IN DEN BLAUW GERUITEN informatiepagina van de gemeente vlissingen y Lever uw oude koelkast in! Gemeente met twee stands op Zeelandbeurs I Verkeersmaatregelen voor jaarmarkt 150 jaar fotografie Freon tast ozonlaag aan Vestiging lunchroom op Boulevard Bankert Commissie verkeer Ernstige schade Verwerking freon Bel de reinigingsdienst! uitbreiding café I winkels mogen zondag Vlissingsestraat I 1 en maandag open Vragen? Gemeentelijke diensten maandag en dinsdag gesloten Bedrijven Woning en auto Vrijwilligers gevraagd voor Speelstad Vrijwilliger Kunstuitleen dinsdag dicht EN TOCH ZIJN ER NOU NOG li HET NIET DOEN &gi Ophalen huisvuil Paauwenburg Opkomst Camera obscura Samenwerking Even bijpraten met wethouder Wisse Pinksterkermis in Oost-Souburg Tijden Het museum Verkeer binnenstad Parkeren Minder slachtoffers DE VLISSINGER redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Woensdag 10 mei 1989 Wilt u uw koelkast of vrieskist wegdoen? En een bijdrage le veren aan de bescherming van het milieu? De gemeente helpt u dan graag een handje. Door de afgedankte koelkast gratis bij u op te halen. Na de inzameling wordt, door een daarin gespecialiseerd be drijf, de schadelijke stof freon uit het koelsysteem gehaald. Freon uit koelapparaten is na melijk mede schuldig aan de af braak van de ozonlaag. Bij het storten of slopen van de de ap paratuur, raakt het koelsysteem lek en komt er freon in de atmos feer terecht. Het gas blijft daar zo'n 100 jaar voordat het is afge broken. Door deze lange levens duur bereikt het gas de ozonlaag tot op een hoogte van twintig ki lometer. De ozonlaag wordt hier door vernietigd. Een vermindering van de be schermende werking van de ozonlaag heeft gevolgen voor het leven op aarde. Vormen van huidkanker gaan vaker voor komen. Daarnaast wordt het af weersysteem tegen ziektes aan getast. Schade ontstaat aan de landbouwgewassen. Nu al ver oorzaakt het gat in de ozonlaag rond de Zuidpool een vernieti ging van dieren- en plan tenleven. Br zijn methoden ontwikkeld om koelapparaten selectief té slo pen. Hierbij wordt het schadelij ke freon opgevangen. De gemeente Vlissingen ziet het als haar taak om daar, in het kader van het milieu-aktieplan 1989, op "in te haken". Zij doet dat door de koelapparaten in te za melen om ze op verantwoorde manier te laten verwerken. De afgelopen maand kreeg de reingigingsdienst gemiddeld zo'n zes koelkasten en vries kisten aangeboden. Een goed teken! Wie een oude koelkast of vries kist kwijt wil doet er goed aan dat even telefonisch te melden bij de reinigingsdienst (Edison- weg 9; tel. 62291). Het oude koelapparaat wordt dan zo spoe dig als mogelijk bij u opgehaald. De kast- of kist hoeft dus niet bij het huisvuil te worden gezet. (foto Ruben Oreel). De eigenaar van café-biljart *"Moby Dick" aan de Vlis singsestraat 47-51 heeft de ge meente gevraagd zijn bedrijf te mogen uitbreiden. Zo wil hij het pand op nummer 55 erbij betrekken en aan de voorgevel een serre bouwen. Het bestemmingsplan staat de ze uitbreiding niet toe. Burge meester en wethouders willen echter vrijstelling verlenen. "Mo- "by Dick" houdt daarbij het huidi ge karkater van café-biljart. De eigenaar wil het dagelijks geo pend laten zijn van 09.00- tot 01.00 uur. In de te verlenen mu- ziekvergunning willen b. en w. eisen stellen om het geluids overlast voor omwonenden te voorkomen. Voordat b. en w. een definitief besluit nemen over het verlenen van vrijstelling van be palingen in het bestemmings plan, is er gelegenheid tot in spraak. De omwonenden zijn daarover vorige week per brief geïnformeerd. Schriftelijke reac ties kunnen tot 17 mei as. wor den ingediend bij b. en w. De winkels mogen zondag en maandag geopend zijn. Burge meester en wethouders heb ben daarvoor vergunning verleend. Die geldt voor de ge hele gemeente. De ondernemers zijn beide feestdagen dus vrij om, tussen 08.00- en 17.00 uur, de deuren te openen. Ze zijn dat echter niet verplicht. De kans bestaat dus dat degene, die van deze gele genheid gebruik wil maken, wel eens voor een gesloten winkel deur kan komen te staan. Een ondernemer uit Goes heeft gevraagd op de Boule vard Bankert een lunchroom te mogen beginnen. Het gaat om een horecabedrijf met openings-tijden van 11.00- tot 20.00 uur (in de zomermaan den mogelijk tot 22.00 uur). De bedoeling is om de lunchroom te vestigen in het pand op nummer 50-52. Momenteel biedt dat onderdak aan een kapsalon. Burgemeester en wethouders willen de vestiging van de lunch room in principe toestaan. Volgens het bestemmingsplan Wethouder Wisse vertelt er in de rubriek "Even bijpraten met..." over: de verkeersstruc- tuur en de parkeervoorzienin gen in de binnenstad. Deze onderwerpen staan op de agenda voor de vergadering van de commissie verkeer. Met een al even "spraakmakend" onderwerp: het verkeersvrij maken van een deel van de boulevards (foto). >sv^_~8X. De commissie verkeer vergadert morgen (donderdag) in het stad huis. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur en is openbaar. Ook het publiek heeft er spreek recht. De agenda ligt, met bijbe horende ontwerp-voorstellen, ter inzage in de informatiehoeken in het stadhuis en de openbare bi bliotheek (Lange Zelke). (foto Ruben Oreel). mag het pand daarvoor niet ge bruikt worden. Het college wil daarom het bestemmingsplan wijzigen. Zij hebben daarover nog geen definitieve beslissing genomen. Eerst willen ze de in spraakreacties afwachten. Die kunnen nog worden ingediend tot en met 17 mei as. De omwo nenden zijn vorige week van het bovenstaande op de hoogte ge bracht. Voor nadere informatie over het bovenstaande kunt u terecht bij de heer J. Francke. Hij werkt bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu in het stadhuis (begane grond, kamer 010, tel. 87307). Vrijwel alle gemeentelijke diensten zijn maandag en dinsdag gesloten. Dat geldt in ieder geval voor de diverse diensten in het stadhuis en de sociale dienst. Uitzonderingen bevestigen ook hier de regel. In dit geval betref fen ze: - de politie en de brandweer, die beide dagen uiteraard bereikbaar en paraat blijven; - de reinigingsdienst, waarvan de medewerkers dinsdag wel gewoon het huisvuil op halen. Ze doen dat die dag ook in de wijk Paauwen- burg, waar ze anders maan dag komen. - het Stedelijk Museum, dat beide dagen geopend is van 13.00- tot 17.00 uur. De Zeelandbeurs doet haar naam eer aan. Omdat ze een van de grootste in Zeeland is. Omdat organisaties en bedrij ven uit de gehele provincie er aan meewerken. En omdat pu bliek uit noord en zuid er op af komt. Logisch dus dat de gemeente niet ontbreekt op de Zeeland beurs (van zaterdag tot en met dinsdag in Westduin). Zo pre senteert de Vlissingse poiitie zich er in samenwerking met het Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven. Bovendien is het ge meentelijke bureau eco nomische zaken present. Wat ze in huis hebben is heel verschil lend. Maar het doel blijf gelijk: laten zien hoe burgers en ge meente (kunnen) werken aan een plezierig woon-, werk- en leefklimaat in Vlissingen! De stand van het bureau econo mische zaken is, ten opzichte van voorgaande beurzen, ver nieuwd en uitgebreid. Met onder meer (lucht)foto's en tekeningen wordt getoond hoe Vlissingen werkt aan de toekomst. De grote projecten, zoals die in het Arsenaal- en kernwinkel-gebied, worden in de schijnwerpers ge zet. Zoals ook wordt getoond waar en hoe de gemeente be- drijfsuitbreiding en -vestiging mogelijk maakt. Zonder dat voorbij wordt gegaan aan alles wat Vlissingen nu al te bieden heeft, ook op toeristisch/rec reatief gebied. In de opvallend blauwe stand zullen dan ook continu medewerkers van zowel de VVV als het bureau economi sche zaken of bureau voorlich ting aanwezig zijn. Tot uw dienst! Diefstal en inbraak, zowel uit wo ningen als uit auto's, kunnen heel vervelende gevolgen heb ben. De politie wordt daar bijna dagelijks mee geconfronteerd. Hoe vaak dan niet de conclusie moet worden getrokken: het was te voorkomen geweest Daar draait het dan ook om in de stand van de politie: het voorko men van inbraak en diefstal. Of het nu gaat om auto's of wonin gen. Daarom staat er een auto, die gebruikt wordt om te demon streren hoe simpel deze be schermd kan worden tegen in braak en diefstal. Een woning meenemen naar de beurs is wat lastig. Met behulp van een ma quette kunnen echter ook goed de kwestbare plekken van een woning worden getoond. In de stand zijn steeds medewer kers van de gemeente-politie en het Regionaal Bureau Voorko ming Misdrijven aanwezig zijn. Zij zullen het publiek graag advi seren. Voor wie thuis een en an der nog eens verder wil bestuderen liggen folders en brochures gereed. Waaronder die over het merken en registre ren van kostbare goederen met behulp van de postcode. Vakantiegangers kunnen ook slachtoffer worden van inbraak in tent of caravan. Voor hen heeft de politie even eens tips (en folders) in voorraad over maatregelen die vakantie- vierders kunnen nemen. Want, hoe dan ook, voorkomen is beter dan Voor een heleboel kinderen is het in de zomervakantie "vaste prik". Dan gaan ze naar Speelstad. Want dat betekent anderhalve week lang spelen, knutselen sporten en musi ceren. Oftewel: volop pret met een heleboel leeftijdgenoten. Pit jaar wordt Speelstad - zet het alvast maar in de agenda - ge houden van 24 juli tot en met 2 augustus. Kinderen van 4-tot en met 12 jaar hebben die week hun eigen stad. En wat voor een.... Het stukje Langeleenweg wordt dan omgetoverd in een Romeinse stad. Een stad "stamp" je niet zomaar uit de grond. Daarom zijn vrijwil ligers nu al bezig met de voorbe reidingen. Er is nog heel wat te doen. Extra medewerkers kun nen ze bij Speelstad dan ook al te goed gebruiken. Ook zin om voor dit doel de handen uit de mouwen te steken? Zowel voor, tijdens als na Speelstad bent u welkom! Het geeft niks als u maar af-en-toe kan. Ook "part timers" zijn welkom. Bent u 16 jaar of ouder? En heeft u belangstelling om als vrijwilli ger mee te werken aan Speelstad? Dan kunt u voor ver dere informatie de volgende nummers bellen: 14660 of 60619. Elders zult u de uitdrukking "derde Pinkster" weinig meer tegenkomen. Voor velen op Walcheren betekent het echter een extra vrije dag. Oók voor de medewerkers van de ge meentelijke kunstuitleen. U kunt dus dinsdag niet terecht in het souterrain van de biblio theek aan de Lange Zelke. Maar..... niet getreurd. Zowel vandaag als volgende week woensdag bent u er welkom. De openingstijden zijn beide dagen: van 10.00- tot 16.00 uur en van 18.00- tot 20.00 uur. Daarna zijn de feest- en andere vrije dagen voorbij. De openingstijden blij ven dan voorlopig week-in-week- uit op dinsdag en woensdag de bovengenoemde uren. De kunstuitleen is, met name op dinsdag en woensdag, tele fonisch bereikbaar via nummer 16864. hup in fasbak Vrijdag bruist het in de Vlis singse binnenstad. De week markt maakt dan plaats voor de De Ruijter-jaarmarkt. Die omvat niet minder dan 150 kra men van markthandelaren. Plus nog eens 26 stand werkers. Dat mag u niet missenU doet er echter goed aan reke ning te houden met het feit dat de parkeerruimte in de bin nenstad vrij beperkt zal zijn. Niet ver daar vandaan, op hooguit tien minuten loop afstand, is echter volop par keerruimte beschikbaar. Daar zal, met behulp van borden, naar worden verwezen. Om ai de kramen een plaats te geven wordt het marktterrein vrijdag aanzienlijk uitgebreid. Ook de Schutterijstraat, de Zee manserve, het oostelijke deel van de Bussestraat en de Torenstraat-noord worden "erbij getrokken". Naast de verkeersmaatregelen, zoals die al geruime tijd gelden voor de weekmarkt, zijn vrijdag ook de volgende van kracht: - Schutterijstraat, Bussestraat (tussen Schutterijstraat en Een beeld van de weekmarkt vorig jaar. (foto Ruben Oreel) Torenstraat), Torenstraat (tussen Bussestraat en Lan ge Zelke) en Zeemanserve: afgesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers. Hier geldt ook een parkeer verbod. - Korte Zelke: afgesloten voor doorgaand verkeer. Torenstraat/Oude Markt De Oude Markt blijft normaal be reikbaar. Via de Vrouwenstraat en de Vierstraat. In deze straat, tussen het Bellamypark en de Oude Markt zal daarvoor tijdelijk de geslotenverklaring worden opgeheven. De Oude Markt dient via Achter de Kerk te wor den verlaten. Ook het parkeerterrein achter de flats aan de Schutterijstraat (achter de Bussestraat) blijft vanaf de Spuistraat, via de Bus sestraat en de poort onder de flat bereikbaar. Zo'n kans krijgt u niet zomaar. Niet laten schieten dus, dat bezoek aan de expositie "150 jaar fotografie". Zaterdag be gint 'ie; zondag 25 juni is de laatste dag. Ruim een maand staat de tentoonstelling dus in het Stedelijk Museum van Vlis singen. Een aanrader voor een ieder die, meer of minder, geïnteresseerd is in fotografie. De tentoonstelling geeft na melijk met oude en nieuwe ca mera's, stereo-kijkers, originele foto's en allerlei toe behoren een overzicht van de ontwikkeling van de fotografie. En die is tussen 1839 en 1989 heel hard gegaan! De opkomst van de fotografie in de vorige eeuw hangt, naast ont wikkelingen in de techniek, nauw samen met de groeiende behoefte aan betaalbare portret ten. Schiderijen waren immers voor de meesten te kostbaar. Het was de Fransman Joseph Niép- ce, die als eerste een houdbare foto produceerde. De belich tingstijden waren toen nog heel lang. Dat leverde meestal wat "stijve" portretten op. Na 1850 kwam daarin verbetering, net als in de apparatuur en het verwer ken van het fotografische mate riaal. Nog voor 1900 zagen de eerste handcamera's het licht grote onhandelbare "kasten' maakten plaats voor onder mee gemakkelijk hanteerbare "box jes". Na de tweede wereldoorlog ging de ontwikkeling helemaal razendsnel en veroverde de electronica een bijna niet meer weg te denken plaats. De op de expositie getoonde ap paratuur varieert van een oude "camera obscura" tot de meest geavanceerde camera uit onze tijd. Het bijzondere is daarbij, dat de ontwikkeling van de camera gecombineerd wordt met de pro- dukten ervan: originele foto's uit de afgelopen 150 jaar. Van stati ge portretten uit 1850 tot kleu renfotografie anno 1989. De reizende expositie kwam tot stand dank zij een uniek samen- (foto de heer L. Verkoren, Den Haag) werkingsverband. Daaraan de den mee het Gorcumse museum, de stedelijke musea van Vlissingen en Oldenzaal, het Vestingmuseum Naarden en het Universiteitsmuseum van Utrecht. In al deze musea was of is de expositie dit jaar ook te zien. Deskundige hulp kwam verder van de Nederlandse Ver eniging van Fotografica Verza melaars en het Prentenkabinet Maandag (tweede Pinkster dag) wordt er in Paauwenburg geen huisvuil opgehaald. De reinigingsdienst neemt het af val de dag daarop, dinsdag de 16de, mee. De bewoners van Paauwenburg zijn daar van daag per brief over geïn formeerd. Voor de medewerkers van de rei nigingsdienst is de "derde Pinkster" wel een werkdag. Het huisvuil wordt die dag dus nor maal opgehaald. De traditie getrouw wordt in Oost-Souburg "rondom" Pinksteren de jaarlijkse kermis gehouden. Een ♦iental uiteen lopende attracties zal van vrij dag tot en met dinsdag voor het nodige vertier zorgen. Ze komen te staan op het par keerterrein aan de Stemer- dinglaan. Om overlast voor met name om wonenden te beperken zullen er enkele maatregelen worden ge nomen. De belangrijkste is, dat de muziek om 23.00 uur beëin digd moet worden. Bovendien zullen er fietsen-rekken en dranghekken worden geplaatst. De achterontsluiting van de om liggende woningen blijven be reikbaar. De Souburgse kermis zal op de volgende uren "draaien": - vrijdag van 10.00- tot 24.00 uur; - zaterdag van 10.00- tot 24.00 uur; - zondag van 13.00- tot 24.00 uur; - maandag van 13.00- tot 24.00 uur; - dinsdag van 10.00- tot 24.00 uur. van de Rijksuniversiteit van Leiden. Het Stedelijk Museum Vlissin gen is gevestigd aan het Bella mypark. De openingstijden zijn: - op werkdagen van 10.00- tot 17.00 uur; - zaterdag, zondag en feest dagen van 13.00- tot 17.00 uur. Het verkeer brengt altijd vele ton gen in beweging. Dat is in Vlissin gen niet anders dan elders. Ik verwacht dan ook morgenavond, donderdag 11 mei, een grote op komst van geïnteresseerden voor de openbare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor het verkeer. Tijdens deze vergadering komen opnieuw de nota's over het ver keer naar- en van de binnenstad en over het parkeren in de bin nenstad aan de orde. Voor wat betreft het verkeer komt het college van burgemeester en wethouders met een voorstel om akkoord te gaan met een aange paste verkeersstructuur voor het ontsluiten van de binnenstad. Dat is in de nabije toekomst no dig omdat de ontwikkeling van het kernwinkelgebied van Vlissin gen meer mensen, dus verkeer, naar de binnenstad zal brengen. Gelukkig, zeg ik dan, want dat willen velen van ons toch graag? Om dit verwachte verkeer letter lijk in goede banen te leiden, stelt het college van b. en w. voor een nieuwe weg langs de Spuikom aan te leggen. Dat is een belang rijke toevoeging aan het bestaan de wegenstelsel waarvan de realisering vee! geld kost. Daar om zullen we zo snel mogelijk met concrete voorstellen komen over de aanleg van deze weg en over het aanpassen van de aan sluitende kruispunten. Vlissingen is een van de weinige steden in Nederland van die om vang waar nog overal gratis ge parkeerd kan worden. Ik weet dat dit gevoelig kan liggen, maar: we kunnen er in de nabije toekomst gewoon niet omheen om ook in onze binnenstad betaald parke ren in te voeren. Ook dit onder werp wordt morgen in de commissie verkeer besproken. In de plannen van het gemeente bestuur voor een nieuw winkel centrum op de "kop" van de Walstraat zit namelijk ook een parkeergarage waarin betaald parkeren zal gelden. Onder an dere gezien de te verwachten drukte zal ook gelijktijdig betaald parkeren in diverse andere delen van de binnenstad moeten gelden. Overigens betekent dat niet dat parkeren voor bewoners onmo gelijk wordt. Dat zal worden gere geld met een bepaald systeem dat parkeren van bewoners toestaat. Wil je dat allemaal kun nen doen dan moet je over een verordening beschikken waarin dat is geregeld. Morgenavond vragen wij nu eerst als het ware "groen licht" om die verordening te maken. Pas daarin zullen de straten staan waar betaald par keren komt. Uiteraard zal die ver ordening, ook weer via de commissies, door de gemeente raad moeten worden vast gesteld. Sprekend over verkeer wil ik op deze plaats ook nog graag mijn vreugde uitspreken over het re sultaat van de actie -25%". Dat is een actie van het ministerie van verkeer en waterstaat om het aantal verkeersslachtoffers met 25% terug te brengen. Aan deze actie deed Vlissingen ook mee. Ik ben er trots op dat wij konden be reiken dat in een jaar het aantal letselongevallen werd terugge bracht van 108 naar 96. De ge meente kreeg hiervoor per "bespaard slachtoffer" een be paald bedrag, in totaal zo'n f 55.000,- Ik kan u verzekeren dat dit bedrag besteed wordt aan het verder verhogen van de ver keersveiligheid in Vlissingen!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5