'Mooi Bruin': muzikale produktie van Middelburgs Minitheater Slib-reeks komt met twee toppers Jan Decleir speelt 'Gilles' van Claus vertolkt Chopin Talent Rotnaam in De Piek Sex en humor centraal in thrillerachtige film 12 T/M 18 JANUARI IN MIDDEN ZEELAND White Mischief: uit met allure KINDER BOEKEN door Jan Smeekens GELEZE Kamerkoor zingt Sweelinck Witte periode PREMIERE 'A FISH CALLED WANDA' Andere tijden Zeeuws Museum Zendingsavond in Stadsschouwburg Woensdag 11 januari 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER iu is» tg®? Uï is» IK MIDDELBURG DONDERDAG 12 JANUARI DONDERDAG 12 JANUARI ven en werk van drie Roosevelts: pre sident Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962), Wo. en do. van 10tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Rabobank (hoofdkantoor Langeviele, Hal) Fons Bat, konkrete schilderijen. Tijdens openingsuren. Schouwburg (Café-restaurant Du Theatre) Hansje den Hollander, vrou- wenfigurgen in marmer, steen en hout, Liesbeth Binkhorst, teke ningen. Het Holografie Museum (Gortstraat 36). Alleen op afspraak per groep. Tel. 01180-38810. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Maarten Thiel, schilderijen en etsen, Charon Kransen, sieraden. Di. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur en do. avond van 19.00tot 21.00uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte, hal begane grond: Eric Carle. Tentoonstelling van het werk van de Amerikaanse schrij ver en illustrator Eric Carle. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Kunst boven wa ter, project geschiedschrijving over de schilders: D. de Potter, H. Metsers, K.J. Huineman, G. van Fastenhout en D. Jaspers, schilderijen. Openingstij den Zeeuwse Bibliotheek. Zeeuws Museum (Abdij 3). Bekroon de ontwerpers 2. Di. t/m vr. van 10 tot 17 u. Za. t/m ma. van 13.30tot 17u. Artelier galerie Jonathan (St. Jansstraat 60). Schilderijen van Mei- ne Visser. Di. t/m za. van 10.00 tot 18.00 uur. Balans 17 Van der Ven, tekeningen, schilderijen, pastels. Wo. do. vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur (vanaf 14januari). Stadsschouwburg (Molenwater). Wild in de Natuur, schilderijen. Dage lijks van 10 tot 22 uur, zo. gesloten, januari). NEELTJEJANS Ir. J.W. Tops-huis. "Schouwen- Duiveland", foto's. Woe. t/m zo., 10 tot 17 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove, Duin- vlietweg 6). Tieh Zeeuwen zien de natuur 2, DuimeHjntje. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. t/m za. van 14tot 17.30u. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Ju liana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het ge ven van een beeld van Zeeland als va kantieland voor iedereen. Café Soif Model X 3, werken van Hooy, Ter Keurs, Veurnink. Tijdens openingsuren. Atelier. Nieuwendijk 60. Hugo May- land, Afro-Surinaamse houtsnij kunst. Op werkdagen van 12 tot 17 uur. De Gevangentoren (Boulevard de Ruyter 1A). Guido Jansen, olieverf- werken. Art-titude (Singel 14). Reynier de Muynck, foto's (t/m 15januari). Galerie Bellamy 19 (Bellamypark 19). Jan Snoeck, keramische schalen en een serie wandkleden. Di. t/m vrij. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Bibliotheek (Lange Zelke 91). Van Arend tot Dubbeldekker, foto's van de NS in het kader van '150 jaar Spoorwegen in Nederland'. Tijdens openingsuren (t/m 14 januari). Greta Scacchi. White Mischief draait al sinds een week in Electro in Middel burg. In deze film beleeft een aantal rijke Engelsen op decaden te wijze de Tweede Wereldoorlog ver van huis. In Kenia zijn intriges en overspel belangrijker dan de zorg over het door het Duitse le ger belaagde thuisland. Greta Scacchi, Joss Acklanden Charles Dance spelen overtui gend de hoofdrollen. Geraldine Chaplin, Sarah Miles, Murray Head, John Hurt en Trevor Ho ward zijn eveneens namen die staan voor kwaliteit op het witte doek. Met deze film, die onge twijfeld velen lang zal bijblijven, bewijst Electro weer eens dat kwaliteit borg staat voor een avondje uit met allure. Purper, Ina van Faassen, Frans Mulder en Erik Breij met 'Dit Verhaal' Stadsschouw- burg. Middelburg, 20 uur. VRIJDAG 13 JANUARI Nederlands Kamerkoor o.l.v. Paul van Nevel, Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.15 uur. Jan Decleir speelt 'Gilles!', Stadsschouwburg, Middelburg, 20 uur. Piano-recital Ivo Janssen, Chopin-programma, Concert- zaal. Middelburg, 20 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Brazilië Zendingsavond m.m.v. First Love, Nico en Trij- nie van Eijk, Ronald en Elma Steenbeek en Braziliaanse zanggroep Nova Esperanca, Schouwburg, Middelburg, 19.30 uur. Muzikale Komedie 'Mooi Bruin', Middelburgs, 19.45 uur. De Zeeuwse Komedie speelt 2 eenakters van Shaffer, Public eye en White Lies, Vestzak theater, Bellamypark 3-5 Vlis- singen, 20.30 uur. Concert Zeeuwse band Rot- naam. Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. ZONDAG 15 JANUARI Koffiekonsert: Hetty Blok met aan piano Bas Odijk, Lunchcafé, Goes, 12 uur. DINSDAG 17 JANUARI De Humorist, met o.a. John Kraaykamp, de Prins van Oran je, Goes, 20 uur. Jen Sessy, met Snip, snap en bob. Propo's, Bellamypark, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 18 JANUARI De Nieuwe Danserije met 'Feestlokaal (theater). Stads schouwburg, Middelburg, 20.30 uur. Wat zou het mooi zijn als met het verschijnen van deze rubriek de sneeuw in dikke vlokken uit de lucht gevallen kwam, en het heel even zó winter was als bij W.G. van de Hulst: 't Was mid den in de winter, 't Was midden in de nacht. En 't was héél koud. En héél stil....(Het huisje in de sneeuw, 1924). In het bij C. de Vries-Brouwers verschenen THEO DE SNEEUW POP EN IN EEN SNEEUWPOP AAN DE WANDEL dat door Al- tamira uitgegeven wordt, roept sneeuw eerder een gevoel van behaaglijkheid op dan van inten se, vooroorlogse kou. Nachten van eenzaamheid en een mooi verhaal van een vogel op weg naar warme streken zijn er de oorzaak van, dat de sneeuwpop Theo op een mor gen zijn bezem stevig vastpakt en met de trein naar het zuiden afreist. Het geluk onder de pal men naast zijn sneeuwvrouw naar voorbijvarende schepen te mogen zwaaien, is echter niet voor hem weggelegd, want aan het einde van de reis druppelt Theo uit de wagon. Dat hij toch weer sneeuwpop wordt, heeft hij te danken aan de zon en de wind. Het verhaal van Sylvia Loretan is ook al eens (ongeveer zo) door anderen verzonnen, maar il lustraties als die van Jan Lenica kom je in prentenboeken zelden tegen. De opmerkelijke kleuren van de Poolse kunstenaar doen soms aan George Grosz denken en krijgen door een brede maar soepele en trefzekere contourlijn nog meer zeggingskracht. De sneeuwpop in 'Een sneeuw pop aan de wandel' van Mira Lo be gaat ook op reis, maar naar het noorden waar het nooit zo mer is en altijd koud. Dat er voor sneeuwpoppen geen betere plek op aarde is, bewijst de laatste il lustratie. Er valt op de wat ouderwets ogende prenten van Winfried Opgenoorth veel te zien. Kinderen die in gedetail leerde, overvolle tekeningen graag eigen verhaaltjes zoeken, kunnen vooral veel plezier bele ven aan de grappen die de il lustrator in het Zenuwachtige stadsgewoel verborg. Dat het wit van het papier in dit boek een belangrijke rol speelt, zal geen verbazing wekken. Helaas heeft de uitgever op de prent met de minste kleur de kaderlijn om de tekstblokjes gehand haafd. Wat zou het daar zonder die storende lijn koud en stil ge weest zijn. Theo de sneeuwpop door Sylvie Lo retan en Jan Lenica. Uitgeverij C. de Vries-Brouwers, Antwerpen. Prijs f 26,90. 'Alhambra I Vlissingen, 'A fish called Wanda' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Who framed Roger Rabbit' 20 uur. 'Grand Theater Goes, 'Big' 20 uur. •Electro Middelburg, 'Coming to America' 19 uur. The white mischief 21.30 uur. •Schuttershof theater Middel burg^ 'Mauvais sang'20.30 uur. VRIJDAG 13 JANUARI •Alhambra I Vlissingen, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Moonwalker' 19 uur, 'Who fra med Roger Rabbit' 21.30 uur. •Grand theater Goes, 'Big' 19 uur, 'Good morning Vietnam' 21.30 uur. •Electro Middelburg, 'Coming to America' 19 uur, 'The white mischief' 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg, 'La notte di san Lorenzo' 20 uur, 'Mauvais sang' 22.30 uur. *'t Beest Goes, 'Spoorloos' 20.30 uur. ZATERDAG 14 JANUARI •Alhambra I Vlissingen, 'Who framed Roger Rabbit' 14 uur, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Moonwalker' 14 en 19 uur, 'Who framed Roger Rabbit' 21.30 uur. •Grand theater Goes, 'Big' 19 uur, 'Good morning Vietnam' 21.30 uur. •Electro Middelburg, 'Coming to America' 14 en 19 uur. 'The white mischief' 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg, 'La notte di san Lorenzo' 20 uur, 'Mauvais sang' 22.30 uur. •'t Beest Goes, 'Spoorloos' 2030 uur ZONDAG 15 JANUARI •Alhambra I Vlissingen, 'Who framed Roger Rabbit' 14 uur, 'A fish called Wanda' 19 en 21.30 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Moonwalker' 19 uur, 'Who fra med Roger Rabbit' 21.30 uur. •Grand theater Goes, 'Big' 14 en 19 uur, 'Good morning Viet nam' 21.30 uur. •Electro Middelburg, 'Opera La Boheme van Puccini' 11 uur, 'Coming to America' 14 en 19 uur, 'The White Mischief 21.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg, 'Mauvais sang' 20.30 uur. MAANDAG 16 JANUARI •Alhambra I Vlissingen, 'A fish called Wanda' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Who framed Roger Rabbit' 20 uur. •Grand theater Goes, 'Good morning Vietnam' 20 uur. •Electro Middelburg, 'The whi te mischief 20.30 uur. •Schuttershof theater Middel burg, 'Mauvais sang' 20.30 uur. DINSDAG 1 7 JANUARI •Alhambra I Vlissingen, 'A fish called Wanda' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Who framed Roger Rabbit' 20 uur. •Grand theater Goes, 'Good morning Vietnam' 20 uur. •Electro Middelburg, 'The whi te mischief 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg. 'Mauvais sang' 20.30 uur. WOENSDAG 18 JANUARI •Alhambra I Vlissingen, 'Who framed Roger Rabbit' 14 uur, 'A fish called Wanda' 20 uur. •Alhambra II Vlissingen, 'Moonwalker' 14 uur, 'Who fra med Roger Rabbit' 20 uur. •Grand theater Goes, 'Good morning Vietnam' 20 uur. •Electro Middelburg, 'The whi te misschiet' 20.30 uur. •Schuttershoftheater Middel burg, 'Mauvais sang' 20.30 uur. ZATERDAG 14 JANUARI •Schuttershoftheater Middel burg, 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' 14 uur. ZONDAG 15 JANUARI •Alhambra II Vlissingen, 'Frank en Frey' 14 uur. •Schuttershof theater Middel burg, 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' 14 uur. WOENSDAG 18 JA NU AR! •Schuttershoftheater Middel burg, 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' 14 uur. Een sneeuwpop aan de wandel door Winfried Opgenoorth en Mira Lobe. Uitgeverij Altamira, Hillegom. Prijs f 19,90 In de Slibreeks, van het Zeeuws Kunstenaarscen trum, zijn onlangs twee nieuwe boekjes versche nen. Uitgave 43 is een Amerikaans misdaadver haal van Jef Geraerts Schieten en uitgave 43 is getiteld Winter lijkt het wei een lang gedicht van de oud-Zeeuw Jan G. El- burg. Beide uitgaven zijn rijkelijk voorzien van il lustraties. Karei Dierickx maakte de tekeningen in Schieten en Elburg il lustreerde zijn gedicht verhaal zelf. Het verhaal van Geraerts gaat over een schietgrage man. Waarom hij revolvers wil wordt niet duidelijk. Niettemin blijft het spannend tot de laatste re gel, waar pas de ontknoping komt. Hoewel het een hiéél kort verhaal is, blijven details volop meespelen en meeslepen. In dit geval is er met recht sprake van een thriller. Men zou kun nen zeggen: typsich Geraerts, die aanvankelijk zijn frustraties over de burgerlijke samenleving van zich af schreef en de laat ste jaren naam maakt met mis daadromans; jachtige proza, geschreven vanuit een vitale levensvisie, papegaaien we de flaptekst maar na. Het gedicht van Jan G. Elburg begint met Zo hoog boven de lijm van je zolen,/ dat je de kou de een pluimpje geeft/ nu je dit vaststelt: de bergen ontken nen/ de k/imsteek, de doodsteek,!...) en eindigt met de prachtige zin (..Jpikt paarle moeren maden uit/ de dode kraai,/ geregeld. Het gedicht sleept de lezer mee naar ber gen vol sneeuw, skiërs die f...)de in gekerstende dalkom men/ hoerig naar opsmuk taalt. Het hele boek door blijft het hoge niveau boeien. Zo zegt de in Wemeldinge geboren dich ter/beeldend kunstenaar Delta land;/ smeltend je speelgoed,/maar, maar, niet op de vlakte,/ je gaf nog wel iets aan de armen/ ervan:/ han den,/!...). Of: naar eenderde turf voor winterse avonden,/ dezelfde stapels onvermurwba re spitwerken,/ voorbereid in wat vallen blijft:/ armen in gol ven,/ neerslag van tranen. Elburg is één van de belangrijk ste dichters uit de jaren vijftig. Hij publiceerde veel gedichten bundels. Voor de in 1975 uitge geven verzamelbundel Gedichten 1950-1975 kreeg hij de Constatijn Huygenprijs. Op zijn illustraties kan het beste het etiket Cobra worden ge plaatst, terug naar de eenvoud waarvan nitwitten zo graag zeggen dat hun kleuter dat ook kan. Boekjes uit de Slibreeks van Gale rie/uitgeverij Zeeuws Kunstenaar scentrum kosten f 22,50 per zes nummers en zijn verkrijgbaar in de boekhandel. De uitgaven van Ge raerts en Elburg werden vormge geven door Inge van der Kooij in Middelburg. ROMAN VAN JEF GERAERTS EN GEDICHT VAN JAN G. ELBURG Eigenlijk is er sprake van een dubbele première die de Stichting Middelburgs Theater op zaterdag Onder het motto Zeeuwse pop muziek om je oren presenteert De Piek in Vlissingen op zaterdag 14 januari de Zeeuwse formatie Rotnaam. De muziek die deze band speelt bestaat uit uitsluitend eigen com posities en valt volgens kenners onder de noemer hard-wave. Rot naam zelf omschrijft het liever als 'een uitlaatklep van gefrustreerde zielen'. Het concert begint om 22 uur. Het Nederlands Kamerkoor treedt vrijdag 13 januari op in de Burgerzaal in Middelburg. De Stichting Organisatie oude Mu ziek in Utrecht biedt dit concert - aanvang 20.15 uur - aan. Het programma is opgezet rond de Nederlandse componist J. Sweelinck, die leefde van 1562 tot 1621. De titel van dit concert luidt 'Sweelinck en zijn Vlaamse tijdgenoten'. De leiding is in han den van Paul van Nevel. 14 januari uitvoert in het Mini- theater. In de eerste plaats na tuurlijk voor het publiek dat weer eens een nieuwe produktie gaat zien. Aan de andere kant ook een totaal nieuwe zijde van de Mid delburgse acteurs. Het wijkt alle maal falikant af van het traditionele toneel. Elke theaterproduktie heeft een naam en deze dus ook: 'Mooi Bruin'. Moeilijker wordt het om de produktie te omschrijven. Toneel? Musical? Cabaret? Komedie? Ei genlijk van alles wat en dat des kundig aaneen gesmeed tot een plezierig kijk en luister geheel. Nieuw voor het publiek en net zo nieuw voor de acteurs en actri ces. „Het gebeurde eigenlijk op een van die werk-weekeinden", vertelt regisseur Gerard Bayens tussen de repetities in de Verwe- rijstraat door. „Je begint zo eens te praten en dan wordt er een idee geboren, ledereen wild en thousiast, alleen: en wat dan?". Dat wat dan werd opgelost door Ans Schilders die samen met Le onard van de Berge de teksten schreef en de liedjes bedacht. Willem-Jan Geevers, Jo den Hol lander en Peter Adriaanse zorg den voor de toonzetting. „Het hele toneel is als het ware een kijkdoos en daarbuiten wor den de liedjes gebracht", verdui delijkt Ans Schilders. „Bij een Spelers van Middelburgs Theater tijdens repetitie. normale muzikale komedie zor gen de liedjes voor een overgang van onderwerp. In ons stuk zijn het allemaal losse onderdelen die uiteindelijk een geheel vormen. Hier gebeurt dus niet alleen iets op het toneel maar óók iets in het lied". periode wat er op neer komt dat alles tot en met de hond wit is. Mevrouw Vermeulen voelt zich in die omgeving allerminst op haar gemak. Een klusjesman maakt een van de twee garages in orde zodat mevrouw Vermeulen ten minste een behoorlijke woning heeft en het huwelijk van de jon ge Vermeulens is nu ook weer niet wat het moet zijn. Dit alles wordt dan gelardeerd met liedjes en voordrachten. De première is zaterdag 14 janu ari in het Minitheater aan de Ver- werijstraat in Middelburg en begint om 20.30 uur. De volgen de voorstellingen worden gespeeld op de zaterdagen 21 en 28 januari, 4, 11, 18 en 25 fe bruari. Ook op die data is de aan vang 20.30 uur. 'Mooi Bruin' handelt over de we duwe Vermeulen die bij haar schoondochter en zoon intrekt. De dochter verkeert in een witte Sinds 2 januari is het Zeeuws Museum in Middelburg van dins dag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 uur. Zaterdags is het museum geopend van 13.30 tot 17 uur. Vorig jaar bezochten meer dan 46.000 bezoekers het museum. Ten opzichte van 1987 is dat een lichte daling. In 1986 trok het museum 39.000 bezoekers. Al met al constateert het museum ten opzichte van de afgelopen ja ren een duidelijke stijging. Brazilië staat centraal tijdens de zendingsavond zaterdag 14 janu ari in de Middelburgse Stads schouwburg. Medewerking verlenen First Love, Nico en Trij- nie van Eijk, Ronald en Elma Steenbeek en de Braziliaanse zanggroep Nova Esperana. De toegang is vrij en het begint om 19.30 uur. De opbrengst is bestemd voor landbouw- en wel- zijnsprojecten van de Evangeli sche zending in Brazilië. Speciaal voor Jan Decleir schreef Hugo Claus 'Gilles', een theater monoloog. Vrijdag de dertiende (januari) is Decleir met dit stuk in de Middelburgse Stadsschouw burg. De voorstelling, met zang van Steve Dugardin, begint om 20 uur. 'Gilles' is gebaseerd op de histo rische figuur Gilles de Rais, in 1440 in Nantes gehangen en ver brand. Hij vocht aan de zijde van Jeanne d'Arc die hij liefhad en be schouwde als het puurste van Gods schepping. Als ze wordt verbrand en God grijpt niet in, daagt hij God uit en vermoordt honderd kinderen, die tijdens het sterven zijn lust opwekken. Als hij zich moet verantwoorden voor de rechters, komen verschillende persoonlijkheden naar boven. Oorspronkelijk duurde de voor stelling drie uur. Dat bleek te lang. Claus, die ook de regie voerde, heeft daarom samen met Decleir een kortere versie ge maakt. Eigenlijk is de opvoering sindsdien beter geworden, mel- Alhambra I in Vlissingen is één van de Nederlandse filmzalen waar donderdag de veelbespro ken film 'A fish called Wanda' in première gaat. In deze film be raamt een viertal een spectacu laire overval. Verwarring, verraad, bedrog en leugens blijken uitein delijk de opbrengst van mensen die ooit vrienden waren. Het viertal bestaat uit Otto (Kevin Kline), George (Tom Georgeson), Wanda (Jamie Lee Curtis) en Ken (Michael Palin). Otto is de dom me kracht, Ken een stotteraar met een goudvis die ook Wanda heet en Ken is de bedenker van het misdadige plan. Wanda is een beeldschone intelligente Ameri kaanse, die niet zo kieskeurig is met mannen. Ze hebben het ge munt op vier diamanten ter waar de van dertien miljoen Engelse pond. De overval verloopt suc cesvol. Dan beginnen de problemen. Ze vetrouwen elkaar niet meer; ze ker als niet bekend is wie de buit waar heeft verstopt. Door de ad vocaat Archie Leach (John Clee- se) in de arm te nemen, hopen ze toch nog wat van de roof over te houden. Wanda heeft ondertus sen met alle heren, inclusief de advocaat, een verhouding. Dat heeft weer tot gevolg dat de mannen elkaar om zeep proberen te helpen. Hoewel de inhoud op een thriller lijkt, is het dat beslist niet. Eerder kan worden gesproken van een film vol humor. Wie de namen van de spelers aandachtig had bekeken, wist dat al. Het 25-jarige talent Ivo Janssen verzorgt vrijdag 13 januari een piano-recital in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Jans sen vertolkt vanaf 20 uur werken van Chopin. Op achtjarige leeftijd kreeg de Limburger Janssen zijn eerste pianolessen. Vervolgens studeer de hij bij Jan Wijn aan het Swee linck Conservatorium in Amsterdam. Bij andere beroemd heden volgde Ivo Janssen meestercursussen. Bij concour sen onderscheidde de pianovirtu oos zich regelmatig. Vorig jaar februari behaalde hij de Elisabeth Evertprijs. Hoofdrolspelers in 'A fish called Wanda'. Jan Decleir als Gilles. den de kranten die ook al vol lof waren over de eerste mammoet voorstelling. Ivo Janssen.

de Vlissinger | 1989 | | pagina 11