Vlissingen slaat balletje naar groots tennistoernooi Bekerwedstrijd tegen Den Bosch test voor club en toeschouwers ksi-ïK Feestelijk gespartel bij Luctor et Emergo Het gaat Zeeuwse goed met economie OPRUIMING 30% - 50% KORTING NU EXTRA OPRUIMING VOORDEEL Bedrijfsleven heeft behoefte aan werkende en lerende jongeren 10 tot KORTING FOTO VERSCHOORE GRANDIOZÈ van kwaliteits artikelen Kodak Express ABN-SCHELDETOERNOOI WORDT GUL BEDEELD Wedstrijden die stijl verraadt Het ziet er naar uit dat de opzet van de Vlissingse tennisclub De Schelde gaat slagen om één van de grootste tennisevenementen van Nederland binnen de gemeentegrenzen te krijgen. En daarmee heeft Vlissingen er naast onder meer het Straatfestival een evenement bij van hoog niveau. De organisatie kreeg nu al meer dan 17.000 gulden prijzengeld toegezegd. Het toernooi dat is voorzien van een groot aantal sterren als teken dat er vette prijzen zijn te verdienen, wordt gespeeld van 10 tot en met 13 augustus. Sponsors Hoog niveau OPEN DAG ARBEIDSBUREAU WALCHEREN Geen popgroepje Triathlon PZC WEEKBLADEN VLISSINGEN OP WEG NAAR BETAALD VOETBAL Niet sturen J.PA. Rossël lp" SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 bij ontw. afdr. BADHUISSTRAAT 60 VLISSINGEN 01184-14081 Quality control service M 19e JAARGANG NUMMER 2 11 JANUARI 1989 ZIE VERDER ZAKENPAGINA Leden met de c/ubv/ag van de 70-jarige Middelburgse zwem- sport veren liging. POELENDAELE IN TEKEN 70-JARIGE ZWEMCLUB Op het programma voor de her denking van het 70-jarige bestaan van de zwemsportvere- niging Luctor et Emergo staat voor zaterdag 14 januari een al ternatieve zwemwedstrijd voor leden en een zwemconditietest voor ouders en anderen. Deze spartelpartij wordt gehouden in het zwembad Poelendaele in Middelburg. De alternatieve zwemwedstrijd start om 15.20 uur en de zwemconditietest be gint om 17.45 uur. „Leuke, gezellige maar toch ui terst spannende zwemnummers staan de leden te wachten", voorzegt C.Lawalata van Luctor. „Het belooft een groots spekta kel te worden". Verder verwacht Lawalata ook dat het nummer kunstzwemmen, dat in de pauze wordt gedemonstreerd, veel be langstelling bij het publiek zal wekken. Luctor et Emergo werd op 17 ja nuari 1919 opgericht. In de begin periode ging de meeste aandacht uit naar reddend zwemmen. Pas in de jaren vijftig kregen waterpo lo en wedstrijdzwemmen wat meer aandacht. In 1955 proefden de Middelburgse zwemmers voor het eerst de luxe van een echt zwembad. De opening van het overdekte zwembad in 1970 zorgde voor een extra impuls. „In de loop van die jaren vielen de re cords als rijpe appels van de boom",pronkt de heer Lawalata, die de redactie van het Luctor- blad voert en dus vooral dit jubi leumjaar goed op de hoogte is van de Middelburgse zwemge schiedenis. „Nog altijd vormt het wedstrijdzwemmen de meest be oefende bezigheid, hoewel de club natuurlijk meer heeft te bieden". ook een van 's lands grootste, daar heeft de stad baat bij. „Er komen nog gesprekken met kleine en grote bedrijven, zodat we er op rekenen dat we boven de 20 mille uitko men", verwachten Harrie Mooibroek en Loes Becker, die beiden de bedrijven af struinen om het ABN- Scheldetoernooi klinkende munten te verzorgen. „Het staat vast dat we de subtop hier krijgen, plus een aantal buitenlanders. Het doel is om uiteindelijk een proftoernooi hier te organiseren.", leggen Paul Hermsen en Rob Luit- wieler uit. Deze twee Schelde-leden vormen de technische staf, de mensen die de spelers naar Vlissingen lokken. Wie Vlissingen de afgelopen ja ren heeft gevolgd kan bij het ma ken van een analyse vaststellen dat de steevaste wil om er iets moois van te maken nu vruchten afwerpt. Kritieken als kaalslag en minder gezellig motiveren kenne lijk om meer stralen aan de krans van Vlissingen toe te voegen. En nu een vereniging in de colonne van vechters voor een beter Vlis singen mee marcheert, blijkt dat niet alleen middenstand en ge meente de promotie van de stad Vlissingen belangrijk vinden. Een tennistoernooi dat niet alleen het grootste van de provincie is maa.r „Jan Jacobs van Vlissingen pro motie heeft ons initiatief enorm gestimuleerd", legt Mooibroek uit. „Hij vond het een geweldig idee om hier een toernooi van de ze grootte te gaan organiseren. Op allerlei manieren heeft Jacobs ons waar dat nodig was de weg gewezen". Uit de verhalen over de tochten langs directies van grote en middelgrote bedrijven en op bezoek bij detaillisten blijkt het animo groot. Een bank was al meteen bereid om er haar naam aan te geven. De kleineren waren eveneens gul. De onervaren Mooibroek en Becker sloegen zelfs vaak stijl achterover als ze een ondernemer inschatten voor een bedrag met twee nullen die er dan spontaan drie nullen van maakte. Daartegenover blijken de multinationals fooiengevers te zijn. „Jammer", oordelen de sponsorzoekers van Vlissingse tennisvereniging. „Zij zouden op deze manier iets extra's voor Zee land kunnen betekenen. Op de tennisbanen aan de Van Woelderenlaan wordt al dertien jaar een toernooi van allure gespeeld. Dat begon bij het veer tigjarige jubileum. Van lieverlee groeide het aanzien van dat toer nooi en sinds zo'n jaar of zeven mag het Scheldetoernooi zich de A-status aanmeten. De Vlissin- gers vertellen graag dat dit (invi- tatieltoernooi het best bezette van Zeeland was en dat de win naar van Domburg - ook heel be kend - er in Vlissingen al in één van de eerste ronden uitlag. Nu er veel meer geld mee is ge moeid, krijgt het toernooi status verhogende sterren toegevoegd. Dat zullen er voor dit jaar in ieder geval meer dan drie zijn. „Het niveau van de spelers die komen is hoog", weten Luitwie- ler en Hermsen zeer zeker. De ab solute top van Nederland, zoals Schapers, komt niet. „Die spelen in Australië in een proftoernooi. Maar wat daaronder zit, komt be slist. Voor die jongens is het prachtig om hier een paar duizen- dl gulden te winnen. Maar als we zien hoeveel mensen ons enthou siasme delen, dan zal het ons niet verbazen als we op den duur echte profs hier in Vlissingen aan het werk kunnen zien". Schoolverlaters kunnen zaterdag 14 januari terecht in het Arbeids bureau Walcheren in Middelburg. Daar wordt ze tussen 10 en 16 uur wat handvaten aangereikt om een zo verantwoord mogelij ke keuze te maken voor een ver volgopleiding of een beroepskeuze. Behalve mede werkers van het Arbeidsbureau zit ook het regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen Zeeland in het gebouw aan de St Bastiaanstraat klaar om de jongeren de weg te wijzen. Op dezelfde dag houdt ook de advies- en begeleidingscommis sie motorvoertuigen Zeeland open huis in het opleidingscen trum aan de Arnesteinweg. Wie op beide plaatsen een kijkje wil nemen hoeft niet te lopen. Er is een speciale busverbinding tus sen het Arbeidsbureau en het opleidingscentrum. Tussen 11 en 14 uur is in het Arbeidsbureau elk half uur voorlichting uit een be drijfstak. Er zijn sprekers uit de detailhandel, administratie, de slagersvakschool, weg- en water bouw en de verzorgende be roepen. menteel flink wordt uitgebreid is binnenkort meer werk te ver wachten, meent Sminkels. In de bouw worden ook al steeds meer mensen gevraagd. „Het aantal beschikbare jongeren neemt af. We zien nu dat de bedrijven een stijgende behoefte hebben aan talent. Ze zijn bereid om een goeie opleiding te geven aan jongeren". Sminkels en Groot menen ook dat jongeren die verder leren en werken combineren een gouden toekomst hebben. Toch is er meer animo voor alleen verder le ren. Werken in een wit boord trekt kennelijk meer dan werken in een overall", stellen Sminkels en Groot vast. Jeugd vanaf zeven jaar die het zwemmen al enigszins onder de knie heeft, is welkom bij Luctor et Emergo. Onder deskundige lei ding krijgen de jongeren de wedstrijdslagen geleerd. Dat ge beurt allemaal heel rustig. Bij de allerkleinsten gebeurt dat nog spelenderwijs. Regelmatig zijn er wedstrijden waaraan de jongeren kunnen deelnemen, ook voor be ginnelingen. Lawalata: „Plezier in het zwemmen staat bij deze groep op de eerste plaats. Heb ben ze echter de zwemslagtech nieken onder de knie, dan kunnen ze eem startvergunning krijgen. Dan worden de slagen steeds meer geperfectioneerd en het streven is steedsweer de per soonlijke records te verbeteren. Dat is elke keer weer een uitda ging voor de wedstrijdzwem mers, ook voor de allerjongsten". De jubilerende club besteedt de laatste tijd ook aandacht aan de nieuwste loot aan de sportstam: de triathlon (zwemmen, lopen en fietsen). „In het najaar wordt dan voornamelijk getraind op de zwemtechniek", legt Lawalata uit. „Na een paar maanden wordt de training verzwaard, bijvoor beeld door met de kleren aan baantjes te trekken. Vervolgens wordt getraind op snelheid. Dat is intensiever met minder rust pauzes. Zitten we tegen de wedstrijden aan, dan wordt gas terug genomen". Een ander be langrijk onderdeel dat Luctor be oefent is kunstzwemmen. Ook daarvoor zijn zeer uitgekiende trainingsprogramma's. Zo'n vijf dagen per week be schikken de Luctor-leden over het zwembad. Vaak in de vooravond, maar ook in de vroege ochtend uren. Maandag en dinsdag bij voorbeeld spartelen de wedstrijd zwemmers en triathlon-atleten al vanaf zes uur in het water. „En naast de prestatie is ook plaats voor ontspanning. Die twee zijn onafscheidelijk", vindt Lawalata. En hij noemt activiteiten die niks met zwemmen hebben te maken - zoals een kampeerweekeind - om de clubgeest te verhogen. „Wie een kijkje wil komen nemen is altijd welkom", nodigt de re dacteur van het clubblad geïnte resseerden uit. „Bijvoorbeeld aanstaande zaterdag". ED© Oplage: 23.450 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam totale oplage 46.605. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgeseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker Walstraat 94, Vlissingen Advertentie-verkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag PZC, Oost- Souburgeseweg 10, 17.00 uur. (Boekhandel Bikker 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480 Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 De organisatie van het ABN-Scheldetoernooi vlnr: Rob Luit wieier, Loes Beckers, Paul Hermsen en Harrie Mooibroek. Behoefte aan voorlichting is groot, meent directeur Jan Smin kels van het Arbeidsbureau Wal cheren. „Vorig jaar kwamen zo'n 400 mensen naar de open dag. We hebben trouwens geleerd van vorig jaar. Toen waren we te laat en we hadden een popgroepje uitgenodigd als smaakmaker. Dat bleek een misvatting, want als deze groep speelde, konden we niks meer vertellen. Dit jaar hou den we de open dag bovendien een maand eerder". Zaterdag 14 januari moet worden gezien als een eerste kennisma king met de mogelijkheden na het examen. Sminkels en Dick Groot, regionaal consulent leer lingwezen, leggen uit dat er in de loop van de komende maanden nog gerichte voorlichtingsbijeen komsten worden gehouden. „Met een goed voorlichtingspro gramma, kan de jeugd wat be wuster kiezen", stellen beiden vast. Wie Vlissingen de laatste twee wedstrijden heeft zien voetbal len, kon al zien dat de ploeg enor me sprongen vooruit heeft gemaakt onder leiding van trainer Jo Jansen. De dartele rood- witten hadden er echter moeite mee om hun eigen spel te blijven maken. Zowel tegen NOAD als tegen Sittard zag de toeschou wer ruim een kwartier topvoetbal - overigens zonder doelpunten - en vervolgens daalde de Zeeuw se topploeg af naar het niveau van de tegenstander. Aanstaan de zondag spelen de hoofdklas sers tegen de ere-divisie-ploeg Den Bosch. Als Vlissingen zich nu ook aanpast, wordt het op passen geblazen voor de Braban ders die het uitstekend doen in de competitie. „Bekeren tegen Vlissingen wordt een zware klus", zegt een vertegenwoordi ger van het Den-Bosch-bestuur op onze pagina van VC Vlissin gen. Hij heeft daarbij zonder meer rekening gehouden met het feit dat Vlissingen De Graafschap uit het bekertoernooi wipte. Jo Jansen. Vlissingen kan zondag trouwens alvast een voorproefje nemen op de toekomst. Vandaag (woens dag 11 januari) wordt namelijk bekend gemaakt dat er ernst wordt gemaakt met de belofte om een betaalde voetbalploeg in Zeeland te krijgen. Een commis sie onderzoek betaald voetbal moet de puntjes op de i gaan zet ten voor het vc Vlissingen- bestuur. Komt die commissie met een positief advies - zo wordt van bestuurszijde gemeld - dan kan Zeeland binnen een paar jaar be taald voetbal binnen de provin ciegrenzen verwachten. Voorlopig is de realiteit echter dat Vlissingen in de beker een ge vreesd tegenstander is, in de competitie met extra gewapende tegenstanders moet afrekenen, daartegenover RBC en RKC, op nauwelijks honderd kilometer af stand, als grote voorbeelden kan zien. Emmen en De Graafschap lukt het ook. Dat zijn vergelijkba re steden. Zondag alvast een voorproefje? Club en toeschou wers kunnen laten zien dat het hoog tijd wordt. Een test. Sminkels en Groot willen abso luut niet de indruk wekken dat zij de schoolverlaters in de richting van een bepaalde opleiding of be roep willen sturen. Niettemin is er in de ene branche nu eenmaal meer werk dan in de andere. In de metaal bijvoorbeeld. Daar is veel behoefte aan loodgieters. En in de procesindustrie, waar mo- Het gaat goed met het Zeeuwse bedrijfsleven. Niet minder dan 88 procent verwacht een gelijkblij vende omzet of zelfs een stijging. Ook het aantal bedrijven dat ex porteert neemt toe en de waarde van de export zal bij het overgro te deel van de bedrijven stijgen. Dat zei drs. C. Hartog, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, tijdens zijn nieuwjaarstoespraak afgelopen maandag in de Prins van Oranje in Goes. De export - zo hield hij vervolgens zijn gehoor voor - is met name bij het midden- en kleinbedrijf toegenomen. „Een tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraak 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen ontwikkeling waar we trots op kunnen zijn". Toch hebben vooral de grote be drijven 1988 gunstig geboerd. Vorig jaar leefden de grote jon gens nog een beetje in mi neurstemming na het zien van de cijfers van 1987. „In 1988 is het tij gekeerd", aldus Hartog. „De omzet is met zes procent geste gen. Bij een prijsstijging van nog geen één procent betekent dit een reële groei van goed vijf pro cent". Het midden- en kleinbe drijf blijft ondanks de gunstige exportcijfers ten opzichte van de i

de Vlissinger | 1989 | | pagina 1