informatiepagina van de gemeente vlissingen Aanpak situatie Paau wen burg zuid-oost IVerbeter uw eigen woning I Rare jongens r f. iJan Snoeck Rapport aangeboden I Commissies vergaderen redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Oplossingen Volkshuisvestingsplan Stimulerend Aanvragen voor 1989 Commissie Sportbelangen Slopen? Informatie bewoners IUit, ook in het Vestzaktheater Bestuurscommissie 'Swanenburgh' Projectgroep binnenstad Striptekenen voor scholieren Abri wordt verplaatst Aanmelding Wat ligt ter inzage? Piano- en cello-recital Subsidie voor voorlichting aan vrouwen uit minderheden De kunstenaar Even bijpraten met wethouder Wisse Bouwaanvragen Serie De galerie I Begin opruimen verontreiniging bodem Van der Helstlaan Paauwenburg-zuidoost Maisonettes Troelstraweg en omgeving Verkeersnota's Woensdag 18 januari 1989 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Leegstand en het onvoldoen de afstemmen van vraag en aanbod van woningen, eenzij dige en eenvormige woonbe bouwing, een minder prettig woonmilieu, een onevenwich tige bevolkingssamenstelling, een minder goede ver- keersstructuur en een zekere mate van onveiligheid. Dat zijn in 't kort de problemen die zich in het zuid-oostelijk deel van Paauwenburg voor doen. De gemeente wil er sa men met het wijkcomite en woningbouwvereniging Basco (die vrijwel alle woningen hier verhuurt) iets aan doen. De eerste stap is een vorige week verschenen rapport om te ko men tot een plan van aanpak. Wethouder W. Wisse gaat daar in de rubriek 'Even bijpraten met...' - rechts op deze pagina - ook nader op in. In het rapport worden tal van oplossingen aangedragen om de algemene situatie in dit deel van Paauwenburg te verbeteren. Om de wijk prettiger en leefbaar der te maken moet de onveilig heid en de overlast worden tegengegaan. Dat kan door be tere straatverlichting, door de politie meer te laten doen aan het bestrijden van drugs, crimi naliteit en vandalisme, door het afsluiten van flatportieken, door het maken van een wijkservice- bureau (met daarin Basco, wijka- Flats aan de Mackaystraat, onderdeel van Paauwenburg-zuidoost. (foto Ruben Oreel). gent, maatschappelijk werk en dergelijke), door de huismeester alerter op klachten te laten rea geren en door een goede op vang van jongeren in bijvoorbeeld een brommer-/auto- werkplaats. Om de leegloop van de wijk te gen te gaan stelt het rapport voor een gerichtere aandacht voor het plaatsingsbeleid te voe ren, de complexen waar nu nog geen problemen zijn te "conser veren" (dus extra aandacht te besteden aan de kwaliteit), een centrale registratie en toewijzing van woningzoekenden op te zet ten en meerjarenafspraken te maken over aantallen nieuw te bouwen woningen en over sloop, onderhoud en verbetering. Ook moet er volgens het rapport een volkshuisvestingsplan voor heel Vlissingen komen en moet per complex worden aangege ven welke ingrepen wenselijk en mogelijk zijn. Als eerste moet daarbij worden gekeken naar de complexen in de Van Bos- sestraat en aan de "Pleinen", in de Mackaystraat en naar het complex maisonettes aan de Chopinlaan/Van Hogendorp- weg. Voorts zou de omgeving van de regenboogflats - die pas zijn opgeknapt - moeten worden verbeterd en zou een stede bouwkundig plan voor de rest van de wijk moeten worden ge maakt. Tenslotte zou onderzocht moeten worden of bepaalde panden andere functies zouden moeten krijgen, of de winkel voorzieningen in orde zijn en of De gemeente Vlissingen kent sinds ruim een jaar een gewij zigde subsidieregeling voor het verbeteren van eigen wo ningen, zowel individueel als per complex. Vooral deze laat ste mogelijkheid wordt benut. Zoveel zelfs, dat burgemeester en wethouders onlangs heb ben moeten besluiten voorlo pig geen complexen meer aan te wijzen die voor een aanvul lende subsidie in aanmerking komen. Echter, desondanks loont het altijd de moeite uw eigen woning met subsidie te verbeteren, individueel of sa men met anderen. Er wordt nu ruim een jaar met de nieuwe subsidieregeling ge werkt. De kern van de regeling is dat een bijdrage wordt verstrekt als percentage van de kosten voor het treffen van voorzienin gen tot opheffing van bouwtech nische gebreken en het plegen van groot-onderhoud aan het cas co van de woning. Bij door b. en w. aangewezen complexen van woningen, kan ook een aanvul lende bijdrage worden gegeven. Die complexen liggen in aange wezen zogenoemde rehabilita- tiegebieden. De regeling werkt bijzonder sti mulerend. Over 1988 werd voor 29 woningen binnen de rehabili- tatiegebieden een bijdrage toe gekend van in totaal f 249.548,—. Dat is een gemid delde subsidie per woning van f 8.605,—. Het totale budget voor deze categorie was f 300.000,—. Het restant van dit bedrag werd toegevoegd aan het budget van f 100.000,— dat beschikbaar was voor woningen in overige gebieden. In deze ca tegorie werd voor 15 woningen subsidie toegekend voor een to taalbedrag van f 149.991,—. Dat is gemiddeld f 10.000,— per wo ning. Van het totale budget van f 400.000,— voor individuele woningverbetering in 1988 resteerde dus slechts een be drag van f 461,—. Daarnaast was er in dat jaar ook nog f 200.000,— beschikbaar voor experimenten ter stimulering van verbetering van complexen woningen. B. en w. wezen hier voor twee complexen aan in de Palingstraat en één in de Gla- cisstraat. Met name het laatste complex van circa 25 woningen zal de komende jaren een forse aanslag doen op het beschikba re budget voor particuliere wo ningverbetering in de rehabilitatiegebieden. Ook voor 1989 is weer f 600.000,— beschikbaar voor particuliere woningverbete ring. Voor woningen binnen de rehabilitatiegebieden f 500.000,— en voor de overi ge gebieden f 100.000,—. Alhoewel op de aanwijzing van complexen voorlopig "de rem zit" betekent dit niet dat u geen initiatieven meer zou moeten ne men om tot (complexgewijze) particuliere woning-verbetering te komen. Ofschoon een aanvul lende bijdrage in de verbete- ringskosten voorlopig niet mogelijk is, resteren voldoende argumenten om een gezamenlij ke aanpak te verkiezen boven een individuele verbetering van uw woning. Het drukken van de ontwikkelings-, begeleidings- en bouwkosten en het verhogen van de woon- en marktwaarde van de woning zijn zeker het overwegen waard om tot een ge zamenlijke gesubsidieerde in greep te komen. Informeert u eens naar de mo gelijkheden bij het bureau Bouw- en woningtoezicht op de tweede verdieping in het stadhuis (telefoon 87226 of 87214. Hier zijn ook brochures over de regeling en aanvraag formulieren verkrijgbaar. Deze week komen er nog twee vaste commissies van advies en bijstand bij elkaar. Vanmid dag vergadert de commissie fi nanciën, aanvang vijf uur. Morgenmiddag is het de beurt aan de commissie onderwijs, aanvang vier uur. Beide verga deringen worden gehouden in het stadhuis. Ze zijn openbaar en kennen spreekrecht voor het publiek. De agenda's en bijbehorende ontwerp-raadsvoorstellen kun nen worden ingezien in de infor- matiehoeken in de openbare bibliotheek (Lange Zelke) en het stadhuis. Volgende week woensdag (25 januari) vergadert de commissie Sportbelangen. Plaats: het stad huis. Aanvang: 19.30 uur. Zowel de agenda als de bijbeho rende papieren kunt u inzien in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Voor een mondelinge toe lichting kunt u uiteraard ook terecht bij de medewerkers van de commissie. Hun kantoor staat bij de sportvelden aan de Iris laan. Hun telefoonnummer is: 60267. passende bedrijfshuisvesting mogelijk zou zijn. Ook per complex geeft het rap port diverse mogelijkheden aan. Sommige daarvan gaan ver, zelfs tot aan sloop toe. Het gaat hier echter nog maar om zogenoemde "opties" waaro ver het gemeentebestuur en Basco nadere beslissingen moeten nemen. De meest ver gaande opties zijn voorstellen om de com plexen met de meeste leegstand te slopen, bijvoor beeld de flats aan de Troelstra- weg en de Mackaystraat en de maisonettes aan de Chopin- laan en de Van Hogendorp- weg. Op deze plaatsen zouden dan nieuwe woningen kunnen worden gebouwd. Dit zou ech ter eerst technisch, financieel en procedureel moeten wor den onderzocht. Het rapport is opgesteld door het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCIV) in opdracht van de werkgroep Paauwenburg zuid-oost waarin de gemeente, het wijkcomité Paauwenburg en Basco verte genwoordigd zijn. Het gaat om een rapportage met deelanaly ses. Het rapport moet nog ver der worden besproken in het bestuur van Basco en in het col lege van burgemeester en wet houders. Dan zal worden bezien hoe verder moet worden ge gaan. In elk geval zullen op 1 ok tober van dit jaar beslissingen moeten worden genomen over de diverse opties uit het rapport. Basco zal echter binnenkort al haar huurders in dit deel van Paauwenburg (en dat zijn vrij wel alle bewoners van dit ge bied) over het rapport informeren. Exemplaren van het rapport zijn voor belangstellenden ver krijgbaar bij de heer C.M. Lu- teijn in het stadhuis (Dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu, telefoon 87319). Volgende week woensdag komt ook de bestuurscommissie voor de scholengemeenschap 'Swa nenburgh' bijeen. Die vergade ring wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Zaaihoek- weg en begint om 16.00 uur. Nadere informatie over deze ver gadering wordt u graag verstrekt door medewerkers van het bu reau onderwijs. Zij zijn, in het stadhuis, bereikbaar via tele foonnummer 87328. Vanavond, 18 januari komt vanaf 20.00 uur'de project groep binnenstad bijeen in het Vestzaktheater aan het Bella- mypark. De vergadering is openbaar, dus voor iedereen vrij toegankelijk. De projectgroep is een samen werkingsverband van onder meer de gemeente en bewoners ten behoeve van de stadsver nieuwing. "Rare jongens, die Romei nen", zei Obelix vele eeuwen geleden. En hij kon het weten! Rare jongens ookdie strip tekenaars. Weet je eigenlijk wel wat er alle maal komt kijken bij het schrij ven en tekenen van een strip? Enne, weet je dat het hardstikke leuk is zelf stripverhalen te ver zinnen, ze zelf te tekenen. Kort om: je eigen avonturen te maken! Wil je meer te weten komen over strips, dan biedt de Kunstzinnige Vorming Vlissingen (KW) uit komst. Vandaag, woensdag, start er namelijk een cursus striptekenen voor scholieren (vanaf 7 jaar). Je kan er leren over het ontwerpen van figuren, het decor, het maken van een scenario, speciale effecten, be weging en nog veel meer. Er valt dus heel wat te beleven! De cursus wordt gegeven in het KVV-gebouw in Oost-Souburg. Dat is daar sinds kort gevestigd aan de Braamstraat (nummer 3A). Met ingang van vandaag krijg je de gelegenheid om vijf tien weken lang, tot en met mei, je eigen stripverhalen te leren te kenen. De uren: iedere woens dagmiddag van 15.30- tot 17.00 uur. Misschien ben je, als je dit leest, te laat om naar de eerste les te gaan. Geeft niks. Volgende week ben je ook van harte welkom. Die ene gemiste les wordt heus wel ingehaald. En je hebt dan nog een beetje meer de tijd om inlichtingen te vragen en/of je aan te melden. Dat kan bij de Culturele Raad, Badhuisstraat 104. Bellen kan ook. Het tele foonnummer daarvoor is 14928. Danie Ie Due, coördinator bij de KW, vertelt je graag meer. Striptekenen heeft voor hen - de cursisten van vorig jaar - weinig geheimen meer. (foto Jos Brouwers) Het bestaande bushokje aan de Commandoweg (een zoge noemde abri met reclame) wordt in de tweede helft van deze maand verplaatst naar de Badhuisstraat, tussen de huis nummers 181 en 183. De bushalte aan de Commando- weg blijft bestaan met alleen een haltepaaltje. Bij de bushalte in de Badhuisstraat wordt het oude bushokje weggehaald en ver vangen door de abri met recla me. De abri is eigendom van de firma Alrecon. De verplaatsing gebeurt in opdracht van dit be drijf. Dit, met toestemming van de gemeente en de busmaat schappij NV Streekvervoer Zuid- West Nederland (ZWN). Alle omwonenden van beide hal tes zijn door de gemeente van het werk op de hoogte gebracht. (foto Ruben Oreel) Hun muzikale vorming kregen beiden aan het Conservatori um van Moskou. Ze, het echt paar Dimitri Ferschtman (cello) en Mila Baslawskaya (piano). In 1978 verlieten ze de Sovjet-Unie. Ze vestigden zich in Nederland. Hij werd solo cellist bij het Radio Sympho- nie Orkest en leraar aan de conservatoria van Utrecht en Amsterdam. Was hij in de Sovjet-Unie al lid van het toen malige Glinka Kwartet, in Ne derland trad Ferschtman weer toe tot het opnieuw opgericht- te gelijknamige kwartet. Mila Baslawskaya is docente aan het Rotterdams Conservato rium. Samen met haar echtge noot vormt zij al jaren een piano-celloduo. Als zodanig maakten zij radio-optredens en gaven ze talloze recitals. Liefhebbers kunnen zondag van hun vakmanschap genieten. Het duo treedt dan op in het Vestzak theater (Bellamypark). Op het programma staan werken van Robert Schumann, Richard Strauss, Dimitri Shostakovich en Manuel de Falla. Het recital van het duo Ferschtman-Baslawskaya begint om 16.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV. Ze kosten per stuk fl. 17,50 en voor houders van een CJP/Pas 65 f 14,00. Kinderen tot en met 12 jaar hoeven maar f 5,00 te betalen. De gezondheidszorg, hoe zit die in elkaar? Welke opleiding heb je nodig voor een bepaald beroep? En: waar wordt die opleiding gegeven? Hoe kom je vervolgens aan werk? Voor heel wat Nederlanders is het vinden van antwoorden op dergelijke vragen al vrij moeilijk. Voor vrouwen uit de minder heidsgroepen is het dat zeker. Zij hebben daarom behoefte aan extra voorlichting. Zeker als het gaat om vragen op het gebied van de gezondheidszorg, beroe- penvoorlichting en werkgele genheid. Minderhedenorganisaties en groepen, die daaraan willen gaan werken, kunnen financiële steun vragen. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft namelijk voor der gelijke voorlichtingswerk geld beschikbaar. Zowel dit als vol gend jaar gaat het om een be drag van f 400.000,—. De verschillende organisaties voor culturele minderheden in Vlissingen, hebben inmiddels van de gemeente uitgebreide in formatie over deze subsidierege ling gehad. Daarin staan onder meer de voorwaarden om voor subsidie in aanmerking te kun nen komen. Ook vele adressen van organisaties, die voorlich ting op bovengenoemde terrei nen geven, zijn er in vermeld. Hebt u ook belangstelling? Dan zal men u bij het bureau welzijn in het stadhuis graag nader in formeren. Een folder over de subsidieregeling is daar verkrijg baar in drie talen: Turks, Ara bisch en Nederlands. U kunt persoonlijk bij het bu reau welzijn langs, maar even bellen kan natuurlijk ook (tel. 87268). Keramische schalen van zeer groot formaat en een serie wandkleden. Een kleurrijk en levendig schouwspel, waarbij humor niet wordt geschuwd. De forse schalen, opgesteld op de vloer, roepen nauwelijks meer een associatie op met gebruiksvoorwerpen. De schaalvorm is gebruikt als een holle, cirkel-vormige beelddra ger; een afgebakende wereld vol kleur, vorm en verhaal. Zo toont momenteel galerie 'Bel lamy 19' werken van Jan Snoeck. Tot en met 8 februari. Jan Snoeck (61) kreeg zijn oplei ding aan de Haagse academie. Daarna vormde hij zich onder meer bij de beeldhouwer Zadki- ne in Parijs. Elementen in zijn hedendaagse werk doen dan ook denken aan sommige van Zadkines beelden. In en op de schalen en kommen heeft Snoeck - in uitbundige kleuren - figuren, kindergezich- Een van de werken van Jan Snoeck die in 'Bellamy 19' te zien is, La luna. De foto is van de kunstenaar zelf. Deze week is begonnen met de sanering van de verontrei nigde bodem in de Van der Helstlaan. Eerst worden bestrating, beplanting, speel- werktuigen en bebouwing ver wijderd. Daar is nog zo'n anderhalve week voor nodig. Het streven is op maandag 30 januari te starten met het graafwerk. De grond gaat rechtstreeks naar de ATM Moerdijk. Dat bedrijf heeft ver gunning om dergelijk spul op verantwoorde wijze te ver werken. De verontreinigde grond bevindt zich onder het wegdek van de straat, in een tuin bij een woning en een deel van de speeltuin. De weggehaalde grond zal daar Burgemeester en wethouders zijn van plan een bouwvergun ning te verlenen aan: - C.H. Verhagen voor de bouw van een hobbykas bij het pand Paauwenburgweg 44; - J. Verschoore voor de ver bouw van het pand Vrou westraat 16. Voordat het college daarover een definitief besluit neemt, lig gen de aanvragen eerst nog tot en met 25 januari ter inzage. Be langhebbenden kunnen binnen die termijn bezwaar indienen te gen het verlenen van de ver gunning. De aanvragen kunnen worden ingezien bij de Dienst Openbare Werken in het stadhuis (tweede verdieping, kamer 207). ten, gestalten en diervormen weergegeven. Originaliteit en vakmanschap zijn daarbij een gegeven, ook waar het gaat om werken met keramiek. De expositie van Jan Snoeck in 'Bellamy 19' past dan ook uitste kend in de reeks tentoonstellin gen over het thema "Hedendaagse Sculptuur in Ke ramiek en Textiel". De opzet en organisatie van deze serie is in handen van de sectie Beelden de Kunst van de Culturele Raad Vlissingen. De gemeentelijke galerie 'Bella my 19' is ondergebracht in het zelfde gebouw als het Stedelijk Museum aan het Bellamypark. De openingstijden zijn: - dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; - zaterdag van 13.00- tot 17.00 uur. worden vervangen door schone. Daarna zal 'bovengronds' zoveel als mogelijk de oude situatie worden hersteld. De werkzaam heden nemen bij elkaar zo'n twaalf weken in beslag. De om wonenden en andere direct be trokkenen zijn eind december schriftelijk van de start van de werkzaamheden op de hoogte gebracht. Een werkgroep, waarin naast de woningbouwvereniging Basco ook bewoners en de gemeente zitten, heeft een plan van aanpak opgesteld voor het zuid oostelijke gedeelte van Paauwen burg. Dat deel omvat 1100 flatwo ningen, maisonettes en, niet te vergeten, eengezins-woningen. Daarin komt een aanzienlijke leegstand voor, ondanks de om vang van de woningen en de doorgaans redelijke huur. De werkgroep heeft een rapport afgeleverd, waarin dit deel van Paauwenburg is beoordeeld op de woningmarkt en sociaal- culturele, stedebouwkundige en bouwkundige aspecten. Ik zag in deze deelstudies grotendeels be vestigd, wat we met z'n allen ei genlijk al wisten. De problemen in Paauwenburg-zuidoost wor den veroorzaakt door een sa menhang van al deze aspecten. Om de woon- en leefsituatie er te verbeteren, heeft Basco al een daad gesteld. De vijf torenflat- blokken, met in totaal 250 wonin gen, heten na de kleurige op knapbeurt van binnen en van bui ten 'Regenboogflats'. De ge meente heeft daar ook een bijdrage in geleverd, omdat dit project van harte onze instem ming had. Het plan van aanpak geeft aan, dat er veel moet gebeuren. Maar het is geen plan dat morgen al tot uitvoering kan worden gebracht. Voor de maisonettes wordt, wat mij betreft voor de Chopinlaan te recht, aanbevolen deze te slopen en er vervangende nieuwbouw te realiseren. Met een andere aan beveling was ik het ook eens: handhaving van het Fransen van de Putteplein, het Heemskerck- plein en het Van Houtenplein, alle drie gelegen 'tegenaan' de Sloeweg. De echt moeilijke vragen moeten nog worden beantwoord. Name lijk: welke plannen kunnen in nauw overleg tussen de gemeen te, Basco en de bewoners tot ont wikkeling worden gebracht voor de 108 portiekflats langs de Troelstraweg en 288 portiek- etagewoningen. Die zijn gelegen langs eveneens de Troelstraweg, de Mackaystraat en de Schaep- manstraat. Ik ben in ieder geval blij dat 'de trein nu op de rails staat'. Het gaat om een belangrijk stadsver nieuwingsgebied, waar in meer dere jaren de grootste operatie op dit terrein in Vlissingen moet worden uitgevoerd. Dat zal van de betrokkenen grote inspanning vragen. Samen moet het lukken! Deze week verschijnen de, al eni ge tijd geleden aangekondigde, verkeersplannen voor de bin nenstad. Daarin wordt aangege ven hoe de verkeersstroom van en naar het centrum - mèt de winkelbebouwing en parkeer voorzieningen op de kop van de Walstraat - geregeld kan worden. Ook wordt er ingegaan op de parkeermogelijkheden in en bij het kernwinkelgebied. We heb ben een gespecialiseerd bedrijf, de Grontmij, naar deze aspecten onderzoek laten verrichten. Mede naar aanleiding daarvan hebben we als college van bur gemeester en wethouders in gro te lijnen onze standpunten bepaald. Dat laatste zal onder werp van inspraak vormen, waar voor vier weken worden uitgetrokken. Zodoende zal over deze onderwerpen, zo is het stre ven van het college, in februari door de gemeenteraad besluit vorming kunnen plaatsvinden. Dat is ook noodzakelijk om, door een goede verkeersdoorstro- ming, de mooie dingen die we in de binnenstad van plan zijn be reikbaar te maken!

de Vlissinger | 1989 | | pagina 5