Zeehonden in de Oosterschelde Finse Winkeltje: extra service met expositieruimte Minister De Korte opende Innovatiecentrum Anderstalig in Zeeland Expositie aanwinsten Culturele uitwisseling IMa uitbreiding nu al bijna weer te klein 3 ontwerp-vergunning machine fabriek Lewedorp WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE 'i Petra, Margrietje, Annemarie, Rienks en Ferdinand hebben metterwoon hun intrek genomen in de Oosterschelde. Het gaat om de zeehonden, die vorige week dinsdag, uitgerust met een zendertje, vanaf de Roggenplaat zijn teruggebracht in de natuur. Proef Boekje COMMISSIES Cultuur Vrije tijd Verenigingen Beurs Allerlei provinciale griffie degfasbak Woensdag 22 maart 1989 ABDIJ De werkgroep anderstaligen van de provinciale onderwijsraad Zee land heeft geïnventariseerd welke cursussen en opleidingen Neder lands er zijn voor buitenlanders. De werkgroep heeft bovendien een lijst gemaakt van het materiaal, dat in het voortgezet onderwijs aan anderstaligen kan worden gebruikt. "Cursussen voor anderstaligen in Zeeland 1989" is een boekje, dat gaat over hoe en waar men sen die moeilijk Nederlands kun nen spreken en schrijven lessen kunnen volgen. Zowel voor be ginners als voor gevorderden zijn gegevens verzameld. Ook zijn vermeld de cursussen Neder lands die onderdeel vormen van een beroepsopleiding, bijvoor beeld in het kort middelbaar be roepsonderwijs en in het werkgelegenheidsproject Wal cheren. De brochure is vooral bedoeld voor mensen, die met (groepen) buitenlanders werken, zoals Vietnamese, Molukse, Suri naamse, Antilliaanse, Turkse en Marokkaanse verenigingen, op vang voor asielzoekers en werkgevers- en werknemersor ganisaties. Per opleiding wordt steeds ver meld of een vooropleiding ver eist dan wel gewenst is, hoe lang de cursus duurt, hoeveel tijd eraan moet worden besteed, wat de kosten zijn en vanuit wel ke taalgroepen deelnemers kun nen meedoen. Ook wordt aangegeven of er kinderopvang voorhanden is. De opleidingen en cursussen zijn steeds per re gio ingedeeld. Cursussen voor anderstaligen in Zeeland 1989 is gratis te bestel len bij de sectie onderwijs van de provincie Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, te lefoon 01180-31358. Welke scholen en bibliotheken materiaal hebben om te gebrui ken in het voortgezet onderwijs en de vorming van anderstaligen is het onderwerp van de tweede inventarisatie. Gegevens over spelletjes, de cultuur van de moederlanden, intercultureel onderwijs, Neder lands, andere talen en school vakken en de beschikbaarheid van woordenboeken zijn ver zameld. Het materiaal, dat op de diverse scholen beschikbaar is, is vooral gericht op het gebruik in het on derwijs. In de Zeeuwse Biblio theek en in de openbare bibliotheken van Vlissingen en Goes zijn spullen voorhanden, die een breder terrein bestrij ken. Daar is ook literatuur in de moedertaal te leen en kunnen kranten worden ingezien. Ver der is er voor een breder publiek dan alleen scholieren informatie over de Nederlandse samenle ving en dan vooral in relatie tot de eventuele problemen, waar mee buitenlanders te maken kunnen krijgen. De inventarisatie onderwijsmid delen voortgezet onderwijs is verkrijgbaar bij de sectie onder wijs van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tele foon 01180-31358. Schilderijen, tekeningen, poppen, aardewerk en een Zuidbeveland- se dracht met sieraden. Dat zijn de recente aanwinsten van het Zeeuws Museum, die tot 7 mei worden tentoongesteld in Mid delburg. Van Jan Toorop is de houtskooltekening Compositie met kinderen in Zeeuwse dracht uit 1911 te zien. Het schilderij is gekocht. In langdurige bruikleen is verkregen Middelburg II van Jan Dibbets. Het werk is vervaardigd uit foto's, waterverf en glaspotlood op pa pier. Middelburg II dateert van 1985 en is eigendom van de Rijks dienst beeldende kunst. Op de tentoonstelling staan twee gerestaureerde poppen uit de ne gentiende eeuw - de ene in klederdracht, de andere in burgerkleding. Op panelen wordt uitgebeeld hoe de restauratie is uitgevoerd. De poppen waren al eigendom van het Zeeuws Museum, maar konden in de staat voor de restauratie niet worden geëxposeerd. Uit schenking is een Zuidbevelandse vrouwendracht verkregen, in clusief de sieraden. In een vitrine worden enkele sieraden en onder delen van het costuum getoond. Het aardewerk is afkomstig van opgravingen in Aardenburg. Vorig jaar was in het museum een tentoonstelling over de Deltawer ken in de kunst. Ed van Zanden en Harry van Kruiningen hebben hun werk geschonken aan het museum. Het Zeeuws Museum, Abdij 3, Middelburg is geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 10-17 uur en zaterdag tot en met maandag van 13.30-17.00 uur. DE VLISSINGER 5 IEUW8 De zeehonden waren in kooien aangevoerd vanaf Texel en Pie- terburen. Alle hebben zij gele den aan de zeehondenziekte. Inmiddels zijn zij hersteld en van overgewicht voorzien om de eerste periode in vrijheid even tuele tegenslag het hoofd te kunnen bieden. De vijf zeehonden zijn voorzien van een zendertje, waardoor zij 24 uur per dag kunnen worden gevolgd in hun doen en laten. De signalen worden opgevangen in het Topshuis op Neeltje Jans, op het inspectievaartuig Urk van de directie natuur, milieu en fauna beheer (van het ministerie van landbouw en visserij en op een mobiele ontvanger aan de wal. Medewerkers van natuur, milieu en faunabeheer en van het rijks instituut voor natuurbeheer hou den de gegevens bij. De bedoeling is na te gaan of meer zeehonden kunnen worden uit gezet in de Zeeuwse wateren. De laatste jaren was het aantal zeehonden in de Oosterschelde toegenomen. Vermoed wordt, dat dit een gevolg was van de groeiende zeehondenpopulatie in de Waddenzee. Vanuit de Waddenzee was een trek ont staan naar de Oosterschelde. Door de zeehondenziekte, vorig jaar, is een grote slag toege bracht in het zeehonden bestand. Het virus, dat de oorzaak is van de ziekte, is ook in de Oosterschelde opgetre den. Er werden twaalf besmette huilers gevonden, waarvan er negen zijn gestorven. Van de zes oudere dieren, die zijn ge vonden, waren er vier dood. De in leven gebleven huilers en oudere dieren, zijn alle verzorgd in de zeehondencrèche Pie- terburen. Petra, Margrietje, Annemarie, Rienks en Ferdinand moeten gaan bewijzen of de Zeeuwse wateren geschikt zijn om er meer soortgenoten in uit te zet ten. Tot nu toe zijn alleen gege vens bekend van de Waddenzee, maar die zijn niet zonder meer van toepassing op het Zeeuwse watergebied. De omstandighe den lijken gunstig voor wat be treft de mate van vervuiling. De Deltawateren zijn zeker niet vie zer dan het Nederlandse deel van de Waddenzee. Bovendien wordt verwacht, dat de aanwij- zing van de Oosterschelde tot Provinciale staten beslissen 21 april over een vereenvoudigde opzet voor de culturele uitwisseling tussen de Belgische provincies Oost- Vlaanderen en West-Vlaanderen en - van Nederlandse kant - Zeeland. Taal- en letterkunde, podiumkunsten, beeldende kunst, cultuur historie, archeologie en geschiedschrijving, bibliotheekwezen en educatief werk zijn de terreinen, waarop de uitwisseling wordt be dreven. beschermd en staatsnatuurmo- nument bijdraagt aan een goed beheer. Er kunnen dan namelijk rustgebieden worden aangewe zen. Een onzekere factor is de zeehondenziekte. Dit seizoen zal nagegaan moeten worden of het virus is uitgewoed. De eerste twee maanden zullen de vijf zeehonden intensief wor den gevolgd via hun zendertje. Daarna zal dat wat minder inten sief gebeuren. Aan het eind van het seizoen - eind augustus, be gin september - verharen de zee honden. En met hun haren zullen zij ook het zendertje verliezen. Op dat moment is de proef dus afgelopen. Tegen die tijd hopen de onderzoekers inzicht te heb ben gekregen in het zeehonden gedrag - de manier van voedsel De basis ervoor ligt in de veror dening culturele uitwisseling uit 1981. Voor grensoverschrijdende activiteiten kan subsidie worden gevraagd bij de drie provinciale besturen. In de nieuwe opzet blijft dat zo, maar de manier, waarop de bij drage moet worden aange vraagd wordt aanzienlijk vereenvoudigd. De organiseren de instelling of instantie hoeft dan namelijk nog alleen maar een verzoek in te dienen bij de provincie, waarin zij gevestigd is. Nu moet de aanvraag bij alle drie worden gedaan. Ook in de subsi dietoewijzing wordt de zaak sim peler. Zoalng de verordening nog van kracht blijft, moeten de pro vinciale besturen de subsidie toekennen volgens een ver deelsleutel, waarbij ingewikkel de berekeningen moeten worden gemaakt. Volgens de nieuwe regeling kunnen de provincies onderling bepalen wie welke kosten voor haar rekening neemt. Zo kan bij een optreden van een groep bij voorbeeld besloten worden, dat de ene provincie de reiskosten subsidieert, een andere de ver zekeringskosten en de derde de uitvoeringskosten. Een belang rijke subsidievoorwaarde is, dat zoveel mogelijk mensen uit de drie provincies worden bereikt met de activiteiten. Een interprovinciale stuurgroep zal de provinciale besturen advi seren over de toewijzing van het geld. De stuurgroep organiseert bovendien jaarlijks een bijeen komst, waarbij één van de cul tuuruitingen centraal staat. Het is de bedoeling, dat de nieu- zoeken, rusten en zwerfnei- gingen. we regeling in september van kracht wordt. De Statencommissie voor eco nomische zaken vergadert woensdag 29 maart, 16.00 uur. De commissie bespreekt subsi- dievoorstellen voor de Hoge school Zeeland en het medisch en sociaal centrum in Hulst. Het onderzoeksrapport "Langdurige werkeloosheid en gezondheids zorg in Zeeland" prijkt voor de tweede maal op de agenda. Verder zal de commissie worden voorgesteld bijdragen uit het fonds voor bijzondere voorzie ningen te verlenen aan het pro ject aangepaste landbouw, een bureau voor Zeeuws con- grestoerisme, de provinciale VVV, het eigen budget voor pro motionele activiteiten en aan het onderzoek "Zeeland - meer in het bijzonder Zeeuwsch- Vlaanderen - en Europa 1992. Dit is een onderzoek naar de be tekenis van de grensregio's. De vergadering wordt in open baarheid in hef provinciehuis ge houden, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Over de zeehondenproef in de Oosterschelde is een boekje verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, telefoon 01180-31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Een kledingzaak met een exposi tieruimte. Een ongewone combi natie? Niet voor Het Finse Winkeltje aan de Langeviele in Middelburg. Ineke Dalebout is blij met de uit breiding van haar zaak. „Mijn col lectie Finse kleding is ontstaan uit de huiskamervlijt van de Fin nen. Om het hoe en waarom dui delijk te maken aan de klanten leek het me wel leuk een exposi tieruimte te hebben", legt ze uit. „Het is een vorrh van service. De meeste mensen vinden het wel leuk om te zien hoe dingen die zij kopen gemaakt worden. En je kunt eens gezellig een kopje kof fie drinken en een praatje erover maken. Dat is in de winkel niet zo vanzelfsprekend. De expositieruimte zat al langer in de planning. „Tien jaar geleden had ik daar al zin in. Maar ja, tijd gebrek". Totdat de beide zoons des huizes Koen en Martijn een fikse hoeveelheid huiskamervlijt aan de dag legden. Ze maakten de ruimte achter de winkel ge schikt in dezelfde stijl tot exposi tieruimte. De eerste minitentoonstelling, die nu dus loopt, is van Paapje Stof- Stageaire Corine Schroots poseert in Paapje Stoffen in de nieuwe expositieruimte fen. Dit Nederlandse bedrijf be drukt en bewerkt stoffen helemaal met de hand. Aan de hand van een diapresentatie wordt duidelijk gemaakt waarom de stof aan de prijzige kant is. Ineke Dalebout is er duidelijk fan van. „Het is een voorbeeld van ambachtelijk werk met een kunstzinnige ondertoon. En dat heeft alles te maken met mijn collectie". Er wordt niet alleen kleding in de exporuimte getoond. Ook pro- dukten van hout of keramiek bij voorbeeld komen in aanmerking voor expositie in Het Finse Win keltje. Er zijn nog geen vaste plannen voor een nieuwe exposi tie. Voorlopig zijn de stoffen van Paapje dus nog te zien tijdens de openingsuren van Het Finse Win keltje. Oorringetjes - Schippers en vis sers droegen vroeger vaak oorrin getjes. Voor de sier, maar ook ter bevordering van de gezondheid en het gezichtsvermogen. Ook diende het ringetje als indentifi- catiemiddel of als alternatieve trouwring. Een echte ring aan de vinger was tijdens het werk te gevaarlijk. In het Maritiem Mu seum in Rotterdam is tot en met 4 juni een expositie van deze schippersoorringetjes. Inlichtin gen over de openingstijden van het museum zijn verkrijgbaar via 010-4132680. MS-soos - In het Koetshuis bij Der Boede in Middelburg houdt het rayon Walcheren van de MS Stichting dinsdag 28 maart een praat-soos. De soos begint om 10.30 uur. De bezoekers kijken terug op de winter en kunnen zich na een foto-serie over Oostenrijk verheugen op de SPARMART MINNAARD WESTKAPELLE VERDUBBELD Het komt zelden voor dat een winkel kort na een grootscheep se verbouwing al bijna weer te klein lijkt te zijn. Wim Minnaard van de gelijknamige Sparmart in Westkapelle had echter na de heropening van zijn supermarkt op 9 maart de eerste dagen zo'n enorme toeloop in zijn zaak, dat hij het ondanks zijn personeels uitbreiding bijna niet meer aan kon. Uit alle dorpen in de omge ving stroomden de klanten toe. De eigenaar is dan ook alweer druk op zoek naar nog eens acht mensen voor achter kassa en toonbank. vanaf ver voor de oorlog", vertelt de eigenaar, die in januari '87 de winkel van de vorige eigenaar overnam en samen met zijn ver loofde Claudia van Goethem de supermarkt uitbouwde tot een hypermoderne zaak met 38 man/vrouw personeel. „De laat ste maanden werd het hele be drijf aangepast aan het nieuwe winkelconcept van Sparmart, waarmee wij de 50ste in het land werden. Het oppervlak werd ver dubbeld, er kwamen 700 artike len bij in het assortiment en het belangrijkste: de prijzen werden verlaagd. Eigenaar Wim Minnaard met zijn verloofde Claudia ,Deze zaak is al Sparkruidenier Echt nieuw is het 'Bake off- systeem. In de zaak bakken wij het voorgebakken brood af, zodat het vers in de schappen ligt. De rauwkostafdeling werd uitgebreid en er kwam een aparte bloemen- hoek. De hele winkel werd ruimer opgezet en er werd plaats ge maakt voor vijf kassa's. Niette min konden die de dagen na de opening de klanten nog bijna niet aan", vertelt Minnaard trots. „Er is nu een enorme uitbreiding van klanten uit de omliggende dorpen en straks komen daar ook nog de toeristen bij". De Hayman - Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen in de paas vakantie bij het Middelburgse skw De Hayman terecht. Voor de kinderen van vier tot acht is er een paashazenspel en voor kin deren van negen tot twaalf een spannende film. Het paasha zenspel is op woensdag 29 maart van 10 tot 11.30 uur in het Zuiderbaken aan de M. de la Pal- mastraat en van 14 tot 15.30 uur in Ontmoetingscentrum Dau- wendaele. De film wordt ver toond op donderdag 30 maart: van 10 tot 12 uur in Dauwendale en van 14 tot 16 uur in het Zui- derbaken. Dramatische expressie - In het Souburgse buurthuis De Zwaan kunnen kinderen van acht tot en met twaalf jaar elke woensdag van 13.30 tot 15 uur kennis ma ken met drama. Aan bod komen onder meer de verschillende technieken en vormen van het spel, elkaar grimeren en decors maken. Meer informatie is ver krijgbaar bij het buurthuis aan de Kromwegesingel, 01184-61252. UW - De UW Vlissingen houdt op donderdag 30 maart een kle- dingbeurs annex handwerkver- koop. De beurs is van 10 tot 14 uur geopend in de Houtenschool aan de Vlissingse Rembrandt- laan. Voorjaars- en zomerkleding inleveren op woensdag 29 maart van 14 tot 19 uur. Vijfentwintig procent van de opbrengst is voor de UW. Gevonden - Bij de Vlissingse ge meentepolitie zijn in de periode van 8 tot 15 maart de volgende voorwerpen aangegeven: bank biljet, zwart/witte poes, paraplu, dameshandschoen, herenhorlo ge, dameshorloge, herenporte monnee, grote lege portemonnee en diverse sleutels. Bij het dieren asiel werden een Deense dog en een zwart/witte kater aan gegeven. j Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Machinefabriek Lewedorp v.o.f. te Lewedorp heeft bij hen op 26 oktober 1988 een aan vraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden van een me- taalwalserij door het plaatsen van een propaangastank. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Frankrijkweg 9 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nr. 579 (ged.) en gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 634 (ged.). Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor eenieder ter inzage van 23 maart 1989 tot en met 5 april 1989 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 1, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-16.00 uur en iedere woensdagavod van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond te lefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 5 april 1989, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld te gen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenene die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 5 april 1989 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 22 maart 1989 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Ook Zeeland heeft nu zijn Innova tiecentrum. Onlangs opende dit instituut zijn deuren. Dit centrum is het vierde in een netwerk van 18 regionale Innovatiecentra. Nederlandse ondernemers krij gen daarmee toegang tot direct bruikbare technologische kennis. De officiële opening van het In novatiecentrum Zeeland werd verricht door minister dr. R.W. de Korte van Economische Zaken, in aanwezigheid van meer dan tweehonderd vertegenwoordi gers van het Zeeuwse bedrijfsle ven. Minister de Korte ging in zijn toespraak in op de zorg voor het milieu, dat de laatste tijd sterk in de belangstelling staat. Hij toon de zich dan ook zeer ingenomen met de uitvoering van het projekt 'Milieu- en reststoffentechnolo- gie', een van de eerste initiatieven van het Innovatiecentrum Zeeland. Innovatiecentra zijn praktisch ge- oriëteerde instellingen, die de on dernemer snel en efficiënt op weg helpen als hij op zoek is naar informatie en advies over techno logie. De Innovatiecentra doen zelf geen onderzoek, maar ze leg gen contacten tussen aanbieders en vragers van kennis. Het Innovatiecentrum Zeeland is gevestigd in de Vrijlandstraat 33e, 4337 EA Middelburg, tel.01180-28141. W Deze kampegoe een van Oe Stuu'Q'oep Promot* Glasbek

de Vlissinger | 1989 | | pagina 21