'Antiek inkopen steeds moeilijker' Zeeland weer dunner bevolkt Rijke historie boeren wordt eindelijk geboekt Nederlandse vinding tegen kalkaanslag 'Ik kwam hier met vakantie en ben toen maar gebleven' Perfecta Chemie is creatiefste ondernemer Romantiek viert hoogtij Van Ginkel Vakanties informeert over Indonesië Snuffelmarkt in Vlissingen wov Sportschool Body Gym veranderd en uitgebreid Rekreavak in Zeelandhallen Bevolkingsgroei in 1988 INITIATIEF STICHTING HISTORISCH ONDERZOEK ZEELAND KAMERVOORZITTER HARTOG TIJDENS NIEUWJAARSTOESPRAAK Personeelstekort BRUIDSSHOW FIESTA WEER GROOT SUCCES Sponsoring WILLEM'S WINKEL VIJFTIEN JAAR VIDEOTHEEK VLISSINGEN VERPLAATST DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 11 januari 1989 Het gaat goed met Zeeuwse economie VERVOLG VAN VOORPAGINA grotere collega's wat achter, maar de stijgende lijn in de omzet is niettemin voortgezet met no minaal twee procent. De investe ringen zijn vorig jaar echter vrij sterk gedaald, stelt de Kamer voorzitter vast. Het aantal winst gevende midden- en kleine bedrijven is daartegenover met twee procent gestegen naar 87 procent. Voorzitter Hartog vreest dat er binnen afzienbare tijd een groot tekort zal ontstaan aan gekwalifi ceerd technisch personeel. „Te veel ligt het accent nu nog op opleidingen in de administratieve en dienstverlenende sector". De Hartog vindt dat de Kamer ook voor deze problematiek aandacht moet hebben. Het Innovatiecen trum Zeeland, met de hoofdvesti ging in Middelburg, wordt binnenkort geopend. Dat insti tuut zou voor dit probleem een oplossing kunnen zoeken. Maar dan moet het wel opdrachten krijgen. „Door de te verwachten technologische ontwikkelingen zal innovatie - het constant op zoek zijn naar nieuwe produkten, markten en technologiën - essen tieel zijn voor de positie van ons bedrijfsleven. Ik reken er op dat Perfecta Chemie bv in Goes heeft de Prijs voor Creatief Onder nemerschap 1989 gekregen. „Perfecta Chemie is een typisch Zeeuws bedrijf en eind vorig jaar vierde dit bedrijf zijn halve eeuw feest", argumenteerde drs. C. Hartog bij de uitreiking van de prijs tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koop handel. De Kamervoorzitter roemde verder de activiteiten van het be drijf dat de alombekende lijm Bisonkit op de markt brengt. Sinds de jaren vijftig, toen Bisonkit werd gelanceerd, heeft Per fecta Chemie een „erg snelle ontwikkeling" doorgemaakt. „Bi sonkit sloeg enorm aan en daarnaast werden tal van nieuwe lijmsoorten ontwikkeld". Perfecta heeft in Nederland de helft van de Hjmmarkt in han den en er wordt geëxporteerd naar talrijke landen, ook buiten Europa. In het begin van de jaren tachtig nam de Goese onder neming het merk Gluton over en een paar jaar later werd ook Velpon ingelijfd. Een jaar geleden nam Perfecta een lijmfabriek in Spanje over. De onderneming heeft meer dan 150 werkne mers in dienst en heeft een jaaromzet van 57 miljoen gulden. De Prijs voor Creatief Ondernemerschap werd voor het eerst in 1981 uitgereikt, toen de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Midden- en Noord-Zeeland een nieuw gebouw in Mid delburg in gebruik nam. Een beeld van een plaatje bij Bruidshuis Fiësta. Trouwen is een redelijk tijdloos verschijnsel. Bruidsmode echter niet. Dat kwam duidelijk naar vo ren tijdens de show in het Mid delburgse Bruidshuis Fiësta, die afgelopen zaterdag werd gehou den voor zo'n negentig belang stellenden. De harembroeken die jarenlang opgeld deden zijn ver vangen door heerlijk romantische jurken. Compleet met tulen stro ken, ellenlange sluiers en glitters. Trudy Outermans, die 36 jaar lang de zaak voerde voordat haar zoon die overnam, presenteerde zelf de show. Nieuw waren de pastelgetinte jurken in al dan niet echte zijde. Bij het publiek sloe gen echter de meer klassieke witte romantische exemplaren aan. De details werden er ook even uitgelicht. Zo waren er ver scheidene robe-manteaus en pel- lerines (een grote kraag of sleep over de schouders). De robe- manteau bestaat uit een cape of lang bovenstuk met een aparte rok eronder. Apart was ook de charleston trend met de verlaag de taille en de rok tot op de knie. Daarvoor werden vaak pastels als zalm, lichtgeel en lavendel ge bruikt. De heren kwamen er, zoals vaak het geval is, niet zo gevarieerd vanaf. De bruid behoort de blik vanger te zijn. Voor heren die toch ook wel in het oog willen springen was er een enkele keer een pak in een aparte stof. Het enige dat het woord trend kon dragen in de herencollectie was het feit dat de meeste jasjes kort zijn. Het zestiende-eeuwse pand aan de Dam 8 van het bruidshuis her bergt niet alleen jurken, maar ook alle accessoires. Sieraden, tasjes, haarspelden en sluiers zijn alle maal apart te koop. De jurk wordt zo stukje bij beetje aan de bruid aangepast. Naast de geshowde jurken werden - helaas - geen ei gen ontwerpen van Fiesta ge toond. Het huis heeft namelijk stoffen in voorraad en ontwerpt zelf naar de ideeën van klanten als uit de 320 aanwezige 'con- fectie'-jurken geen keus kan wor den gemaakt. Omdat er van elke jurk maar één exemplaar is volgen er nog shows met andere en nieuwere modellen op 4 februari, 4 maart en 8 april. Openingstijden: Maandag 13-18 uur, dinsdag tot en met zaterdag 10-18 uur en donderdag 19-21 uur. Van Ginkel Vakanties verzorgt op maandag 16 januari een voorlich- tingsbijeenkomt over Indonesië. Daarin worden de diverse facet ten van Indonesië als vakantie land belicht. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Concert en Gehoorzaal en begint om 20 uur. Deze diashow duurt twee keer een half uur. Na het eerste deel volgt een informatieblok met voorlichting over onder meer paspoorten, inentingen, klimaat, hotels, maaltijden, vervoer, ex cursies en reisleiding. Kaarten voor deze bijeenkomst kunnen worden gereserveerd bij de ANVR-reisbureaus. het Zeeuwse bedrijfsleven de mogelijkheden die 'Den Haag' ons via dit Innovatiecentrum biedt, met beide handen zal aan grijpen". Verheugd is Hartog over het feit dat Zeeland 'waarschijnlijk' nog voor de zomermaanden een con gresbureau zal hebben. De Ka mer heeft volgens de voorzitter een dikke vinger in de pap gehad bij de totstandkoming van dit bu reau. De opzet is om het 'con- grestoerisme' in Zeeland te stimuleren. Zo'n twintig Zeeuwse hotelliers en zaalverhuurbedrijven hebben zich al gemeld als lid van dit bureau. Samen zullen zij een startkapitaal van circa twee ton op tafel leggen. „Voor een pro fessioneel opgezette organisatie is dit onvoldoende. Een bijdrage vanuit de overheid is beslist nog noodzakelijk". De Kamer wil een nieuwe rich ting ingaan met sponsoring, zo meldde drs. Hartog afgelopen maandag Bedrijven moeten cul turele activiteiten gaan sponso ren. „De Kamer wil hierin een aanjaag functie vervullen". Voor waarde is dan wel dat de activi teiten een positieve uitstraling hebben op het Zeeland-imago en dus op het vestigingsklimaat. En de Kamer wil zich volgens Hartog inspannen om een inter- De naam Willem Jobse zegt nie mand iets, maar wie naar Willem's Winkel vraagt wordt zeker zon der aarzelen naar de Kinderdijk in Middelburg ver wezen. Daar drijft de eigenaar, Wil lem dus, alweer vijftien jaar zijn handel. Niet al leen voor antieke en oude meube len kan de klant daar terecht, maar ook in nieuw grenen meubilair en ver lichting is er volop keus. Niet lang geleden werden in één van de oudste VOC- panden van Mid delburg, waar de ze zaak is gevestigd, een grondi ge restauratie uitgevoerd. „De vier verdiepingen, waar de verkoop plaats vindt werden alle maal van nieuwe vloeren voor- De sporthal van het internaat van de Zeevaartschool in Vlissingen is zaterdag 14 januari decor voor een groots opgezette Snuffel markt van het Organisatie- en Evenementenburo Zuid-West- Nederland. Particulieren - zo meldt het organisatiebureau - zullen die dag weer hun zolder opruiming of restanten van ver huizingen te koop aanbieden. Ruim honderd kramen zijn die dag bezet, zeggen de mensen van het Goese organisatiebureau. Er is verder van alles aan gedaan om naast koopplezier ook recrea tief vermaak in de sporthal bin nen te krijgen. Aan dorstigen en hongerigen is eveneens gedacht. Volgens het evenementenbureau worden de meest uiteenlopende spullen te koop aangeboden. Ze noemen onder meer dinky toys, munten en postzegels. De Snuffelmarkt is van negen tot vijf aanstaande zaterdag geopend. Willem Jobse zien", vertelt Willem. „Dat was een enorme klus, want alle meu bels moesten er natuurlijk af. Bo ven werd voor hout gekozen, beneden voor een marmeren vloer. Eigenlijk werd de hele bin nenkant vernieuwd. Ik beschik nu over 400 vierkante meter ver koopruimte. Mijn antiek komt via de groothandel uit België, Enge land, Duitsland en de Oostblok landen. Daarnaast koop ik oude geverfde grenen meubelen op, die afgeloogd worden en gerepa reerd. Als de klant iets speciaals wil, lever ik ook nieuwe model len", zegt de handelaar, die vroe ger ook timmerman was. „Het is steeds moeilijker aan een mooi stukje antiek te komen, want je krijgt voortdurend meer mensen, die een eigen nestje bouwen en van antiek houden. De tijd van de letterbakken en de plantentafel- tjes is voorbij. Ook oude bankstellen en bergmeubels raak ik aan de straatstenen niet meer kwijt, dus die koop ik niet meer in", stelt Willem. Naast zijn eigen zaak heeft de antiekhandelaar ook alweer vijf tien jaar de organisatie in handen van de rommelmarkt, die iedere eerste zaterdag van de maand aan de Vismarkt wordt gehou^ den. Daar mag iedereen tegen een kleine vergoeding met zijn waar gaan staan om die aan de man te brengen. Deze maande lijkse markt is dan ook een begrip geworden bij de bewoners en de toeristen op Walcheren. nationaal viscentrum op Neeltje Jans van de grond te krijgen. Dat past in de nieuwe denkrichting over cultuursponsoring. „Een in richtingsplan voor de bedrijfsma- Van alles wat heeft te maken met de recreatie is van maandag 16 tot en met woensdag 18 januari present in de Zeelandhallen in Goes. Daar wordt die dagen voor de tweede keer de beurs Rekrea vak gehouden. Dit jaar is de beurs uitgebreider dan vorig jaar, zegt de organisatie. Maar ook vo rig was dit initiatief al een succes. Exploitanten van campings, bun galowparken, sporthallen, hotels, recreatieparken, jachthavens en speeltuinen treffen op deze beurs leveranciers die belangrijk kun nen zijn. tige visserij-activiteiten wordt nu voorbereid". Uiteraard ging de Kamervoorzit ter ook in op het hete hangijzer dat WOV heet. Hij had oog voor de natuur en meende dat de mo gelijke nieuwe verbinding tussen Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen niet het waardevolle natuurgebied van de Zak van Zuid-Beveland mag doorkruisen. Aanleg ervan zou in de buurt van de Zeeuwse industriecentra moeten plaatsvinden. Hartog: „Een Westerschelde Oever Ver binding is naar mijn mening van grote invloed op de regionale economie en zal de twee belang rijkste economische centra - het Sloegebied en de Kanaalzone - met elkaar moeten verbinden". Hij hield die verbinding ook tegen het licht van de nieuwe Kanaal tunnel (Engeland-Frankrijk) en noemde de te bouwen transport as een belangrijke schakel tussen het nationale en internationale noord-zuid-verkeer. 1 Middelburg ■326 2. borsele i 167 3. Hontenisse tmmkm '45 4 Arnernuiden WÊÊÊÊtt 112 5. Kapelle 99 6 Westerschouwen ■m 70 7 Goes 61 3 Mariekerke 60 9 Domburg 57 10 Tholen 26. 1Wissenkerke 9 12. Duiveland 4 13 Gluts 4 -7 1 14 W ■stkape Ie -10 15 Middenschouwen ipmppntpn -11 16 Brouwershaven -i4 q 17 Valkenisse y*7i<ai y OV.I II M '19 I 18 St -Philipsland -20 19 Zierikzee -22 20 Bruinisse -29 21 Kortqene -30 22. Reimerswaal -39 23 Aardenburg - 45 M 24 Veere - 46 tm 25 Hulst -55 26. Axel -67 27. Sas van 6 ent -93 26Oostburq -151 mmmmm 29 Terneuzen 30 .Vlissingen I i i -600 -500 -400 -300 -200 -100 0 100 200 300 400 In 1988 is het aantal inwoners van Zeeland met 45 afgeno men. Op 31 december 1988 be droeg het totale inwonertal 355.456, onderverdeeld in 176.230 mannen en 179.226 vrouwen. Slechts drie regio's laten een toename van het in wonertal zien: Schouwen- Duiveland (11), Tholen en Sint Philipsland (7) en Zuid-Beveland (317). Op Schouwen-Duiveland heeft met name Westerschou- wen voor het positieve resul taat gezorgd, op Zuid-Beveland laat alleen Reimerswaal een af name van het aantal inwoners zien. Vorig jaar hebben in totaal 841 mensen meer Zeeland verlaten dan er zich hebben gevestigd. Alleen de regio Zuid-Beveland laat een positief vestigingsover schot van 91 zien. In de andere regio's vallen Westerschouwen, De half december opgerichte Stichting Historisch Onderzoek Zeeland gaat onderzoeken onder welke omstandigheden de boer in Zeeland in de loop der eeuwen zijn taak heeft verricht. Ook wordt onderzocht of de Zeeuwen een rol hebben gespeeld in de verbreiding in Nederland van de beroemde intensieve Vlaamse landbouw. Het thema van het onderzoek luidt 'agrarische en demografische geschiedenis van Zeeland van de 17e tot het begin van de 20e eeuw'. Het onder zoek zal ongeveer zes jaar in beslag nemen. Landbouw was in vroegere jaren de kurk waarop het economische leven in Zeeland dreef. Na Hol land was deze eiland-provincie in de 16e en 17e eeuw het meest bloeiende gewest. „De produkti- viteit moet toen al hoog geweest zijn", meldt mevrouw drs. M.E. Jongejan namens de nieuwe stichting. Op het platteland was de landbouw de belangrijkste bron van bestaan. Maar ook in de steden zorgden de vruchten van de Zeeuwse klei direct en indirect voor veel bedrijvigheid, getuige de namen van straten en pleinen die nu nog worden gebezigd. In de loop van de 18e en 19e eeuw liep de bevolking terug. „En in economisch opzicht werd Zee land steeds meer een achterge bleven gebied. De periode van neergang en stagnatie duurde tot de twintigste eeuw", zegt Jonge jan. Ze stelt verder vast dat het een groot gemis is dat de Zeeuw se geschiedenisboeken weinig vertellen over deze belangrijke bedrijfstak. De vakgroep agrarische geschie denis van de Landbouw universiteit Wageningen is bereid het Zeeuwse onderzoek te bege- Amemuiden, Domburg, Middel burg en Hontenisse op door een positief vestigingsoverschot van achtereenvolgens 95, 55, 63, 195 en 124. Gemeenten met grote vertrekoverschotten zijn Vlissingen (631), Sas van Gent (116), Terneuzen (276) en Rei merswaal (112). Voor heel Zeeland bedroeg het geboorte-overschot 796. Alleen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er meer mensen overleden dan geboren. Dit is het geval in alle drie de gemeenten in deze regio. Alleen Sluis is door een vestigingsoverschot nog met vier inwoners toegenomen. De in de bijlage weergegeven cijfers zijn verstrekt door de 30 Zeeuwse gemeenten. Het zijn voorlopige cijfers. In de over en kele maanden verschijnende of ficiële gegevens van het CBS kunnen zich afwijkingen voordoen. Kalkafzetting kan voortaan op een milieuvriendelijke wijze wor den tegengegaan. Daarvoor zorgt dan de Carber (calcium ab sorber), die als noviteit op de Ho- recava in Amsterdam wordt gepresenteerd. Het is een Nederlandse vinding. Ze kan worden toegepast in huis houdelijke apparaten en in dustriële warmwaterinstallaties. Poriferra bv ontwikkelde de car ber, die er uitziet als een spons. EPS brengt het op de markt. leiden. De groep heeft al dertig jaar ervaring met dit soort werk. Overijssel, Noord-Holland, Fries land, Veluwe en Drenthe gingen Zeeland voor. Het dagelijkse bestuur van de provincie wil de stichting een kwart miljoen geven voor dat on derzoek. Provinciale staten beslissen in februari of dat mag. Verder draagt de landbouwuni versiteit bij aan een deel van de kosten. Sponsors, gemeente besturen en andere fondsen wor den benaderd om ook een steentje bij te dragen. Alzafari, voor zijn toen nog met filmaffiches dichtgeplakte nieuwe pand. Wie een film wil huren bij Video theek Vlissingen moet voortaan aan de Scheldestraat 22 zijn. Vanaf 12 januari is de zaak aan de Walstraat gesloten en voorziet eigenaar Sam Alzafari zijn klan ten van films vanuit zijn geheel eigenhandig verbouwde nieuwe onderkomen. Dag en nacht is hij daar met een vriend mee bezig geweest. Dat dit de derde video theek in de Scheldestraat is, stemt hem niet ongerust. In te gendeel! „Eerlijke concurrentie is goed", zegt de jonge Alzafari, die bijna tien jaar geleden vanuit Syrië hier met vakantie kwam en toen in Zeeland is blijven hangen omdat hij werk kreeg aangeboden. „Als je met concurrenten in de straat zit, moet je zorgen goed bij te blij ven, de nieuwste films te bieden en goede service te verlenen. Die uitdaging durf ik wel aan. Ik heb veel klanten overgehouden uit mijn vroegere werk. Toen stond ik in een friteszaak en alle beken den uit die tijd huren nu films bij mij. Als zij een video hebben ten minste", zegt hij lachend. Geheimzinnig doet Alzafari nog over het buurpand, waar hij over vier maanden over kan beschik ken. Daar ga ik een zaak in vestigen, waarvan er in Zeeland nog geen enkele is", zegt hij mysterieus. „Maar eerst moet mijn videotheek weer goed op gang komen, want twee zaken tegelijk verbouwen zie ik niet zit ten". MEER RUIMTE VOOR FITNESS-BEOEFENAARS Sportschool Body Gym heeft met een uitgekiende ingreep meer ruimte gecreëerd voor haar fitness-klanten. Met acht appara ten meer en een efficiëntere opstelling van het overige sportspeeltuig kunnen nu niet al leen meer mensen terecht; een deel van de sportschool mag nu het domein van de met minder zwaar materiaal oefenende sport- recreanten genoemd worden. Af gelopen zondag hield Body Gym open huis. Meer dan 200 geïnte resseerden kwamen een kijkje nemen. Ze zagen dat de sport school onder meer ook een ver frissende verfbeurt had gekregen en dat de vloerbedekking was vernieuwd. Jarl de Hartog, één van de oprichters van de vereniging Bo dy Gym, meent dat aanpassing van de sportschool past in de ei sen van de tijd. Een sportschool, stelt hij vast, is niet uitsluitend het domein van bodybuilders, hoewel die groep wel belangrijk is voor een sportschool. „Steeds meer mensen willen om fit te blij ven enkele uurtjes per week trai nen. Dat vergt een heel andere aanpak dan een bodybuild- training. Fitness is puur conditie training, terwijl bodybuilden ge richt is op het ontwikkelen van kracht en spiermassa". De sportschool is ingedeeld naar behoefte, verklaart De Hartog. „Hier", wijst hij, „staan de appa raten voor mensen die fitnessen en dus om de conditie te verbete ren of op peil te houden een cir- cuitje doen. Een stap verder zijn apparaten en gewichten voor mensen die wat zwaarder trainen en aan het eind kunnen oefenin gen worden gedaan met hele zware gewichten. Daardoor voor kom je dat mensen die heel licht trainen en soms na een kwar tiertje al klaar zijn tussen de zwa re jongens lopen die misschien wel anderhalf uur bezig zijn en de oefeningen heel anders aanpak ken. Soms kan dat vervelend zijn. Vooral voor de groep conditietrai ners", merkten De Hartog en de begeleiders van de sporters. Een deel van het nieuwe fitness-circuit in Body Gym. FOTO EDUARD ENGEL

de Vlissinger | 1989 | | pagina 9