Weg Veerse Dam Zeeuws bouwprogramma Islam in Zeeland Slagerij Snel in het nieuw Middelburger schenkt Museum schilderij Kwaliteit Verschoore beste van het land Faxen met de provincie Zeehonden op braderie 15 jaar De Mug met presentatie 'bitter' Verspreid over de Zeeuwse gemeenten zijn volgend jaar tus sen de 1.000 en 1.340 nieuwe woningen nodig. Rond de 1.400 woningen kunnen worden verbeterd. Dat staat in de no titie woningbouw 1988 van de provincie, waarin een visie wordt gegeven op de jaren 1988-1995. Nieuwbouw Leegstand Verbetering IN BE 110UP COMMISSI KS UITZENDBUREAU WALCHEREN IN VLISSINGEN VOOR NIEUWE VIDEO ARP ARA TUUR >- Kunst en antiek onder de hamer DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Op de dam in het Veerse Gat komen een fietspad, een hoofd rijbaan en een parallelweg om het toegenomen verkeersaan bod, vooral in de zomermaan den, beter in goede banen te kunnen leiden. Rijkswaterstaat heeft het plan opgesteld in overleg met de provincie, de ge meenten Veere en Wissenker- ke, het recreatieschap Veerse Meer en Staatsbosbeheer. Begin dit jaar zijn verschillende varianten ter discussie geweest op informatieavonden in Kam perland en Vrouwenpolder. Mede aan de hand van de in spraak is het plan ontstaan waarvan nu aan de provincie wordt gevraagd ermee in te stemmen. Gekozen is voor een fietspad, een hoofdrijbaan en een paral lelweg, waarbij de parallelweg het dichtst tegen het Veerse Meer ligt en het fietspad het dichtst tegen de dam. Eerst was het de bedoeling geen fietspad aan te leggen en fiet sers te verwijzen naar de paral lelweg. Doordat de parallelweg ook gebruikt gaat worden voor toe- en afvoer van de parkeer- gelegenheden langs de dam werd dat bij nader inzien te ge vaarlijk gevonden. Ook de lijn bussen op de verbinding Domburg-Kamperland zouden eerst zijn aangewezen op de pa rallelweg. In het nieuwe plan rijdt de bus over de hoofdweg met bushalten bij Resto Vrou wenpolder en bij de Banjaard. De parallelweg wordt vijf meter breed en gaat aan de noordkant onder de hoofdrijbaan en het fietspad door om aan te sluiten op de Oost-West-Weg op Noord-Beveland. Met die oplos sing wordt voorkomen, dat de Schotsmanplaat wordt doorsne den. Aan de Walcherse kant komt bij Resto Vrouwenpolder een gelijkvloerse aansluiting met verkeerslichten. Verder wordt daar ruimte gereserveerd om er het vervolg van de Dammenweg op te kunnen laten aansluiten. Parkeerplaatsen die bij de Resto vervallen voor de wegaanslui- ting worden langs het Veerse Meer gecompenseerd. Daarvoor is een uitbouw in het meer no dig. De parallelweg wordt boch tig uitgevoerd opdat het voor doorgaand verkeer minder aan trekkelijk wordt die route te ver kiezen boven de hoofdrijbaan. Op verschillende plaatsen langs de weg zijn voetgangerstun neltjes in het plan opgenomen om van de parkeerruimten naar de zeekant van de dam te kun nen lopen. De provinciale plano- Het provinciaal bestuur is, via de diverse diensten, met faxappa ratuur te bereiken. Door de fax is het mogelijk met behulp van een telefoonlijn binnen enkele ogen blikken schriftelijke informatie over te seinen. De diensten die over faxapparatuur beschikken zijn: provinciale griffie 01180-26949 centrale post en verzendkamer; 01180-38870 bureau paspoor ten en rijbewijzen; 01180-31592 bureau voor lichting. provinciale waterstaat 01180-34756 provinciale planologische dienst 01180-34781 provinciale stoombootdiensten (PSD) 01184-68096 logische commissie vindt, dat in plaats van tunneltjes beter kan worden gekozen voor voetgan gersbruggetjes. Al lopend houdt men dan zicht op de om geving. Bovendien ontstaan er dan geen problemen met ver vuilde tunnels en sociale onvei ligheid wordt beter voorkomen. De statencommissies voor ruim telijke ordening en voor verkeer en waterstaat hebben het plan besproken en brengen nu advies uit aan gedeputeerde staten. Wanneer gs ermee instemmen, zal het overigens nog geruime tijd duren voor het plan in uit voering komt. Rijkswaterstaat wil in 1991 beginnen. Zeehonden in de Zeeuwse wateren - het project van de directie na tuur, milieu en faunabeheer, rijkswaterstaat Zeeland en de provin cie Zeeland - staat met een stand op de braderie in Vlissingen. De braderie wordt gehouden van donderdag 25 tot en met zaterdag 27 augustus. De openingstijden op donderdag en vrijdag zijn van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds en op zaterdag van tien tot vijf uur. Zeehonden in de Zeeuwse wateren heeft de stand op de Oude Markt. Verkrijgbaar zijn gratis informatie over leven en voort bestaan van de zeehond, een boekje, dat 4,95 gulden kost en een sticker voor een kwartje. Op de centrale stand van de braderie, die ook op de Oude Markt staat, heeft SKW-Vlissingen allerlei materiaal beschikbaar, dat ge bruikt kan worden om mee te doen aan de prijsvraag een affiche te maken. Onderwerp van het affiche is de rust die zeehonden no dig hebben om te kunnen overleven. Tijdens de braderie kunnen de werkstukken ook bij de stand worden ingeleverd. Jongeren van ne gen tot en met achttien jaar kunnen aan de wedstrijd meedoen. Er zijn drie leeftijdsgroepen, waarin prijzen zijn te verdienen: negen tot en met twaalf jaar, dertien tot en met vijftien jaar en zestien tot en met achttien jaar. Wie niet het werkstuk kan inleveren in Vlissingen, kan het opstu ren naar het bureau voorlichting van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Naam, adres, woonplaats en leeftijd moeten op het wekstuk worden gemeld en zo mogelijk ook een telefoon nummer. m Woensdag 24 augustus 1988 IEUWS In de nieuwbouw is een daling met twintig procent te zien ten opzichte van 1988. Aanleiding daartoe vormen de kleinere groei van de Zeeuwse bevolking en de leegstand. De nieuwbouw die wordt toegewezen, zal voor een deel in de plaats moeten komen van leegstaande of niet meer aan de eisen voldoende wonin gen. De gemeente zuilden daar mee in hun woningbouwplannen rekening moeten houden. Voordat de notitie woningbouw wordt vastgesteld, willen gede puteerde staten weten hoe de gemeenten over de notitie den ken. Alle gemeentebesturen zijn daarom uitgenodigd voor een gesprek met de gedeputeerde voor volkshuisvesting, me vrouw E. Maris-Koster. De ge meenten kunnen ook schriftelijk reageren. Zij moeten dat voor 21 september doen. Van de nieuwbouwwoningen zal ongeveer de helft bestaan uit huurwoningen in de sociale sec tor en premiekoop A. In de so ciale sector is er voorkeur voor kleinere huizen Dat is het gevolg van de toene mende vraag van ouderen. Uitgerekend is dat de vraag vanuit die bevolkingscategorie jaarlijks met tweehonderd wo ningen zal stijgen. Dat komt doordat ouderen langer zelfstandig willen blijven wo nen, maar dan in een kleinere behuizing en doordat er minder plaatsen komen in de bejaar denoorden en de verpleeghui zen. Ook moet bij de kleinere woningen rekening worden ge houden met de vraag van jongeren. De belangstelling in de premiekoop-A-sector wordt voornamelijk gevormd door gro tere huizen. De andere helft van de nieuwbouw is bedoeld voor de ongesubsidieerde woningen, nieuwbouw met een eenmalige bijdrage en premiehuurwonin gen van beleggers. In Zeeland staan ongeveer vijf duizend woningen leeg. Van het totaal zijn er 750 in slechte staat en 2.800 vallen in de huursec tor. De gemeenten Vlissingen en Sas van Gent geven de grootste leegstand te zien. Als die twee gemeenten buiten beschouwing zouden worden gelaten zou de leegstand op het Zeeuwse wo ningbestand maar drie procent bedragen. Tot nu toe is het niet gelukt op de leegstand in te lopen. Jaar lijks zou het aantal niet be woonde huizen moeten dalen met 160, maar er is juist sprake van een groei met 300 per jaar. In de woningverbetering zijnver- schillende sectoren te onder scheiden. Voor alle gezamenlijk is een jaarprogramma aange houden van 1.400. Het grootste aandeel wordt gevormd door woningwetwoningen van na de oorlog. De vraag van de ge meenten overtreft hier steeds het beschikbare contingent. Het tweede nummer van de nieuwsbrief Migranten in Zee land is gewijd aan de Islam en de invloed van godsdienst en cultuur op de Moslims. Begrippen als de Koran, Soenna-hadith en de vier Soen nitische wetsscholen - Hane- fieten, Malekieten, Sjafieten en Hanbaliten - worden toegelicht en verklaard. Ook wordt aan dacht besteed aan de Shariah - de Islamitische wet als belang rijk richtsnoer voor de Moslims. Behalve uit ritueel-symbolische voorschriften bestaat de Shariah uit sociaal-ethische voorschrif ten, toegespitst op de onderlin ge betrekkingen van Moslims en de houding ten opzichte van niet-lslamieten. Zaken als huwe lijksrecht, strafrecht en handels recht zijn daarin elementen. Een apart hoofdstukje in de nieuws brief is gewijd aan de vrouw en de Islam en er is een interview opgenomen met een Marok kaanse familie, die acht jaar in Nederland woont. Het themanummer is gratis ver krijgbaar bij het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland, Dam 31, postbus 407, 4330 AK Middelburg, telefoon 01180-82500. De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 30 augustus, 11.00 uur, een open bare zitting. Gehoord wordt een inwoner van Tholen over zijn be roepschrift tegen de beslissing van het gemeentebestuur van Tholen op een aanvraag voor al gemene bijstand. Ook het ge meentebestuur krijgt de gele genheid zijn standpunt toe te lichten. Qe zitting wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Daarom zal de voorkeur worden gegeven aan plannen voor ingrij pende veranderingen. Andere voorrangsregels zullen gelden voor bestrijding van leegstand en voor ouderenhuis vesting. De notitie woningbouw is gratis verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9, postbus 60014330 LA Mid delburg, 01180-31400. De nieuwsbrief verschijnt vier keer per jaar. Het abonnement is gratis. De informatie die in de nieuwsbrieven wordt verstrekt is bedoeld voor de werkers bij organisaties, instellingen en diensten voor buitenlanders. Ook voor gemeenten en voor bedrijven met buitenlandse werknemers wordt informatie geboden. Drie statencommissies verga deren volgende week over de begroting 1989 van de pro vincie. Maandag 29 augustus, 14.00 uur buigt de statenpommissie welzijn zich over de hoofdstuk ken van de begroting, waarin welzijnsaspecten zijn opgeno men. Onder meer zijn dat volks gezondheid, kunst en cultuurbe houd, onderwijs, sport, jeugdbe leid, ouderenzorg, vrijwilligers werk, bibliotheekwerk en eman cipatie. Voor een deel zijn de posten verwerkt in deelpro gramma's. Vrijdag 2 september, 9.30 uur, bespreekt de statencommissie ruimtelijke ordening de voor haar relevante punten uit de be groting. Ruilverkaveling, volks huisvesting, natuur- en land schapsbescherming en de posten voor planologie zullen onderwerp van gesprek zijn. De statencommissie voor milieu vergadert ook vrijdag 2 septem ber. De aanvangstijd is 14.00 uur. Alle elementen uit het mi lieubeleid, zoals, bodem, lucht, water en geluid komen aan de orde. De drie commissies vergaderen in het openbaar in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42» Mid delburg. Begonnen wordt met het spreekrecht voor het publiek. De begrotingsstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 'Scheldestad heeft Ook de Middelburgse kunste naar Jan Berghout helpt het Zeeuws Museum Natuurhisto- rie in Oostkapelle om over de diefstal van de videoapparatuur heen te komen. Het museum mag een schilderij van zijn hand bij opbod verkopen. Het kunst werk, dat heel toepasselijk "Je houdt het toch niet binnen de perken" heet, is de komende weken in het museum te be wonderen en moet minimaal driehonderd gulden opbrengen. Inbrekers gingen er in maart van dit jaar met de intensief gebruik te videoapparatuur van het mu seum vandoor. Het museum had geen geld om nieuwe spullen Bejaardenalarm - Het gaat goed met de Stichting Bejaarden (en gehandicapten) Alarm Zee land, die in 1984 werd opge richt. Afgelopen maandag werd het vijfhonderdste alarmtoestel geplaatst. aan te schaffen. Hoewel meele vende lezers van dit blad al een aardig bedrag bij elkaar brach ten, is het museum nog niet uit de'brand. De opbrengst van het schilderij is dan ook meer dan welkom. Berghout, groepsleerkracht en leraar beeldende vorming aan de Mitylschool Sonneveld, steunt het museum van harte. "Het museum heeft wat het milieu betreft een signalerende wer king", zegt hij. Bovendien wordt er heel veel voor het onderwijs gedaan. Wil je een beter milieu dan moet je met voorlichting aan kinderen beginnen. Een video is daar een goed medium voor". De olieverfschilderijen, collages, aquarellen en pentekeningen die de Middelburger in zijn vrije tijd maakt waren te zien in de Her vormde Kerk in Veere en het Ja cob Roggeveenhuis in Mid delburg. In "Je houdt het toch niet bin- Na drieëndertig jaar tegen het zelfde interieur aangekeken te hebben vond Hans Snel het Hans Snel met zijn vrouw in de verbouwde zaak. hard nodig om het interieur van zijn zaak te veranderen. De ei genaar van Slagerij Snel aan de Hogeweg in Vlissingen is dik te vreden over de nieuwe inrich ting. "Ook de klanten vinden het mooi. Ik heb alleen maar po sitieve reakties gehad en een flink aantal bloemstukken", zegt hij. De verbouwing van de winkel was ingrijpend. Het plafond is gedeeltelijk verlaagd en met spiegels afgewerkt. De etalage is vernieuwd en daardoor ook groter geworden. Een gloed nieuwe wandstelling siert de achterwand. Er moet nog een bankje komen te staan voor de wat oudere klanten. Zij kunnen daar op 't gemakje op hun beurt wachten. Ook het schoonmaken en schoonhouden van de zaak is makkelijker geworden. Coservator Wim Phaff en Jan Berghout bij het kunstwerk. nen de perken", probeerde hij zijn bezorgdheid over de kwali teit van het milieu uit te druk ken. "Het schilderij bestaat uit drie delen. Een kerncentrale, vo gels en bomen en een stuk zee met nog één enkele potvis erin. De rotzooi uit de fabrieken stroomt door het hele schilder rij", licht hij toe. Je zou het mo ralistisch kunnen noemen. Dat is niet de bedoeling". Intekenfor mulieren voor het schilderij zijn verkrijgbaar bij het museum. De kwaliteit van de 1-uurservice van Foto-Video Verschoore uit Vlissingen blijkt uitstekend te zijn. Zonder het te weten deed de zaak mee aan de Kodak Express Kwaliteitscon trole wedstrijd. De controlestro ken die de winkel wekelijks opstuurt, werden door Kodak op kwaliteit beoordeeld. In de tweede ronde van de (landelij ke) wedstrijd kwam Verschoore er met een puntentotaal van 9.59 uit 10 als beste uit de bus. Voor Ad Verschoore, die samen met zijn vader de winkel runt, was het een complete verras sing toen een Kodak-delegatie plots in zijn winkel opdook om de prijs - een dinerbon en een certificaat voor alle perso neelsleden - uit te reiken. Toch is Verschoore niet echt ver baasd dat juist zijn zaak won. "Kwaliteit staat bij ons altijd bo venaan. Ook onze medewerkers weten hoe groot de waarde van een film voor de klant is. We gaan bij het ontwikkelen dan ook zeer zorgvuldig te werk", verklaart hij. eigen arbeidsmarkt' Uitzendbureau met een regionaal karakter, zo noemt dit bu reau zichzelf. Mensen helpen aan een tijdelijke baan is het doel. Op 1 juni gingen de deuren van de nieuwe vestiging van Uitzendbureau Walcheren aan de Sint Jacobsstraat in Vlissingen open voor iedereen die werk(en) wil, zoals het zo mooi in de folder staat. Alex de Coninick en Anita den Hol lander vertellen hoe ze hierbij te werk gaan. Er is nog geen computer waar de gegevens in kunnen worden op geslagen, maar de dossiers her bergen in korte tijd al honderden namen van werkzoekenden in de regio Vlissingen. "We richten ons vooral op de omgeving hier, want, hoewel wij ook een vesti ging in Middelburg hebben, bleek er toch een eigen markt te zijn voor de Scheldestad en de regio daar om heen, zoals Vlissingen-Oost met zijn vele be drijven", zegt Alex de Coninick, rayonmanager van het kersverse bureau. "Natuurlijk gebruiken wij wel de gegevens van Middel burg over de bedrijven, maar daarnaast bezoek ik zelf ook heel veel zaken om klanten winnen hier in Vlissingen". te Maar liefst zeshonderd stuks kunst en antiek, juwelen en goud- en zilverwerken komen dinsdag 30 augustus in de Mid delburgse Concert- en Gehoor zaal onder de hamer. De veiling wordt in opdracht van diverse Zeeuwse notariskantoren ge houden. De kijkdagen zijn op maandag 29 augustus van 15 tot 20 uur en op dinsdag 30 au gustus van 10 tot 11.30 uur. De voorwerpen komen uit parti culier bezit en varieren van meu bilair tot schilderijen van baron Isidoor Opsomer en Albert Save- rijs en van zeldzaam Middel burgs zilver tot oude scheepsat- tributen. Een uitgebreide catalo gus is aan de zaal verkrijgbaar. Anita den Hollander is meestal op het bureau te vinden, waar zij de tijdelijk werkzoekenden in schrijft en voorlicht over de mo gelijkheden. "Deze maanden hebben wij heel veel vakantie werkers aan een baantje kunnen helpen. Dat zijn meestal jonge ren tot 20 jaar. De rest van de tijd gaat het om veel mensen tussen de 20 en 35 jaar, die el ders weggeorganiseerd zijn", zegt de intercedente. Uitzending naar eenzelfde bedrijf mag naar de wet ten hoogste zes maanden duren, maar vol gens de medewerkers komt het regelmatig voor dat iemand er een vaste baan aan over houdt. "Als extra service lenen we, aan wie dat in zijn tijdelijke baan no dig heeft, technische werkkle ding zoals overalls, werkschoenen en dergelijke uit", vertelt Alex, die ook al in de zelf de branche in Roosendaal werk zaam was. De officiële opening van Uit- 'MüiiUM zendbureau Walcheren is op 2 september. Dan zal de voorzitter van de Algemene Bond Uitzend- bureaux, de heer Ruggenberg, de vestiging officieel in gebruik stellen. Op deze feestdag en op 'Al honderden ingeschreven. 3 september is er een promotie team in de stad, begeleid door levende muziek. Ook tijdens de Vlissingse Braderie kan de werk zoekende voor informatie te recht in een stand. Dat De Mug op de hoek Krom me Weele/Vlasmarkt vijftien jaar bestond heeft de omgeving wel geweten. Vrolijke kornuiten hadden voor die gelegenheid een PZC-busje gecharterd (met het nieuwe logo) om met schal lende 'Muggiaanse liedjes' uit de luidsprekers een deel van het Middelburgse centrum te door kruisen. Daaraan vooraf had de bemanning van het busje de be zoekers aan de receptie vergast op een feestlied, waarin de jari ge braai-tapperij - uiteraard - centraal stond. Leve de lol dus vorige week woensdag. Genodigden uit de horeca, uit de Middelburgse sce ne (en erbuiten) alsook burge meester mr. Chris Rutten van de Zeeuwse hoofdstad gaven acte de precense. Een mugspel - als variant op het oernederlandse ganzebord - en de presentatie van een speciaal voor De Mug gebrouwen bitter (Mugbitter) verheugden de feestvreugde. Tot in de kleine uurtjes bleven de gasten komen. "Een onver getelijke dag", oordeelden Ba rend en Betty Midavaine, het ex ploitantenechtpaar van het jari ge etablissement.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 13