we met 19 mensen Kerstmis gevierd in het dorp. Dat was heel bijzon der". Barentsen vult aan: „We hadden een regenton naast ons huis. Nadat het water weg was wilden we die uitscheppen. Er was uiteraard overal modder. Dat ding zat vol met vette paling. Een hele verrassing als je zoiets niet verwacht". Ritthem heeft zijn portie gehad tijdens de oorlog. Verhoudings gewijs vielen er veel doden in de dorpsgemeenschap. Bij de bezet ting van Walcheren op 17 mei vielen slachtoffers, het bombar dement van 1943 - het vliegveld - veroorzaakte leed om doden en gewonden onder de inwoners van Ritthem en ook bij de Engel se bombardementen van de zee dijken treurden de Ritthemers. Het totaal van tien doden komt hard aan in zo'n dorpsgemeen schap, zeggen beide bestuurders van de Ritthemse raad. De foto met dit zwaaien- qpmaakt de meisje was goed voor 5# de tweede prijs. Inzender: J. Crucq. Eindelijk zijn de winnaars van de fotowedstrijd die de PZC- Weekbladen De Faam/De Vlissingen hielden in samenwerking met Miniatuur Walcheren bekend. Precies twee maanden gele den werd begonnen en vorige week boog een jury zich over de meer dan twintig inzendingen. De eerste prijs ging naar Grijpskerke. De jury oordeelde eenstemmig dat de inzending van mevrouw J. Lere-Boone de meest originele was. De win nares ontving een jaarkaart voor Miniatuur voor vier personen en een diner in het gezellige restaurant van de elkweer- attractie. Ook bij de tweede prijs stond een kind centraal. J. Crucq uit Middelburg ontving de prijs die bestond uit gratis toegang voor vier personen en een consumptie. De derde prijs - overi gens van dezelfde inhoud als de tweede - ging naar M. de Brui ne in Middelburg. De inzending bestond uit twee prachtige oude nog gekartelde foto's. Directeur H. Bardeoux van Miniatuur - ook lid van de jury - wees bij de bekendmaking van de winnaars nog eens op de mogelijkheden van een jaarkaart voor zijn attractiepark, die voor de liefhebbers in elk geval een aardig financieel vooreeltje herbergt. Overigens werden minder prijzen uitgegeven dan beloofd wa ren. Dat kwam omdat het aantal inzendingen te klein was om voor elke plaats op Walcheren een extra hoofdprijs uit te loten. De aangepaste formule beantwoordde volgens de jury aan de kwantiteit van de inzendingen. Oplage: 23.450. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uurl. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. Oud-secretaris-generaal van de Navo, mr. dr. Josef Luns, werkt op zaterdag 3 juni eendrachtig samen met de Middelburgse eer ste burger mr. Chris Rutten. Als die dag namelijk het ramschip Schorpioen ligplaats kiest in Mid delburg gooit Luns de eerste lijn vanaf de Schorpioen naar de wal. Rutten vangt deze dan op en ver bindt daarmee het schip aan de Zeeuwse hoofdstad. De Schorpioen zou eigenlijk in Vlissingen een vaste plaats krij gen. De onderhandelingen daar over verliepen moeizaam. Middelburg had er wel oren naar en rammelde met de geldbuidel, waarna de stichting die het schip uit handen van de sloper had ge red in Den Helder, onmiddellijk besloot het bod te accepteren. Het schip werd naar Vlissingen gehaald omdat het daar een aan tal marinediensten had verricht. Het werd 121 jaar geleden ge bouwd als (ram)wapen tegen houten schepen. De organisatie meent dat de acht kilometer lange tocht door het Kanaal van Walcheren een kolfje naar de hand is van amateurfoto grafen. Daarom is een foto wedstrijd georganiseerd waarbij aardige prijzen zijn te winnen. Tussen 12 en 14 uur wordt het schip getrokken door twee sleep boten van de Scheldestad naar de hoofdstad. Bij de Keersluis, de bruggen in Souburg en Middel burg zijn volgens de stichting aardige passeerpunten die foto geniek zijn. De laatste foto mag overigens worden gemaakt als de burgemeester van Middelburg aan boord gaat. Wim Riemens, Joep Aerssen en Ineke Rutten- Bovendeerd beoordelen de inzen dingen. De prijzen: een volauto matisch fototoestel van Foto Back, een gastronomisch diner bij Rotisserie Michel, een Mini cruise Vlissingen/Sheerness voor twee personen, reisvakantieche- ques ter waarde van f 100,- bij Van Fraassen reisbu reaus en een voetbal van Sport Stijl Sinke. Er kunnen zowel foto's als dia's (ingeraamd) worden in geleverd. Hobeinstraat 30 Vlissingen, 01184-16436 Alleen volgens afspraak

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1