Barokke klanken in Kloveniersdoelen Guido Eckhardt: een eigenzinnig kunstenaar Hartverscheurende muziek LAttentat New Beat in Cheesy THE LOCKE CONSORT Troubadour in Vestzak Snel en stevig in Americain 4 T/M 10 MEI IN MIDDEN ZEELAND DE KUNSTENAAR GESPROKEN VERWARRINGEN VAN AYCKBOURN Middelburg Kloveniersdoelen zondag 7 mei H.30 uur Udbhava Wilson Meyer - barokviool Mimi Mitchell - barokviool Susanne Braumann - viola da gamba Fred Jacobs - theorbe Purcell - Reincken -Forqueray o.a. Woensdag 3 mei 1989 DE FAAM DE VLISSINGER mmm MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum (Abdij) Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Rosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Het Holografie Museum (Gorststraat 36). Ma. t/m zo. van 10.30 tot 18 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Jan van Leeuwen, structures of desire. Di. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Hal begane grond: 300 jaar betrekkingen met Japan, Foto's over Japan haiku teksten van dhr. J. Mol. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Marja Hooft, keramiektentoonstelling (t/m 5 mei) Daniëlle Janssen, textiel. Jeroen van Westen, Kunstenaarsboeken. Marcel Lucien Robbe (vanaf 10 mei). Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). Zeeuwse- mes heften en andere snijwerken. Ope ningstijden van de Bibliotheek. Zeeuws Museum (Abdij 3). Een keuze uit de aanwinsten 1988. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur (t/m 7 mei). Centrum Nieuwe Muziek (Klove niersdoelen). Kunstlicht. Di. t/m za. van 19 tot 22 uur. Francois Rijckhals Museum (Dam). Een overzicht in 't geboortehuis. Do., vr. en za. van 11 tot 17 uur. Balans 17 Elsa Westland en Chic- que Robert. Wo. do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur (t/m 6 mei). Stadsschouwburg (cafe-restaurant. Marijke Folkertsma en Peter Jan sen, foto's. Dagelijks van 10 tot 22 uur, behalve op zondag (t/m 5 mei). NV PZEM-Galerie (Poelendaelesin- gel 10). Hans Verhagen, Panta Rei. Alles Stroomt, schilderijen. Zeeuwsche Centrale Discotheek (Langeviele 82). Joke Floresse en Johan Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo. en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Poppententoonstelling (St. Jansstraat 26). Angèla Rijken. Da gelijks van 14 tot 17 uur, behalve op maandag (t/m 7 mei). DONDERDAG 4 ME! DONDERDAG 4 ME! NEELTJEJANS Ir. J.W. Topshuis. Schouwen- Duiveland, foto's. Dagelijks van 10 tot 17 uur. VEERE De Schotse Huizen (Kaai 27). Ber- nadette Ash, schilderijen. Op de Scheeps- en Visserijzolder: R. Struys, halfmodellen van schepen. Ma. van 13 tot 17 uur, di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Grote Kerk 150 jaar Westerschelde, Levensader in de Delta, Een ge meen Erfgoed - Essex en de Neder landen door de Eeuwen. VLISSINGEN Johnny and the Starshooters, rock and roll. Café Evert, Boule- vard Vlissingen, 16 uur. VRIJDAG 5 ME! Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/m za. van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot mr 'Prinses Ju liana' zeven wissellijsten met toe ristische promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zee land als vakantieland voor iedereen. Galerie Bellamy 19 (Bellamy 19). Adride Fluiter. Di. t/mvr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur (t/m 6 mei) Café Soif (Bellamy 14). Guus van der Braak, Erik Brandts, Cor van Dixshoorn, Guido Eckhardt, Barbara Jean, Lex de Meester, Bob Pingen, Kees Roovers, Ed Quite (t/m 7 mei). Art-Titude (Singel 14-16). Eric Brandts, skulptuur De Baas. Dage- lijks van 12.00 tot 24.00 uur. ZOUTELANDE Hotel-Rest. De Distel Ingrid Walpot Renard. Tijdens openingstijden. Dorine van der Klei, brengt 'Ga maar rustig slapen', de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. Huisband Swingchroom, Café De Harlekeijn, St. Jansstraat, Middelburg, Middelburg. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. Swingavond met het muziek- thema reggae, Jongerencen trum Midgard, Kuiperspoort 12, Middelburg, 20 uur. Neon, new beat. De Kaas boer, Kaasboerweg 2, Bigge- kerke, 22.30 uur. ZATERDAG 6 ME! Middelburgs Minitheater, speelt 'Bedkwartet', Middel burgs Minitheater, Verwe- rijstraat 53, Middelburg, 20.30 uur. Dorine van der Klei brengt 'Ga maar rustig slapen'. Stads schouwburg, Middelburg, 20.30 uur. Willem Vermandere, Vlaamse chansonnier/troubadour verge zeld door drie muzikanten. Vestzaktheater, Vlissingen, 20.30 uur. L'Attentat, rhythm Blues, country en western, rock and roll en Boogie Blues, Jongeren centrum De Piek, Hellebar dierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. Kindertoneelspeelmiddag voor kinderen van 8 t/m 12 jaar, Jongerencentrum De Piek, Hel lebardierstraat 11-13, Vlissin gen, 13.30 uur. Organist Albert de Klerk bespeelt Marcussenorgel, Gro te Kerk, Goes, 20 uur. Marie Cecile Moerdijk. Grote Kerk Veere, 19.30 uur. ZONDAG 7 MEI Mimegroep Reflection, thema Alpha en Omega, appeldienst, met Jongerenkoor Bram Beek man, orgel, St. Jacobskerk, Vlissingen, 10 uur. Koffieconcert: The Locke Consort, Kloveniersdoelen, Middelburg, 11.30 uur. Pianorecital, Wibi Soerjadi, Vestzaktheater, Vlissingen, 16 uur. Abdijconcert, Abdijplein, Mid delburg, 11.30 uur. Amerikaanse band Sacrilege B.C., Trash/hardcore, Bar Ame rican, Plein 1940, Middelburg, 14.30 uur. MAANDAG 8 ME! Het theaterkamerkoor en het Studio Orkest van Studio Am sterdam, Stadsschouwburg, Molenwater, Middelburg, 20 uur. DINSDAG 9 MEI Jamsessie, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen 10 uur. WOENSDAG 10 ME! Sjaac Verhelst, 'de aap en de goheba. Poppentheater Para bel, Schuttershoftheater, Mid delburg, 15 uur. Modern Jazz Dance Compa ny, Djazzex, de Prins van Oran je, Goes, 20 uur. Mathilde Santing Ensemble, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.30 uur. Jongerenkoor Shirchadasj, Cult. Centrum De Burght, Hoge- weg 55, Burg Haamstede, 20 uur. Klanken van barokviolen, een vi ola da gamba en een theorbe kabbelen zondag 7 mei door de Middelburgse Kloveniersdoelen. Het barokensemble The Locke Consort geeft daar vanaf 11.30 uur een koffieconcert. The Locke Consort, in 1985 op gericht, leende de naam van de zeventiende eeuwse Engelse componist Matthew Locke. Het ensemble heeft dezelfde sa menstelling als dat van Locke aan het hof van koning Karei II. The Locke Consort won twee prijzen op het internationaal Concours voor Oude Muziek Ensembles in mei 1986. Een jaar later won het de eerste prijs op de Early Music Network Young Artists Competi tion in Londen. Tijdens het koffie concert worden werken van onder andere Marais, Purcell, Cla- mer Becker en Forqueray gespeeld. Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 20 uur. Electro Middelburg, 'The Bear' 14 uur. The Accused 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Mississippi Burning' 20.30 uur. VRIJDAG 5 MEI The Locke Consort. Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'The Bear' 14 uur, The Accused 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Mississippi Burning', 20 en 22.30 uur. Bibliotheektheater Middel- burg, 'The Bear' 20.30 uur. ZATERDAG 6 ME! Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 19 en 21.30 uur en 'Fright Night Part 2' 23.30 uur. Electro Middelburg, 'The Bear' 14 uur, 'The Accused' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Mi del- burg, 'Mississippi Burning' 20 en 22.30 uur. Bibliotheektheater Middel- burg, 'The Bear' 20.30 uur. ZONDAG 7 ME! Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'The Bear' 14 uur, 'The Accused' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel- burg, 'Bird' 20.30 uur. MAANDAG 8 ME! Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 20 uur. Electro Middelburg, 'The Ac cused' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Bird' 20.30 uur. Bibliotheektheater Middel- burg, 'The Bear' 20.30 uur. DINSDAG 9 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 20 uur. Electro Middelburg, 'The Ac cused' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Round Midnight' 20.30 uur. Bibliotheektheater Middel- burg, 'The Bear' 20.30 uur. WOENSDAG 10 ME! Alhambra I Vlissingen, 'Twins' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Rain- man' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Na ked Gun' 20 uur. Electro Middelburg, 'The Ac cused' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Round Midnight' 20.30 uur. Bibliotheektheater Middel- burg, 'The Bear' 20.30 uur. DONDERDAG 4 ME! Alhambra II Vlissingen, 'Lady en Vagebond' 14 uur. VRIJDAG 5 MEI Alhambra II Vlissingen, 'Lady en Vagebond' 14 uur. ZATERDAG 6 ME! Alhambra II Vlissingen, 'Lady en Vagebond' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Kunst en Vliegwerk' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Kunst en Vliegwerk' 14 uur. ZONDAG 8 ME! Alhambra II Vlissingen, 'Lady en Vagebond' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Kunst en Vliegwerk' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Kunst en Vliegwerk' 14 uur. WOENSDAG 10 ME! Schuttershoftheater Middel burg, Poppentheater Parabel 15 Als je een kunstenaar vraagt "hoe het allemaal begonnen is" krijg je vaak ten antwoord dat 't bezig zijn met de kunst er al van kindsbeen af aan in zat. De Vlissingse kunstenaar Guido Eckhardt (Roosendaal 1944) vormt hierop geen uit zondering. Eckhardt: "Al op de kleuterschool zat ik uren lang geconcentreerd blijmoe dig te tekenen". Na twee jaar dagopleiding aan de kunstacademie St. Joost in eda (1960-'63) verliet hij it instituut omdat een aantal van zijn studievrienden het eveneens voor gezien hield. "Ik had er, eigenwijs als ik ben, ook eigenlijk niets meer te leren". Na zijn militaire dienst en verschillende baan tjes keerde Guido Eckhardt la ter toch weer naar St. Joost terug. "Van 1966-'68 volgde ik er de avondopleiding om de sfeer weer te pakken te krij gen. Maar daarna ging ik toch vrij snel m'n eigen gang". Langzamerhand kwam hij er toe zijn werk ten toon te stel len en op opdrachten in te schrijven. Heel bewust hield en houdt Eckhardt zich niet met allerlei trendy kunst bezig en bezoekt daarom weinig tentoonstellingen. "Mijn uit gangspunt is het haast grond wettelijk verwerpen van mo destromingen". Begin jaren zeventig maakte hij in de opdrachtensfeer voor al ruimtelijk werk. In 1973 be gon Guido Eckhardt samen met Frank Nix en Joost van Santen aan het Ravensbrück- monument. Dat was een zeer intensief en technisch heel ge compliceerd karwei. In 1975 werd het monument aan het Museumplein in Amsterdam onthult. Veel grote ruimtelijke projecten maakt Guido overi gens niet meer, nog wel -af en toe ontwerpen daarvoor. Zo ontwierp hij vorig jaar voor de nieuwe Openbare Bibliotheek Ad van Noort weer terug van heel even weggeweest Rythm and blues, rock and roll, country and western en boogie blues, L'Attentat is het allemaal. De Amsterdamse band, gefor meerd rond ex-Claw Boys Claw- drummer Allard Jolles, treedt za terdag 6 mei op in De Piek in Vlissingen. Het concert begint om 22 uur. Jolles neemt bij L'Attentat gitaar en zang voor rekening. Onder zijn 'bezielende' leiding groeide L'At- LAttentat. tentat al snel uit de schaduw van Claw Boys Claw. Na Shamrock en King of the Neighbourhood bracht de groep vorig jaar de mini-lp Heartbreaking Stories uit. En hartverscheurend zijn ze, die verhalen van L'Attentat. Wat bij voorbeeld te denken van Ringo's Hideout, waarin een man de elektrische stoel overleeft en dat viert met de opening van een ei gen bar. Een bar zonder stoelen, uiteraard. Vorig jaar nam regisseur Ad van Noort met de monsterproduk- tie Peer Gynt afscheid als toneeladviseur bij het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming. Dit jaar is hij al weer te rug. Als artistiek leider en regisseur van de stichting Ad Hoe Produkties. Dit kersverse toneelgezelschap zet donderdag 11, vrijdag 12 en zaterdag 13 mei in het Middelburgse Minitheater en op de vrijdagen 26 mei en 2 juni in het Vlissingse Vestzak theater het stuk Verwarringen van Alan Ayckbourn op de plan ken. De voorstellingen beginnen om 20 uur. te Goes een wandplastiek in roestvrij staal, voorstellend een opengeslagen prenten boek. "Het hangt van je geestestoestand af wat voor werk je maakt", vindt Guido Eckhardt. Tijdens het schilderen voelt hij zich enorm betrokken bij wat er op het doek ontstaat. Daar om is hij niet in staat langdurig achtereen te schilderen. Af en toe moet hij afstand nemen en een poosje gaan tekenen of iets anders doen. Bij het etsen gaat liet heel anders toe. "Ik ben een onorthodox graficus. Het liefst zou ik zien dat iedere druk anders is. Krassen vind ik erg elementair, getuigend van een soort holbewonersmenta liteit". Uit dat "krassen" kun nen heel aanstekelijke werken ontstaan. Zoals een vrolijke serie kleuretsen uit 1986. De ze in zachte tinten gedrukte prenten hebben een serieuze ondertoon (met titels als "Dwangbevel" en "Berichten van het front") of zijn nostal gisch van aard (Koetjesreep, King Pepermunt). Het verbindende element in al zijn werk is volgens Guido zelf de harmonie. "Dat is in feite nogal paradoxaal, want een groter chaoot dan ik bestaat er niet in de praktijk van alle dag. Ik denk toch dat je met verlangens bezig bent. De Kunst an sich is iets waarach tigs, iets dat voor mij altijd overeind blijft staan". De van origine Brabantse kunstenaar, die twaalf jaar geleden "van wege het water" naar Vlissin gen kwam neemt zich geen blad voor de mond. "Eigenlijk ben ik blij dat de BKR verdwe nen is. Het oude "de kunste naar als hongerlijder syndroom" hoeft nou ook weer niet direct terug te ko men, maar rijkdom en succes zijn funest voor de kunst. Aangezien ik zeer eigenwijs ben zal ik te allen tijde doen waar ik zelf zin in heb. En ik heb geen zin om m'n hand op te houden of anderszinds af hankelijk te zijn. Wat ik be treur en wat ik ook typerend acht voor de huidige maat schappij is de pure kunstvijan digheid van mensen die aan 't politieke roer staan". Gelukkig reageert de maat schappij niet erg vijandig op Eckhardts kunstuitingen. Zijn werk werd regelmatig geëx poseerd en o.m. door het Van Goghmuseum en de Provincie Zeeland aangekocht. Het af gelopen jaar werden grafische werken van zijn hand uitgese lecteerd voor internationale tentoonstellingen in Taiwan en New York. Zo ver hoeft u niet te rezien om zijn kunst te bekijken. Want van 29 april t/m 27 mei stelt Guido Eck hardt zijn interpretatie van het scheppingsverhaal in 20 grote kleuretsen in de Openbare Bi bliotheek van Goes ten toon. Peter Sijnke Ad Hoe Produkties is ontstaan uit het Peer Gynt-gezelschap. „Er bleef een kerngroep van zo'n twintig man over. Met deze men sen hebben we een stichting op gezet. Een heleboel mensen willen namelijk wel toneel spelen, maar niet in verenigingsverband. Het beste wat Vlaanderen te bie den heeft. Zo wordt het werk van de chansonnier en troubadour Willem Vermandere omschreven. Of dat klopt is zaterdag 6 mei (Jm 20.30 uur in het Vestzak theater in Vlissingen te horen. Vermandere treedt daar samen met drie andere muzikanten op. Samen bespelen ze tien instru menten. Een stichting is misschien wat minder democratisch, maar kan wel veel leniger opereren en snel ler beslissingen nemen dan een vereniging". Het feit dat er in stichtingsverband wordt geope reerd komt volgens Van Noort ook de kwaliteit van de produk ties ten goede. „Bij een vereni ging ben je bijna verplicht iedereen een rol te geven. Bij ons wordt per jaar bekeken welke mensen geschikt zijn voor welke rollen". Van Noort had kennelijk al snel spijt van zijn afscheid. „Ik ben m'n hele leven met toneel bezig geweest en ik voel me nog vitaal genoeg om door te gaan. Ik kan nu niet zo maar mijn jas aan de kapstok hangen". De bedoeling is dat Ad Hoe Produkties één stuk per jaar speelt. De keuze valt daarbij op eigentijdse, wat zwaar dere stukken. „Verwarringen is een mooie overgang na Peer Gynt". Scène uit Moederfiguur met Annemiek van de Kraats, Myrthe Jansen en Jaap Hoeksma. Verwarringen bestaat uit vijf een akters. Moederfiguur, Gezellig sa men een borreltje, Een praatje in het park, Tussen de happen door en Het liefdadigheidsfeest heb ben staan los van elkaar, maar hebben één ding gemeen. De hoofdrolspelers zitten allemaal op een of andere manier in het De Amerikaanse band Sacrilege B.C. brengt zondag 7 mei met zijn snelle, stevige muziek leven in de brouwerij in Bar Americain in Middelburg. Het optreden begint om 14.30 uur. nauw, wat voor de toeschouwer tot komische situaties leidt. Het liefdadigheidsfeest bijvoorbeeld, laat zien wat er allemaal mis kan gaan als je 'goed wilt doen' en in Gezellig samen een borreltje gaat een gehuwde vertegenwoordiger Zaterdag 6 mei New Beat in Big- gekerke. In Cheesy om precies te zijn. Om 22.30 uur is er een op treden van de Belgische pioniers band Neon, een band die hits als Voices, Baby wants to ride en No Limit op zijn naam heeft staan. Auteur en componist Luc Devrie- op een weinig succesvolle ver siertoer in de bar van een hotel. Ook in Tussen de happen door valt een pijnlijke onthulling, ter wijl ook het praatje dat vijf men sen in een park maken niet ongecompliceerd verloopt. se is het brein van Neon. Niet al leen van Neon trouwens, maar ook van New Beat bands als LNO, The Caravan en PLB System. Neon bestaat verder uit zanger Eddy en drummer Mare. Bubbles en Diana zorgen er voor dat het publiek ook werkelijk uit de New Beat bol gaat. Toegangf8.- CJP/65+ f6,- kinderen t/m 12 jaar f3.50 Stichting D.E. koflieconcerten. Impresariaat John de Crane B.V„ Groot Nieuw land 10a. I8II ET Alkmaar. 072 -15 73II. i i

de Vlissinger | 1989 | | pagina 25