Afbouwen als beleggingsadviseur oftewel: 'terug naar mijn liefje' Veranderingen in M BO-onderwijs Louisse en Autocenter nu onder één paraplu Middelburg, waar ben je nou mee bezig? Streekvervoer op weg naar 'een dikke acht' In de lente naar internationaal kappersconcours in Amsterdam Strategisch plannen bedrijsleven via KvK Honderd bedrijven tonen woon- en vrijetijds-trends Wasserijenjaarprijs voor Zeeuwse personeelschef In 9 bijeenkomsten extra hindernissen overwinnen PB NA komt met cursussen informatica in Middelburg VAKANTIEBEURS IN UTRECHT MIDDELBURGSE ABN-DIRECTEUR NEEMT AFSCHEID Nevenfuncties Andere problemen Nieuwe gids over volksgezondheid in Zeeland AMBITIEUZE KAPPERSLEERLINGEN IN VL/SS/NGEN Middelburg CURSUS VROUW EN EIGEN BEDRIJF DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 januari 1989 Directeur P.G. Menheere van de Algemene Bank Nederland in Middelburg houdt het voor gezien. „Ik ben 57 en moet nu maar eens langzaam gaan afbouwen". Op een haar na veertig jaar werkt de in Kwadendamme geboren en in Goes getogen bankier voor de ABN, waarvan de laatste zes jaar in Middel burg als directeur. Menheere wil zijn loopbaan afsluiten als be leggingsadviseur voor de ABN in Zeeuwsch-Vlaanderen. Of dat een baantje wordt waarmee hij achterover leunend in een riante bureastoel zijn pensioen haalt is te betwijfelen. De Euro pese eenwording staat voor de deur en „dat zal ongetwijfeld nieuwe perspectieven openen". Bovendien is Menheere een persoon die waar mogelijk zijn neus insteekt. „Als bankier heb je niet alleen een maatschappelijke functie, ook een sociale", zegt hij een aantal keren tijdens het gesprek in de spreekkamer van het ABN-kantoor aan de Markt in Middelburg. Zijn bureau is al bezet. Daar zit zijn opvolger, mr. A.J. van Osnabrugge. Vandaag (woensdag 18 januari) neemt de populaire bankdirec teur afscheid met een receptie in de Middelburgse Stadsschouw burg. Hij blijft echter in Middel burg wonen. De stad trekt hem wel. Hij karakteriseert: „Middel burg is een typische provincie hoofdstad. Een monumentenstad bovendien. Daar houd ik van. Nergens anders in de provincie zijn er zoveel rangen en standen. Dat komt omdat het provincie bestuur er zetelt en omdat Mid delburg het centrum is voor een groot aantal overheidsdiensten, bureaus, instellingen en organi saties. Ik heb trouwens nooit moeite gehad met het grote aan tal statussen. Ik begeef me zon der veel moeite tussen alle lagen van de bevolking. Als bankier moet je je sociaal bewogen voe len met de regio waarin je werkt". In de stad bekleedt Menheere een aantal nevenfuncties. Zo is hij lid van de Ceremoniemeesters, voorzitter van Marktbelangen, penningmeester van het Zeeuws Tijdschrift en lid van de braderie commissie. „Ik probeer die func ties een beetje in te dammen. Kortgeleden heb ik het lidmaat schap opgezegd van het Sinter klaascomité". Opvallend is dat toen hij zes jaar geleden van Goes naar Middelburg verhuisde hij onmiddellijk aantoonde het belang van allerlei activiteiten in Middelburg hoog in het vaandel te hebben. „Ik vond - en vind - dat ik als persoon de plicht had om iets te doen voor Middelburg. Als je zoiets een keer te kennen geeft, word je voor van alles ge vraagd. Ik heb die bestuurlijke functies trouwens altijd met ple zier uitgevoerd. Dankzij een sa menbundeling van activiteiten en ontwikkeling van nieuwe zie ik dat Middelburg prima bezig is. De oprichting onlangs van de Stich ting Middelburg Promotie is een voorbeeld". Dat hij op eigen verzoek van de directeurszetel afstapt heeft - zo blijkt tijdens het gesprek - ook te maken met de veranderde func tie van manager. „Ik ben niet meer zo piep. En die functie heeft in de loop der jaren een heel an dere inhoud gekregen. Vroeger was een directeur iemand die si garen rookte in zijn kantoor en het werk controleerde. Aan de manager nieuwe stijl worden nogal wat eisen gesteld. Die moet zich verbonden voelen met het personeel en zelfs taken over nemen. Zo'n manager moet zich ook met de privézaken van een werknemer kunnen bezighouden. Vroeger had je trouwens toch veel meer Einzelganger. Voor die mensen is geen plaats meer. We hebben hier een organisatie die compleet op elkaar is in gespeeld". De scheidende direc teur benadrukt overigens dat hij geen enkele moeite had met functioneren in een moderne on derneming. „Ik ging nog elke dag bij wijze van spreken fluitend naar m'n werk. Maar het werd gewoon tijd om er mee op te houden". Zijn toekomst ligt in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de bankier Alle besturen van scholen voor MBO hebben deze week een brief van de 'provincie' in de bus gekregen waarin staat hoe de Sectorvorming en Vernieuwing in het Middelbaar Beroepsonder wijs (SVM) wordt aangepakt. Het doel van de SVM is om het MBO te versterken door sector vorming. Met andere woorden: het in één instituut samenvoegen van opleidingen die gericht zijn op dezelfde arbeidsmarktsector of beroepencategorie. Verder is het de bedoeling dat de onder wijsprogramma's door de scho len zelf worden vernieuwd. De scholen krijgen dus meer autono mie, zij het binnen de grenzen van de door de minister vast te stellen examenprogramma's. In het wetsvoorstel van de SVM is een procedure vermeld voor de opstelling van het 'Plan van sprei ding en situering voor de dag scholen voor MBO en de daaraan verbonden afdelingen'. Op dit plan zullen alle scholen staan die dan met ingang van 1 augustus 1990 rijkssubsidie zullen ontvan gen. Provinciale staten moeten de verzoeken die de provincie aangaan beoordelen. Uiteraard zijn er de nodige knel punten om sommige scholen sa men te voegen en moet er aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Als alles volgens plan verloopt zullen gedeputeerde sta ten eind december hun stand punt aan de minister bekendmaken. Ongeveer honderd bedrijven uit de woonbranche en de vrije tijd- sector presenteren zich van woensdag 8 tot en met zaterdag 11 februari in het evenementen complex De Staver in Middelhar- nis. De familiebeurs 'Wonen en Vrije Tijd' wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. De orga nisator, het Kloetingse Bureau Den Boer bv, verwacht twinitg- duizend bezoekers. De veertig stands in de vrijetijds- hal geven informatie over onder meer sport, reizen, hobby- en doe-het-zelf-artikelen en gereed schap. Daarnaast worden er de monstraties van oude en nieuwe ambachten gegeven en kinder films vertoond. De woonhal geeft een indruk van de woontrends in 1989, varieërend van de nieuwste slaapkamers tot de al lerlaatste tapijten, keukens en ka chels. Beursbezoekers kun zich tijdens vastgestelde uren gen een gereduceerde prijs op frissen in het zwemparadijs bij De Staver. Ook bowlen behoort tot de amusementsmogelijkheden. Den Boer bereidt zich inmiddels alweer voor op de grootste con sumentenbeurs van Zuid West Nederland, de Expo Goes, die van woensdag 22 tot en met maandag 27 maart in de nieuwe Zeelandhallen in Goes wordt ge houden. vaak met heel andere problemen wordt geconfronteerd dan elders in het land. Het is een publiek ge heim dat Belgen graag bankza ken doen in Nederland, omdat de gulden toch wat harder is geble ken dan de frank. Bovendien krijgt Menheere in de grensstreek meer te maken met de toekom stige ontwikkelingen in vebrand met de éénwording van Europa. „Adviseren op maat, voor ieder persoon een advies dat bij hem past", is voor Menheere een uit daging. Maar tegelijkertijd noemt hij het „terug naar mijn liefje", voordat hij in Middelburg de lei ding overnam adviseerde hij bij de ABN ook al aan beleggers. Zo stond hij aan de wieg van de op- tiebeurs in een periode dat dat niet zo bijster makkelijk ging. Nu na tien jaar is hij er trots op dat dit fenomeen gegroeid is tot een begrip. Hij legt uit dat hij enorm geinteresseerd is in wat er zich in de financiële wereld afspeelt. „Ik lees dagelijks de belangrijkste kranten op dat gebied". Zijn veel- De scheidende ABN-directeur P.G. Menheere. De Provinciale Raad Volksge zondheid Zeeland heeft een nieu we versie van de informatiegids gezondheidsvoorzieningen uitge geven. Daarin zijn alle instanties geboekt die niets met gezond heid hebben te maken. In 1986 verscheen de eerste gids. De raad stelt nu vast dat de ze gids in een behoefte voorziet. Bij de eerste uitgave werd tevens vermeld dat deze elke gids ver verst zou worden uitgegeven. In stellingen of vrijgevestigde zorgverleners en personen die beleidsmatig zijn betrokken bij de gezondheidszorg krijgen deze gids automatisch toegestuurd. Voor geïnteresseerderen is het mogelijk een gids te krijgen tegen vergoeding van de verzend- en administratiekosten. Het bureau, van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid is gevestigd aan het Molenwater in Middelburg. zijdigheid onderstreept hij met de opmerking: „Maar ik lees ook al les over deze regio in de provin ciale en lokale kranten". Het is goed rijden met de bussen en het personeel van de NV Streekvervoer Zuid-West Neder land. Tenminste, dat blijkt uit een onderzoek onder bijna zeshon derd passagiers. Alles bij elkaar komt het rapportcijfer dat de pas sagiers 'hun' busdienst gaven op 7,4 en dat betekent in schoolter men dus een ruime voldoende. „Maar het kan nog beter", liet di recteur G. Koelemij donderdag de nên, aanwezigen in het Vlissingse 'Bri- i te- tannia' weten. „Het moet een acht worden". En als het aan het materiaal ligt moet dat toch luk ken, want op diezelfde dag pre senteerde de ZWN haar nieuwste bus, de SB-220. Vergeleken met de bijna twintig jaar oude bussen, waarmee de ZWN in het Zeeuwse en daarbui ten van A naar B toert is er nogal wat veranderd en verbeterd. De chauffeur heeft een betere stoei, een volledig verstelbaar stuur, meer ruimte en alle instru menten zijn overzichtelijker. Het publiek zit op stoffen bekleding in plaats van op het kunstleer en heeft meer beenruimte. De venti latie en verwarming zijn veel be ter geregeld en bovendien zijn niet alleen de ramen stukken gro ter maar ook 'dubbel'. Nooit meer beslagen ruiten op het moment dat er buiten iets te zien valt dus. Verder is de bus volledig gas- geveerd (hobbels zijn nauwelijks te merken) en als de bus rijdt is het amper te horen dat er een motor in zit. Op het gebied van de veiligheid: een grotere kreukelzöne en een hogere acceleratie, zodat de bus snel een kruispunt kan passeren. Alles bij elkaar een duidelijke aan winst dus. Voorlopig rijden er elf van deze nieuwe bussen rond en binnenkort komen daar nog eens 17 bij. TWEE AUTOBEDRIJVEN VERENIGD IN EEN BV Twee autobedrijven kwamen kort geleden onder één dak. Op pa pier althans. Want Autocenter Middelburg bv aan de Kanaalweg in Middelburg werd samen met 'moederbedrijf' Louisse Auto bv in één firma ondergebracht. Louisse Autocenter bv gaat het tweelingbedrijf voortaan heten. Voor de klant betekent dat meer garanties bij de aanschaf van een tweede-hands auto. Kwalitatief goede auto's, die door inruil bij Opeldealer Louisse te recht komen, worden sinds ruim een jaar overgebracht naar het Autocenter aan de Kanaalweg, in afwachting van een nieuwe eige naar. „Daaraan verandert niets", vertelt directeur Theo Louisse. "Wel is het nu zo, dat wij naast de garantie van de Bovag ook nog de speciale Opel OK-garantie kunnen geven, die nog meer waarborg geeft dat de klant een prima auto koopt. De lokatie aan de Kanaalweg wordt alleen maar showroom. Het technisch klaar maken, de administratieve afwik- Directeur Louisse bij zijn zaak aan de Kanaalweg. keling en de aflevering van de aankoop gebeurt voortaan alle maal in het 'moederbedrijf' van Opel Louisse aan de Kalverstraat. Op deze manier willen wij de ko per van de gebruikte wagen klant maken van onze zaak, waar hij in de toekomst ook voor zijn auto beurten terecht kan", zegt Louis se. „Laten wij niet vergeten, dat er nog steeds verschrikkelijke dingen gebeuren in de tweede hands autohandel. Daarom willen wij het vertrouwen van de klant winnen". Pas zes maanden zitten Emma nuel Guibert en Jacco Kwekke- boom in het kappersvak. En nu al hebben zij de eerste schreden ge zet op weg naar de top. Deze PBNA begint medio februari twee cursussen Informatica in het Del ta College in Middelburg. De les sen worden gegeven volgens de 'Mondeling-plus'-methode. Elke twee weken is er een mondelinge lesavond en in de tussenliggende week moet de deelnemer een schriftelijke les bestuderen. Tijdens de lesavonden worden met behulp van een personal computer praktische en moeilijke onderwerpen behandeld. De cur sus Informatica omvat twee pa- ketten. Het ene heet Praktijkdiploma Informatica en het andere is een AMBI- opleiding, een hogere beroepsop leiding in de automatisering plus het praktijkdiploma programme ring. Het Praktijkdiploma Infor matica is een automatiseringsopleiding op Mid delbaar niveau. PBNA is bereikbaar op nummer 085-575911. Op weg naar strategische plan ning. Dat is het thema van de workshop Strategische planning voor het bedrijfsleven, die de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland op woensdag 25 januari houdt. Het nadenken over de toekomst van een bedrijf en de wijze waar op ondernemers in kunnen spe len op toekomstige veranderingen lijkt werk voor specialisten, concludeert de Ka mer. Daarom werd er voor de workshop zo'n specialist inge huurd. H. Dammers, senior advi sor bij Rijn Consult bv en verbonden aan de Vereniging voor Strategische Beleidsvoering brengt de deelnemers de begin selen van een strategisch plan bij. De bedoeling is dat de onder nemer aan het eind van de workshop met behulp van een aantal technieken een beeld van zijn eigen bedrijf heeft gekregen. Dit vormt de eerste aanzet tot een ondernemingsplan. Deelne mers kunnen zich opgeven bij W. Korstanje, 01180-35536. Personeelschef A. van den Heu vel, van de Rentex-Zeetexbedrij- ven in Goes, heeft de jaarprijs 1988 gekregen van de Neder landse Vereniging van Was serijen. De Zeeuw kreeg deze jaarprijs omdat hij met name de proble men van werknemers aanpakte die staande hun werk moeten doen. Tegelijkertijd konden door zijn inzicht de omstandigheden op de werkplek worden verbe terd. Daardoor werd het ziekte verzuim drastisch teruggedron gen. Van den Heuvels ideeën worden momenteel in de hele be drijfstak toegepast. Bij de Nederlandse Vereniging voor Wasserijen zijn 120 wasse rijen en linnenverhuurbedrijven aarrgesloten. Deze ondernemin gen beschikken over 150 vesti gingen en hebben een jaaromzet van 525 miljoen gulden. In deze branche zijn 6.700 mensen werkzaam. Vorige week woensdag werd de Vakantiebeurs 1989 offi cieel geopend in de Jaarbeurs te Utrecht. Ruim 620 stand houders uit alle delen van de wereld prijzen hun land of streek aan als de vakantie bestemming bij uitstek. In vijf dagen tijd konden ruim 100.000 bezoekers zich oriënteren. Bijzonder aan deze beurs was, dat voor het eerst in de geschiedenis één van de Nederlandse provincies gast heer mocht zijn tijdens de offi ciële openingsaktiviteiten. Het is te danken aan de in spanningen van provinciaal VVV-directeur Adri Bbnten- bal, dat die eer Zeeland te beurt viel. Terecht, want bin nen de presentatie van Neder land in het paviljoen van het Nederlands Bureau voor Toe risme NBT, zag Zeeland kans als absoluut de grootste deel nemer uit de bus te komen met tien units, die geza menlijk een zeer compleet beeld vormden van wat deze provincie de toerist te bieden heeft. Een zeer opmerkelijk resultaat van de inspanningen van de Provinciale VVV Zeeland, ze ker gezien de moeizame wijze waarop de Zeeuwse VVV in het verleden medewerking heeft trachten te verkrijgen voor haar meest in het oog springende activiteit: de alge mene Zeeland promotie. Een test-case wellicht, of een try- out? Inderdaad, want tijdens de openingsdag reisden zo'n 250 vertegenwoordigers van het Zeeuwse toeristisch be drijfsleven, overheden en pro motiestichtingen met vier bus sen naar Utrecht om het resul taat van deze gezamenlijke in spanning te bekijken en te be oordelen. Niet alleen de omvang van de Zeeuwse presentatie was na melijk bijzonder, ook de orga nisatorische samenwerking was dat. "Een voorbeeld," al dus gedeputeerde J.B. Vente- vogel van onder meer recrea tie en toerisme, "van geza menlijke Zeeland-promotie, waarbij alle partners op basis van volstrekte gelijkwaardig heid met elkaar tot resultaten blijken te kunnen komen." Gezamenlijk en op basis van volstrekte gelijkwaardigheid. Twee kernbegrippen die de Zeeuwse VVV wellicht hand vaten bieden om (eindelijk) tot een deugdelijke opzet te ko men van een toeristisch pro motiebeleid dat het marktaan deel van Zeeland op toe ristisch gebied moet helpen vasthouden en vergroten. Een zware opgave, want de con currentie is zwaar. Nieuw binnen de Zeeuwse presentatie was een stand van Walcheren. Het eerste publie ke optreden van de nieuwe Stichting Walcheren Promo tie, waarin lokale VVV's en promotiestichtingen, gemeen ten en bedrijfsleven samen werken. Een prima presenta tie, die verwachtingen wekt ten aanzien van de toekomsti ge aktiviteiten van deze nieu we stichting. Toch kwam het vreemd over, dat pal naast de Walcheren- stand een aparte stand was ingericht van Middelburg, een initiatief van de gemeente Middelburg met medewerking van de Middelburgse VVV en Miniatuur Walcheren. "Ligt Middelburg niet langer op Walcheren?", vraagt de arge loze bezoeker zich wellicht verbijsterd af. Nee, de oorzaak van deze scheiding is nóg op merkelijker. Middelburg (al thans het gemeentebestuur) voelt voorlopig niets voor die nauwe samenwerking in de Stichting Walcheren Promo tie. De Zeeuwse hoofdstad heeft er de handen aan vol om in Middelburg een plaatselijke promotiestichting van de grond te krijgen, naar het voorbeeld van Vlissingen Pro motie. Daar ligt op dit moment de prioriteit. "En daarnaast," aldus Ger de Kok, medewer ker van Bureau Economische Zaken van de gemeente Mid delburg, "hebben wij de rest van Walcheren niet nodig als het over toeristische promotie gaat. Wij zijn als stedelijk ge bied veel meer gebaat bij een nauwere samenwerking met b.v. Vlissingen. Het is niet in ons belang om eraan mee te werken dat bijvoorbeeld de campings in Domburg vol zit ten." "Overigens," gaat De Kok verder als het gaat over de in tern Middelburgse promotie organisatie, "is de Stichting Middelburg Promotie het or gaan dat zich over een derge lijke Walcherse samenwerking zou moeten uitspreken. En die stichting is (na de oprichting op 12 augustus 1988, JJ) nog niet zover dat we een duidelijk budget en een beleids-/werk- plan hebben." Walcheren Promotie is van start gegaan. Op een goede samenwerkingsbasis en met enthousiasme van alle (vele) betrokkenen. Middelburg Pro motie is nog niet van de grond gekomen. Middelburg (met uitzondering van de Middel burgse VVV, die enthousiast in Walcheren Promotie mee werkt) ziet een Walcherse sa menwerking niet zitten. Is dit hautain of kortzichtig? Nauwe Zeeuwse samenwer king (gezamenlijke Zeeland promotie) blijkt te kunnen. Nauwe Walcherse samenwer king levert voor elk van de partners een verbreding en verdieping van het gezamen lijk toeristisch produkt op. Ge zamenlijke inspanningen en gezamenlijke financiering kun nen blijkbaar tot resultaten lei den die voor de aparte toeristi sche organisaties te duur of niet haalbaar zijn. Het Wal cherse produkt heeft inhoud en volume! Het resultaat is meer dan de som der delen. En Middelburg ziet het niet in haar belang eraan mee te wer ken de campings in Domburg vol te krijgen. In dat licht be zien is de Vakantiebeurs 1989 voor Middelburg de bevesti ging geworden van een over spannen gevoel van eigen waarde. "Wij hebben de rest van Walcheren niet nodig." De Provinciale VVV Zeeland is een begaanbare weg ingesla gen: doorgaan! De Stichting Walcheren Pro motie levert een keurige eer ste presentatie af: succes gewenst! Middelburg (vergeef de trendy uitdrukking): waar ben je nou mee bezig!? Jan Jacobs twee leerlingen van de Stichting Vakopleiding Kappersbedrijf in Goes haalden op de leerlingen wedstrijden Zuid-West Neder land, die in december in Middelburg werden gehouden, respektievelijk de eerste en twee de prijs in de categorie modern herenkapsel. In de zaak van hun baas Ramzi Temsamani in Vlis singen, waar zij vijf dagen per week praktijk doen, kregen zij een speciale training om zo goed mogelijk voor de dag te komen. „Wij hebben door de baas ontzet tend veel zelfvertrouwen meege kregen", vertelt de 17-jarige Emmanuel. „Voor de wedstrijden hebben wij op modellen getraind en toen wij eenmaal naar het concours gingen, waren wij er van overtuigd dat wij iets zouden winnen. Het ging om de opmaak van een herenkapsel, waarin de eigen creativiteit ook een grote rol speelde", vertelt de jonge coiffeur. Baas en mentor Temsamani vult aan: „Bij ons vak heb je het in de vingers of niet. Ik wist dat deze jongens het konden en heb ze enorm gestimuleerd. Bovendien doe ik graag mee aan wedstrij den met mijn personeel. In april worden in Amsterdam nationale en internationale evenementen gehouden en daar stuur ik deze twee winnaars zeker naar toe Zij krijgen daar een nog hogere op dracht en wie daar wint mag meedoen aan de Nederlandse se lectie", zegt de goedlachse Tem samani glunderend. De jeugdige prijswinnaars in de zaak van de baas. Bij Vrouw en Werk Zeeland kun nen vrouwen uit Vlissingen en omgeving op dinsdag 24 januari beginnen met een cursus 'vrouw en eigen bedrijf'. In negen bijeen komsten van telkens een halve dag kunnen vrouwen zich oriën teren op het ondernemerschap. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden en voor kinder opvang kan een vergoeding wor den gevraagd. Alleen het cursusboek moet worden betaald De praktijk leert - aldus Vrouw en Werk Zeeland - dat als vrouwen een eigen bedrijf beginnen ze grote struikelblokken tegenko men. „Ze hebben een relatief moeilijkere uitgangspotistie. Bij voorbeeld het verkrijgen van cre- diet gaat moeilijker". Tijdens de cursus komen talrijke aspecten van het ondernemer schap aan de orde, zoals begro ten, financieren, rechtsvorm, marktonderzoek, vestigingseisen en vergunningen. De deel neemsters worden ook wegwijs gemaakt in regelgevingen, het bankwezen, de belastingdienst, het Regionaal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf en de Ka mer van Koophandel. Vertegen woordigers van een aantal instanties zijn uitgenodigd om een spreekbeurt te houden.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 15