Statenvergadering Provinciale films en video's Wijziging peilbesluit Eilanddijk 1 *8$ - Verzwaring zeewering Domburg SLAGERIJ TRAITEUR FRANS GILLISSEN PZC (OM MI SS IKS Bij de provincie kunnen films en videobanden worden ge leend over uiteenlopende onderwerpen. Er is materiaal, dat een algemeen beeld van Zeeland geeft, maar er zijn ook films en videobanden, die een bepaald aspect belichten, zoals de ruimtelijke ordening, het milieu of de samenstelling en werk wijze van het provinciaal bestuur. IN BEHOEP Diversen Catalogus 'Waeterpraot' is eert rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Waterschap aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751. Waterbeheersing een eeuwenoude Waterschapstaak Reklame donderdag, vrijdag en zaterdag HAM- SUCADE- VERSE HAM LAPPEN LAPPEN WORST BURGERS 8,9^ 4,95 4 betalen SELLERYSALADE 150 gram 1,95 GRILLHAM 100 gram 1,98 TUINKRUIDENPATÉ 150 gram 2,40 VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Walstraat 100 VLISSINGEN tel. 12673 meer ban 110 jaar fetoaliteit IK WIL DE PZC 2 WEKEN GRATIS ALS PROEFABONNEMENT Algemeen Milieu Economie 4 Woensdag 15 maart 1989 ABDIJ Provinciale staten genieten vrijdag weer gastvrijheid in de Burger zaal van het Middelburgse stadhuis. Noordstraat 1, voor hun ver gadering. De aanvangstijd is 10.00 uur. Op wegengebied beslissen de staten over de verbetering van twee wegvakken in Zeeuwsch- Vlaanderen: Potjes-Cadzand en Groede-Nieuwvliet. Met de twee besluiten is een bedrag van ruim een miljoen gulden ge moeid. Voor de weg Goes-'s Heer Arendskerke en Wolp- haartsdijk is 21 duizend gulden nodig. Allerlei aspecten van verkeer en vervoer komen aan de orde bij de behandeling van het tweede structuurschema verkeer en vervoer van het rijk. Belangrijke elementen daarin zijn de vaste oeververbinding Westerschelde en de daarmee verband houden de aansluitende wegen, de Westerschelde als vaarweg en de spoorlijn Roosendaal-Vlissin- gen. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt, dat er per uur een extra trein moet gaan rijden om de verwachte groei in het openbaar vervoer te kunnen opvangen. Het Baalhoekkanaal moet uit het schema verdwij nen, vinden gs. Het kanaal dient geen enkel Zeeuws belang. Provinciale staten adviseren het rijk over de specialismen in de Zeeuwse ziekenhuizen en het aantal arbeidsplaatsen dat daar mee is gemoeid. Uitgegaan wordt van 106 specialisten. In de afstemmingsnotitie cul tuur - recreatie en toerisme wordt seizoensverlenging voor gestaan door het organiseren van culturele evenementen. Van het ruimere aanbod kunnen de inwoners van Zeeland dan natuurlijk ook gebruik maken. De nota Golfen in Zeeland moet de provincie als leidraad gaan dienen bij de planning van golf terreinen. In Middelburg wordt gewerkt aan een woningbouwproject, waarin aangepaste huizen voor gehandicapten worden ge bouwd. Aan de provincie wordt een bijdrage in het tekort ge vraagd. Het voorstel is hiervoor een ton uit te trekken. Voor het maken van een wind- aanbodkaart wordt ook pro vinciaal geld gevraagd en wel 37.500 gulden. Geregistreerd wordt waar de beste plaatsen zijn voor de opwekking van windenergie. Aanvankelijk zouden provincia le staten vrijdag pYaten over de statutenwijziging bij de nv PZEM. Dit agendapunt wordt uitgesteld tot de vergadering van april. Zoals altijd is de vergadering van provinciale staten open baar. De statencommissie voor wel zijn vergadert op maandag 20 maart om 14.00 uur. Gesproken zal worden over in- standhoudingsverzoeken van concentratiescholen (basison derwijs), over het welzijnsonder- zoek, de aanvraag voor een opleiding middelbaar toeristisch en recreatief onderwijs, het ver lenen van subsidie voor een surfweek voor gehandicapten, de culturele uitwisseling tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland en over het rapport "langdurige werkloosheid en ge zondheid in Zeeland". Woensdag 22 maart, 14.45 uur, vergadert de commissie zieken huiszorg van de Provinciale Raad voor de volksgezondheid in Hotel Terminus, F. den Hol landerlaan 37 in Goes. De agen dapunten van deze commissie waren bij het ter perse gaan van deze rubriek nog niet bekend. De statencommissie voor mi lieuhygiëne gaat op donderdag 23 maart praten over de nota "Zorgen voor morgen, nationale milieuverkenning 1985 - 2010" en over de nota mestproblema tiek. De aanvangstijd van deze vergadering is 14.00 uur. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De statencom missies komen bijeen in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Geïnteresseer den kunnen de vergaderstukken inzien in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg. Hl DE VLISSINGER I EUWS Dinsdag 21 maart houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten zitting om 10.40 uur. Een inwoner van Terneuzen heeft bij het provinciebestuur een be roepschrift ingediend omdat hij het niet eens is met het besluit van zijn gemeentebestuur om hem geen algemene bijstand te verlenen. Om 11.00 uur op 21 maart wordt door de eerste kamer uit gs een beroepschrift behandeld van de heer G.J. Brinkman uit Kortgene. Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland heeft de Kortgenenaar ontheffing ver leend voor het plaatsen van af rasteringen op de Veerse Meer- dijk in de Willem Adriaanpolder. De heer Brinkman is het niet eens met de voorwaarden, waaraan hij moet voldoen, on der meer met betrekking tot de dijkovergang. Mevrouw M.S. Risseeuw uit Breskens en het college van b. en w. van Oostburg hebben be zwaarschriften ingediend tegen een besluit van het dagelijks pro vinciebestuur. De provincie heeft geweigerd verklaringen van geen bezwaar af te geven, gevraagd door het gemeente bestuur, voor de uitbreiding van camping '"t Haventje" aan de Golepoldersedijk in Breskens. De bezwaarden worden gehoord in een Arobzitting op 21 maart om 11.20 uur. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. WÊÊ belicht de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. De film over Vlissingen-Oost is alleen in het Engels beschikbaar. Commando's strike at Walche ren is ook alleen in het Engels voorhanden. Het aandeel van een Noors legeronderdeel in de bevrijding van Walcheren (1944) wordt in de film weerge geven. De film heeft in 1985 ge diend als basis voor een NOS- documentaire. De indeling van de ruimte - de ruimtelijke orde ning - is het thema van "Zeeland op maat". "Elementen trotseren elemen ten" toont de bouw van de Zee- landbrug. "Middelburg monu- mentenstad" is een film uit 1975 over de restauratie en re novatie van monumenten in de Zeeuwse hoofdstad. "Bestuursbeeld" geeft sa menstelling en werkwijze van het provinciaal bestuur weer in een diaserie. De serie is alleen in de filmzaal van de provincie te bekijken. Groepen, die meer willen weten over het provinci aal bestuur of over bepaalde be leidsterreinen van de provincie kunnen daarvoor - op afspraak - terecht bij het bureau voor lichting. Alle films, die worden uitge leend, kunnen, als onderdeel van zo'n voorlichtingsprogram ma, ook in het provinciehuis worden vertoond. Films, die niet voor uitleen beschikbaar zijn, maar ook in groepsverband in het provinciehuis kunnen wor den vertoond, zijn onder meer "Nisse - een dorp" en "Als het aan de muskusrat lag". De film over Nisse is in kleur en zwart wit en toont het Zuidbevelandse dorp in 1955 en 1979. In de film over de muskusratten wordt aangegeven, waarom de muskus- of bisamratten bestre den moeten worden. De filmcatalogus met een korte beschrijving per film is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg j telefoon 01180-31402 Een wijziging van het peilbesluit en plannen voor de verzwaring van de Eilanddijk in Vlissingen en die van de Kom Domburg. Dat zijn de belangrijkste agendapun ten voor de algemene vergade ring van het Waterschap Walcheren op donderdag 23 maart, aanvang 10 uur in het Pol derhuis. Het peilbesluit kan worden be schouwd als de vaststelling van het waterpeil in sloten en water gangen in een bepaald gebied. Het Waterschap neemt hierover de beslissingen en is ook de in stantie die tracht het vastgestel de peil te handhaven. Dat gebeurt door gebruik te maken van stuwtjes en gemalen. Een kleine marge is daarbij onvermij delijk. Immers: zoet kan niet wor den ingelaten in droge perioden en in natte perioden hebben de gemalen tijd nodig om het water te verwerken. Aanleiding voor de wijziging van het peilbesluit is dat Van oudsher is de zorg voor de waterbeheersing een cen trale taak van het Water schap. En daarbij krijgt het Waterschap vaak te maken met tegenstrijdige belangen. Zo kan de landbouw voordeel hebben bij een peilverlaging, die voor de houten fundering van huizen daartegenover na delig is. Het Waterschap moet dus vele 'heren' dienen. De landbouw, de natuur- en land' schapsbescherming en het behoud van de fundering van gebouwen is een aantal van die belangen waarmee reke ning wordt gehouden. als gevolg van de door riool- overstorten veroorzaakte stank overlast in de Schuitvaartgracht in Vlissingen ervoor werd geko zen deze gracht te verbinden met andere waterlopen, waardoor een doorspoeling met schoner water mogelijk werd. Door die koppeling werd het noodzakelijk het waterpeil in de bebouwde kom van de gemeente Vlissingen aan te passen. Voor andere peil- gebieden moesten nu ook kleine wijzigingen worden aangebracht. De besluitvorming rond de vaststelling van een peilbesluit moet uiterst zorgvuldig verlopen. Voordat de algemene vergade ring (die is vergelijkbaar met de gemeenteraad) een besluit kan nemen, moeten eerst de betrok ken gemeenten worden gehoord. Het spreekt voor zich dat ook de burgers hun zegje moeten kun nen doen. Momenteel ligt het ontwerpbesluit ter inzage bij de gemeenten en op het Polderhuis in Middelburg. Bezwaren moeten 4 De Eilanddijk in Vlissingen. Foto Deltaphot Middelburg. Zo'n veertien jaar geleden werd de Eilanddijk in Vlissingen al ver zwaard en op Deltahoogte gebracht. Indertijd verrekenden de reken meesters zich echter: de golfaanval en de daarmee gepaard gaande golfoploop bleek groter te zijn dan werd verwacht. Bij de berekening werd er van uitgegaan dat de grootste golfoploop zou optreden bij zuidwesten wind. In de praktijk viel dat anders uit en werden de gol ven opgejaagd bij noordwesten wind. Tussen 1979 en 1985 heeft Rijkswaterstaat golfhoogtemetingen en golfpatroonwaarnemingen uitgevoerd. En met deze normen op papier is nu een vernieuwde constructie bedacht om te voldoen aan de zoge naamde Deltanorm. Het Waterschap Walcheren heeft de plannen in 1988 aan rijk en provincie ter goedkeuring voorgelegd. Nog dit voor jaar zal waarschijnlijk worden begonnen met de uitvoering. Dit houdt in dat de dijk acht vijftien meter landinwaarts opschuift. Een verho ging van de kruin is niet noodzakelijk, want door de verschuiving loopt de buitenberm flauwer. t I Een stuw met peilschaal. voor woensdag 22 maart te zijn ingediend. Gedeputeerde Staten van Zee land moeten het peilbesluit tot slot goedkeufen. Tussen 1 april en 1 augustus wordt stevig gesleuteld aan duin en strand nabij Domburg. Niet minder dan 200.000 m3 zand is nodig om de waterkering tussen de Watertoren en de Hoge Hill op Deltahoogte te krijgen. Dit Wal- cherse deel voldoet namelijk nog niet aan de norm van de Deltawet. Verbetering van de waterkering op die plaats is hard nodig. Hoe wel er een tijdlang wat duinaan- was is geweest - getuige het duintje voor de Hoge Hill - wordt verwacht dat er een periode zal aanbreken van kustachteruit- gang. Dat is trouwens al merk baar ter hoogte van het golfterrein en op het Domburgse strand. Om te voorkomen dat er niks meer van het strand over blijft moeten dus maatregelen worden genomen. Het Waterschap Walcheren besloot - samen met de gemeen te, de provincie en Rijkswa terstaat - om de waterkering zowel land- als zee-inwaarts te versterken. Eén woning moet daarvoor worden gesloopt. Daar tegenover staat dat het strand en de duinen van Domburg kunnen worden bewaard. Er was overigens een aantal al ternatieven waaruit het Water schap Walcheren kon kiezen. Voor deze uitvoering werd geko zen omdat deze de meeste voor delen bood. 500 gram 500 gram 500 gram 5 halen 1 m m V'»"- v iv \A/n ln+m 100 IKfr-. (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen In de loop van de jaren is een film- en videotheek ontstaan. Hoe die eruit ziet, is te lezen in de film- en videocatalogus, die verkrijgbaar is bij het informa tiecentrum van de provincie. Per titel wordt vermeld in welke vorm het materiaal te leen is - 16-millimeterfilm, 8-millimeter- film, videosystemen VHS, Beta- max, VCC 2000 en U-matic. In de film "Zeeland, waar monu menten leven" zijn monumen ten het motief om tot uitdruk king te brengen, dat het oude en het nieuwe in Zeeland goed sa mengaan. Oude gebouwen en gebruiken zijn verweven met het leven van alledag. Dat komt vooral naar voren in de bestem mingen en functies die de monu menten hebben gekregen. "Waar de zee het land ont moet" en "Er zijn nog Zeeu wen" zijn films over de ontwik kelingen in de provincie in de ja ren zestig en begin zeventig. In zwart-wit zijn "Zeeland - Journaal 1964-1965" en "Oude Journaalbeelden 1946- 1960". De films zijn samen gesteld uit Zeeuwse elementen in het Polygoon-bioscoop- nieuws uit die jaren. De Oosterschelde is het hoofd thema in vier films. Drie ervan tonen het leven onder water. De titels zijn: Bloemen van de Delta, Vissen van de Delta en Schaal dieren van de Delta. De film "Oosterschelde" omvat het wa ter in al zijn facetten. Ook is er aandacht voor de dijken, inla gen, schorren en slikken. Ook over het Verdronken Land van Saeftinge heeft de provincie een film. Onderwerpen die er in aan bod komen, zijn onder meer de ontstaansgeschiedenis, vo gels en planten, schaapskudden en recreanten. "Mensenwerk" en "Nog net niet te laat" zijn films over de rol van de mens in het milieu. Over de bedrijvigheid op en langs de Westerschelde zijn drie films gemaakt. "Zeeland voort varend" gaat over de haven- en industriegebieden aan de noord en zuidkant van het water. "Flushing-Holland open poort" heeft het havenschapsgebied Vlissingen-Oost als onderwerp en "Terneuzen - the specialist"

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9