Vier vrijheden Staten vergadering Mosselen uit Veerse Meer naar Westkappelse Kreek Asfaltwerken Walcheren Monumentjes IX DHItOKP Vrijdag 17 mei vergaderen provinciale staten van Zeeland. Plaats van samenkomst is de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg. De vergadering begint om 10.00 uur. Wegen Cultuur Emancipatie Financiën (OM M I SS I KS WATERSCHAP WALCHEREN BESTRIJDT ALGEN Bezwaar 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Waterschap aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751. Deltaverzwaring Kom Domburg OM NOOIT TE VERGETEN' Kleinkinderen De brand Ook u kunt het initiatief van de Stichting Monu menten Walcheren 40-45 steunen. U kunt dat doen door te storten op rekeningnummer 49.91.16.666 (Amro Bank) tnv de stichting. Het gironummer van de Amro is 10.68.635. DE FAAM DE VLISSINGER ABDIJ VInr.: De heer Schmidt, mevrouw Johnson Sirleaf, de heren Koliek, Mahler en Hammer. Vorig jaar juni werden in het Roosevelt studie centrum in Middel burg de Four Freedom Awards uitgereikt - de medailles die refere ren aan de vier vrijheden, die president Franklin D. Roosevelt op 6 januari 1941 voorhield aan het Congres van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Elke twee jaar worden de medailles in Middelburg uitgereikt. De (Engelse) toespraken, die vorig jaar werden gehouden, zijn gebun deld en voor f 14,75 te koop bij het Roosevelt Studiecentrum. Ook de toespraak van president Roosevelt uit 1941 is in de bun del opgenomen. Volgens de president moet een veilige wereld worden gebouwd op vier wezenlijke vrijheden voor de mensheid: "De eerste is vrijheid van me ningsuiting, overal in de wereld. De tweede is vrijheid van gods dienst voor iedereen en op ie ders persoonlijke wijze. De derde is vrijwaring van ar moede, wat - vertaald in wereld lijke termen - neerkomt op eco nomisch begrip, waardoor alle landen voor hun inwoners vrij heid kunnen scheppen. De vierde is vrijwaring van vrees, wat - vertaald in wereldlijke ter men - neerkomt op een wereld wijde vermindering van bewape ning tot het niveau, waarop geen -enkel land in de gelegenheid is een ander land aan te vallen, waar ook ter wereld." De medaille voor de vrijheid van meningsuiting werd vorig jaar toegekend aan Ellen Johnson Sirleaf uit Liberia. Mevrouw Johnson Sirleaf voert oppositie tegen het regiem van Liberia en is in haar land inmiddels het symbool geworden voor een de mocratisch bestel. Voor haar veiligheid heeft zij het land moe ten verlaten, nadat zij onder in ternationale druk uit de gevangenis werd ontslagen. Burgemeester Teddy Koliek van Jeruzalem ontving de medaille voor vrijheid van godsdienst. Jo den, Christenen en Moslims le ven gezamenlijk in zijn stad en hebben de ruimte voor hun eigen godsdienstbeleving. De medaille voor vrijwaring van armoede was voor Halfdan T. Mahler, directeur-generaal van de Wereld Gezondheids Organi satie van de Verenigde Naties. De heer Mahler heeft een be langrijke bijdrage geleverd in de bestrijding van ziekten in de Der de Wereld, onder meer door vac cinatieprogramma's. Armand Hammer kreeg de me daille voor de vrijwaring van vrees voor zijn bemiddelende rol tussen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie. Bovendien werd de vier-vrijhe- den-medaille uitgereikt en wel aan Helmut Schmidt. Schmidt's democratische instelling, het bondskanselierschap van West- Duitsland, de bemoeienis van West-Duitsland met de menselij ke vrijheden en de visie van Schmidt op een nieuw Europa waren de aanleiding. De toesprakenbundel kan schriftelijk worden besteld bij het Roosevelt studie centrum, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. De kosten bedragen f 14,75, over te maken op reke ningnummer 45.28.09.029 van de Amrobank in Middelburg. Het gironummer van de bank is 1068635. Vrijdag 12 mei zijn er twee zittin gen van de hoorcommissie be stemmingsplannen. De heer en mevrouw Pet-Maes en de familie Kik-Boudeling uit Bruinisse hebben bezwaar aan getekend bij gs tegen het be stemmingsplan West, vierde herziening, van de gemeente Bruinisse. Zij zijn het niet eens met de plannen van de gemeen te bij het dorpshuis een sport zaal te bouwen, omdat zij vrezen, dat er parkeerproblemen ontstaan. Partijen worden om 10.00 uur gehoord. De heer J.F. de Schepper wordt om 10.30 uur gehoord over zijn bezwaren tegen het bestem mingsplan Oostmolenpark van de gemeente Goes. De heer De Schepper is bang voor schade aan zijn woning en woonomge ving door de manier, waarop het gebied aan de noordkant wordt ontsloten. De openbare zittingen zijn in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Woensdag 10 mei 1989 I EUWS Aan de staten wordt verslag uit gebracht over de uitbreiding van Ovet in Vlissingen-Oost en over de ontwikkeling van de Axelse Vlakte. Ovet wil in het Sloegebied een volwaardig massagoedbedrijf opzetten en heeft daarvoor ex tra terrein en ligplaatsen aan de kade nodig. Het bedrijf is zijn activiteiten aan de noordkant van de Westerschelde begon nen met de overslag van kolen voor de nieuwe centrale van de nv PZEM. De statencommissie van economische zaken kwam tot de conclusie, dat het haven schap Vlissingen zaken kan doen met Ovet, maar dat er voor beide partijen enig risico bestaat door de kolenoverslag en andere activiteiten. De commissie besprak de ont wikkeling van de Axelse Vlakte, waarvoor het havenschap Ter- neuzen grond moet kopen. Met de transactie is zeven miljoen gulden gemoeid, waarvan de provincie (als deelnemer in het schap) twee miljoen gulden voor haar rekening zou moeten ne men. Provinciale staten beslissen over de onttrekking aan het openbaar verkeer van een stuk onverharde weg rond de spuikom in de Her togin Hedwigepolder - de Ligne- straat in Hulst. Voor de voorbereiding van de re constructie van het kruispunt weg Goes-Zeelandbrug/Wilhel- minadorp-Wolphaartsdijk wordt de staten een krediet van ruim drie ton gevraagd. Het uiteinde- Uitbreiding Ovet in Vlissingen-Oost. lijke werk gaat 2,1 miljoen gul den kosten. Een krediet van 2,35 miljoen gul den wordt gevraagd voor de re constructie van het kruispunt bij Vrouwenpolder met de weg over de Veerse-Gatdam. De totale kosten zijn ruim 3,7 miljoen gul den, maar het wegschap Wal cheren en de gemeente Veere dragen daarin bij. De provincie wordt subsidie ge vraagd voor het Moluks histo risch museum in Utrecht. Hoe wel gs geen direct Zeeuws be lang zien, adviseren zij de sta ten vijfduizend gulden te geven, onder meer omdat het museum een functie heeft voor de Mo lukse inwoners van Zeeland. Voor de uitgifte van een culture le agenda dit jaar wordt voor gesteld een subsidie van ten hoogste 22 duizend gulden te besteden. In het Uitblad, zoals de agenda heet, wordt informa tie verstrekt aan inwoners en toeristen over culturele activitei ten in de provincie. Het eerste deel van de beleids nota Vrouwenemancipatie-fa- cetbeleid wordt ter vaststelling aan de staten aangeboden. De doelstellingen van het provin ciale emancipatiebeleid worden in dit deel verwoord, alsook de beleidsvoornemens op de on derdelen algemeen bestuur en kinderopvang. Verder is een hoofdstuk gewijd aan de subsi-, diëring van emancipatie-activi teiten. Er wordt gewerkt aan een nieuwe asfaltdeklaag op de Nieuwe Vlis- singseweg tussen de Keersluisbrug en de President Rooseveltlaan in Vlissingen en het deel van dezelfde weg ter hoogte van de op en afritten van de Sloeweg. Tegelijkertijd wordt de verkeerslicht installatie vernieuwd en worden detectielussen in het wegdek aan gebracht. Door de vernieuwing van de ver keersregelautomaat wordt een betere coördinatie bereikt tussen de twee installaties op de Nieu we Vlissingseweg, waardoor het verkeer soepeler kan worden af gewikkeld. In het fietspad wor den op ruime afstand van de verkeerslichten aanvraaglussen gemaakt, waardoor fietsers vaak niet meer zullen hoeven af te stappen, omdat de lichten tijdig reageren. De wachttijden voor alle wegge bruikers zullen in de nieuwe si tuatie dus aanzienlijk worden bekort. Door de verkeerslichten via een telefoonlijn aan te sluiten op een computer in het hoofd kantoor van provinciale wa terstaat wordt bereikt, dat eventueel optredende storingen sneller kunnen worden verhol pen dan in de oude situatie. De stichting Overleg Kindercen tra Zeeland heeft extra geld no dig voor personele kosten. Aan de staten wordt daarom ge vraagd ruim zestien duizend gul den uit te trekken. Uit het jaarverslag van de nv Wa termaatschappij Zuid-West-Ne derland blijkt, dat in 1988 een winst werd geboekt van ruim 2,6 miljoen gulden, wat ruim 1,2 miljoen gulden minder is dan in 1987. De staten wordt voor gesteld het jaarverslag voor ken nisgeving aan te nemen. Als de staten ermee instem men, wordt de rekening-cou rant-overeenkomst met de nv Westerschelde Oeververbinding met vijf ton verhoogd tot 6,5 miljoen gulden. De openbare statenvergadering wordt gehouden in de Burger zaal van het Middelburgse stad huis, Lange Noordstraat. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Mid delburg. Ook de rondweg Biggekerke en de weg van Oostkapelle naar Domburg worden van een nieu we asfaltlaag voorzien en een stuk van de weg Middelburg- Zuidsloe krijgt een oppervlakte behandeling. Zolang de werken duren - ver wacht wordt tot eind juni - moet het verkeer rekening houden met enig oponthoud. Bij het werk aan de Nieuwe Vlissingse weg zullen de op- en afritten van de Sloeweg enkele malen kort worden afgesloten. Het verkeer wordt dan via borden en pijlen omgeleid. Bij de andere werken kan het verkeer door gang vinden, zij het met beperk te snelheid. De vergadering van de provin ciale milieuraad is verschoven van 11 naar 18 mei, 9,15 uur, in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, Middelburg. Op de raadsagenda staan de contourennota waterhuishou dingsplan en de instelling van werkgroepen voor onder meer het provinciale milieubeleids plan, de gebiedsgerichte bena dering in de Kanaalzone en de milieu-effectrapportage Wester schelde oeververbinding. De vergadering van de milieu raad is openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 In de Westkappelse Kreek is de algengroei zo sterk, dat het Waterschap Walcheren er als proef een speciaal soort mossel gaat uitzetten. De geboortegolf van algen is het gevolg van een voedseloverschot, in biologische termen heet dat eutrofië ring. De mosselen worden 'geplukt' in het Veerse Meer. Het zijn geen consumptiemosselen. 'Actief Biologisch Beheer' heet deze aanpak, hetgeen inhoudt dat de waterbeheerder (het Wa terschap) gebruik maakt van 'na tuurlijke bondgenoten', in dit geval dus mosselen. Het teveel aan algen is overigens ook met het blote oog te zien: het water wordt groen. In situaties van massale al- gensterfte treedt er een zuurstof gebrek op. Dat veroorzaakt weer overmatige vissterfte en stank. Meestal verorberen watervlooien de algen, maar deze zijn weer een makkelijke prooi voor allerlei vissoorten, zoals voorn, brasem en karper. Het beleid wordt er dan doorgaans op gericht om het witvisbestand te beheren, door vangen en/of door het uitzetten van roofvis zoals snoek en snoekbaars. Voor het water in de Westkappelse Kreek, dat relatief zout is, zijn watervlooien echter niet geschikt. Daarom is gekozen voor de mossel strandgaper, die wel in brak water kan leven en zich voedt met algen. Deze mos sel leeft ook in de Kreek van Ou- werkerk. Het water daar is bijzonder helder. Aan de strandgaper kleeft echter een bezwaar. Hij leeft tussen de 20 en 25 centimeter in de water bodem en is moeilijk te verzame len. De natuur komt ons hierbij te hulp. In het Veerse Meer worden de laagste waterlagen in de zo mer zuurstofarm. De dieren die daar leven komen dan naar bo ven, de strandgapers kruipen uit de grond. Op dat moment kan de duiker ze gaan verzamelen en kan de verhuizing naar de Westkap pelse Kreek beginnen. In de Kreek worden ze met gaaswerk op hun plaats gehouden. In het najaar wordt vervolgens gecon troleerd of ze nog in leven zijn en of ze zijn gegroeid. Als de resulta ten positief zijn, kan volgend jaar worden begonnen met meer die ren uit te zetten, zodat een ge zonde populatie kan ontstaan die de algengroei minstens in bed wang houdt. Het water wordt weer helder en de Kreek ziet er weer aantrekkelijk uit. De Westkappelse Kreek, mosselen tegen algen. Eén van de laatste karweien in het kader van de Deltawerken wordt momenteel uitgevoerd in de Kom Domburg. Daar wordt de zeewering sinds 12 april ver sterkt. De land- en zeewaartse versterkingswerkzaamheden tus sen de Watertoren en de Hoge Hiel duren tot 1 augustus. Spijt over wat verloren ging Herinnering aan Uwe hulp bi vhet blusschen v/d brandramp op 17 en 18 Mel I940 Zijn vader was districtshoofd van de Rijksge bouwendienst in Zeeland. Logisch dus - werd geredeneerd - dat de familie niet evacueerde toen het bombardement dreigde. C.M. Barent- sen weet het nog steeds na te vertellen. De brand en de „moedige manier" waarop de brandweerlieden onder meer met de Magirus- spuit trachtten erger te voorkomen. De nu ge pensioneerde directeur van de in Brabant ge vestigde Suiker Unie was toen 19 jaar, net het laatste jaar van de HBS in de hoofdstad. Hij is weer terug in Zeeland. In een piekfijn optrekje aan de Parkweg in Westkapelle doet de 'Wal- chenaar in hart en nieren' uit de doeken wat de oorlog en vooral die eerste nacht voor invloed hadden op zijn verdere leven. Vooral de spijt over hoe mooi Middelburg en Walche ren toen waren. Monumenten die herinneren? „Welze ker". Hij zegt het stilletjes en de toeschouwer ziet hoe hij wegdroomt om onmiddellijk weer helder te verha len over 'toen'. Benadrukt vurig: „Maar ik was geen held". Die roem verdienen anderen. „De brandweerlie den en alle anderen die ontzettend hard werkten en hun leven waagden om gebouwen te redden". In het kielzog van zijn vader ging de jonge HBS'er op pad. Hij hielp waar dat maar kon. Blussen kon C.M. Barentsen niet, had geen zin. Voorkomen dat de brand zich uitbreidde, luid de het parool. „Ik ben nog met een sportwagen naar Veere gere den om er een spuit te halen en in Vlissingen bij het Wooldhuis hebben we aangebeld bij de bur gemeester om hulp te vragen van de Vlissingse politie. Ook hielp hij bij het uitrollen van slangen naar water. „De druk was van de wa- 9 Stichtingsvoorzitter drs. M.C. Verburg wordt regelmatig op straat aangeklampt na het inter view in deze krant. Leuke opmer kingen over 'het vrijen in portiekjes' worden dan gemaakt, maar ook mensen die spontaan geld geven. Zo was er één Mid delburgse die spontaan honderd gulden gaf aan Verburg. Zij had de oorlog meegemaakt en vond dat er niet genoeg gedaan kon worden om die vreselijke gebeur tenissen onvergetelijk te maken. De bevolking Ritthem wil als gemeenschap een flink bedrag bij elkaar sprokkelen voor het monu ment in de buurt van haar plaats. Dit meldt de Stichting Monumen ten Walcheren 40-45 ons. terleiding af, dus moesten we uit de plassen enzovoorts halen". De mensen aan de spuiten, waaron der de ais museumstuk naar Mid delburg teruggehaalde Magirus-spuit, verdienen volgens de heer Barentsen alle eer. Hijzelf vervulde slechts een onderge schikte rol. Niettemin kreeg hij een oorkonde als 'Herinnering aan Uwe hulp bij het blusschen van de brandramp op 17 en 18 Mei 1940 te Middelburg'. Op de ochtend van de achttiende mei 1940 zag hij de eerste Duitse sol daten. Hij had er nauwelijks oog voor. Diep teleurgesteld als hij was over de vernedering die zijn statige stad was aangedaan. Haat en woede? „Ja. Die is er ze ker. En bij veel Nederlanders. Kijk maar eens naar de sfeer rond de voetbalwedstrijd Nederland- Duitsland". „Ik hoef niet te vertellen wat er toen allemaal gebeurde", zegt hij een aantal keren tijdens het ge sprek en verwijst naar de vele boeken over de oorlog die hij in zijn werkkamer heeft staan. „Die vertellen daar alles over". Eén ding weet hij echter zeker: „De oorlog kwam hard aan in Middel- 5Koud*kerk*. E B^g*k*^k* Z! Zout*l*nd» 2 Lourtns QM*l*k«rk*.ES«rooM*rk* ECS W*»t - K*p«||*.E A*gt*k»rk* COo«t .Kap»II* burg. Toen die uitbrak leefden we in een rustig provinciestadje. Het was hier prachtig. Je kunt het bij na niet omschrijven". Toch jaro- beert hij het. Vergelijkt: „Ik wandel nu regelmatig met mijn kleinkinderen door de stad. Zij wonen er ook. En dan zie ik ele menten terug van mijn eigen jeugd, toen het leven niet anders was dan mooi". Van de dreigen de oorlog - wordt wel eens be weerd - had niemand enig benul. Wat de heer Barentsen betreft gaat die vlieger niet op. „We had den een geschiedenis leraar op de HBS, ene meneer Bouwman, die ontzettend boeiend kon ver tellen over de politieke ontwikke ling in Europa. Die man is later professor geworden in Gronin gen. Wij hadden met z'n allen op school dus best een idee over wat de nabije toekomst ons zou brengen. Toch beseften we niet dat de oorlog zo dichtbij was. Na derhand blijkt het verband. Je moet natuurlijk niet vergeten dat de communicatie van tegen woordig er niet was. Om maar eens voorbeeld te noemen: bij het station in Middelburg ston den koetsjes. Nu staat het er vol met taxi's". Terug naar de nacht van de brand. De familie Barentsen woonde op de Dam 57. „We za ten in de kelder omdat er bom alarm was. Mijn vader wilde niet evacueren. Als hoofd van de Rijksgebouwendienst voelde hij zich verantwoordelijk. Toen ble ven mijn moeder en mijn beide zussen ook. Nieuwsgierig als ik was op die leeftijd, keek ik uit ons kelderluik naar buiten. Ik zag dat het gebouw van de Oostindi- sche Compagnie in brand stond". Naar buiten gaan kon niet, het re gende kogels en granaten, Mes- serschmidt's vlogen laag en schoten op alles wat bewoog. Toen werd het stil. Onheilspel lend stil. De gebleven familie waagde zich naar buiten. „We za gen dat niet alleen het VOC- gebouw brandde maar ook de hele binnenstad". Het was ver schrikkelijk. Hoe kon iemand zo iets doen, vroegen 'de achtergeblevenen zich af. Het kon; Het was gebeurd. Barentsen is het met de Stichting Monumenten Walcheren 40-45 eens dat er onvoldoende aan dacht is geschonken aan de oor logsellende op het Zeeuwse eiland. Hij meent dat Walcheren er goed aan doet om die herinne ring vast te houden. Oorlogsmo numenten, en er dan méér mee doen dan ze te laten staan, vindt hij heel belangrijk om vooral de jeugd te laten beseffen dat er niet al te gemakkelijk mag wor den gedacht over onze vrijheid. Ad Hanneman i

de Vlissinger | 1989 | | pagina 11