Laatste kans voor The Young Verdi Julia Loko in De Piek 'Kunst draait voornamelijk om geld' GELEZEN Zusterliefde in de praktijk Bach en Broccoli Expositie Turkse handwerken Afsluiting Festival de Oriënt Jaarlijkse uitvoering ONDA-Ritthem 2 T/M 8 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND MOEITE MET OPZETTEN VAN JONGERENGROEP Concert BZN: uitverkocht WIM DE MAAT, KUNSTENAAR/RESTAURATEUR DE KUNSTENAAR GESPROKEN Wi KINDER BOEKEN Woensdag 1 februari 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER ife ig? lïï IM lïï 10* lïï lïjf Heemkundige Kring groeit als kool Het lukt de Heemkundige Kring Walcheren niet echt om een jeugdgroep van de grond te krijgen. In het septembernummer van De Wete (het periodiek van de kring) deden twee leden een oproep. In het laatste nummer meldt de redactie dat het aantal aanmeldingen maar magertjes is. Daartegenover groeit de kring enorm, meldt blad nummer één van 1989. In het laatste kwartaal van 1988 groeide de Walcherse oudheidkundige vereniging met twintig leden naar 1170. En met zo'n achterban vallen nieuwe ini tiatieven als rijpe appels van de boom. Zo wordt begonnen met een Walcherenreeks, boekjes die oude vertelsels bundelen. De boekjes worden genummerd. Dat is een verkoopargument, rede- -neert het bestuur. Want wie nummer één heeft, wil ook wel licht de volgende nummers uit die reeks bezitten. Overigens komt de Walcherenreeks in de plaats van de zogenaamde 'gele boekjes'. De Wete nummer één 1989 besteedt aandacht aan de wijze waarop het geboefte op het Wal cherse platteland werd aange pakt sinds de zestiende eeuw door de Roode Roede. Onder de titel 'Jodocus' verhaalt C.I. van Nieuwenhuyzen in Walchers dia lect en verder vermeldt L. Min- derhoud cijfermatig hoeveel vrouwen in de Zeeuwse plaatsen en bejaardenhuizen nog in dracht gekleed gaan. Arnemuiden is daarbij koploper met 171, gevolgd door Westkapelle met 156. Jan Luteijn verhaalt over de bekende componist Jan Morks en diens relatie met het Middelburgs Mu ziekkorps. Jan Morks komt trouwens nog eens terug in De Wete. Onder de titel 'Laat het De Wete weten' - een soort vraagbaak voor de le zers - vraagt I.V.A. van Aartsen uit Rotterdam om een foto van een concert van het Middelburgs Muziekkorps op het Abdijplein. Onder leiding van Jan Morks werd daar op zondagochtend ge concerteerd, voor de kerkdienst. „Tijdens de muziek was het doodstil", schrijft Van Aartsen, geboren in Vlissingen. „Er mocht namelijk niet gelopen worden. Het geheel was een plaatje waard, maar jammer genoeg heb ik er nooit een foto van gezien". Hoe Walcheren wordt gezien door een Engels brilletje, maar dan in 1809, daarover schrijft G.J. de Rooij. „Elke vierkante ki lometer van Walcheren is door gesneden door sloten en watergangen, waarop men erg trots is en die voor allerlei doelen worden gebruikt", meldden de Engelse onderzoekers per brief. De Wete is een blad vol wetens waardigheden. Dat de Heemkun dige Kring zoveel leden heeft, zal voor een belangrijk deel komen door de schat aan informatie die Vorig jaar was 'The Young Verdi in concert' goed voor ruim 55.000 bezoekers. Maandag avond 13 februari vindt dit muzi kale spektakel met The New Lon don Chorale met als solisten Madeline Bell, Vicki Brown, Gor don Neville en Tom Parker, plaats in de Zeelandhallen in Goes. De solisten van The Young Verdi. Niet alleen een primeur voor Zee land, maar tevens een afscheid. Het gaat hier om een Hextra tournee en omdat de solisten van The New London Chorale in de hele wereld drukke verplichtingen hebben is het ook de laatste kans om The Young Verdi nog in een live-uitvoering mee te maken. Eindelijk is het er dan van geko men: een optreden van Julia Lo ko in De Piek in Vlissingen. Samen met haar band is deze Molukse schone van plan om op zaterdag 4 februari de zaal volle dig plat te spelen, dus dat belooft wat. Overigens is Julia Loko niet de eerste de beste. Eén van de Julia Loko met band. oprichters van de groet) Cheyen ne, actief lid van de Rainbow Train onder leiding van Hans Ver meulen, winnares van het Knok- ke Festival 1985, drie singles in de tipparade en verder nog een aantal duetten met 'bekende' zangers. Het concert in de Piek begint om 22 uur en het is niet onverstandig om alvast te re serveren. Utó UP j De brt-n ww'- in De Wete is te vinden. Sommi ge verhalen zouden echter wat toegankelijker gemaakt kunnen worden. Ingewikkeld taalgebruik is niet nodig. Voorbeelden van verhalen in de laatste uitgave wil len we niet geven. Het zou on rechtvaardig zijn om de goedwillende auteurs in De Wete onderuit halen. De redactie zou echter kunnen overwegen om verhalen die qua taalconstructie niet echt toegankelijk zijn voor gewoon geïnteresseerde lezers - en dat zal toch het grootste deel van de leden zijn - te herschrij ven. Niet echt veel werk, denken we. In De Wete staat telkens een aantal leuke tekeningen. Ad Hanneman Karin Starmans en Conny Ligthart-Schenk spelen zondag 12 februari in de Piek in Vlissin gen 'Zusterschap', een eenakter, geschreven door Ans Schilders. Na een val van de trap wordt Lie- ke verzorgd door haar zus Gem ma, die zich voor het ongeval verantwoordelijk voelt. Door de sterk uiteenlopende karakters van beide dames wordt het be grip 'zusterliefde' ernstig op de proef gesteld. De voorstelling be gint om 16 uur. In Bach en Broccoli zit de ver stokte vrijgezel Jonathan opge scheept met het energieke weesmeisje Fanny en haar stink dier Broccoli. De boekhouder, die zich in alle rust wil voorbereiden op een belangrijke Bach- orgelwedstrijd, kan hun rumoeri ge gezelschap niet waarderen. Woedend vertrekt Fanny naar een pleeggezin. Zou Jonathan tot inkeer komen? De film is te zien in het Schuttershoftheater. Het concert dat Nederlands meest vermaarde popgroep BZN zaterdag 11 februari in sporthal Baskenburg in Vlissingen geeft is volledig uitverkocht. Trouwens, dat was het maanden geleden al. Duidelijk een teken dus, dat de groep èn polulair is èn dat deze band naar Zeeland halen een goede keuze is geweest van de 'privé-organisatoren'. ledereen kent de bandleden natuurlijk al, maar nog even voor die groep die het absoluut nog niet weet: Ca- rola Smit en Jan Keizer (zang). Jan Tuyp (basgitaar), Dick Plat (toetsen), Dirk van der Horst (gi taar) en Jack Veerman (drums). BZN. Het valt in deze barre post-BKR tijden voor veel kunstenaars niet mee om het hoofd boven water te houden. Zeker, 'top- kunst' gedijt wel, maar ook on der die kleine toplaag wordt kwalitatief goede kunst ver vaardigd. Vaak ontbreken de middelen echter: een mate riaalkostenvergoeding, subsi dies (bijvoorbeeld voor de huur van een atelier), goede op drachten en aankopen door overheid en bedrijfsleven. Daardoor zakken nogal wat kunstenaars beneden een bestaansminimum of houden zich slechts met moeite en veel creativiteit op de been. Zoals de jonge Middelburgse kunstenaar Wim de Maat, die momenteel vooral als restaura teur werkt. „Financieel is het erg moeilijk als vrij kunstenaar te werken, daarom ben ik te genwoordig veel met restaura ties bezig". Eigenlijk kreeg Wim de Maat (St.-Jansteen 1957) de kunst met de paplepel ingegoten. Zijn vader schilderde (als hobby) en nam de kinderen regelmatig mee naar musea. Toen Wim nog op de middelbare school zat ging hij al naar een acade mie: hij volgde lessen modelte kenen in St.-Niklaas. Van 1978 tot 1981 studeerde hij aan de kunstacademie St. Lxicas in Gent. „Haast van nature richt te ik me op België. Mijn moe der komt er trouwens vandaan, dus misschien vandaar", zegt Wim. Na St. Lucas ging hij naar de Koninklijke Academie, even eens in Gent, waar hij zich een jaar in grafiek specialiseerde en bovendien een tweejarige restauratieopleiding volgde. Wim: „In België zijn de docen ten, ook aan een 'gewone' aca demie nogal goed in technieken. Men gaat er uitge breid op materiaalkennis in. Toen ik in Gent woonde werkte ik veel samen met een vriend die bronsgieter was. Daaruit re sulteerde een serie 'portretten': koppen in brons en leisteen". Bij deze portretten en eveneens bij Wims schilderijen van mensfiguren, die aan fresco's doen denken, gaat het om de afstand tussen mooi en lelijk. Koppen die 'mooi van lelijk heid' kunnen zijn. „Hoewel niet direct in mijn werk terug te vin den acht ik kunstenaars als Jo seph Beuys en Yves Klein heel belangrijk. En ook Giacometti, waarvan je misschien nog wel invloeden in mijn werk kan, bespeuren. Daarnaast heb ik grote waardering voor oude kunst. Dat is het leuke van restauratie. Je kijkt ook eens naar de achterkant van een schilderij, naar de werkwijze van een kunstenaar. Je leert daar veel van". Wim de Maat gaat bij restaura ties uiterst nauwgezet te werk. Het schilderij moet er namelijk wel oud uit blijven zien. Er moet niet te veel worden afge haald en ook niet te veel aan worden toegevoegd. Restaura ties dienen verantwoord te zijn, vindt hij. Als retaurateur werkt Wim free-lance voor het Zeeuws Museum. Daar is hij momenteel onder meer bezig met schilderijen van de beken de kunstenaarsdynastie Schütz. Vanwege het restaura tiewerk blijft er, zoals gezegd, weinig tijd over voor vrij werk. Toch heeft Wim de Maat de af gelopen jaren wel tentoonstel lingen van zijn werken gehad (in het Zeeuws Kunstenaar scentrum toonde hij grote, krachtige doeken, leisteen en glas, december 1987 - januari 1988; ironische werken, onder de titel 'Poging tot interieurver betering', op de veerboot Vlissingen-Breskens, juli- augustus 1988; een ten toonstelling in Assenede (Bel gië) in augustus-september 1988, en al eerder exposities in Gent en Clinge). „Kunst draait voornamelijk om geld. Dat merk ik ook bij mijn restauratie werk. Maar kunstwerken zijn daar eigenlijk niet voor ge maakt. De ironie is dat je an derzijds, als kunstenaar en als restaurateur, toch van geld af hankelijk bent...". Het blijft dus een vicieuse cirkel. Peter Sijnke. MIDDELBURG Rabobank (hoofdkantoor Langevie- le, Hal). Fons Bal, konkrete schilde rijen. Tijdens openingsuren van de bank. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) Hansje den Hollander, vrouwenfiguren in marmer, steen en hout, Liesbeth Binkhorst, teke ningen. Het holografie Museum (Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Ed Toorenburg, Toto Frima. Eduard Bergman, gezamenlijk experiment. (Vanaf 4 februari). Di. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte, Aange kondigd, geafficheerd, aangeplakt, Zeeuwse affiches (vanaf 7 februa ri). Hal begane grond: Eric Carle, tentoonstelling van het werk van de Amerikaanse schrijver en illustrator Eric Carle, (t/m 6 februari). Turkse handwerken, (vanaf 6 februari). Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Kunst boven water, project geschiedschrijving over de schilders: D. de Potter, H. Metsers, K.J. Huineman, G. van Fastenhout en D. Jaspers, schilde rijen. Openingstijden Zeeuwse Bibli otheek t/m 5 februari. Zeeuws Documentatiecentrum (Kousteensedijk 7). Luchtwachttorens in Zeeland. Zeeuws Museum (Abdij 3).Bekroonde ontwerpers 2. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. Balans 17 Van der Ven, tekeningen, schilderijen, pastels. Wo. do. vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. De Vleeshal (Markt.Boezem, 'degli uccelli'. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. NEELTJEJANS Ir. J.W. Tops-Huis. Schouwen- Duiveland, foto's Beppy Everaers, fotografiën. Wo. t/m zo. van 10 tot 1 7 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin- vlietweg 6). Duimelijntje. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en in se kt en. Zo. t/m za. van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als the ma 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor ie dereen. Café Soif Model X 3, werken van Hooy, Ter Keurs, Veurnink. Tijdens openingsuren. De Gevangentoren (Boulevard de Ruyter 1A). Guido Jansen, olieverf- werken. Galerie Bellamy 19 (Bellamy 191. Jan Snoeck, keramische schalen en een serie wandkleden. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. (t/m 8 februari) Art-titude (Singel 14). A/bert Ver burg. Dagelijks van 8 uur tot 23 uur op afspraak. In de hal van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is van maan dag 6 tot maandag 27 februari de tentoonstelling 'Turkse hand werken' te zien. De tentoonstel ling is een initiatief van de Stichting Etnisch Ondernemer schap en de Turkse Kulturele Ver eniging in Zeeland. De expositie is te bezichtigen tijdens de ope ningstijden van de bibliotheek. Het Festival de Oriënt in de Mid delburgse Kloveniersdoelen wordt afgesloten met concerten van de Japanse pianiste Kyoko Hashimoto vrijdag 3 februari en het Gijsbrecht van Aemstel Kwartet op zaterdag 4 februari. Beide concerten beginnen om 21 uur. Kyoko Hashimoto speelt werken van onder meer Toru Takemitsu, MakotO Mori en Akira Miyoshi. Het Amsterdamse Gijsbrecht van Aemstel Kwartet geeft een por tret van de componist Isang Yun. Yun studeerde cello en composi tie in Korea en Japan. Hij rondde zijn studie af in Europa en vestig de zich in Duitsland. Sindsdien geeft hij les aan de Hannover Mu- sikhochschule en is hij als profes sor in de compositie aan de Akademie der Kunste in Berlijn verbonden. VRIJDAG 3 FEBRUARI Speed-Metal formatie Donor, Bar American, Plein 1940-70, Middelburg, 20.30 uur. The Depp River Quartet, Ne derlandse Close Harmony Groep, Blues, Dorpshuis, Wis- senkerke, 20 uur. Tropenjaren, tragi-komedie Theatergroep Split, Vestzak theater, Bellamypark, Vlissin gen, 20.30 uur. Festival De Oriënt, Kyoko Has himoto, piano. Kloveniersdoe len, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 21 uur. Brassband Onda, uitvoering, in 'Ons Dorpsleven', Ritthem, 19.30 uur. ZATERDAG 4 FEBRUARI Middelburgs Minitheater, mu zikale komedie 'Mooi Bruin', Verwerijstraat 53, Middelburg, 20.30 uur. Julia Loko, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. Festival De Oriënt, Het Gijs brecht van Aemstel Kwartet, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, 21 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Tarantella, opera voor kinde ren vanaf 6 jaar. Concertzaal, Middelburg, 15 uur. Een Fijn Span, klucht met o.a. Joop Doderer, Hans Boskamp en Maya Bouma, Stadsschouw burg, Middelburg, 20 uur. Jem Sessy, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI De Hoofdstad Operette, met 'Gasparone' van Karl Millöcker, de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. door Jan Smeekens Mooie plaatjes en heus een aan trekkelijk verhaal, maar veel prentenboeken heb je na één keer wel gezien. (Kinderen den ken daar anders over) GORILLA van Anthony Browne behoort tot de weinige, die zich in je le ven dringen en je een tijd niet met rust laten. Het mooi uitge geven boek verscheen in Enge land en Amerika al in 1983 en is nu een van de verrassingen uit de najaarsaanbieding van D.H. Gottmer/H.J.W. Becht. Anne weet alles van gorilla's, die ze in het echt evenwel nog nooit gezien heeft. Het enige dat ze van haar vader vraagt - een dagje naar de dierentuin - komt er nooit van, omdat hij het altijd veel te druk heeft. De speel goedaap waarmee hij haar op haar verjaardag een plezier dacht te doen, slingert ze boos en teleurgesteld in de hoek. Dan droomt ze 's nachts haar vu rigste wens, die de volgende dag werkelijkheid wordt. De illustraties bij het emotierijke verhaal zijn minutieus getekend, opvallend van kleur en vooral heel plezierig om naar te kijken, omdat ze ook nog vol zitten met geestige details. En overal waar hij gorilla's kwijt kon, tekende Anthony Browne ze. Wat oude re kinderen met veel kijkervaring zullen er ongetwijfeld Superman in herkennen. King Kong, Char lie Chaplin, het vrijheidsbeeld en misschien zelfs John Wayne, Mona Lisa en een vroege Van Gogh. Wat 'Gorilla' echter zo bijzonder maakt is, wat aan het verhaal vooraf gaat maar niet verteld en getekend werd. Er moet in het leven van Anne en haar vader iets buitengewoon onaange naams gebeurd zijn. En het heeft te maken met Anne's moeder over wie met geen woord gerept wordt. De kraakheldere keuken waar vader en dochter ontbijten laat zien dat ze daar in ieder ge val niet gemist wordt. Maar wat trekt Anne zo aan in zulke impo sante dieren als gorilla's; waar om heeft haar vader nooit er gens tijd voor; wat heeft hem zo verdrietig gemaakt dat hij daar met haar niet over kon praten? Elke aandachtige kijker zal zijn (haar) eigen antwoorden beden ken, en geen komt er met af standelijke verbazing van af. Wie denkt dat dit door Clara Hil- len vertaalde boek slechts aan een heel beperkte groep kinde ren besteed is, vergist zich. An ne's troostrijke droom, de visue le grappen en het hoopvolle slot zorgen er voor dat ieder kind er op zijn eigen niveau gelukkig mee zal zijn. Gorilla door Anthony Browne. Vertaling Clara Hillen. Uitgeverij J.H. Gottmer/H.J.W. Becht, Bloemendaal. Prijs f 18,90. DONDERDAG 2 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen, 'A fish called Wanda' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen 'Wil low' 20 uur. "Grand theater Goes, 'Who fra med Roger Rabbit' 20 uur. "Electro Middelburg, 'Bright Lights', 'Big City' 19 uur. "Schuttershoftheater Middel burg, 'Distant Voices, Stil lives' 20 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen, 'A fish called Wanda'19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 19 en 21.30 uur. "Grand theater Goes, 'Who fra med Roger Rabbat' 19 en 21.30 uur. "Electro Middelburg, 'Bright Lights, Big City' 19 uur, 'U2, Rattle and Hum' 21.30 uur. "Schuttershof theater Middel burg, 'Distant voices. Still lives' 20 uur, 'Dennis Potter: Track 29' 22.30 uur. 't Beest, Goes, The unbeerable lightness of being 20.30 uur. ZATERDAG 4 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 19 en 21.30 uur. "Grand theater Goes, 'Who fra med Roger Rabbit' 14, 19 en 21.30 uur. "Electro Midelburg, 'Bright Lights, Big City' 19 uur, 'U2, Rattle and Hum' 21.30 uur. "Schuttershoftheater Middel burg, 'Bach en Broccoli' 14 uur, 'Distant voices. Still lives' 20 uur, 'Dennis Potter: Track 29' 22.30 uur. ZONDAG 5 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen, Biosco- pera 'Macbeth' 11 uur, 'Moon- walker' 14 uur, 'A fish called- Wanda' 19 en 21.30 uur. "Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 14, 19 en 21.30 uur. "Grand theater Goes, Biosco- pera 'Le nozze di Figaro', 11 uur, 'Who framed Roger Rabbit' 14, 19 en 21.30 uur. "Electro Middelburg, 'Pippi in Takatoekaland' 14 uur, 'Bright Lights, Big City' 19 uur, 'U2, Rattle and Hum,21.30 uur. "Schuttershoftheater Middel burg, 'Bach en Broccoli' 14 uur, 'Distant voices. Still lives', 20.30 uur. MAANDAG 6 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen, 'Frank en Frey' 14 uur, 'A fish called Wanda', 20 uur. "Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 14 en 20 uur. "Grand theater Goes, 'Who fra med Roger Rabbit' 14 en 20 uur. •Electro Middelburg, 'Pippi in Takatoekaland' 14.30 uur, 'Bright Lights, Big City', 14 uur. "Schuttershof theater Middel burg, 'De Kommissaris', 20 en 22.30 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen, 'Moon- walker', 14 uur, 'A fish called Wanda' 20 uur. "Alhambra II Vlissingen, 'Wil low', 14 en 20 uur. "Grand theater Goes/Who fra med Roger Rabbit' 14 en 20 uur. •Electro Middelburg, 'Pippi in Takatoekaland', 14 uur, 'Bright Lights, Big City', 20.30 uur. "Schuttershoftheater Middel burg, 'Bach en Broccoli', 14 uur. Distant Voices, Still lives', 20.30 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI •Alhambra I Vlissingen, 'Frank en Frey', 14 uur, 'A fish called Wanda' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Wil low' 14 en 20 uur. "Grand theater Goes, 'Who fra med Roger Rabbit' 14 en 20 uur. "Electro Middelburg, 'Pippi in Takatoekaland', 14 uur, 'Bright Lights, Big City' 20.30 uur. "Schuttershoftheater Middel burg, 'Bach en Broccoli', 14 uur. Distant Voices, Still lives' 20.30 uur. ZONDAG 5 FEBRUARI "Alhambra I Vlissingen, 'Frank en Frey' 14 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI •Schuttershof theater Middel burg, 'Poppentheater Parabel' 14 uur. De brassband ONDA uit Ritthem houdt vrijdag 3 februari in 'Ons Dorpsleven' - eveneens in Rit them - haar jaarlijkse uitvoering. De uitvoering begint 19.30 uur.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 7