informatiepagina van de gemeente vlissingen Zeeuws Studiefonds Aangepast plan Arsenaalgebied 200 ballet leerlingen voor het voetlicht 1 Schor Rammekens natuurgebied M £3 II Nieuw! I Beperk overgroeien beplanting IHerbestrating Middelburgsestraat Wat ligt ter inzage? g= Glas het inzamelen waard. ^5 Hup, in de glasbak! In voorontwerp-bestemmingsplan 1! Renteloos voorschot Aanvragen Rijksregeling Informatiehoek in bibliotheek Souburg Functies Kom dat zien, kom dat zien Politieverordening Zeilmarkt Commissies vergaderen MDGO Swanenburgh Sportbelangen Bouwvergunning Raadsstukken Natuurbehoud prioriteit Aanleg- vergunningen Informatie Even bijpraten met wethouder De Keijzer Deeltijdbanen in het onderwijs Middelbaar beroepsonderwijs Vlissingen- studentenstad DE VLISSINGER Woensdag 19 april 1989 IN DEN BLAUW GERUITE* redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Sinds 1956 is er een Stichting Zeeuws Studiefonds. Daarin zijn vertegenwoordigd de pro vincie, de gezamenlijke Zeeuwse gemeenten en enke le particuliere instellingen. Doel van het fonds is steun te verlenen aan studenten, van wie de ouders niet in staat zijn de studie te financieren. Daar naast komen ook zelfstandige studenten, voor wie dezelfde "onmacht" geldt, in aan merking. In feite is studiefinanciering geen taak van lagere overheden als provincie en gemeenten. Toch blijkt dat het rijk nog steeds niet in staat is pasklare oplossin gen te bieden voor alle studen ten. Het Zeeuws Studiefonds verstrekt daarom in principe ren teloze voorschotten aan studen ten die geen, of slechts geringe steun krijgen van het rijk. Dat komt onder meer voor als wordt gekozen voor bepaalde vormen van particulier onderwijs. Of als de student uitwonend is, maar nog jonger dan 18 jaar. Ook stu denten die een opleiding volgen in België komen niet altijd voor een rijks-studiefinanciering in aanmerking. Het Zeeuws Stu diefonds kan dan meestal wel helpen, zij het onder voorwaar den. Nadere informatie over de mo gelijkheden, die het Zeeuws Stu diefonds kan bieden, is op het secretariaat verkrijgbaar. Dat is gevestigd bij het Provinciaal Op- bouworgaan Stichting Zeeland in Middelburg. Op werkdagen is het geopend van 08.00 tot 12.00 uur. Het telefoonnummer is (01180) 82500 (toestel 663). Bij het secretariaat zijn ook de aan vraagformulieren voor het stu diejaar 1989 - 1990 verkrijgbaar. De aanvragen moeten zo snel mogelijk, maar uiterlijk voor 1 september 1989, in bezit zijn van het secretariaat. Formulieren, die na die datum binnen komen, worden niet meer behandeld. Door het secretariaat kan ook in formatie worden gegeven over de studiefinanciering 18+ door het rijk. De daarvoor benodigde aanvraagformulieren zijn even eens bij het studiefonds verkrijg baar. Bovendien liggen ze - met een folder van het ministerie van onderwijs - "voor de pak" in het stadhuis, zowel bij het bureau voorlichting als bij de afdeling onderwijs. Deze week is de gemeentelijke informatiehoek in Souburg in gebruik genomen. Het filiaal van de openbare bibliotheek (Kanaalstraat) biedt nu gastvrij onderdak aan deze "voor post" van het bureau voorlich ting. De informatiehoek is daarmee voor Souburg "terug van wegge weest". Voorheen waren leesta fel en folderrek ondergebracht in "Middenhof", even verderop in de Kanaalstraat. Nu de Omroep Zeeland daar binnenkort zijn in trek neemt, kon de 'hoek' daar niet langer blijven. De bibliotheek is echter een minstens zo goed alternatief. Er zijn vaste (en ruimere) ope ningstijden. En: er komen weke lijks vele honderden bezoekers. Niet alleen meer om boeken te ruilen, ook voor het lezen van tijdschriften en dagbladen. Daarbij neemt informatie verstrekking - over veel meer dan alleen literatuur - steeds meer toe. Wat de VVV is voor de toerist, wordt de bibliotheek meer-en-meer voor de burger. De informatiehoek met allerhan de materiaal over de gemeente sluit daar prima op aan. De informatiehoek is in de Sou- burgse bibliotheek te vinden vlakbij de ingang, naast de lees hoek voor kinderen. De "Initiatiefgroep Vissersha ven Vlissingen" heeft een nieuw schetsplan opgesteld voor de bebouwing van het Ar senaalgebied. Dat is gebeurd in nauw overleg met de ge meente. Het plan is gebaseerd op dat, waaraan vorig jaar de gemeenteraad goedkeuring gaf. Aan de benodigde herzie ning van het bestemmingsplan werd echter door de Kroon goedkeuring onthouden, on der meer vanwege de omvang en de hoogte van de bebou wing. In het nieuwe plan is met de uit spraak van Kroon rekening ge houden. Zo is de bouwmasse in het plan aanzienlijk terugge bracht. Dat geldt ook voor de hoogte van de nieuwbouw, die volgens het schetsplan nog maar net boven het Arsenaal uit komt. Alleen de uitzichttoren krijgt een hoogte van 45 meter. Deze beslaat zo'n twee procent van de totale bebouwing. Net als bij het oude plan heeft bij het opstellen van het nieuwe de toekomstige toeristisch- recreatieve functie van het Arse naalgebied voorop gestaan. De Dat mag u niet missen. Een voorstelling van zo'n 200 (voornamelijk) Vlissingers. Kleine, vanaf drie jaar, en vol wassenen. Samen zetten ze zaterdag en zondag de ballet voorstelling "Saviore" op de planken. Een omvangrijke pro- duktie, die speciaal door en voor de Kunstzinnige Vorming Vlissingen is opgezet. De ballet-leerlingen van dit insti tuut laten zien wat ze dit sei zoen geleerd hebben. Het een en het ander maakt het ge woon: uniek! "Saviore" is het verhaal van de dansende planeet. Het vertelt hoe de bewoners van dit hemel lichaam de aardbewoners ko men vertellen hoe de sombere, vuile en kleurloze wereld gered kan worden. Maar.... daar moe ten de aardbewoners wel wat voor doen! De KW kent, wat betreft het bal let, verschillende (leeftijdsgroe pen. Bij de uitvoering van "Saviore" neemt elke groep op eigen niveau een programma onderdeel voor haar rekening. Dat was bij dit project goed mo gelijk omdat de ballet-docenten van de KW, Conny Sijlmans en Marjolein Verheijen, zelf de cho reografie van "Saviorë verzorg den. De voorstellingen worden gege ven in het "Scheldekwartier" aan de Van Dishoeckstraat. Ze beginnen, zowel zaterdag als zondag, om 14.30 uur. Ballet bij de KW, dat is het nutti ge en aangename combineren, (foto Jos Brouwers) Kinderen tot 12 jaar betalen f 3,50 toegang. Wie ouder is dan 12 jaar raakt f 7,50 kwijt. Kaartjes zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de Culturele Raad (Badhuisstraat 104). Als er nog over zijn, kunt u ze ook aan de zaal kopen. Zomerse dagen werden de laatste weken afgewisseld door storm en regen. Deson danks zijn bomen, struiken en ander "groen" nu al in blad. Dat is veel eerder dan gebrui kelijk. Het heeft velen gestimuleerd weer in de tuin aan de slag te gaan. Vriendelijk verzoek: als u daar bezig bent, kijkt u dan ook eens naar de bomen en struiken aan de rand van de tuin. Groeien ze niet te ver over de stoep? Veroorzaken ze daardoor geen hinder voor wandelaars? Het komt namelijk in de hele ge meente regelmatig voor, dat tak ken vrij ruim over het trottoir hangen. Wandelaars moeten dan of diep bukken of een "om metje" maken langs de rand van de stoep of zelfs de straat. Je moet wel, zeker als er aan die takken scherpe doorns zitten. De weelderige, op zich vaak fraaie tuinbegroeiing van de één, veroorzaakt zo gevaar en ergernis voor de ander. Het is ook niet voor niets dat er in de Algemene Politie verordening een artikel (nr. 85) over dit onderwerp is opgeno men. Daarin staat dat er van 0- tot 2,5 meter hoogte "zich geen takken of andere groeisels" bo ven een voet- of fietspad mogen bevinden. In de praktijk is echter een uitgroei tot een breedte van circa 30 centimeter (een tegel breed) nog acceptabel. Daar over zullen door de gemeente dan ook meestal geen opmer kingen worden gemaakt. In het zelfde artikel van de APV staat bovendien dat burgemeester en wethouders de "rechthebben den" kunnen verplichten maat regelen te nemen. Dit, als een boom, heester, haag of andere plant hinder of gevaar oplevert. Van het laatste kan ook sprake zijn als begroeiing voor ver keersdeelnemers het uitzicht be lemmert. beperking van de omvang van de nieuwbouw is dan ook gevon den in vermindering van het aantal woningen. Wat daarnaast bleef waren: - de multi-functionele ruimte; - de commerciële ruimten (detailhandel en horeca); - het Maritiem Centrum (voor dagrecreatie en als toeristi sche voorziening); - parkeerruimte (234 plaatsen in een ondergrondse garage); - een dijkpaviljoen. - Van het terrein bij het Arse naal, zal volgens het plan 60 procent worden bebouwd (2900 m2). Daarvan blijft 35 procent onder de 15 meter; 20 procent heeft een hoogte van 20 meter. Ter vergelij king: het Arsenaal is 18 me ter hoog. De ontwikkeling van het Arse naalgebied dient, zo is een an der uitgangspunt, aan te sluiten bij die van het kernwinkelgebied. Om een "verbinding" tussen die twee te leggen, is herinrichting van de Zeilmarkt vereist. In het schetsplan zijn daar een aantal Vandaag vergaderen er twee vaste commissies van advies en bijstand. Dat zijn die voor: - financiën (aanvang 17.00 uur); - personeelszaken (aanvang 17.00 uur). Beide vergaderingen zijn open baar. Ook het publiek heeft er spreekrecht. De agenda en de bijbehorende ontwerp-raads- voorstellen liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Ook de secretarissen van beide commissies kunnen u na der informeren. Hun namen en telefoonnummers staan in de gemeentelijke informatiegids "Kijk op Vlissingen 1989". Morgen vergadert, in het school gebouw aan de Troelstraweg, de bestuurscommissie voor de ge meentelijke MDGO. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur. Informatie over deze vergade ring kan u worden gegeven door de afdeling onderwijs in het stadhuis (de heer H. Ohlenroth, tel. 87275). Zijn collega F. Vogel kan u infor meren over de vergadering van de bestuurscommissie voor de scholengemeenschap "Swa nenburgh". Deze commissie ver gadert volgende week woensdag. Plaats: het gebouw van deze gemeentelijke scholen gemeenschap voor beroepson derwijs aan de Zaaihoekweg. Aanvang: 16.00 uur. Op dezelfde dag (26 april) ont moeten de leden van de com missie Sportbelangen elkaar in het stadhuis. Hun vergadering begint om 19.30 uur. De agenda en de te bespreken stukken voor deze vergadering kunt u inzien in de informatiehoeken van de gemeente. De medewerkers van de commissie, die het secretari aat voeren, geven graag een na dere toelichting. Het telefoonnummer van hun kan toor is: 60267. Het nieuwe ontwerp voor bebou wing van het Arsenaalgebied, gezien vanaf de zeezijde. gebouwtjes van één bouwlaag gedacht. Het streven is nog dit jaar te be ginnen met de bebouwing van het Arsenaalgebied. Dat is een van de vereisten, wil de gemeen te nog in aanmerking komen voor de zogenoemde "speer- punt"subsidie. Om die reden zal volgende week door de gemeenteraad een voor stel worden behandeld, waarin burgemeester en wethouders vragen een voorbereidings- besluit te nemen. Daarmee zet de raad het licht op groen voor de wijziging van het bestem mingsplan. Bovendien biedt het de mogelijkheid om de vereiste bouwvergunningen te verlenen, mits gedeputeerde staten daar mee akkoord gaan. Het ontwerp van het voorstel is deze week be handeld door de commissies voor de ruimtelijke ordening en voor de economische zaken. Af hankelijk van hun adviezen kan de inhoud van het voorstel nog wijzigingen ondergaan. De ene raadsvergadering is nog maar net geweest of de volgende staat al voor de deur. Volgende week donderdag is het weer zover. De definitieve agenda voor deze vergadering gaat eind deze week op de post. Mét de bijbehorende voorstellen van burgemeester en wethouders. Niet alleen de raadsleden krij gen ze. Ook alle informatiehoe ken worden van zo'n setje voorzien. Zodat ook u rustig de voorstellen kunt lezen. Een van die informatiehoeken is onder gebracht bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis. Waar u natuurlijk bij de medewerkers van het bureau na dere informatie kunt vragen over dat, wat in de voorstellen staat. Niet dat zij alles weten; wel kun nen zij vertellen wie van hun col lega's expert op betreffend Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen aan het schor bij Rammekens de be stemming "natuurgebied" ge ven. Zij geven dit aan in een voor-ontwerp van een bestem mingsplan voor dit gebied. Het plan is deze week verschenen. Er is inspraak mogelijk tot 17 mei aanstaande. Met het plan willen b. en w. het enige nog resterende schor van Walcheren veilig stellen. In zuid west Nederland is het schor bij Rammekens een van de laatste twee zoutwater-schorren die nog helemaal onder invloed staan van de natuurlijke getijde beweging. Op het schor komen zeldzame plantensoorten voor. Bovendien zijn het schor en het aangrenzende slik van belang voor de vogels als broed-, fourageer-, rui-, overwinterings- en doortrek-gebied. Het schor ligt binnen het be heersgebied van het Haven schap Vlissingen. Niettemin geven b. en w. in hun voorontwerp-bestemmingsplan prioriteit aan de functie natuur behoud boven een bestemming in het kader van uitbreiding van zeehaven-activiteiten. B. en w. vinden dat het niet noodzakelij kerwijs zo hoeft te zijn dat aan het schor een bestemming moet worden gegeven die het Haven schap in staat stelt daarop activi teiten te ontplooien ter exploitatie van haven- en in dustrieterreinen. Ook merken b. en w. in de toe lichting bij hun plan op dat de in houd van het Streekplan Zeeland voor dit gebied afwijkt van het structuurschema natuur- en landschapsbehoud. B. en w. kiezen voor het in dit schema ge formuleerde nationale ruimtelij ke beleid. Zij vinden dat dit rijksbeleid in de afweging be trokken moet worden bij de besluitvorming op provinciaal en gemeentelijk niveau. Daarom wijken b. en w. met de bestem ming "natuurgebied" af van het Streekplan. Binnen het plangebied ligt ook een gedeelte van het terrein van Scheldepoort van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Daar- Een archieffoto van het Schor. Rechtsonder een deel van de re paratiewed 'Scheldepood'. (luchtfoto Slagboom en Peeters). om steiien b. en w. voor in dit deel van het natuurgebied het uitvoeren van werken en werk zaamheden te verbieden. Dat zou alleen met een aanlegver- gunning van b. en w. kunnen. Voor het overige natuurgebied stellen b. en w. een absoluut aanlegverbod voor. Het plan is deze week toe gestuurd aan een groot aantal betrokkenen en instanties. Het ligt ter inzage bij de dienst Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) in het stadhuis. Hier is ook nadere in formatie verkrijgbaar bij de heer mr. M.J. Verkerke (telefoon 87320). Deze week is (of wordt) begon nen met het opnieuw bestra ten van de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. Met name het deel tussen de Burg. Ste- merdinglaan en de Don- gestraat wordt onder handen genomen. De werken duren, bij elkaar, zo'n twee maanden. Gedurende die periode is een groot deel van de straat af gesloten voor doorgaand verkeer. Van zowel de trottoirs, de par- keerstroken als de rijweg zal de bestrating opnieuw worden ge legd. De inrichting van de straat blijft daarbij onveranderd. Begonnen wordt aan de zijde van de Burgemeester Stemer- dinglaan. Voor het straatdeel tot aan de Molenweg hebben de medewerkers van de aannemer zo'n anderhalve maand nodig. Aansluitend zal het deel van de Middelburgsestraat, tussen de Molenweg en de Dongestraat, onder handen worden geno men. De werkzaamheden in dit straatdeel duren naar verwach ting zo'n twee weken. De bewoners van de Middel burgsestraat zijn eind vorige week per brief op de hoogte gesteld van de herbestrating. terrein is. Wat de voorlichters ook graag voor u doen is de "achterliggende stukken" ter in zage geven. Met die naam wordt in het stadhuis de nota's, teke ningen en dergelijke bedoeld, die bij de voorstellen horen. En daar een stuk achtergrond informatie over geven. Boven dien vallen onder die noemer de brieven, rapporten en zo die op de lijst van ingekomen stukken staan. Die kunt u dus ook te le zen krijgen. Er is één uitzondering: de papie ren met het stempel "vertrouwe lijk". Die mogen alleen worden ingezien door de raadsleden. Maar gelukkig zijn er meestal maar weinig papieren waar dat stempel op staat. Al met al kunt u zich - als u geïn teresseerd bent - net zo goed op de raadsvergadering voorberei den als de raadsleden. Tot nu toe merkt u er nog weinig van, maar de gemeente werkt aan een ingrijpende reorganisa tie van de ambtelijke afdelingen en diensten. Als wethouder van personeelszaken ben ik intensief bij dit proces betrokken. Deze week wordt een belangrijke stap - naar de nieuwe organisatie ge zet: de verschijning van een rap port met het nieuwe "plaatje". Als burger zult u daarvan niet direct iets merken, maar wel over enige tijd. Het heeft allemaal tot doel de gemeente anders, beter, maar vooral cliënt-vriendelijker te laten werken. Want de cliënten van de gemeente, dat bent u! Als er één sector is waar het wer ken in deeltijd veel gebeurt dan is dat wel in het onderwijs, ook in Vlissingen. Toch heeft de ge meente zich afgevraagd of het goed is dat een leerling in het ba sisonderwijs veelvuldig een an dere meester of juf krijgt. Daarom ben ik als wethouder van onder wijs betrokken bij onderzoek hier naar. We zijn tot de conclusie gekomen dat met name duo- banen - mits deze vorm van deel tijdarbeid goed geregeld is - geen nadelige invloed hebben op de kwaliteit van het onderwijs. Maar: een te grote versnippering van uren over te veel part-timers moet worden voorkomen. We hebben daarom een minimum omvang van een betrekking van 17 uur op een school (dat is twee dagen) afgesproken. Ook moet een part-timer niet op meer dan twee verschillende scholen wor den ingezet. Allemaal in het be lang van de kwaliteit van het onderwijs, dus ook in het belang van uw kind! Op Walcheren is een belangrijke fusie in het middelbaar beroeps onderwijs op til. De Streekschool Zeeland en de gemeentelijke scholen voor beroepsonderwijs zullen samen gaan. Nieuw is dat nu ook De Waayenburgh uit Mid delburg en het maritiem instituut De Ruyter en de middelbare school voor scheepswerktuig- kundigen meedoen. Dat is allemaal nodig omdat de minister van onderwijs vindt dat er in dit onderwijs moet worden gedaan aan sectorvorming en vernieuwing. Het zal uitmonden in een school voor middelbaar beroepsonderwijs met meerdere sectoren. Ik ben blij dat nu nog meer scholen meedoen, want ik vind: als het dan toch moet ge beuren, dan maar zo goed mo gelijk. Onlangs verscheen het rapport "Vlissingen-studentenstad" van de Hogeschool Zeeland. Het is een onderzoek naar de aantrek kelijkheid van Vlissingen als vestigingsplaats voor studenten. De belangrijkste conclusies zijn dat studenten in Vlissingen een voorkeur hebben om gezamenlijk een eengezinswoning te bewo nen en dat er in Vlissingen een centraal bureau voor studenten huisvesting moet komen. Daar om gaat de gemeente hierover nu overleg plegen met de wo ningbouwverenigingen en de Ho geschool Zeeland. De gemeente wil in elk geval de eventuele in stelling van een bureau voor stu dentenhuisvesting bevorderen. Want per slot van rekening is het zo dat iemand die ergens gaat studeren kijkt of de onderwijsin stelling goed is, of de stad gezel lig is en of je er als student goed kunt wonen. Vlissingen en de Ho geschool Zeeland voldoen daar in veel opzichten aan!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5