c Dringend tekort aan bouw-, weg- en waterbouwkundigen sgratis GROENEVELD OPTICIENS 975,- Middelburgs jazzfestival barst binnenkort weer los Zwemmen voor Unicef Zaken doen met België FOTO VERSCHOORE MEMO Streekschool steunt kinderdorpen 60-delig -12 persoons Thee-, tafel-, ontbijtservies JÈ~JJ 2091,-) De serviezenspecialist: JONGERENCENTRUM DE PIEK IN VLISSINGEN Live-optredens, jam sessies, een literaire avond met onder onder andere Diana Ozon en nu weer een optreden van Roy Lavitt, langzaam maar zeker wordt duidelijk dat er niets meer over is van het 'rokerige drugshol' dat De Piek ooit was. Beroeps kracht Bert Stuit werkt hard voor de imageverbe tering van het Vlissingse jongerencentrum, dat uitgroeide tot het enige echte podium van Vlissin- gen. En niet zonder resultaat, want De Piek trekt een steeds breder publiek. Toch is Stuit nog lang niet tevreden. De randgroepjongeren bijvoorbeeld, vallen buiten de boot. Andere optredens en meer theatervoorstellingen zijn ook welkom. Maar ja. De financiën. Entertainment Toekomst ENQUETE VLISSINGSE MTS EN HTS PZC WEEKBLADEN Theaterbeest in salon De Piek Exact 'G° KAARTJES VOOR ARTIS .Speciaal geprijsd" (normaal SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 BADHUISSTRAAT 60 VLISSINGEN 01184-14081 19e JAARGANG NUMMER 15 weinig Bert Stuit werkt sinds twee jaar voor De Piek. „Vlak voordat ik kwam had het Sociaal Kultureel Werk Vlissingen het beleidsplan Toekomstmuziek opgezet", ver telt Stuit. „We moesten onder meer proberen een breder publiek - dus ook de mensen die normaal naar discotheken gingen - te be reiken, vrouwvriendelijker wor den en de inrichting en het sanitair verbeteren. Kortom, we moesten duidelijk maken dat De Piek geen poel des verderfs was. Eind jaren zestig werd er in de Piek inderdaad behoorlijk wat drugs gebruikt. Maar dat is nu niet meer aan de orde". Behalve als drugscentrum stond De Piek ook als plaats voor oude re jongeren bekend. Dankzij een betere programmering van met name de live concerten komen er nu steeds meer 'echte' jongeren tussen de zestien en de twintig jaar. Hoewel, 'betere' program mering... Bert Stuit zucht. „De Piek krijgt voor de popactiviteiten subsidie van de Stichting Popmu ziek Nederland. De rest van ons inkomen moet uit de bar en de entreegelden komen. Doordat we zo weinig geld hebben, kunnen we weinig risico's met de pro grammering nemen. Blues, reg gae en een bqetje jazz achtige muziek, zoals die van Hans Dul- fer doen het altijd goed. Maar die muziekstromingen bestaan al ja ren. Als je hier een band neerzet die heel goed is, maar nog geen naam heeft, komt er niemand op dagen. Goede bands zonder goe de naam kunnen hier dus nooit optreden. En dat vind ik zeker een verarming voor de pop muziek". Voor het theater geldt precies hetzelfde. Entertainment. Ofte wel: het moet vooral niet te moeilijk zijn. „Als we geen subsi die kregen van de provincie kon den we bijna geen theater programmeren. Terwijl het toe gankelijk maken van het theater voor jongeren toch één van onze doelstellingen is. Jongeren gaan niet zo snel naar het Vestzak of de schouwburg". Jantje Vos en Jules Deelder trokken een volle zaal. „Maar Tim Jones was een ramp. Toen kwamen er precies nul mensen opdagen. Dat kwam trouwens ook door de belangrijke wedstrijd die het Nederlands elf tal tegelijkertijd speelde. Maar toch. Roy Lavitt, die hier zaterdag komt, is niet bekend, maar ge woon heel goed, een rasechte theaterman. Maar als er maar veertig man komen, ben ik al te vreden. Hoewel we er dan wel op verliezen". Toekomstplannen heeft Stuit, die De Piek samen met twaalf vrij willigers draaiende houdt, ge noeg. („Als De Piek tenminste blijft bestaan, je weet maar nooit Norbert Susemihl's Arlington Annex met al die bezuinigingen".) In het volgende seizoen wil hij het mei- denwerk opzetten en ook het cursuspakket, dat nu alleen uit zeefdrukken bestaat, kan wel wat uitbreiding gebruiken. „We moeten in ieder geval doorgaan op deze weg en daarbij wat pro jectmatiger te werk gaan. Daar moeten we natuurlijk wel weer geld voor los zien te krijgen". Voor probleemgroepen kan De Piek weinig doen. Stuit heeft weinig hoop dat daar in de toe komst verandering in komt. „We hebben er het geld en de tijd niet voor. En dat is jammer, want juist die jongeren komen steeds meer in de zeik te staan. Maar dat is Bert Stuit. ook het probleem van gemeente en overheid. Natuurlijk willen we die jongeren een eigen plaats ge ven. Maar dan moeten we de mogelijkheden daarvoor wel krij gen". En als er echt nog eens geld over is? Stuit kijkt naar het enorme gat in het plafond van zijn kantoortje. En zucht nog maar eens een keertje Oplage: 23.450. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. Het Middelburgse jazzfestival komt er weer aan. Van donder dag 11 tot en met zaterdag 13 mei maken zo'n veertig orkesten de Middelburgse binnenstad on veilig. Nieuw dit jaar is de moder ne jazz-special in Electro. Of het nu oude of nieuwe jazz is, alle stijlen zijn op het jazzfestival van de Jazz Activiteiten Stichting Zeeland vertegenwoordigd. De orkesten uit Nederland, België, Engeland, Duitsland en Denemar ken spelen alles: van dixieland tot blues en van bebop tot salsa. De feesttent staat zoals gewoon lijk - het jazzfestival is al weer aan zijn twaalfde editie toe - op het Damplein. Uiteraard zijn er ook streetparades en podiumop tredens in de rest van het cen trum. Deelnemers aan de vrijdagavond-kroegentocht moe ten daar voor de allereerste keer voor betalen. JASZ kon de hoge kosten die zo'n tocht met zich meebrengt niet meer opbrengen. Kaarten die toegang geven tot de kroegen en de muziektent kosten een tientje. De mensen die van moderne jazz houden kunnen zaterdag in Elec tro aan hun trekken komen. Daar speelt het trio van René van Helsdingen. Dit trio promoot zichzelf eerst met een film van drie kwartier. Daarna volgt er een optreden van ruim twee uur, waarbij steeds met een andere gast wordt gespeeld. Eén van die gasten is de vrouw van Van Hels dingen. Zij is een in moderne jazz gespecialiseerde violiste. Iets wat erg zeldzaam schijnt te zijn. De special kwam tot stand in sa menwerking met de Verenigde Spaarbank. De Piek is niet meer. Althans, op zaterdag 15 april. Sfeervolle kaarsjes en zitjes maken van het Vlissingse jongerencentrum een echte salon. Dit ter ere van het optreden van clown, vuurvreter, jongleur, eenwielfietser, acrobaat en theaterbeest Roy Lavitt. Lavitt speelt De man in het blauw, een piccolo waar van alles mee aan de hand is. De voorstelling begint om 22 uur. Een enquête onder bedrijven in Zeeland en West-Brabant in de sector bouwkunde en weg- en waterbouwkunde wijst uit dat er een dringend tekort ontstaat aan afgestudeerden in deze richtin gen, zowel op MTS- als HTS- niveau. De enquête was een ini tiatief van de directie van de Ge meentelijke MTS-Vlissingen en de directie van de HTS- Vlissingen. Hoewel verwacht wordt dat het aantal studenten in de betreffende afdelingen in de komende jaren zal toenemen, zal dat volgens MTS directeur Kees van Nispen niet voldoende zijn om aan de vraag te voldoen. Als één van de oorzaken van het studententekort noemt Van Nispen de, soms terechte soms onterechte, negatieve publiciteit rond het vakgebied. „Begin jaren tachtig las je bijna dagelijks in de krant over bouw-fraudes en fail lissementen van bouwonderne mingen. Het aflopen van de Oosterschelde werken gaf een nieuwe knauw aan de werkgele genheid. Verder heeft de overheid de laatste jaren uit bezuinigings overwegingen veel te weinig aan dacht besteed aan zowel de wo ningbouw als weg- en waterbouw. Al deze factoren ma ken een studie in deze richting nu niet bepaald aantrekkelijk". Maar er zijn meer redenen voor het tekort aan studenten. „Bij techniek wordt nog te vaak ge dacht aan het wat minder aan trekkelijke handwerk", is de mening van directeur van Nispen. „Dat is één van de redenen waar om er ook nog steeds zo weinig meisjes naar een MTS of HTS gaan. Onze opleidingen zijn ech ter vooral gericht op het zoge naamde middenkader zoals opzichters, tekenaars en ontwer- Kees van Nispen pers. In al deze sectoren speelt de informatica ook een belangrij ke rol". Inmiddels heeft de toegenomen vraag naar afgestudeerde bouw kundigen en weg- en water bouwkundigen het aantal aanmeldingen voor genoemde studies fors doen stijgen. Toch zouden dit er volgens van Nispen meer kunnen zijn en eigenlijk ook moeten zijn. „De overheid speelt daarbij een belangrijke rol. Er wordt momenteel flink reclame gemaakt voor de exacte vakken met als belangrijkste richting de wiskunde, zo mogelijk gekoppeld aan informatica. Toch worden de ze vakken zelden in verband ge bracht met een studie bouwkunde of weg- en water bouwkunde. Terwijl dit toch bij uitstek studies zijn waarbij het gebruik van de computer onont beerlijk is". Uit de enquête is ook enige kri tiek naar voren gekomen ten aan zien van het opleidingsniveau. Er wordt door de bedrijven vooral meer aandacht gevraagd voor het maken van berekeningen met de computer. Bedoeld wordt het berekenen van constructies en het maken van begrotingen én bouwkundige tekeningen. „Het gebruik van de computer in de beroepsgerichte vakken is nog maar van betrekkelijk recente da tum", is de reactie van Kees van Nispen. „Nu is het zo dat je als school met een vier jarige oplei ding eigenlijk altijd een beetje achter de feiten aan loopt. Op het moment dat er een bepaalde be hoefte ontstaat vanuit het de- drijfsleven speel je daar als school natuurlijk zo snel mogelijk op in. Maar dan duurt het nog wel vier jaar voor je de eerste vol waardige studenten kunt afleve ren. Ik ben van mening dat de studenten momenteel voldoende informatica in het pakket hebben". De resultaten van de enquête ge ven in ieder geval aan dat poten tiële studenten weer met een gerust hart aan genoemde stu dies kunnen beginnen. Mocht het aantal afgestudeerde bouwkun digen en weg- en waterbouw kundigen niet voldoen aan de vraag, dan zal volgens de directie van beide scholen weer een toe vlucht tot het buitenland gezocht moeten worden. „En dat zou met het huidige aantal werklozen toch wat al te gek zijn", vindt Kees van Nispen. 12 APRIL 1989 De Zwemvierdaagse in het Sport - fondsenbad Vlissingen staat ook dit jaar weer in het teken van Unicef. De opbrengst van de vier daagse, die maandag 17 april be gint, gaat naar waterprojecten voor straatkinderen op de Fili- pijnen. De deelnemers van de vierdaag se ontvangen bij inschrijving de 'Zwemmen voor Unicef Sponsor kaart'. De bedoeling is dus dat ze sponsors vinden voor de 500 meter die ze elke dag zwemmen. Overigens is dat voor kinderen tot tien jaar en ouderen 250 me ter per dag. Wie het hoogste bedrag bij elkaar zwemt, krijgt een prijs. Dat geldt ook voor de fanatiekste school. De opbrengst van vorig jaar was 15.000,-. De Kamer van Koophandel houdt donderdag 13 april een exportbij eenkomst over België. De bijeen komst begint om 14 uur in Hotel Goes in Goes. Op deze exportbijeenkomst wor den zaken doen met België en het werken met Belgische tus senpersonen besproken. Mede werking wordt verleend door de Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxem burg. Meer informatie is verkrijgbaar bij L. Harpe, 01180-35536. de/%e mee/e jieVeï/auf/w in f/edto UitüüMu tij J)io i Ainif 'Lilt Personeelsleden en leerlingen van de Streekschool Zeeland en het Interlevensbeschouwelijk Vormingsinstituut (IVI) in Middel burg steunen al meer dan tien jaar de organisatie SOS- kinderdorpen. De Streekschool heeft in de week van zaterdag 15 tot en met vrijdag 21 april een actieweek voor deze dorpen. De actie begint op zaterdag 15 april met een rommelmarkt. Van af maandag wordt er in de lessen speciale aandacht geschonken aan de problemen van kinderen in de Derde Wereld. De week wordt afgesloten met een schoolfeest waarbij twee bands belangeloos optreden. De school zamelde samen met het IVI in de afgelopen tien jaar ruim f 48.0D0,- in. Met de actie week wil de Streekschool de f 50.000,- ruimschoots over schrijden. De SOS-kinderdorpen vangen kinderen in de Derde We reld ongeacht huidskleur of ge loof op. De kinderen uit het dorp gaan naar school en leren een beroep zodat ze voor zichzelf kunnen zorgen. De organisatie, die ruim 700 projecten in 92 lan den beheert, bestaat al 38 jaar. WANNEER U EEN PAAR ZEISS GLAZEN AANSCHAFT BIJ GROENEVELD OPTICIENS. Dat wordt een voordelig dagje uit! Twee gratis kaartjes voor Artis. En natuurlijk mag u, kosteloos, uw ogen uitkijken in het Zeiss Planetarium dat in Artis is gevestigd. Geheel gratis wanneer u tussen nu en 17 april a.s. een paar Zeiss glazen koopt bij Groeneveld Opticiens!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1