informatiepagina van de gemeente vlissingen Het beleid van het gemeentebestuur Bureau Bouwtoezicht 's morgens open Rails in begin Paul Krugerstraat wordt aangepast I I Karei Goudsblom Plannen voor recreatiesport? Nieuwbouw aan de Nieuwendijk Hffi! mui lOver takken en bomen... en de begroting voor 1989 Kinderen en scheiding Verkoop van kinderzegels I Hulp nodig? Volgende week Om ongevallen te voorkomen Ter inzage Welkom IDaar kunt u voor gaan zitten Bellamy 19 Commissies vergaderen Erfafscheidingen Leiders recreatiesport Vraag en aanbod Belangstelling? Culturele Raad Inzien, waar? Daar: Even bijpraten met wethouder Wisse I -Vv;"' Tl "C >v Woningbouw Verkeer Geluidsmuur Woensdag 9 november 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Het beleid van het gemeente bestuur. Dat is een wijds be grip. In feite vallen alle terrei nen eronder, waar de gemeente (mede) verantwoor ding voor draagt. De uitvoe ring van het beleid kost geld, veel geld, miljoenen. Geld, dat mede door u als belastingbe taler is opgebracht. De verdeling daarvan is voor het gemeentebestuur niet zo een voudig. Om de begroting voor 1989 te behandelen, zijn volgen de week dan ook drie vergade ringen nodig. Uitgangspunt daarvoor vormt de ontwerp begroting voor volgend jaar, in combinatie met de zogenoemde begeleidingsbrief van burge meester en wethouders. Het col lege verwoordt daarin wat zij in 1989 op de vele beleidsterreinen zoal van plan zijn. En dat is heel wat! Tijdens de begrotingsbehande ling zullen de vijf fracties in de gemeenteraad - CDA, D66, PvdA, RPCU en VVD - hun visie geven op die plannen. En daar bij, eventueel, zelf voorstellen doen. Of het nu over stadsvernieu wing, onderwijs, milieu, cultuur, bestrating of sociale zaken gaatvolgende week wordt voor een belangrijk deel de rou tes uitgestippeld die de gemeen te in 1989 gaat volgen. De weg om te komen tot beleid, en om er uitvoering aan te geven, is een lange. Ook al, omdat deze van de vele betrokkenen zorgvuldig heid vraagt. De behandeling van de begroting door de gemeente raad neemt, in dat hele proces, een belangrijke plaats in. Omdat de gemeenteraad het hoofd van de gemeente is. Daar wordt uit eindelijk vastgesteld waar er welk beleid wordt gevoerd De algemene beschouwingen beginnen dinsdag 15 novem ber om 19.30 uur. De vijf frac ties krijgen die avond de gelegenheid hun visie te ge ven op de ontwerp-begroting en de beleidstoelichting van b. en w. Woensdagavond (de 16de) beantwoordt het college die zogenoemde algemene be schouwingen. Dat gebeurt eveneens 's avonds, vanaf half acht. De derde en laatste ronde is op vrijdag de 18de. Vanaf 10.00 uur kunnen de raadsleden dan weer ingaan op de antwoorden die het college woensdagavond gaf. Tenslotte kunnen b. en w. ook daar weer op antwoorden. Aan het eind dient dan de begroting voor 1989 te worden vastgesteld. Dat geldt ook voor het wel- zijnsprogramma 1989 en het voorstel over het fonds stadsver nieuwing voor volgend jaar. Bei de zaken worden tegelijk met de begroting behandeld. Waarschijnlijk ten overvloede: alle drie de vergaderingen wor den gehouden in de raadzaal van het stadhuis. Bezoekers zullen 's morgens bij het Bureau Bouw- en Wo ningtoezicht niet meer voor een gesloten deur komen te staan. Van 9.00- tot 12.00 uur (op werkdagen) zal daar altijd minstens een van de mede werkers aanwezig zijn. Dit, om bezoekers van dienst te kun nen zijn. 's Middags zal het bu reau echter gesloten zijn. Het Bureau Bouw- en Woning toezicht is overigens gehuis vest op de tweede verdieping van het stadhuis. Reden voor het instellen van vaste openingstijden, is onder meer dat de medewerkers nogal eens op pad zijn. Hun werk brengt namelijk ook toezicht op de bouwprojecten zelf met zich mee. Zodoende kon het voor heen gebeuren dat er in het stadhuis even niemand van hen aanwezig was, waardoor bezoe kers niet geholpen konden wor den. Daarom, voor wie naar het Bureau Bouw- en Woningtoe zicht wil: dat kan op werkdagen van 9.00- tot 12.00 uur. Het stukje spoor in de Paul Krugerstraat, 1at vooral motorrijders nog wel eens in een lastig parket brengt. Nu nog. Straks, als de raad ak koord gaat met de te nemen maatregelen, niet lang meer... (foto Ruben Oreel) Vooral motorrijders hebben er last van. De rails aan het begin van de Paul Krugerstraat heeft al meerdere valpartijen veroor zaakt. Gewoon, doordat banden in de vrij brede direct naast de rails Hou je dan als motorrijder nog maar eens overeind 1 VCIUUI- rdat de de glelif glipten. Burgemeester en wethouders willen aan deze onveilige situa tie een eind laten maken. Dat kan, net als even verderop, door de gleuven op te vullen met zo genoemd 'koud asfalt'. Dat heeft niet alleen als voordeel dat mo torrijders er niet meer verrast kunnen worden. Ook auto's krij gen er een wat betere 'grip' op het wegdek door. Het spoor blijft overigens ook te berijden voor treinen. Een ontwerp-voorstel om het 'koud asfalt' naast de rails aan te brengen, is vorige week behan deld door de commissie verkeer. De commissie heeft een positief advies uitgebracht. Zodoende kan het eind deze maand door de gemeenteraad worden be handeld. Gaat de raad akkoord, dan zal het koud asfalt zo snel mogelijk worden aangebracht. (Foto Ruben Oreel). Zowel de ontwerp-begroting, de begeleidingsbrief van b. en w. als het ontwerp- welzijnsprogramma liggen ter in zage in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Op 16 november worden daaraan toegevoegd de algemene beschouwingen, zo als die de dag ervoor werden uit gesproken. Deze uitnodiging staat niet voor niets op deze pagina. U kunt het zien als een uitnodi ging om de vergaderingen - of een deel daarvan - bij te wo nen. U bent welkom! Door de Raad voor de Kinder bescherming en het ministerie van Justitie zijn een aantal brochures uitgegeven. Deze gaan over echtscheiding en zaken die daarvan een gevolg kunnen zijn. In deze boekjes worden diverse procedures, termijnen, regelingen (voor kinderen) en dergelijke uit eengezet. De hieronder genoemde uitga ven kunnen (gratis) worden mee genomen uit de informatiehoek in het stadhuis. Die kunt u vin den bij het Staf-bureau voorlich ting en inspraak. Ook bij de gemeentelijke informatiehoek in de bibliotheek zijn de meeste brochures verkrijgbaar. Van de Raad voor de Kinderbe scherming zijn de volgende uitgaven: - 'Omgangsregeling na scheiding'; - 'Het gezag over de kinderen bij scheiding'; - 'Onder toezichtstelling'; - 'Voogdij en toeziende voogdij'; - 'Naamswijziging van kinderen'; - 'Taak, werkzije en organisatie van de raad'; - 'Het spreekuur van de socia le afdeling'; - 'Uw rechten'; - 'Adoptie'. De uitgaven van het ministerie van Justitie op genoemd terrein zijn: - 'Echtscheiding'; - 'Alimentatie'; - 'U wilt rechtshulp...' Tot slot kan in dit verband nog genoemd worden: - de folder over het Buro voor Rechtshulp te Middelburg; - de folder over de Sociaal Raadsman in Vlissingen. Daar kunt u voor gaan zitten, voor de behandeling van de begroting volgende week. Maar net zozeer voor de bestu dering ervan. Dat kan in de ge meentelijke informatiehoeken. In de meeste ligt de begroting gereed en staan stoel en (lees)-tafel voor u gereed. Overigens, er ligt nog heel wat meer lectuur ter inzage. Of om mee te nemen. De 'Postbus 51' folders en de meeste gemeente lijke uitgaven bijvoorbeeld. Oók de moeite waard! De informatiehoeken zijn onder gebracht in de volgende ge bouwen: - het stadhuis (bij het Stafbu reau voorlichting en in spraak), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. U kunt hier ook terecht voor monde linge informatie. Bij de ande re 'hoeken' kan dat niet. - openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maan dag van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag, woensdag en vrij dag van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. - wijkcentrum Middenhof (Ka naalstraat 64, Oost-Souburg), geopend op maandag-, dinsdag-, woensdag- en don derdagavond; bovendien op dinsdag-- en donderdag middag. - wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. - buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), onregel matige openingstijden. Het is raadzaam, voorafgaand aan een bezoek, even te bellen (tel. 66318). Volgende week woensdag (16 november) gaat in het post kantoor aan het Stadhuisplein de verkoop van kinderzegels van start. Dit keer zal niet, zo als voorgaande jaren gebruike lijk was, de echtgenote van de burgemeester de eerste serie kopen. Die eer valt nu te beurt aan vier jongens van de zee verkenners. Vi'1 un en un ntdarland Aanleiding daartoe vormt het thema, waar het dit jaar bij de kinderzegels om draait: "Kind en water". De illustratie hij dit bericht geeft daar een beela van. Het startsein voor de jaarlijkse verkoop wordt de 16de 's mor gens om half negen gegeven. Daarna kan men nog tot 16.00 uur bij de stand terecht. De ver koop duurt tot en met 18 decem ber. In die periode zullen iedere werkdag van 9.00- tot 12.30 uur vrijwilligsters van de Vlissingse Vrouwenraad in het postkantoor aanwezig zijn. In deze herfstweken stroopt menig tuinbezitter de mouwen op. Velen gaan aan de slag om de tuin gereed te maken voor de winter. Bemesten, bollen planten en takken van bomen en struiken snoeien! Als u daarbij toch de snoei- schaar in de hand hebt, kunt u dan ook eens kijken naar de struiken aan de rand van de tuin? Hangen zij niet te ver over (openbaar) voet- of fiets pad? Hinderen ze daar voet gangers en fietsers niet teveel? Misschien kunt u dat 'toetsen' aan het volgende: - van 0- tot 2,5 meter hoogte mogen zich geen takken of an dere 'groeisels' boven het voet- of fietspad bevinden. Zo is dat in de Algemene Poli tie Verordening (APV) voor de gemeente Vlissingen opgeno men. In de dagelijkse praktijk wordt, bij de beoordeling van "Ze rijzen op als wolkenkrab bers, maar zijn zichtbaar pro duct van menselijk handwerk. Door de toevoeging van afwij kende vormen of gevonden voorwerpen schept Gouds blom speelse, relativerende te genstellingen. Noord-ltalië is voor hem een bron van inspira tie; uitbundig en oppervlakkig, warm en sentimenteel zijn te genstellingen die hij daar vindt en waardoor hij wordt aange trokken. Binnen de keramiek betreedt hij paden die veraf liggen van schalen, dekselpot- ten en traditionele klei- sculpturen." Bovenstaand citaat komt uit een persbericht van de Culturele Raad. Het onderwerp: de expo sitie van Karei Goudsblom in de gemeentelijke galerie 'Bellamy 19'. De tweede in een reeks van zeven solo-tentoonstellingen over 'Sculptuur in Keramiek en Textiel'. In dat verband toont de Amsterdamse kunstenaar tot en met 23 november zijn werken. Forse werken, samengesteld uit onderdelen van klei en soms ge combineerd met materialen als gips. Goudsblom noemt zichzelf dan ook niet keramist, maar een beeldhouwer die met klei werkt. Een, die persoonlijke ervaringen vorm geeft in kwetsbare kerami sche werken. De basis daarvoor legde hij on der meer tijdens zijn opleiding aan de Gerrit Rietveld Academie en de Rijksacademie (1980-1986). Na exposities in befaamde ga leries als "Oude Gracht", "De Eendt" (Amsterdam) en "Nou velle Images" (Den Haag) is nu dus werk van Goudsblom te zien in galerie "Bellamy 19". Deze is ondergebracht in het zelfde gebouw als het Stede lijk Museum aan het Bellamypark. De openingstij den van zowel galerie als mu seum zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Op zaterdag is men er welkom van 13.00- tot 17.00 uur. Een beeld van een deel van de tentoonstelling van Karei Goudsblom in galerie "Bellamy 19". (foto Ruben Oreel) dergelijke situaties, een uit groei over een breedte van 30 cm. (één tegel breed) nog ac ceptabel geacht. Daarover zal de gemeente dan ook geen opmerkingen maken. Wat geldt voor overhangende takken naar een voet- of fietspad geldt ook voor begroeiing in de richting van de tuin of erf van de buren. Daarover zijn zelfs enkele bepa lingen opgenomen in het Bur gerlijk Wetboek. Over de inhoud daarvan kunt u meer lezen in het Informatieblad nr. 5 van de ge meente. Dat draagt de toepasse lijke titel 'Over takken en bomen...' Ook het onderwerp 'kappen van bomen' wordt daar in behandeld. Het informatieblad is verkrijg baar in de vijf gemeentelijke informatiehoeken. De adres sen daarvan staan in een be richt elders op deze pagina. In sportverenigingen nemen trainingen en wedstrijden een centrale plaats in. Wekelijks bezoeken de leden de trainin gen en doen ze mee aan wedstrijden. Maar daar blijft het niet bij. In de laatste jaren is er steeds meer aandacht ontstaan voor wat wel eens 'nevenactiviteiten' worden genoemd. Vaak activiteiten met een recrea tief karakter. Bijvoorbeeld open dagen voor bewoners in dorp of wijk, spel- en sportdagen of in- stuifactiviteiten. Ook worden er bij steeds meer recreatiegroe pen actief. Groepen mensen die - onder de vlag van de vereni ging -- wekelijks in de zaal of op het veld bezig zijn met hun sport en daar een recreatieve invulling aan geven. Mensen, die niet (meer) kiezen voor training en wedstrijden. Ook buiten de sportverenigin gen heeft de recreatiesport zich sterk ontwikkeld. In de gemeen te Vlissingen zijn verschillende van zulke trimgroepen actief. Voor al die activiteiten is kader, zijn leiders nodig. Mannen en vrouwen die zijn opgeleid om lei ding te geven in de sfeer van re creatieve sport. In de provincie Zeeland worden door de Zeeuw se Sportraad sinds 1970 al men sen opgeleid tot leider in de recreatiesport. Velen die deze opleiding volgden hebben hun weg in de recreatiesport gevon den. Een aantal werkt voor een sportvereniging, anderen leiden "eigen" trimgroepen. En vele anderen willen zich graag af en toe voor activiteiten inzetten. Aan de ene kant is er vraag naar dat 'kader'. Anderzijds is er een aanbod van deskundige recreatiesport-leiders. De Zeeuwse Sportraad brengt vraag en aanbod op dit terrein bij elkaar. Daarvoor is de zoge noemde 'kaderpooling' in het le ven geroepen. Sportverenigingen of groepen die een recreatiesport-leider no dig hebben kunnen contact op nemen met de coördinator van de kaderpooling in hun regio. Deze heeft een lijst met namen van recreatiesport-leiders die graag aan de slag willen. De coöordinator zoekt een voor de gevraagde klus geschikte leider. Die wordt dan in contact ge bracht met de aanvrager. Afspra ken over werktijden, voorbereidingen, vergoeding en dergelijke moeten tussen de aanvrager en de recreatiesport leider gemaakt worden. De coör dinator blijft daar buiten. Wie meer wil weten over ka derpooling, 't kost overigens niets, kan terecht bij: - Lya van Eenenaam, Bloe- menlaan 224, 4383 TE Vlis singen (regiocoördinator voor Walcheren) of - Theo Struys (Zeeuwse Sportraad), tel. (01180) 82500. Vandaag (woensdag) vergade ren twee vaste commissies van advies en bijstand. Die voor de financiën begint om 17.00 uur. De andere, die voor het welzijn, heeft als aan vangstijd 20.00 uur. De laatst genoemde vergadering is een ingelaste, met name om het ontwerp-welzijnsprogramma voor 1989 te bespreken. Beide vergaderingen worden ge houden in het stadhuis. Ze zijn openbaar. Bovendien, niet te vergeten, het publiek heeft er spreekrecht! De agenda's en bij behorende stukken voor beide vergaderingen liggen ter inzage in de informatiehoeken in het stadhuis en de openbare biblio theek (Lange Zelke). Vorige week stond op deze pagi na dat vandaag ook de commis sie sociale aangelegenheden bijeen zou komen. Deze verga dering gaat echter niet door! Op die plaatsen kunt u ook de stukken doornemen voor de ver gadering van de Culturele Raad. Die bijeenkomst wordt morgen avond gehouden in welzijnscen- trum 'Bachten Komme' (Bad huisstraat 104). Deze vergadering begint om 20.00 uur. Ons land is rijk aan organisa ties op het gebied van gezond heidszorg en maatschappelijk werk. Het stukje Nederland dat Walcheren heet vormt daar geen uitzondering op. Voor wie hulp nodig heeft is het dan ook niet altijd zo eenvoudig om een juiste keuze te maken: waar kan ik met mijn vraag/probleem terrecht? Bij de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening op Walche ren kennen ze dat. En ze hebben er wat aan gedaan: een overzichtelijke informatiemap samengesteld. Zo'n honderd pa gina's telt'ie, vol met informatie over ettelijke organisaties en in stellingen. Om er enkele te noemen: - gezinsverzorging; - kruiswerk; - bejaardenzorg; - praat- en zelfhulpgroepen; - patiëntenverenigingen; - gehandicaptenzorg. Doelstellingen, adressen, tele foonnummers, ze staan er alle maal in. In variatie op het bekende spreekwoord: de bo men in het bos worden zichtbaar gemaakt.... De informatiemap kunt u inzien in de vijf gemeentelijke informa tiehoeken. De adressen staan in een bericht elders op deze pagi na. Telefonisch kan men er infor matie over inwinnen bij de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, tel. (01184) 19820 of 17810. "Wanneer gaan ze daar nou eens beginnen...." Voorbijgan gers zullen het zich vaak heb ben afgevraagd. Echt aantrekkelijk ziet het er ook niet uit, dat stukje Nieuwen dijk met de nummers 43/45 (bestaand) en 47/49 (gesloopt). De foto geeft er een beeld van. De ontwikkeling van de (nieuw)bouwplannen voor deze percelen heeft lang geduurd. Langer dan ook de gemeente wilde. Gelukkig komt daar bin nenkort verandering in. Burge meester en wethouders hebben onlangs aan de projectontwikke laar Stienstra een bouwvergun ning verleend voor het project. Op de begane grond komen commerciële ruimten, daarbo ven in totaal vier woningen. De gevels van de panden 43 en 45 (links op de foto en tekening) blij ven gehandhaafd en worden ge restaureerd. De vormgeving van (het bovenste deel van) de ge vels op de nummers 47 en 49 is daarop afgestemd. Naar verwachting wordt nog dit jaar met de nieuwbouw/restaura tie begonnen. De werkzaamhe den zullen ongeveer een jaar in beslag nemen. (foto Ruben Oreel) Binnenkort zullen op nogal wat plaatsen bouwactiviteiten zicht baar worden. Allereerst in de Aagje Dekenstraat, waar men vo rige week begonnen is met de sloop van de zeven zogenoemde 'militaire huisjes'. Ze maken plaats voor een complex van 21 huurwoningen voor bejaarden, in opdracht van de woningbouw vereniging BASCO. Het bouw blok wordt met zijn vier verdiepin gen even hoog als het nieuwbouwcomplex dat enkele jaren terug op de hoek van de Scheldestraat en Aagje De kenstraat is verrezen. Als het ge reed is zal het samen daarmee aan dit deel van de binnenstad een wat meer stedelijk karakter geven. Dat zal dan goed aanslui ten bij het nieuwe winkelcentrum dat er vlak tegenover komt te liggen. Voor een heel andere categorie inwoners is op de hoek van de Bermweg en de Zuiderzeestraat in Oost-Souburg deze week een start gemaakt met het bouwrijp maken van een terrein waarop 12 woningen van het type 'split- level' zullen worden gebouwd. Eveneens in de koopsector wordt binnenkort in de Badhuisstraat, tegenover de Paul Krugerstraat, begonnen met een 'herinvulling' van het rijtje panden dat daar al jaren leegstaat. Op de begane grond komt kantoorruimte, erbo ven komt een achttal apparte menten. De karakteristieke kenmerken van de huidige be bouwing zullen in de nieuwbouw terug te vinden zijn. Tot slot kan ik melden dat het col lege van b. en w. besloten heeft de-bouw van luxe bungalows mo gelijk te maken in Paauwenburg III, achter de aan het eind van de Paauwenburgweg gebouwde vrijstaande woningen. Al die bouwerij lijkt misschien in tegenspraak te zijn met het ver- trekoverschot dat Vlissingen kent. Wij zijn er echter van over tuigd dat Vlissingen als stad om te wonen best geliefd is, mits maar het goede type woning in een aardige woonomgeving kan worden geboden. Zoals ik zojuist heb aangetoond werken we aan een dergelijke gevarieerd aanbod van woningen op vele plaatsen! Ik voorzie dat de komende maan den in onze gemeente 'verkeers- discussies' zullen losbarsten. We hebben nogal wat onderzoeken laten doen; er is een verkeersvei- ligheidsplan opgesteld; men legt ambtelijk de laatste hand aan een verkeersmilieuplan (waarin de gevolgen voor de omgeving van uitlaatgassen en verkeersla waai duidelijk zullen worden ge maakt); en er zijn plannen in de maak voor de ontsluiting van en het parkeren in de binnenstad (onder meer in verband met de ontwikkelingen in het Arsenaal- gebied en het kernwinkelgebied). Dat alles is voor nogal wat men sen van belang: zowel voor de bewoners als de bezoekers van de stad, als voor degenen die er hun brood verdienen. De erva ring leert dat verkeers- onderwerpen aanleiding vormen voor veel en soms emotionele reacties. Ik vind dan ook dat hier een ruime mogelijkheid voor in spraak moet worden gegeven. In dat verband werken we aan een zorgvuldige proce dure voor voorlichting en in spraak over deze verkeers-plannen. U zult daar over in deze rubriek zeker meer lezen. Nu het tijdstip daar is dat de eer ste nieuwe woningen in de wijk Rosenburg betrokken worden lijkt het me goed eens te wijzen op de speciale voorziening die daar is aangebracht om ver keerslawaai tegen te gaan. Dat is gebeurd in de vorm van een ge metselde muur langs de Bossen- burghweg en een aarden wal met groenbeplanting langs de Sloe- weg. Zo'n muur oogt nogal kaal, hoewel we geprobeerd hebben met het aanbrengen van gekleur de vlakken de beleving zo vrien delijk mogelijk te maken. Bomen en heesters zullen de komende jaren echter moeten bijdragen om de aanblik te 'verzachten'.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5