Rampenbestrijding Schelde-Rijnkanaal Walcherse landbouwers en telers zetten deuren open Shiseido apparaat bij Laban Van alles in één café Eerste paal voor nieuw centrum beroepsorïëntatie Reconstructie kruispunt 's-Heer Hendrikskinderen laat ze leren Bestuurszaken Volks gezondheid I X HU HO UI» (OM M I SS I MS Provincie vraagt steun minister voor projecten openluchtre creatie, die passen in het thema "Nederland-waterland" Veerse Gatdam Domburg Cultuurhistorie Bruinisse MECHANISATIE EN AUTOMATISERINGTOVEREN MET TECHNIEK KOM lU KAS/- NIEUWE KLEURENTEST SUCCES voor één tientje per maand! terre des hOmmes GIRO 252525 DE FAAM - DE VLISSINGER A B I) I J Dinsdag 4 april, 11.00 uur, zal de eerste kamer uit gedeputeer de staten zitting houden. De heör R.F.M. de Cock uit Vogel waarde heeft de provincie ver zocht het besluit van het water schap Hulster Ambacht om een waterloop te onderhouden, te vernietigen. Het waterschap is genoodzaakt over een perceel van de heer De Cock te rijden om bij de sloot te kunnen ko men. Tevens moet hij de delfspecie opslaan. Hij is het niet eens met dit besluit. Op 4 april, om 11.20 uur, hoort de tweede kamer uit gs het standpunt van het college van b en w van Goes. Een inwoonster van Goes heeft een beroep schrift ingediend tegen het besluit van het gemeente bestuur haar geen bijstand te verlenen. De zittingen worden in het open baar gehouden in het provincie huis in Middelburg, Sint Pie terstraat 42. Op vrijdag 31 maart, 10.00 uur, vergadert de statencommissie voor bestuurszaken. De belang rijkste agendapunten zijn de rampenbestrijding en hulpverle ning op de Schelde-Rijnverbin- ding, subsidiewijziging Welzijns wet, het verlenen van subsidie voor een consulent bewoners commissies, de vakantieweken voor ouderen en gehandicapten, het welzijnsonderzoek, de inter nationale surfweek voor gehan dicapten, een film over de weer- visserij, de culturele uitwisseling tussen Oost- en West-Vlaande- ren en Zeeland en de promotie activiteiten van de VVV. Uit het fonds voor bijzondere voorzie ningen worden bijdragen ge vraagd voor het project "tele matica en Zeeland", voor een De provincie Zeeland begint binnenkort met de reconstruc tie van het kruispunt 's-Heer Hendrikskinderen in de weg Goes-'s-Heer Arendskerke. Het totale karwei gaat rond f 3 mil joen kosten. Zoals het er nu naar uitziet zal het werk duren tot in november. De aansluitingen van de Oude Rijksweg op de doorgaande weg zullen recht tegenover elkaar worden gebracht; de doorgaan de rijbanen worden "uit elkaar getrokken", waarna opstelstro ken voor het afslaande verkeer worden gemaakt; ook komen er verkeerslichten; de bushalten worden vervangen; nieuwe abri's worden geplaatst. De fietspaden tussen 's-Heer Hen drikskinderen en de afslag Wolp- haartsdijk zullen worden geas falteerd. Het noordelijke fietspad wordt verlegd naar de onder berm van de dijk en met een fietstunneltje onder de Westen- weg doorgevoerd. Hiervoor zal de Westenweg ongeveer een week afgesloten moeten wor den. In het algemeen zal worden getracht het verkeer zo goed mogelijk gaande te houden, al zal er zo nu en dan wat vertra ging zijn. De provinciale wa terstaat voert de directie over het werk, dat is opgedragen aan Kon. Wegenbouw Stevin in Goes. BV Nederland Haarlem plaatst de verkeerslichten. WÊk Ni© 'mmm w~m onderzoek naar aangepaste landbouw en voor het onder zoek "Zeeland - meer in het bij zonder Zeeuwsch-Vlaanderen - en Europa 1992". De commissie basis- en eerste lijns-gezondheidszorg van de provinciale raad voor de volks gezondheid, vergadert op dins dag 4 april, 19.00 uur. Aan de orde komen de discussienota substitutie in de gezondheids zorg, de nota preventie geestelij ke volksgezondheid en een pro ject van de Wereldgezondheids organisatie over de relatie tus sen milieu, volkshuisvesting en gezondheid. De commissie verpleeghuizen en gezondheidszorg voor oude ren van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert op woensdag 5 april, 10.15 uur. Bespreekpunten zijn de tus senrapportage 1988 van het project zorgverlening voor oude ren op de Bevelanden, de dis cussienota substitutie in de ge zondheidszorg, de indicatie- advisering voor bejaardenoor den en verpleeginrichtingen en de wachtlijsten voor opname in Zeeuwse verpleegtehuizen. De agenda's met bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. De statencommissie voor be stuurszaken vergadert in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 en de commissies van de Ra- Voz vergaderen in Hotel Termi nus, Frederik den Hollanderlaan 37 in Goes. iB Woensdag 29 maart 1989 IEÜWS Zeeland Waterland Gedeputeerde staten van Zee land hebben minister Braks van landbouw en visserij voorge steld vijf projecten op te nemen in het programma openluchtre creatie 1990 van dat ministerie. In volgorde van belangrijkheid zijn dat: de herinrichting van de Veerse Gatdam, de herinrichting van de boulevard in Domburg, het tot stand brengen van cul tuur-historische routes in Zeeuwsch-Vlaanderen, Schou wen Duiveland en Sint-Philips- land, het tot stand brengen van kanoroutes in de hele provincie en de aanleg van een wandel promenade in Bruinisse. "Goed geoutilleerde voorzieningen zijn nodig om de groeiende stroom dagrecreanten op te kunnen vangen", zo schrijven GS de mi nister. Het provinciaal beleid is al enke le jaren gericht op de bevorde ring van de recreatie. De bedrij vigheid in deze sector groeit en ook de werkgelegenheid neemt erin toe en het gaat de provincie vooral om dit laatste. Uitvloei sel van het beleid is het slag vaardig gebruik maken van rijksfondsen, zoals het pro gramma openluchtrecreatie van het ministerie van landbouw en visserij. De herinrichting van de Veerse Gatdam is noodzakelijk door de knelpunten op verkeerskundig gebied. Rijkswaterstaat heeft in een nota al aangegeven hoe het verkeer beter zou kunnen verlo pen. Het Recreatieschap Het Veerse Meer, dat de dam beter voor de recreant wil inrichten, de provincie en de betrokken ge meenten hebben met rijkswa terstaat al een voorlopige begro ting van de kosten gemaakt. Als de herinrichting voor de recrea tie tegelijk met de verbetering van de wegen kan worden aan gepakt, zal dat de kosten flink drukken. De dam is op het gebied van de recreatie een van de grootste knelpunten in de provincie. Op drukke dagen steken plankzei lers en dagjesmensen tussen het drukke verkeer over. De au to's staan bumper aan bumper in de berm geparkeerd en zowel het op de weg komen als het van de weg afgaan-levert ge vaarlijke situaties op, omdat er geen vluchtstrook is. Een absolute noodzaak is dan ook een scheiding van het bestemmingsverkeer en het toe ristische verkeer. Voorts is het wenselijk verschillende vormen van recreatie te zoneren, zodat ze elkaar niet in de weg kunnen zitten. Het is bijvoorbeeld ge vaarlijk als zwemmers en plank zeilers van hetzelfde water ge bruik maken en plankzeilers en sportvissers zullen elkaar ook dwars zitten, leder krijgt zijn deel, zo is de bedoeling. De herinrichting van de boule vard in Domburg is ook een pro ject dat goedkoop kan worden uitgevoerd in samenhang met een ander noodzakelijk werk: de dijkversterking door het Water schap Walcheren in het kader van de Deltawerken. De verster king vindt grotendeels plaats aan de zeekant. De gemeente wil gelijktijdig de boulevard ver fraaien. De provincie steunt dit streven in het kader van de "upgrading van de Zeeland-boulevard": na Gedeputeerde Staten van Zee land willen f 40.000,— be schikbaar stellen ter ondersteu ning van de "waakvlamovereen komst" op het Schelde-Rijnka naal. Deze overeenkomst is be doeld om bij ongevallen op het Schelde-Rijnkanaal zo snel en met een zo goed mogelijke uit rusting op de plaats des onheils te zijn. Het bergingsbedrijf Theu- nissen uit Dinteloord heeft zich verplicht een schip, met mensen en materieel gereed te hebben om rampen (met name brand) te kunnen bestrijden. De brand weerkorpsen in het omliggende gebied zullen zorgen voor "opstappers" op het schip. De f 40.000,— van de provincie Zeeland is een éénmalig bedrag. bedoeld om de opstapbeman- ningen te kunnen trainen. Aan de waakvlamovereenkomst doen mee de aan het kanaal grenzende gemeenten, waaron der op Zeeuws grondgebeid Tholen, Sint-Philipsland en Rei- merswaal. Het in stand houden van de overeenkomst kost de gemeenten jaarlijks f 0,41 per inwoner. De provincies Noord- Brabant, Zuid-Holland en Rijks waterstaat zijn ook benaderd; deze instanties meenden echter dat er voor hen geen taak was weggelegd. Provinciale Staten beslissen op 21 april over de waakvlam- bijdrage. GS vinden dat deze routes de aantrekkelijkheid van 't Zeeuw se achterland verhogen en sei- zoensverlengend kunnen wer ken. Het geschikt maken van wateren en watergangen voor het kanovaren is een project dat de provincie al enkele jaren op het verlanglijstje heeft staan. GS vragen de minister om 50.000 gulden. Het geld zal worden besteed aan rustplaat sen en overstappunten, die vooral worden aangelegd op plaatsen waar de kanoroutes de wandel- en fietspaden kruisen. Op het ogenblik wordt in West Zeeuwsch-Vlaanderen hard ge werkt aan het verwezenlijken van enkele routes. de opknapbeurt van de Vlissing- se boulevards en de inrichting van de nieuwe zeedijk bij West- kapelle is nu Domburg aan de beurt. Onderdeel van het ge meentelijke plan is tevens het doortrekken van het fietspad dat deels al is aangelegd tussen Westkapelle en Domburg op Westkappels grondgebied. Bij de cultuur-historische routes gaat het vooral om kleinschalige voorzieningen, zoals bewegwij zering, informatiepanelen, zit banken en ook de aanleg van ont brekende fiets- en voetpaden. GS vragen de minister 200.000 gul den voor dit project. Feitelijk gaat het om meerdere projecten, na melijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Schouwen en Sint-Philips- landZeeland telt veel historische en cultuur-historische objecten. Voor onbekenden blijver deze bezienswaardigheden, echter vaak onbekend, doordat ze aan achterafweggetjes liggen. Via cultuur-historische routes kun nen deze objecten 'zichtbaar' worden gemaakt en bovendien kan in een route een hele serie in teressante zaken aan elkaar wor den gekoppeld. Tenslotte de wandelpromenade in Bruinisse. De gemeente wil die aanleggen tussen de dorps kern en het recreatiegebied van Aqua Delta, noordwestelijk van de sluis. Deze promenade zou tevens voorzien moeten worden van trappen, banken, picknick sets, wegwijzers, trappen en wat er nog meer op een prome nade thuishoort. Vanaf de pro menade ontstaat een aantrekke lijk uitzicht op de Grevelingen. De minister wordt gevraagd om een bijdrage van 45.000 gulden. GS menen dat het project goed past in het thema Nederland waterland. Dit thema komt in de vierde nota ruimtelijke orde ning ter sprake als een soort sleutelthema voor recreatie en natuur. Op de cultuur-histori sche routes na passen alle voor gestelde projecten in het the ma. Eind vorig jaar hebben GS als zes projecten bij de minister van landbouw ingediend voor het programma openluchtrecreatie 1990. Het ziet ernaar uit dat de ze projecten voor het komende zomerseizoen al gereed zijn. Niettemin hebben GS een nieu we serie projecten ingediend. GS geven de minister hun rede nen in het schrijven: "Geconstateerd kan worden dat binnen onze provincie zich belangrijke knelpunten voor doen binnen de openluchtre creatie. Goed geoutilleerde voorzieningen zijn nodig om de groeiende stroom dagrecrean ten op te kunnen vangen. Het onderzoeksrapport Dagrecrea tie vanuit de zuidelijke Rand stad onderschrijft deze tendens voor inwoners uit dit gebied. Doch door nieuwe verbindingen met onder andere West-Brabant menen wij dat dit ook opgaat voor andere gebieden. Wij advi seren u derhalve om boven staande projecten op te nemen in het programma openluchtre- kreatie 1990 en hopen op uw steun bij de verdere uitwerking van het thema Nederland-wa terland voor onze provincie". De eind vorig jaar voorgestelde projecten zijn de aanleg van een passantensteiger bij Neeltje Jans, strandophoging bij Katse- veer, bij Gorishoek (gemeente Tholen) en bij Zuidbout (ge meente Duiveland), recreatieve voorzieningen op de zeedijk van Westkapelle en infrastructurele voorzieningen bij het fietsveer Gorishoek-Yerseke. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De gezamenlijke Walcherse land bouworganisaties houden zater dag 1 april (geen aprilmop) open huis. Dat gebeurt in het kader van de landelijke actie 'Kom in de kas', die de landbouworganisa ties jaarlijks op poten zetten om met name het stadspubliek wat meer inzicht te geven in wat en hoe de aarde oplevert. Dit jaar staat de techniek centraal. Op Walcheren luidt het thema: 'Me chanisatie en automatisering'. Het landelijke motto heet 'Tove ren met techniek'. De Walcherse boeren en tuinders hebben weer aan heel eigen pro gramma opgezet. Acht bedrijven doen mee en de organisatie, on der leiding van de Middelburgse tuinbouwers W. Marinissen en P Ton en de akkerbouwer en vee houder J. Louwerse en A. Lange- beeke, heeft talrijke attracties bij het bezoek aan de boerderij ge koppeld. De bezoekers aan de boerderijen op Walcheren kunnen onder meer deelnemen aan een prijs vraag. De vragen daarvoor staan vermeld op een folder die ver krijgbaar is bij de bedrijven. De nummers van de bedrijven cor responderen weer met de num mers op de folder. Uiteraard hebben de vragen te maken met wat de bezoeker op de bedrijven aantreft. Vijf winnaars zullen uit eindelijk uit de bus komen. Ook is er een fietsroute samen gesteld die langs de bedrijven voert. Op de fiets kan dan (als het weer meewerkt) van de ont luikende natuur worden genoten. De deelnemende bedrijven liggen overigens allemaal in de buurt van Koudekerke en West- Souburg. Tussen 10 en 16 uur staan de deuren gastvrij open. De bedrijven zijn herkenbaar aan een affiche of de Nederlandse vlag. De deelnemende bedrijven zijn: Verhage aan de Braamweg 12 in Koudekerke (veehouderij plus mi- nicamping), Wekking aan de Strandweg 1a in Koudekerke (or chideeën), Joziasse aan de Galg- weg 5 in Koudekerke (tuincentrum/kwekerij), Vos aan de Boksweg 1 in Vlissingen (ak kerbouw en minicamping), De Looff aan de ter Poorterweg in Koudekerke (tulpen en lelies), De Visser een de Jacoba van Beie- renweg 46 West-Souburg (witlof en bloemkool), Van Soelen aan de Vrijburgstraat 42 in West- Souburg (fresia's) en Geelhoed aan de Vlissingseweg 578 in Middelburg (gemengd bedrijf en jongvee). Minister-president Lubbers opent officieel deze landelijke actie in de veiling Delft-Westerlee. Ingrid Maas en Geo van Boven in hun nieuwe C'est Si Bon. NIEUWE BRASSERIE MIDDELBURG Avonds worden de tafels voor di ners gereed gemaakt en is het geheel wat intiemer. De kaart is eenvoudig. „Maar goed uitge werkt", belooft Geo. Naast alle eetcafé's, tapperijen en taveernes is Middelburg nu een brasserie rijk. Brasserie C'est Si Bon aan de Pottenmarkt 6 opende afgelopen vrijdag de deu ren voor publiek. Na een grondi ge verbouwing ontstond een lichte, maar sfeervolle ruimte. Ingrid Maas (22 jaar) en haar vriend Geo van Boven (23 jaar) uit Goes zaten al in de horeca en waren al langer van plan zelf iets te beginnen. „Toen dit pand te koop kwam zijn we meteen gaan kijken wat we ermee konden doen", zegt Ingrid. „En we von den dat Middelburg vooral iets er bij kon hebben waar je ook overdag terecht kan. Iets dat niet direct een cafésfeer heeft, maar waar je wel wat kan drinken". „En eten", vult Geo aan. „Huis vrouwen komen om een kopje koffie Zakenmensen komen lun chen. 's Avonds moet je hier ge zellig kunnen tafelen. Dat is eigenlijk de opzet. Maar je moet altijd maar kijken wat het beste gaat lopen". De inrichting is rustig gehouden. Overdag vallen vooral de rieten stoeltjes en de spiegels op. 's BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Het Centrum voor Beroepsoriën tatie gaat uitbreiden. Woensdag 22 maart werd de eerste paal geslagen voor de aanbouw aan het bestaande gebouw in Papis- land in Middelburg. De aanbouw betreft praktijklokalen voor tekst verwerking, typen en de oplei ding verzorgende beroepen. Het CBB verzorgt al enkele jaren beroepsopleidingen voor volwas senen uit heel Zeeland. De cur sussen zijn in principe overdag, maar een aantal cursussen wordt 's avonds gegeven. Door uitbrei ding van het aantal te volgen cur sussen werd het gebouw te klein. De heer A.W.A. Verdaasdonk, projectleider van het CBB, ver wacht de nieuwbouw in mei in gebruik te kunnen nemen. De print is gemaakt, het 'inkleuren' kan beginnen. De lente is weer in aantocht. Dit jaar wordt echter niet het huis, maar het ge zicht eens anders ingericht. Tenminste, als het aan Parfumerie Jan Laban in Middel burg ligt. Vorige week stond er enkele da gen hypermoderne apparatuur waarmee klanten met nieuwe kleuren op een afdruk van hun gezicht konden experimenteren. Dat werd in dank afgenomen door een veelkoppig publiek. Jan Laban mocht als enige in Middel burg een soort kopieercomputer lenen van het Japanse merk Shi seido. Op afdrukken van het ge zicht van de klant kon het nieuwe kleurenpalet van Shiseido wor den getest. Niet alleen oogscha duw werd opgebracht op de print, maar de hele lijn van Shisei do. Dus ook bijvoorbeeld rouge en eye-liner. De kleuren voor het komende seizoen zijn trouwens overwegend pastel. Bij Shiseido springt vooral roze eruit. Jan Laban hecht belang aan het evenementje. „Veel vrouwen heb ben één kleur lippenstift die ze al tijd nemen en blauwe oogschaduw. Op die print durven ze wel andere kleuren te gebrui ken", legt hij uit. „En als het be valt, doen we die kleuren in het echt op het gezicht. Vaak stap pen ze dan van 'hun' kleurtje af".

de Vlissinger | 1989 | | pagina 13