UUR Bevolking Serooskerke welkom in Welgelegen hui; Bang&Olufcen dealer! KWALITEITS STAALWAREN Vlissingen op scherp FOTO VERSCHOORE Topbasketbal Oost Souburg /Jf5V- Alle soorten: scharen vleesmessen keukenmessen zakmessen koksmessen aanzetstelen Tevens slijpservice bij: 01184-14081 Kodak Express INEKE GROEN IS VIBRAFONISTE Toen ze bij het Zeeuws Jazz Collectief begon, kon ze amper 'Boer er ligt een kip in 't water' spelen. Nu 'pingelt' ze de sterren van de hemel. Ineke Groen uit Goes wordt na twee jaar nog altijd als een zeldzaamheid binnen de jazzwereld aangekon digd. Niet alleen omdat ze een vrouw is, maar vooral vanwege het instrument dat ze bespeelt: een vibrafoon. Tijdens de Zeeuwse Jazzdag, zater dag 25 februari, treedt ze samen met het Zeeuws Jazz Collectief op in de Middelburgse Stads schouwburg. Moeilijk Fanaat PZC WEEKBLADEN ZESTIG JAAR JEUGDHERBERG CENTRALE Bos en zee heeft u al de image wave 89 permanent van Maison CHRISTIAN voor slechts... 89 voor en nabehandeling inclusief knippen en föhnen met GOdagengarantie! Ill Uil de nieuwe persoonlijke permanent die langer mooi blijft. Maison Christian Damplein 30 -32 Middelburg tel:01180-12272 vee! beter niet duurder Enorme sortering SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 L bij ontw. afdr. BADHUISSTRAAT 60 VLISSINGEN Quality control sennet 1 19e JAARGANG NUMMER 7 15 FEBRUARI 1989 Zondag speelt Vlissingen te gen FC Den Haag. Niet min der dan 5000 toeschou wers zullen deze beker wedstrijd bijwonen. De eerste divisieploeg uit de residentie-stad is op zijn hoede. Drie betaalde elftal len sneuvelden al tegen de rood-witten. Toch heeft de Zeeuwse hoofdklasser kan sen. De kern is fit, zodat Jo Jansen ongehavende linies kan inzetten tegen de man nen van Co Adriaanse. Elders in deze krant een hele pagina informatie over de wedstrijd. 'Ik ben een fanatiek mens. Ik wil steeds beter worden' Pentekening van Huize Welgelegen. Het is de bedoeling om de inwo ners van Serooskerke te ontvan gen met koffie, waarna in kleine groepjes een rondleiding wordt gemaakt. Er wordt dan tevens van alles verteld over de gang van zaken in het huis en desge vraagd wordt meer uit de doeken gedaan. Uiteraard staat het func tioneren van de IPA centraal. Huize Welgelegen opent zaterdag 25 februari de poorten voor de inwoners van Serooskerke. Dit monumentale pand wordt mo menteel gebruikt als conferentie- en vakantieoord van de Internati onal Polica Association. Na een jaar van hard werken, zo melden de vrijwilligers aldaar, kan nu tus sen 10 en 14 uur het resultaat worden bekeken. In de zomer van 1988 begroetten de Zeeuwse IPAers een groot aantal internationale gasten. „Zij waren uiterst tevreden over wat Zeeland en Serooskerke te bie den had". Volgende week zater dag wordt er naast een hartelijke welkomsgroet en een kop koffie ook een tentoonstelling aangebo den, zodat de omwonende bevol king weet wat zich achter de muren van deze prachtige villa afspeelt. „Het is een hobby, maar m'n man zegt wel eens dat ik met 'dat ding' getrouwd ben in plaats van met hem", zegt Ineke Groen. Groen belandde pas op haar vijf endertigste in de muziek. De vi brafoon was geen bewuste keu ze. Haar man Hans, die bij The Original Jawari Haihepic Rototon Street Parade het slagwerk voor zijn rekening neemt, had er één staan, maar deed er niks mee. „Toen heb ik op de muziekschool les genomen", vertelt ze. „Omdat de akkoorden hetzelfde zijn, moet je voor het bespelen van een vibrafoon eigenlijk, een piano basis hebben, maar die had ik niet. Ik ben dus echt vanuit het niets begonnen". De keuze voor jazzmuziek lag wel voor de hand. En niet alleen om dat de vibrafoon een typisch jazz- instrument is. „Ik ben een veerti ger, en dus met jazz opgegroeid. Hier thuis hebben we, denk ik, wel zo'n duizend jazzplaten. Als je altijd jazz-muziek hebt ge hoord, weet je waar Abraham de mosterd haalt, hoe die muziek klinkt. Daar heb je dan geen mu ziekschool voor nodig". De vibrafoon is een percussie instrument, waarvan het geluid zich moeilijk laten omschrijven. Het instrument heeft uiterlijk wel iets van een xylofoon weg, met het verschil dat de toetsen van metaal zijn en de resonantiebui zen langer. Het geluid kan met behulp van een door een motor tje aangedreven demper worden gedempt. Door de kleppen in de resonantiebuizen kan de muzi kant de tonen al dan niet laten vi breren. De klanken van een vibrafoon zijn daarom niet te ver gelijken met die van een xy lofoon. Ondanks het feit dat er in de jazz muziek veel gebruik van wordt gemaakt voor solo's, is het een vrij onbekend instrument. Slag werkers komen er daardoor meestal pas op het conservatori um mee in aanraking. En aange zien die slagwerkers meestal mannen zijn, kent de muziekwe reld weinig of geen vrouwelijke vibrafonisten. Ineke Groen kent in ieder geval geen enkele andere vrouw die het instrument bespeeld. „Ik heb alleen wel eens gehoord dat Patricia Paay er één had". Ineke Groen begon met twee stokken. Inmiddels volgt ze les sen om de vibrafoon met vier stokken te kunnen bespelen. „Het is een fanatisme", geeft ze toe. „Ik ben een fanatiek mens. Ook al speel ik voor m'n lol en werk ik de hele dag, ik sta wel el ke avond twee, drie uur te repete ren om beter te worden. Daarom speel ik ook in een band. Als je het daar niet goed doet, sta je voor gek en daar hou ik helemaal niet van. Ik hoop nog eens zo goed te worden dat ik van de aanbiedingen van andere bands om mee te spelen niet meer bij kan houden". Een profstatus zit er niet in, denkt ze. „Daar moet ik nog minstens tien jaar voor le ren". En de Nederlandse jazzwe reld is volgens haar ook gesloten om dat ooit te Ineke Groen: 'Vanuit het niets begonnen'. veel te bereiken. „Om in dit landje be- schrikkelijk veel mensen kennen, kunnen kend te worden moet je ver- Anders kom je niet aan de bak". Oplage: 23.450. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. Westhove: aardappels schillen verleden tijd De zeven eeuwen oude linde op het voorplein doet zijn win terslaap in een mistig ochtendzonnetje. De groep vogelkijkers uit Duitsland is al vertrokken. De crocusvakantie loopt ten ein de en de laatste gasten, twee meisjes, nemen hartelijk af scheid van de beheerders van de jeugdherberg. Eén van hen probeert nog of er een plaatsje vrij is in de staf voor van de zo mer. Ze zou graag komen werken op kasteel Westhove in Domburg, dat sinds 1985 als jeugdherberg in gebruik is. Er zijn echter al zo veel gegadigden, dat ze weinig kans maakt, verze kert de leiding haar. Dit jaar bestaat de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale zestig jaar. Dat er in die jaren veel is veranderd, blijkt wel op de Domburgse kasteelherberg. koetshuizen is als aparte unit voor achtien personen te gebrui ken, waar men buiten het seizoen ook zelf koken kan. In het andere koetshuis is de bar en de recrea tieruimte onder gebracht. De maaltijden worden in het grote huis geserveerd en corvée is er niet meer bij. In het topseizoen werken we met negen mensen", zegt Klein. „Als je hier komt kun je echt vakantie houden". In het kader van de viering van het zestigjarig bestaan van de NJHC werden tien herbergen ge selecteerd voor een speciaal fa milieweekend tegen een aantrekkelijke prijs. Ook Kasteel- herberg Westhove werd hiervoor uitgekozen. Van vrijdag 17 tot en met zondag 19 november kun nen gezinnen met kinderen hier van profiteren. „Een groep jeugdige gasten, die onder leiding van 'de vader' zin gend aan het corvée gaat. Een beeld van degelijkheid en oubol ligheid, dat gelukkig nu wel echt aan het verdwijnen is", zegt de 36-jarige bedrijfsleider Ben Tup- pert van Kasteelherberg Westho ve. Toch zijn er nog wel eens oudere Duitse gasten, die hem met Vater aanspreken, maar dan is het vaak schertsend bedoeld. Ook ouders bellen soms om te vragen of er toezicht is op hun dochter die voor het eerst alleen met vakantie gaat. „Dat oude image van pedagogisch verant woorde opvang leeft een enkele keer nog wel, maar ik begin daar beslist niet aan. In het buitenland kun je het nog wel tegenkomen en is men ook strenger op veel gebieden. Het paternalistische is in Nederland voorbij". Herbergen van de NJHC richten zich vooral op individuele jonge toeristen, die betrouwbaar, veilig en goedkoop met vakantie wil len. Tegenwoordig is er ook in Westhove een toename te bespeuren van gezinnen met jon ge kinderen, waarvoor het kasteel familiekamers met vier tot zes bedden ter beschikking heeft. Daarnaast maken ook veel groepen, voor bijvoorbeeld schoolreizen, conferenties en reünies in voor- en naseizoen ge bruik van het kasteel, dat ook wel ideaal gelegen is: in een bos en met de zee op een loopafstand van zes minuten. „We hebben groepen, die al jaren achter elkaar terugkomen", ver telt Jaap Klein, de vaste assistent-bedrijfsleider, die net als Ben ervaring in andere jeugd herbergen opdeed. „Eén van de Het damesteam van Basketbal vereniging Souburg speelt zater dag 18 februari in de Van Duyvenvoorde-zaal in Oost- Souburg een thuiswedstrijd te gen Ahoy/Rotterdam Zuid, dat uitkomt in de Eredivisie. De wed strijd begint om 20 uur. De wedstrijd wordt gehouden in het kader van de nationale beker competitie, waarin beide teams zijn doorgedrongen tot de kwart finales. Ahoy/Rotterdam Zuid staat momenteel op de vierde plaats in de Eredivisie. Souburg staat op de tweede plaats in de Rayon Hoofdklas. Om dit klasse- verschil goed te maken begint Souburg met een voorsprong van 30-0. Ben Tuppert en Jaap Klein op het kasteel.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1