Agrarische geschiedenis Zeeland wordt onderzocht Bronnen van kennis voor taal en geschiedenis OEMOEMENOE OP ZOEK NAAR JONG TALENT Zeeuwse avond cursus toerisme Clown Kepper speelt voor speeltuinkinderen Van der Schoot trots op titel 'hofleverancier Westkapelle huldigt Abraham Caland Kamer van Koophandel geeft voorlichting Tanz Teufel: Bloedstollend? Trouwringen geshowd in Vlissingen Reggae van Johnny Baby Van Reijn viert jubileum met het Reijngoud Mysterie Rock sessie met Jan Blok Ook deze zomer weer een Zeeuwse zomeruniversiteit April in het teken van de jeugd Van 8 tot 18 jaar Zeeuwse cursus gezondheidszorg VIERDE BOEKJE IN SERIE VELDNAMEN OP WALCHEREN DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 22 maart 1989 Rugby: een sport voor iedereen De Eerste Zeeuwse Rugby Club Oemoemenoe maakt mo menteel een uitstekend seizoen door. Het eerste senioren team in de Promotieklasse Zuid en de promotie naar de Ere klasse is inmiddels als enige Promotieklasser doorgedrongen tot de halve finales van het vaderlandse bekertoernooi. Het damesteam van Oemoemenoe, jarenlang toonaangevend in de Nederlandse rugbywereld, maakt met rasse schreden het begin dit jaar verloren gegane terrein goed. De huidige successen zijn voor een deel toe te schrijven aan de vroegere jeugdopleiding. Het grootste gedeelte van de Mid delburgse hoofdmacht begon al op jeugdige leeftijd te rugbyen en bereikte onder leiding van deskundige trainers een hoog niveau. Dit seizoen lukt het niet om volledige jeugdteams op de- been te brengen en het bestuur van de Oemoemenoe stelt alles in het werk om volgend seizoen weer met vier volledige jeugd teams in de competitie aan te treden. In de maand april is het beleid dan ook vooral gericht op het werven van nieuwe, jonge leden, al blijven nieuwe senio ren vanzelfsprekend ook van harte welkom. Na een optreden van Tanz Teufel heeft de nietsvermoedende be zoeker het gevoel een orkaan te hebben overleefd. Aldus Tanz Teufel. De Haagse formatie treedt vrijdag 24 maart om 22 uur op in Midgard aan de Middel burgse Kuiperspoort. Het orkaaneffect zit 'em hier in: „Opzwepende ritmes, gecombi neerd met electronische melo dieën, razende baspartijen en een bloedstollende performance". Al dus de leden van de op koningin nedag 1988 opgerichtte Tanz Teufel, die hun muziek graag la ten vergelijken met die van D.A.F. oude stijl. Sinds enige tijd is Zeeland een avondopleiding in de toeristische sector rijker, de Opleiding voor Toerisme en Recreatie (OTR). Deelnemers kunnen er terecht voor een opleiding voor het reis- bureaubedrijf, welke wordt af gesloten met het officiële staatsexamen SEPR. De opleiding is zowel interessant voor mensen die reeds in de toe ristische sector werkzaam zijn als voor hen die met het diploma een baan hopen te vinden in de reis branche. Het is de bedoeling om binnen kort naast de SEPR-opleiding ook te starten met een MIRT-cursus. Bij deze cursus ligt het accent op het binnenlands en inkomend toerisme. Alle cursussen worden gegeven in het Delta College in Middel burg. Voor informatie kan men terecht bij de cursusleider: H. Borgstijn, Giervalkstee 4, 4451 CL Heinkenszand. Tel. 01106-3089 ANWB: Natuurgebied Oosterschelde niet ten koste van waterrecreatie De ANWB zal er bij het ministerie van Landbouw en Visserij op aandringen, dat de aanwijzing van de Oosterschelde tot be schermd natuurgebied niet hele maal ten koste mag gaan van de waterrecreatie en dat doorgaan de vaarroutes, zoals de 'Oliegeul' niet mogen worden afgesloten. Een en ander werd medegedeeld tijdens de provinciale ledenverga dering vorige week in Hotel Goes. Van de 250 nieuwe toeristische fietsroutes in ons land, die voor 1992 moeten zijn aangelegd, zijn er in Zeeland inmiddels 6, van de geplande 10 gerealiseerd. Mr. D.F. Vos uit Middelburg, lid van de Bondsraad en voorzitter van de vergadering werd gekozen tot lid van de raad van advies van de ANWB. Vrij snel na de oprichting van Oemoemenoe startte Rien Mon- deel al in februari 1973 met jeugdrugby in Middelburg. On der zijn bezielende leiding wer den veel successen behaald. Aan het eind van de jaren zeven tig behaalden de junioren het Nederlandse kampioenschap en werd twee keer achtereen het nationaal sevenstoernooi ge wonnen. Deze successen had den ook diverse uitverkiezingen voor nationale selecties tot ge volg. Peter Labruyere was de eerste Zeeuw in het Nederland se rugbyteam en daarna volgden Jeroen Seybel, Leo Potappel, Wilco Bouwens, Harm-Jan de Voogd, Jan Albregtse, Edo Jan sen en Marlon Zandbergen. Op dit moment hebben Arno Seybel en Remon Bahnerth een vaste plaats in Jong Oranje. Onlangs speelden ze in Den Haag nog een interland tegen België. Boris van Hoek maakt deel uit van Klein Oranje, maar dat team is wegens geldgebrek bij de Neder landse Rugby Bond dit seizoen nog niet in actie geweest. Oemoemenoe mikt bij haar wer vingsactie op spelers van 8 tot en met 18 jaar. Jongens en meisjes komen eerst terecht bij de benjamins (8 en 9 jaar) en de Op zaterdag 25 maart wordt weer de traditionele kindermid dag gehouden voor de kinderen van de vijf Vlissingse speeltuin verenigingen. Op het programma staat een twee uur durend optre den van de bekende clown en acrobaat 'Kepper'. Deze middag wordt gehouden in het Scheldekwartier aan de van Dishoekstraat te Vlissingen. De zaal gaat om 14 uur open en de show begint om 14.30. Van der Schoot Tilburg BV wordt het eerste bedrijf in Tilburg dat zich, 'uit naam der Koningin', Hofleverancier mag noemen. Het bedrijf, met ondermeer een vesti ging in Vlissingen, spreekt van 'een hoog gewaardeerde toeken ning'. Wethouder D.J.T. Bruinoo- ge van Vlissingen onthulde onlangs het wapenschild met het opschrift 'hofleverancier' op de vestiging aan de Mercuriusweg in Vlissingen. Het bedrijf, opgericht in 1865, telt inmiddels zes vestigingen en is uitgegroeid tot een toonaange vende groothandel in ijzerwaren, gereedschappen, hang- en sluit werk en bouwbeslag. De toekenning van de titel Hofle verancier is voor Van der Schoot Tilburg BV een extra stimulans om de voorspoedige groei te con tinueren. Er zal de komende jaren onder anderen in nieuwe vesti gingsplaatsen worden ge investeerd. mini's (10 tot 12 jaar). Na het doorlopen van de cubs- en juni orcategorie komt men op 1 7-jarige leeftijd bij de colts. Mi riam Westerval, vorig jaar nog als speelster van het Nederlands damesteam actief op het Euro pees kampioenschap in Frankrijk en in het dagelijks leven werk zaam als lerares op de Driestro- menschool in Middelburg, heeft de jongste groepen onder haar hoede. Zij wil eerst het mis verstand uit de weg ruimen dat je voor de rugbysport per se groot, dik en sterk moet zijn. Ze stelt daarover met nadruk: "Je moet in de eerste plaats sportief zijn en goed tegen een stootje kunnen, maar voor elk postuur is er juist een plaats in de rug bysport: zwaardere jongens en meisjes vinden een plaats in de scrum, een kleintje zal hooker of scrum-half worden en de snelle jongens en meisjes komen auto matisch in de driekwartlijn te recht". Verder is rugby een ech te teamsport, waar de team geest hoog in het vaandel staat. De Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland houdt vanaf 4 april een cursus die vier avonden in beslag neemt. Er wordt aan meegewerkt door artsen, verzekeraars, ju risten en andere deskundigen in de gezondheidszorg. Het doel van de cursus is vooral om deel nemers inzicht te geven in het functioneren van het gehele ap paraat. Het accent ligt daarbij op Zeeland. De cursus wordt aangekondigd onder de naam: 'Veranderingen in de gezondheidszorg: Wat bete kent dat voor u?' Zowel leden van de organiserende Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland als al le andere belangstellenden kun nen aan de cursus deelnemen. De bijdragen aan de cursus van zowel de samenstellers als de sprekers gebeurt als vrijwilligers werk. Enkelen van de belangrijk ste sprekers zijn; De heer B.W. Meij, directeur Ziekenfonds Mid den Zeeland; De heer C.M.J. Lambermont, voorzitter Patiënten Platvorm Zeeland; En de heer S. Lelie, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid. De cursusavonden te houden op 4, 11, 18 en 25 april vangen aan om 19.30 en duren tot 21.30 uur. De cursus wordt gehouden in het Sociaal Centrum aan de Frans den Hollanderlaan 25 in Goes. Deelnemers kunnen zich aanmel den bij de secretaris van de vere niging: De heer Bouman, 01100-28279. Vanaf woensdag 22 maart houdt Juwelier van de REE Modijefs- ky te Vlissingen, weer haar voor- jaars trouwringen-show. De allerlaatste snufjes zijn onder het genot van een drankje te be zichtigen. Tevens is er gratis een video film te verkrijgen waarop alles staat waaraan U moet denken voordat U gaat trouwen. De show duurt tot en met woensdag 5 april. De provincie Zeeland stelt f 250.000,- ter beschikking voor een onderzoek naar de agrari sche geschiedenis van Zeeland. De Landbouwuniversiteit Wage- ningen zal nog eens f 200.000,- aan het project bijdragen. Van bedrijven, instellingen, gemeen ten en waterschappen wordt ver wacht dat ze de rest betalen, zo'n slordige drie ton. Wanneer het over de geschiede nis van Zeeland gaat, staan het roemruchte handelsverleden van Middelburg, Vlissingen, Veere en Zierikzee, de Verenigde Oostindi- sche Compagnie en de Westindi- sche Compagnie meestal in het middelpunt van de belangstelling. Hierbij wordt te vaak uit het oog verloren dat de landbouw de ba sis van de welvaart in Zeeland vormde. Op het platteland was de land bouw de belangrijkste bron van bestaan, maar ook in de steden zorgde de landbouw direkt of in- direkt voor grote bedrijvigheid. Het is daarom een groot gemis dat de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw tot nu toe niet diepgaand bestudeerd is. Re den voor de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland om de schijn werpers op de agrarische sector te richten. Het onderzoek zal de periode van de 17e tot het begin van de 20e eeuw bestrijken. Enkele aspecten die in het onderzoek aan de orde komen zijn: de bedrijfsuitkomsten van de landbouwbedrijven, lonen van de landarbeiders, bemesting, de overschakeling van traditione le gewassen als erwten, bonen, tarwe en koolzaad op moderne gewassen als suikerbieten en aardappelen en veranderingen in de vruchtwisselingssystemen. Centraal staat de vraag onder welke omstandigheden de boer in Zeeland in de loop der eeuwen zijn taak verricht heeft in goede en in slechte tijden. Voor informatie over het jeugdrug by bij Oemoemenoe kan men te recht bij Rikus Scholte, Wickenburg 27 in Vlissingen (telefoon: 01184-78115) of Miriam Wester val, Seisweg 73 in Middelburg (tele foon: 01180-35210). Een kijkje ne men op een training is ook mogelijk. De jeugdtrainingen zijn iedere vrij dag van 17.00 tot 19.00 uur op de Nadorst in Middelburg. 'De huidige jeugdselektie van Oemoemenoe Iedere polder, watergang of schapeweitje had vroeger een ei gen naam, genoemd naar het soort land, de eigenaar of de boerderij, die er op gebouwd was. Oude namen met veel histo rische waarde, omdat zij niet alleen informatie geven over de plaats en de indeling van Walcheren, maar ook over de taal en gewoontes uit lang vervlogen tijden. De Heemkundige Kring Walche ren bracht vorige week het vierde boekje over veldnamen uit. Deze uitgave werd samengesteld door de Veldnamencommissie van bo vengenoemde Kring en behan delt de veldnamen van Serooskerke, Veere en Vrouwen polder. In drie eerdere uitgaven kwamen reeds Rithem, Koude- kerke, Biggekerke en Zoutelande aan de beurt. Door invoering van het kadaster in de eerste helft van de vorige eeuw en door de herverkaveling rond 1950 zijn heel veel oude veldnamen verloren gegaan. Het was voor de veldwerkers F. van den Driest en H. Meijers dan ook een hele opgave om niet aleen in polder-, gemeente- en familie archieven, maar vooral bij oudere agrariërs na te gaan, wat men nog wist op dit gebied. Deze wa ren vaak nog in het bezit van voor-oorlogse kaarten waar de percelen met de oude naam wer den aangeduid. Johnny Baby, die eigenlijk ge woon Johnny Burkett heet, brengt het Vlissingse jongeren centrum De Piek vrijdag 24 maart in hogere sferen. In reggae-sferen om precies te zijn. Het optreden van Johnny en the Liberators begint om 22 uur. Johnny Baby werd geboren in Brits Guyana. Op zijn twaalfde eerde hij gitaar spelen, sinds zijn Johnhy Baby. dertiende speelt hij in bands. Hij verzorgde onder meer de voor programma's van Yellowman en Third World. Na zijn verhuizing naar Suriname werd hij bekend met The Radics. In 1986 richtte hij in Nederland Johnny Baby and the Liberators op. Deze band bouwde in korte tijd een spette rende live-reputatie op en bracht de singles Try a little love en Run ning around in circles uit. Een montagefoto van Rob van Reijn en Charlie Chaplin. Rob van Reijn staat dit jaar veer tig jaar op de planken. Hij viert dat met Het Reijngoud Mysterie, een mime-comedy die vrijdag 24 maart in de Middelburgse Stads schouwburg is te zien. De voor stelling begint om 20 uur. De schrijvers interpreteerden voor het Reijngoud Mysterie al lerlei gebeurtenissen uit het leven van Van Reijn op hun eigen ma nier. Zo ontstaat een beeld van een mysterieuze duivelskunste naar annex duvelstoejager, die de diepste dalen en de hoogste top pen van het kunstenaars-bestaan doormaakt en uiteindelijk weer terug bij af belandt: als variété artiest. De voorstelling bestaat uit live- scenes en video-fragmenten. Aan de live-scenes werken Van Reijns eigen ensemble, zijn leer ling Mark Kingsford en de acteurs Henk Vogel en Lot Lohr mee. Op de video is archiefmateriaal, zo als gedeelten van oude voorstel lingen en fragmenten uit het Polygoon-journaal te zien. Ook geeft een aantal bekende Neder landers hun mening over Van Reijn. Het boekje begint met een histo rische schets van ontwikkeling en bestuur van Walcheren. Zo le zen wij dat Veere tot 1558 gere geerd werd door de familie van Bourgondië, die gelieerd was aan het geslacht van Borsele, dat daarvoor heerste over het gebied. In dat jaar stierf de laatste heer, Maximiliaan kinderloos en bank roet. Zijn bezittingen op Walche ren, waaronder Veere zelf, Vlis singen en Domburg moesten verkocht worden en nieuwe eige naar werd Willem I van Oranje voor de som van f168.000. Tot op de dag van vandaag voert het hoofd van ons koningshuis nog VBldfldlTIBn steeds de titel 'markies/markie zin' van Veere. werden alle percelen opgetekend met daarbij de naam van de eige naar en de gebruiker. Aan de hand hiervan werd het 'geschot' berekend, de bijdrage in de kosten voor aanleg en onderhoud van watergangen, sluizen, heulen en buitendijkse werken, waartoe elke grondeigenaar verplicht was. In de blokkaarten van rond 1630, die in het boekje zijn opgenomen kan de lezer kennis maken met de verschillende eigenaren en be woners van de gebieden waar het geschrift over gaat. Walcheren was in die tijd ver deeld in zogenaamde wateringen (overlopers), waarin de parochies of ambachten lagen. Deze wer den in blokken verdeeld. Per blok Jan Blok, de oudste Zeeuwse rocker uit de jaren zestig, is zon dag 26 maart vanaf 16.30 uur de spil van de jam sessie in Dangeroe. In het Middelburgse café neemt hij de zang en de electrische pia no voor rekening. Blok, al dertig jaar in 'het vak', zingt en speelt nummers van Fats Domino, Sha- kin' Stevens en Little Richard. De meer dan 700 veldnamen zijn terug te vinden in de vijf topogra fische kaarten, die in een apart boekje werden samengebracht. In de verklarende tekst maken wij kennis met ondermeer d'Osse- weie, 't Lange Rek, 't 'Oekstikje of de Munniekendiek „Veldna men zijn taai-archeologische scherven van het verleden", zei één van de aanwezigen tijdens de presentatie van het boekje. Wie belangstelling heeft voor de ge schiedenis van Walcheren en voor de taal die er gesproken werd, zal in dit werk veel van zijn gading kunnen vinden. De Veldnamen van Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder werd uitgegeven door de Heemkundi ge Kring Walcheren en is in de boekhandel verkrijgbaar. Valerie Schepers. Op de 200ste geboortedag van de waterbouwer Abramam Ca land (vandaag, woensdag 22 maart), wordt in Westkapelle een plaquette met zijn naam en beel denaar officieel onthuld. Deze handeling zal s'middags om vier uur plaatsvinden op het naar hem vernoemde Abraham Calandplein onder aan de Westkappelse dijk. Abraham Caland werd in 1789 in Westkapelle geboren. Als zoon van een dijkwerker weet hij in de loop der jaren op te klimmen tot hoofdingenieur van de Wa terstaat in Zeeland. Caland maakte het soort carrière, waaro ver je doorgaans alleen in Ameri ka hoort. Als kleine jongen wordt hij door zijn moeder regelmatig op pad gestuurd om te bedelen. Met wat 'overgebedeld' geld weet hij de dorpsonderwijzer over te halen hem les te geven. Vanaf dat moment begint een langzame maar gestaag vorde rende carrière, die hem doet uit groeien tot een van de bekendste waterbouwkundige van zijn tijd. De Kamer van Koophandel geeft woensdag 5 april opheldering over 'Franchising'. De bijeen komst wordt gehouden in 'De Stenge' in Heinkenszand en be gint om 14 uur. Enkele praktijk mensen zullen een inleiding houden over de diverse aspecten van franchising. Franchising is een overeenkomst, waarbij een ondernemer (franchi senemer) tegen betaling gebruik maakt van de commerciële for mule van een grote onderneming (franchisegever). De franchisene mer blijft zelfstandig opereren, maar zaken zoals inkoop, admi nistratie, verkoopbevordering en public relation worden door de franchisegever geregeld. Een groot voordeel is tevens dat de ondernemer deel uit gaat maken van een keten bedrijven met een voor de consument duidelijk her kenbare uniforme formule en pre sentatie. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de bedrijfsvoorlichter van de Kamer, de heer W.A. Korstanje; tel. 01180-35536. De stichting Zomeruniversiteit Zeeland wil ook in 1989 een uni versitaire cursusweek houden om voor Zeeland van belang zijn de maatschappelijke ontwikkelin gen ter discussie te stellen. Een en ander zal plaatsvinden in Vlis singen van 21 tot en met 25 au gustus en evenals vorig jaar overwegend in Hotel Britannia. Het programma van de zomeruni versiteit zal deels thema onderdelen uit 1988 uitwerken en deels nieuwe elementen be vatten. Naast afzonderlijke lezin gen en debatten kan men deelnemen aan twee- en vijf daagse workshops. Een nieuw onderdeel betreft de vorming van een werkgroep bestaande uit een zevental wetenschappers. Zij zul len zich tijdens de zomeruniversi teit gedurende enkele dagen intensief bezighouden met eer gericht probleem. Hierbij zal kennis-ontwikkeling centraat staan. Voor meer informatie: Zomeruni versiteit Zeeland, Postbus 8004, 4330 EA Middelburg. Tel. 01150-20800.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 27