informatiepagina van de gemeente vlissingen Regels, regels, regels... Toren stadhuis onder handen 4 mei: Morgen Nieuwe openings tijden Kunstuitleen Zaterdag boulevards gedeeltelijk afgesloten Het is weer tijd voor... Winkels mogen op 29 april open vergadering gemeenteraad Model-verordening Honden Collecte Polen Pitbulls: muilkorven Hondepoep Caravans Informatie (Straathandel op Koninginnedag in (de binnenstad het "werkbriefje" Hokjes Nationale herdenking EN TOCH ZIJN pa ER NOU NOG MENSEN DIE HET NIET DOEN Agenda Commissies vergaderen Sportbelangen Even bijpraten met burgemeester van der Doef Samenwerking Ondersteuning DE VLISSINGER Woensdag 26 april 1989 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Elke Nederlandse gemeente heeft er een: een APV, oftewel Algemene Politie Verordening. Er staan tal van regels in over wat er allemaal wel en niet in de gemeente mag. Ook Vlis singen heeft een APV, maar die is verouderd. Daarom is deze week in ontwerp een nieuwe APV verschenen onder de naam: Algemene Plaatselij ke Verordening voor Vlis singen. Op het ontwerp van burgemees ter en wethouders is inspraak mogelijk. Het is toegezonden aan een groot aantal mogelijk belanghebbenden. Er kan schriftelijk op het ontwerp van de nieuwe APV worden gerea geerd tot 26 mei I989. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad de definitieve versie van de nieu we APV vaststelt in zijn vergade ring van 29 juni 1989. Het ontwerp van de nieuwe Vlis- singse APV is voor een groot deel gebaseerd op een model- APV van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Er staan uiteenlopende regels in op het gebied van openbare orde, bordelen en sekswinkels maar ook op het gebied van de be scherming van het milieu. Zo worden regels gesteld ten aan zien van onder andere geluid hinder, afvalstoffen en verontrei niging. Andere belangrijke pun ten uit de nieuwe APV betreffen onder andere de overlast van honden en het parkeren van voertuigen. De meeste van deze bepalingen zijn grotendeels gelijk aan die uit de huidige APV of bijvoorbeeld aan die uit de huidige afvalstoffen- en lozingsverorde- Nieuwe APV: regels voor het plaatsen van caravans op straat (foto: Ruben Oreel). Nieuwe APV: fiets aan de hand op de markt kan verboden worden (fo to: Ruben Oreel). Nieuwe APV: mogelijkheid hon den in winkelstraten te verbieden (foto: Ruben Oreel). ning. Die kunnen dan straks ver vallen. Een belangrijk verschil met de oude APV is, dat voor vele zaken geen vergunning meer nodig is maar dat kan worden volstaan met een kennisgeving. Ook in Vlissingen is voor velen' de overlast van honden en hon- depoep een belangrijke bron De Stichting Zeeland helpt Po len heeft toestemming van burgemeester en wethouders om volgende week te collecte ren. De vergunning betreft een huis-aan-huiscollecte in de pe riode 1 tot en met 7 mei. Bo vendien mag de stichting op 6 mei een straatcollecte houden. van ergernis. Evenals de oude APV bepaalt de nieuwe dat hon den in het zomerseizoen niet op de stranden voor de boulevards mogen komen. Onder het zo merseizoen wordt nu echter een langere periode verstaan. In plaats van 1 mei tot en met 30 september (huidige APV) wordt dit van 15 maart tot en met 31 ok tober (nieuwe APV). Nieuw is dat op kinder-speelplaatsen hondèn zijn verboden. Een opmerkelijke nieuwe bepa ling is dat burgemeester en wet houders bepaalde "honden- vrije" plaatsen kunnen aanwij zen, bijvoorbeeld winkelcentra. Ook willen b. en w. het mogelijk maken gevaarlijke honden, zo als pitbulls of daarmee verwante honden, verplicht te muilkorven. Op plaatsen waar honden mo gen komen moeten deze aan de lijn zitten. Poepen mogen de honden alleen in de goot, op groenstroken van minder dan twee meter breed en verder op nader aan te wijzen plaatsen. In de praktijk zijn die plaatsen de zogenoemde "renveldjes". Die blijven hiervoor gehandhaafd. Een nieuwe bepaling is overi gens dat wie betrapt wordt bij het laten poepen van zijn hond, niet strafbaar is als hij de poep onmiddellijk opruimt. Een bepaling is ook dat aan elke hond te zien moet zijn wie de ei genaar is, bijvoorbeeld aan de halsband of aan een tatoeage. Een heel ander onderwerp dat in de nieuwe APV geregeld wordt is het plaatsen van caravans op straat. Dat mag volgens het ont werp niet langer dan drie dagen in die straten die b. en w. daar voor (overigens nog nader moe ten) aanwijzen. In de oude APV is dit ook geregeld, maar het ver bod geldt dan voor alle wegen binnen de bebouwde kom. In de nieuwe APV vallen niet al leen caravans onder deze rege ling maar ook bijvoorbeeld campers, boottrailers e.d. Iets anders op verkeersgebied betreft het met een fiets lopen of rijden over de markt. In de nieu we APV hebben b. en w. de mo gelijkheid dit te verbieden. Het ontwerp van de nieuwe APV bevat zeer veel andere en uit eenlopende artikelen. Het is on doenlijk ze allemaal in het bestek van dit artikel te behan delen. De nieuwe APV ligt daar om ook ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken (stadhuis, bibliotheek Lange Zel- ke, wijkcentrum Open Hof, wijk centrum Aldegonde en bibliotheek Kanaalstraat). Mondelinge informatie is ver krijgbaar bij de heer L.C. van Dij- ke in het stadhuis (telefoon 87202). Tijdelijk geen klokkenspel/vlaggen niet mogelijk Sinds vorige week wordt ge werkt aan onderhoud van to ren en beiaard van het stadhuis. Het zal augustus worden voordat het werk hele maal klaar is. Tot die tijd kan geen klokkenspel ten gehore worden gebracht en kan de vlaggemast die op de toren staat niet gebruikt worden. De komende feest- en herden kingsdagen kan er dan ook niet worden gevlagd vanaf de stadhuistoren. Zo'n 25 jaar na de bouw van het stadhuis is de groot onderhoudsbeurt hard nodig. De toren en de beiaard worden nu voorzien van nieuwe verbin dingsijzers en roestvrij stalen boutverbindingen. De klok- kestoel wordt gerenoveerd en de galmschotten worden hersteld. De klokken krijgen nieuwe op- hangbouten, magneethamers en tuimelassen met lagers. Ook worden de klepels van de 36 kleine klokken in de fabriek ver vangen en worden alle klokken schoongemaakt. Hiervoor zijn het klokkenspel, het klavier en de klok die de tijd slaat uit de to ren gehaald. In en aan de toren zelf wordt de betonrand opnieuw gevoegd en wordt de staal constructie onder hoge druk schoongemaakt en opnieuw ge schilderd. Zoals het er nu naar uit ziet, zal het klokkenspel in juli weer in de toren worden geplaatst. Daarna, in augustus, zullen als laatste onderdeel van het werk, de mu ren van de toren waterdicht wor den gemaakt. (foto Ruben Oreel) De gemeentelijke Kunstuitleen is voortaan op dinsdag en woensdag open. De tijden zijn beide dagen gelijk: 10.00- tot 16.00 uur en 18.00- tot 20.00 uur. De nieuwe openingstijden gaan volgende week in. De abonnees kunnen dan niet meer op vrijdag terecht. In de praktijk bleek dat namelijk een "lastige" dag. Door de markt was de Kunstuit leen dan bijvoorbeeld moeilijk 't Zou best wel eens druk kun nen worden in de binnenstad. En: de ondernemers kunnen er behoorlijk concurrentie krijgen. Want ook deze Koninginnedag is er in het centrum vrije straatver koop toegestaan. Of gaat u lie ver op de culturele/artistieke toer? Ook dat kan! Burgemees ter en wethouders hebben voor een en ander aan de Winkeliers vereniging Winkelcentrum Vlis singen algemene vergunningen verleend. Particulieren kunnen dus zo hun gang gaan, zonder daarvoor nog eens toestemming te moeten vragen. Wel zal men zich moeten houden aan de voorwaarden, zoals die in de vergunningen zijn opgenomen. Deze zijn vandaag officieel ge publiceerd in de gemeentelijke verzamel-advertentie in de PZC. Houdt u zich er wel aan. Want: wordt er niet aan de voorwaar den voldaan, dan kan de politie betrokkenen daarop aanspre ken. De aanwijzingen en verzoe ken van de agenten moeten uiteraard worden opgevolgd. Zaterdag a.s. (29 april) worden er wielerwedstrijden gehou den. Het parcours bestaat uit de volgende straten: Boulevard Evertsen - Kenau Hasselaarstraat - Coosje Bus- kenstraat - Boulevard Bankert - Boulevard Evertsen. Start en finish bevinden zich ter hoog te van hotel Britannia. De wedstrijden duren van circa 11.00- tot 18.00 uur. Tijdens deze uren - mogelijk iets langer of kor ter - zijn genoemde straten af gesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers. Boven dien mogen dan aan de oostzij de van de Coosje Buskenstraat, tussen de Spuistraat en de bou levards, geen auto's en dergelij ke worden geparkeerd. Op de overige straten van het parcours mogen de voertuigen alleen in de parkeervakken blijven staan. Vrijdag (28 april) is de laatste werkdag van de maand. Dat is ook de dag waarop cliënten van de sociale dienst met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV- uitkering hun inkomsten verklaring moeten inleveren. Sinds vorige maand dient daarvoor een nieuw type for mulier te worden ingevuld. Indien u, als cliënt van de GSD, de verklaring niet of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de beta ling van de uitkering automa tisch beëindigd. Bovendien kan dan herstel van de betaling en kele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voorschotten worden verstrekt. Het kan zijn dat u het formulier voor de inkomstenverklaring niet tijdig hebt ontvangen, bijvoor beeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tij dig naar de sociale dienst (Dok ter Gallandatstraat 1). Daar kunt u een vervangend exemplaar in vullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering automatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen. De nieuwe formulieren worden verwerkt met behulp van een computer. Dat stelt de nodige ei sen aan het invullen van het for mulier. Zo mag er geen enkele vraag worden overgeslagen. Ontbreekt er een aanvraag, dan wordt de verklaring afgekeurd. Dat geldt ook als de hokjes niet goed zwart worden gemaakt. Dergelijke dingen kunnen het uitbetalen van de uitkering ver tragen! Om de verwerking van het for mulier goed te laten verlopen is het ook belangrijk het papier niet te kreuken of meer dan één keer te vouwen. Dat verhoogt de kans op storingen bij de verwerking. p nnn '1 -ttJtita Zaterdag - Koninginnedag - mogen de winkels in de ge meente Vlissingen open zijn. Dit, van 08.00- tot 17.00 uur. Burgemeester en wethouders hebben daarvoor toestemming verleend. De ondernemers zijn niet ver plicht zaterdag, of een deel daar van, hun winkeldeur van slot te doen. De kans bestaat daarom dat u, al winkelend, wel eens voor een gesloten deur kunt ko men te staan. Velen hoeven het niet eens in hun agenda te zetten. Zo ver trouwd is hen die datum van de 4de mei. De dag waarop de Nationale Herdenking wordt gehouden. Ook in Vlissingen vindt er een plechtigheid plaats. Om stil te staan bij de gevallenen in onder meer de Tweede Wereldoorlog. Mede door hen kan een ieder nu in vrijheid leven. Het is echter niet alleen een terugzien. De jaarlijkse herdenking is ook een van de symbolen van ver zet tegen facisme, racisme en vrijheidsberoving geworden. De herdenking in de gemeente Vlissingen vindt plaats bij het monument voor gevallenen op de Noorderbegraafplaats (Presi dent Rooseveltlaan). Belangstel lenden worden daar tegen 19.50 uur verwacht. Na de twee minu ten stilte, die ingaan om 20.00 uur, zullen er kransen worden gelegd door onder meer burge meester en wethouders. Daarna maakt onder anderen het colle ge een rondgang over de be graafplaats. Daarbij worden graftakken ge legd bij het monument van de geallieerden en het gedenkte ken van omgekomen burgers. Voorts zal de burgemeester bloemen leggen bij graven van inwoners van Vlissingen, die tij dens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijdingsdagen (novem ber '44) in het verzet tegen de vijand zijn omgekomen. Een programma is verkrijgbaar bij het bureau voorlichting in het stadhuis. Het wordt u desge vraagd ook graag toegezonden. Het telefoonnummer is 87335. Glas. hup in degfasbak Na afloop van de kranslegging is er voor belangstellenden gelegen heid de (oorlogs)graven op de Noorderbegraafplaats te bezoeken (fo to Johan Murre). bereikbaar. Het adres van de Kunstuitleen blijft uiteraard wat het is: Lange Zelke 91 (onder de openbare bi bliotheek). De uitleen is tijdens de openingstijden telefonisch bereikbaar via het nummer 16864. De abonnees worden persoon lijk met een brief op de hoogte gebracht van het bovenstaande. (foto P Janse) De Vlissingse gemeenteraad houdt morgen (donderdag) zijn maandelijkse vergadering. Plaats: het stadhuis. Aanvang: 19.30 uur. Belangstelling? U bent uiteraard van harte wel kom bij deze openbare verga dering! In het tweede deel van dit artikel kunt u lezen welke voorstellen van burgemeester en wethou ders door de raad worden be handeld. Nu leveren de "over te leggen stukken" - brieven en dergelijke die in de loop van de maand aan de raad zijn verzon den - soms ook aardige gesprekstof op. Een overzicht daarvan zou op deze pagina te veel ruimte in beslag nemen. Op zich hoeft dat geen probleem te zijn. Dat overzicht ligt namelijk ter inzage in alle gemeentelijke informatiehoeken. Mèt de agen da. Mét alle raadsvoorstellen. In plaats van naar een informa- tiehoek te gaan, kunt u ook naar het stadhuis komen. Daar, bij het Stafbureau voorlichting en in spraak, kunt u namelijk de ach terliggende stukken inzien. Wat dat zijn? De tekeningen, toelich tingen en dergelijke die bij de raadsvoorstelen horen. En, niet te vergeten, de "over te leggen stukken". Iedere Vlissinger kan zich dus vrijwel even goed voor bereiden als de raadsleden. De agenda voor de raadsverga- r Er is een commissie die vol gende week in vergadering bij eenkomt. Het is die voor: - de ruimtelijke ordening (dins dag 2 mei, aanvang 19.30 uur); De vergadering wordt gehou den in het stadhuis. Het is waarschijnlijk overbodig te mel den, maar toch: ze zijn open baar èn het publiek heeft spreekrecht. De agenda kunt u inzien in de gemeentelijke infor matiehoeken. Net als de ontwerp-raadsvoorstellen die de commissies gaat bespreken. Vanavond (woensdag) ontmoe ten de leden van de commissie Sportbelangen elkaar weer voor de maandelijkse vergadering. Die wordt ook gehouden in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. dering van morgenavond ziet er als volgt: Opening Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen voorstellen: 0-1 Benoeming en ontslag amb tenaar burgerlijke stand. 0-2 Vervanging apparatuur huis drukkerij. 0-3 Wijziging Algemeen Ambte narenreglement. 1-1 Wijziging gemeenschap pelijke regeling regionale brand weer Noord- en Midden- Zeeland. 2-1 Krediet aanpassing kruispunt Brouwenaarstraat- Singel-Bonedijkestraat. 4-1 Ontslag op eigen verzoek di rectrice openbare basisschool "De Startbaan". 4-2 Verzoek Vereniging Protestants-Christelijk Onderwijs te Souburg om medewerking bij herstel vernielingen en in braken. 4-3 Verzoek bestuur Protestants- Christelijk Onderwijs te Vlissin gen om medewerking bij het tref fen van voorzieningen aan de "Louise de Coligny-school". 4-4 Verzoek Rooms-Katholiek Schoolbestuur Vlissingen om medewerking bij het treffen van voorzieningen in de "Martinus- school". 4-5 Sectorvorming en vernieu wing in het Middelbaar Beroeps onderwijs (uitbreiding intentieverklaring). 4-6 Voorstel vervallen. 4-7 Overdracht Rijksscholen gemeenschap "Scheldemond". 4-8 Verzoek schoolbestuur Protestants-Christelijk Onderwijs te Vlissingen voor het aanbren gen van buitenzonwering aan de "Louise de Colignyschool". 5-1 Krediet herstel Rondeel. 5-2 Materieelkrediet 1989 afde ling beplantingen. 6-1 Eenmalige subsidie in ver band met herbouw pand Hen drikstraat 10-12. 6-2 Nota ouderenbeleid "Oude ren op weg naar 1992....". 7-1 Zonering/sanering industrie terrein De Schelde/Buitenhaven. 7-2 Aanpassen gemeenschap pelijke regeling Vuilnisstort plaats Midden-Zeeland. 8-1 Voorbereidingsbesluit Bui tenhaven. 8-2 Voorbereidingsbesluit Oost- Souburg, gedeelte Ritthem- sestraat. 8-3 Gedeeltelijke kwijtschelding verlies gemeentegarantie. 8-4 Verkoop Nieuwendijk 43-49. 8-5 Krediet voor extra werk zaamheden bij de nieuwbouw van drie woningen aan de Ko renstraat. 8-6 Herontwikkeling Coosje Bus kenstraat; aankoop panden Coosje Buskenstraat 172-174 en 182. 8-7 Krediet voor de achter ontsluiting van de Jozef Israëlslaan-Bloemenlaan. 8-8 Voorstel vervallen. 8-9 Ontwikkeling Arsenaal- gebied. 9-1 Vaststelling begrotings wijzigingen 1989. Rondvraag Sluiting ren paar weken geleden ben ik naar Ambon geweest. Ik maakte die reis als bestuurslid - en ten laste van - de Hogeschool Zee land. Dit, in het bijzonder als voorzitter van de begeleidings commissie van de opleiding voor mensen die in een ontwikkelings land willen gaan werken. Vier studenten van deze voor Neder land unieke studierichting heb ben op Ambon aan een project gewerkt. Hun werk hebben ze in april afgerond en dat viel samen met een soort symposium over plattelandsontwikkeling, georga niseerd door de Universiteit van Ambon en de Hogeschool Zeeland. Mij was gevraagd daar aan deel te nemen en tevens contacten te leggen met de Universiteit van Pattimura. De Hogeschool Zee land werkt daar op bestuurlijk ni veau mee samen, voornamelijk om beter in de onderwijsbehoefte op Ambon te kunnen voorzien. De Hogeschool heeft vorig jaar aan burgemeester en wethou- ders van Vlissingen gevraagd of zij die samenwerking bestuurlijk willen ondersteunen. Daarbij wordt gedacht aan een samen werkingsverband met de gelijk namige hoofdstad van het eiland, Ambon. Het college staat in prin cipe positief tegenover deze ge dachte. Er wordt nu in Indonesië gediscussieerd over mogelijkhe den voor samenwerking tussen deze twee steden. Op zich zijn daar heel goede re denen voor. Indonesië is een ont wikkelingsland, met een grote behoefte aan kennis en hulp bij de opbouw van het land. Voor Vlissingen spreekt Ambon heel in 't bijzonder aan. Ten eerste om dat in onze gemeente relatief veel mensen uit Ambon wonen èn omdat de twee steden econo misch verwantschap hebben. Ook Ambon is een havenstad met scheepsreparatie, visserij en activiteiten die daarmee verband houden. Bij de ontwikkeling van die economische activiteiten heeft Ambon grote behoefte aan kennis en ervaring in Vlissingen van bijvoorbeeld het haven schap, het bedrijfsleven en de gemeente zelf. Bovendien heeft Ambon onvoldoende kennis op het gebied van het bouwen van dammen en dijken. Dat is toeval lig werk waarin Zeeland is gespecialiseerd. Zo liggen er tal van aanknopingspunten die sa menwerking - met name gericht op verdere ontwikkeling van Am- bon - heel interessant kunnen maken. Daarover heb ik gelegenheid ge had te spreken met de burge meester van Ambon, de gouverneur van de provincie (te vergelijken met de Commissaris van de Koningin bij ons) en met hoge ambtenaren van de rege ring in Djakarta. Het lijkt er naar uit te zien dat in het najaar door de Indonesische regering een beslissing over zo'n soort stede band genomen zal worden. Ik heb in alle gesprekken steeds voorop gesteld, dat naar de op vatting van b. en w. van Vlissin gen samenwerking tussen de Hogeschool Zeeland en de Uni versiteit van Ambon het belang rijkst is. De samenwerking tussen beide steden is daaraan onder geschikt en vooral bedoeld om die tussen de beide onderwijsin stellingen te ondersteunen. Het is mij gebleken dat er op on derwijsgebied veel te doen valt, maar ook dat er grote successen mee te boeken zijn. Zo is er een lasproject gerealiseerd, dat er op is gericht jonge mensen las- opleidingen te laten volgen. Daartoe is apparatuur geïnstal leerd en zijn mensen - Ambone zen - opgeleid om met die apparatuur om te gaan en daar mee onderwijs te kunnen geven. En zo zijn er talloze, concrete projecten denkbaar en noodza kelijk, die ertoe kunnen leiden dat jonge mensen op Ambon betere opleidingsmogelijkheden krijgen. Mijns inziens een van de basis elementen voor verdere ontwik keling en verbetering van de le vensomstandigheden, ook daar!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5