informatiepagina van de gemeente vlissingen Andere routes naar binnenstad Michiel en nog veel meer Sloebrug begin volgende week afgesloten Hebt u een open haard of allesbrander? M O If Groenewoud wordt vernieuwd P Ook beleidsvoornemen tot betaald parkeren Op kantoor, in de wachtkamer, thuis.... I Collecte I Route naar parkeergarage Spuikomweg Scheldestraat Badhuisstraat Aagje Dekenstraat Invoering Betaald parkeren Inspraak Zone 30 kilometer Uitvoering Maritieme afdeling Méér, veel meer Maar het Stedelijk Museum, ge legen aan het Bellamypark (nummer 19) heeft de bezoeker nog meer te bieden. Heel wat meer. Minstens zo interessant. Een uitgebreide collectie mun ten bijvoorbeeld. Daaronder be vinden zich ook exemplaren, die voorgaande jaren voor de Wal- cherse kust uit het wrak van 't In de vakantie Omleiding via Keersluisbrug Oranje borden Vertraging Uit, ook in het Vestzaktheater Tragi-komedie I Vergaderingen commissies Afsluiting straten in verband met bodemsanering De kever Even bijpraten met wethouder de Keijzer Wat is iepehout? Reorganisatie Nota ouderenbeleid Woensdag 1 februari 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIE L redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 «C te In de toekomst zal er betaald moeten worden om te parke ren in de Vlissingse bin nenstad. Ook zal de binnenstad anders bereikbaar worden, onder andere via de nieuw aan te leggen weg over de Spuikom. Deze weg vormt onderdeel van een nieuwe ver- keersstructuur. Het betaald parkeren en de nieuwe ver- keersstructuur zijn beleids voornemens van burgemeester en wethouders. Ze staan in een deze week ver schenen ontwerpraads- voorstel. Op het voorstel is inspraak mogelijk tot 1 maart aanstaande. Het college van b. en w. heeft zich bij haar voornemens laten adviseren door het adviesbu reau Grontmij te De Bilt. Voor wat betreft de invalsroute via de Paul Krugerstraat en de Bad huisstraat heeft dit geleid tot het handhaven van het verkeer in twee richtingen. Nieuw is echter eenrichtingsverkeer (van west naar oost) in het gedeelte van de Coosje Buskenstraat tussen de Spuistraat en het Betje Wolff- plein. Ook nieuw is het afsluiten van het oostelijk deel van de Glacisstraat aan de kant van de Badhuisstraat. De nieuw te bouwen parkeerga rage aan de Walstraat/Aagje De kenstraat kan in het voorstel van b. en w. worden ingereden via de Badhuisstraat-Aagje De kenstraat en worden verlaten via de Scheldestraat. Het inrijden van de parkeergarage, maar ook het oprijden van het naastliggen de Scheldeparkeerterrein, via de Scheldestraat willen b. en w. dus niet toestaan. De bus (lijn 104) willen b. en w. via de nieuwe Spuikomweg laten rijden en laten stoppen bij het Maritiem Instituut. De nieuwe weg over de Spuikom gaat lopen van de Koudekerkse- weg naar de Spuistraat. De weg moet zo worden aangelegd, dat zo weinig mogelijk ruimte van het terrein van de Spuikom in beslag wordt genomen. De weg krijgt tweerichtingverkeer voor auto's. Er komen geen fietspa den langs, met uitzondering van het wegvak Badhuisstraat- Kenau Hasselaarstraat. Met de nieuwe weg ontstaat een tweede toegangsweg naar de binnenstad. De eerste invalsrou te loopt via de Paul Krugerstraat. Daarbij hanteren b. en w. voor de omliggende straten een aantal uitgangspunten. Zo heeft de Scheldestraat in de visie van b. en w. alleen winkels op wijkniveau en moet de be voorrading daarvan hoofdzake lijk vanuit de straat zelf gebeuren (op de kop van de zijstraten). De straat is bedoeld als stedelij ke structuurweg ten behoeve van de ontsluiting van parkeer gelegenheid en van acht woonstraten. Voor het langzame De plek in de Badhuisstraat waar de Koudekerkseweg moet wor den doorgetrokken naar de Spui kom, in de richting van de Spuistraat (foto: Ruben Oreel). verkeer is de straat onderdeel van het zogenoemde primaire netwerk. Ook het openbaar ver voer wordt er, met drie lijnen, "afgewikkeld". Het parkeren in de straat is be doeld voor aanwonenden en voor winkelbezoekers. Voor deze straat willen b. en w. terughoudend zijn bij het toela ten van centrumvoorzieningen. De straat is een stedelijke struc tuurweg ten behoeve van de ont sluiting van parkeergelegenheden. De straat is echter ook onderdeel van een langzaam verkeer-route (primair net) en biedt ruimte aan het openbaar vervoer met drie lijnen in twee richtingen. De straat heeft echter ook een functie als mogelijke ontsluiting van het westelijke deel van de Glacisstraat. In de Badhuisstraat moet kun nen worden geparkeerd ten be hoeve van alle in de straat aanwezige winkels en bedrijven. Ook in deze straat willen b. en w. terughoudend zijn bij het toela ten van centrumvoorzieningen. Deze straat is een stedelijke ver- zamelweg voor parkeeraccom modatie en te bouwen woningen. Ook deze straat is on derdeel van de langzaam verkeer-route (primair net) en biedt tevens ruimte aan de bus (drie lijnen in twee richtingen). Het parkeren in deze straat wil len b. en w. alleen toelaten aan bewoners (in een parkeer garage). De hele nieuwe verkeerssitua tie moet gereed zijn als ook onder meer de nieuwe winkels in de Vlissingse binnenstad open gaan. Zoals het er nu naar uit ziet zal dat in de eerste helft van 1991 zijn. Op koopavonden en zaterdagen blijkt in de binnenstad een tekort van 575 975 parkeerplaatsen te zijn. Daar willen b. en w. iets aan gaan doen door onder meer het instellen van betaald parke ren zodra de nieuw te bouwen parkeergarage aan de Aagje De kenstraat in gebruik zal komen. Dit parkeerbeleid willen b. en w. voor de hele binnenstad gaan la ten gelden. Het zal echter wel zo zijn dat kort en (middel)lang par keren voor winkelbezoekers mo gelijk is. Ook het parkeren voor belanghebbenden, zoals bewo ners en zakelijk belanghebben den, zal geregeld worden. Het ontwerp-raadsvoorstel met de beleidsvoornemens van b. en w. is deze week toegezonden aan een groot aantal be trokkenen. Voor iedereen is echter inspraak op het voorstel mogelijk tot 1 maart as. Exemplaren van het voorstel, met een beschrijving van de inspraakprocedure, zijn gratis verkrijgbaar bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak in het stadhuis (telefoon 87337). De achterliggende "stukken" (zoals de rapportage van de Grontmij) liggen ter inzage bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (tele foon 87223). Waar kom je ze niet tegen: werken van Vlissingse kunste naars. Schilderijen, tekenin gen en plastieken bijvoorbeeld. Heel vaak komen ze uit de Kunstuitleen. De keus is er breed. Zodat, als de maxi mum leen-termijn van een half jaar om is, er meestal weinig problemen zijn om een ander passend werk uit te zoeken. U hebt daarvoor twee keer per week de gelegenheid. Op dins dag is de Kunstuitleen open van 10.00- tot 12.00 uur, van 13.30- tot 16.00 uur en van 18.00- tot 20.00 uur. Op vrijdag zijn de ope ningstijden: 10.00- tot 12.00 uur en van 13.30- tot 16.00 uur. De instelling is gevestigd in het souterrain van de openbare bi bliotheek (Lange Zelke 91). Tijdens de openingsuren zijn de medewerkers van de Kunstuit leen telefonisch bereikbaar via nummer 16864. Buiten die uren kunt u voor informatie terecht bij de Culturele Raad, tel. 14928. Klinkerbestrating van gevel tot gevel zonder trottoirs, "Amsterdamse metalen paal tje en passende lantaarns. Zo zullen het Groenewoud, de Le- pelstraat en de Dortsmansstraat er na de her inrichting uit komen te zien. Het plan voor de herinrichting is deze week aan de bewoners voorgelegd. Dat gebeurde al eerder, maar het plan is nu als gevolg van de ingekomen reac ties op enkele punten aan gepast. De belangrijkste aanpassing is dat de straten tot een zogenoem de "30 kilometer zone gaan be horen. Deze sluit aan bij de bestaande zones van de omge vingen van de Oude Markt en de Gravestraat. Overigens blijft daarbij het eenrichtingsverkeer zoals het nu is, behalve voor De huidige bestrating in het ge deelte van het Groenewoud tus sen de Walstraat en de Stenenbeer (foto: Ruben Oreel). (brom)fietsers. Ook de parkeer- mogelijkheden blijven zoals ze nu zijn. Het plan wordt deze maand be handeld tijdens vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand voor openba re werken en milieuhygiëne (maandag 13 februari, aanvang: 19.30 uur) en verkeer (donder dag 16 februari, aanvang: 16.00 uur). Vervolgens wordt het voor gelegd aan de gemeenteraad op donderdag 23 februari aan staande. Hierna kan met de uit voering van het plan worden begonnen. De uitvoering is voorzien in het tweede kwartaal van 1989. Michiel Adriaenszoon de Ruy- ter. Zonder veel twijfel is hij de bekendste admiraal die de Ne derlanden ooit hebben ge kend. Omdat 'ie hier geboren en getogen is betekent dat ook, dat Michiel de meest be roemde Vlissinger is. Er is in deze gemeente dan ook veel dat aan 'Bestevaer' herinnert. Zijn standbeeld op de naar hem genoemde boulevard bijvoor beeld. Dat 'uitkijkt' over de mon ding van de Westerschelde. Waar het scheepvaartverkeer en de daarmee verbonden activitei ten van de loodsen een altijd wisselend beeld geven. Niet ver van het Keizersbolwerk, waar het beeld van De Ruijter staat, ligt het Bellamypark. Daaraan staat het Stedelijk Museum. Dat onderdak biedt aanmateriaal over Michiel èn 'het gebeuren' op de Westerschelde. Wat te denken van een 'rondje boule vard' en daarna een bezoek aan het museum? Daar krijgt u een 'ander zicht' op de geschiedenis van de scheepvaart, die zo nauw verweven is met de historie van Vlissingen. Al was het alleen maar dankzij de vele modellen van schepen, die er de afgelopen eeuwen ge varen hebben. Gemaakt met vakmanschap, tot in detail. Net als de maquette van de Wester schelde, die onder meer een beeld geeft van de activiteiten van het Loodswezen. Over modellen gesproken, op de deel-expositie over Michiel de Ruijter ontbreekt een kopie van diens vlaggeschip 'De Zeven Provinciën' natuurlijk niet. Net- zomin als schilderijen van en voorwerpen over deze admiraal. Het model van 'De Zeven Provin ciën', het vlaggeschip van Michiel de Ruijter. Vliegent Hert werden opgevist. Allerlei andere voorwerpen uit die koopvaarder zijn natuurlijk ook in het Vlissingse 'Stedelijk' uitgestald. En wat dacht u van de uitgebreide collectie oude te gels? Volgende week kunnen heel wat scholieren genieten van de voorjaarsvakantie. Dan zal regelmatig de vraag weerklin ken: "wat zouden we eens kunnen gaan doen". Een van de antwoorden: naar het mu seum. U bent er welkom! Dat blijkt ook uit het feit dat het museum in de voorjaarsva kantie extra open is. Zaterdag en zondag kunt u er terecht tussen 13.00- en 17.00 uur. Door de week is de deur gast vrij voor u geopend tussen 10.00- tot 17.00 uur. Wat let u? In de loop van zondag wordt de Sloebrug afgesloten voor het wegverkeer. Dit, in beide rijrichtingen. De afsluiting duurt tot dinsdagmorgen. Al leen (brom)fietsers en voet gangers kunnen overdag, van 07.00- tot 23.00 uur, de brug over. In de 'kleine uurtjes' zul len ook zij 'een eindje om' moeten. De afsluiting houdt verband met onderhoudswerk aan de spoor wegovergang. Dat wordt uitge voerd door de Nederlandse Spoorwegen. De gemeente zorgt voor de afzettingen en de omleidingsborden. De tijdelijke afsluiting van de Sloebrug zal op de wegen die er naar toe leiden, met oranje bor den worden gemeld. De omlei dingsroutes zullen daar ook op aan worden gegeven. Het ver keer dat, komend vanaf de snel weg, richting Vlissingen wil wordt omgeleid via de Veerha- venweg en de Keersluisbrug. De (vracht)auto's die, komend over de Sloeweg, richting Oost- Souburg/snelweg willen, zullen ter hoogte van de Nieuwe Vlis- singseweg gedwongen worden de Sloeweg te verlaten. Ook hier voert de omleiding, in omge keerde volgorde, via de Keersluisbrug en de Veerha- venweg. Dagelijks passeert een grote hoeveelheid verkeer de Sloe brug. Al die (vracht)auto's zullen volgende week om moeten rij den via grotendeels smallere wegen. Mèt stoplichten en een brug die regelmatig open gaat. Weggebruikers doen er dan ook goed aan rekening te houden met vertragingen, zeker tijdens de spitsuren. Mogelijk kan, als u bijvoorbeeld in Paauwenburg woont, een 'ommetjé via Middel burg wel zo vlot gaan! Overigens zullen deze week al voorbereidende werkzaamhe den worden verricht. (foto Joh an Murre) Adriaan van Dis publiceerde, in 1985, 'Tropenjaren'. Theater groep Split zet het op toneel. Op een wijze, die het profes sionele werk benadert. Want al zijn het amateurs, de leden van 'Split' gaan allesbehalve amateuristisch te werk. Kwali teit van Zeeuwse bodem. Tropenjaren' toont de confronta tie van twee halfbroers. Vijftien jaar hebben ze elkaar niet gesproken. Dan trekt de ene, Vic, tijdelijk in bij de ander, Paul. De eerste leidt een heel ander leven dan de tweede, wiens le ven een strak doorgevoerde or dening kent. Als hun moeder hen bezoekt, blijkt hoe definitief hun vader(s) in het voormalige Nederlands-lndië het leven van beide broers bepalen. Vrijdag komt 'Split' met 'Tropen jaren', en onder regie van Em mie Langenberg, naar Vlissingen. De voorstelling in het Vestzaktheater begint om 20.30 uur. Toegang kost f 15,--. Eigenaren van een CJP of Pas 65 betalend 11,50. Kaartjes zijn nu al verkrijgbaar bij de VVV aan de Nieuwendijk. Vanavond (woensdag) verga dert de vaste commissie van advies en bijstand voor de de tailhandel. De aanvang is om 19.30 uur. Volgende week dins dag, 7 februari, komen weer twee commissies bijeen. Het zijn die voor volksgezondheid (aanvang: 17.00 uur) en voor ruimtelijke ordening (aanvang 19.30 uur). Alle drie de vergaderingen wor den gehouden in het stadhuis Ze zijn zijn openbaar, dus ook voor u toegankelijk. Er is spreek recht voor bezoekers. De verga der"stukken" liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Maandag is begonnen met het afgraven van verontreinigde grond aan de Van der Helst- laan. In verband daarmee is een deel van deze straat, tus sen de Albert Cuijplaan en de Jan van Goyenlaan, afgesloten voor alle verkeer in beide rich tingen. Bovendien is er geen doorgaand verkeer mogelijk over de Albert Cuyplaan, tus sen huisnummer 47 en de Van der Helstlaan. De bovenstaande ver keersmaatregelen zijn maan dag ingegaan. Ze duren tot ongeveer 10 maart as. Dat geldt ook voor het onbeperkte parkeerverbod dat is ingesteld voor de Van der Helstlaan, tus sen de Irislaan en de Bea- trixlaan. Hebt u een open haard of een allesbrander? En stookt u die ook met boomstronkjes? Kijk dan de voorraad hout nog eens goed na. Vooral het iepe hout. Dat kan namelijk een bron zijn van de gevreesde ie peziekte. Dat is een gevaarlijke schimmelziekte, die in Neder land al miljoenen van de fraaie iep heeft gedood. Met, in het verlengde daarvan, vaak een aantasting van het stads-, dorps- of landschapsbeeld! De iepeziekte wordt overge bracht door de iepespintkever. Dit insect draagt schimmelspo ren, die de dodelijke aantasting van de iepen veroorzaken. Het beestje is gewoon eitjes onder de bast van (alleen) iepen te leg gen. De larven, die uit die eitjes tevoorschijn komen, maken een typisch gangenstelsel onder de schors. Ze ontwikkelen zich tot kevers, die ook met schim melsporen besmet zijn. Zijn ze schors -golf-bandjes 'Schillen' jaar-ring eenmaal volwassen, dan vliegen ze uit. Het reisdoel: iepen. Ook op Vlissings grondgebied staan vele iepen. De afdeling be plantingen doet haar best om (verdere) aantasting daarvan te voorkomen. Zij kan dat echter al leen met resultaat doen als ke ver en schimmel bij de bron worden bestreden. Daarvoor 1. Met schimmelsporen besmette kever legt eieren onder de bast van gevelde iepen. De Stichting Vogelopvang Wal cheren heeft van burgemees ter en wethouders vergunning gekregen voor een collecte. Deze mag worden gehouden in de periode 6- tot en met 10 fe bruari. Bij het verlenen van de vergun ning hebben b. en w. verschillen de voorwaarden gesteld. Natuurlijk moet de bus goed zijn afgesloten, zodat 'ie niet zomaar kan worden geopend. Boven dien dienen de collectanten een legitimatiebewijs bij zich te heb ben. Dat is pas geldig als er een politiestempel op staat. Daar naast hoort er op te staan: - de naam en het adres van de collectant(e); - het tijdvak waarin de inzame ling wordt gehouden; - de leeftijd van de collectant(e), overigens minimaal zestien jaar moet zijn. 2. Keverlarven maken een ty pisch gangenstelsel onder de schors. De larven ontwikkelen zich tot kevers die ook met schimmelsporen besmet zijn. heeft deze afdeling de medewer king van burgers nodig. Want een belangrijke bron wordt ge vormd door de stapeltjes brand hout, die naast woningen staan. Ligt daar iepehout tussen, dan kan de kever dat gebruiken als 'broedplaats'. De vele nakome lingen kunnen zich vandaar ver spreiden en gezonde iepen aantasten. Misschien ook wel bij u in de straat. 'Kappen' is dan vrijwel altijd de enige oplos sing.... Dat betekent niet dat het iepe hout in uw voorraad brandhout opeens waardeloos wordt. Er is namelijk een eenvoudige oplossing: het verwijderen van de schors. Dat ontneemt de kever namelijk z'n noodzakelij ke bescherming. En hoe min der veilige plekjes het insect heeft, hoe kleiner kans op voortplanting. Dat 'schillen' van de schors kunt u het beste zo snel mogelijk doen nadat de iep is geveld. Is de schors eenmaal gedroogd, dan is ze namelijk moeilijk te verwijde ren. In dat geval is het zaak het hout direct binnen te brengen en als eerste te verbranden. Gelukkig is iepehout vrij goed te herkennen. Het zaagvlak - de dwarsdoorsnede - toont tussen de jaarringen 'golf-bandjes'. De 3. Uitgevlogen kevers besmetten gezonde iepen. illustratie bij dit artikel geeft daar een indruk van. Twijfelt u deson danks of er iepehout tussen uw haardhout zit? Neemt u dan even contact op met de afdeling beplantingen (Zaaihoekweg 1; tel. 13902.) Vanaf 1977 wordt al campagne gevoerd om de iepeziekte te bestrijden. In 1986 en 1987 was, mede daardoor, het ver lies aan waardevolle iepen minder dan 1%. Met een ie ders hulp kan er voor worden gezorgd dat het verlies zo laag blijft! Ik heb u de vorige keer in deze rubriek al gemeld dat er in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) nogal wat veranderingen op komst zijn. Het ministerie van onderwijs dwingt ons ook bij het mbo tot schaalvergroting. Dat is vastgelegd in enkele nieuwe on derwijswetten, zoals de Wet sec torvorming en vernieuwing in het middelbaar beroepsonderwijs, de Wet cursorisch beroepsonder wijs en de Wet contractonder wijs. Belangrijke uitgangspunten zijn dat scholen minimaal 600 leerlingen moeten tellen en dat er korte en lange opleidingen moe ten worden gegeven. Dat bete kent dat er fusies tussen scholen moeten plaatsvinden. Een be langrijk gegeven bij dit alles is de tijdsdruk: voor 1 juni as. moeten wij bij het provinciaal bestuur een aanvraag indienen dat wij op ba sis van de nieuwe onderwijswet- geving in aanmerking willen komen voor de toewijzing van een mbo-instituut. Een fusie tus sen de beide gemeentelijke scho len MTS en MDGO is zonder meer noodzakelijk om de laatst genoemde te laten voortbestaan. Het bestuur van de Streekschool Zeeland heeft in beginsel beslo ten aan deze fusie mee te doen. Daardoor kan ook aan de voor waarde van lange en korte oplei dingen en cursorisch onderwijs worden voldaan. Niet uitgesloten is dat ook andere scholen op Walcheren nog aan verdere fu siebesprekingen zullen deelne men. Ik vind dat erg belangrijk: voor het onderwijsaanbod op Walcheren is de vorming van een scholengemeenschap met zo veel mogelijk opleidingsmogelijk heden van groot belang. Inmiddels heeft de gemeente raad vorige week de intentiever klaringen voor de fusies bekrachtigd. Het gemeentebestuur is een van de grootste werkgevers in Vlissin gen. Om de taken van de ge meentelijke overheid goed uit te kunnen voeren is een efficiënt en klantvriendelijk werkend appa raat een vereiste. Af en toe vergt dat een bijstelling van de organi satie. We zitten bij de gemeente midden in zo'n reorganisatiepro ces. Voor de zomer moet er een eindresultaat op tafel liggen. Als college van b. en w. constateren we een grote inzet van alle bij dit proces betrokkenen. Want dat is het bijzondere: we doen het ge zamenlijk, het college, mét het management, mét de medewer kers, onder begeleiding van een adviesbureau. Waar dit soort pro cessen nogal eens tot onenig heid kunnen leiden stel ik tot mijn genoegen vast dat het bij ons tot nu toe in harmonie en eensge zindheid verloopt. En zo moet het ook, want het doel is voor iedere deelnemer hetzelfde: een goede organisatie die garantie biedt voor plezier in het werk. Niet al leen nu, maar ook voor de toe komst. Om de rechten van de medewerkers in de fase van de invoering van de reorganisatie vast te leggen is een Sociaal Sta tuut gemaakt dat aan de ge meenteraad ter vaststelling zal worden voorgelegd. Voorop staat dat de reorganisatie zal plaats vinden zonder gedwongen ont slagen. Doel is namelijk kwaliteitsverbetering en niet het terugbrengen van de formatie! Eén van de belangrijkste uit gangspunten in het ouderenbe leid voor de komende jaren is dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blij ven wonen. Dat vergt aandacht voor huisvestingsmogelijkheden, hulp en zorg (waaronder maaltijd- en dagverzorging), edu catie, voorlichting, sociaal- cultureel werk, enz. Om dat be leid naar iedereen toe goed dui delijk te maken is het vastgelegd in de nota ouderenbeleid 'Oude ren op weg naar 1992..." die bin nenkort beschikbaar komt. Op die nota is een inspraakprocedu re van toepassing. Hoe die er uit ziet kunt u tegen die tijd op deze pagina lezen. Na verwerking van de inspraakreacties zal het colle ge de nota ter vaststelling aan de gemeenteraad aanbieden. 4

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5