Voorlichting Zonneveld WERK MEE AAN HUN TOEKOMST Diensten bejaardenoorden NIEUW CURSUSPROGRAMMA MIKV w* Laatste kans voor Young Verdi en Madeline Bell Fototentoonstelling Zeeuwse Bibliotheek Kunstzinnig in Vlissingen Bewonerscommissie Dienstverlening Inspraak Provinciale staten bespreken vrijdag 10 februari de tracés voor de vaste oeververbinding Westerschelde (WOV), die moeten worden opgenomen in de tweede fase tracéno- ta/milieu-effectra^portage. Milieuvriendelijk Afgevallen (OM M ISSI i:s IN BEHOEl Lichaamsstem Moderne dans 100200 DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ In de verordening op de bejaardenoorden heeft de provincie regels gesteld over de bouwkundige inrichting van bejaardenoorden, vei ligheid, bestuur en bewonerscommissie en de persoonlijke vrijheid van de bewoners van bejaardenoorden. Gedeputeerde staten hebben een wijziging op de verordening gemaakt, die vooral betrekking heeft op de bewonerscommis sies en op de dienstverlening van het bejaardenoord aan men sen die nog thuis wonen - het flankerend beleid. Daaronder worden verstaan dagverzorging, nachtopvang en tijdelijke opna me. In de huidige verordening is al opgenomen, dat elk bejaarden oord een bewonerscommissie moet hebben, bestaande uit ten minste drie en ten hoogste tien leden. De bewoners kiezen de leden uit hun midden. De bewo nerscommissie en de directie van het bejaardenoord vergade ren minstens een keer per jaar over de gang van zaken in het huis. Ook kan de commissie wensen van de bewoners voor leggen aan de directie. De com missie heeft ook zeggenschap bij de opstelling en verandering van de regels over de toelating van nieuwe bewoners, of de fi nanciën van het huis, voeding, geestelijke verzorging en maat schappelijke bijstand en benoe mingen op het niveau van de leiding van het huis. Nog niet alle bejaardenoorden hebben een bewonerscommis sie. Zolang dat zo blijft, is de di rectie verplicht alle bewoners in een algemene vergadering te raadplegen. Het horen van alle bewoners is een nieuwe regel, die aan de verordening wordt toegevoegd. In beginsel kunnen alle bejaar denoorden dagverzorging, nacht- opvang en tijdelijke opname verzorgen. In de praktijk is deze vorm van dienstverlening afhan kelijk van de ruimte in het huis en het personeelsbestand. Voor waarde is verder dat de indica tiecommissie daarover positief adviseert. De indicatiecommis sies beoordelen ook of iemand in aanmerking komt voor verhui zing naar een bejaardenoord. Het ligt dus voor de hand, dat zij bij deze vormen van dienstverle ning adviseren. Voor de dagver zorging geldt bovendien, dat het bejaardenoord hiervoor een ver klaring van geen bezwaar heeft van gedeputeerde staten. De klachten- en geschillencom missie, die in elk huis is, werkt ook voor degenen, die tijdelijk zijn opgenomen, die dagverzor ging genieten of die van de nachtopvang gebruik maken. Verder zijn er nog wat kleine veranderingen in de verordening voorgesteld. Eén daarvan is, dat de leiding van het bejaardenoord bekijkt of een adspirant- bewoner wel gebaat is met de zorg in het huis of dat mogelijk een andere voorziening beter is, bijvoorbeeld een verpleeghuis of een woning, die met het bejaar denoord is verbonden. Tot 15 maart kunnen reacties op de voorgestelde wijzigingen worden ingediend bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. De verordening op de bejaar denoorden en het wijzigings voorstel zijn gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, te lefoon 01180-31400. Woensdag 22 februari, 19.30 uur, wordt in het informatiecentrum van de provincie, een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd voor de ouders van kinderen, die gerevalideerd worden in het zeehospiti um Zonneveld. Ouders van kinderen, die op Zonneveld wonen, er behandeld wor den of er naar school gaan, zijn uitgenodigd om met de gedeputeer den W. Don van volksgezondheid en drs. R.C.E. Barbé van onder wijs van gedachten te wisselen over het beleid, dat de provincie wil voeren in de revalidatie. Gevolg van dat beleid is, dat Zonneveld moet verhuizen naar Goes, omdat daar alle revalidatievoorzieningen - zowel voor kinderen als voor volwassenen - gebundeld worden. Ouders, die de bijeenkomst willen bijwonen, wordt gevraagd dit voor 1 5 februari te melden bij het bureau voorlichting van de provin cie, telefoon 01180-31396. De bijeenkomst op 22 februari is in het informatiecentrum Abdij 9 (ingang via Kloostergang), Middelburg. Op het Abdijplein kan die avond (gratis) worden geparkeerd. Een nota en een brochure over de provinciale plannen zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum. Woensdag 8 februari 1989 I EUWS Staten en tracés WOV Het dagelijks bestuur van de provincie heeft vorige week dinsdag besloten aan provincia le staten te adviseren de tracés 3 (ten westen van Ellewoutsdijk en Terneuzen), 4 west (ten oosten van Ellewoutsdijk en Terneuzen) en 5 (Kruiningen- Perkpolder) nader te onderzoe ken. De huidige veerverbindin- gen - het nulalternatief - zullen als uitgangspunt dienen. De PvdA-gedeputeerden W. Don en G. de Vries-Hommes vinden, dat ook tracé 2 west (Borssele- Hoofdplaat) nader onderzocht moet worden. Het tracé Kruiningen-Perkpolder vinden gedeputeerde staten het milieuvriendelijkst. Als de vaste verbinding daar wordt aange legd, blijft bij Vlissingen- Breskens een autoveer bestaan. Bij de andere tracés kan met een voetgangers- en fietsersveer tussen Vlissingen en Breskens worden volstaan. Door het auto- veer bij alternatief 5 wordt dit tracé het financieel- onvriendelijkst. De oeververbin ding zal dan zeker niet binnen 25 jaar kunnen worden afge schreven. 'Door een zuiniger opzet van het autoveer kan op de exploitatie worden gewonnen, waardoor de financiën tijdens de afschrij vingsperiode ongeveer gelijk worden aan die bij de tracés 3 en 4 west. Daarna verandert de situatie. De WOV wordt dan overgenomen door het rijk en de veerverbinding komt voor re kening van de provincie. Dat betekent, dat jaarlijks tussen de 25 en 30 miljoen gulden moet worden opgebracht en gs me nen, dat de provincie dat niet kan opbrengen. In de tweede fase moet de financiering van dit tracé daarom grondig wor den bestudeerd. De directie van de Provinciale Stoomboot diensten Zeeland heeft hiervoor al een voorzet gegeven. Bij de tracés 3 en 4 west kunnen de gevolgen van de vaste oever verbinding op milieu en natuur en landschap het best worden beperkt. De maatschappelijke en economische ontwikkeling van de provincie zijn met beide mo gelijkheden gediend. Veel insprekers, onder meer de gemeente Borssele - vinden, dat bij tracé 3 de woonkern Borsse le wordt geïsoleerd en bij tracé 4 west Borssele en Ellewouts dijk. Volgens gs kan aan die be zwaren worden tegemoet geko men door de bestaande wegen zoveel mogelijk met viaducten over de nieuwe weg heen te lei den. Bovendien moet goed on derzocht worden hoe de nieuwe weg in het landschap kan wor den ingepast. Een landschaps- deskundige zal hierover worden geraadpleegd. Andere insprekers hebben ge wezen op de niet zo gunstige aansluitmogelijkheden op het Belgische wegennet bij tracé 3. Gs erkennen die bezwaren, maar vinden, dat de problemen niet van dien aard zijn, dat het tracé niet nader onderzocht zou moeten worden. De twee PvdA-gedeputeerden vinden, dat ook 2 west nader bekeken moet worden. Een vaste oeververbinding tussen Borssele en Hoofdplaat ligt cen traal en de aansluiting op de Zuidbevelandse kant ontziet de Zak van Zuid-Beveland. De meerderheid van gs is het in be ginsel wel eens met de minder heid, maar vindt, dat zowel 2 west als 2 oost zoveel duurder zijn dan de centrale tracés 3 en 4 west, dat zij niet verder onder zocht moeten worden. Gs zijn het erover eens, dat tra cé 1 (Vlissingen-Breskens) ver der niet meer mee moet doen. Het ligt te excentrisch om gunstig te zijn voor de hele pro vincie, want ter hoogte van Kruiningen-Perkpolder vervalt dan het veer. Bovendien is het te duur. Ook 2 oost (Borssele- Hoofdplaat) wordt niet verder onderzocht en ook hier geldt, dat de verbinding te duur wordt. Tracé 4 oost (ten oosten van Terneuzen en Ellewoutsdijk) is afgevallen, omdat de schade aan de Zak van Zuid-Beveland te groot is. De aansluitende weg zou er dwars doorheen gaan. De commissie ambulancever voer van de provinciale raad volksgezondheid vergadert op donderdag 9 februari om 14.00 uur. Op de agenda staan onder ande re de voortgang van de ver voersplanning, het vervoer met ligtaxi's, de discussienota "pro vinciale raden nu en in de toe komst" en het werkplan voor 1989. De commissie komt bijeen in het gemeentehuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2. De Statencommissie voor wel zijn bespreekt in de vergadering van maandag 13 februari, 14.00 uur, het voorontwerp functie plan algemene ziekenhuizen Zeeland, de provinciale bijdrage aan het focus-project Middel burg (woningbouwproject voor gehandicapten), de provinciale golfnota, de afstemmingsnotitie cultuur, recreatie en toerisme en het verlenen van subsidie aan "Cine 16" voor het maken van een film over weervisserij. In verband met de verwachte belangstelling voor het functie plan ziekenhuizen wordt bezoe kers verzocht zich tijdig aan te melden bij mevr. J.M. Christiaan- sen, telefoon: 01180-31396. Eventueel kan dan naar een gro tere vergaderruimte worden uit geweken. Woensdag 15 februari, 10.00 De gemeente Borsele heeft bij de provincie een alternatief in gediend op het tracé Borssele- Hoofdplaat. Opzet daarbij is een betere afscheiding te maken tussen Vlissingen-Oost en het landelijke gebied van Zuid- Beveland. Nadelen zijn, dat de aansluitende weg dan vlak langs het dorp Borssele loopt, waardoor veel geluidsoverlast ontstaat, en door PZEM-terrein, inclusief de hoogspanningslei ding Bovendien moet het noordelijke deel van de WOV dan als tunnel worden uitge voerd, omdat er een bocht in moet komen. Het tracé wordt 150 miljoen gulden duurder en de verkeersveiligheid wordt kleiner. Bij de provincie is nog gekeken of andere oplossingen op het tracé mogelijk waren om aan de Borsselse bezwaren te gemoet te komen, maar bij alle varianten zijn gs van oordeel, dat de nadelen niet opwegen te gen de voordelen. Wie de beraadslagingen van pro vinciale staten wil volgen, kan terecht op 10 februari in de Bur gerzaal van het stadhuis in Mid delburg. De statenvergadering begint om 10.00 uur. uur, komen de leden van de Pro vinciale Planologische Commis sie bijeen. Gesproken zal woren over het tweede structuursche ma verkeer en vervoer en over de nota "Bestaand Ruimtelijk Beleid in relatie tot het streek plan Zeeland". De vergadering wordt gehouden in het gebouw van de provincia le planologische dienst. Groen markt 1 3 in Middelburg. Ook op woensdag 1 5 februari, maar dan om 14.00 uur, verga dert de Provinciale Onder wijsraad. De raad praat over zorgverbre ding en groeibeheersing in het onderwijs, het project promotie technische beroepen, het on derzoek arbeidsbestemming schoolverlaters, de sectorvor ming en vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs, het volwassenenonderwijs en de revalidatie in Zeeland. Alle vergaderingen zijn open baar. De agenda's met bijbeho rende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, Middelburg. De statencommissie voor wel zijn en de provinciale onderwijs raad vergaderen in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort inwoners uit Hulst, Middelburg, Borssele en Axel over hun beroepschrift al gemene bijstandswet. De zittin gen zijn op dinsdag 14 februari, 10.00, 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur. Ook de voorzitter van gs hoort dinsdag een bezwaarde over bijstand. Om 9.45 uur verweert een in woner van Borssele zich. Vrijdag 17 februari, 10.00 uur, hoort de gs-voorzitter een inwoner van Tholen. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Niet langer een elitair clubje Het komend seizoen is met recht een nieuw seizoen voor het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Een nieuwe naam, een nieuw gebouw aan de Kuiperspoort 18 én uiteraard een aantal nieuwe cursussen. „Vroeger waren we een heel erg gesloten creativiteitscentrum", zegt coördinator Jackie Bon- gers. „De laatste jaren proberen we weer meer naar buiten te treden. Hoewel we toch altijd een brede opzet hebben gehad, hadden we de naam een eliteclubje te zijn. Dat is gelukkig ver leden tijd". Het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming werd per 1 janu ari van djt jaar opgesplitst in vier gemeentelijke stichtingen. Het MIKV is er daar één van. Een plaatselijke aangelegenheid dus. „Daardoor kunnen we beter in spelen op de behoeften van onze doelgroep", zegt stafdocente An neke van Dijk. „Het nadeel is dat we gezamenlijk meer en duurdere dingen konden ondernemen". Toch heeft het MIKV dit seizoen een behoorlijk breed cursuspro gramma. Zo begint er volgende week een toneelcursus voor jon geren vanaf 13 jaar. „Deze cursus richt zich op de problemen die binnen de groep heersen. Er is wel een programma, maar er is veel ruimte voor improvisatie", licht Anneke van Dijk toe. „Ook de volwassenen krijgen een ge richte training om de stem in hun lichaam te gebruiken. Daarnaast komen zaken als regie aan bod, zodat ze ook weten wat dat in houdt". Voor ouderen heeft het MIKV de cursus 'Wat is ritme - wat is beweging?'. Onder bege leiding van docenten drama, ke ramiek en tekenen/schilderen trachten de cursisten dit thema in taal, tekeningen, schilderijen en foto's uit te beelden. Ondanks de recente balletzaalpe- rikelen gaan de danscursussen gewoon door. Kinderen vanaf vier jaar kunnen al op de algeme ne dansante vormingscursus te recht. Naast klassiek en jazz speelt daarbij ook moderne dans een belangrijke rol. „Een heleboel dansers, zelfs de docente, komen hier al vanaf hun vierde jaar", vertelt Jackie Bongers. „Dat is een sterke kant van deze afde ling, dat mensen door gaan. Vo rig jaar is er ook weer iemand toegelaten tot de Dansacademie in Rotterdam". Wat algemene kunstzinnige vor ming betreft werkt het MIKV nu ook meer samen met andere cul turele instellingen. Samen met Uit in Zeeland verzorgt de stich ting dinsdag 28 februari een le zing over de geschiedenis van het theater. Dit ter voorbereiding op het stuk dat de Internationale Nieuwe Scène woensdag 8 maart in de Middelburgse Stads schouwburg op de planken zet. De excursie naar de Cobra tentoonstelling van vorig jaar no vember beviel zo goed dat het MIKV elk voor- en najaar een cul- trurele dagtocht met bijbehoren de lezing gaat houden. Ook na afloop van de cursus kunstbe schouwing wordt bij voldoende belangstelling een excursie ge maakt. Wie meer wil weten over de MIKV-cursussen, die bijna al lemaal volgende week van start gaan, kan bellen naar Jackie Bon gers, 01180-34711. i 'j i I I i i I 11 1 apllwif Jackie Bongers en Anneke van Dijk voor het nieuwe pand. Ook het Instituut voor Kunstzin nige Vorming Vlissingen begint vanaf maandag 13 januari met een aantal nieuwe cursussen. Het korte cursusaanbod bestaat uit de cursussen Kijken naar kunst. Sieraden maken. Fotogra fie en vormgeving, Bloemsier- kunst en een workshop Grafiek. Bij Kijken naar kunst staat de Ne derlandse moderne kunst cen traal. Het accent ligt op de schilder- en beeldhouwkunst van de negentiende en twintigste eeuw. De theorielessen worden aangevuld met een excursie. Sie raden maken richt zich vooral op de ontwikkelingen van de afgelo pen tien jaar. Er wordt gewerkt met aluminimum, perspex, zilver en hout. De deelnemers van de curusus Fotografie en vormgeving ont wikkelen door instructieavonden, diaseries en gezamenlijk fotogra feren een persoonlijke onder werpskeuze. In de workshop Grafiek worden etsen, zeefdruk ken, lino- en houtsnede en taai- drukken behandeld. Een folder met meer informatie is verkrijg baar bij de Culturele Raad Vlissin gen, Badhuisstraat 104, Vlissingen, telefoon 01184-14928. Novib/Gast aan Tafel. Antwoordnummer 10710 1201 WB Den Haag Het stond in de Faam/de Vlissin- ger van vorige week al aangekon digd: maandag 13 februari is de laatste kans om The Young Verdi van The New London Chorale be luisteren. Nu Madeline Bell heeft aangekondigd uit de groep te stappen, is het ook meteen de laatste kans om haar bij Tom Par ker's The New London Chorale in actie te zien. Het concert begint om 20.15 uur in de Zeelandhallen in Goes. Bell zong tien jaar bij The New London Chorale. Samen met Vic ky Brown, Tom Parker en Gordon Neville maakte ze furore met pro- dukties als The Young Messiah en The Young Amadeus. Ook The Young Verdi bleek een over weldigend succes. Tom Parker bestudeerde voor deze produktie ruim twee jaar de opera's van Verdi. Libiamo ne lieto calici uit La Traviata zette hij om in Almost a memory, van de triomfmars uit Aida maakte hij Anthem for the world. Zo werd The Young Verdi niet alleen aantrekkelijk voor de operafans, maar ook voor de popmuziek-liefhebbers. Aan de produktie werkt een groot symp- honieorkest, een ritmegroep en een honderdvijftig man sterk koor mee. De fotografen Sophia van den Heuvel, Cor Teenstra en Pieter van Oudheusden exposeren hun werk van vrijdag 10 februari tot donderdag 9 maart in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Het werk van Sophia van den Heuvel is voornamelijk geënt op persoonlijke gebeurtenissen en ervaringen. Centraal thema in haar werk is het grensgebied van leven en dood. Cor Teensma en Pieter van Oudheusden tonen een serie foto's, gemaakt in een leeg en verlaten zwembad. De beelden zijn opgezet als 'stills' uit een film. De opening van deze tentoonstel ling wordt vrijdag 10 februari om 17 uur verricht door prof dr Cees Hamelink, hoogleraar internatio nale communicatie in Am sterdam. t Woningen bij Ten Anker, Tholen Eén van de 'stills' op de expositie.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 13