informatiepagina van de gemeente vlissingen In beroep tegen besluiten van de overheid? I I Commissies vergaderen LEG GEEN BUIT VOOR DE RUIT lüe beiaards De mogelijkheden van de wet AROB Informatie gids 1989 luit, óók in het Vestzaktheater "Open zuil" tijdelijk van boulevard verwijderd Herdenking Bij wie? Procedure bij gemeente Verder beroep Derden Brochure Nieuwe aanmelding? kijk op vlissingen 1988 Advertentie plaatsen? Vragen over Studie financiering? I Emancipatie commissie W. Meijer beëdigd als raadslid Vergadering projectgroep Binnenstad Nieuw Ter inzage Openbaar èn spreekrecht Extra vergadering commissie welzijn Culturele Raad Morgen, donderdag, 11.00 uur Verkeer Even bijpraten met wethouder Bruinooge Belangstelling voor beiaarden? Vissershaven Boulevardbebouwing Welzijnsprogramma Woensdag 2 november 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Dagelijks komen er bij de ge meente aanvragen binnen. Voor, om maar wat te noemen, de (ver)bouw van woningen. Of voor een vergunning om muziek te maken, een collecte te houden of speelautomaten te plaatsen. Na het inwinnen van adviezen, nemen burge meester en wethouders, de burgemeester alleen of de ge meenteraad daarover een besluit. Hoe dat besluit (ook wel 'beschikking' genoemd) uitvalt, de mogelijkheid bestaat dat de aanvrager of andere belanghebbenden het er niet mee eens zijn. Wat dan? In sommige gevallen zijn beroepsmogelijkheden in de wetgeving 'ingebouwd', bijvoor beeld bij Hinderwet- of Woning wetprocedures. Er zijn echter gevallen waarbij een beslissing gebaseerd is op een verorde ning, wet of op andere 'regelge ving', die geen beroepsmogelijkheden kent. Mogelijkheden althans, die met voldoende rechtswaarborgen zijn omkleed. In dergelijke geval len komt de Wet AROB om de hoek kijken. AROB is de afkorting van Admi nistratieve Rechtspraak Over- heids Beslissingen. Deze wet geldt trouwens niet alleen voor beschikkingen van de gemeen telijke overheid. Ook voor de provinciale overheid (provinciale- en gedeputeerde staten, de commissaris van de koningin) is deze van toepas sing. Dat geldt ook voor de cen trale overheid. Daartoe behoren ministers en staatssecretaris sen, maar net zozeer een in specteur of een andere rijksambtenaar die beschikkin gen afgeeft. Bij de provinciale en centrale overheid geldt even eens: er mag alleen een beroep op de Wet AROB worden ge daan als er geen andere behoor lijke rechtsgang is. Bovendien kent de wet uitzonderingen. Besluiten over benoemingen, examenuitslagen en beslissin gen in belastingzaken kunnen bijvoorbeeld niet via de Wet AROB worden aangevochten. De aard van de instanties bij wie men beroep kan aantekenen loopt zeer uiteen. Om 'boven aan' te beginnen: gaat het over beslissingen van de centrale overheid, dan moet men zijn bij de Raad van State in Den Haag. Bij de 'lagere' overheden (dus provincie, gemeente en water schap) moet men zijn bij dege nen die de beslissing hebben genomen waar men het niet mee eens is. Dat lijkt misschien een beetje raar. Deze bepaling staat echter niet zomaar in de wet. Het biedt betreffend be stuursorgaan de gelegenheid om de beslissing opnieuw te overwegen. Omdat zij, bijvoor beeld, in eerste instantie niet op de hoogte was van bepaalde ar gumenten. Hoe de bezwaarschriften bij de gemeente Vlissingen moeten worden behandeld staat in een verordening, die door de ge meenteraad is vastgesteld. In die procedure is onder meer opgenomen dat de beschik king en het bezwaarschrift ter inzage liggen. Bovendien wordt de mogelijkheid gebo den de bezwaren mondeling toe te lichten of zich te 'doen horen'. Is het bezwaarschrift gericht aan de raad, dan wordt men 'gehoord' door de commissie van advies voor de openbare orde. In deze commissie zijn alle politieke partijen uit de ge meenteraad, in de persoon van de fractievoorzitter, verte genwoordigd. Is het bezwaar gericht aan b. en w., dan ge beurt het horen door een lid van dat college of een (of meerdere) ambtenaren. Die moeten daarvoor wel door het college zijn gevraagd. Van de (hoor)zitting wordt een ver slag, proces-verbaal, ge maakt. Uiteindelijk wordt de beslissing - weer in de vorm van een beschikking - aan de indiener van het bezwaar schrift medegedeeld. Best kans dat men het niet met de uitslag van de beschikking over het AROB-bezwaarschrift eens is. In dat geval is het moge lijk binnen dertig dagen na dag tekening beroep in te stellen bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Een beschikking, die voor de aanvrager gunstig is, kan voor andere belanghebbenden juist ongunstig uitvallen. Ook zij mo gen dan, zich beroepend op de Wet AROB, een bezwaarschrift indienen. Dit, met name als zij zich geschaad voelen in hun be langen. Een voorbeeld is de ver lening van een vergunning voor de bouw van een garage of ber ging. Zo'n bouwwerk kan een ander (de buurman bijvoor beeld) schadelijk vinden omdat het licht en/of uitzicht weg neemt. Ook hier duikt een uit zondering op; dat is als het gaat om schade in financiële zin. Daarbij kan, in het kader van de Wet AROB, geen beroep worden aangetekend. Bij de vele beschikkingen die door hét gemeentebestuur wor den genomen is het praktisch onmogelijk - en ook niet voorge schreven! - om na te gaan wie de 'derden-belanghebbenden' (kunnen) zijn. Het is echter voor een ieder wel mogelijk om in het stadhuis te weten te komen wel ke beschikkingen het gemeente bestuur heeft genomen en waartegen met de Wet AROB beroep kan worden aangete kend. U kunt daarover nadere in formatie krijgen bij de ambtenaar die betreffende zaak heeft behandeld of bij het Staf bureau voorlichting en inspraak. Bij het bureau voorlichting (in het stadhuis) ligt de brochure 'Beroep tegen overheidsbe schikkingen' voor u gereed. Wat in bovenstaand verhaal in grote lijnen staat weergege ven, wordt daarin verder uitge diept. Een nadere toelichting kan worden gevraagd bij onder meer: - advocaten; - het Bureau voor Rechts hulp in Middelburg; - de Sociaal Raadsman in Vlissingen. Degenen die, op een of andere wijze, in de informatiegids 1988 staan, zijn een paar we ken geleden aangeschreven. Inhoud van die brief: het ver zoek om de tekst waarmee men in het boekje staat te con troleren. En, daaraan gekop peld, het verzoek om die tekst ook weer terug te sturen. Of er nu correcties nodig zijn of niet. De meeste aangeschrevenen hebben inmiddels dat papiertje weer geretourneerd. Enkele honderden deden dat echter nog niet. Zij hebben daarvoor nog tot eind van deze week de gelegenheid! Staat uw niet-commerciële orga nisatie, vereniging of praktijk nog niet in de gids? Dan kunt u die nog tot en met vrijdag aan melden, het liefst schriftelijk. De gegevens (naam, één adres en één telefoonnummer) kunt u stu ren naar: het Stafbureau voor lichting en inspraak, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. Wie een advertentie wil plaat sen kan daarvoor terechtvbij de uitgever. Dat is: - Bureau Reclad, Postbus 6, 4330 AA Middelburg, tel. (01180) 15217. Simon. Carmiggelt, een begrip voor velen. Blijvend. Net als zijn liedjes. En, vooral, zijn 'kronkels'. Een daarvan heet: "Bemoei je d'r niet mee". Qe- lukkig vatten sommigen die ti tel niet al te letterlijk op. (foto Ruben Oreel) De automatiseringsproblemen rondom de studiefinanciering lijken zachtjesaan een heel eind opgelost. Toch zullen er voor studenten en hun ouders, zo op z'n tijd, vragen blijven. De antwoorden daarop kunnen op verschillende manieren wor den gevonden. Door, bijvoor beeld, even de brochure 'Studiefinanciering 18+', het 'blauwe boekje', er op na te slaan. Of, als dat niet voldoende duidelijkheid biedt, het Steun punt Studiefinanciering Zeeland te bellen. Dat is gevestigd in het gebouw van de Hogeschool Zeeland (Edisonweg 4). Bellen kan ook. Het steunpunt is rechtstreeks bereikbaar via het telefoon nummer 06 - 32.12.157. Kijk uit: dit Harry Bannink en Gerd de Ley bewerkten zes liedjes en acht tien kronkels voor toneel. Met behoud van het charmante, ple zierige en ontroerende dat zo ei gen was aan Carmiggelt. En daardoor verrassend. Voor hen die zijn 'kronkels' hebben gele zen. Voor hen die nog nooit iets van de Amsterdammer onder ogen kwam. In 1978 gingen Gerd de Ley en Lea Cousin voor het eerst de planken op met "Bemoei je d'r niet mee". Velen in Nederland en Vlaanderen hebben er al van kunnen genieten. Tien jaar daar na blijken Carmiggelts liedjes en verhalen nog niets aan kracht in geboet te hebben. Vrijdag heb ben Vlissingers de kans er, met glimlach en schaterlach, van te genieten. In het Vestzaktheater. Vanaf 20.30 uur. Kaarten zijn vooraf te koop bij de VVV (Nieuwendijk 15). De prijs: 1 15,--. Wie een CJP/Pas 65 heeft betaalt f 11,50. Vanavond, woensdag, verga dert de Emancipatiecommis sie. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis en begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer: - gespreksnotitie kinder opvang; - advies aan burgemeester en wethouders over richtlijnen voor kinderopvang ten be hoeve van personeel in dienst van de gemeente Vlis singen. De vergadering is openbaar. Ui teraard heeft ook het publiek er recht van spreken. Op donderdag 24 november houdt de gemeenteraad zijn maandelijkse vergadering. De voorstellen, die daarin zullen worden behandeld, komen als ontwerp eerst aan de orde in de commissies van advies en bijstand. De meeste van die commissies vergaderen deze of volgende week. Voor de meeste is dat een week vroe ger dan normaal. Reden daar voor is de behandeling van de begroting op 15, 16 en 18 no vember. De commissies die deze of ko mende week gaan vergaderen, steeds in het stadhuis, zijn die voor de: - economische zaken op maandag 7 november, aan vang 16.00 uur; Donderdag is de heer W. Meijer beëdigd als lid van de Vlissingse gemeenteraad. Hij zal daarin de Partij van de Ar beid vertegenwoordigen. In zijn nieuwe functie volgde de heer Meijer de heer M. Nele mans op. Dat geldt ook voor het lidmaat schap van verschillende com missies van advies en bijstand. Donderdag werd, na zijn beëdi ging, de heer Meijer door de raad benoemd in de volgende commissies: - financiën; - volksgezondheid; - openbare werken en milieu hygiëne; - detailhandel; - welzijn (als plaatsvervangend lid). Net als zijn collega-raadsleden is de heer Meijer aanspreekbaar op zaken die (het beleid van) de gemeente betreffen. Mocht u hem willen benaderen, zijn adres is: Offenbachlaan 30, 4384 ME Vlissingen. financiën op woensdag 9 no vember, aanvang 17.00 uur; volkshuisvesting op dinsdag 8 november, aanvang 17.00 uur; onderwijs op dinsdag 8 no vember, aanvang 19.30 uur; (Tijdens deze vergadering zal de heer J.A.Massink, di recteur van de school voor speciaal onderwijs 'De Tri angel' een toelichting ge ven op de ontwikkelingen binnen deze onderwijsrich- ting en de gevolgen daarvan.) openbare werken op maan dag 7 november, aanvang 19.30 uur; sociale aangelegenheden op woensdag 9 november, aan vang 17.00 uur; is géén gratis nummer. Volgende week woensdag, 9 november, komt de project groep Binnenstad weer bijeen in het Vestzaktheater aan het Bellamypark (aanvang: 20.00 uur). De vergadering is openbaar, dus voor iedere belangstellende vrij toegankelijk. De projectgroep werkt aan de stadsvernieuwing in de binnenstad. Het is een sa menwerkingsverband van bewo ners en gemeente. Dieven zijn dol op auto's. Want kijk maan de ramen vormen de etalage. En wat u erin laat liggen, is de 'waar. Buit die bijna voor het grijpen ligt Vooral wanneer de deuren, ramen of koffer ruimten niet goed zijn afgesloten. Laat dus geen tasje, koffer, camera of wat dan ook in de auto achter of verberg deze spullen zó dat ze van buitenaf niet te zien zijn. Neem geld, autopapieren en reservesleuteltjes altijd mee. Sluit uw auto goed af. En loop even bij de politie binnen voor de gratis folder 'Diefstal van en uit auto's; hoe kunt u 't voorkomen'. Dan bent u die dieven straks misschien nèt een stapje voor. VOORKOMING MISDRIJVEN E«n uak van d* poW* én u. Vlissingen zal het een poosje zonder een van de kunstwer ken op de boulevard moeten stellen. Gisteren is namelijk de "open zuil" weggehaald van z'n vaste stek, 'bovenaan' de Coosje Buskenstraat. Dal gebeurde in opdracht van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. Dit bedrijf schonk het kunstwerk, een ontwerp van de Amsterdammer André Volten, in dertijd aan de Vlissingse bevol king. Dat gebeurde ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de onderneming. In 1984 werd het object geplaatst op de vernieuwde boulevards. Een plaats waar weer, wind en (zee)zout het nodige van het kunstwerk vergen. Daardoor is, ondanks voorzorgsmaatregelen, het metaal van de zuil reeds aangetast. De 'huid' van Vol- ten's werk krijgt nu bij een be drijf, dat daarin gespecialiseerd is, opnieuw een opknap-en conserverinqs-behandeling. Over drie tot vier weken zal het kunstwerk weer, als nieuw, zijn plaats op de boulevard terug krijgen. Stadsbeiaardier Henk van Put ten bespeelt het carillon in de stadhuistoren niet alleen op donderdag. Netzomin bespeelt hij alleen maar op vrijdag het klokkenspel in de Sint Jacobstoren. Ook de me lodietjes die overdag om het kwartier door beide carillons worden vertolkt zijn eigenlijk van zijn hand. Tot zijn taken behoort namelijk ook het programmeren van de automatische speelwerken van de beiaarden. In de stadhuisto ren gebeurt dat met behulp van een band. Die is min-of-meer te vergelijken met ponskaart- of band die ook draai-orgels liedjes ontlokt. Het hart van het automa tische speelwerk in de Sint Ja cobstoren wordt gevormd door een trommel. De beiaardier brengt daar verspreid 'pinnen' op aan. Om het kwartier (over dag) draait de trommel. Raakt een pin een 'voeler', dan wordt daarmee een mechaniek in be weging gezet die de klepel tegen de klok laat slaan. Onlangs heeft de beiaardier de speelwerken van beide carillons van nieuwe 'programma's' voorzien. Zodoende weerklinkt momen teel vanaf de stadhuistoren - verkeer op woensdag 2 no vember, vandaag dus, aan vang 19.30 uur; - welzijn op maandag 7' no vember, aanvang 17.00 uur; De agenda's van de meeste bo vengenoemde vergaderingen en de ontwerp-voorstellen die erbij horen liggen ter inzage in twee informatiehoeken. Dat zijn die in de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91) en in het stadhuis (bij het bureau voorlichting). Misschien is het voor u een overbodige opmerking. Toch: alle commissie-vergaderingen zijn openbaar. En niet alleen dat. Het publiek heeft er ook recht van spreken! Terecht. Dat spreekrecht zal, zo heeft de praktijk voorgaande jaren ge leerd, zeer waarschijnlijk worden benut tijdens een extra vergade ring van de commissie welzijn. Die wordt gehouden op woens dag 9 november, net als de an dere in het stadhuis. De aanvang is om 20.00 uur. Het be langrijkste onderwerp op de agenda is het (ontwerp-) wel- zijnsprogramma voor 1989. Dat heeft de afgelopen weken onder werp van inspraak gevormd. In de extra vergadering buigen de commissieleden, die trouwens ook lid van de raad zijn, zich over zowel het welzijnsprogram- ma als de diverse inspraak reacties. Voor de insprekers dus een prima gelegenheid om hun bezwaren nog eens mondeling toe te lichten. Want in de com missies zitten degenen die uit eindelijk mede het welzijnsprogramma zullen vast stellen. Volgende week donderdag (10 november) zien de leden van de Culturele Raad elkaar weer. Het algemeen bestuur van de ze instelling houdt haar maan delijkse vergadering die avond (vanaf acht uur) in wel- zijnscentrum 'Bachten Kom- me'. De agenda ligt, met bijbe horende stukken, ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. De herdenkingssteen van Morgen, donderdag, wordt herdacht dat op 3 november 1944 de geallieerden Vlissin gen bevrijdden van de Duitse bezetter. Een wapenfeit, dat ook velen van hen het leven kostte. De herdenking vindt plaats aan de Commandoweg, bij het monument voor de Commando's no. 4 en de herdenkings-steen van de 52ste Lowland Division. Deze staan op de plaats waar de geallieerde troepen landden. De herdenking begint morgen om 11.00 uur met een minuut stilte. Die zal worden aangekon digd met een trompetsignaal door leden van het Korps Com mandotroepen uit Roosendaal. Daarna zal burgemeester J.C.Th, van der Doef, met achtereenvol gens de wethouders W.Wisse en T.R.K. Meijers, kransen leggen bij beide monumenten. Voorts zal de burgemeester een krans plaatsen namens de Vereniging van Schotse Oud-Strijders, de King's Own Scottish Borderers. Ook andere organisaties, waar onder het Korps Commando troepen, en particulieren zijn daarna in de gelegenheid bloe men, takken of kransen te leg gen. Toespraken worden niet ge houden. De organisatie van de hervden- king berust bij het Comité Bevrij ding Vlissingen. Zowel dit de 52ste Lowland Division, (foto Ruben Oreel) comité als de gemeente nodigen belangstellenden uit de plechtig heid morgen bij te wonen. Woont u op het Eiland of moet u er morgenochtend heen? Dan wordt u verzocht om tus sen 11.00- en 11.30 uur zo min mogelijk met de (vracht)auto, motor en brommer van de Commandoweg gebruik te ma ken. Dit, om onnodige versto ring van de herdenking te voorkomen. Voorts geldt er morgenoch tend, tijdens de plechtigheid, een parkeerverbod aan beide zijden van de Commandoweg. Dit, ter hoogte van de monu menten. - op het hele uur: 'Menuet' van J. Pleyel; - om kwart over: een motief uit een volkslied; - op het halve uur: 'Musette' van J.S. Bach; - om kwart voor: een motief uit een volkslied. Het automatische speelwerk in de Sint Jacobstoren brengt ten gehore - op het hele uur: 'Menuet' van J. S. Scholze; - om kwart over: motief uit het 'Rondo' van J. Haydn; - op het halve uur: 'Menuet' van J. Haydn; - om kwart voor: motief uit 'Me nuet' van J. W. Hassler. Bent u geïnteresseerd in caril lons? Dan is het boekje "De bei aarden van Vlissingen" misschien wel iets voor u. Het behandelt het heden en het vel leden van de twee carillons in de gemeente. Deze uitgave van de werkgroep beiaardconcerten van de Culturele Raad is ver krijgbaar bij: - het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis; - de VVV (Nieuwendijk 15); - de Culturele Raad (Bad huisstraat 104); - de informatiehoek in de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91). Het monument voor de Comman do's no. 4. (foto Ruben Oreel) De gemeenteraad heeft eind vori ge week gelukkig ingestemd met het voorstel over de financiering van de jachthaven in de Vissers haven. Een belangrijk besluit, omdat daardoor nog dit jaar be gonnen kan worden met de aan leg van de jachthaven en de bouw van het havengebouw. Dat betekentdat in mei '89 de eerste jachten in de Vissershaven kun nen afmeren. Aan de belevings waarde van zowel bewoners als toeristen zal dat wederom nieu we, vooral positieve elementen toevoegen. Waarbij het natuurlijk van niet te onderschatten belang is, dat onverkort wordt doorge gaan met de herinrichting van het gebied rond de Koopmans haven. Ik denk dan aan het De Ruyterplein, de kaden en de oprit. Bovendien is het de bedoe ling om in de eerste helft van '89 te beginnen met een ander on derdeel van het plangebied: het Arsenaal en directe omgeving. Komend jaar zullen overigens nog meer plannen, die een lang durige voorbereiding hebben ge kend, concreet vorm krijgen. Zo was het voor mij een bijzonder verheugende zaak de gemeente raad te kunnen melden dat er, ten aanzien van de boulevardbebou wing, een doorbraak was be reikt. Na diepgaand overleg met de BAM, de Bataafse Aanne- mings Maatschappij, is het colle ge van burgemeester en wethouders tot de conclusie ge komen dat ontbinding van het contract met deze onderneming de beste oplossing was. Wel wordt de BAM in de gelegenheid gesteld de zogenoemde 'Schar nierpuntflat', het appartementen gebouw tussen het reeds gerealiseerde 'blok' en het Strandhotel, te realiseren. Van de verplichting tot de bouw van het hotel is het bedrijf echter onthe ven. Vorige week heeft de raad zich achter dat collegestandpunt gesteld. De raad ging tegelijk ak koord met het voorstel om, voor de bouw van het hotel, een sa menwerkingsovereenkomst af te' sluiten met de Bouwmaatschap pij Ufkes. Er waren voor het ge meentebestuur meerdere redenen om voor deze onderne ming te kiezen. Deze accepteer de namelijk de harde voorwaarde met betrekking tot de hotelbouw. Bovendien, en ik acht dat van groot belang, is Ufkes ook nauw betrokken bij de ontwikkeling van de bebouwing van het Arsenaal- gebied. Die koppeling maakt het mogelijk beide, voor Vlissingen bijzonder belangrijke projecten, qp elkaar af te stemmen. Waarbij dan later wellicht de nadere invul- liung van de bebouwing op het resterende open deel van de boulevard kan worden betrokken. Ik stap nu even over naar een an der onderdeel van mijn portefeuil le, het welzijn. Een belangrijk, jaarlijks terugkerend gebeuren op dat gebied is de verschijning van het gemeentelijke wel zijnsprogramma voor het volgen de jaar. Zo is onlangs, dat zal u waarschijnlijk geen nieuws zijn, het programma voor '89 versche nen. Daaruit komt naar voren dat we dit jaar, gelukkig, geen al te grote bezuinigingen op dat ter rein hoeven door te voeren. Dat was ook te merken op de vorige week gehouden inspraakavond. Wel heb ik daar een nadere toe lichting gegeven aan de grote sociaal-culturele instellingen. Ik heb daarbij gesteld dat er helaas sprake is van een stelselmatige vermindering van rijksbijdragen. Dat werkt door in de toekennin gen aan deze instellingen. Geluk kig hoefde er in het gemeentelijke aandeel niet te worden gesnoeid. Overigens gaat het hier om een voorlopig model. Na toetsing door de gemeenteraad, over twee weken bij de begrotingsbe handeling, zal er over de verdere uitwerking nog nader overleg worden gevoerd met de betrok ken instellingen.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5