Voor boeren, journalisten artiesten en toeristen Creatief omgaan met beperkingen Hypothekendag bij de ABN e metamorfose Rutten wil praten over geluidshinder van straaljagers Een ware metamorfose Jongeren willen arbeidszekerheid Ook Middelburg en Valkenisse doen mee Delta College opent winkels in klaslokaal Kreymborg werd eigentijds verbouwd Naast verkoop van wol en garens, truien en sokken op bestelling Future wordt Musicshop ZILVEREN JUBILEUM S/NT JORIS MIDDELBURG Open dag van Interacademie Meer groetjes met bloemen Roddels en agenda bekendmaken ZEEUWEN IN DE RACE VOOR M/LIEUPRIJS 1989 GARDINA'S WOLSHOP IN OOST-SOUBURG Artiesten Reizen FRAPO'S BRENGT KLANTENKRANT UIT VAKANTIEMARKT VOOR EENOUDERGEZINNEN Huizenpool NAAMSVERANDERING CD-ZAAK IN VLISSINGEN i Woensdag 15 maart 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER De boeren betaalden er elkaar vroeger de aankopen van de donderdagse markt. Dan gingen er duizenden guldens over ta fel voor de koe, de aardappels of de bietenpartij. Ook was het een ontmoetigsplaats van de bodes uit de dorpen die er hun meegebrachte boterham op aten. Later werd het een druk be zocht journalistencafé en tenslotte vonden ook artiesten na of voor de opvoering in de Schouwburg de weg naar dit zeer oude établissement naast het stadhuis in Middelburg. Sint Jo ris is een café- restaurant met een verleden. Binnenkort vieren de huidige eigenaren het feit dat zij 25 jaar geleden dit loge ment van weleer overnamen. Winkel in de klas in het Delta College. Het echtpaar Mulder van het jubilerende Middelburgse eethuis. Haar stem is nog steeds te horen via de 008-lijn van de PTT, maar haar hart ligt sinds enige weken bij haar eigen winkeltje, dat zij Gardina's Wolshop noemde. Een verwijzing naar de tweede doop naam van Loes Tupanwaël, de trotse eigenaresse van deze nieu we speciaalzaak in Oost- Souburg. „Mijn baan bij de inlichtingen dienst van de PTT kon ik nog niet ineens opgeven. Daarvoor moet ik eerst wachten hoe mijn wol winkeltje gaat lopen", vertelt Loes Tupanwaël, die vanuit haar grote passie voor handwerken aan deze nieuwe uitdaging be gon. Geholpen door haar vriend Jan de Visser en diens vader ver bouwde zij eigenhandig het oude pandje aan de Kanaalstraat tot winkel en maakte er een smaak volle boutique in wol en allerlei soorten fantasiegarens van. Naast de verkoop wil ze zich gaan toeleggen op het ontwer- Interacademie Teachers houdt zaterdag 18 maart open huis in het gebouw aan de Se- geersstraat in Middelburg. Tus sen 14 en 15.30 uur wordt voorlichting gegeven over de mo gelijkheden die dit opleidingsin stituut heeft te bieden. Interacademie verzorgt éénjarige dag- en avondopleidingen voor secretaresses, hostesses, recep tionistes, data-processors en toe ristische medewerkers. Als vooropleiding wordt doorgaans een Mavo, Havo of VWO-diploma gevraagd. De opleidingen zijn ge richt op rijkserkende examens van de Leidse Onderwijsin stelling. Vorig jaar verzorgden de bij Fleur- op aangesloten bloemisten 1.307.117 bloemengroeten. In vergelijking met 1987 was dat een stijging van 4,2 procent. De bloemisten zorgden daarmee voor een omzet van ruim 40 mil joen gulden. En dat is weer een toename van 12,2 procent. Ge middeld had de Nederlander zo'n f 33,- over voor een bloe- mengroet. In 1988 werden 200.000 bloe menbonnen gekocht bij de Fleurop-organisatie. Dat is een verdubbeling met vijf jaar daarvoor. Bij Fleurop Interflora Nederland zijn 1765 bloemisten aangeslo ten in 700 gemeenten. Wereld wijd telt de organisatie 55.000 leden in 135 landen. pen en vervaardigen van truien. „De klanten kunnen ook zelf met ideeën komen, die ik dan nader kan uitwerken. Ook handgebrei- de warme sokken kan ik op bestelling leveren. Service wordt een belangrijk begrip in mijn zaak. Zo zullen klanten, die te veel wol hebben gekocht hun bollen altijd terug kunnen geven, Frapo's in Vlissingen heeft een eigen krantje. Afgelopen zater dag werd het eerste exemplaar van Frapda door bedrijfsleider Pe ter Nette aan de Vlissingse VVV- directeur Jan Jacobs uitgereikt. Jacobs onderstreepte het belang van dit soort initiatieven en bracht ze onder de noemer van Vlissingen promotie. Uitbater Nette liet de champagne vloeien bij de uitreiking. „In Fra po's doen we meer dan pilsjes tappen en vangen. De filosofie van dit café is dat mensen er zich toch thuis voelen. Ze doen een spelletje Risk. Of we organiseren een partijtje voetbal. Gewoon ge zellig". Veel activiteiten die Frapo's orga niseerde werden echter geen succes, mede door een gebrek aan communicatiemogelijkheden met de klanten. Frapda moet daar verbetering in brengen. Naast over evenementen en -tjes wordt 'de inventaris' zoals Nette de vaste klanten noemt, nader geïnformeerd over het personeel „Het café dat wij in 1963 kon den kopen en in de winter van 1964 betrokken zag er zeer on aantrekkelijk uit: een lokaal met spaanplaat betimmerde muren en wanden en kale tafeltjes van verschillend formaat", vertelt de huidige eigenaar van St.Joris in Middelburg, Cees Mulder. Sa men met zijn vrouw Henny had hij al in Den Haag in de horeca gezeten en daarvoor jarenlang ook halve, die over zijn. Die kan ik altijd weer zelf gebruiken voor de truien die ik maak". Gardina's Wolshop aan de Ka naalstraat 85 in Oost-Souburg is van dinsdag tot vrijdag geopend van 9.00 tot 18.00 uur, evenals op de donderdagse koopavond. Op zaterdag sluit de zaak om 17.00. en over andere klanten. Het stijl tje is aangepast aan het imago van het café: gezellig, ontspan nen en met enige chaotische humbug omgeven. Voorlopig worden zo'n 1000 'praatpalen' via het café verspreid. De bedoe ling is dat de inventaris stukjes of opmerkingen over mede-klanten of over het personeel inlevert en andersom. Jan Jacobs ziet het allemaal wat ruimer: „Ik hoop dat dit krantje uitgroeit tot het medium van het uitgaanscentrum Bellamypark. Maar je moet de reacties altijd maar afwachten", besluit hij voorzichtig. Nette schat het wat laconieker in. „De klanten heb ben inspraak bij Frapda. Thuis bepaal je ook de kleur van de gor dijnen samen. We verwerken de kritiek op dit eerste nummer in de volgende Frapda. We zien wel wat eruit komt". VVV-directeur Jan Jacobs (tweede van links) toast met uit bater Peter Nette (tweede van rechts). als steward gevaren op passa giersschepen van onder meer de Holland-Amerikalijn. „De dag dat wij naar het établissement kwa men kijken zat het vol met volk, dus het leek een goed lopende zaak. Wij wisten toen niet dat dat uitsluitend op donderdag het geval was, als de boeren hun marktaankopen met elkaar afre kenden onder het genot van een borreltje", vult Henny Mulder aan. „Daarna hadden wij dagen, dat wij niet meer dan drie gulden omzetten op een dag. Er kwam niemand en wij hadden er slape loze nachten van. Bovendien wa ren wij deze klanten ook niet gewend. We verstonden het Zeeuws niet eens", zegt Mulder lachend. Toen het horeca- echtpaar begon om heel geleide lijk de sfeer in de zaak te veran deren viel dat niet goed bij de boeren klandizie. De kleedjes die Hennie Mulder op de tafels legde werden eraf gewerkt en toen de prijs van de koffie een stuiver omhoog ging, dreigden de klan ten weg te zullen lopen. De prijs werd toen maar weer terugge draaid. „Toch hadden die boeren in de jaren zestig heel wat te besteden", stelt de eigenaar vast. „Ze kwamen met aan een ketting verankerde dikke porte feuilles de zaak binnen. Bedra gen van 80.000 gulden of meer gingen zo over de tafel. In het opkamertje zat ook nog een man van de Boeren Leenbank, die zit ting hield voor uitbetaling aan de boeren". Toch veranderde de zaak in de loop van de jaren zestig. Door verbetering van de inrichting en het houden van exposities begon Sint Joris een ander publiek te trekken. Journalisten, artiesten en leerlingen van de twee kweek scholen. De boeren bleven steeds meer weg. Begin '69 vond een grootscheepse verbou wing plaats. „Dat was wel nodig, want de toiletten waren nog steeds buiten", herinnert me vrouw Mulder zich. „Dat gaf soms aanleiding tot absurde si tuaties als er een bus toeristen uit Noord-Frankrijk aankwam. Die stonden dan op hun pantof fels (want zo reisden zij vaak) in een lange rij buiten te wachten met hun broek al half naar bene den. Want zij hadden al zo'n lan ge reis achter de rug". Ook artiesten, als Wim Sonneveld, Robert Long en Willeke Alberti, die in de Schouwburg moesten optreden vonden in de loop der tijd hun weg naar de zaak, even als politici als Luns, Schmelzer en Nypels. „Jammer, dat ik er geen boek van heb bij gehouden". Nu de concurrentie in de horeca in Middelburg sterk is toegeno men door het verschijnen van steeds meer eethuisjes, croisan- terieën en coffeeshops zijn de ei genaren van St.Joris het wat rustiger aan gaan doen. Buiten het seizoen gaat de zaak een paar keer in de week dicht en heel voorzichtig wordt er ook al aan afbouwen gedacht. „Wij zijn nu nog goed gezond en daarom willen wij in de toekomst nog fijn op reis gaan", zegt de uitbaatster en haar echtgenoot valt haar bij. Zover is het echter nog niet. Voorlopig stellen beiden zich nog in op het komende toeristensei zoen, waarin vooral bij de buiten landers weer veel vraag zal zijn naar de vis- en mosselspecialitei ten van St.Joris. „Wij waren de laatsten op dit rijtje in de Lange Delft, die de zaak vernieuwden. En dat was hard nodig", vertelt Jan van der Sloot, eigenaar van de gelijkna mige schoenenzaak in Middel burg. De winkel die hij samen met zijn vrouw Ria drijft, werd in de afgelopen weken helemaal veranderd. De gehele voorpui werd vernieuwd en binnen in het pand ontstond door het ver plaatsen van een deel van het magazijn, een dubbel zo breed winkeloppervlak. De spiegels aan de wand vergroten boven dien het ruimtelijk effect nog eens extra. Jan van der Sloot nam in 1981 de schoenenzaak van de familie Roovers over. Afkomstig uit Ter- neuzen, groeide hij als het ware tussen de schoenen op. Zijn fa milie zit al generaties lang in deze branche en aanvankelijk hielp hij in de winkel van zijn broer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Na zijn komst naar de hoofdstad veran derde hij in' 1983 het interieur een beetje. Maar tot een grote 4 Middelburg heeft er twee winkels bij: een supermarkt en een kle dingzaak. Geen gewone winkels overigens, maar oefenplaatsen voor de leerlingen van het Delta College. Op donderdag 16 maart worden ze geopend in een leslokaal. „Het gaat niet om een uitbreiding van de Middelburgse mid denstand, maar om een praktijk ruimte voor leerlingen van de af deling Middelbaar Handels On derwijs", legt directeur drs. C. Zuidam van het Delta College uit. In die praktijkruimte wordt de leerling voorbereid op zijn stage verbouwing kwam het pas afge lopen maand. Van der Sloot: „Onze zaak is ruim drie weken dicht geweest". Dat kon niet anders, want de winbkel moest helemaal op z'n kop. „Ons assortiment is niet echt uitge breid. We hebben nu wel meer periode. Hij oefent er de dagelijk se gang van zaken in het winkelbedrijf. En daarmee stemt het Delta College haar opleiding meer af op de praktijk. De branches levensmiddelen en textiel zijn gekozen omdat het handelsonderwijs opleidt voor deze branches. Enkele Zeeuwse ondernemers hebben geholpen bij de totstandkoming van de in richting van het praktijkleslokaal. J. Cok van Cok/Midland bv opent de schoolwinkel. Vertegenwoor digers uit bedrijfsleven, de provin ciale en gemeentelijke overheid zijn aanwezig alsook vertegen woordigers uit het onderwijs. damesschoenen in heel kleine en extra grote maten (van 34 tot 44). Wij importeren veel schoei sel uit Italië, dat vaak kleinere maten in de collectie heeft. Ver der kozen wij dit jaar voor een kleurig beeld in de kinderschoe nen, die in een apart hoekje zijn ondergebracht". Middelburg, Terneuzen, Sas van Gent, Valkenisse en Wester- schouwen azen op een schone onderscheiding: de Milieuprijs 1989. Deze is momenteel in handen van Harderwijk. Begin april nomineert de jury, onder leiding van jhr. drs. P.A.C. Bee- laerts van Blokland, commissa ris vart de koningin in Utrecht, drie gemeenten en/of samen werkingsverbanden. Behalve gemeenten heeft ook een aantal samenwerkingsver banden in Zeeland ingeschreven voor de milieuprijs. Dat zijn de centrale dienst gemeentewerken Walcheren, Noord-Beveland en St. Philipsland. Werkloze jongeren zijn niet lui. Wel willen ze, net als iedereen, zekerheid. Dat blijkt uit het on langs verschenen rapport 'Zeker heid Troef' van de CNV jongerenorganisatie. De WJ-CNV ondervroeg voor dit onderzoek ruim zeshonderd jongeren. Naar aanleiding van het rapport wordt donderdag 23 maart de in Amersfoort de themadag 'Jonge ren als jojo' gehouden. Meer dan vijftig procent van de jongeren beschouwt arbeid als een noodzakelijke levensvervul lende functie. Daarbij oordeelt het gros negatief over flexibele arbeidscontracten. Vanwege de onzekerheid over inkomen, werk tijden, rechtspositie en arbeidssi tuatie Zekerheid troef geldt ook voor jongeren, concludeert de WJ-CNV, die vindt dat een verde re groei binnen de flexibele ar beidsmarkt moet worden Kreymborg aan de Lange Delft in Middelburg ziet er sinds eind fe bruari heel anders uit. Volgens - zoals dat heet - een modern de sign, is de modewinkel helemaal aangepast aan de eisen van de tijd, volgens de eigen Kreymborg- traditie. Kreymborg heeft zich in de loop der jaren weten te nestelen tus sen het grootwinkelbedrijf en de speciaalzaak. Daarbij wordt ge tracht de voordelen van beide winkelvormen onder één noemer te plaatsen. Vooral de vakkundig heid en persoonlijke bediening waarvoor de speciaalzaak door gaans borg staat zijn zaken die Kreymborg minimaal probeert te Drs. G.J. Beijen, regionaal in specteur milieuhygiëne, ver heugt zich over het grote aantal Zeeuwse plaatsen op de lijst van deelnemers. Hieruit blijkt vol gens hem dat steeds meer ge meenten en samenwerkingsverbanden het milieu een belangrijk aandachts gebied vinden. Hij waardeert het dat deze zich zo actief inzetten voor een goed milieubeleid. De Milieuprijs 1989 bestaat uit een fontein in de vorm van een bronzen boom, die door de in spectie milieugygiëne twee jaar geleden werd ingesteld ter gele genheid van het 25-jarige bestaan. voorkomen. WJ-CNV hield het onderzoek naar aanleiding van 'de indianenverhalen over werklo ze jongeren die niet zouden wil len werken'. Op de themadag in Amersfoort treden Frans Moor (PvdA), Jaap Kos (Dienstenbond CNV) en Mar ten Pieters (NCW-Jong Manage ment) op. Opgave bij Lia van Erk, 039-913715. Bezoek - In het Middelburgse Vijvervreugd woont een aantal geestelijk gehandicapten dat niet of nauwelijks bezoek krijgt. Vaak woont de familie ver weg of zijn de familieleden niet meer in le ven. Vijvervreugd heeft daarom een werkgroep bezoek vrijwilli gers opgezet. Wie daar belang stelling voor heeft kan zich opgeven bij J. Kamermans of F. Hilgersom, 01180-25751. benadrukken. Van het grootwin kelbedrijf heeft Kreymborg het laagdrempelige karakter af gekeken. De dames- en herencollecties van Kreymborg hebben een inter nationaal karakter. En de prijs kaartjes - zo meldt de Middelburgse bedrijfsleidster J. Herwijnen, zijn uiterst vriendelijk. Geschiere/Wattel was de aanne mer die de verbouwing aan de Lange Delft voor zijn rekening nam. De firma Houtepen en Wal raven uit Middelburg zorgde voor de verlichting. Bij Kreymborg werken naast mevrouw Herwij nen acht medewerkers. Het Fiom-Zeeland houdt zondag 19 maart een vakantiemarkt voor alleenstaanden en hun kinderen. Op de markt wordt een overzicht gegeven van alle vakantiemogelijkheden voor deze groep mensen. De vakantiemarkt wordt gehouden in het Fiom- pand aan de Middelburgse Varkensmarkt en is geopend van 14 tot 17 uur. Koffie, muziek én de clown Goudijn vrolijken de markt op. De vakantie levert voor veel één oudergezinnen problemen op. „Als je een bijstandsuitkering hebt, ben je constant bezig gaten te vullen", zegt Fiom- maatschappelijk werker Con Krij- nen. „Het vakantiegeld gaat dan ook meestal op aan andere din gen". Hotels en campings zijn dus over het algemeen te duur. En op volledige gezinnen gericht, wat veel alleenstaanden als een bezwaar zien. „Pas als je voor het eerst zonder je partner op vakan tie gaat, merk je hoe één oudergezinnen worden gediscri mineerd", vertelt Neeltje Stroo, eveneens van het Fiom. „Hotels gaan meestal van tweepersoons kamers uit, betaalbare kinderop vang is er niet of nauwelijks en tussen alle stellen heb je toch het gevoel buiten de boot te vallen". Toch zijn er genoeg andere va kantiemogelijkheden, zowel in binnen- als buitenland. Of het nou gaat om doe-, luier-, thema-, vrouwen-, kinder- of jongerenva kanties gaat, het is allemaal te vinden op de Fiom- vakantiemarkt. Het Fiom zelf heeft een landelijke oppashuizen- pool opgezet, waarbij één oudergezinnen gebruik kunnen maken van de huizen van vakan tiegangers. „In ruil voor het huis verzorgt het gezin de planten en de huisdieren. Dienst en weder dienst dus", legt Con Krijnen uit. De belangstelling voor deze va- kantievorm neemt toe. „Er zijn zelfs mensen die gewoon hun va kantiehuisje gratis beschikbaar stellen". Verder wordt er op de markt speciale aandacht aan de kinderkampen van Humanitas besteed. Nog geen twee jaar geleden begonnen Ria en Ed Peeman met de verkoop van cd's in hun eigen zaak aan de Walstraat m Vlissingen. Futu re heette deze winkel en er kwam heel wat voor kijken om alles op rolletjes te laten lo pen. Inkoop en organisatie vergde zoveel tijd en energie, dat de ondernemers besloten zich aan te sluiten bij een in kooporganisatie. „Dit con cern, onderdeel van de Expertgroep, geeft faciliteiten en kortingen die het werk aan merkelijk verlichten", vertelt winkelier Peeman. „Zodoende zijn wij toegetre den tot de keten van Music shop, waarvan er nu 42 in Hol land zijn. In Zeeland zijn wij de enigen. De zaak is pas volgens de formule van het bedrijf ver bouwd en vergroot, waardoor wij de klant momenteel in plaats van 1200 4000 cd's kunnen leveren. Daarbij bieden wij alle stijlen van muziek; maar de winkel heeft extra keus in jazz, blues en country- muziek. Want dat is een beetje een hobby van me", besluit de muziekhandelaar. De Musicshop aan de Walstraat 21 in Vlissingen is ie dere dag geopend van 9 tot 18 uur, behalve op maandag dan kan de klant er vanaf 12 uur te recht. Op de koopavond is de zaak open van 19 tot 21 uur en zaterdag tot 17 uur. Wie meer wil weten over hypo theken kan zaterdag 18 maart bij de ABN in de Vlissingse Coosje Buskenstraat terecht. Diverse deskundigen geven daar tussen 10 en 16 uur informatie over alle hypotheek-vormen die de ABN- bank in huis heeft. Bezoekers krijgen onder het ge not van een kopje koffie vrijblij vend informatie over alle hypotheek- en aanverwante za ken. Op de personal computer kunnen uitvoerige en overzichte lijke berekeningen worden ge maakt. R. Schubert van administratiekantoor Schubert geeft inlichtingen over de gevol gen van een hypotheek op de in komstenbelasting. Een vertegenwoordiger van het Be middelend Orgaan van Bouw fonds voor Nederlandse gemeenten vertelt alles over het aanvragen van gemeentegarantie en de per 1 april gewijzigde normen. Over de mogelijkheden die Vlis singen als woongebied heeft, verschaft een stand van de afde ling voorlichting van de gemeen te duidelijkheid. P. Verhage van notariskantoor Sauer informeert de bezoeker over de notariële kanten van een hypotheek en geeft om 14 uur een lezing over erfrecht. Ook A. van der Weele, J. Theelen en H. Bek van Make laardij Theelen van der Weele zijn aanwezig met documentatiema teriaal over bestaande of op han den zijnde nieuwbouwprojecten. De toegang tot de hypotheken- dag is gratis. Voor de kinderen is er een speelhoek. NEN GEMODERNISEERD Burgemeester Chris Rutten (VVD) van Middelburg wil met de luchtmacht gaan praten over de geluidshinder die laagvliegende straaljagers boven zijn stad ver oorzaken. Vooral op dinsdag avond oefent de luchtmacht bo ven Zeeland. Middelburgers klaagden steeds meer over de tijd van oefeningen. Vooral het feit dat de luchtmacht met haar straaljagers kwam aan- denderen rond de tijd dat kinde ren moeten gaan slapen, irriteerde de hoofdstedelingen. Al eerder schreef mr. Rutten een brief aan het Ministerie van De fensie. Het ministerie antwoord de dat de luchtmacht zich moet houden aan het route-systeem zoals dat is afgesproken in de Na- vo. Rutten vindt echter dat de luchtmacht toch nog eens goed moet nadenken omdat er steeds meer klagers bij hem op het stad huis komen. Wanneer er wordt gepraat staat overigens nog niet vast. Rutten wacht op een uitno diging. VAN DER SLOOT MODESCHOENEN GEMODERNISEERD

de Vlissinger | 1989 | | pagina 21