informatiepagina van de gemeente vlissingen Jonge fietsers meest kwetsbaar Extra koopavonden voor de Kerst f I Afsteken vuurwerk verboden (tot oudejaarsavond) In een nieuwe koopwoning Vergaderingen raad en commissies in 1989 I HELP DE POLITIE 'N HANDJE Verkeersveiligheidsplan Vlissingen verschenen Licht van je fiets in orde? Kerstbomen in de stad het Vestzaktheater redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Jonge slachtoffers Activiteiten Duiven in de hokken Stedelijk museum na Kerst open Verbeteringen MINDER VEKKEERS SUtCHTOFFBtS Verkeersspreekuur Opruimen bodem verontreiniging v.d. Helstlaan in de loop van volgend jaar Onderhoud straten en wegen Verbetering complexen particuliere woningen Vergadering Sportbelangen Onderhoud wegen en straatverlichting Vegen en gladheidsbestrijding Beplanting Houd zelf uw stoep sneeuw en ijsvrij Afgeven van paspoort door gemeente Sherryconcert - - - - - - - - Even bijpraten met wethouder Wisse Verkeersveiligheidsplan Gelijktijdig met andere maatregelen Tuinstad Woonerf met stoepen Feest en tekenwedstrijd Woensdag 14 december 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KI Voorlichting aan jonge (brom)fietsers, het veiliger ma ken van gevaarlijke kruispun ten, het instellen van een verkeersspreekuur en het hou den van alcoholvrije recepties. Dat zijn enkele maatregelen die burgemeester en wethou ders voorstellen in het onlangs verschenen ontwerp van het verkeersveiligheidsplan voor Vlissingen. Er is inspraak op het plan mogelijk tot 16 januari aanstaande. Het Verkeersveiligheidsplan heeft tot doel in de komende vijf jaren het aantal verkeersslacht offers in Vlissingen met 25% te rug te brengen. Vlissingen doet met dit plan dan ook mee aan de landelijke actie "25%". De opstelling van het plan is ook be kostigd uit de gelden die de rijks overheid in het kader van deze actie beschikbaar stelde. De gemeente heeft bovendien na het indienen van het plan een kleine aanmoedigingsprijs ge kregen. Het plan geeft aan dat in Vlissin gen relatief veel ongelukken met letsel gebeuren in de Spuistraat, de Paul Krugerstraat en de Pre sident Rooseveltlaan en op de Sloeweg. Opvallend is dat van alle ongevailen 21% op vrijda gen plaatsvond. Bovendien blij ken de voetgangers, fietsers en bromfietsers bijzonder kwets baar te zijn. Zij vormen maar liefst 64% van het totaal aantal verkeersslachtoffers. Dit percen tage ligt veel hoger dan het lan delijk en provinciaal gemiddelde. Bovendien gaat het vaak om jonge slachtoffers. Vooral de leeftijdsgroep van 15 tot 19 jaar is het meest betrokken bij ongevallen met letsel. Burgemeester en wethouders De politie doet haar uiterste best om het de dieven en inbrekers zo lastig mogelijk te maken. Zij surveilleert onderzoekt spoort op en geeft voorlichting over mogelijkheden om diefstal en inbraak te voorkomen. Maar wat kunt doen, is eigenlijk net zo belangrijk. Sluit bijvoorbeeld uw ramen en deuren steeds goed af. Laat waardevolle bezittingen merken of maak er een foto van. De politie heeft over dit onderwerp verschillende folders voor u klaarliggen. En als u iets verdachts ziet of hoort bel dan meteen de politie. Zelfs de kleinste tip kan van vitaal belang zijn. Doe ook altijd aangifte van diefstal of vernieling. Al met al: voorkoming van misdrijven is een zaak van de politie èn u. VOORKOMING MISDRIJVEN Een uik van de potttie én u. Postduivenhouders opgelet! Burgemeester en wethouders hebben weer een ophokperiode bepaald. De duiven moeten in de hokken blijven van 2 tot en met 14 januari 1989. Het verbod geldt echter niet voor zondag 8 januari. Momenteel wordt in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark volop verbouwd. Het was aan vankelijk de bedoeling het mu seum vandaag, 14 december, weer voor het publiek open te stellen. Helaas zal dat pas na de Kerst, vanaf 27 december, weer mogelijk zijn. De in het museum onderge brachte galery "Bellamy 19" is overigens al wel klaar en gaat daarom eind deze week voor pu bliek open. Op de fiets naar school of werk betekent in dit jaargetijde vaak: in 't donker heen en in 't donker terug. Alle reden om voor je eigen veiligheid de fietsverlichting in orde te hebben! Niet voor niets controleert de po litie dit winterseizoen de verlich ting en de reflectie van vooral jeugdige fietsers en bromfiet sers. Het blijkt namelijk dat juist deze groep verkeersdeelnemers het meest kwetsbaar is. Zorg daarom dat je als (brom)fietser wordt gezien! Het geld voor een eventuele be keuring kan je beter besteden aan het in orde maken van het licht van je fiets... "De leeftijdsgroep 15-19 jaar is het meest betrokken bij ongevallen met letsel" (foto Ruben Oreel). geven in het nu verschenen plan aan dat met educatie en voor lichting onder de meest kwets bare groepen (jeugdige (brom)fietsers, maar ook 65-plussers) het verkeersgedrag zou kunnen worden gewijzigd. Maar ook andere maatregelen zoals "schoolrouteverkennin- gen" en verkeersonderwijs en - educatie op de scholen kunnen hier oplossingen bieden. Meer concreet zullen ter vergro ting van de verkeersveiligheid di verse gevaarlijke kruispunten verbeterd worden. Op sommige plaatsen is dat al gebeurd zoals op de hoek van de President Rooseveltlaan en de Nieuwe i'^.l Vlissingseweg en op de hoek van de Singel en de Brouwe- naarstraat. Andere kruispunten moeten nog volgen, zoals bij voorbeeld Paul Krugerstraat- Scheldestraat. Dit zal echter ge lijktijdig met het vernieuwen van de riolering worden aangepakt. Bij een aantal andere gevaarlijke kruispunten zal worden onder zocht wat de beste oplossing is om de veiligheid te vergroten, zoals bijvoorbeeld bij de kruising van de Paul Krugerstraat met de Van Dishoeckstraat. Iets nieuws voor Vlissingen gaat het verkeersspreekuur worden waarop iedere burger met klachten en dergelijke over het verkeer terecht zal kunnen. Wanneer het Ver keersveiligheidsplan waarin dit is aangekondigd, zal zijn vastgesteld door de gemeen teraad, zal dit spreekuur wor den ingesteld. Tegen die tijd kunt u op deze pagina lezen wanneer en hoe dit ver keersspreekuur zal worden ge houden. De bodemverontreiniging in de van der Helstlaan kan pas in de loop van volgend jaar worden opgeruimd. De ge meente zou het wel sneller wil len maar de capaciteit bij de Afval Verwerking Rijnmond (AVR), waar de verontreinigde grond verbrand moet worden, laat dat niet toe. De AVR bekijkt nu of opslag van de grond op haar terrein moge lijk is zolang deze nog niet ver brand kan worden. De gemeente bekijkt ondertussen een andere mogelijkheid: tijdelijke opslag van de grond in Vlissingen-oost. In beide gevallen zijn echter be paalde vergunningen nodig. Wanneer hierover meer duide lijkheid is zullen alle omwonen den van de verontreinigde plek in de van der Helstlaan hiervan op de hoogte worden gebracht. Volgende week wordt u ruim schoots in de gelegenheid gesteld om Kerstinkopen te doen. De middenstanders mo gen, zo staat in de Winkelslui tingswet, een aantal dagen hun zaak extra lang open hou den. Daarbij mag worden afge weken van de tijden, zoals iedere ondernemer die ver meld heeft staan op de beken de 'gele kaart' bij de winkeldeur. Ter stimulering vari de stadsver nieuwing stellen burgemeester en wethouders extra geld be schikbaar voor verbetering van bepaalde complexen particulie re woningen. De nu aangewezen complexen zijn Palingstraat 4, 6, 10, 57, 59 en 61 en een complex van 25 woningen in het oostelijk deel van de Glacisstraat. De aanvrager van de verbetering van de woningen in de Pa lingstraat is de Stichting Bouw- winkel Zeeland. Voor de woningen in de Glacisstraat is dat dezelfde stichting samen met de werkgroep Glacisstraat-oost. Omdat vooral in dit laatste com plex zoveel subsidie gaat zitten, hebben b en w besloten voorlo pig geen complexen meer aan te wijzen die voor deze regeling in aanmerking komen. De afgelopen weken zijn er weer Vlissingers aan het schrikken gemaakt. Onnodig. Door vuurwerk. Spul, dat nog niet in deze gemeente ver kocht mag worden. Alleen op 30- en 31 december mogen de winkeliers hier vuurwerk ver kopen. Zij moeten dan wel ver gunning hebben. Doel daarvan is onder meer te voorkomen dat er in een ruime periode voor de jaarwisseling geknal te horen is. Dat verbod is er niet zomaar. Schrikreacties kunnen ernstige en blijvende gevolgen hebben voor mens èn dier! Helaas weten sommigen adres- Woensdag 21 december aan staande komt het bestuur van Sportbelangen Vlissingen in het stadhuis bijeen. De vergadering begint om 19.30 uur en is open baar, dus voor iedereen vrij toe gankelijk. jes buiten de gemeente te vin den, waar ze vuurwerk op de kop kunnen tikken. Wat doe je dan? Je probeert het even uit. Voor hen zelf is dat leuk mis schien, maar verder voor nie mand. Als er op 31 december 's avonds geknald wordt (pas dan is het toegestaan) zal niemand daar van op kijken of -horen. Men kan er dan rekening mee houden. Nu niet. Mensen kun nen er van schrikken. En welke verwondingen en schade kun nen niet het gevolg ervan zijn? Honden en katten kunnen trou wens ook niet tegen vuurwerk. Ze gaan er vaak voor op de loop; lang niet altijd keren ze terug.... Kortom: steek geen vuurwerk af vóór 31 december 's avonds!!! Op vele plaatsen in het 'ge meentelijke apparaat' duiken ze op: vragen van burgers over onderhoud van straten en we gen. In het stadhuis bij allerlei ambtenaren, tijdens vergade ringen, raadsleden die er op aangesproken worden. Daar is geen enkel bezwaar tegen. Al leen, er wordt dan wel een 'ex tra schakel' ingebouwd. Waardoor het langer kan du ren, dan eigenlijk nodig is, voordat de vraag of klacht op de juiste plaats terecht komt. Dat is, als het gaat om het onder houd van straten, wegen, trot toirs en straatverlichting: de afdeling onderhoud wegen. De ze is sinds enkele maanden ge vestigd aan de Edisonweg 9 en daar telefonisch bereikbaar via het nummer 61900. Op hetzelfde adres was al de af deling reiniging ondergebracht. Die niet alleen het huis- en grof vuil ophaalt, maar bijvoorbeeld ook zorgt voor het vegen van straten en het gangbaar houden van riolering. En die, zoals uit ar tikelen elders op deze pagina blijkt, verantwoordelijk is voor de gladheidsbestrijding in de ge meente. De afdeling reiniging kunt u telefonisch bereiken via het nummer 62291. Met vragen en/of klachten over het openbaar groen kunt u zich wenden tot de afdeling beplan tingen. Het adres daarvan is: Zaaihoekweg 2; het telefoon nummer: 13902. De winkels mogen de volgen de dagen tot 21.00 uur open blijven: - woensdag 21 december; - donderdag 22 december; - vrijdag 23 december. De middenstanders zijn overi gens niet verplicht mee te doen aan de extra koopavonden. Dat kan inhouden dat u een van de genoemde avonden wel eens niet in een enkele zaak terecht kunt. In deze gezellige weken voor de Kerst zijn ze er weer volop: kerstbomen. In de Vlissingse binnenstad staan ze al. Vier stuks om precies te zijn, van een kloek formaat en inclusief sfeervolle verlichting. De bo men staan op de hoek van de Coosje Buskenstraat en de Spuistraat, in de Walstraat (bij de Scherminkelstraat), op de Kleine Markt en op de Zeilmarkt. De kerstbomen zijn betaald door de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen, de gemeente zorgde voor de plaatsing. Voorspellen van het weer is en blijft een riskant vak. Maar of het nu of straks is, het is en blijft (voorlopig) winter. Waar mee de kans op sneeuw en gladheid ook blijft. Vorige week werd op deze pagi na verteld wat de gemeente er aan doet om die twee te bestrij den. De reinigingsdienst zorgt er, soms bij nacht en ontij, voor dat doorgaande wegen en fiets paden berijdbaar blijven. Maar: behalve auto's en (brom)fietsen moeten ook voetgangers veilig op pad kunnen. Ze zijn vaak aangewezen op het trottoir. Op dat moment komt (mogelijk) een taak voor u om de hoek kijken. Het trottoir moet u namelijk zelf sneeuw- en ijsvrij houden. Als een ieder het stuk voor de eigen woning verzorgt, is dat een kleine moeite. En....u hebt er in de eerste plaats zelf gemak van. Ook geeft u uw mede-voetgangers een stuk vei ligheid. Onder hen zijn mensen die moeilijk ter been zijn. Help hen een handje. Ook als u ziet dat ze ergens anders door sneeuw- of ijs gehinderd worden. Een tip: wacht niet te lang met sneeuw schuiven. De 'witte deken' is dan nog niet 'aange koekt' en gemakkelijk te ver- wijderèn. Zet sneeuwschuif, bezem en strooizout dus maar 'voor de pak'. Voortaan zullen paspoorten niet meer worden afgegeven door de Commissaris van de Koningin maar door de burgemeester. De burgemeester van Vlissingen heeft een aantal ambtenaren aangewezen dat namens hem de paspoorten zal onder tekenen. Het paspoort zelf verandert er overigens niet door. Het blijft voorlopig het oude zwarte mo del. Ook de prijs van het paspoort is ongewijzigd. Hoogtepunten uit het leven van de legendarische Billie Holiday. Natascha Emanuels brengt en zingt ze voor u in haar programma "Natascha on Holiday". Dit muzikale document over het leven van Billie Holiday kunt u vrijdag 16 december as. vanaf 20.30 uur meemaken in het Vest zaktheater aan het Bellamypark. Toegangskaartjes zijn te koop bij de VVV (Nieuwendijk 15). Ze kosten f 15,-. Eigenaren van een CJP of een Pas 65 betalen f 11,50. Liefhebbers van werken van Granados, Beethoven, Tabakov en Brahms moeten zondag 18 december in het Vestzaktheater zijn. Niek de Groot (contrabas) en Sander Sittig (piano) vertol ken dan vanaf 16.00 uur tijdens een sherryconcert werken van deze componisten. Kaarten voor dit concert zijn eveneens bij de VVV verkrijg baar en kosten ook f 15,-. CJP- ers en Pas 65-houders betalen f 11,50. Voor de jeugd tot en met 12 jaar geldt een prijs van f 5,-. Vorige week hebben burge meester en wethouders de da ta voor de vergaderingen van de gemeenteraad in 1989 vast gesteld. Daarvan afgeleid heeft het college ook de data voor de vergaderingen be paald van de vaste commis sies van advies en bijstand. Hieronder staan ze allemaal op een rij. Van drie commissies treft u in het overzicht geen data aan. Dat zijn die voor detailhandel, mu seumzaken en openbare orde. Deze commissies kennen geen vaste vergaderdata. Ze vergade ren bovendien lang niet iedere maand. Tegen de tijd dat ze wel bijeenkomen wordt daarvan mel ding gemaakt op deze pagina. Uiteraard worden alle hierna ge noemde vergaderingen tegen de tijd dat ze plaatsvinden ook op deze pagina aangekondigd. Net als die van de bestuurscommis sies (Culturele Raad, Sportbe langen, Welzijnsvoorzieningen, MTS, MDGO en Swanenburgh) en adviescommissies (jeugd- en jongerenwerk, culturele minder heden, emancipatie en commu nicatiebeleid). De in het schema genoemde vergaderdata van de gemeente raad zijn die van de maandelijk se raadsvergadering. De gemeenteraad jan. 26 feb. 23 mrt. 30 apr. 27 mei 25 juni 29 juli aug. 31 sep. 28 okt. 26 nov. 30 dec. 21 aanvang 19.30 vaste commissies van advies en bijstand economische zaken 16 13 20 17 8 19 21 18 9 13 11 16.00 financiën 18 15 22 19 10 21 23 20 11 15 13 17.00 volkshuisvesting c.a. 17 14 21 18 9 20 - 22 19 10 14 12 17.00 onderwijs 17 14 21 18 9 20 - 22 19 10 14 12 19.30 openbare werken c.a. 16 13 20 17 8 19 21 18 9 13 11 19.30 personeelszaken c.a. 18 15 2? 19 10 21 23 20 9 15 13 17.00 ruimtelijke ordening 10 7 14 11 2 13 15 12 3 7 4 19.30 sociale aangelegenheden 18 15 22 19 10 21 23 20 11 15 13 19.30 verkeer 11 16 15 12 3 14 16 13 4 8 6 19.30 volksgezondheid 10 7 14 11 2 13 - 15 12 3 7 4 17.00 welzijn 16 13 20 17 8 19 21 18 9 13 11 17.00 In Vlissingens nieuwste wijk Rosenburg - tussen Bossenburgh en Paauwenburg - zijn heel wat koopwoningen in aanbouw. In het eer ste deel van de nieuwe wijk zijn inmiddels al diverse woningen opge leverd. Dat worden er nog veel meer, want straks zal de wijk een grote verscheidenheid aan (premie)koop- en vrije sectorwoningen bieden. Op de foto: bewoners voor hun nieuwe premie-koopwoning aan de Wilhelmina Druckerlaan (foto: Ruben Oreel). vergaderdata van de gemeente raad voor het behandelen van de begroting voor 1990 zijn: 21 november 1989 (aanvang: 19.30 uur), 22 november 1989 (aan vang: 19.30 uur) en 24 november 1989 (aanvang: 10.00 uur). Tot slot nog een kleine afwijking van onderstaand schema: de aanvangstijd van de commissie verkeer op 16 februari is 16.00 uur. Als we in Vlissingen over verkeer spreken gaat het meestal over de snelle doorgang, de obstakels en over hinder. We willen allemaal de mogelijkheid hebben ons vrij te bewegen. Te weinig heeft tot nu toe de onveiligheid van het verkeer de aandacht gekregen. Naast andere acties is daarom de rijksoverheid vorig jaar begon nen met, onder andere bij de ge meenten, aandacht te vragen voor dit aspect. De gemeente heeft daar graag op ingehaakt door mee te doen aan de actie "25%". Deze actie heeft tot doel het-aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 terug te dringen met dit percentage. Een middel hiervoor is het vorige week verschenen Verkeersveilig heidsplan voor Vlissingen. Elders op deze pagina kunt u daar meer over lezen. Uit dit plan blijkt bij voorbeeld dat er in Vlissingen jaarlijks meer dan 100 gewonden in het verkeer vallen. Als je dat tot ie laat doordringen en voor je ziet welk een geweldig menselijk leed achter zo'n simpel gegeven schuilgaat, ben je al snel over tuigd van de noodzaak hier echt iets aan te doen. Daarom worden in het Verkeersveiligheidsplan al lerlei maatregelen aanbevolen voor het verbeteren van kruispun ten en het overzichtelijker maken van straten en wegvakken voor alle verkeersdeelnemers. Deze maatregelen moeten de veiligheid vergroten. En niet al leen voor automobilisten, maar vooral voor voetgangers en fiet sers. Omdat echter de financiële mogelijkheden van de gemeente buitengewoon beperkt zijn, ver wezenlijken we die maatregelen gelijktijdig met andere die toch moeten worden uitgevoerd zoals het herinrichten van straten en andere openbare werken, bij voorbeeld riolering. We noemen dat "meeliften". Dat dit effect kan hebben is gebleken in de Schel- destraat waar vóór de herinrich ting jaarlijks 20 gewonden in het verkeer vielen en na de herinrich ting jaarlijks zes. Op dit ogenblik zijn we bezig met de afronding van het veelbespro ken woningbouwcomplex in het gebied Tuinstad. Dat gaat ge paard met volledige vernieuwing van de riolering. Dat zal veel ver betering voor deze hele buurt brengen omdat we aan de noord kant van Tuinstad ook een pomp- gemaal en een overstort gaan maken. Vooral het afvoeren van rioolwater uit onder andere de Anjelierenlaan zal hierdoor sterk verbeteren. De hier van tijd tot tijd voorkomende wateroverlast bij hevige regenval zal daarmee tot het verleden gaan behoren. Vrijdag aanstaande wordt het woonerf Bouwen Ewoutstraat of ficieel geopend. Ik wil daar even bij stil staan omdat het een bij zonder woonerf is. Het wijkt na melijk af van het grote aantal woonerven dat we eerder in Vlis singen realiseerden. Het belang rijkste verschil zit hem in het handhaven van de trottoirs. Onze ervaringen en die van de bewo ners hebben namelijk door de af gelopen jaren geleerd dat dit, zeker voor kinderen, veiliger is. De trottoirs geven voor de voet gangers namelijk meer duidelijk heid waar zij zich veilig kunnen bewegen. Vrijdag aanstaande is het feest in de Bouwen Ewoutstraat. Die dag wordt om 15.30 uur het pas gereed gekomen woonerf offi cieel geopend. Dat gaat gebeu ren door het planten van het laatste boompje door enkele straatbewoners. Voor de leerlin gen van de Bouwen Ewout- school is er een tekenwedstrijd over het woonerf georganiseerd. De prijsuitreiking van deze wed strijd is ook vrijdagmiddag aan staande.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5