Standwerkersconcours op De Ruyterjaarmarkt Experimenteren met luxe-camera HARTGRONDIG Ouderen eisen een plaats op Verlichte fontein, beelden en smeedwerk uit het vaderland Hipste boerderij ook geschikt voor ouderen Spreekuur van NCOV Zwerfkaart populair Kinderen met leukste stand op Koninginnedag beloond Aantrekkelijke zomershow van Vlissingse winkels Straatmaak- spektakel in Domburg Wantij oordeelt positief over bedrijven met milieubeleid AllerHande helpt op Moederdag NIEUW ITALIAANS RESTAURANT IN DOMBURG MAFOM te Mister Boxershort HOOIZOLDER HEROPENT MET CHARLY MODE Modeshow Woensdag 10 mei 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART PV iv. W. K fcr- Al galmend proberen zesentwintig standwerkers vrijdag 12 mei hun waren in de Schutterijstraat, het Zeemanserve en de Lange Zelke in Vlissingen aan de man te brengen. Naast de standwerkers zijn er ook zo'n honderdvijftig stille kramen op de inmiddels traditionele De Ruytermarkt te vinden. Wethouder T.R.K. Meijers opent de markt om 10 uur bij de feesttent aan de Schutterijstraat. De jaarmarkt loopt door tot 17 uur. Of het nou om eten, huishoudelij ke artikelen, textiel of Indiaans snijwerk gaat, het is allemaal te vinden op de De Ruytermarkt. De belangstelling voor de markt - honderdtachtig standhouders meldden zich aan - was zo groot dat de organisator, de Centrale Vereniging voor Ambulante Han del moest selecteren. Ook dit jaar wordt er weer een krentenbrood actie gehouden. Op de markt worden bonnen uitgedeeld waar mee de liefhebbers een brood 'Wantij' het periodiek van de Zeeuwse Milieufederatie ging op zoek naar bedrijven die veel aan milieuzorg doen. Bij Dow en De Schelde blijkt het allemaal heel aardig, oordeelt de verslag geefster van Wantij, hoewel ze hier en daar nog in staat is wat kritische kanttekeningen te maken. Verder besteedt het meinummer aandacht aan de Covra, het ge vaar van voedseloverschot in het Zoommeer wordt eveneens besproken en het beleidsplan van de eigen vereniging krijgt aan dacht. Losse nummers van dit milieublad kosten f 2,50 in de boekhandel. voor één gulden kunnen krijgen. In totaal zijn er vijfduizend kren tenbroden beschikbaar. Van de standwerkers wordt verwacht dat ze behoorlijk fanatiek te werk zullen gaan. Het concours op de De Ruytermarkt geldt 'namelijk als voorronde voor het Neder lands kampioenschap. Hun bab bels en verkoopprestaties worden beoordeeld door een jury die bestaat uit W. van Nassau- Damen, J. Beije en J. Weug. De jury, die vier keer een ronde maakt, let ook op het produkt dat de standwerkers verkopen. „Het is tenslotte veel moeilijker om een pan van f 80,- te verkopen dan een artikel van f 2,50", vindt voorzitster W. van Nassau. Van Nassau reikt om 17 uur de prijzen, een wisselbeker als hoofdprijs en twee bekers als tweede en derde prijs, uit. In ver band met de markt is het Zee manserve donderdag vanaf 17 uur afgesloten voor auto's. Albert Heijn wil goedwillende va ders voor Moederdag op het juiste spoor zetten. In het thuis- blad van de grootste kruidenier, AllerHande, zijn acht pagina's in geruimd waarin pa kan zien hoe hij met zijn kinderen aanstaande zondag een lekkere maaltijd kan bereiden. Pa hoeft beslist geen keukenprins te zijn om met de recepten over weg te kunnen. Alleen een portie goeie wil is nodig, aldus Albert Heijn. Wie eens wil proeven hoe het is om met een luxe-camera te werken, kan deze maand de proef op de som nemen bij Foto Video Verschoore. Deze fotozaak met vestigingen in onder meer Vlissingen, Goes en Zierikzee stelt de Nikon 501 be schikbaar om er naar hartelust mee te experimenteren. In de zaak aan de Badhuisstraat in Vlissingen is bovendien nog tot en met 13 mei de hele Nikon foto en kijker collectie te bezichti gen. Zaterdag 13 mei is er een Nikon-specialist de hele dag aanwezig voor het beantwoorden van vragen. Ad Verschoore stelt vast dat Nikon „het mooiste cameramerk is dat er bestaat, en dat al meer dan twintig jaar". Verschoore zegt zich met die overtuiging te scharen in het rijtje van bijna alle profes sionele fotografen. Tjeu Stro us dis trie tsbes tuurde r FNV Zeeland De afgelopen weken heeft het FNV distrikt Zeeland, als eer ste van een lange rij in het land, bijeenkomsten georgani seerd met ouderen rondom het door de FNV op te zetten ouderenbeleid. De belangstel ling voor deze dagen was op vallend groot; hetgeen ons gesterkt heeft in de overtui ging dat de tijd rijp is om voor ouderen extra in het geweer te komen. Eén op de drie FNV- leden is ouder dan 50 jaar. In het jaar 2020 zal één op de vier mensen in Nederland ouder zijn dan 65! Het laat zich raden welke financiële druk dat gaat geven op de schouders van diegenen die werkzaam zijn in het ar beidsproces en de premie voor de AOW moeten opbrengen. Er is dus voor de FNV alle aan leiding om met de komende vergrijzingsgolf voor de boeg, gerichte actie te gaan voeren. Tijdens deze bijeenkomsten is gebleken dat onze leden het eens zijn met het principe dat de belangen van ouderen die niet meer in het arbeidsproces betrokken zijn niet los gezien moeten worden van de belan gen van hen die wel werken. Verbeteringen in de positie van degenen die werken, bij voorbeeld in CAO's en pensi oenregelingen, hebben hun doorwerking naar het niet meer arbeidzame leven. De beeldvorming over oude ren als hulpbehoevende, min der mondige personen dient radicaal te verdwijnen. Oude ren zijn steeds mondiger en dynamischer en laten zich niet langer door de jongere genera ties de wet voorschrijven. Ze eisen een rechtvaardige plaats in het maatschappelijke leven en willen beter betrokken ra ken bij beslissingen die hen in het bijzonder aangaan. Op het gebied van huisvesting, pensi oenvoorziening, gezondheids zorg en hulpverlening is er veel heel erg mis. De FNV wil op al deze deelterreinen speci fieke eisen gaan formuleren, waarmee wij als organisatie, maar ook de ouderen in hun eigen woon- en leefomgeving verder aan de slag kunnen. De berichtgeving in de PZC over de eerste bijeenkomst in Goes heeft ons zeer teleur gesteld. In tegenstelling tot het in de PZC-kolommen ge schetste beeld van een ach terban die louter kritiek had op de FNV die te laat met dit werk gestart zou zijn, was er juist opvallend grote eensge zindheid om er nu echt werk van te gaan maken. Dat som migen terecht de opmerking maken dat het hoog tijd werd dat de FNV in aktie komt doet daar niets aan af. Vanaf 1 september jl. heeft de FNV in het land, dus ook in Zeeland, enkele medewerkers aangesteld die zich onder meer met het ouderenbeleid gaan bezig houden. In Zeeland is dat Addy van Dam, die ge huisvest is op het FNV kan toor op het Walplein in Mid delburg. Het is overigens onjuist om daaruit af te leiden als zou de FNV in de afgelopen decennia weinig of niets voor de oude ren gedaan hebben. In dat ver band hoeft alleen maar verwe zen te worden naar de inspan ningen die de FNV al decennia pleegt om de negatieve gevol gen van de pensioenbreuk te voorkomen. In dat immense probleem begint nu, mede dank zij onze inspanningen, langzamerhand enig schot te komen. In ieder geval is nu al bereikt dat men in de WW- periode de pensioenrechten normaal kan voortzetten. Uit een speciaal fonds wordt de aanvulling op de pensioenpre mie voorzien die men zou be talen als men nog werkte. Met deze voorziening is het pro bleem van de pensioenbreuk overigens nog lang niet opge lost. Nog altijd is er geen oplossing voor het probleem dat als iemand gedurende zijn arbeidzame leven enkele ke ren van werkgever verandert zijn of haar pensioenopbouw aan het eind veel minder gunstig is dan wanneer hij of zij gedurende zijn hele leven bij een en dezelfde baas had gewerkt. Gelukkig zijn er en kele grote pensioenfondsen die op dat gebied vrijwillig af spraken maken. Maar er zal nog veel water door de Schel de moeten alvorens dit voor alle werknemers goed gere geld is. Er is zelfs altijd nog zo'n 20 procent werknemers voor wie helemaal geen pen sioen geregeld is. De FNV zal op dit punt met de nieuwe regering aan de slag moeten om fundamenteel za ken te doen. Zoals ik in het be gin al zei moet de positie van ouderen niet losgezien wor den van degenen die werken. Het pleidooi wat men links en rechts wel eens hoort om ouderen maar op te bergen in een eigen bond binnen de FNV wijzen wij dan ook ten stel ligste af. Een eigen bond bin nen de FNV betekent dat de solidariteit tussen werkenden en niet (meer) werkenden wordt ondermijnd. De wer kenden zullen juist in hun oudere collega's geïnteres seerd moeten zijn. ledereen hoopt immers oud te worden! Verbeteringen die de werken den realiseren, merken de ouderen in hun portemonnee, denk bijvoorbeeld maar aan de nog steeds bestaande koppe ling van de hoogte van de AOW aan de gemiddelde loonstijging. Het hoeft geen betoog dat wij vinden dat de ze koppeling gehandhaafd moet blijven. Het nu gevallen kabinet had snode plannen om de wet die de koppeling re gelt, de Wet Aanpassings Me chanismen, te vervangen door een wet die haar veel meer mogelijkheden geeft om de uitkeringen te laten achterlo pen op de loonontwikkeling. Gelukkig gaat dit alles door de val van het kabinet niet door. Maar waakzaamheid blijft in de toekomst geboden. Daarbij moet de vakbeweging als ge heel op zijn qui vive te zijn; en niet alleen dat gedeelte dat ouder dan 65 is! Tjeu Strous De prijswinnaars samen met de twee leden van de evenementencommissie en hun cadeaus. PRIJSUITREIKING VRIJMARKT VLISSINGEN Dit jaar deden er alweer meer mensen mee aan de vrijmarkt in Vlissingen, die op Koninginnedag in de binnenstad werd gehouden. De Winkeliersvereniging 'Winkel centrum Vlissingen' had voor de leukste kinderstand prijzen uitge loofd en vorige week woensdag vond de prijsuitreiking plaats. In Koffieshop 'La Reine' waren de prijswinnaars bij elkaar gekomen om uit handen van twee leden van de evenementencommissie, Emmy Acda van genoemde kof fieshop en len Stuart van 'Wallststreet Fashion' hun prijzen in ontvangst te nemen. De twee achterneven Jeroen van de Ketterij uit Vlissingen en Philip de Muynck uit Oost-Souburg, kregen voor de mooiste en groot ste stand een walkman cadeau. De zesjarige Joyce van de Ketterij (zusje van Jeroen) glunderde toen zij een waterdicht horloge in ontvangst mocht nemen. Zij kreeg haar prijs voor de origi neelste stand, waarin het oranje de boventoon voerde. Als beste straatmuzikant viel Dennis de Groot uit de Scheldestad een schitterend skateboard ten deel. Al voor het tweede jaar luisterde hij de vrijmarkt op met zijn blok- fluittonen. Alle prijswinnaars werden in Koffieshop 'La Reine getrakteerd op limonade en iets 'lekkers'. Wie er vorige week nog binnen liep had het niet willen geloven, maar na dag en nacht werken lukte het toch de opening van 'La Piccola Italia' in Domburg op de geplande datum van 8 mei plaats te laten vinden. De eigenaren hadden burgemeester H.W. Hiet- kamp bereid gevonden de ope ningshandeling te verrichten en zo kreeg de badplaats er die dag weer een eethuis bij. In een onvoorstelbare chaos van bouwmaterialen, borden op de vloer en stoelen die net worden uitgeladen, blijft Alessandro Tidili zijn zuidelijke beminnelijkheid be houden. „Het komt allemaal goed", zegt de eigenaar met een zangerig accent en samen met Elke derde woensdag van de maand verzorgt het NCOV een spreekuur in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Mid delburg. Dat gebeurt tussen half tien en twaalf en tussen twee en half vijf. Ondernemers kunnen dan allerlei vragen stellen. Ook kan hulp worden geboden bij het opstellen van een ondernemersplan. Van te. voren moet dan wel even een af spraak worden gemaakt. De eigenaren Alessandro Tidili en Hannna Diesch bij de nieu we pizzaoven. zijn vrouwelijke compagnon en vriendin Hanna Diesch geeft hij een rondleiding in zijn nieuwe établissement. Dit Italiaanse restaurant is het derde van Tidili, die twintig jaar geleden het ei land Sardinië verliet om zijn geluk in Nederland te beproeven. In Middelburg en Zoutelande kan men al enige jaren van zijn Ita liaanse gerechten genieten, die naar zijn zeggen zo'n succes zijn door de hoge kwaliteit van de in grediënten, de gezellige sfeer en de betaalbare prijzen in zijn eet huizen. 'La Piccola Italia' in Domburg heeft onder zijn glazen dak plaats voor tachtig gasten. Daarnaast is er nog een aparte serre, die uit komt op een tuin, die geheel in Italiaanse sfeer zal worden aan gelegd met een fontein, smeedij zeren hekwerk en beelden uit het vaderland. In de keuken zorgt hy permoderne apparatuur als een groentesteamer en een pizzaoven met stenen binnenwerk dat de gerechten 'pico bello' op tafel komen. 'La Piccola Italia aan het Groentje in Domburg, telefoon 01188-3188 is in het seizoen iedere dag geopend van af 12 uur. In de winter alleen in de avonduren. Een show met de collecties van zeven Vlissingse zaken en een Mister Boxershortverkiezing. En een wat rommelige organisatie en een handjevol mensen. Dat waren de ingrediënten van een show in de KMS-kantine (Schel- dekwartier) in Vlissingen afgelo pen zaterdag. Voor de gelegenheid was een goede greep gedaan in de diverse collecties van Silhouette ballet mode, Utopia mode, Hardy Op tiek, Pim's Juwelier, City Bloem, parfumerie Louisse en Hairpoint. Silhouette had zowel bad- als bal- letkleding onder de schijnwerpers gebracht. Bij de badkleding rege ren nog steeds de neontinten. Papegaaistraat 9-11 Goes 01100-28231 Uw hoeden- en bontspecialist Eric Volkel kreeg de eerste Mister Boxershort- verkiezing. Verder zijn de benen wat minder hoog opgesneden dan in voor gaande jaren. Vaak zorgen op de rug gekruiste bandjes voor een sportief effect. Een ander veel voorkomend verschijnsel waren Van de in 1988 verkochte zomer- zwerfkaarten heeft de ZWN (streekvervoer Zuid-West- Nederland) bijna 20 procent ver kocht. „Dat is twee en een half keer meer dan op grond van de grootte van het bedrijf zou mo gen worden verwacht", stelt J.R. Nienhuis van ZWN vast. Van de zomerzwerfkaart wordt met name gebruik gemaakt op de toeristische lijnen, zoals lijn 104, die voert van Spijkenisse naar Vlissingen vv over de dammen. de diepe ruggen met ruches, strikjes of randjes versierd. De prints zijn niet meer zo druk. Ook toonde Silhouette enkele exclu sieve modellen, die qua snit en materiaal meer kwaliteit hadden. Utopia Mode toonde de Pepsi- collectie. De naam staat voor bij het Pepsi-image passende kle ding. En dat is vooral jong, uitda gend en fris. Korte, nauwsluitende jurkjes, rokjes en tops in felle kleuren of zwart en wit, snelle shirts, en natuurlijk Michael Jackson items. Bij de collecties van zowel Utopia als Silhouette viel op dat de piepjon ge en de oudere jeugd (dus tus sen de 7 en 20 jaar) best de zelfde kleding kan dragen. Tot zover ging het goed. Voor de Mister Boxershort moest echter, door gebrek aan belangstelling (of eerder lef) een greep uit de (Zomer)mode voor jong en oud, gepresenteerd door een aantal Vlissingse winkeliers. zaal worden gedaan. Dat ging ten koste van het tijdschema en de attentie van het publiek. Ook waren de heren niet echt bereid hun publiek enigszins te verma ken. Behalve dan die ene hoge- drukspuiter die Elvis wel even wilde imiteren. Uiteindelijk moch ten Eric Volkel, Martin Burgs en Dominique Bakker zich nummer één, twee en drie noemen. De 'bijzaken' verdienden echter wel een pluim. Pim's juwelier had bijvoorbeeld de badpakken opge luisterd met mooie clips (een hot item voor deze zomer). De zon nebrillen van Hardy Optiek waren het bekijken meer dan waard en Parfumerie Louisse en kapper Hairpoint lieten duidelijk hun spo ren na op de modellen. De Domburgse Badstraat ziet er binnenkort een stuk beter uit. Vrijdag 9 en zaterdag 10 juni wordt daar namelijk de Straatmaker-aan-zee-show ge houden. Straatmakerploegen van alle veertien Nederlandse streek scholen krijgen elk een stuk straat van vijfentwintig vierkante meter te bewerken. De ploeg die het beste werk aflevert, krijgt een wisselbeker. Het nieuwe stuk straat vormt de basis van een in het najaar te onthullen monu ment van de Romeinse godin Ne- halennia. De Straatmaker-aan-zee-show is een initiatief van de Vereniging van Fabrikanten van Be- tonstraatstenen (FABES), de On- dernemersbond Bestratingsbedrijven Nederland (OBN) en de Stichting Beroeps opleidingen Weg- en Waterbouw (SBW). Doel: duidelijk maken wat de mogelijkheden van het straat maken met betonstraatstenen zijn én het promoten van het vak straatmaken, een vak waar nog altijd een opleiding van vijf jaar voor nodig is. De kandidaten van de Middelburgse Streekschool zijn P.R. Poppe uit Oost-Souburg en P.L.Amperse uit Goes.Om de wedstrijd extra aantrekkelijk te maken, zijn er rond het wedstrijd terrein allerlei andere activiteiten. Zo is er een landelijke wedstrijd touwtrekken tussen teams van straatmakersbedrijven en de monstreert de Stoomwalsenclub Nederland dat je met een stoom wals ook koffie kan zetten of een eitje kunt bakken. Verder is er een demonstratie parachu tespringen en vuurwerk. De We- genbouwkapel, waarvan de zeventig leden in de wegenbouw werkzaam zijn, verzorgt beide da gen de muziek. Vrijdag 9 juni geeft de kapel een benefietcon cert voor het Biologisch Museum in Oostkapelle. Het publiek keek wat zoekend over het glas champagne van het huis. Het was niet helemaal dui delijk wat er nu precies ver bouwd was in de polderdiscotheek De Hooizolder, die afgelopen donderdag her opend werd. Bedrijfsleider Simon Krijger was daar echter wel blij mee. „We hebben geprobeerd het oorspronkelijke karakter van de Hooizolder te bewaren. Het is alleen lichter geworden". De en tree heeft een nieuw plafond en ander licht, en in de disco zijn wat onderdelen vervangen. Het meest veranderde de boven verdieping. Daar is nu een grote bar en er zijn tafeltjes bijgeko men. Dat is gedaan om een het oudere publiek ook aan z'n trek ken te laten komen. „De muziek is hier ook zachter", legt Krijger uit. „Je kunt hier boven nu een gezellig praatje maken. En de groene kleur is nieuw. Dat maakt het wat lichter". Is dat beleid om dat in Vlissingen de disco Cosmo is geopend (van de zelfde eige naar)? „Nee hoor", aldus de be drijfsleider. „Hoewel het publiek van Cosmo wel jong is. Maar het is een algemene trend dat je in een disco ook ergens moet kun nen praten". De heropening werd gevierd met een uitstekende modeshow van Charlie (heren)Mode uit Dom burg. Na lang wachten werd het vrouwelijke publiek verwend met maar liefst twaalf stukken die de casuals en badkleding showden. De make-up van Jan Laban uit Middelburg en de passende kap sels van Charlie (dezelfde als de modezaak) maakten het geheel nog appetijtelijker. De vrijetijds- kleding van vooral Ciao en Porto- bello was sportief, maar met stijl. Aardetinten en antracieten kwa men veel terug en dan meestal in katoenen. Opvallend was dat de heren weer broeken in allerlei lengtes mogen dragen. Van voetbalshortlengte tot een baseballbroek. De lange broek is onveranderlijk bandplooi. Daarop maar zelden een over hemd. T-shirts met een poloslui ting werden daarvoor in de plaats gebruikt. De colberts zijn dit jaar wat langer, en een dicht colbert is verboden. De strandmode is eenvoudig. Boxers in allerlei kleuren en prints doen het goed, maar ook bermu da's zijn weer in. En om te laten zien hoe men er eigenlijk uit hoort te zien in badkleding had Charlie Mode twee bodybuilding acts op de planken gehaald. Saul Cracau (Mister Atlanta) en Joyce Zandbergen (diverse titels) toon den het wat onwennige publiek wat bodybuilding is. Vooral Zand bergen liet zien dat een vrouw met spieren nog zeer wel vrou welijk kan zijn. Verder fleurden de meisjes van Bodyheat uit Middel burg de show op met een ballet. Al met al een goede inwijding van de hipste boerderij in Zeeland. FOTO EDUARD ENGEL Discotheek Hooizolder, geheel gerestyled.'-

de Vlissinger | 1989 | | pagina 15