informatiepagina van de gemeente vlissingen Woningbouw bij Paauwenburgweg Deze week in de brievenbus: I Als je nu 16 of 17 bent.... I Dora Dolz O IJ Wijziging plannen voor uitbreiding benzinestation Singel Prijs voor het voorkomen van criminaliteit WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE I Commissies vergaderen Emancipatie- commissie vergadert Glas, hup in de glasbak Wijziging bestemmingsplan in de inspraak Tuin en erf Inspraak Voorbereidend werk voor bouw overkapping St. Jacobsstraat Bezwaren Vragen? Vragen? de gemeentelijke informatiegids Niet ontvangen? Meedoen? Vragen? Uit, ook in het Vestzaktheater Pantomime Herinrichting Groenewoud en omgeving van start I Collecte Simavi Alcoholisme en andere verslavingen Legitimatie Wat verandert er? ft Meisjes en jongens van 16 en 17 Informatie in en voor "Bellamy 19' Plan voor bouw autoboxen tussen Zeewijksingel en St. Makkerstraat Vragen? "Bellamy 19" Even bijpraten met wethouder De Keijzer Woensdag 15 maart 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Burgemeester en wethouders zijn van plan woningbouw mo gelijk maken ten oosten van de Paauwenburgweg. Zij willen hiervoor het bestemmingsplan Paauwenburg III wijzigen. Op de bestemmingsplan-wijziging (de derde) is inspraak mogelijk tot 3 april aanstaande. Alle be woners van die buurten - bin nen het gebied waarvoor b. en w. wijzigingen voorstellen heb ben hierover onlangs van de gemeente bericht ontvangen. Behalve de woningbouw bij de Paauwenburgweg, willen b. en w. ook de bouw van enkele wo ningen mogelijk maken in de Le- harlaan en de Mendelssohnlaan. In beide stra ten gaat het om een plaats waar maximaal twee woningen aan een zouden mogen komen. Al deze woningbouw-lokaties heb ben in de voorgestelde plan wijziging de bestemming "woon- doeleinden". Tegelijk met die wijziging willen b. en w. ook nog enkele andere zaken planologisch regelen. Het gaat om stukjes grond, die de gemeente heeft verkocht aan particulieren. Ze veranderden daarmee van gemeentelijke groenvoorziening in particuliere tuin, in een enkel geval in erf. In de voorgestelde planwijziging zijn ze daarom nu formeel opge nomen als "tuin" en "erf". Alle bewoners van die buurten binnen het gebied Paauwenburg III waarvoor b. en w. wijzigingen voorstellen, hebben van de ge meente een informatiebrief ont vangen. Daarbij zat een kaart Vorige week is in de St. Ja cobsstraat gestart met het voorbereidend werk voor de bouw van de overkapping. Tij dens deze werken zal er door de aannemer alles aan worden gedaan om de winkels bereik baar te houden. Het gaat deze weken onder meer om het vernieuwen van de waterleiding. Waar nodig wor den bovendien de leidingen voor het gas, de kabeltelevisie en de electriciteit omgelegd, inclusief de huisaansluitingen. De ver wachting is dat deze werkzaam heden voor Pasen zijn afgerond. Vervolgens zal, tussen 2 en 15 april, de PTT de telefoonkabels vernieuwen. De montage van de kap en de vernieuwing van de bestrating volgt later. Het streven is die in mei en juni aan te brengen. met de wijzigingen in hun buurt. De bewoners kunnen tot 3 april aanstaande schriftelijk reage ren. Het volledige bestemmingsplan (met de voorgestelde wijzigin gen) ligt ook ter inzage in het stadhuis en in wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg. Er is nu een voorontwerp- bestemmingsplan in de in spraak. Dat zal leiden tot een ontwerpbestemmingsplan. Pas wanneer dit er is, treedt de pro cedure in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in werking. Pas dan ook kunnen formele bezwaarschriften (dus op grond van de wet) worden in gediend. Nadere informatie over dit on derwerp is verkrijgbaar bij de heer J. Francke van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (begane grond, kamer 010; tel. 87307). Het perceelaan de Paauwen burgweg, achter de nieuwe wo ningen die daar vorig jaar gebouwd zijn. B. en w. willen er de bouw van vrije sectorwonin gen mogelijk maken, (foto Ruben Oreel) De plannen voor uitbreiding van het benzinestation aan de Sin gel/Paul Krugerstraat heeft bij velen bezwaren opgeroepen. Daarom werkt de gemeente nu met de exploitant aan een aan passing van de opzet. Gedacht wordt aan een geringere om vang van het benzine verkooppunt, vooral aan de zijde van de Singel. In nauw verband met de aanpassing van het ben zineverkooppunt staat overigens de verbetering van de verkeers situatie in de nabije omgeving. Vanavond (woensdag) vergadert in het stadhuis de commissie voor het verkeer (aanvang 19.30 uur). Tijdens deze bijeenkomst zal een nadere toelichting wor den gegeven op de aanpassing van de plannen. De vergadering is openbaar. Ook bezoekers hebben er recht van spreken. De formele behandeling van de plannen zal overigens niet in maart, maar in april plaatsvin den. Het gaat dan met name over het (mogelijke) ontwerp voorstel van burgemeester en wethouders aan de raad over de benodigde wijziging van het bestemmingsplan. Betreffend voorstel komt, zo is het plan, aan de orde in de vergaderingen van de commissie voor het verkeer (12 april, 19.30 uur), ruimtelijke ordening (11 april, 19.30 uur) en de gemeenteraad (27 april, 19.30 uur). Met vragen over het bo venstaande kunt u terecht bij de heer H. Assink van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (stadhuis, begane grond, ka mer 010, tel. 87223.) Dit najaar wordt voor de derde keer de "Hein Roethof Prijs" uitgereikt. De prijs wordt toe gekend aan het project, dat in het voorafgaande jaar de beste resultaten heeft geboekt in het tegengaan van veel voorko mende criminaliteit. De win naar krijgt tienduizend gulden. Elk Nederlands project kan voor de prijs in aanmerking komen. Het maakt niet uit of het is opge zet door gemeenten, onderwijs instellingen, wijkraden, bedrij ven of verenigingen. Wel zijn er een paar 'spelregels': Het project moet gaan over het Deze en volgende week komen de meeste commissies bijeen voor hun maandelijkse verga dering. 't Zijn die voor: - economische zaken (maan dag 20 maart, aanvang 15.30 uur); - de financiën (woensdag 22 februari, aanvang 17.00 uur); - de volkshuisvesting (dinsdag 21 maart, aanvang 17.00 uur); - het onderwijs (dinsdag 21 maart, aanvang 19.30 uur); - de openbare werken (maan dag 20 maart, aanvang 19.30 uur); - de personeelszaken (woens dag 22 maart, aanvang 17.00 uór); - de sociale aangelegenheden (woensdag 22 maart, aanvang 19.30 uur); - het verkeer (woensdag 15 maart, aanvang 19.30 uur); het welzijn (maandag 20 maart, aanvang 17.00 uur). De vergaderingen zijn openbaar. En: ze kennen spreekrecht voor het publiek. De agenda's liggen, met de bijbehorende ontwerp- raadsvoorstellen, ter inzage in de informatiehoeken van de bi bliotheek (Lange Zelke) en het stadhuis. De secretarissen van de commissies kunnen er uiter aard een nadere toelichting op geven. Hun namen en telefoon nummers staan in de (nieuwe) gemeentelijke informatiegids 'Kijk op Vlissingen'. Deze week valt 'ie gratis bij u in de bus: de gemeentelijke in formatiegids 'Kijk op Vlissin gen 1989'. Vers-van-de pers. Voorzien van vele gegevens over.... ja, waarover eigenlijk niet. Het boekje is een ca deautje van de gemeente aan u. In de hoop dat u deze uitga ve goed zult kunnen ge bruiken. De gids omvat ruim 850 adres sen van uiteenlopende organisa ties (zoals de belastingdienst en de gemeente), verenigingen en particulieren (zoals huisartsen). De gegevens zijn tot eind vorig jaar bijgewerkt. Toch kan het ge beuren dat enkele namen en adressen alweer gewijzigd zijn. Wilt u dat dan zo snel mogelijk doorgeven aan het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (tel. 87335)? Dit bureau is verantwoordelijk voor de re dactionele samenstelling van de gids. Voor de uitgave, druk en advertenties zorgde uitgeverij Reclad uit Middelburg. De gids wordt in de loop van de week verspreid door de be zorgers van het huis-aan- huisblad 'De Scheldebode. Gezien de hoeveelheid en het gewicht zal het boekje niet ge lijktijdig met die krant arrive ren. Mocht u deze week geen gids ontvangen, wilt u dan maan dag contact opnemen met het Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis? U krijgt dan alsnog een exemplaar thuisgestuurd. tegengaan van vormen van veel voorkomende criminaliteit. Een paar voorbeelden: vandalisme, fietsendiefstal en diefstal uit win kels en auto's. De oplossing voor het pro bleem moet in 'de eigen kring' zijn gezocht. Met die kring wordt bedoeld: in de school, wijk, sportclub, het openbaar vervoer, jongeren-of buurtcentrum, wa renhuis, enzovoort. Projecten die neerkomen op het slechts inschakelen van politie en/of justitie doen dus niet mee. Met het project moeten in de praktijk concrete, positieve re sultaten zijn geboekt. Met ande re woorden: de criminaliteit en/of gevoelens van onveiligheid moe ten erdoor zijn afgenomen. Belangrijk is verder, dat het project ook elders toepasbaar is. De leefbaarheid van de omge ving mag door het project niet zijn aangetast. Meedoen is mogelijk door een verslag van het project voor 17 april op te sturen naar de Com missie Preventieprijs (ter attentie van de secretaris, Ron van Kaam). Het adres van deze com missie is: afd. WODC, kamer H 132, Postbus 20301, 2500 EH Den Haag. De commissie beoordeelt de in zending alleen op basis van het verslag. Het meesturen van al lerlei bijlagen heeft geen zin. over de "Hein Met vragen Roet hof Prijs" kunt u terecht bij de secretaris van de commissie. Hij is rechtstreeks bereikbaar via het telefoonnummer: (070) 706542/6766. Deze weken wordt het Zuid- Nederlands Mime-festlval ge houden. Vlissingen ontbreekt natuurlijk niet in de rij van plaatsen, waar voorstellingen worden gegeven. En waar komt mime beter tot z'n recht dan in het Vestzaktheater?! Vrijdagavond bijt Eberhard Kube er de spits af. Zijn voorstelling - met de titel "Adam Heute" - be gint om half negen. De groot meester van de Oost-Duitse pantomime laat een serie ont roerende èn vermakelijke scè nes zien. In een restaurant, als visser en.... als de lichtelijk over spannen museumgids die angstvallig pogingen doet om een klas vervelende scholieren in te wijden in kunst en cultuur- Onovertroffen! Kube kreeg niet voor niets de Kunstprijs van de Duitse Democratische Repu bliek. Kaartjes voor dit optreden zijn te koop bij de VVV aan de Nieuwendijk. Ze kosten f 15,00. Wie een Pas 65 of een CJP heeft betaalt niet meer dan f 11,50. De St. Jacobsstraat, gezien van af de Kleine Markt, (foto Ruben Oreel) Vorige week is begonnen met de herinrichting van het Groe newoud. Eerst wordt het deel tussen de Walstraat en het Plein Vierwinden onder han den genomen. Naar verwach ting zullen de werkzaamheden daar 31 maart zijn afgerond. Tot die tijd is er In dit deel van het Groenewoud geen door gaand verkeer mogelijk. De omleidingen worden met bor den aangegeven. De wonin gen blijven overigens zoveel als mogelijk bereikbaar. De rest van het Groenewoud zal in gedeelten van "een nieuw jas je" worden voorzien. Daarbij Misschien is hij of zij al ge weest. Zo niet, dan kunt u de ze week nog een collectant(e) van de Simavi aan de deur ver wachten. Burgemeester en wethouders hebben die orga nisatie toestemming verleend om deze week een geldinza meling te houden. Ook de "Nationale commissie tegen het alcoholisme en andere verslavingen" heeft van b. en w. vergunning om te collecteren. Die geldt echter alleen voor de week van 20- tot en met 25 maart. Collectanten mogen niet zomaar met een (goed verzegelde) bus de deuren langs. Zij moeten ook in het bezit zijn van een legitima tiebewijs. Dat is pas geldig als daar een stempel van de politie op staat. Bovendien moeten zijn vermeld: - de datum of het tijdvak waarin de collecte wordt gehouden; - het adres en de leeftijd (mini maal 16 jaar) van de col lectant^). Twijfelt u? Vraag ernaar! worden ook de Dortsmansstraat, de Vlamingstraat en de Le pelstraat 'meegenomen'. Er wordt uitgegaan van het volgen de schema: - 28 maart tot en met 14 april: vernieuwing waterleiding Groe newoud (nummers 27 - 67); - 3- tot en met 14 april: herinrich ting Dortsmansstraat; - 17- tot en met 28 april: herin richting Lepelstraat; -17 april tot en met 12 mei: her inrichting Groenewoud, tussen Stenenbeer en Walstraat (inclu sief Vlamingstraat); - 1 mei tot en met 9 juni: herin richting Groenewoud, tussen het Plein Vierwinden en het Bella- mypark. Ook voor deze werken geldt dat, tijdens de werkzaamhe den, de straten voor door gaand verkeer afgesloten zijn. De omleidingen worden met borden aangegeven. De wo ningen aan de straatdelen, waar wordt gewerkt, blijven zo veel als mogelijk bereikbaar. 'Morgen' - 1990 - gaan er din gen veranderen voor iedereen die in 1972 geboren is. Dat geldt met name voor zaken op het gebied van de sociale wet geving (uitkeringen enzo). Het rijk gaat er van uit, dat in 1990 mannen én vrouwen financieel voor zichzelf moeten zorgen. Door te werken of door een uitkering te ontvangen. Als nu een kostwinner van een gezin werkloos is, krijgt hij een werkloosheids-uitkering en een> aanvulling daarop (de ge-' zinstoeslag). Daarmee ontvangt het gezin een minimum om van rond te komen. Met ingang van 1990 vervalt de gezinstoeslag. Er zal dan nog wel een aanvulling op de uitke ring worden verstrekt. Maar: al leen als beide partners beneden het minimum zakken. Ook moe ten ze zich bij het arbeidsbureau laten inschrijven en bereid zijn passend werk te accepteren. Ook hier zijn er uitzonderingen. In gezinnen met kinderen onder de twaalf jaar hoeft maar één van beide partners zich te laten inschrijven bij het arbeidsbu reau. De ander is vrijgesteld. En: mensen die door een betaal de baan of het vermogen van één van beide partners rond Dua kampagna a aan imtataf van ga Stuurgroep Pfomoia Glasbak kunnen komen hebben niets met deze regeling te maken. Wat hebben jongeren, die nu 16 of 17 zijn, te maken met de hier- boven beschreven veranderin gen. "1990", "een uitkering", "kostwinner", het lijkt misschien nog allemaal zo'n eind weg. Toch....het is verstandig om er nu al rekening mee te houden. Een bruikbaar vakkenpakket, een goede opleiding en daarna een beroep waarin je je prettig voelt, voor velen is dat altijd al belangrijk geweest. Straks - 1990 - komt daar voor jongeren nog wat bij. Dat is: iedereen, die geen kinderen onder de twaalf jaar heeft, zorgt voor zijn of haar eigen kostje. En als vrouwen meer buitens huis gaan werken, betekent dat automatisch dat zorg voor huis houden en kinderen meer ge deeld zullen worden met mannen. Met andere woorden: de taken in de maatschappij worden steeds meer gelijk ver deeld over mannen en vrouwen. En dat is iets om 'mee te nemen' bij de keuze van vakken, school of beroep. Alle meisjes van 16- en 17 jaar hebben pas een brief ontvan gen over het bovengenoemde. Afzender: burgemeester en wethouders. Brief gemist? Bij het bureau welzijn In het stad huis kan je er zo nog eentje krijgen. Overigens volgt er dit jaar nog meer publiciteit en voorlichting over deze maatre gel, onder meer via school. Heb je nog vragen? Bel dan de Gemeentelijke Sociale Dienst (tel. 87555) of het bureau wel zijn (Jenny Kelholt, tel. 87268). Vandavond, woensdag, schui ven in het stadhuis de leden van de emancipatie commissie rond de tafel. Hun maandelijkse bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Aan de orde komen onder meer de volgende onderwerpen: - sollicitatiecode voor het open baar onderwijs; '- voorlichting over subsidiecrite ria voor emancipatieactiviteiten; - evaluatie van het functioneren van de commissie; De heer M. Harinck heeft de gemeente gevraagd auto boxen te mogen bouwen. Het gaat om één langgerekte box achter de woningen Zeewijk singel 78 en 80. Daarnaast om vat het plan het verplaatsen en aanvullend bouwen van boxen tussen de Zeewijksingel en de Stuart Makkerstraat. Het bestemmingsplan staat der gelijke bouw niet toe. Burge meester en wethouders willen echter de gevraagde bouwver gunning wel verlenen. Daarom willen zij het bestemmingsplan wijzigen. De gemeenteraad moet dan wel een zogenoemd 'voorbereidingsbesluit' nemen. Dat is een verklaring van de raad dat een wijziging van het bestemmingsplan in voorberei ding is. Het maakt juridisch bo vendien de bouw mogelijk. Voordat b. en w. aan de raad gaan vragen zo'n voorberei dingsbesluit te nemen, kunnen omwonenden hun mening ge ven over het bouwplan. Ze zijn daarover vorige week per brief geïnformeerd. Hun reactie kun nen ze tot 3 april schriftelijk aan b. en w. voorleggen. Voor nadere informatie over het bovenstaande kunt u te recht bij de heer J. Francke van de dienst Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (stadhuis, begane grond, kamer 010; tel. 87307). Het Bellamypark is - tijdelijk - verrijkt met een bijzonder kunstwerk. Het is de "Chaisse longue", een sculptuur van beeldend kunstenares Dora Dolz. Een werk van keramiek met de, voor deze kunstvorm, forse afmetingen van 2.00- bij 1.40 meter. Het hoort bij een expositie van de kunstenares in de gemeentelijke galerie "Bellamy 19". Daar zijn recen te schilderwerken van de Rot terdamse kunstenares te zien. Bij elkaar geven de werken passende inhoud aan de tentoonstellings-serie met het thema "Skulptuur in textiel en keramiek". Vijf collega's gin gen haar de afgelopen maan den voor; één - Adri de Fluiter - zal nog volgen. Op zich lopen de kunstvormen keramiek en schilderijen (in olie verf) sterk uiteen. Toch laat Dora Dolz er een zelfde vormgevoel uit 'spreken'. De werken komen monumentaal over. Desondanks hebben ze door hun kleurge bruik en de detaillering een de coratieve kwaliteit. Haar Spaanse afkomst verloochent Dora Dolz niet. Vooral de berg landschappen op de schilderijen komen vaak voort uit herinnerin gen aan haar geboorteland. Fel le kleurcontrasten en nadrukkelijke contouren zijn een regelmatig terugkerend element in die werken. Keramiek krijgt bij Dora Dolz vaak de vorm van meubels; groot, maar door het gebruik van glazuur met een kleurige leven digheid. De werken van Dolz zijn tot en met 5 april te zien in en bij de ge meentelijke galerie "Bellamy 19". Het adres daarvan is: Bella mypark 19 (onder hetzelfde dak als het Stedelijk Museum.) De openingstijden zijn: - maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur; - zaterdag, zondag, Goede Vrij dag en tweede Paasdag van 13.00- tot 17.00 uur. Op eerste Paasdag (zondag 26 maart) zijn de galerie en het mu seum gesloten. Voor de organisatie van de se rie tentoonstellingen in "Bel lamy 19" tekent de Culturele Raad. - evaluatie/advies over het hoofd stuk voorlichting, inspraak en openbaar bestuur uit de Eman cipatienota. De nota's en dergelijke, die me de als bron dienen voor de be handeling van deze onderwerpen, liggen ter inzage in de informatiehoeken. De amb telijk secretaris geeft er graag een nadere toelichting op. Zij werkt bij het bureau welzijn in het stadhuis. Haar rechtstreekse telefoonnummer is 87268. Vlissingen - FC Den Haag. Een wedstrijd waar voor beide ploe gen hele grote belangen op het spel stonden. Niet voor niets wa ren de kaarten voor deze wed strijd al ruim vantevoren uitverkocht. Voor het gemeente bestuur.had de wedstrijd echter ook een andere dimensie; een wedstrijd tegen FC Den Haag be hoort tot de ontmoetingen met een "verhoogd risico. Normaal hebben in het amateurvoetbal verenigingen, als organisatoren, en gemeenten, als beheerders van accommodaties, daar nooit rekening mee te houden. Daar om is zeer zorgvuldig overwogen of het laten doorgaan van de wedstrijd verantwoord was. De uitkomst was positief, zij het dat dat voor velen uitgebreide voor bereidingen met zich mee bracht. Op de dag van de wed strijd liepen verschillende dingen wat anders dan we hadden ge dacht. Toch kan ik de conclusie trekken dat de wedstrijd en 'het gebeuren' eromheen goed is ver lopen, dat er geen noemens waardige, vervelende dingen zijn gebeurd. Hoewel ik het jammer' blijf vinden dat de uitslag van de wedstrijd voor 'Vlissingen' nega tief uitviel. Desondanks was de wedstrijd iets bijzonders. Op deze plaats wil ik dan ook, als wethouder van sportzaken, mijn dank uitspreken aan de politie, leden van de v.v. Vlissingen, de gemeentelijke dienst Welzijnsvoorzieningen, de veiligheidsmensen en alle ande ren die hebben meegewerkt. Een onderwerp uit mijn onderwijs-portefeuille. De Paau- wenburgschool heeft al enkele jaren te kampen met een terug loop in het aantal leerlingen. Zo zeer, dat het aantal onder het wettelijke minumum van 75 is ge zakt. Dat is inmiddels op twee achtereenvolgende 'teldata' ge constateerd. Dat betekent dat we als gemeente, die immers het bestuur voert over deze openba re school, moeten kiezen als we ook de derde keer - in januari - onder de 75 blijven: sluiting of een verzoek aan de provincie om instandhouding. Burgemeester en wethouders zijn van plan om zo'n instandhou- dingsverzoek bij de provincie in te dienen. Volgens het college is er voldoende perspectief om bin nen twee tot drie jaar een levens vatbare school te krijgen. Zo hecht ik zelf veel belang aan het feit dat er de laatste 2,5 jaar, ge lukkig, sprake is van een redelijke toename van leerlingen in de laagste groepen. Als die zich zo voortzet, dan levert dat binnen kort voldoende leerlingen op om aan de norm van het ministerie te kunnen voldoen. Toename en vertrek van leerlingen, uit de hoogste groep, blijft dan beter in evenwicht dan bij het huidige 'vertrekoverschot' het geval is. Een ander argument dat we de provincie willen voorleggen, is dat de gemeente en de direct be trokkenen hard gaan werken aan de 'opwaardering' van Paauwen burg Zuid-Oost. Verwacht mag worden dat ook dat een toename van het aantal bewoners daar met zich meebrengt. Ik wil hier niet verhullen dat de Paauwènburgschool ook te kam pen heeft met een 'zwart-wit- imago. De aanwezigheid van naar verhouding veel kinderen uit culturele minderheden weer houdt autochtone Nederlanders ervan hun kinderen op deze school te doen. Mijns inziens is dat niet terecht. Daarom willen we vanuit de gemeente gaan werken aan bewustwording om dat imago weg te krijgen. Dit, binnen het kader van het totale aanbod op het gebied van basis onderwijs in deze wijk. Eigenlijk een nieuwe start, een nieuw elan dus voor de Paauwènburg school, ook al omdat - gedwon gen door de pensionering van de huidige directeur - de personele bezetting wisselingen zal onder gaan. Kortom: de gemeente kiest dui delijk voor behoud van de Paau wènburgschool voor de wijk Paauwenburg!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5