Cursisten Management voor het MKB kregen certificaat Jamin Dauwendale deelde prijzen uit Informatie-middag emigreren Brazilië Koel kelderbier in café De Geere \TTJ Van Mol naar Top Thuiswerk en sociale zekerheid Zeeuwse Bibliotheek onderzoekt opzeggingen Het ideale regenpak bestaat niet Nieuwe bezem voor La Route Vrije tijd Politiek Sport Verenigingen Maatschappij Cultuur Bedrijfsblind Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Beurs Allerlei Sociaal Buurt/wijk Cursus Gehan&c> Steun de collecte. Giro 5**55, Den Haag. Gezondheid Woensdag 12 april 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Mr. Ruud de Blij, secretaris van de Kamer van Koophandel, reikte vorige week dinsdag de certifica ten aan de cursisten van de opleiding management voor het Midden en Klein Bedrijf (MKB) uit. Het feestelijke gebeuren vond plaats in een van de zalen van de Campveerse Toren in Veere. De cursisten waren daar op uitnodi ging van eigenaar Ton Kroese en zijn collega Piet Poppe van Het Wapen van Veere. Beiden zijn zelf ex-cursisten van genoemde opleiding. In een korte toespraak benadruk te Ruud de Blij nog eens het be lang van een goed management voor het MKB. „Snel inspelen op nieuwe trends, een goede service en persoonlijke dienstverlening", noemde hij als belangrijkste mid delen voor het MKB om te kun nen concurreren met het grootwinkelbedrijf. De opleiding management voor het MKB werd vier jaar geleden door Cor Zuid- dam en Jan Schuitema opgezet. Zuiddam is directeur van het Del ta College in Middelburg. Schui tema is docent management voor het Middelbaar Mid denstands Onderwijs aan het zelfde instituut. Beide heren toonden zich zeer ingenomen met deze nieuwe groep geslaagden. Schuitema: „Het woord geslaag den is in dit geval misschien wat overdreven. De cursus kent geen huiswerk in de zin van studeren en het schrift aan de meester la ten zien. Er worden ook geen tentamens of examens afgeno- Als thuiswerker/ster ben je verzekerd voor dé diverse so ciale verzekeringswetten en kun je recht op een uitkering hebben. Wel moet je aan en kele eisen en voorwaarden voldoen en de praktijk leert dat juist hierdoor veelal geen recht op een uitkering bestaat. Om recht op een so ciale uitkering te hebben moet je verzekerd zijn, maar als je verzekerd bent, heb je niet automatisch recht op een uitkering. Voor volksverzeke ringen is iedereen verzekerd, of je nu werkt of niet. Soms hoef je geen premie te betalen. Enkele volksverzekeringswet ten zijn: AOW, AWW, AKW, AAW en AWBZ. Voor werkne mersverzekeringen moet je verzekerd zijn en moet je pre mie betalen. In het algemeen geldt dat je verzekerd bent voor de gevolgen van ziekte en werkeloosheid als je thuisover- eenkomst een arbeidsovereen komst genoemd kan worden. Dikwijls is dit bij tnuiswerk niet het geval. Om van een ar beidsovereenkomst te kunnen spreken moet aan drie voor waarden worden voldaan: er moet een gezagsverhouding met de werkgever zijn, er moet een bepaald loon zijn en je moet het werk persoonlijk ver richten, zij het dat enige hulp van bv. familie wel is toe gestaan. Voldoe je aan deze eisen dan is er sprake van een arbeids overeenkomst en ben je verze kerd voor de gevolgen van ziekte en werkeloosheid. Dik wijls voldoen thuiswerkers niet aan deze voorwaarden maar toch kan er sprake zijn van een arbeidsovereenkomst. Voor thuiswerk is er nog een belangrijke uitzondering: als je met thuiswerk minimaal 40% van het minimum loon ver dient en je je niet bij laat staan door meer dan 2 personenen ben je toch verzekerd. Het ver zekerd zijn betekent dat de werkgever en de werknemer premies moeten betalen. De werkgever betaalt premies en houdt premies in en draagt die af aan de bedrijfsvereniging. Soms lijkt het er wel eens op dat werkgevers bewust onder de grens van 40% blijven. De werkeloosheidswet: hier voor kun je in aanmerking ko men als je in het jaar voorafgaand aan je werkeloos heid in tenminste 26 weken hebt gewerkt, verder moet je minimaal 5 uur werk verliezen of de helft van het totale aan tal gewerkte uren. Daarnaast moet je je inschrijven als werk zoekende bij het arbeidsbu reau en moet je solliciteren. De hoogte van de uitkering be draagt 70% van je verdiende loon, de duur is een half jaar met een verlengde uitkering afhankelijk van leeftijd en ar beidsverleden tot maximaal 4'A jaar. Daarna kan er nog recht op een vervolguitkering bestaan. Wellicht heb je na de WW nog recht op bijstand, RWW of IOAW. De Ziektewet regelt het recht op uitkering bij ziekte van maximaal een jaar, bij langdu rige ziekte van langer dan een jaar is er de Wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering en nog de Algemene Arbeids- ongeschikheidswet. Recht op ziekengeld heb je als je ziek bent op een dag waarop je thuiswerk zou moeten verrich ten of als je ziek wordt binnen één maand na een periode waarin je 2 maanden volledig 40 uur hebt gewerkt of als je ziek wordt binnen 8 dagen na een periode van 2 maanden waarin je minstens 16 dagen hebt gewerkt. Er is dus lang niet altijd recht op een uitke ring. Je moet je ziek melden bij je werkgever die dit dan door geeft aan de bedrijfsvereni ging. De hoogte van een WAO uitkering hangt af van de mate van arbeidsongeschiktheid. Voor de AAW zijn de eisen la ger: je moet minimaal 52 we ken voor tenminste 25% arbeidsongeschikt zijn ge weest en na deze periode moet je nog tenminste 25% arbeidsongeschikt zijn in het jaar voor je ziek werd moet je ongeveer f 4500,— aan in komsten hebben gehad. Voor de Ziekenfondswet ben je ver plicht verzekerd als je mini maal 40% van het bruto minimumloon per week ver dient, ook ben je verzekerd als je een arbeidsovereenkomst hebt. Mocht je met je uitkering on der het sociaal minimum ko men dan kun je via de Toeslagenwet een toeslag tot dit sociaal minimum krijgen. Door mr. Jan van der Velde MkMKS Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen 01184-17810 Bingo-dansavond - De Ham mond organist en zanger René van 't Zelfde is te horen op de bingo-dansavond die zaterdag 15 april in het Middelburgse winkel centrum Dauwendale wordt ge houden. De zaal is open om 19 uur, de avond begint om 20 uur. Bingo - De maandelijkse bingo avond in het Vlissingse buurthuis Scheldebuurt is op vrijdag 14 april. De zaal is open om 19.30 uur, de bingo begint om 20 uur. De toegang is gratis. Fotografie - Poortershove, het jongerengebouw aan de Middel burgse Poortershove 1, houdt op woensdag 12 april een informa tieavond over fotografie voor jon geren vanaf 14 jaar. Vanaf 19.30 uur is er een fotograaf aanwezig. Computerclub - De Hobby Computer Club heeft maandag 17 april een bijeenkomst in het Open Hof in Vlissingen. Jan Bos- land vertelt meer over het Bulletin Board en Joke Berghuijs-Goris belicht het programma D-base. De bijeenkomst begint om 20 uur, de zaal is geopend vanaf 19.30 uur. Excursie - De natuurvereniging Walcheren van de KNNV bekijkt zaterdag 15 april de Zepe-duinen op Schouwen. De deelnemers vertrekken om 13.30 uur vanaf de Middelburgse Stads schouwburg. Vrij-Gezellig - Vrij-Gezellig, de stichting voor alleenstaanden en één-oudergezinnen tot vijftig jaar gaat zondag 16 april naar Brugge. De deelnemers komen om 9.30 uur samen op het parkeerterrein bij het Middelburgse NS-station. Inlichtingen en opgave dagelijks na 20 uur via 01180-14941 of 01184-63459. Vrijzinnig Hervormden - De Vereniging Vrijzinnige Hervorm den bestaat vijfenzeventig jaar. Dat feit wordt herdacht op een gemeente-avond op vrijdag 14 april in het Vrijzinnig Protestants Centrum Ophir aan de Vlissingse Badhuisstraat. Op deze gemeen teavond verzorgt Dr. G. Buijssen uit Goes een inleiding over 'De zin van Erasmus in deze tijd'. Be trokkenen kunnen het bestuur van 19.30 tot 20 uur geluk wen sen. Ook de kerkdienst in Ophir op zondag 16 april staat in het te ken van de herdenking. De dienst begint om 10 uur. De vereniging zamelt bij de viering geld in voor de vernieuwing van de ringleiding voor slechthorenden met een ge hoorapparaat. Middelburg - De Middelburgse gemeenteraad vergadert maan dag 17 april om 14 uur in het stadhuis. Aan de orde komen on der meer de vaststelling van de gewijzigde verordening leerlin genvervoer en het beschikbaar stellen van een crediet voor de aanleg van een nieuwe weg tus sen de Torenweg en de Lekstraat. Ook bespreekt de raad het cre diet dat nodig is voor de verbou wing van de Zeeuwse Muziek school aan de Kuiperspoort. Slechts vier van de zestien loka len van de school voldoen aan de rijksnormen voor het muziekon derwijs^ CDA - Staatssecretaris van Eco nomische Zaken Y. van Rooy spreekt op de ledenvergadering van de CDA-afdeling Domburg over Zeeland en Walcheren in het economisch perspectief van de vierde Nota Ruimtelijke Ordening. De vergadering wordt gehouden op maandag 17 april in de Zions- kerk aan de Oostkapelse Duin weg. Het openbare gedeelte begint om 20 uur. FIMV - De voorjaarsvergadering van de afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de diensten bond FNV is op woensdag 19 april om 20 uur in het Zuiderba ken aan de Middelburgse Rent meesterlaan. Na het huishoudelijk gedeelte verzorgt secretaris Martin Spanjer een in leiding over het thema Positieve Actie. Daarnaast wordt er een aantal jubilarissen gehuldigd. Levensechtheid - De Evangeli sche Omroep houdt donderdag morgen een vrouwenbijeenkomst in de Oosterkerk aan de Bergweg in Goes. De bijeenkomst begint om 9.30 uur. Gastspreekster Marleen Ramaker spreekt over Levensechtheid. Muzikale mede werking wordt verleend dooor Franny Vink en de presentatie is in handen van Bertie Richardson. Seksuele revolutie - Dr. P. Du- puis, arts-seksuloog verdiept zich voor Aula Zeeland in de vraag of er in de afgelopen decennia spra ke was van een seksuele revolu tie. Hij doet dat op donderdag 13 april om 20 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Gratis toegangskaarten zijn op te halen of telefonisch te re serveren bij de Zeeuwse Biblio theek, 01180-30250 en bij boekhandel Van Benthem Jut ting, 01180-12630. Voorjaarstocht - Wandellief hebbers kunnen met de Vlissing se wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars zaterdag 15 april een voorjaarstocht van 5, 10, 15, 25 of 40 kilometer lopen. De start is bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Vlissingse Baskenburgplein. De start voor de 40 kilometer is om 9 uur, die voor de 25 kilometer tussen 10 en 12 uur en voor de overige af- standen tussen 12 en 13 uur. Lobbezooloop - Av '56 houdt zaterdag 15 april voor de negen de maal de Lobbezooloop in Krabbendijke. De afstanden zijn 3, 6, 9 en 12 kilometer. Voor de kinderen is er een parcours van 1700 meter. Deelnemers kunnen zich vanaf 13.30 uur inschrijven bij cafetaria De Ijsbeer aan de Dorpsstraat. De start is om 14.30 uur bij de radio- en tv zaak van Lobbezoo. De kinderen vertrek ken daar om 14.15 uur. Fietsdriedaagse - De perso neelsvereniging Kadzee houdt van maandag 17 tot en met woensdag 19 april een avond- fietsdriedaagse. Deelnemers kun nen kiezen uit afstanden van twintig en vijftig kilometer. In schrijving vanaf 18 uur bij het Ka dastergebouw aan de Middelburgse Vrijlandstraat 31. men. Wij spreken wel van de me thode 'halen en brengen'. Dat wil zeggen dat de studenten zelf een groot deel van de leerstof inbren gen vanuit hun praktijk-ervaring. De docent stimuleert en geeft mogelijkheden aan om bepaalde problemen op te lossen. Het ech te huiswerk is de toepassing van het geleerde in het bedrijf". Carillon - Het carillon van de Middelburgse Lange Jan speelt vanaf half april de volgende me- lodiën: Elk heel uur Pavana Hispa- nica van J.P. Sweelinck, om kwart over De groene en de blau we boer, elk half uur Rondo van Pleyel en om kwart voor Motief Prelude van Bach. Antiek - Antiek of curiosa in huis, maar geen idee van de waarde? Dan zaterdag 15 april naar het Stedelijk Museum in Vlissingen. Daar zijn vanaf 14 uur deskundigen aanwezig die de voorwerpen op tijd en waarde schatten. De middag, die onder het motto 'tussen echt en on echt' wordt gehouden, is een ini tiatief van de Stichting Vrienden van het Stedelijk Museum. Munten - Prof. F. Simons uit Son verzorgt donderdag 13 april op verzoek van de Numismatische Kring Zeeland een lezing met dia's over de Reckheimse Duiten uit begin 1600. De lezing begint om 19.45 uur in De Schakel aan de Middelburgse Bachtensteene. Cursist L. van den Houte, procu ratiehouder bij een zaak in jacht en sportwagens, is het daar mee eens. „Het is moeilijk om het re sultaat van zo'n opleiding te me ten", vindt hij. „Maar, om een voorbeeld te noemen: Soms ben je min of meer bedrijfsblind door dat je iets al jaren op één bepaal de manier doet. Door zo'n cursus weet je dat dan te doorbreken en je zienswijze te veranderen". Opvallend was de goede sfeer tussen cursisten en docenten. Cor Zuiddam wees er in zijn toespraak op dat hij zelf ook veel geleerd had van deze groep cur sisten. Complimenten had hij vooral voor de manier waarop de ondernemers grote problemen met kleine middelen wisten op te lossen. Tekenend voor de goede verstandhouding was de manier waarop de cursisten de beide do centen bedankten voor hun inzet. Zij hadden daarvoor zelf een video-opname gemaakt in de vorm van het VPRO-programma Achterwerk in de kast. Natuurlijk was de titel enigszins aangepast tot Manager in de kast. Schuite ma sprak dan ook in zijn dank woord, in navolging van Theo Reitsma tijdens de EK voetbal fi nale, van 'een goed stel'. Op de veel gehoorde vraag of er nog een vervolg komt op de cur sus is het antwoord nog wat vaag. Schuitema zegt hier over; „De cursus, die 24 lesavonden in beslag neemt, behandelt een vrij groot en algemeen gebied van het management. We horen dan ook regelmatig de klacht dat er niet diep genoeg op de stof wordt ingegaan. Nu zijn er wel vervolg opleidingen, maar die zijn vaak op één bepaalde bedrijfstak gericht. Dit sluit dus niet aan bij de wensen van de kleine onder nemer. We denken over een ver volg in de vorm van een studieweekend. In dit weekend zou dan een bepaald probleem uitgediept kunnen worden". FOTO EDUARD ENGEL Bij de Jamin-winkel in het Middel burgse Dauwendale werden vori ge week woensdag de prijzen van de paaskleurwedstrijd uitge reikt. Uit handen van Jamin- medewerkster H. Verbeek- Hollewijn ontving Esmeralde Krikke een grote knuffelbeer en kregen Renate Kreleger en Aafke Volker elk een puzzeldoos. Leo Peute bij de nieuwe tapinstallatie. Bazaar - De jaarlijkse bazaar met loterij van Vrouwelijke Handwer ken wordt woensdag 19 april van 10.30 tot 14.30 uur in de Kapit telzaal aan het Middelburgse Ab dijplein 9 gehouden. Deze zaal is te bereiken via het bureau voor lichting van de provincie. De op brengst van de bazaar gaat naar een aantal Zeeuwse sociale in stellingen. Kinderkleding - In de Middel burgse peuterspeelzaal De Zand- krummels wordt woensdag 19 april kinderkleding verkocht. De beurs is van 13.30 tot 14.30 uur geopend. Geprijsde kleding, waarvan een kwart van de op brengst naar de speelzaal gaat, kan dinsdag 18 april om 11.30 uur worden ingeleverd. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar via 01180-11220. Vogels - De Vlissingse Vereni ging voor Vogelliefhebbers houdt op zaterdag 15 april de laatste beurs van dit seizoen in de Ger- brandystraat 46. Liefhebbers krij gen daar van 9.30 tot 12 uur alle informatie over het houden van vogels of kunnen er hun vogels kopen, verkopen of ruilen. Vandalisme - Het bewonersco mité Vrijburch heeft de Vlissingse gemeentepolitie verzocht om va ker, en dan vooral op vrijdag- en zaterdagnacht, te patrouilleren langs de Nieuwe Vlissingseweg. Dit omdat het comité regelmatig berichten krijgt over gemo lesteerde auto's, gestolen vlag gen en vernielde tuinen. Opbouwwerk - Het bestuur van de Stichting Opbouwwerk Vlis singen vergadert woensdag 19 april om 20 uur in het kantoor van de stichting aan de Vlissing se Badhuisstraat. Aan de orde komt onder meer het verzoek van de stichting Lokale Omroep Vlis singen aan het bestuur van de SOV om zitting te nemen in het bestuur van de stichting. Ook de concept-notitie 'Met de Porte monnee op Tafel deel-3' komt aan bod. Gevonden - Maxis Middelburg heeft de volgende gevonden voorwerpen bij de Middelburgse gemeentepolitie aangegeven: ge ruite plaid, grijze wollen jas, di verse sjaals, gestreept polo-shirt, geruit overhemd, diverse hand schoenen, baby-wantjes, kinder laarsje, rammelaar, speelgoedpistool, puzzelboek, ketting, diverse horloges, kinde rarmband, Fiat-autosleutel, baret, boekje Nederlandse Rijwiel Toer Unie en diverse boodschappen tassen, paraplu's en knuffel- dieren. Sport en belasting - De Zeeuwse Sportraad houdt in mei een aantal informatie-avonden over het thema belasting en so ciale premies. Deze avonden zijn bedoeld voor bestuursleden en het technisch kader van sportver enigingen. Aanmelding bij de Zeeuwse Sportraad, 01180-82646. Sportkampioenen - Het Mid delburgse gemeentebestuur hul digt dinsdag 18 april de sportkampioenen uit deze ge meente. De huldiging vindt plaats om 19.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis. Wethouder M.Vinke reikt de ereprijzen uit aan de verenigingen die in 1988 kam pioenen leverden. Ook wordt be kend gemaakt wie de sportman, -vrouw of -vereniging van 1988 is geworden. Gevonden - Bij de Vlissingse ge meentepolitie zijn in de afgelopen week de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: foto's, speelgoedbeestje, surfplank, tas je met inhoud, dameshorloge, jas, portemonneetje, diverse sleutels en een plastic tas met inhoud. Yoga - In Middelburg begint bin nenkort een cursus hatha-yoga. De cursus wordt op maandag- en dinsdagavond gegeven in de La zerijstraat 1. Opgave bij Egenie Volkers-Schramm, 01189-14591. (van 17 t/m 23 april 19891 Postbus 30802 2500 GV s Gravenhage Tel 070 924761 Onder het motto 'Brazilië, land- bouwland van de toekomst' wordt donderdag 20 april een voorlichtingsbijeenkomst gehou den over de emigratiemogelijkhe den voor agrariërs naar Brazilië. De bijeenkomst begint om 14 uur in het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Middelburgse Sint Se- bastiaanstraat. Bij de informatiemiddag ligt de nadruk op de Nederlandse vestingen in Brazilië. Wie naar Brazilië vertrekt zonder de taal, de gebruiken in het zaken doen en specifieke teeltmethodes te kennen, kan veel problemen ver wachten. Door zich aan te sluiten bij zo'n vesting, verkleint de emi grant de kans op mislukking aan zienlijk. De bijeenkomst is een initiatief van het Gemeenschap pelijk Emigratiekantoor en het Bureau van het Emigratiebestuur. Waarom keren mensen, die soms jarenlang trouw lid waren, de bi bliotheek de rug toe? Dat zoekt de Zeeuwse Bibliotheek uit met een schriftelijke enquete onder driehonderd ex-leden. De enquete is een vervolg op het onderzoek naar de behoeften van het lezerspubliek dat in 1988 werd gehouden. De uitslagen van dit eerste onderzoek worden in de loop van deze maand ver wacht. Uit de tweede enquete moeten de motieven voor het op zeggen van het lidmaatschap blijken. Een voorbereidende telefonische enquete leerde de bibliotheek dat naast voor de hand liggende re denen als verhuizing of tijdgebrek ook onvrede over de dienstverle ning meespeelt. Zo zijn de 'best sellers' volgens een aantal leden te vaak uitgeleend en geeft de Zeeuwse Bibliotheek te weinig informatie over kortingen op het lidmaatschap en de openingstij den. Op basis van de onder zoeksresultaten bekijkt de bibliotheek hoe er beter op de wensen van de lezers kan wor den ingespeeld. Wie regelmatig café De Geere aan de Middelburgse Geere be zoekt moet het inmiddels zijn op gevallen dat z'n pilsje iets anders smaakt dan voorheen. Ook de lange wachttijden bij lege vaten zijn verleden tijd. Dat komt alle maal door de nieuwe tapinstalla tie die onlangs in de garage achter het café werd geïnstalleerd. Leo Peute, eigenaar van café De Geere, is zichtbaar ingenomen met de nieuwe installatie. Ge noeglijk aan de bar gezeten ver telt hij hoe het nieuwe systeem werkt. „Het geheel bestaat uit twee tanks van duizend liter die door middel van een 25 meter lange slang verbonden zijn met de taps aan de bar. Er kunnen per tank drie taps aangesloten wor den. Interessant detail is dat het bier vanaf de brouwerij tot en met de 25 meter slang constant op de gewenste vier tot vijf gra den Celsius wordt gehouden. Dat was bij de gebruikelijke vaten van vijftig liter wel anders",vertelt Peute verder. „In de zomer staan die vaten soms dagen opgesla gen in een ongekoelde ruimte Ook tijdens het vervoer worden ze niet gekoeld. Eer je dus van zo'n vat kunt tappen moet het eerst opnieuw gekoeld worden. Polen - De hervormde diaconie van Nieuw en Sint Joosland steunt de stichting Zeeland helpt Polen met een actiedag op zater dag 15 april. Van de opbrengst worden medicijnen voor Poolse kankerpatiëntjes in het kinderzie kenhuis in Gdansk aangeschaft. De bewoners kunnen hun bijdra ge van 9.30 tot 12.30 uur in de collectebus in het kerkportaal van de Nederlands hervormde kerk kwijt. Wie wel een bijdrage wil geven, maar niet naar de kerk kan komen, kan bellen naar 01182-1645. Het geld wordt dan opgehaald. Gehandicaptensport - Doen validen het nog voor hun lol, ge handicapten zijn voor hun ge zondheid bijna verplicht te sporten. Het aanpassen van sportgelegenheden en de aan schaf van spelmateriaal is echter duur. Het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten houdt daarom in de week van maandag 17 tot en met zondag 23 april een collecte voor de gehandicaptensport. De opbrengst van de collecte in 1988 was ruim f 99.000,-. Daar van is al meer dan f 65.000,- aan projecten in de provincie besteed. Zwangerschapsvoedsel - Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat vrouwen tijdens hun zwangerschap niet meer hoeven te eten dan normaal. Het boekje Eten als je in verwachting bent sluit daar op aan. Naast voedingsadviezen zijn in de bro chure tipë opgenomen die kwaaltjes als misselijkheid, maagzuur en bloedarmoede kun nen verlichten. Ook gekke eetge woonten en het geven van fles-of borstvoeding worden behandeld. Het boekje is verkrijgbaar door, onder vermelding van de titel en bestelnummer 111, f 4,25 over te maken op giro 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voe- ding in Den Haag. Maharishi Ayur-Veda - Maha- rishi Ayur-Veda omvat volgens de arts Nico van Eijk allerlei therapie- vormen die het evenwicht in li chaam, geest, gedrag en omgeving herstellen. Van Eijk is één van de sprekers op de voor lichtingsavond over dit oorspron kelijk uit India afkomstige gezondheidssysteem. De avond wordt op maandag 17 april in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg gehouden. De aanvang is om 20 uur. FNV-jubileum - De FNV-afdeling Middelburg bestaat dit jaar tien jaar. Dat wordt gevierd met een receptie op maandag 17 april in ontmoetingscentrum Dauwen- daele. Raadsleden en organisa ties kunnen daar kennis maken met het afdelingsbestuur. Dis trictsbestuurder Tjeu Strous ver zorgt op de receptie, die om 20.30 uur begint, een inleiding over het ontstaan en het werk van de FNV-afdeling. LE Patiënten - Lupus Erythema tosus is een reumatische ziekte. De Nationale Vereniging LE- Patiënten heeft zich daarom bij de Nederlandse Verenigigingvoo- or Reumabestrijding aangesloten. De vereniging geeft een maand blad voor de leden uit en heeft de beschikking over zo'n veertig voorlichtingsbrochures. Deze brochures kunnen tegen kostprijs worden besteld bij de Nationale Vereniging LE-Patiënten, Postbus 40, 1180 AA Amstelveen, 02974-841. De Middelbugse contactpersoon van de vereni ging is L.M. van Eijsden, telefoon 01180-38428. Dat kost niet alleen tijd, maar het gaat ook ten koste van de kwali teit van het bier". Er zitten overigens nog meer voordelen aan de nieuwe tap installatie zegt Leo Peute. „Vanuit een vat wordt het bier opge pompt door middel van koolzuur gas. Onder bepaalde omstandigheden kan dit koolzuur zich vermengen met het bier. Dat is nadelig voor de kwaliteit. Bij het nieuwe systeem wordt het bier door middel van luchtdruk opgepompt. Er zit in het nieuwe bier, dat ook wel kelderbier wordt genoemd, van zichzelf al minder koolzuur. Dit geeft een mooiere, vastere schuimkraag en een be tere smaak. Volgens mij is het ook nog beter voor maagpa tiënten". De ideale regenkleding die én waterdicht is, én goed ventileert én prettig te dragen is, is nog niet uitgevonden. Dat concludeert de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek na een regenpakken en - jassenonderzoek. De stichting onderzocht drie re genjassen, elf traditionele regen pakken en vier regenpakken van ademend materiaal. De prijzen varieerden van f 45,- tot f 190,- en van f 265,- tot f 885,-. De meeste gewone regenpakken waren wel waterdicht, maar ven tileerden nauwelijks. De regen kleding van waterdampdoorlatende stof ven tileerde goed, maar lekte door in de ritsen en naden. Een brochure met alle onderzoeksresultaten is verkrijgbaar door f 4,- over te maken op giro 1477321 van de Stichting VWO, Sweelinckplein 74 Den Haag. Dit onder vermel ding van 'regenpakken en regen jassen'. Wie 's avonds laat in Vlissingen nog zin heeft in een hartige snack of een bakje frites kan voortaan ook bij Cafetaria La Route aan de Rooseveltlaan te recht. De nieuwe eigenaars Mar cel en Sonja Visser besloten na hun overname van de zaak de openingstijden te verruimen. Van twaalf uur 's ochtends tot elf uur 's avonds kan de klant er nu zijn honger stillen. Alleen op zon dag sluit het eethuisje om 9 uur en op maandag blijft het de hele dag dicht. Bij 'La Route' kan men naast de bekende snacks ook te recht voor afhaalmaaltijden en krokante kip. Het uienbedrijf Gebroeders Mol bv in 's Gravenpolder heet voortaan Triumfus Onion Pro ducts bv. Met de afkorting TOP wil het be drijf duidelijk maken dat het uit sluitend topkwaliteit nastreeft. Binnenkort neemt de dochteron derneming van de Suiker Unie een nieuwe sorteerderij met een capaciteit van 50.000 ton consumptie-uien per jaar in gebruik.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 19