informatiepagina van de gemeente vlissingen De raadsvergadering I Karola Pezarro Nooit doen! Glasbakken DOE ALUEEN IN UW TAS WAT U ECHT NODIG HEBT Morgen, donderdag I I Kijk uit met kaarsen! Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Verdiepen Agenda Kunstuitleen volgende week dicht Hoogste punt bij nieuwbouw Swanenburgh Zelf vuurwerk maken Informatiehoeken Kerstbomen Vragen over vuurwerk? Prijs voor gemeente Vlissingen Deze week drie koopavonden Wijziging ophalen huisvuil Kerstbomen verbranden? Even bijpraten met wethouder Meijers Winkelgebied Drughulpverlening wov DE VUSSINGER Woensdag 21 december 1988 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 31 voorstellen krijgt de ge meenteraad morgen te behan delen. Vooraf gegaan door een lijst met 30 'over te leggen stukken' (brieven en dergelijke die de afgelopen maand aan de raad verstuurd zijn.) Een heel 'pakket' dus. Niet dat ze alle zestig besproken zullen worden. Omdat het voor een deel gaat om formele onderwer pen waar de raad weinig anders kan dan ze vast te stellen. Of omdat er al over gesproken is in commissie-vergaderingen. Maar dan nog blijven er een heleboel onderwerpen te bespreken over. Nog afgezien van wat er in de rondvraag zoal aan de orde kan komen. Misschien zegt u: "wat heb ik daar mee te maken?". Dat zou wel eens meer kunnen zijn dan u denkt. Een voorbeeld: de raad wordt gevraagd f 261.400 te investe ren in een nieuw, geautomati seerd systeem voor de burgerlijke stand. Vroeg of laat heeft bijna iedere inwoner van de gemeente daar wel op een of andere manier mee te maken. En is het ook in uw belang dat de 'bevolkings-administratie' op een efficiënte wijze wordt uitge voerd. Eén, waarmee aan de ei sen van de wet wordt voldaan. Ook op het gebied van privacy. Maar weinig voorstellen hebben morgen die reikwijdte. Dat wil niet zeggen dat het belang van de andere minder groot is. Met het resultaat van de aanpassing van het gebouw van de Marti- nusschool zullen, nu en in de toekomst, ook heel wat mensen te maken krijgen. Morgen be handelt de raad een voorstel om voor die verbouwing een krediet beschikbaar te stellen. Even la ter komt de herstructurering van de drughulpverlening op Wal cheren aan de orde. Een onder werp op een heel ander terrein, maar voor velen niet van minder belang! En zo zijn er nog vele, uiteenlo pende onderwerpen waar de ge meenteraad zich over moet uitspreken. In de tweede helft van dit artikel treft u daarvan een overzicht aan. Wilt u zich in één of meerdere ervan verdiepen? Dat kan. De agenda en alle voorstellen van burgemeester en wethouders liggen ter inzage in de gemeen telijke informatiehoeken. Een van die 'hoeken' is onderge bracht bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stadhuis. Daar kunt u ook vra gen om de 'achterliggende stuk ken'. Dat zijn nota's, tekeningen en andere papieren die bij de voorstellen horen en ter inzage liggen voor de raadsleden. Ook de 'over te leggen stukken' be horen er toe. De raadsvergadering wordt mor genavond gehouden in het stad huis. De aanvang is om 19.30 uur. Voor wie wat vroeger komt staat de koffie gereed. De agenda voor de vergadering ziet er als volgt uit: Opening Goedkeuring notulen van de ver gaderingen van 27 oktober 1988 en die op 15, 16 en 18 november 1988. Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen raads voorstellen: 0-1 Vacature commissie van be heer Zeemans- en Vissersbeurs. 0-2 Vacature welstandscom missie. 0-3 Aanvaarding schenking PZC. 0-4 Benoeming lid Beheerscom missie Welzijnsvoorzieningen. 0-5 Wijziging Algemeen Ambte narenreglement. 0-6 Wijziging IZA-regeling. 0-7 Wijziging gemeenschappelij ke regeling Bestuursacademie Zeeland. 0-8 Vernieuwing programmatuur voor de financiële admi nistraties. 0-9 Automatisering leerlingen en leerplichtadministratie. 0-10 Invoering Personeelsinfor matiesysteem. 0-11 Vervanging apparatuur don kere kamer huisdrukkerij. 0-12 Invoering gemeentelijke be volkingsadministratie (GBA). 0-13 Vervanging meubilair per soneel en bestuursvleugel. 0-14 Vervanging koffiezet- gedeelte kantine stadhuis. 1-1 Bijdrage wetenschappelijk onderzoek recreatie-criminaliteit in Zeeland. 2-1 Kredietaanvraag herinrich ting Koestraat. 2-2 Reactie op eerste fase tracé nota milieu effect rapportage, procedure Westerschelde- oeververbinding. 4-1 Benoeming directeur open bare basisschool "De Stellepit". 4-2 Benoeming lid bestuurscom missie scholengemeenschap 'Swanenburgh'. 4-3 Partiële aanpassingen ge bouw Martinusschool voor r.k.- basisonderwijs. 4-4 Medewerking ex-artikel 74 Wet op het Basisonderwijs voor vervanging van enkele voorzie ningen in de 'Louise de Coligny- school' voor p.c.-basisonderwijs. 4-5 Medewerking ex artikel 82 Interimwet op het Speciaal On derwijs voor herstel vloer in schoolgebouw 'De Triangel'. 'Skulptuur in Textiel en Kera miek'. Dat is het thema van de serie tentoonstellingen, die in het seizoen '88-89 in de gale rie Bellamy 19' wordt gehou den. Kunstenaars uit het hele land laten zien hoe zij hieraan inhoud geven. Zij doen dat op uitnodiging van de werkgroep Beeldende Kunst van de Cul turele Raad. Tot en met 11 januari a.s. toont Karola Pezarro (Den Haag) re cente werken. Deze beeldend kunstenares werkt vooral met textiel. Stroken textiel, beschil derd met gevoelsmatig gekozen kleuren. Met behulp van draden, stokken en dergelijke maakt zij kwetsbare constructies. Ze ge ven de indruk van ruimte. Inspi ratie voor haar werk put zij onder meer uit eeuwenoude gebou wen, waaronder Afrikaanse. Bellamy 19 Galerie Bellamy 19 is onderge bracht in het Stedelijk Museum. De openingstijden zijn op dins dag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Op zaterdag (behalve oudejaarsdag) bent u er welkom van 13.00- tot 17.00 uur. Om misverstanden te voorko men: tot 27 december is het Ste delijk Museum gesloten. U kunt op genoemde openingstijden echter wel terecht in galerie Bel lamy 19! 4-6 Subsidiëring Begeleiding scentrum Gereformeerd School onderwijs voor 1989. 5-1 Aanvaarding gedenkteken Betje Wolff. 7-1 Goedkeuring exploitatiereke ning over 1987 en vaststelling subsidie over 1987 Stichting Huiskamerproject voor Drugge bruikers. 7-2 Eindrapportage commissie begeleiding herstructurering drughulpverlening op Wal cheren. 7-3 Subsidie spuitomruil-project Walcheren. 7-4 Verklaring ex-artikel 74 Wet geluidhinder. 7-5 Aanschaf derde veegmachi- ne afdeling reiniging. 7-6 Aanpassen gemeenschap pelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland. 8-1 Voorbereidingsbesluit Paau- wenburg III, gedeelte Paauwen- burgweg. 8-2 Herziening kostprijsbereke ningen en grondprijzen diverse bestemmingsplannen. 8-3 Aankoop watertoren te Oost- Souburg. 8-4 Rijkskontra-garantie 26 wo ningen Hudsonstraat/Wo- ningstichting Walcheren. 8-5 Borgstelling geldlening Wo ningbouwvereniging Basco. 8-6 Bouw 21 woningen Aagje Dekenstraat in opdracht van de Woningbouwvereniging Basco. 8-7 Regeling woonconsumen ten: Belangenvereniging van huiseigenaren "Tuinstad 23". 8-8 Regeling woonconsumen ten; subsidieverzoeken Vrouwen Advies Commissie en Commis sie Huisvesting Ouderen. 8-9 Aangaan rijkslening en be schikbaar stellen krediet voor aanschaf van een huur- woonwagen. 8-10 Delegatie garantie geldle ningen voor eigen woningen. 8-11 Subsidieverordening stads vernieuwing; wijziging hoofdstuk Verbetering particuliere wo ningen. 8-12 Van toepassing verklaring rijksregeling geldelijke steun huisvesting gehandicapten. 9-1 Vaststelling verschillende begrotingswijzigingen 1988. 9-2 Voorlopige vaststelling ge meenterekening en bedrijfsreke- ningen over 1985. 9-3 Wijziging legesverordening voor afgifte paspoorten. Rondvraag Sluiting Volgende week kunt u niet in de Kunstuitleen terecht. Dit, in verband met de Kerstvakantie. Wilt u echter nog voor de feest dagen een (ander) kunstwerk? Dan bent u vrijdag as. van harte welkom in de uitleen. De ope ningstijden zijn die dag: -- 10.00- tot 12.00 uur en - 13.30- tot 16.00 uur. De Kunstuitleen is onderge bracht in het souterrain van de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91). Het hoogste punt bij de bouw van het scholencomplex 'Swa nenburgh' is bereikt. Een mijl paal in het nieuwbouwproces! Vanmiddag werd dat heuglijke feit luister bijgezet door op het bouwwerk de vlag te hijsen. Een taak, die wethouder van onder wijs C. de Keijzer met genoegen vervulde. Het schoolgebouw verrijst in het gebied Weijevliet, tussen de wij ken Bossenburgh en Wester- zicht. Het adres wordt dan ook Weijevlietplein 7 - 9. Experimenteren is leuk en leerzaam. Maar doe het nooit met vuurwerk! De brandweer werd de afgelopen jaren, 'rond' de decembermaand, geconfronteerd met de gevol gen. Niet alleen materiële schade, óók verwondingen. Met lidtekens die blijven. Is het je dat waard? Zeker als je weet dat er in diverse winkels in Vlissingen en Souburg ge woon goed vuurwerk wordt verkocht? Wie dat volgens de gebruiksaanwijzing afsteekt, loopt nauwelijks-risico's. Zelf vuurwerk maken is dus sterk af te raden. Net als het rommelen met (oud) vuurwerk uit de winkel. Daarom ook het bovenstaande advies. En de vol gende: haal het kruit nooit uit de hulzen; -- laat staan dat nat geworden vuurwerk mag worden ge droogd. Nooit! Bovendien: heeft een stuk vuur werk al gebrand, maar is het voortijdig gedoofd? Steek het dan nooit meer aan! Het ding kan dan namelijk afgaan terwijl je het nog in de hand hebt. De - trieste - praktijk heeft de brand weer geleerd dat juist daar de meeste 'vuurwerk-ongelukken' mee gebeuren. Hebt u vragen over vuurwerk? Of over het afsteken ervan? Bel dan gerust de brandweer, liever dan risico's nemen. Het tele foonnummer van de brandweer is: 14530. Vroeger was het gebruik echte kaarsjes in de kerstboom te zet ten. Sfeervol, maar heel gevaar lijk. Doe het daarom ook nu niet. Het vereist namelijk voortduren de controle. Een boom die een tijdje bij de (centrale) verwar ming heeft gestaan kan kurk droog worden. En er zijn altijd wel luchtstromingen in de kamer. Wanneer, bijvoorbeeld, iemand de deur open doet kan dat de vlammen van de kaarsjes in de richting van de takken doen waaien. Die dan 'binnen de kortste keren' in brand raken. 'Electrische kaarsjes' zijn veel veiliger. Wel is het aan te beve len eerst de bedrading ervan te controleren op beschadigingen. En: doof de verlichting als u gaat slapen. Wie weet, houdt u de komende feestdagen nog flessen en potten over. Gooit u ze dan niet in de vuilniszak, maar in de gele glasbakken. Het glas kan dan opnieuw worden ge bruikt. Het bespaart u ook heel wat vuilniszakken (die ook niet meer kapot kunnen gaan door glasscherven). Bovendien is het goed voor het milieu. De glasbakken staan op de vol gende plaatsen. Centrum: -- Bellamypark (parkeerterrein); -- Spuistraat (parkeerterrein); -- parkeerterrein achter Zee manserve; Middengebied: -- Scheldestraat, hoek Aagje De kenstraat; -- Bonedijkestraat, hoek Sotte- gemstraat; -- Hogeweg (bij Ferdinand Bollaan); -- Hercules Segherslaan (bij supermarkt Koppejan); Aan het verhogen van de ver keersveiligheid wordt door de gemeente groot belang ge hecht. Vorige week kon u er op de informatiepagina al over lezen, met name over het ver- keersveiligheidsplan. Het gaat nog om een ontwerp. Tot en met 16 januari is er inspraak op mogelijk. Met dit plan haakt de gemeente in op een aktie van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat om het aantal verkeersslachtof fers met 25 te verminderen. Het Vlissingse plan is in 'Den Haag' niet onopgemerkt geble ven. Vorige week kreeg het ge meentebestuur namelijk een aanmoedingsprijs uitgereikt door de voorzitter van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Hij deed dat namens minister Smit-Kroes. Zestien an dere organisaties en particulie ren uit de hele provincie vielen eveneens in de prijzen. Het Vlissingse gemeentebestuur ontving een cheque van fl. 4000. Burgemeester en wethouders moeten zich nog beraden over wat ze met dat bedrag gaan doen. Eén ding is zeker: het geld komt ten goede aan het verho gen van de verkeersveiligheid! Paauwenburg: - Troelstraweg (bij winkel centrum); -- Alexander Gogelweg (tegen over Schaepmanstraat); -- Paauwenburgweg (winkel centrum); Westerzicht/West-Souburg/Pa- pegaaienburg -- Parklaan (tussen Westerzicht en Marnixplein); -- winkelcentrum Papegaaien burg (parkeerterrein); Baskensburg -- Gildeweg (bij MIRO-center); - Mercuriusweg (bij Jacq. Her mans); Oost-Souburg -- Verlengde Kanaalstraat; -- Oranjeplein; Ritthem -- Zandweg. De agenda en andere papieren voor de vergadering van de ge meenteraad (morgen) liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Die kunt u vinden in de volgende ge bouwen: -- de openbare bibliotheek (Lan ge Zelke 91), geopend op maan dag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur en 's za terdags van 10.00- tot 12.30 uur. -- het wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maandag-, dinsdag-, woensdag en donderdagavond; bovendien op dinsdag- en donderdagmid dag. In de kerstvakantie is het wijkcentrum gesloten. -- het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59, Paau wenburg), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. In de kerstvakantie is het wijkcentrum gesloten. -- het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), geopend op onregelmatige tijden. Bij een eventueel bezoek is het raad zaam van te voren te bellen (tel. 66318). - het stadhuis, bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak, geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. I Deze week hebt u ruim de tijd om inkopen voor Kerst te doen. Niet alleen overdag, maar ook de drie komende avonden kunt u in de Vlissing se en Souburgse winkels te recht. Woensdag (vandaag), donderdag en vrijdag dus. Tot negen uur. Da s nooit weg. De Winkelsluitingswet biedt de ondernemers de mogelijkheid om in deze periode hun zaak ex tra lang open te houden. Men is daar overigens niet toe verplicht. U kunt dus wel eens voor een gesloten deur komen te staan. In de 'Postbus 51-spotjes wordt er niet voor niets indrin gend op gewezen: kijk uit met kaarsen! Het kan niet genoeg worden gezegd. Kaarsen zijn 'brandstichters bij uitstek'. Al thans: als er niet voorzichtig mee wordt omgesprongen. Daarom hier enkele tips. Kijk, als u ze hebt gelezen (doen!), ook eens bij u in huis rond. Want voorkomen, 't is altijd nog beter dan genezen. Plaats de kaarsen in een stevi ge staande houder op een vlak ke ondergrond. Gebruik geen kaarsenhou ders, die gemaakt zijn van licht brandbare stoffen. Die kunnen door de hitte gaan smeulen of smelten. Wees daarom ook voorzichtig met het branden van kaarsen in kerststukjes. De verdere inhoud daarvan kan door de vlam in brand raken. Zet kaarsen (en kerststukjes) niet bij de kachel of centrale ver warming. Door de hitte worden de kaarsen week en buigen ze om. Honden en katten kunnen, kwispelend met hun staart, kaar sen omgooien. Houdt daar reke ning mee. De 'Postbus 51:spot maakt het ook duidelijk: zet kaarsen niet in de buurt van licht brandbare stoffen als gordijnen. Niet alleen omdat die gordijnen bij tocht kunnen 'opbollen'. Oók omdat vlammen bij tocht soms vrij ver kunnen reiken. Tot slot: laat kleine kinderen en huisdieren nooit bij bran dende kaarsen alleen, ook niet voor enkele minuten! f Maandag wordt dinsdag Maandag as., eerste Kerstdag, wordt er geen huisvuil opge haald. In plaats daarvan neemt de reinigingsdienst het mee op dinsdag (27 december). De inwoners van met name de wijk Paauwenburg, die hiermee te maken hebben, worden van daag per brief van de wijziging op de hoogte gesteld. Hebt u al een agenda voor 1989? En is op de tweede dag van het jaar, eind van de mid dag, nog blanco? Misschien kunt u er dan het volgende no teren: 16.30 uur, stadhuis, nieuwjaarsreceptie gemeente bestuur. Want, mocht u er be langstelling voor hebben: u bent hartelijk welkom. De receptie wordt aangeboden door burgemeester en wethou ders. Het biedt u de gelegenheid om zowel dit college als raadsle den het goede voor 1989 toe te wensen. Wat u natuurlijk ook kunt doen bij de vertegenwoordi gers van verenigingen, instellin gen en andere Vlissingse mede-burgers die naar de re ceptie komen. De deuren van het stadhuis staan op 2 januari gastvrij open van 16.30- tot 18.00 uur. De receptie zal muzikaal worden opgeluisterd door een ensemble muzikanten, bestaande uit leden van de Vlissingse Accordeonver eniging 'Accordeola'. f Mensen doen vaak dingen in hun tas die ze op dat moment helemaal niet nodig hebben. Als zo'n tas dan gestolen wordt, zijn ze soms óók hun hele hebben en houden kwijt Hun paspoort hun rijbewijs, hun pas 65+ en zelfs hun spaarbankboekje. Terwijl dat toch allemaal niet nodig was Dus neem nooit meer mee dan u nodig hebt als u gaat winkelen. Draag uw tas altijd zó dat een ander er niet zo gauw bij kan. Als u cheques in de tas doet bewaart u de pas dan ergens anders Als Iemand uw tas probeert te stelen, houd hem dan niet koste-wat-het-kost vast Kijk liever goed hoe de dief eruit ziet Trek de aandacht van andere mensen. En doe altijd aangifte bij de politie. Dan hebt u ten minste kans dat u uw tas ooit weer terugziet VOORKOMING MISDRIJVEN Etn i uk van da pointe *n u Nu sieren ze, met hun lichtjes en versiering, nog flonkerend vele huiskamers. Direct na kerst is het voor veel kerstbomen echter afgelopen. Er zijn er - met kluit - die in de tuin of op het balkon verder kunnen groeien. Maar de meesten worden, geheel ont luisterd, bij het' huisvuil gezet. Of: opgehaald om te worden ver brand. leder jaar geven ze weer grootse vreugdevuren. Mooi, maar ook gevaarlijk. Daar om heeft de brandweer liever niet dat er 'zomaar ergens' het vuur in wordt gestoken. Wél zijn grote, georganiseerde kerst boomverbrandingen toege staan. Maar die mogen alleen worden gehouden op het bun kerterrein aan de Langeleen- weg. Hebt u plannen voor een verbranding? Bel dan zo'n 24 uur vantevoren even de brand weer (tel.nr. 14530). U kunt dan rekenen op de aanwezigheid van enkele brandweermannen, die de zaak deskundig in de ga ten zullen houden. Da's wel zo veilig. In mijn vorige bijdrage aan deze rubriek meldde ik u dat men ging beginnen met de sloop van de voormalige smederij van "De Schelde". Inmiddels heeft u kun nen vaststellen dat die sloop al flink gevorderd is. En één dezer dagen is of wordt een bord ge plaatst met informatie over een aantal bedrijven dat zich hier zal vestigen. Bovendien zal door middel van een getekende im pressie een indruk worden gege ven van 'hoe het er hier in de nabije toekomst uit gaat zien'! Ik heb de afgelopen maanden nog wel eens wat mensen ontmoet die het allemaal nog niet zo ge loofden. Ik hoop dat ook die sceptici er nu van overtuigd ra ken dat we op weg zijn naar een nieuw kernwinkelgebied! En het gebied op de "kop van De Schelde" is slechts één van de plaatsen waar we 't winkelen gaan verbeteren. Over de over kapping van de Sint Jacobsstraat hebt u op deze pagina ook al eens gelezen. Inmiddels is het met dat plan zo ver gevorderd dat we in januari aan de gemeente raad een krediet voor de uitvoe ring kunnen vragen. Het is de bedoeling dan in maart te begin nen. Nog voor de zomer zal dit winkelstraatje dan "onder de kap" zijn! De commissie die de mogelijkhe den voor een beter gestructu reerde drughulpverlening op Walcheren heeft onderzocht, heeft onlangs haar eindrapport aangeboden. In de loop van de komende jaren moeten de advie zen uit dat rapport worden gerea liseerd. Wanneer de gemeenteraad morgen instemt met de aanbevelingen houdt dat onder meer in dat de hulpverle ningsactiviteiten van de Stichting Huiskamerproject voor Drugge bruikers (HKPD) en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) beter op elkaar zullen worden afgestemd en dat er systemen voor centrale regi stratie een gecoördineerde ver wijzing komen. We stellen de raad in dezelfde vergadering voor om ook voor het jaar 1989 een krediet van f 3.630,- te verlenen voor het zoge noemde spuitomruilproject. Dat project is dit jaar voor het eerst opgezet om het risico van aids- besmetting van met name drugs verslaafden te miniseren. Ruimtelijke ordening Tot mijn portefeuille behoort ook de ruimtelijke ordening. Het colle ge stelt dé gemeenteraad mor gen voor een voorbereidingsbesluit te nemen voor een terrein in Paauwenburg III, aansluitend aan de Paauwen burgweg. Wanneer de raad daar mee instemt komen hier een stuk of tien kavels van tenminste 700 m2 elk beschikbaar waarop (se- mijbungalows kunnen worden gebouwd. Hiermee bereiken we dat op vrijwel alle vraag vanuit de markt een passend aanbod kan worden gedaan. Zoals bekend bereidt het provin ciaal bestuur de bouw voor van een vaste oeververbinding over/onder de Westerschelde (WOV). Er is een nota uitgebracht met een aantal tracés. De ge meenten kunnen daar op reage ren. Het college stelt de gemeenteraad morgenavond voor om met Middelburg een ge zamenlijke reactie te geven. Die reactie is gebaseerd op de pla nologische gevolgen die aan de verschillende tracés verbonden zijn. Kort gezegd komt het er op neer dat we een voorkeur heb ben voor het meest westelijke tra cé en dat ook de andere tracés ten westen van Terneuzen wat ons betreft verder onderzocht mogen worden. Een aansluitend wegenstelsel door de Zak van Zuid-Beveland wijzen we af, evenals een verbinding langs de route Kruiningen-Perkpolder. Door de aanleg van de Liefkens- hoektunnel bij Antwerpen ligt een WOV op deze plaats niet voor de hand.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5