UIT HET ZAKENHART Een baan die ook onder water kan MIDDELBURG JAZZSTAD Badkledingshow van Vlïssingse winkeliers Vakantie op maat voor 1 Zeeuwse hulpbehoevenden Eigen zaak voor ondernemersdochter Makelaar wint wedstrijd HARTGRONDIG Eigen slachtvee staat borg voor kwaliteit Winkel met sfeer uit grootmoeders tijd Gevarieerd programma Vrouwenpolderse Dagen Wolwinkel in Vlissingen krijgt naam eigenares Vliegerfestijn Vrouwen polder Schoenmaker bij Palthe 1 NIEUW INITIATIEF STICHTING AANVULLENDE THUISZORG MIDGETGOLF OP CAMPING MIDDELBURG GRENEN, RIET EN ROTAN IN MIDDELBURG DRIE DAGEN FEEST DERDE SLAGERIJ VAN ESBROEK Eigenaar van Groot Paradys barst los Vrijwilligers Woensdag 3 mei 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER De enige offciële wedstrijdbaan voor midgetgolfers in de regio is sinds kort in de hoofdstad te vin den. Op 'Camping Middelburg' aan de Koninginnelaan opende wethouder Vinke afgelopen vrij dag deze voorziening, die zowel voor de kampeerders als de in woners van de stad toegankelijk is. Een midgetgolfbaan die bestand moet zijn tegen een jaarlijks te rugkerende overstroming van drie maanden. Voor die opgave zaten Henk Brandes en Corrie van der Helm, de bedrijfsleiders van de camping, bij de aanleg van deze nieuwe trekpleister op hun be drijf. „Aangezien wij dit terrein van de IJsclub hebben gepacht, wordt het hele gebied ieder jaar vanaf eind oktober tot begin maart onder water gezet in af wachting van de vorst", zegt Corrie van der Helm. „Wij kunnen daardoor hier nauwelijks iets leuks aanleggen als een speeltuin of een zandbak. Deze midgetgolf is geheel gegalvaniseerd en niet geschilderd, waardoor hij regen en vorstbestendig is volgens de leverancier. Met bloembakken proberen wij er toch nog iets fleurigs van te maken. De achtien hindernissen zijn officiéél goed gekeurd door de Midgetgolfver- eniging, waardoor de baan ook voor wedstrijden geschikt is". De Midgetgolfbaan van Camping Middelburg (telefoon 01180-25395 is dagelijks geopend van tien uur s'ochtends totdat het donker wordt. Aan buitenverlichting wordt ge werkt. Voor groepen is er een aan trekkelijke korting. Margit de Bruijn in haar eigen winkel Makelaar drs. N.J. Faasse uit Middelburg heeft met een scrip tiewedstrijd van de Stichting Opleiding Makelaardij de eerste prijs, een cheque van f 3000,-, gewonnen. Faasse won de prijs met zijn scriptie De makelaardij in 2013, perspectief vast goed. De scriptie werd door de jury omschreven als het exemplaar met de best beredeneerde inhoud en met een goed onderscheidende en frisse kijk op de toekomst van de make laardij. Faase is werkzaam bij Ma kelaarskantoor Sinke Komejan. Brownie's' gaat de nieuwe zaak heten, waarin de twintigjarige Margit de Bruijn al haar eerste schreden op weg naar het eigen ondernemerschap onder supervi sie van haar vader heeft gezet. Aan de Vlasmarkt in Middelburg oprende zij onlangs een speciaal zaak in grenen meubelen en riet èn rotan cadeau-artikelen. Hoewel zij nog bezig is met het behalen van haar middenstands- Corrie van der Helm slaat een balletje op de nieuwe midget golfbaan. Nederlandse, Belgische en Duitse vliegers beklimmen zaterdag 6 en zondag 7 mei de Vrouwenpol- derse hemel. Het vliegerfestijn begint om 11 uur op het badstrand bij strandpaviljoen Breezand en loopt door tot 17 uur. Uiteraard kan iedereen zijn eigen vliegertje oplaten. Daarnaast zijn er razendsnelle stuntvliegers, schitterende ruimtelijke bouwsels en Japanse Sanjo-vliegers te zien en is er en een demonstratie van de meest revolutionaire vlieger van dit moment, die bewegingen maakt die kenners nooit voor mogelijk hebben gehouden. De jeugd kan kennis maken met het besturen van een vlieger aan twee lijnen en' als klap op de vuurpijl krijgt het publiek in de loop van de middag een specta culair optreden van het blauw/ge le vliegtuig van Wings over Holland voorgeschoteld. Al was Marijke Leijdekkers al vorig jaar juni eigenares gewor den van de Almonde Wolwinkel aan de St.Jacobstraat in Vlis singen en had ze daarna een kleine naamsverandering ingevoerd: de zaak heette voortaan Breiboetiek Almonde, nog steeds verwijzend naar de grote hoeveelheid garens en wol, die zij van dit merk in haar assortiment had. Nu vond de eige nares de tijd rijp om ook de naam aan te passen en sinds 15 april staat de winkel bij de Kamer van Koophandel ingeschre ven als Breiboetiek 'Marijke'. „Mijn collectie is onlangs uitge breid met garens van veel andere merken als Bellana en Veweko, dus leek het mij terecht om nu ook een eigen naam te kiezen. Voor de rest blijft alles hetzelfde", stelt de winke lierster. De Middenstandsvereniging Vrouwenpolder heeft er hard voor gewerkt en dat is het resul taat aan te zien. Het programma van de Vrouwenpolderse Dagen op donderdag 4, vrijdag 5 en za terdag 6 mei staat als een huis. De dagen worden voor de vijfde keer op de Dorpsdijk en in de kern gehouden. Loco-burgemeester Sanderse opent de Vrouwenpolderse Da gen donderdag 4 mei om 13 uur door maar liefst duizend ballon nen op te laten. De grote jaar markt, met een kleine tachtig kramen en een groot aantal standwerkers is dan al om 12 uur begonnen. Rick Dean en John Caljouw verzorgen de optredens. Tussen 14 en 18 uur is er een mo deshow van boetiek De Ze- vensterre. In de feesttent kunnen de liefhebbers zich tussen 13 en 19 uur bezig houden met ballen schieten en buksschieten. Geen hoogtevrees? Dan omhoog in de hoogwerker van Kraanverhuurbe drijf Melis uit Gapinge. De beken de Zeeuwse band Escape treedt 'avonds vanaf 20.30 uur op in de tent op het parkeerterrein achter de Grote Kerk. Vrijdag gaat om 10 uur bij de feesttent een badmintontoernooi van start. De deelnemers aan de fietspuzzelrit van een kleine twee uur kunnen tussen 10 en 18 uur vanaf de tent vertrekken. De fi nish is bij Duinoord. In het cen trum zijn van 11 tot 18 uur ringrijderswedstrijden. Voor de jeugd is er in de tent om 14.30 uur een gratis voorstelling van kindertheater Tuffie en om 16 uur kan de bezoeker zich vergapen aan zo'n vijfentwintig motoren uit de jaren veertig en vijftig. Hoe de brandweer nou precies een brand blust is te zien om 16.30 uur. Jongeren kunnen zich vanaf 20.30 uur uitleven op de disco avond van Drive Inn Show La Marcos. Zaterdag is er nog veel meer te doen in Vrouwenpolder. Tussen 8 en 18 uur is er een veemarkt met een aparte kleinvee-afdeling. Op het strand is er van 11 tot 17 uur eeen vliegerdemonstratie. De winnaar van het voetbaltoernooi, dat om 11 uur op het veld Vrou wenpolder aan de Oranje Nas- saulaan begint, speelt om 16 uur tegen het Oud Zeeuws Elftal. Ook is er vanaf 12 uur een kin- dermarkt en vanaf 11 uur een ambachten- en antiekmarkt. Voor de kinderen staan bij de Fort den Haakweg de hele dag pony's klaar. Voor hen staan er ook alle drie de dagen een springkussen en een carroussel opgesteld. Bij Duinoord start om 15 uur de Dammenloop voor Terre des Hommes. De deelnemers dienen om 14.30 uur aanwezig te zijn. De Walcherse coverband Dezz zorgt bij Duinoord voor de mu- ziek.'s Middags zijn er dierenkeu- ringen. Tussen 13 en 14 uur zijn de huisdieren aan de beurt, tus sen 15 en 17 uur de geiten. Break-Out staat vanaf 20.30 uur in de tent garant voor een dende rende afsluiting van de dagen. diploma, deed Margit de Bruijn al veel ervaring op in de winkels van haar ouders. In de speelgoedzaak van haar moeder aan de Lange- viele bracht zij heel wat uurtjes door en ook bij haar vader, Sjaak de Bruijn, die vroeger een huis- houdwinkel in die zelfde straat had (nu firma Peeters) was zij kind aan huis. Met behulp van hem richtte zij haar eigen winkel in, waartoe ook een grote show room van wandmeubelen en bed den behoort. Terwijl Margit in de winkel de klant te woord staat, is haar vader vaak in de werkplaats te vinden waar hij zelf grenen boekenkasten of kinderledikant- jes fabriceert. Ook de cadeau artikelen zijn allen van puur- natuur-materiaal, als rotan en riet gemaakt. Schoenmaker Ruud de Bree zwaait sinds zaterdag 22 april de scepter over Moto, een gloed nieuwe schoen- en sleutelmakerij in de Palthe-stomerij aan de Mid delburgse Lange Delft. De Bree verricht alle schoenrepa raties, sleutelduplicaties en kleine stikwerkzaamheden. Ook schoenonderhoudsmiddelen zijn bij Moto - die prat gaat op zijn scherpe prijzen en snelle service - verkrijgbaar. Slager van Esbroek maakt verse worst in zijn slagerij in Oostkape/le. Binnen zes jaar had Hans van Esbroek drie eigen slagerijen op Walcheren. In '83 en '87 opende hij een zaak in Vrouwenpol der en Oostkapelle en begin '89 kwam daar nog een slagerij in Serooskerke bij. Het vlees dat in zijn winkels verkocht wordt is bijna allemaal afkomstig van eigen slachtvee, dat van Es- broek bij verschillende boeren op Walcheren heeft staan. Dit vee is naar zijn zeggen geheel hormoonvrij. Ron Hendrikse. Na lang aandringen van gasten gaat het er eindelijk van komen. Ron Hendrikse, eigenaar van het Middelburgse restaurant Het Groot Paradys, laat donderdag 11 en vrijdag 12 mei horen dat hij ook een verdienstelijk saxofonist is. Voor deze twee avonden werd een speciaal menu van f 65,- ge componeerd. Hendrikse bespeelt niet alleen de tenor, maar ook de sopraan en alt. Volgende week speelt hij sa men met sessiedrummer Peter Mastboom en de basis van de Dutch Dixie Machine, bassist Daan Gaillard en pianist Wim Kuypers, die samen de basis van de Dutch Dixie Machine vormen. De drie gastmuzikanten zorgen tijdens het diner voor de warming-up. Hendrikse komt er om 10.30 uur bij. Als zoon van een slager uit Zeeuwsch-Vlaanderen groeide de jonge Van Esbroek tussen het 'vlees' op en koos ook voor de slagersvakopleiding, die nog werd aangevuld met cursussen voor traiteur en worstverwerking. Op 23-jarige leeftijd had hij zijn eerste eigen zaak op Walcheren. Van Esbroek: „Het vee dat ik voor de slacht bestem heeft vaak al eerste en tweede prijzen ge haald op tentoonstellingen in de regio. Dat gebeurde ondermeer in Serooskerke en Vrouwenpolder. Daar werd het beoordeeld op 'bevleesdheid' en kwaliteit en het kwam steeds heel goed uit de bus. Uiteraard zijn deze dieren hormoonvrij. In mijn zaken in de verschillende dorpen verkoop ik dit vlees, maar 's zomers is het soms zo druk, dat ik bij het abat toir extra hoeveelheden moet bij kopen. Daar kan ik dus geen garantie op geven, al ben ik zeker van de kwaliteit", zegt Van Esbroek. Tijdens de Vrouwenpolderse da gen begin mei hoopt de jonge slager ook op de veemarkt pre sent te zijn met zijn rundvee, waarbij hij zeker denkt weer in de prijzen te zullen vallen. Yvonne van Noppen verwacht veel van de modeshow die zater dag 6 mei wordt gehouden in het Scheldekwartier. Vrijetijds kle ding en badkleding vormen er de hoofdmoot en in de pauze is er de mister boxershort verkiezing. VALERIA'S 'CRUYDENBUYDEL' NIEUW IN MIDDELBURG Wie op zoek is naar een bijzonde re thee, losse kruiden, specerijen of een heerlijke honing, kan sinds kort terecht in de Lange Geere in Middelburg. In een smaakvolle winkel Valeria's 'Cruydenbuydel' genaamd, kan de klant kiezen uit wel tachtig soorten thee en alle denkbare kruiden, die eventueel zelfs ook besteld kunnen wor den, indien zij niet voorradig zijn. Valeria Serratura was al jaren een begrip in Middelburg. In de win kel aan de Seisdam worden nu bijna drie jaar natuurzuivere en diervriendelijke huid- en verzor- gingsprodukten verkocht van bo venstaand merk, waar de zaak ook naar genoemd is. „Er was daar niet voldoende ruimte om ook nog ons grote assortiment van theesoorten en kruiden in on der te brengen", vertelt de heer R.Serrarens, eigenaar van de bei de winkels. „In Valeria's 'Cruy denbuydel, die ook een nostalgisch interieur heeft gekre gen, brengen wij geheel andere produkten, die echter net zo na tuurzuiver zijn. Naast het boven genoemde kan de klant bijvoorbeeld ook kiezen uit snoep uit grootmoeders tijd". Valeria's 'Cruydenbuydel', Lange Geere 4 in Middelburg is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag kan men er doorlopend van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Wel tachtig soorten thee- verschillende Op onverklaarbare wijze stond vorige week in de kolommen van deze krant dat het om een ballet- kleding-show ging. Daarvoor excuses. Een groot aantal Vlissingse kle- dingzakeh en aanverwante doen mee. Silhouette (van Yvonnen van Noppen) showt er badkle ding, Utopia komt met een pri meur, de Pepsi Cola Kleding, Hardy toont er zonnebrillen en Pims Juwelier heeft speciale hor loges in zijn collectie en ook bij outerieën die passen bij badkleding. Het is mogelijk dat de ontwerper van de Pepsi Cola aanwezig is. In het radngebeuren neemt City Bloem de decoraties op het podium en op de tafels voor zijn rekening. Parfumerie Louisse verzorgt de make up voor dressmen en mannequins terwijl Hairpoint de kapsels verzorgt, waarbij ook kinderen vakkundig worden gekapt voor de show. Roda Sound uit Wemeldinge zorgt voor de professionele be lichting. In de pauze vindt de mister boxershort-verkiezing plaats. De winnaars krijgen aan trekkelijke prijzen van de Olau Li ne, Foto Back en Parfumerie Louisse. Kaarten voor deze show - die overigens om acht uur be gint - zijn verkrijgbaar bij de deel nemende zaken en die zaterdag bij de kassa van de zaal. R. Zuidam Horeca exploitant Stadsschouwburg Voorzitter HAM organisatie de S Middelburg wordt straks weer overspoeld door de vrolijke klanken van jazz, in velerlei vormen en stijlen. Drie dagen swingt Middelburg op straat, in de diverse horeca- etablissementen en in een sombere tent op het Dam plein. Een compliment aan het bestuur van de Stichting JASZ, die dit jaar de organisa tie weer voor elkaar heeft we ten te krijgen, is op z'n plaats. Echter zijn er enige dissonan ten te bespeuren in het swin gende geheel. Een aantal zeer bekende 'kroegen' heeft dit jaar afgehaakt in het totale spektakel en gaan gedurende de drie jazzdagen uit hun ei gen vaatje tappen, als ik deze beeldspraak mag gebruiken. Hoe is het tot deze breuk ge komen - en wat belangrijker is - is het mogelijk om volgend jaar wel weer tot een geza menlijke organisatie te ko men? Het is een publiek geheim dat de dialoog tussen de organisatie van dit festival en de horeca - vertegenwoor digd door de HAM (Horaca Activiteiten Middelburg) - al ja renlang niet optimaal functio neert. Dwarsliggers in beide kampen waren niet bereid tot onderhandelingen, dus com promissen. De indruk bestaat evenwel, dat er een kentering op komst is en dat een beter begrip voor eikaars standpun ten in het verschiet ligt. Eén van de stokpaardjes van de Stichting Jasz is de tent op het Damplein, die tegen zeer hoge kosten moet worden in gehuurd. Via pacht wordt dit weliswaar gecompenseerd, maar de geldverspilling is er niet minder om. Voor dat gi gantische bedrag die deze tent kost zou de organisatie het geld kunnen steken in de kwa liteit en kwantiteit van de or kesten. Waar zou dan het middelpunt van het festival moeten zijn? De Stads schouwburg aan het Molen water lijkt niet alleen, maar is een uitstekende accommoda tie, gelegen aan de rand van het centrum, welke tegen zeer gunstige voorwaarden gedu rende deze dagen kan worden gebruikt. Toegegeven: het ge bouw ligt een beetje buiten de route. Maar wat te denken van een borrelbus, die op de avond van de Kroegentocht (vrijdag) de diverse etablissementen met elkaar vebindt, waardoor het mogelijk is om ook verder afgelegen bedrijven te betrek ken bij het geheel, waardoor het spektakel nog meer di mensie krijgt. Er is vast wel een busboer te vinden die voor een schappelijk prijsje of des noods als sponsor wil komen met een paar bussen die de hele avond circuleren door de stad(sdelen). Het lijkt me niet onverstandig als na het festi- valgeweld van dit jaar horeca en festival-organisatie de kop pen bij elkaar steken en vol gende keren als éénheid optreden. Dan zal het festival niet doodbloeden door polari satie, maar wordt het nog swingender. En let op: Vlissin gen en Goes loeren er op om dit grootste muziekevenement van Zeeland in te lijven. R. Zuidam Ook gehandicapten en andere hulpbehoevende mensen krij gen steeds meer de gelegenheid om in groepsverband of indi vidueel onder begeleiding eens even van omgeving te wisselen. Het is duidelijk dat bij zo'n vakantie met mensen, die extra zorg behoeven, heel wat komt kijken. De last die daarbij op de schouders van de begeleiders rust is extra zwaar, omdat de verzorging ook s'nachts vaak doorgaat. Om hierbij en in alle andere voorkomende gevallen hulp te bieden, kwam de Stich ting Aanvullende Thuiszorg Zeeland uit Goes met een nieuw initiatief: Kortdurende betaalbare zorg op maat voor iedereen die met vakantie is in Zeeland en extra hulp nodig heeft. „Onze Stichting is opgericht van uit het Kruiswerk en sluit geheel aan bij de nieuwe tendens om de zieke, maar ook stervende patiënt zo lang mogelijk thuis in de eigen omgeving te laten", vertelt Simon de Meij, zelf verpleegkundige en coördinator van de Stichting Aanvullende Thuiszorg. „Wij heb ben 150 gediplomeerde verpleeg kundigen en ziekeverzorgenden in dienst, die voortdurend bijge schoold worden in de thuiszorg en in de verzorging van terminale patiënten. In mijn werk merkte ik de groeiende vraag naar extra zorg voor groepen hulpbehoeven den, die hier met vakantie kwa men, ook vanuit het buitenland. Zo groeide het idee ook aan deze hulpverlening mee te gaan doen. Veel groepen hebben alleen in de 'piekuren', zoals bij het naar bed gaan, wassen en dergelijke extra hulp nodig. Door onze zorg hoe ven zij daar nu geen extra bege leider voor mee te nemen, hetgeen kostenbesparend werkt. Ook in individuele gevallen kan de Stichting inspringen stelt de Meij. Hij noemt daarbij de moge lijkheid voor verpleeghuisbewo ners om alleen bij familie te gaan logeren, waarbij de Stichting zorgt voor het dagelijks wassen en eventueel verschonen. Om bekendheid te geven aan de nieuwe vorm van hulpverlening op maat, verstuurde de Stichting aan 400 recreatieondernemers een brief. „Veel hotels hebben re gelmatig groepen gehandicapten uit binnen- en buitenland onder hun dak, die extra zorg behoe ven. Men moet echter niet den ken, dat wij de vrijwillige hulpverleners van instanties als de Zonnebloem en het Rode Kruis, die vaak bij zulke groepen bijspringen, in de wielen willen rijden", zegt De Meij nadrukkelijk. Onze Stichting richt zich meer op kortdurende intensieve des kundige hulp. Zo kunnen ook die genen, die anders in het verpleeghuis zouden moeten blij ven er eens uit, zonder daarbij af hankelijk te zijn van anderen of van de groepsvakantie van het huis".

de Vlissinger | 1989 | | pagina 29