informatiepagina van de gemeente vlissingen II Q V Gemeentelijk actieplan milieu De chemokar komt weer i Nieuw: ophalen oude koelkasten en vriezers Batterijen apart! Een compostsilo met f 50,- subsidie van de gemeente! r Verminderen van de afvalstroom is belangrijke doelstelling Ach, wat maakt het uit... Met ingang van 3 april 1989 I Want: met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt! Natuurouders Opzet "actie verfblik" Het is belangrijk dat chemisch afval apart van het andere afval wordt gehouden. Verfafval en - resten horen daar zeker bij. Daarom werkt de gemeente nu aan het opzetten van een "actie verfblik". Daarvoor worden nu alle (bouw)bedrijven die veel met verf werken, benaderd met de vraag of zij willen meewerken aan een verantwoorde afvoer van verfresten en bijbehorende Verkeer en milieu Groenbeheer: weinig "spuiten" Stimulans activiteiten milieubewust gedrag Het loont de moeite! Wat allemaal? Hoe werkt het? Stimuleren nestgelegenheid voor vogels Papier apart, dat spreekt vanzelf Meer dan de helft Compost maken Wat moet u doen? DE VHSSINGER Woensdag 29 maart 1989 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333. 335 en 337 Jaarlijks voert de gemeente Vlissingen een milieu actieplan uit. Belangrijke doelstellingen in het plan voor dit jaar zijn het verminderen van de afvalstroom en het scheiden van chemisch afval van het overige vuil. Dit wordt bereikt door het stimuleren van het zelf composteren (sub sidie op compostvaten) en het apart inzamelen van chemisch afval (bij de chemokar). Elders op deze pagina leest u daar meer over. In totaal geeft de gemeente dit jaar bijna f 40.000,- aan dergelijke milieu activiteiten uit. In het milieu-actieplan voor 1989 zijn echter veel meer aan dachtspunten opgenomen, want een goed gemeentelijk milieube leid strekt zich veel verder uit. Zo is een belangrijke taak voor de gemeente op milieugebied het uitvoeren van de Hinderwet. Er is daarom veel aandacht voor het naleven van deze wet. Hier voor zitten alle hinderwetplichti- ge Vlissingse bedrijven in de computer. Dat zijn er 505. Niet allemaal nog hebben ze ook daadwerkelijk een (toereikende) Hinderwetvergunning. Daar wordt echter volop aan gewerkt. chemicaliën. Bijvoorbeeld door op een bouwterrein de lege verf blikken in een apart vat te doen en af te laten voeren, in plaats van ze in de vuilcontainer te gooien. Ook wordt gedacht aan een per manente inzamelingsregeling van verf voor particulieren. In de loop van dit jaar hoort u er meer van! Ook het alsmaar toenemende verkeer is van invloed op het ste delijke leefmilieu. Vlissingen is daarom bezig met het opstellen van een verkeersmilieukaart. Daarop zal zijn af te lezen waar veel geluidhinder en luchtver ontreiniging door het verkeer is. De kaart zal bijdragen aan een betere besluitvorming bij vragen over de toekomstige ontwikke ling van verkeersstromen en de milieugevolgen daarvan. Het milieu-actieplan voor 1989 schenkt ook aandacht aan een milieuvriendelijk groenbeheer. Vooral in het openbaar groen, maar ook op verhardingen wordt zoveel mogelijk het gebruik van chemische middelen beperkt. Volgens een eind vorig jaar ge houden onderzoek van de Zeeuwse Milieu Federatie be hoort Vlissingen zelfs tot de ge meenten in Zeeland die het laagste gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen hebben. De gemeente stimuleert sinds enkele jaren particuliere orga nisaties die activiteiten op mi lieugebied ontplooien met een bescheiden subsidie. Ook in het milieu-actieplan voor 1989 is hiervoor f 1.000,- uitgetrok ken. Dit "subsidiepotje" is er voor iedereen die activiteiten ontplooit die aansluiten bij het milieubeleid van de gemeente. Vorig jaar hebben enkele orga nisaties van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Informatie hierover is verkrijgbaar bij de afdeling milieuzaken in het stadhuis (telefoon 87213). (foto's: Ruben Oreel) huishoudens bij elkaar elk jaar zo'n 20 miljoen kilo van dat soort afval weggooien? Dat komt uiteindelijk allemaal in ons mi lieu terecht. Het effect laat zich raden. We maken ons milieu doodziek. Over dit onderwerp is door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer een brochure gemaakt. Vraag 'em aan bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (telefoon 87337) en le ver chemisch afval volgende week in bij de chemokar want: Met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt! Net als vorig jaar in septem ber, komt volgende week weer de chemokar van de gemeente bij u in de buurt. U kunt er al uw schadelijke stoffen kwijt. Vandaag ontvangt u een folder in de bus waarin alle stand plaatsen staan. De chemokar komt in uw buurt op dezelfde dag als waarop het huisvuil wordt opgehaald. Let u op de knalgele folder: daarin staat alles wat u weten moet! Want chemisch afval kan beter niet in de vuilniszak terecht ko men. U gooit meer weg dan u denkt! Onder andere met de chemokar zorgt de gemeente al jaren voor een veilige en milieuvriendelijke afvoer van het chemisch afval naar onder andere verbran dingsovens. Dankzij uw hulp vertonen de cijfers van de in de afgelopen jaren afgevoerde hoe veelheden klein chemisch afval een steeds stijgende lijn. In 1985 3.740 kilo, in 1986 4.140 kilo, in 1987 11.151 kilo en in 1988 20.499 kilo. Al met al grote hoe veelheden chemisch afval die in elk geval niet op de stortplaats zijn terecht gekomen. Het loont de moeite! Dit kunt u volgende week alle maal inleveren bij de chemokar (en overigens ook elke werkdag bij de afdeling Reiniging aan de Edisgnweg): accuzuur accu's batterijen benzine bestrijdingsmidd. chemische toiletafvallen chemicaliën cosmetica drukinkt etsvloeistoffen fixeer filmafval geneesmiddelen koperhoudend afval kwikthermometers kwikschakelaars laboratoriumafval latex loodhoudend afval loogbaden medicijnen olie ontvettingsmidd. oplosmiddelen ontwikkelaar petroleum poetsdoeken spuitbussen met restant terpentine verfafbijtmiddel verfoplosmiddel verfrestanten vet, smeervet zinkhoudend afval zuren De gemeente Vlissingen kent een actieve werkgroep natuur- en milieu-educatie. De groep biedt projecten aan de scholen aan zoals "Natuur en school- omgeving", "Nestkasten", "Fort Rammekens/natuur" en "Bomen in de stad". In 1989 kwam de werkgroep met het project "Zee en strand". Daar bij hoorde een zogenoemde natuurouder-cursus waaraan 25 ouders hebben deelgeno men. De ouders kregen hier mee vaardigheid in het begeleiden van groepen leer lingen bij het buitenwerkpro ject "Zee en strand". Er werd aandacht besteed aan allerlei zaken als eb en vloed, klimaat, organismen in en rond de zee (schelpen, vogels, bodemdie- ren, wieren) maar ook aan mi lieuvervuiling e.d. Aan deze unieke aanpak werd enkele weken gelden zelfs in het Jeugdjournaal aandacht be steed. Ook voor het schooljaar 1989/1990 hebben zich al scho len voor het project -en de daar aan voorafgaande cursus natuurouders - aangemeld. Informatie over de werkgroep natuur- en milieu-educatie van de gemeente is verkrijgbaar bij Danie Ie Due (telefoon 14928/16672). Vanaf volgende week haalt de gemeente oude koelkasten en vriezers bij u op en zorgt voor een milieuvriendelijke afvoer van het schroot, maar vooral van het freon dat in de kasten zit. Koelkasten en vriezers bevatten namelijk het voor het milieu schadelijke freon. Dat is een gas dat in vloeibare vorm in het koel element van koelkasten en vrie zers zit. Als het vrij komt - en dat gebeurt als de oude koelkast op de vuilstortplaats terecht komt - tast het de ozonlaag aan. Boven dien kan dan de olie uit het mo tortje in het grondwater komen. Dat hoeft nu allemaal niet meer. De gemeenten Vlissingen en Middelburg werken samen bij het ophalen en verantwoord af voeren van de oude koelkasten en vriezers. Dat gaat heel eenvoudig. U belt met de afdelig Reiniging (telefoon 62291). Dan hoort u wanneer u de oude koel- of vrieskast buiten kunt zetten. Op die dag wordt de kast op- gehaaid en gebracht naar de Reinigingsdienst van de ge meente Middelburg. Wanneer er daar 100 staan worden ze opgehaald door de firma Weda uit Emmeloord. Deze herstelt en verkoopt de nog goede kasten en tapt van de andere het freon en de olie af. Het fre on gaat naar AKZO waar het geschikt wordt gemaakt voor hergebruik. De olie gaat naar de oliehandel, ook weer om hergebruikt te worden. De kast zelf wordt als schroot be handeld. U gooit vast wel eens een leeg batterijtje, een kwikthermometer of een blikje olie weg. Misschien weet u wel dat het schadelijk is voor het milieu, maar denkt u "ach, dat beetje van mij maakt ook niet zoveel uit". Wist u dat alle Nederlandse De gemeente hecht veel waarde aan stumulering van het vogelle ven in onze bebouwde om geving. Een van de vogels die uit onze omgeving dreigt te verdwijnen is de gierzwaluw. Dat komt door Oud papier is geld waard. Bo vendien zorgt inzamelen voor vermindering van de af valstroom. De gemeente stimu leert daarom het inzamelen van oud papier met een subsidiere geling. Dat werkt zo: per ingeza melde kilo oud papier geeft de gemeente 1 cent subsidie, zo lang de opbrengst beneden de 7 cent per kilo blijft. Verenigingen en instellingen moeten de bij de oud papierhandelaar ontvangen prijs schriftelijk kunnen aanto nen bij de gemeente. Nadere inlichtingen over deze regeling zijn verkrijgbaar bij de afdeling Financien in het stad huis (telefoon 87266). onze moderne huizenbouw, met name door toepassing van dak pannen die de ruimten waar de gierzwaluw graag zijn nest maakt, geheel afsluiten. Op ini tiatief van de Vogelwerkgroep Walcheren worden daarom vaak bij nieuwbouw en renovatie van woningen "gierzwaluwen dakpannen" geplaatst. In de Van Turnhoutstraat en omgeving werden er in 1987 34 geplaatst, in het gebied Tuinstad komen er binnenkort ruim 20. De dakpan nen hebben een opening die vooral voor de gierzwaluw aan trekkelijk is om daarachter zijn nest te maken. Om deze nestgelegenheid voor vogels te stimuleren is in het gemeente lijk milieu actieplan voor dit jaar f 500,- beschikbaar. Er is bovendien nog eens f 500,- bestemd voor nestkasten in het beheersge bied van de af deling beplan tingen. De glasbak is een begrip, ook in Vlissingen. Toch kan de hoe veelheid in te zamelen glas in Vlissingen nog wel omhoog. De gemiddelde hoeveelheid ingeza meld glas per inwoner per jaar ligt landelijk namelijk rond de 15 kilo. In Vlissingen is dit onge veer 13 kilo. De glasopbrengst in Vlissingen stabiliseert bovendien. Zo was in heel Vlissingen in 1985 de glas opbrengst 530.000 kilo, in 1986 570.000 kilo, in 1987 593.000 kilo en in 1988 593.940 kilo. Nauwe lijks stijging dus. Met uw hulp moet dit jaar toch wel de 600.000 kilo gehaald kun nen worden? Hier staan de glas bakken: Bellamypark Spuistraat Zeemanserve Scheidestraat Bonedijkestraat Hogeweg H. Seghersiaan Troelstraweg A. Gogelweg - Paauwenburgweg - Parklaan - Papegaaienburg - Gildeweg - Mercuriusweg - Verl. Kanaalstraat - Oranjeplein - Zandweg (foto: Ruben Oreel) Een batterij is na gebruik een chemisch afvalprodukt. Het kan beter niet in de vuilniszak - en dus via de vuilnisbelt uit eindelijk in het milieu - te rechtkomen. Daarom staan ook in Vlissingen in veel winkels, scholen en kan toren batterijbakken. In de Scheldestraat staat ook een bat- terijbak (het is een omgebouwde papierbak). De gemeente wil volgend jaar bezien of het aantal batterijbakken moet worden uit gebreid. Doe in elk geval mee en hou het milieu vrij van de batterij! (foto: Ruben Oreel) In 1987 en 1988 schaften totaal ruim 350 Vlissingse huishou dens een compostsilo met subsidie van de gemeente aan. Het op deze wijze vermin deren van de afvalstroom is zo succesvol dat de gemeente ook voor dit jaar weer 100 compostsilo's subsidieert met f 50,- per vat. In zo'n vat wordt het organisch huishoudelijk afval omgezet in bruikbare compost. U kunt een compost silo bestellen met onderstaan de bon! Meer dan de helft van ons huis houdelijk afval bestaat uit groente-, fruit-, tuin- en keuken afval. Dit heet organisch afval. Een gezin van drie personen produceert hiervan per jaar ge middeld 450 kilo. Het kan door een biologisch proces worden omgezet in compost, een oerge zonde meststof die uitstekend te gebruiken is voor de verbetering van de bodem van uw sier en moestuin. In principe kan iedereen com post maken, maar het is toch wel het meest interessant voor men sen met een tuin. Daar komt niet alleen afval vandaan, maar u kunt er ook de compost weer in kwijt. Maar wie geen tuin heeft kan over de "afzet" wellicht af spraken maken met iemand die er wel een heeft. Compost maken is eenvoudig, de natuur doet het meeste werk. U moet alleen zorgen voor het organisch afval en de juiste om standigheden. Natuurlijk kan compost maken op een hoop in de tuin. Maar het kan ook in de speciaal ontwikkelde compostsi lo. Die neemt minder ruimte in beslag en is hygiënischer in het gebruik. Hoe u compost wilt ma ken moet u natuurlijk zelf uitma ken. Wel is het zo, dat de gemeente in het milieu-actieplan voor 1989 een bedrag van f 5.000,- heeft uitgetrokken waar mee aan 100 inwoners een sub sidie van f 50,- in de aanschaf van een compostsilo kan worden verstrekt. De silo's kosten inclu sief afleveringskosten f 130,-zo dat de prijs na aftrek van de subsidie f 80,- bedraagt. Wie voor dit bedrag zo'n silo wil kopen, kan bestellen door invullen en opsturen van bij gaande bon. Uw opgave moet voor 17 april 1989 ontvangen zijn. Wanneer er meer dan 100 bestellingen zijn, wordt er ge loot. U ontvangt zo snel moge lijk bericht. Ais u in aanmerking komt, zal u wor den gevraagd het verschuldig de bedrag zo snel mogelijk over te maken. Na ontvangst van het geld wordt de silo door de afdeling Reiniging bij u thuis afgeleverd. Wie wil zien hoe de compostsilo eruit ziet, kan daarvoor op werkdagen te recht bij de afdeling Reiniging aan de Edisonweg. Composteren biedt voordelen: u levert een positieve bijdrage aan het milieu, u vermindert de afvalstroom, u krijgt een goedkope meststof en het scheelt volle vuilniszakken. Doe mee! (foto: Ruben Oreel) a IETSJE MIND BESTELBON COMPOSTSILO Naam: Straat: Postcode en plaats: Telefoon:wil zelf compost maken en daarvoor een compostsilo aanschaffen. Het bedrag van f 80,- zal hij/zij na verzoek voldoen. Vlissingen, 1989 Handtekening: Deze bon in gesloten envelop voor 17 april 1989 inzenden aan: Burgemeester en wethouders van Vlissingen, t.a.v. Stafbureau voorlichting en inspraak, antwoordnummer 2 (geen postzegel!), 4380 WB Vlissingen.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 4