informatiepagina van de gemeente viissingen \i. Q B. en w. willen verkeersveiligheid vergroten Subsidie voor emancipatie-activiteiten? Behandeling Beleids voornemens verkeers- structuur en parkeren binnenstad Het werkbriefje van GSD-cliënten Baggerwerk Koopmanshaven De agenda Informatie Samenhang Uit, ook in het Vestzaktheater Hakim Pantomimen Theater Bretonse folk Nieuw formulier "Aldegonde", "Open Hof", stadhuis, bibliotheek.... Commissies vergaderen Culturele Raad Collecte Even bijpraten met wethouder Bruinooge Hartstichting Polen Contacten Jachthaven in gebruik Sculpturen 1 Woensdag 29 maart 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis viissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 29 2 29 raadsleden (waarvan vier wethouder), de burgemeester en de secretaris. 29 2 dus. En het vraagteken? Op die plaats kan pas morgenavond een cijfer worden ingevuld. Dat hangt af van de belang stelling van andere bewoners voor de vergadering van de ge meenteraad. Kent u het werk van de raadsle den? En het belang van het be leid dat zij samen bepalen en uitvoeren? Onbekend maakt onbemind. Mogelijk geldt dat ook voor u. Maar daar kan wat aan gedaan worden. Door ook eens zo'n raadsvergadering bij te wonen. U bent van hart welkom. Voor wie wat vroeger dan de aan vangstijd (19.30 uur) komt staat de koffie of thee warm. Boven dien ligt er op de pulbieke tribu ne een populaire raadsagenda gereed. Alle voorstellen worden daarin kort omschreven. Wilt u liever vantevoren bekijken wat de raad gaat behandelen? Ook dat kan. De agenda voor de vergadering van morgenavond kunt u inzien in de gemeentelijke informatiehoeken. (De adressen daarvan staan in een ander be richt op deze pagina.) Daar lig gen ook alle voorstellen die burgemeester en wethouders deze maand aan de gemeente raad doen. In de informatiehoek van het stadhuis kunt u ook de zoge noemde "achterliggende" stuk ken inzien. Dat zijn onder meer tekeningen en berekeningen, die achtergrondinformatie bie den over de voorstellen. De brie ven en dergelijke, die op de lijst van "over te leggen stukken" staan, worden er ook toe ge rekend. Op die manier kunt u zich vrijwel even goed voorbereiden als de raadsleden. De agenda voor de raadsverga dering van morgenavond ziet er als volgt uit: Opening Goedkeuring notulen van de besloten vergaderingen van 27 augustus 1982 en 23 februari 1989, evenals van de openbare vergadering van 23 februari 1989. Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen voorstellen: 0-1 Delegatie instellen van admi nistratief beroep. 0-2 Vacature commissie Sport- belangen Viissingen. 0-3 Aanvullend krediet voor reorganisatie-onderzoek. 2-1 Verkeersveiligheidsplan Viis singen (VVP). 2-2 Krediet onderhoud asfaltwe gen 1989. 2-3 Krediet herinrichting De Ruyterplein. 2-4 Krediet baggeren Koop manshaven. 4-1 Benoeming lid bestuurscom missie MTS. 4-2 Benoeming plaatsvervan gend lid bestuurscommissie MTS. 4-3 Ontslag op eigen verzoek di recteur openbare basisschool "Pieter Louwerse". 4-4 Verzoek om medewerking voor het vervangen van de cen trale verwarmingsketel in dislo- katie "Stemerdingschool". 4-5 Verzoek om medewerking voor het vervangen van de boei- boorden aan de dependance van de "Oranjeschool". 4-6 Verzoek medewerking voor herinrichting plein "Franciscus- school". 4-7 De nominatie en bestuurs vorm voor de nieuw te vormen multi-sectorale scholengemeen schap voor middelbaar beroeps onderwijs. 4-8 Verzoek om medewerking bij het vervangen van het meubilair van de "Marnixschool" (disloka- tie). 5-1 Aanvaarding schenking kunstwerk Stichting Streekzie kenhuis Walcheren. 8-1 Voorbereidingsbesluit Bloe- menlaan, gedeelte Korenbloemlaan-Singel- Bosjeslaan. 8-2 Krediet voor aanschaf af standsmeter. 8-3 Regeling woonconsumen ten: bezwaar Belangenvereni ging van Huiseigenaren "Tuinstad 23". 8-4, -5 en -6 Gedeeltelijke kwijt schelding verlies gemeentega rantie. 8-7 Aankoop Kasteelstraat 174-176. 't Lijkt nog een eind weg, 1990. Toch....is uw organisatie van plan volgend jaar emancipatie-activiteiten te gaan organiseren? Dan doet er goed aan nu alvast te bekijken of daar subsidie voor nodig zal zijn. Zo ja, dan dient de aan vraag daarvoor op 1 mei as. te zijn ingediend bij burgemees ter en wethouders. Die kan dan worden "meegenomen" bij de behandeling van het welzijnsprogramma. Dat is ook de reden dat de aanvragen nu al moeten worden ingediend. De groepen en organisaties, waarvan de gemeente weet dat ze emancipatie-activiteiten orga niseren, zijn onlangs van het bo venstaande op de hoogte gesteld. Zij hebben daarbij een een brochure ontvangen. Daarin worden de criteria omschreven, die burgemeester en wethou ders hanteren bij de subsi diëring. Het onderwerp "criteria voor emancipatie-activiteiten" wordt behandeld in de vergadering van de emancipatie-commissie op 12 april as. Het onderwerp zal dan nader worden toegelicht. Ui teraard kunnen belangstellen den ook hun vragen aan de commissie voorleggen. De ver gadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 20.00 uur. Heeft uw groep of organisatie geen brief van de gemeente ge had over het bovenstaande? U kunt dan alsnog de brochure en de speciale aanvraagformulie ren halen bij het bureau welzijn in het stadhuis (eerste verdie ping; tel. 87268). De gemeente gaat, waar mo gelijk, de veiligheid van ver keersdeelnemers verbeteren. Doel: voor het jaar 2000 het aantal verkeersslachtoffers te rugbrengen met 25% (ten op zichte van 1987). Dat houdt vanzelf een vermindering in van materiële schade, evenals een afname van dreiging die van het verkeer uit kan gaan. Het Verkeers-veiligheidsplan Viissingen wordt, als het aan burgemeester en wethouders ligt, de basis om bovengenoemd doel te bereiken. Morgen (don derdag) wordt het plan behan deld door de gemeenteraad. B. en w. hebben voorgesteld ak koord te gaan met het plan en - om het handen voeten te geven - het bijbehorende activiteiten programma. Het plan en het pro gramma is opgesteld door de Grontmij n.v, in nauw overleg met een werkgroep van ge meentelijke deskundigen. Tot nu toe is er door de gemeen te geen samenhangend beleid gevoerd om de verkeersveilig heid te vergroten. Dat had z'n voordelen. Er kon bijvoorbeeld soepel wat aan knelpunten wor den gedaan. De nadelen waren echter ook duidelijk. Er was geen volledig overzicht, met het risico van een versnipperde en niet zo efficiënte aanpak. Het nieuwe Verkeers veiligheidsplan biedt wel de be nodigde duidelijkheid. Zo staan er vele feiten in. Over onder meer de plaatsen waar naar ver houding de meeste ongelukken gebeuren, de oorzaak daarvan en de aard van het letsel en de materiële schade. Alle knelpunten in korte tijd de (Vlissingse) wereld uit helpen is niet mogelijk. B. en w. stellen daarom voor een "voortschrij dend meerjarenplan" op te stel len. Een plan, dat als doel heeft onveilige punten aan te pakken. Het dient wel ieder jaar te wor den aangepast. Aan, bijvoor beeld tussentijdse ontwikkelingen. Of omdat het verkeersbeleid vruchten afwerpt. Het meerjarenplan is overigens nog maar één van de achttien aandachtspunten op het lijstje dat b. en w. de raad voorleggen. Dat vermeldt verder onder meer: - het instellen van een ver- keersspreekuur; - extra aandacht in nieuwe bestemmingsplannen voor het onderdeel verkeersveiligheid; - aanstellen en begeleiden van verkeersbrigadiers; - voortdurende controle of het uitzicht (bij kruisingen en derge lijke) ontoelaatbaar wordt belem merd door groen; - het geven van voorlichting, on der meer via de gemeentelijke informatiepagina. U kunt er dus op rekenen dat in de toekomst regelmatig aan dacht aan het bevorderen van de verkeersveiligheid zal worden besteed. Het is een zaak die bij na iedereen aangaat! (foto Ruben Oreel) 8-8 Verkoop grond Hermesweg. 8-9 Verhuur grond aan Stichting Ponyrijden Gehandicapten Zeeland. 8-10 Krediet treffen voorzienin gen pand Badhuisstraat 119. 8-11 Krediet voor herinrichting Zeemanserve. 9-1 Krediet voor vernieuwing programmatuur voor de ge meentelijke belastingen. 9-2 Voorlopige vaststelling ge meenterekening en bedrijfsreke- ningen over 1986. Rondvraag Sluiting Het college van burgemeester en wethouders, met rechts van het midden de gemeentese cretaris. (foto Ruben Oreel) Sesamstraat. Voor een hele boel kinderen is het vaste prik. Ze hebben er geen omroep- gids voor nodig. Als het 'Se samstraat' is zitten zij voor de buis. Waar ze regelmatig Ha- kim zien verschijnen. Morgen (donderdag) kunnen ze hem "in het echt zien". Hij treedt 's middags op in het Vestzak theater. Met een programma voor zowel kinderen als vol wassenen. "Hakim-Mime" betekent een bonte mengeling van verschil lende theatervormen. Pantomi me speelt daar een belangrijke rol in. Hakim legt alledaagse ge beurtenissen onder een ver grootglas. Hij laat z'n publiek in lachspiegels kijken. (donderdag, 13.30 uur; toe gangsprijs fl. 3,50) In Oost-Duitsland is mime een populaire theatervorm. Ze spreekt een groot publiek aan. Een van de redenen daarvoor is, dat de spelers zich in dit spel- zonder-woorden vrijer kunnen uiten dan met het gesproken woord. Een van de meest "toon"aan- gevende groepen op het gebied van het bewegingstheater is het Pantomimen Theater uit Oost- Berlijn. Het ontbreekt dan ook niet op het Zuid-Nederlands Mime-Festival, zoals dat mo menteel in een dertigtal plaatsen wordt gehouden. Zaterdag mag u er van genieten, zonder ver van huis te gaan. In het Vestzaktheater kunt u ze ont moeten, vier leden van het en semble. Daar nemen ze u verder mee, naar het terras van "Cafe' Fatal". Waar vier mensen met een totaal verschillende achter grond elkaar ontmoeten. Een spel van toenadering en afwach ten ontwikkelt zich. Of, zoals een recensent het omschreef: "een spel over de speurtocht naar menselijk contact, schaamteloos en opwindend". (zaterdag, 20.30 uur; toegangs prijs fl. 17,50, met CJP of Pas 65 fl. 14,00) Chansons en ballades. Op muzi kaal gebied zijn het bekende export-producten van Frankrijk. Minder beroemd, maar minstens zo eigen aan de Franse cultuur is de volksmuziek uit Bretagne. "Tammies" is een van de groe pen die tradities respecteert, maar hedendaagse invloeden niet buiten sluit. Ze maakt ge bruik van typisch Bretonse in strumenten als bombarde, biniou, doedelzak en trekharmo- nica. "Tammies": talent uit Bre tagne. Zondag in het Vestzaktheater! (zondag, 16.00 uur; toegangs prijs fl. 15,00, met Pas 65 of CJP fl. 11,50 en voor kinderen tot en met 12 jaar fl. 5,00) De Beleidsvoornemens Ver- keersstructuur en Parkeren Binnenstad hebben vele reac ties opgeroepen. Twee weken geleden werden ze, met het bijbehorende ontwerp- raadsvoorstel, besproken in de commissie verkeer. Mede op basis daarvan hebben burge meester en wethouders beslo ten de behandeling door de gemeenteraad uit te stellen tot 27 april. Bovendien zal aan dit onder werp een extra vergadering wor den gewijd door de commissie verkeer. Die wordt gehouden op maandag 3 april in het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. De ze openbare vergadering krijgt het karakter van een informatie avond over de twee nota's, die de Grontmij over deze zaak heeft uitgebracht. Die dragen de titels: "Verkeersstructuur Bin nenstad Viissingen" en "Par- keernota Viissingen". Een van de opstellers, de heer ing. P. Scheffers, zal deze avond aan wezig zijn. Vrijdag (31 maart) is de laatste werkdag van de maand. Dat is ook de dag waarop cliënten van de sociale dienst met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV- uitkering hun inkomsten verklaring moeten inleveren. Deze maand dient daarbij voor het eerst gebruik te worden gemaakt van een nieuw type formulier. Indien u, als cliënt van de GSD, de verklaring niet of niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de beta ling van uw uitkering automa tisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling en kele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voorschotten worden verstrekt. Het kan zijn dat u het (nieuwe) formulier voor de inkomstenver klaring niet tijdig hebt ontvan gen, bijvoorbeeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sociale dienst (Dokter Gallandatstraat 1). Daar kunt u een vervangend exemplaar invullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering au tomatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijd in. Het kan een boel narigheid voor komen. Overigens, dat de socia le dienst maandelijks de opgave van u verlangt, is een recht streeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. De kleine, harde kaart is verdwe nen. In plaats daarvan hebben de GSD-cliënten een formulier ontvangen dat het formaat heeft van een groot vel briefpapier. De reden daarvoor is, dat de verkla ring wordt verwerkt met behulp van een computer. Dat stelt hoge eisen aan het invullen van het formulier. Zijn de hokjes niet goed zwart gemaakt, dan wordt de verklaring afgekeurd. Dat ge beurt ook als er een vraag is overgeslagen. Zoiets kan het uitbetalen van de uitkering vertragen. Om de verwerking van het for mulier goed te laten verlopen is het ook belangrijk het papier niet te kreuken of meer dan één keer te vouwen. Dat verhoogt de kans op storingen bij de verwerking. De Koopmanshaven moet dringend worden uitgebag gerd. Dat is gebleken bij me tingen door Rijkswaterstaat. Daarbij kwam naar voren dat er zo'n 5000 m3 baggerspecie verwijderd moet worden. Morgen (donderdag) behandelt de gemeenteraad een voorstel van burgemeester en wethou ders. De raad wordt gevraagd voor het baggerwerk fl. 86.000 beschikbaar te stellen. De be doeling van b. en w. is de Koop manshaven - eigendom van de gemeente - op korte termijn uit te baggeren. Dit, met het oog op de opening van de jachthaven in de Vissershaven en de afron dende werkzaamheden aan de sluis. Het college gaat er vanuit dat er in de baggerspecie geen bijzon der vervuiling te vinden is. Het zal daarom worden gestort in de Westerschelde. Dat zijn de vier gebouwen waar gemeentelijke informa tiehoeken zijn ondergebracht. Volgende week komt er eentje bij. Dat is de openbare biblio theek in Souburg. Daar komt - in een fris "nieuw jasje" de informatiehoek, die vroeger in "Middenhof" stond. Zodat de Souburgers niet meer naar "Aldegonde" of het stadhuis hoeven voor gemeentelijke in formatie. Niet, dat in de informatie-hoeken op alle vragen een antwoord kan worden gevonden. Wel kunt u er terecht om onder meer raads- en commissiestukken in te zien. Ook liggen er tientallen folders, waaronder gemeentelijke infor matiebladen. Om mee te nemen. Kortom, mocht u in de buurt zijn, 't kan wel eens de moeite waard zijn er even rond te snuffelen. De informatiehoeken zijn onder gebracht in: - de openbare bibliotheek (Lan ge Zelke 91), geopend 's maan dags van 13.30- tot 2000 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en 's zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur (donderdags gesloten); - het stadhuis (bij het Stafbureau voorlichting en inspraak), ge opend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; - het wijkcentrum "Open Hof" (Alexander Gogelweg 59), ge opend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; - het buurthuis "Aldegonde" (Westerzicht 386), onregelmati ge openingstijden. Daarom is het raadzaam om, bij een even tueel bezoek, vantevoren te bel len (tel. 66318). Vanavond (woensdag) verga dert in het stadhuis de com missie Sportbelangen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. En: is openbaar. De agen da - en wat er bij hoort - ligt ter inzage in de gemeentelijke informatie-hoeken. Ook de medewerkers van de commis sie kunnen u informatie geven. Hun kantoor staat bij de sport velden aan de Irislaan. De tele foon rinkelt er als u 60267 draait of intoetst. Volgende week donderdag bespreken leden van de Culture le Raad (het algemeen bestuur) weer uiteenlopende zaken. Zij doen dat vanaf 20.00 uur in wel- zijnscentrum "Bachten Komme" (Badhuisstraat 104). De agenda enzo voor deze vergadering ligt ook ter inzage in de informatie hoeken. De medewerkers van de Culturele Raad geven graag een toelichting als u hen belt. Zij zijn bereikbaar via het telefoonnum mer 14928. I De herinrichting van het gebied "rondom" de Koopmanshaven krijgt meer en meer z'n definitie ve vorm. Het De Ruyterplein, tussen de Koopmans- en Vis sershaven, vormt een belangrijk onderdeel daarvan. Er komt op dat plein een geheel nieuwe bestrating. Als een speels ele ment zal daarin, met behulp van natuursteen-keien, de vorm van een magneet worden weergege ven. Aan het eind van de polen van die jnagneet wordt een ster in de bestrating aangebracht. Verder zullen er op het plein vijf banken worden geplaatst. Op de agenda van de raadsver gadering (morgenavond) staat een voorstel om het voor de her inrichting benodigde geld be schikbaar te stellen. Een deel van de kosten kan overigens worden gedekt uit subsidie van het rijk. (luchtfoto Ruben Oreel) Volgende week gaan ze de straat op, de deuren langs: de collectanten van de Neder landse Hartstichting. Deze in stelling heeft een vergunning van burgemeester en wethou ders om te collecteren. Om precies te zijn: in de periode van 3- tot en met 9 april. Om die inzameling te houden, moet door de Hartstichting wel aan enkele voorwaarden worden voldaan. Zo mogen de collectan ten niet op pad zonder een legiti matiebewijs. Dat moeten ze - als u daar om vraagt - laten zien. Op dat bewijs hoort onder meer te staan: - een stempel van de gemeente politie; - naam en adres van de col lectant^); - zijn of haar leeftijd (minimaal 16 jaar). Misschien is zij of hij al geweest. Zo niet, dan belt er mogelijk de ze week nog een collectant(e) van de Stichting Zeeland helpt Polen bij u aan. Ook deze stich ting heeft een vergunning. Die geldt overigens ook voor een straatcollecte zaterdag as. Velen hebben het inmiddels al waargenomen. De Olau-Line is slagvaardig begonnen met de uitbreiding van de terminal. "Richting" rijksweg komt er een terrein van zo'n vijf hectare bij, dat voornamelijk gebruikt zal worden voor goederenopslag. Vorige keer heb ik in deze rubriek al mijn vreugde daarover uit gesproken. Natuurlijk was dat vanwege de optimistische toe komstverwachting die de onder neming daarmee toont. Maar wat ook meespeelde was de hoop, dat deze investering een uitstraling zou hebben naar andere bedrijven. Die hoop is niet ongegrond gebleken. In korte tijd is het college van burgemeester en wethouders namelijk "rond" gekomen met twee andere be drijven die zich eveneens op het bedrijventerrein Buitenhaven wil len vestigen. Het streven is de koopovereenkomsten daarvoor nog in april aan de raad ter goed keuring voor te leggen. Naar mijn stellige verwachting zal het daar niet bij blijven. Inmiddels worden er namelijk ook met andere be drijven onderhandelingen ge voerd over vestiging in dit gebied. Het bevorderen van de werkgelegenheid door onder meer bedrijfsvestiging, ook in de ze sector, houdt de volle aan dacht van het gemeentebestuur! Goede contacten met bedrijven zijn daarvoor een eerste vereiste. Om die reden waren kort geleden medewerkers van het bureau Economische Zaken, samen met die van het bureau voorlichting, present op de beurs Bedrijfshuis vesting in Utrecht. Nu is het meestal niet zo dat er op zo'n beurs direct en concreet zaken wordt gedaan. Gebleken is dat er wel veelbelovende contacten kunnen worden gelegd. Het is goed merkbaar dat het bedrijfsle ven fors aan het investeren is. Ook Zeeland komt daarbij "in beeld", maar alleen als dat duide lijk wordt gepresenteerd! De medewerkers van het bureau economische zaken streven er naar de komende weken in Utrecht gelegde contacten ver der uit te bouwen en, zo moge lijk, om te zetten in concrete transacties. Of dat lukt? U hoort er nog van! Eindelijk, zeg ik met velen van u, zal deze week het eerste jacht in de Vissershaven afmeren. Dat gebeurt zonder vlagvertoon. De officiële ingebruikname is begin deze zomer, als ook het havenge bouw en de nieuwe inrichting van het De Ruyterplein gereed is. Toch, deze week is het dan zover dat de Vissershaven niet langer meer die verstilde kuip met water zal zijn. Na vele jaren krijgt de ha ven een zeer passende functie. Passend, omdat het weer een echte haven wordt met de leven digheid die daar bij hoort. Pas send, ook omdat het daadwerkelijk inhoud geeft aan het beleid voor ontwikkeling van de binnenstad. En, dat kan er niet los van worden gezien: het toeristisch-recreatieve beleid! De gemeente heeft van de Stich ting Streekziekenhuis Walcheren drie kunstwerken van de Bra bantse kunstenaar De Keyzer aangeboden gekregen. Deze staan momenteel in de tuin van het ziekenhuis. Ze kunnen daar, als gevolg van de verbouwing, niet blijven. Morgen behandelt de gemeenteraad het voorstel van het college om ze in dank te aan vaarden. Op advies van de Cultu rele Raad zullen ze worden geplaatst op de binnenplaats van het stadhuis. Een plek die u mis schien wat verbaast. Ik denk echter dat, als ze ergens goed tot hun recht kunnen komen, het daar is. Bijna iedere bezoeker die wat "dieper" in het gebouw moet zijn, of bijvoorbeeld bij de afde ling burgerzaken staat te wach ten, werpt onwillekeurig wel eens een blik op die binnenplaats. Naast het al aanwezige groen zullen de kunstwerken ongetwij feld de binnenplaats gaan verle vendigen!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5