informatiepagina van de gemeente vlissingen Vlissingen moet jonge gezinnen aantrekken Eruption" I Programma woningbouw 1989 M Q IJ Zaterdag wielrennen op de boulevards Brandingssculptuur Subsidie voor organisaties woonkonsumenten Aparte lichten voor (brom)fietsers Paul Krugerstraat Rapport "De Vlissingse woningmarkt tot 2000": J J Wat ligt ter inzage? Vergadering Sportbelangen WWV voor gehuwde vrouwen Rioleringswerkzaamheden gestart Accent op "marktsector" Even bijpraten met burgemeester Van der Doef Woensdag 17 augustus 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel. 333, 335 en 337 De gemeente Vlissingen moet vraag en aanbod op de woningmarkt beter op elkaar afstemmen. Vlissingen moet een beleid voeren dat rekening houdt met bestaande en toekomstige woonvoor keuren en de huidige woningvoorraad. Dat is de kern van het onlangs verschenen rapport "De Vlissingse woningmarkt tot 2000". Het rapport is gemaakt door de Stichting Bouwwinkel Zeeland in opdracht van burgemeester en wethouders van Vlissingen. Het rapport en de daarin opge nomen conclusies en aanbeve lingen, worden geheel door B W onderschreven. Het vormt tot 15 september a.s. onderwerp van inspraak. De gemeenteraad zal in de vergadering van 27 ok tober a.s. zijn mening over moe ten geven. Jonge gezinnen In het rapport wordt de woning markt in Vlissingen geschetst. Zo heeft Vlissingen veel kleine en gestapelde woningen en heeft de gemeente het laagste percentage koopwoningen van de provincie Zeeland. Boven dien verlaten gezinnen met kin deren de gemeente en heeft Vlissingen maar beperkt aan trekkingskracht op jonge wo ningzoekenden. Ook is er een verschuiving van bewoning naar de centrale stadsdelen ten koste van de buitenwijken waardoor daar op sommige plaatsen leegstand is. Modellen Het rapport geeft voor de ont wikkeling van Vlissingen tot het jaar 2000 twee modellen aan. Het zogenoemde vooruitbereke ningsmodel gaat uit van een be volkingsdaling van 5000 perso nen. Het andere model, de be leidsdoelvariant gaat uit van een stijging van het inwonertal met 3000. Afhankelijk van het model betekent dit tot het jaar 2000 een woningbehoefte van mini maal 1.070 en maximaal 3.655 woningen. Soort woningen Belangrijk is echter te weten naar welke soort woningen de vraag uitgaat. Het rapport geeft Vlissingen heeft veel gestapelde woningen. Op de foto: flats aan de Alexander Gogelweg (foto: Cor Schuilwerve). aan dat in het jaar 2000 in Vlis singen een toenemende vraag zal zijn naar kleinere eengezins woningen (zowel koop als huur), kleinere appartementen en klei ne woningen dichtbij centrale voorzieningen (vooral voor de leeftijdsgroep van 55 jaar en ouder), zogenoemde zorg- of aanleunwoningen en grotere koopwoningen en luxe vrijesec- torwoningen. Met name van de laatste soort zal een aantal ook "marktgericht" gebouwd moe ten worden voor personen die nu niet in Vlissingen wonen. Statistisch materiaal Om dit woningbouwbeleid goed uit te kunnen voeren is een jaar lijkse analyse van het bevol kingsverloop nodig. In het rap port wordt dan ook aangegeven dat het van het grootste belang is dat er een constante aanvoer komt van statistisch cijfermateri aal over het bevolkingsverloop, het migratiepatroon, het wonin gaanbod en de woonvoorkeu ren. Bovendien moet de ge meente de beschikking krijgen over een centrale woningre- Gestapelde woningen in de Spuistraat. Vooral ouderen hebben een grote voorkeur om hier te wonen (foto: Ruben Oreel). gistratie en een centrale woning zoekendenregistratie. Dit moet wijzigingen in het bestaande toewijzingssysteem mogelijk maken, aldus het rapport. Oorzaken De oorzaken van de Vlissingse woningmarktsituatie zijn divers. Zo is de leegstand in bepaalde complexen het gevolg van de hoge huren in vergelijking met soortgelijke complexen en van een verkeerde situatie. Boven dien kan de Vlissingse woning markt zeer gevoelig zijn voor personeelsontwikkelingen bij één groot bedrijf, bijvoorbeeld De Schelde. Het rapport geeft echter ook positief getinte con clusies aan. Zo vindt er een toestroming plaats in de leef tijdsgroep van 15-24 jaar vanuit Walcheren, al is dit te weinig om het vertrek naar elders op te vangen. Gelukkig is er ook grote voorkeur van ouderen om in het centrum van Vlissingen te wo nen. Positief acht het rapport ook dat de gemeente een aantal werkgelegenheidsverruimende maatregelen wil nemen die de bevolking vasthouden. Deze zijn opgenomen in het beleidsmo del. Als deze ontwikkeling slaagt betekent dit ook een toename van het aantal huishoudens in de leeftijdsgroep van 25-44 jaar. Rapport verkrijgbaar Het rapport "De Vlissingse wo ningmarkt tot 2000" is deze week toegezonden aan een groot aantal belanghebbenden met het verzoek hierop inspraa kreacties te geven. Het rapport is echter - met de bijbehorende beschrijving van de inspraak procedure - ook gratis voor an deren verkrijgbaar bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (begane grond, telefoon 87337). - Parcours voor verkeer afgesloten Zaterdag 20 augustus a.s. wordt een wielerronde gehouden op het parcours Boulevard Evertsen (start en finish voor Britannia/Watertoren) - Boulevard Bankert - Trompweg - Kenau Hasse laarstraat - oprit President Rooseveltlaan (keerpunt) - Boulevard Evertsen. Dit parcours wordt aanstaande zaterdag tussen 10.30 - 18.30 uur voor verkeer afgesloten. Alle bewoners langs het par cours hebben hierover van de gemeente een informatiebrief ontvangen. De parkeerplaats onderaan de oprit President Rooseveltlaan blijft bereikbaar vanaf de Burge meester van Woelderen- laan/President Rooseveltlaan. Parkeren Voor beide zijden van de rijba nen van de Kenau Hasse laarstraat, de Trompweg en de oprit President Rooseveltlaan geldt zaterdag een parkeerver bod. Auto's in de parkeervakken en op de parkeerstroken van de Boulevards Evertsen en Bankert (voor zover deel uitmakend van het parcours) kunnen blijven staan, maar kunnen tijdens de wedstrijden niet worden ge bruikt. Wanneer geparkeerde auto's naar het oordeel van de politie gevaar kunnen opleveren voor bezoekers en/of wielren ners zullen ze worden weg gesleept. Doorganspunten Bewoners, bezoekers, hotel- en pensiongasten kunnen, maar al leen op aanwijzingen van de po litie, tijdens korte pauzes tussen de wedstrijden wel het parcours op- en afrijden. De door ganspunten bevinden zich bij het "Wooldhuis" en bij de split sing Trompweg/Kenau Hasse laarstraat. De pauzes duren steeds zo'n tien minuten en zul len bekend worden via de om roepinstallatie. Ze beginnen bij benadering om 13.00, 14.20, 15.30 en 16.20 uur. Ook dege nen die tijdens de pauzes met hun auto het wedstrijdterrein oprijden mogen alleen in de par keervakken of op de par keerstroken parkeren, een en ander naar het oordeel van de politie. Sinds kort staan voor de bou levards ter hoogte van het Ma ritiem Instituut De Ruyter twee witte zuilen in de branding. Het is een brandingssculptuur van de Dordse beeldende kunstenaar Fré llgen. Door de plaatsing in de branding ont staan volgens het idee van de kunstenaar, onder invloed van de golven en de wind in voor- en najaarsstormen, boven de sculptuur waterexplosies. De kunstenaar heeft bewust ge kozen voor een sculptuur die slechts enkele malen per jaar (bij voor- en najaarsstormen) "spuit". Afhankelijk van krachti ge noord-westen wind en getij dehoogte. Dit samengaan van de kracht van natuurelementen bepaalt de werking van de sculptuur. Vulkanen Er is bewust niet gekozen voor het zogenoemde "Efteling- effect". Daarmee wordt bedoeld dat het beeld bij iedere willekeu rige storm zou spuiten. De naam "Eruption" zou ontleend kun nen zijn aan het uitbarsten van vulkanen waarvan de werking ook afhankelijk is van het sa mengaan van natuurelementen. Bij een vulkaan kan men ook niet iedere dag van een uit barsting genieten. Meer dan waterexplosies Vanuit deze redenering is het dan ook logisch dat met het weerbeeld van de afgelopen we ken er nog geen spectaculaire "spuiters" te signaleren waren bij de sculptuur. Voor de toe schouwer biedt "Eruption" ech- Bij het bureau algemene zaken in het stadhuis (2e verdieping) liggen twee drank- en horeca- vergunningen ter inzage. Burge meester en wethouders hebben namelijk toestemming verleend om alcoholhoudende drank te verkopen aan: -de heer I. Bleijenberg voor het café aan de Nieuwendijk 3, en aan: -de heer P.A.A. Smid voor de sportschool in Westerzicht 388. Beroep tegen deze besluiten is mogelijk bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland te Middelburg vóór 4 september a.s. Het bestuur van Sportbelangen Vlissingen vergadert deze maand op woensdag 24 augus tus a.s. De vergadering vangt aan om 19.30 uur en wordt ge houden in het stadhuis. Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen subsidies gaan verstrekken aan organisaties die zich bezig houden met de belangen van woonkonsumenten. Hiervoor is een regeling ont worpen die deze week is voorgelegd aan een groot aantal van dergelijke organisaties. waarop de organisaties tot 5 september a.s. kunnen reage ren. Daarna willen B W de re geling in definitieve vorm laten vaststellen door de gemeente raad in zijn vergadering van 29 september a.s. De regeling kan dan met ingang van 1 oktober a.s. van kracht worden. De subsidieregeling is bedoeld voor organisaties van plaatselij ke woonkonsumenten en wo ningzoekenden. Ze moeten zon der winstoogmerk werkzaam zijn op het gebied van de volks huisvesting. Inspraak De regeling is een ontwerp De situatie op het drukke kruispunt Paul Krugerstraat- Scheldestraat is nog steeds niet optimaal. Onlangs werd daar een nieuwe verkeerslichtinstallatie geplaatst. Burgemeester en wethouders stellen nu de gemeenteraad voor deze uit te brei den met afzonderlijke lichten voor (brom)fietsers in de Paul Kru gerstraat. ter meer dan zijn incidentele wa terexplosies. De twee strakke witte zuilen staan immers in een omgeving met sterk wisselende getijdenhoogten. De wisselin gen in kleur van lucht en zee ge ven een wisselend visueel beeld. Bij uiterst laag tij kan men de sculptuur benaderen en ver gelijken met de menselijke maat. Bij een superstorm ver dwijnen de zuilen nagenoeg on der water en geven ze ook een indruk van de gigantische wa termassa. Tentoonstelling Aanstaande vrijdag 19 augustus wordt in het stadhuis een ten toonstelling geopend over "Eruption". Er wordt dan ook een plaquette aangeboden die te zijner tijd een plaats krijgt op de boulevard, tegenover de zui len. De tentoonstelling in het stadhuis is tot en met 1 oktober a.s. te bezichtigen. (foto: Ruben Oreel). Gehuwde vrouwen die voor 23 december 1984 werkloos wer den, hebben in bepaalde ge vallen alsnog recht op een WWV-uitkering. Bent u zo'n gehuwde vrouw dan kunt u een aanvraag indienen bij de sociale dienst. Voorwaarde is wel dat u als ge huwde vrouw tussen 23 juni 1982 en 23 december 1984 werkloos bent geworden. Bo vendien moet u in het jaar voor afgaande aan uw eerste werk loosheidsdag tenminste op 130 dagen in loondienst hebben ge werkt. Tenslotte is een voor waarde dat uw werkloosheid na 23 december 1984 moet hebben voortgeduurd. Als u denkt voor de uitkering in aanmerking te komen kunt u schriftelijk een aanvraag doen bij de sociale dienst van de ge meente waar u op 23 december 1984 woonde. Als u toen in Vlis singen woonde kunt u uw brief richten aan: GSD, Dokter Gal- landatstraat 14382 LD Vlissin gen. U wordt dan uitgenodigd voor een gesprek. Informatie De regeling is ingewikkeld en kan in dit artikeltje niet helemaal uitgelegd worden. U kunt daar om bellen voor nadere inlichtin gen op werkdagen van 9.00 - 10.00 uur naar nummer 87000 (vragen naar toestel 545). Hiermee is een bedrag van 1 30.550,— gemoeid. Hiervoor kunnen in de Paul Krugerstraat twee opstelstroken voor (brom)fietsers worden aange legd met de bijbehorende fietsstoplichten en drukknop pen. In de Scheldestraat is hier voor geen ruimte. Nieuwe situatie In de nieuwe situatie zal het dus zo worden dat (brom)fietsers in de Paul Krugerstraat bij dit kruispunt een eigen rijbaan heb ben met stoplicht en drukknop. Het gaat om twee banen, elk aan de rechterkant van de weg, één naast het radio/tv center en één naast de wielerwinkel. Elke baan is bestemd voor linksaf, rechtsaf en rechtdoor. Het voor sorteren bij linksaf slaan mid- denop het kruispunt zal daar mee dus niet meer nodig zijn. Kruising Paul Krugerstraat-Scheldestraat: straks ook drukknoppen voor (brom)fietsers (foto: Ruben Oreel). Vorige week is op de Singel een begin gemaakt met het vernieu wen van de riolering op het tracé Singel - Scheldestraat - Ver- kuijl Quakkelaarstraat. Het straatgedeelte waar gewerkt wordt, zal telkens voor verkeer zijn afgesloten. De komende maanden is dat het geval met delen van de Singel tussen de Bad huisstraat en de Brouwenaarstraat. Singel Behalve het vernieuwen van het hoofdriool en het maken van uit laten in de Schuitvaartgracht worden op de Singel ook de huisrioolaansluitingen ver nieuwd. Hiervoor worden tel kens "doorsteken" in het trottoir gemaakt die daarna weer wor den dichtgemaakt met de be staande stoeptegels. Het trottoir krijgt alleen nieuwe banden waar dat nodig is. Wel komen langs de zijde van de brede mid denberm waar het hoofdriool in ligt, nieuwe stoepbanden. In de nieuwe situatie zal de zuidelijke Sloop en vervangende bouw van woningen in Tuinstad. Bij dergelijke stadsvernieuwingsprocessen zijn vrijwel altijd woonkonsumentenor- ganisaties actief. De gemeente wil hen de mogelijkheid bieden van subsidie bij activiteiten (foto: Ruben Oreel). In het programma zijn veel koopwoningen opgenomen. Het programma vermeldt 35 premie koopwoningen in Rosenburg, 6 in de Schuitvlotstraat en 7 in de Bloemenlaan 147-159. In de vrije sector gaat het om 15 wo ningen in Rosenburg, 1 in de Bloemenlaan 159a, 2 aan de Stenenbeer 7 en 9, 12 aan de Nieuwendijk 32 t/m 92, 6 aan de Nieuwendijk 100/Zeilmarkt 6,10 aan de Nieuwstraat 108-148/Oude Markt 1-5, 9 op de plaats van de voormalige jeugdherberg aan de Breewa- terstraat en 10 aan het Bellamy- park 26-28/Groenewoud 1 t/m 27. In de huursector staan 70 beleggershuurwoningen op het programma aan de Walstraat- noord en 25 op nader te bepalen plaatsen in de binnenstad en in het kernwinkelgebied. In de so ciale huursector vermeldt het programma 50 nieuwe wonin gen als (centrum)huisvesting rijbaan ±50 centimeter breder worden. Het wegdek van de zuidelijke rijbaan zal na het ver nieuwen van de riolering in klin kerbestrating worden aange legd. De noordelijke rijbaan blijft een asfaltwegdek houden. Scheldestraat Vanaf begin volgend jaar is het de beurt aan het gedeelte van de Scheldestraat tussen de Sin gel en de Verkuijl Quakke laarstraat voor het vernieuwen van de riolering. Alle bewoners en ondernemers van deze straat zijn hierover al voor de vakantie op de hoogte gebracht. Vorige week is het ontwerp van burgemeester en wethouders van het woningbouwprogramma voor 1989 verschenen. B W stellen voor een flink aantal beleggershuurwoningen en premie koopwoningen te bouwen. Volgende week moet de gemeente raad het programma vaststellen. voor ouderen op een nader te bepalen plaats en in totaal 64 vervangende nieuwbouwwonin gen op diverse plaatsen in het zogenoemde middengebied. Informatie De meeste van deze bouwplan nen zijn nog niet nader uitge werkt. Wie echter informatie over het woningbouwprogram ma wil hebben kan daarvoor te recht bij de heer C.M. Luteijn van de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (telefoon 87319). Van de bouwplannen waarover al wat meer bpkend is, is informatie op schr>' verkrijg baar bij het Stafbureau voorlich ting en inspraak in de hal van het stadhuis (telefoon 87337). Op de foto: de bouw van de koopwoningen in Rosenburg (fo to: Ruben Oreel) Het zomerseizoen loopt ten ein de en als ik er op terugblik kan ik niet anders zeggen dan dat uw burgemeester een rustige zomer heeft gehad. In tegenstelling tot vorig jaar is hij niet uit zijn bed gebeld door inwoners met klach ten over geluidsoverlast van zo- meractiviteiten. Dat is een goed teken, want het betekent dat er sprake is geweest van een goe de organisatie, die aan dit soort aspecten aandacht heeft be steed. Nu besef ik best dat het feit dat ik niet gebeld ben niet in houdt dat er absoluut niemand is geweest die door de gedachten was bevangen van "kan het niet wat minder". Maar ik hoop dat het besef is geweest dat Vlissin gen niet zonder zomeractivitei- ten kan dat hem of haar ervan heeft weerhouden de telefoon tè pakken. Verder is het goed te be denken dat het feit dat bv. het straatfestival dit keer in en rond het Arsenaal kon worden gehou den er ook toe heeft bijgedragen dat de geluidoverlast beperkt bleef. We moeten er echter reke ning mee houden dat in de loop van volgend jaar bouwactivitei ten in het Arsenaalgebeid plaats vinden, waardoor dit in '89 en '90 niet meer voor zomeractiviti- ten beschikbaar is. We zullen dan moeten zorgen dat die el ders in de binnenstad, maar steeds onder aanvaardbare con-, dities, plaats kunnen vinden. Het verheugt me verder te kunnen zeggen dat het straatfestival en de zomeractiviteiten ook zonder andere problemen, zoals vormen van kleine criminalitiet, zijn verlopen. Criminaliteit en recreatie Ik kom daarmee gelijk op mijn volgend onderwerp. Er komt een onderzoek naar vormen van re creatie en criminaliteit in Zee land. Tot dusverre is er in onze gemeente geen sprake van dui delijke toename van criminaliteit als gevolg van recreatie en toe risme. Het onderzoek nu, richt zich met name op de gevolgen die de betere ontsluiting van Zeeland via de pijlerdam en de "overloop" van recreanten en toeristen vanaf Schouwen- Duivenland naar Walcheren kun nen hebben. Vanzelfsprekend met de bedoeling om eventueel daaruit te verwachten problemen te kunnen voorkomen. De ge meente Vlissingen neemt dan ook deel aan dit onderzoek, want wij willen graag voorkomen dat het plezier van het recreeren ver stoord zal worden door diefstal len en andere vormen van crimi naliteit. Het gaat tot nu toe uitste kend en dat willen we graag zo houden! Nieuwe activiteiten Ik constateer tot mijn genoegen in onze gemeente de laatste tijd tal van nieuwe initiatieven die ho pelijk ook tot nieuwe activiteiten zullen leiden. Een zo'n initiatief vormt de bijeenkomst van verte genwoordigers van de colleges van b. en w. van Vlissingen en Middelburg met een aantal verte genwoordigers van grotere on dernemingen uit die plaatsen om van gedachten te wisselen over de economische potenties bij het ontstaan van een Europese markt in het begin van de negen tiger jaren en als gevolg van de regeringsvoornemens uit de vier de Nota Ruimtelijke Ordening. Ik hoop dat er na zo'n "brainstorm- bijeenkomst" bruikbare ideeën aanzetten voor samenwerking zullen resteren. Dezelfde achter grond heeft de sessie "Wonen in Vlissingen", die in oktober wordt gehouden. Daarvoor zullen ver tegenwoordigers van overheid sinstellingen, bouwwereld en be drijfsleven worden uitgenodigd om mee na te denken over de stedelijke ontwikkeling van onze gemeente. Dit zijn maar twee van de initiatieven die er op ge richt zijn om bouwstenen voor de toekomstige ontwikkeling van onze regio in het algemeen en van Vlissingen in het bijzonder aan te dragen. Ik vind het feit dat zovelen daaraan willen meewer ken bijzonder positief.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5