'Er stierf geen mens van de honger' de crisisjaren Spaarders zich in de kleurden prijzen Colijn mee z'n gaeve gulden. Die was zo hard ee, die gulden. Mèr wat ei-je der an as je gin guldens eit Eigen produkten Walcherse slagers vallen in de smaak Vlissingen-rondweg Koudekerke COMMISSI KS IN BE HOKI' Vrijdag 16 december vergaderen provinciale staten van Zee land in de statenzaal in Middelburg. De aanvangstijd is 9.00 uur - een uur eerder dan gebruikelijk. Verkeer Grondwater Milieu Zorg Kunst Sport Toekomst Kabel-tv Natuur PZEM Juliana Statenzaal SLOT Voormobilisatie DOOR JAN ZWEMER 'Importvervanging' Olaf Keur wint fiets in Spaarweek Vakbondswinkel over variabel arbeidscontract DE FAAM - DE VLISSINGER A B I) I J De tracénota van de weg Vlissingen-Koudekerke en de rondweg Koudekerke ligt van 12 december tot en met 16 januari ter inzage in het provinciehuis in Middelburg en de gemeentesecretarieën van Valkenisse en Vlissingen. In de nota wordt beschreven, dat een nieuwe verbinding wordt ge maakt tussen Vlissingen en Koudekerke ter ontlasting van de Ger- brandystraat. De weg gaat om Koudekerke heen en sluit aan op de rondweg Biggekerke. Beginnend in Vlissingen krijgt de nieuwe weg aansluiting op de Bossenburghweg en volgt het tracé de Valkenisse Watergang. Dat houdt in, dat het volkstui nencomplex aan de Koudekerk- seweg en het verpleegtehuis Der Boede in Koudekerke links van de nieuwe verbinding ko men te liggen. Het tracé kruist daarbij de Jacoba van Beieren- weg, de Groeneweg, de Middel burgsestraat en de Braamstraat. Ten noordwesten van Koude kerke zijn nog kruisingen voor zien met de Zwigtmansweg en de Koudekerkseweg, waarna de nieuwe verbinding aansluit op de rondweg Biggekerke. De provincie heeft bewust geko zen voor het tracé, dat zoveel mogelijk de watergang volgt. Landbouwschade wordt bebe- perkt en ook de invloed op het landschap is zo het minst. Ter hoogte van de boerderij Triton, tussen de Jacoba van Beieren- weg en de Groeneweg moet de watergang worden verlegd om ruimte te maken voor de nieuwe weg tussen de watergang en de boerderij. Een stukje boomgaard moet daartoe worden aan gekocht. Verwacht wordt, dat de drukte op de Gerbrandystraat, Beatrix- laan, Middelburgsestraat en Duinstraat met vijftig procent zal verminderen als de nieuwe weg klaar is. In de nota wordt verder aangegeven hoe de krui singen met bestaande wegen kunnen worden uitgevoerd en welke oplossingen mogelijk zijn voor het fietsverkeer. Aandacht wordt bovendien geschonken aan de verkeersveiligheid, het milieu, de landbouw en natuur en landschap. De aanleg van de weg wordt voorzien rond 1995. Het aanvangstijdstip is afhanke lijk van de afwikkeling van de procedures en het beschikbare geld. De nota ligt ter inzage in het provinciehuis, kamer B 205, Sint Pieterstraat 42, Middel burg, in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg, in het gemeentehuis van Valkenisse, Dorpsplein 28, Koudekerke en in het gemeen tehuis van Vlissingen, Stad huisplein 2, Vlissingen. Maandag 9 januari, tussen 14.00 en 17.00 uur en 20.00 en 21.30 uur, wordt een infor matiebijeenkomst belegd in het verenigingsgebouw Couburg, Duinstraat 4a, Koudekerke en op dinsdag 10 januari op dezelf de tijden in wijkcentrum Open Hof, A. Gogelweg 59 in Vlis singen. Schriftelijke reacties op de tra cénota kunnen tot en met 23 ja nuari worden ingediend bij ge deputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Maandag 12 december, 14.15 uur vergadert de provinciale raad voor de volksgezondheid. Aan het begin van deze verga dering zal een informatiegids over gezondheidszorgvoorzie ningen in de provincie aangebo den worden. Vervolgens bespreekt de raad drie pré-adviezen: het vooront werp functieplan algemene zie kenhuizen in Zeeland, het me disch adviseurschap in bejaar denoorden en de aanvraag voor een verklaring in het kader van de wet ziekenhuisvoorzieningen voor de vaststelling van de ca paciteit van "De Viersprong" in Halsteren. De raad zal verder een concept brief aan de Zeeuwse gemeen ten bespreken over de collectie ve preventie. Belangstellenden kunrjen deze openbare vergaderingen bezoe ken in het gebouw van het zie kenfonds Noord- en Midden- Zeeland, Achter de Houttuinen 8 in Middelburg. Dinsdag 1 3 december worden in vier zittingen van de tweede ka mer uit gedeputeerde staten al gemene bijstandszaken bespro ken. Inwoners van Zierikzee, Kortgene, Hulst en Oostburg zullen hun beroepschriften te gen beslissingen van hun ge meentebesturen toelichten. De zittingen beginnen om 10.20, 10.40, 11.20 en 11.40 uur. In een zitting van de eerste ka mer uit gs op 13 december, 11.00 uur, zal een beroepschrift worden behandeld van de heer A. Boom uit Sint Jansteen. De heer Boom wil binnen twee meter van een waterloop langs de Maisweg in Sint Jansteen knotwilgen planten. Het bestuur van het waterschap Hulster Am bacht heeft echter besloten dat de bomen buiten die twee meter moeten blijven. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis in Middelburg, Sint Pie terstraat 42. Woensdag 7 december 1988 TEUWS Staten vergadering De staten beginnen eerder, om dat zij een lange agenda hebben af te werken. Zij gaan door tot 's avonds zeven uur. Als alle punten dan nog niet zijn behan deld, wordt de vergadering maandag 19 december, 10.00 uur, voortgezet. Provinciale staten beslissen over kredieten voor de reconstructie van de aansluiting 's-Heer Hen drikskinderen op de weg Goes/'s-Heer Arendskerke en voor de verbetering van het kruispunt bij Vrouwenpolder met de weg over de Veersegat- dam. De bedragen zijn respec tievelijk 2,6 miljoen en 148 dui zend gulden. Provinciale staten buigen zich ten tweede male over een bij drage van het vliegveld Midden- Zeeland. In de begrotingszitting begin november staakten de stemmen bij het besluit ten hoogste 45 duizend gulden ex tra te besteden aan het vlieg veld als gevolg van het wegval len van de steun van het haven schap Vlissingen. Het voorstel luidt de bijdrage alsnog van pro- vinciewege te verstrekken. Het grondwaterbeleidsplan en de verordening grondbescher- mingsgebieden worden, na de inspraakronde, ter vaststelling aangeboden aan de staten. Op basis van het grondwaterbe leidsplan wordt een overeen komst aangegaan met de Wa termaatschappij Zuid-West- Nederland over de verdeling van de kosten die met de uitvoering van het plan gemoeid zijn. Tege lijkertijd wordt besloten voorlo pig af te zien van de heffing van lasten op de winning van grond water. Er is een voorstel drie ton subsidie te geven aan de com missie waterbeheersing en ont- zilting - een commissie van de stichting voor de bedrijfsontwik keling in de landbouw. De subsi die geldt voor de jaren 1989 tot en met 1992. Als de staten het gs-voorstel volgen, kan de vereniging Zeeuwse milieufederatie reke nen op een subsidie in het ex ploitatietekort voor de jaren 1989 tot en met 1992. Geld voor personeelsuitbreiding wordt dan niet beschikbaar gesteld. Voor de uitvoering van het autowrakkenplan wil de pro vincie extra personeel inschake len, dat kan worden betaald uit een bijdrage van het rijk (147 duizend gulden per jaar). het verpleeghuis dus eerder aan de orde komt. Het Nederlands Economisch Instituut gaat de kostenvergelijking maken. De onderzoekskosten moeten bin nen het rijkssubsidiebedrag van ruim 227 duizend gulden blijven. Provinciale staten stellen het verpleeghuisplan Zeeland vast. In het plan wordt aangegeven hoeveel bedden er moeten zijn voor lichamelijk zieke ouderen en voor ouderen die geestelijk achteruit gaan. Ook wordt aan gegeven waar bij bejaardenoor den een verpleeghuisafdeling kan worden gebouwd. Verder wordt ingegaan op de verpleeg huiszorg in relatie met andere vormen van zorg voor ouderen en op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van verpleeghuispatiënten. De sta ten wordt voorgesteld jaarlijks 50 duizend gulden beschikbaar te stellen voor subsidies aan pa tiëntenorganisaties. Via de nota provinciaal beelden de kunstbeleid 1988-1991 wordt het geld van het rijk en van de provincie (gezamenlijk ruim 787 duizend gulden) ver deeld over de posten voor aan kopen ter vergroting van de col lectie kunst van de provincie, subsidies op kunstaankopen van particulieren, bedrijven, ge meenten en musea, subsidies op kunstopdrachten van gemeen ten, bedrijven en instellingen, een budget voor aankoop en huur van beeldende kunst voor de kunstuitleen en voor de kosten van de adviescommissie beeldende kunst. Op de Bevelanden wordt onder zocht hoe de zorg aan zelfstan dig wonende ouderen zo lang en zo goed mogelijk kan worden gegeven. Het onderzoek is een rijksaangelegenheid. Gekeken wordt hoe met inzet van huis artsen, wijkverpleging, gezins- en ouderenzorg, maaltijd verstrekking en dat soort zaken de kosten zich ontwikkelen ten opzichte van opneming in het bejaardenoord of verpleeghuis. Om een goede vergelijking te kunnen maken is het nodig, dat ook de situatie op Walcheren wordt gemeten, waar die extra hulp aan ouderen niet wordt ge boden en verhuizing naar het bejaardenoord of opneming in De stichting Ponyrijden gehandi capten Zeeland heeft de provin cie om een bijdrage van 50 dui zend gulden gevraagd voor nieu we stallen bij manege De Brug in Vlissingen. Aan de staten wordt voorgesteld dat bedrag toe te kennen. De staten krijgen voorgelegd de evaluatienota natuur- en land- schapszorg. Beheer en aankoop van natuurterreinen en de land- schapszorg zijn elementen in de nota. Zekatel bv wil de kleinere ge meenten in Midden- en Noord- Zeeland, met uitzondering van Tholen en Sint Philipsland voor zien van een net voor kabeltele visie en radiosignalen. De meer derheid van gedeputeerde sta ten stelt provinciale staten voor met de plannen in te stemmen, maar de minderheid, bestaande uit drie gs-leden, vindt, dat an dere mogelijkheden dan aanslui ting via Zekatel moeten worden onderzocht. Zekatel is een dochterbedrijf van de PZEM en daar de provincie aandeelhou der is in de PZEM moeten de staten hun standpunt bepalen voor de algemene vergadering van aandeelhouders. De PZEM wil in Vlissingen-Oost bijna 18 ha grond kopen van het havenschap Vlissingen voor de bouw van elektriciteitscentra- le(s). De staten wordt gevraagd met die aankoop in te stemmen. Verder wordt de staten ge vraagd akkoord te gaan met de begroting 1989 van de PZEM. Voorzien wordt, dat dat jaar wordt afgesloten met een tekort van ruim 1,8 miljoen gulden Provinciale staten spreken zich uit over de strategische toe komstverkenning Zeeland - de visie van het provinciaal bestuur op de ontwikkelingen in de pro vincie. Voor de veerboot Prinses Julia na - op de lijn Vlissingen- Breskens - wordt een krediet van 2,2 miljoen gulden gevraagd als gevolg van de schade, die op de boot is opgetreden na scheu ren in voetsteunen van de vier generatoren. Voor de verbouwing van de Sta tenzaal in de Abdij in Middelburg en de vervanging van de leibe dekking wordt een krediet van 7,5 ton aan de staten gevraagd. De statenvergadering is open baar. De vergaderstukken lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, Middelburg. hm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Hoe langer de crisis van de ja ren dertig duurde, hoe groter het aantal oplossingen werd dat men aandroeg voor het tevéél aan werkkrachten in de landbouw. Kwamen de landarbeiders soms in Duits land terecht, boerenzoons - en ook wel jonge landarbei ders - konden werk vinden bij het in cultuur brengen van de Wieringermeer die in 1930 was drooggelegd, 't Was wel een eind van Walcheren van daan, maar er was werk - en wie weet of je er geen boer kon worden na verloop van tijd Het voornaamste werk be stond er uit 'afgreppelen' met de spa. Door heel de Wierin germeer moest een netwerk van greppels ontstaan om wa ter aan het land te onttrekken zodat de grond kon 'uitzak ken'. Na verloop van een paar jaar moesten de greppels weer dicht worden gemaakt. Je kon je daar een goeie bult aan werken, vertelt een land bouwer van de oudere genera tie. 'Ik ben eens wezen kijken bij m'n zwager en een kame raad. 't Was d'r béulen, hoor, voor die kerels. Dan lagen ze nog in een werkkamp - en dat was niet zo gul, want ze had den niet zo'n beste kok. En die jongens zijn daar geen van beiden gaan boeren hoor, zo was het niet 'Ontginning en inpoldering binnen de landsgrenzen zijn prachtige zaken. Maar 't is moeilijk in te zien dat langs dien weg op den duur ernstig onheil van onzen boerenstand zal afgewend blijven. De groote nood eischt groote middelen'. Dat konden de le zers van 'De Zeeuw' op de elf de april 1 938 in hun lijfblad le zen. Het stuk 'Het vraagstuk van den jongen boer' was overgenomen uit het 'Dagblad voor Twente' en droeg een nieuwe oplossing aan: konden jonge, overtollige boeren de blik niet eens 'naar verre ge zichtseinders richten' en zich in Nederlands Indië of Surina me vestigen? Inderdaad, 'groote middelen'! De redactie van 'De Zeeuw' vond de sug gestie nogal optimistisch. 'We moeten ook oppassen groote woorden niet voor groote mid delen aan te zien' voegde ze laconiek toe aan de Twentse uiteenzetting. Was het niet voor iedereen zichtbaar, dat er met de landbouwprijzen van dat moment méér nodig was dan goeie wil en goeie ideeën? De crisis was immers we reldwijd. De crisis was inderdaad we reldwijd. Besefte men in een landbouwprovincie als Zee land overigens wel dat de landbouw er nog altijd beter voorstand dan de Nederlandse industrie? Landbouwnaties doorstonden de crisis béter dan industrielanden. Zeeland telde naar verhouding méér vermogende inwoners dan Nederland, en dat aantal was, zo stond in 'de Middelburger' van 21 juni '38, lang niet zo gedaald als in het hele land over het jaar 1937. Voor Wal cheren waren de cijfers echter veel minder rooskleurig. Je had op Walcheren nogal wat industrie en de landbouw ken de er al vele tientallen jaren een overschot aan werkkrach ten dat hoger was dan in de rest van Zeeland. Aan dat overschot werd eigenlijk pas flink geknabbeld door de' vóórmobilisatie van eind augustus 1939, zo we ten bejaarde landarbeiders nog te vertellen. Het gaf hen een iets betere positie tegen over de boeren wat betreft de beloning van hun werk. De cri sis verloor haar scherpe kant jes. Boerenzoons konden weer eens gaan denken aan overname van het bedrijf - over emigratie hoorde je niet meer. En de gemobiliseerde soldaten rolden ineens in een bestaan met hele andere zor gen dan ze gewend waren. Niet langer het gevecht om het dagelijks brood hoefde hen zorgen te baren, maar de dreiging van een eventueel ge vecht aan de landsgrenzen of aan één van de vele linies in het land. Een heel ander soort gevecht moesten de meesten al leveren op de dag dat ze weer onder de wapenen kwa men: het gevecht tegen het boordeknoopje van hun uni form dat om onverklaarbare redenen niet meer paste om de hals van de brave huisva der die sinds zijn afzwaaien als dienstplichtige het uniform niet meer gedragen had De gebeurtenissen van mei 1 940 betekenden voor velen een relativering van de ellende van de crisisjaren. Een arbei der uit Aagtekerke zei het zo: 'In de dertiger jaren stierf er geen mens van de honger, maar ik was op de 15e mei van 't jaar veertig al twee vrienden kwijt - gesneuveld'. Anderen hadden minder erge ervaringen in de oorlogsjaren, en heden ten dage zijn er dan ook nog vele zestigers en ze ventigers die eerder met bit terheid over de jaren dertig zullen vertellen, dan over de bezettingstijd. Het zijn de mensen die nog steeds de naam van de minister president uit die tijd met een soort afschuw uitspreken: Ook het toerisme kwam verder op in de jaren dertig. Op 16 juni 1938 werden in Middelburg de eerste boetes uitge deeld aan overtreders van de nieuwe politieverordening. Daarin stond dat het verboden was om zich op straat aan te bieden om gekiekt te worden. Men mocht zich wel la ten fotograferen en dan het aangeboden geld aannemen. Vooral in Arnemuiden waren de vrouwen er als de kippen bij. Ze maakten er zelfs een 'vak' van. Toen deze foto in 1932 werd gemaakt van een Arnemuidense familie mocht het nog. foto zeeuws documentatiecentrum 'Colijn mee z'n gaeve gulden. Die was zó hard, ee, die gul den. Mèr wat ei-je der en as je gin guldens eit?' Een duidelijk oordeel, maar ook een recht vaardig oordeel? De zelfde vraag stelde dr. J.L. van Zanden zich eerder dit jaar, in mei 1988, tijdens de rede waarmee hij het hoogle raarschap 'sociale en econo mische geschiedenis' aan de Vrije Universiteit te Amster dam aanvaardde: 'Wat waren de oorzaken van de relatief lange duur van de depressie in de jaren dertig in Nederland, waardoor de ontwikkeling van de economie toen bepaald on gunstig afstak bij die in de buurlanden?' Ook hij legde de vinger bij de harde-gulden po litiek van Colijn, het vasthou den aan de vaste, gouden standaard voor de Nederland se munteenheid. Volgens Van Zanden 'zeer ongunstig voor de ontwikkeling van de econo mie' doordat ze zorgde voor hoge prijzen en lonen in ver houding met 't buitenland. Daardoor werd de aankoop van Nederlandse waar voor dat buitenland - zoals land- bouwprodukten voor de En gelsen - erg onaantrekkelijk. In zijn rede toonde Van Zan den aan, dat de 'structuur' van de Nederlandse economie over 't algemeen goed in orde was, en dat ook de crisismaat regel die bekend staat als 'im portvervanging' (stimuleren van het kopen van Nederland se produkten in eigen land) erg goed funktioneerde. Ver der maakte hij duidelijk dat de landen die net als Nederland tot in 1936 (of '35) de gouden standaard voor hun munt ver lieten en dus relatief laat de deur open zetten voor devalu atie, zich óók ongunstig ont wikkelden. Van Zanden meent dat met een ander beleid '- meer gericht op de uitvoer - de werkeloosheid in 1935 maar ruim de helft zou geweest zijn van wat ze was bij het beleid van Colijn. 'Er is een zeer hoge prijs betaald voor het vasthou den aan de gouden stan daard', concludeerde hij dan ook. Nederland had zulke ruime goud-reserves, was zó solide, dat devaluatie ook niet zo snel opkwam in de hoofden van de bewindslieden. Het was in de jaren dertig ouderwets fat soenlijk, zo verklaarde de hoogleraar de gang van zaken, om als land niet te devalueren. In Nederland was dit besef van fatsoenlijkheid sterk aan wezig - vandaar de 'gave gul den' met al haar negatieve ge volgen. Daar lijkt het Neder land van de jaren tachtig trou wens ook weer de gevangene van te zijn, schrijft Van Zan den. Een dure gulden bedreigt weer de kansen van de Neder landse export - en daar wordt zelfs niet eens over gediscus sieerd. 'In de jaren van Ruding en Deetman lijkt het beleid van de kabinetten Colijn in ere hersteld'. Dat zoiets gezegd wordt - Van Zandens mening is overigens niet onomstreden - heeft des te meer waarde waar er niet veel mensen meer zijn die héél bewust de crisis van de jaren dertig hebben meegemaakt en die tegelijk nog volop op de hoogte zijn van het econo misch gebeuren anno 1988. Maar ze zijn er nog wel, al ver keren ze meestal persoonlijk in een heel andere situatie dan destijds. Het zijn zonder uit zondering mensen die genie ten van hun AOW - een genot dat in de jaren '30 nog onbe kend was. Desondanks kan het alleen maar leerzaam zijn om naar hen te luisteren als ze vertellen over 'de dertiger ja ren'. Luisteren, zoals sommi gen onder hén eens luisterden naar mensen als de oude Vo gel van Sint Laurens, die de crisis van de jaren 1880 nog meegemaakt had, en bijna geen woorden kon vinden om te beschrijven hóe groot de verschillen tussen beide crisis sen wel waren. Luisteren, misschien, om ééns, ver in de 21e eeuw. weer te kunnen dóórvertellen het verhaal van de crisis der dertiger jaren? Dit was het slot. Een aantal van deze verhalen is terug te vinden in het onlangs uitgekomen boekje van Jan Zwemer, getiteld 'Een kist op zolder' Driehonderdachtenveertig jon ge spaarders leefden zich uit bij de kleurwedstrijd van de Rabo bank Middelburg. Vrijdag 2 de cember werden op het hoofd kantoor de prijzen uitgereikt. De inzendingen werden beoor deeld op grond van fantasie, kleur en originaliteit. De hoofd- prijs, een fiets, werd gewonnen door Manuela van der Mast. Eli- ne Pieterse kreeg een foto toestel en Tamara de Klerk sleepte een walkman in de wacht. Audry Dekker, Anne Huismans, Carolien Looise, Bob- bi Roosdorp, Annemarie Wattel, Ronald Lukasse en Emiel de Kam wonnen een Rabo- sporttas. De Walcherse slagers doen het goed met hun eigen produkten. Deze maand ontving slager A. Sturm aan de Middelburgse Veersesingel een bronzen be kroning voor zijn fijne ham met meloen. Keurslager Schouwe- naar aan het Bellamypark in Vlissingen kreeg voor zijn zelf gemaakte Gelderse Rookworst het Goudkeur-certificaat. Sturm was een van de 1450 deelnemers aan de internationa le vakwedstrijden ter ere van de vijfentwintigste Slavakto, een slagersvakbeurs die in de Jaar beurs in Utrecht werd gehou den. De produkten werden ge keurd op onder meer smaak, sa menstelling en uiterlijk. Slager Sturm is blij met de bekroning van zijn vakmanschap, maar vindt dat een goede slagerij niet alleen bestaat uit één bekroond produkt. "Het gaat om het tota le aanbod naar de consument toe. Presentatie, nette bediening en goede service zijn net zo be langrijk," zegt hij. De Gelderse Rookworst van sla ger Schouwenaar werd onder worpen aan een intensieve keu ring. Het ging daarbij om een vaktechnische keuring van zwaar kaliber. Keurslagers die het felbegeerde Goudkeur willen houden, zijn verplicht om elk jaar hun ambachtelijke rook worst ter keuring aan te bieden. Het certificaat is namelijk maar één seizoen geldig. Olaf Keur uit Oost-Souburg heeft de hoofdprijs (een fiets) gewonnen in de wedstrijd tij dens de Spaarweek bij de Rabo bank in Vlissingen. De jury vond zijn ingekleurde tekening de beste. Ramon de Bruijn uit Vlis singen werd tweede en kreeg een super-sound-machine. In- grid Meulmeester uit Koudeker ke heeft een horloge ge wonnen. Een aantal inzenders kreeg een sporttas. De winnaars daarvan zijn: Bert Dekker, Shila Donze, Michel de Groot, Henny Kalle- mein, Anja Ovaa, Tineke Rouw, Ronald Sijp en Niels Visser. De tekening die de Rabobank bij de Spaarweek uitgaf mocht naar keuze worden ingekleurd en van een naam voorzien. Volgens de Rabo in Vlissingen heeft een groot aantal jongelui aan de kleurwedstrijd mee gedaan. Part-timers, noodhulpen, afroep- krachten, oproephulpen, uur loonparttimers en thuiswerkers met vragen kunnen woensdag 14 december in de rijdende vak bondswinkel van de Diensten bond FNV terecht. In de winkel staat deze maand het variabele arbeidscontract centraal. Ook vragen over werk, loon, uitke ring, studiebeurs, huursubsidie en belastingbiljet worden beant woord. De bus is van 10 tot 17 uur geopend.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 13