informatiepagina van de gemeente vlissingen De binnenstad op Zaterdag naar de binnenstad? MERK WAT JE HEBT Het mooiste uitzicht Tochtgenoten Dag-en-nacht toeristische informatie Eindtijden Straatfestival Huisvuil II 0 If Zaterdag a.s. Verkeersmaatregelen in verband met ringrijden Dorstlessers en opkikkertjes Studiefinanciering 18 Het 'werkbriefje' Beiaardconcert Henri Groen Zaterdag van 15.00- tot 16.00 uur Vrijdag, 11.00 uur Programma Neem dan bus of fiets! Fiets of bus Wijziging regeling uitstel militaire dienst Hoofdpodium: tot 23.00 uur Zeemanserve Andere uitgaven Boek Alarmnummers Woensdag 27 juli 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Iedere zomer gebeurt er veel, heel veel, in de binnenstad van Vlissingen. Meestal is het al vroeg bekend wat er gaat gebeuren, weet men wat er te verwachten is. Behalve op één dag: de Straattheater-dag. Dit jaar zaterdag a.s. Natuurlijk, 't is bekend wie er komen en wat ze kunnen. Sla de Straatfestival-krant er maar op na. Alleen: waar de vele ar tiesten opduiken - op één van de vijf podia of 'los' op straat - wanneer en vooral: hoe...dat is niet altijd te voorspellen! Een ding is zeker: 't wordt za terdag lekker druk in de bin nenstad. Ook al omdat er op de boulevard het vliegerfesti val is. Bovendien worden op het parkeerterrein aan de Zee manserve en de Schutte rijstraat ringrij-wedstrijden ge houden. En, alsof het niet op kan, brengt 's middags Henri Groen de beiaard van de St. Jacobstoren tot leven! De Straattheater-dag begint za terdag om 12.00 uur. En gaat door tot het eind van de middag. Zij het dat het Straatfestival 's avonds op het terrein bij het Ar senaal onverdroten doorgaat, 's Middags is voor diverse ar tiesten de hele binnenstad en omgeving werkterrein. Andere optredens concentreren zich op vijf plaatsen: -het festivalterrein; -de Kleine Markt; -de Oude Markt; -de Walstraat; -bij de bibliotheek. Op deze plaatsen zullen podia worden opgesteld. Daar zullen 's middags vrijwel doorlopend voorstellingen plaatsvinden. Muziek, dans, mime, zang, to neel, of een combinatie daar van, door solisten, duo's en groepen, het wisselt elkaar ge zellig af. Een van de leden van het Nomad theater. Zaterdag te zien op de Straattheaterdag, 's middags op het festivalterrein bij het Arsenaal. Aanvang: 14.00- en 16.00 uur. Het Bellamypark en de Oude Markt. Dat zijn de beste plaat sen om te luisteren naar het klankenspel van de beiaard in de St. Jacobstoren. Zaterdag middag bijvoorbeeld, tussen 15.00- en 16.00 uur. Dat uur brengt beiaardier Henri Groen de klokken in deze toren tot leven. Hij doet dat op uitnodi ging van de Culturele Raad in de serie van vier gast- concerten. Bovendien sluit dit muzikale optreden prima aan bij de activiteiten, die zaterdag in het kader van het Straatfestival plaats vinden. Overigens: vrijdagmorgen wordt, van elf tot twaalf uur, het wekelijkse marktconcert op het zelfde klokkenspel gegeven. Daarvoor 'tekent' de stadsbei- aardier van Vlissingen, Henk van Putten. Logisch, dat men zo min moge lijk wil missen. (Alles zien kón, maar is een beetje moeilijk. Er gebeurt zoveel!) Wie wil weten wat er waar en wanneer ge beurt, kan dat op verschillende manieren te weten komen. Door de Straatfestivalkrant er even bij te pakken. Die werd op 6 juli huis-aan-huis in Vlissingen ver spreid. Exemplaren zijn nog steeds verkrijgbaar bij de VVV (Nieuwendijk 15), de Culturele Raad (Badhuisstraat 104) en het bureau voorlichting (stadhuis). Ook op het terrein van het Straatfestival, bij het Arsenaal, liggen ze natuurlijk 'voor de pak'. Bovendien verschijnt vandaag - woensdag - de dagkrant van het Straatfestival. Daarin staat het meest complete overzicht, inclusief de wijzigingen die de afgelopen maand in het pro gramma werden doorgevoerd. De dagkrant is op dezelfde adressen verkrijgbaar als de Straatfestival-krant. Wellicht ten overvloede: bur gemeester en wethouders hebben voor de, in dit artikel Ringrijden, na-kermis, Straat festival, vliegerfestijn, Straattheater-dag..Kortom, het wordt zaterdag druk in de binnenstad. En niet alleep dat. Voor verschillende van boven genoemde evenementen wordt gebruik gemaakt van parkeerterreinen. Dat heeft tot gevolg dat zaterdag de par keerruimte in de binnenstad zeer beperkt zal zijn. Wilt u zaterdag met de auto naar de binnenstad? Parkeer hem dan op een van de volgende ter reinen: -bij 'De Schelde', op de hoek Aagje Dekenstraat/Schel- destraat; -voor of achter het stadhuis; -aón de Kenau Hasselaarstraat, op het parkeerterrein achter de Zeevaartschool; -achter de 'Torro'. 't Is waar, u zult even wat verder moeten lopen. Echter: rondjes rijden door de binnenstad om daar een plekje te vinden kost al gauw meer tijd. Een goed alternatief, als ver voermiddel, is de fiets. Daar is altijd wel een plekje voor te vin den. Wie met de bus komt, hoeft zich zelfs daar geen zorgen om te maken. Alle lijndiensten ko men door de Aagje Dekenstraat en de Badhuisstraat. Lijn 104 rijdt zelfs door de binnenstad naar het Eiland. Kortom.... Dieven en inbrekers zijn meestal op dure en makkelijk mee te nemen dingen. Sieraden, tv's, audlo-.en video-apparatuur, kunst, antiek fietsen, foto-apparatuur, gereedschap en sportartikelen. Maar u kunt zelf uw maatregelen nemen om inbraak en diefstal 'n stuk moeilijker te maken. Een héél slimme zet is het merken van uw waardevolle eigendommen. Daarvoor gebruikt u uw postcode plus hulsnummer, bijvoorbeeld 2272 EV 303. Dat merkteken brengt u op een vast onder deel van het voorwerp aan, dus bijvoorbeeld op de kast van uw tv. Merken doet u het best met een speciale graveerpen Ivoor hard materiaal), een stift met onuitwisbare inkt Ivoor stoffen/ tapijt! of een UV-pen (onzichtbare inkt). Méér informatie over het merken van uw eigendommen leest u in de folder 'Merk wat je hebt' die bij de politie voor u Waadigt VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de politie én a Wie studeert of (weer) gaat studeren en opgeroepen wordt voor militaire dienst, kan daarvan uitstel krijgen. Deze bestaande regeling is met ingang van het studiejaar 1988-1989 tijdelijk gewijzigd. De nieuwe regeling houdt in dat uitstel wordt verleend aan hen die zijn begonnen aan een stu die aan een erkende instelling voor (dag)onderwijs, uiterlijk in het kalenderjaar waarin zij 21 jaar worden. Als tijdens de voor opleiding één of meer doublures zijn ontstaan, wordt deze leeftijd op 22 jaar gesteld. Wie opgeroe pen wordt voor militaire dienst, krijgt met de oproepingskaart globale informatie over deze uit stelregeling. Wie er meer over wil weten kan daarvoor informe ren bij de afdeling militaire za ken in het stadhuis (bureau bur gerzaken, begane grond, tele foon 87281). genoemde, activiteiten gunning verleend. ver- Vorige week hebben de om wonenden van het terrein, waar het Straatfestival wordt gehouden, een informatiebrief van de gemeente ontvangen. Daarin werden ondermeer ver schillende voorwaarden ge noemd, die burgemeester en wethouders aan de vergun ning voor het festijn hebben verbonden. Misschien is het gedeelte over de eindtijden niet bij iedereen duidelijk overgekomen. Een vrij belangrijk deel ontbrak he laas. Voor de duidelijkheid volgt hier, wat er in de be wuste passage had moeten staan. De activiteiten van het Straat festival mogen beginnen om 12.00 uur. Die op het hoofdpodi um dienen om 23.00 uur te zijn beëindigd. Alle overige activitei ten in de buitenlucht, ook die in de Spiegeltent, mogen door gaan tot 00.30 uur. Er zijn twee uitzonderingen op deze regels. Op de 29ste juli dient de Children of Light- show uiterlijk om 02.00 uur beëindigd te zijn. Voorts mag op 3 augustus het programma op het hoofdpodium doorgaan tot 00.30 uur. Het ringrijden met de sjezen. Steeds weer - bij deelnemers en toe schouwers - die spanning van: 'hebben ze de ring...?' (foto Ruben Oreel) Zaterdag a.s. (30 juli) worden in Vlissingen de jaarlijkse ring- rijwedstrijden gehouden. Op de parkeerterreinen bij de Zeemanserve en aan de Schutterijstraat zullen de ring- rijders elkaar op vier banen bekampen. Bovendien zal er voor hen die jaar ook een baan worden uitgezet op het ooste lijke deek van de Bussestraat. Het ringrijden met versierde sjezen volgt het volgende par cours: Torenstraat - Korte Zel- ke - Schutterijstraat - Bus sestraat. De wedstrijden du ren van 9.00 uur tot ongeveer 18.00 uur. In verband met dit folkloristisch gebeuren treft de gemeente een aantal verkeersmaatregelen. Voor het terrein aan de Schutte rijstraat gaan die vrijdag om streeks 13.00 uur al in. Dit par keerterrein zal dan -op het meest westelijke deel na- wor den afgesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Parkeren zal er dan verboden zijn. Auto's en andere voertuigen die er vrij dag om 13.00 uur nog staan zul len worden weggesleept. De verkeersmaatregelen duren tot zaterdag 18.00 uur. Zaterdagmorgen wordt in alle vroegte het parcours voor het ringrijden met sjezen afgezet. Daardoor zullen tot 18.00 uur ook zijn afgesloten voor alle ver keer behalve voetgangers: - het parkeerterrein bij de Zee manserve; - de Torenstraat (tussen de Kor te Zelke en de Bussestraat); - de Schutterijstraat (tussen de Korte Zelke en de Bussestraat); - de Korte Zelke; - de Bussestraat, tussen de Schutterijstraat en de 'poort' on der de flat. Voor dit parcours en de terrei nen daarbinnen zal een parkeer verbod gelden. Auto's die er 's morgens vroeg nog geparkeerd staan kunnen worden weg gesleept. De verkeersmaatrege len zullen tijdig met borden wor den aangegeven. De omwonenden zijn deze week per brief door de ge meente op de hoogte gesteld van de maatregelen. Het verhaal gaat dat een jonge Michiel de Ruyter, later de be roemdste admiraal van Neder land, ooit eens in de spits van de St. Jacobstoren geklom men is. Zover hoeft u echt niet te gaan om toch te genieten van een magnifiek uitzicht over Vlissingen, Walcheren én, niet te vergeten, de rede. Een klim naar de omgang op ruim veertig meter hoogte zal voor velen al genoeg zijn... Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Naast een portie energie kost het een volwassene niet meer dan f 0,75 en de kleinen een kwartje! De toren kan nog tot half augus tus worden beklommen. De ope ningstijden zijn: -maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur; -zaterdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. 's Zondags is de torendeur op slot. Overigens, als men eenmaal be neden is teruggekeerd, dan is een bezoek aan de uit het begin van de 14de eeuw stammende kerk evenzeer de moeite waard. Om het lijnenspel van de kapel len bijvoorbeeld, om het koor kerk of om het raam ter herinne- Om dorstlessers hebben we de afgelopen weken niet vaak verlegen gezeten. Een opkik- kertje was eerder welkom. Nu komt zowel het een als het an der vaak uit glas. Som 'zit' daar statiegeld op. Dan gaat het dus, tegen beloning, weer terug naar de melkboer of win kel. Wat niet wil zeggen dat al het andere glas waardeloos is. Integendeel. Het wordt waar devol als u het in zo'n gele glascontainer gooit. Want al het glas dat op die manier wordt ingezameld, krijgt een nieuwe bestemming. Het ring aan Michiel de Ruyterwordt omgesmolten en ver werkt tot nieuw glas. Keer-op- Ter voorkoming van te leurstellingen: de kerk is niet altijd tegelijk met de kerk geopend! keer. En dat scheelt heel wat in het gebruik van (natuurlijke) grondstoffen. Hebt u glas waar u geen statie geld voor terugkrijgt? Doe 't dan niet in de vuilniszak. (Ook al om dat het daarin gemakkelijk kapot gaat en u kan verwonden!) Neem 't, als u om boodschap pen gaat, even mee. Op 21 plaatsen in de gemeente, meestal bij winkels, staan de bakken gereed. De volgende: -Bellamypark (parkeerterrein); -Spuistraat (parkeerterrein); -Zeemanserve (parkeerterrein); -Scheldestraat, hoek Aagje De kenstraat; -Bonedijkestraat, hoek Sotte- gemstraat; -Hogeweg, bij Ferdinand Bollaan; -Hercules Segherslaan (bij su permarkt); -Troelstraweg (winkelcentrum); -Alexander Gogelweg (tegen over Schaepmanstraat); -Paauwenburgweg (winkel centrum); -Parklaan (tussen Westerzicht en Marnixplein); -winkelcentrum Papegaaien burg (parkeerterrein); -Gildeweg (bij Miro-center); -Mercuriusweg (bij Jac. Hermans); -Verlengde Kanaalstraat (bij Spar en Aldi); -Oranjeplein; - Zandweg (Ritthem). Het mooiste uitzicht heb je in Vlissingen. (foto: Ruben Oreel). vanaf de Sint Jacobstoren! Honderden studenten in Vlis singen, en hun ouders, heb ben er mee te maken. Met de 'Studiefinanciering 18 Bij de dienst waar ze deze gelijk namige wet uitvoeren, in de volksmond 'Groningen' ge noemd, lijkt de administratie nu gesmeerd te gaan lopen. Het aanvragen van de financie ring vergt echter op zich een kleine studie. Zeker als dat voor de eerste keer is. Er zijn echter meerdere hulpmiddelen. De vol gende bijvoorbeeld. - De brochure 'Studiefinancie ring 18 (uitgave mei 1988). Hierin worden allerlei begrippen uitgelegd, naast onderwerpen als voorwaarden, de ouderlijke bijdrage, eigen draagkracht, partnerbijdrage en de terugbeta ling. Deze brochure (die is voor zien van een aanvraagformulier) kunt u krijgen bij de scholen met 18+ studenten. Zijn die, in ver band met de zomervakantie, gesloten? Dan kunt u ook te recht bij de gemeente. Daar kan men de brochure ophalen bij de afdeling onderwijs (stadhuis), het bureau voorlichting (stad huis) en de informatiehoek in de openbare bibliotheek. - Komt u er met behulp deze bro chure niet uit? In dat geval kunt u het regionale voorlichtings centrum voor studiefinanciering bellen. Dat is ondergebracht bij Hogeschool Zeeland in Vlissin gen. Bellen kost niets als u het volgende nummer belt: 06-499.11.22. Dat is weliswaar een landelijk nummer, maar het verbindt u automatisch door. - Een andere mogelijkheid is uw vraag voor te leggen bij het Bu reau Sociaal Raadslieden. Dat is gevestigd aan de Brouwe- naarstraat 4 in Vlissingen (naast de scholengemeenschap 'Scheldemond'). Het telefoon nummer van het bureau is: 17810. Andere uitgaven over 'Studiefi nanciering 18 zijn: - 'Studiefinanciering voor bui tenlanders'. Deze publicatie is verkrijgbaar in de volgende ta len: Chinees, Arabisch, Turks en Spaans. Er worden globaal drie vormen van studiefinancie ring in beschreven: 1tegemoet koming studiekosten (tot en met 17 jaar); 2. studiefinanciering 18+ en 3. studiefinanciering voor deeltijdstuderenden. De verschillende uitgaven zullen binnenkort verkrijgbaar zijn bij het bureau voorlichting en de af deling onderwijs in het stadhuis. - Mutatieformulieren voor: 1de studerende; 2. partner van de studerende; 3. vader/moeder van de stu derende. Deze formulieren zijn verkrijg baar in de postkantoren (Post bus 51-stands), in de bibliothe ken, het bureau voorlichting en de afdeling onderwijs in het stadhuis. Misschien ten overvloede: al het genoemde materiaal en de te verlenen diensten zijn gratis! Nog één keer dient de voorma lige smederij van de Kon. Maatschappij 'De Schelde' als expositieruimte. De gedeelte lijk 'ronde' bouw, de spanten, de hoge ramen, ze geven deze ruimte een onvergelijkbaar 'ei gen' karakter. De drie expo santen hebben daar volop ge bruik van gemaakt. Dat zijn de beeldende kunstenaars Gert- jan Evenhuis (Vlissingen), Gerhard Lentink (Dordrecht) en Rien Halters (Etten Leur). Ze werden er tochtgenoten door. Dat is dan ook het thema waaronder de expositie wordt gehouden: 'Tochtgenoten'. Meerdere kunstrichtingen zijn op de expositie vertegenwoor digd. Naast tekeningen, schilde rijen, zeefdrukken en foto's, zijn er beelden, films en een land-art project te zien. De nadruk ligt, inspelend op de bouw en vorm geving van de oudue smederij, op de ruimtelijke werking. 'Mo numentaliteit' is dan ook een van de belangrijkste kenmerken van het geëxposeerde. Bij zowel Halters, Evenhuis als Lentink neemt daarbij de menselijke gestalte, levensgroot of groter, een belangrijke plaats in. Kort om, zoals de organisatoren van de Culturele Raad zelf stellen: een imposante tentoonstelling gekoppeld aan een imposante ruimte. De expositie ging zater dag van start en duurt tot en met zondag 28 augustus. De ruimte is dagelijks toegankelijk van 11.00- tot 18.00 uur, behalve op maandag. De ingang is te vin den aan het begin van de Walstraat. Een weergave van de expositie 'Tochtgenoten' is te vinden in een van vele foto's, kleur en zwart-wit, voorzien boek. Bij de samenstelling daarvan waren gerenommeerde kunstkenners als Hans Keller, Rudi van Dant- zig, Eric Bolle en Elisabeth de Schipper betrokken. Tijdens de expositie is het boek te koop bij de balie aan de ingang. De 'Noet-Poort', een uit 1986-1987 daterend werk varf Gerhard Lentink, gefotografeerd in het Arsenaal. Velen doen het vrijwel weke lijks: de vuilniszakken buiten zetten, 't Is een routine kwestie. Maar juist dan, wie De cliënten van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD) met een ABW-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomt enverkla- ring in te leveren. Deze maand is dat vrijdag 29 juli. Indien u, als cliënt van de GSD, de inkomstenverklaring niet of Handig om ze in de buurt te heb ben, die (alarm)nummers van hulpinstanties in Vlissingen en omgeving: - gemeentepolitie: 13333 (voor minder dringende zaken 15050); - ambulance: 14444; (regionale) brandweer: 14444; - rijkspolitie (01180)-33333; - rijkspolitie te water 15210. niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering au tomatisch beëindigd! Bovendien kan dan herstel van de betaling enkele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voor schotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomsten verklaring niet tijdig hebt ont vangen, bijvoorbeeld omdat de ze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de so ciale dienst (Dokter Gallan- datstraat 1) en een vervangend exemplaar invullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering au tomatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen. Dat de GSD maandelijks die opgave van u verlangt, is een rechtstreeks gevolg van eisen die de rijksoverheid stelt. Recreanten én (andere) Vlis- singers kunnen voortaan ieder moment van de dag, alle 24 uur, toeristische informatie krijgen. In de eerste plaats na tuurlijk bij de medewerk(st)ers van de VVV. Hun service gaat ver. Toch, als 's avonds de deuren van het VVV-i-kantoor aan de Nieuwendijk, nummer 15, op slot gaan hoeft u echt niet tot de volgende morgen te wachten. Veel kans dat de ZIEN-terminal op de Boulevard Bankert dan uitkomst kan bieden. ZIEN is de afkorting van Zeeuwse Informa tie op het Electronisch Netwerk. Centraal punt in dat netwerk is de computer bij de provinciale VVV. Die wordt dagelijks 'ge voed' met de meest recente in formatie op het gebied van eve nementen en accommodatie. Wie op zoek is naar onderdak in hotel, pension of op een cam ping, kan met behulp van de ter minal te weten komen waar er op dat moment waarschijnlijk nog een plekje vrij is. Die infor matie kan, na inworp van een gulden, vrij eenvoudig worden opgeroepen op het beeld scherm. Daarvoor krijgt men acht minuten de tijd. Wordt de computer niet geraadpleegd, dan toont het beeldscherm bij toerbeurt een van de pagina's uit een serie van negentig. Daar op staan onder meer adver tenties. (foto Ruben Oreel) kent dat niet, wil het wel eens fout gaan. Er is niet veel fanta sie voor nodig om zich voor te kunnen stellen wat de gevol gen dan zijn. Troep in de tuin en op de straat, ongedierte dat er op af komt... En dat, terwijl het voorkomen vaak veel min der moeite meebrengt dan het opruimen. Voorkomen, hoe? Door het vuil niet te vroeg buiten te zetten. De avond ervoor is dus helemaal 'uit de boze'. Da's één. Twee: gebruik alstublieft geen plastic draagtasjes, papieren zakken, wasmiddelencdozen en karton nen dozen voor het verpakken van vuil. Stel u voor dat het gaat regenen, het karton en papier doorweekt raakt, scheurt... Plastic zakken met KOMO-keur hebben daar geen last van. Zak ken zonder dat keurmerk mag ook, maar dan moeten ze net zo sterk zijn. (Bij twijfel kunt u de reiniginsdienst bellen: 62291). De zakken moeten goed af gesloten zijn. Dt betekent niet tot het randje vol. De zakken kunnen nauwelijks worden dichtgebonden en schieten dan soms bij het optillen open, van daar. Overigens: meer dan tien kilo mag er echt niet in. Plaats het huisvuil daar waar het hoort: op de rand van de stoep of op de daarvoor aangewezen plaatsen met de letters HV (huisvuil). Nu is er het nodige huisvuil dat niet in zakken kan. Vloerbedekking bijvoorbeeld, of van die lastige takken die overblijven na een uurtje drastisch snoeiwerk. Dergelijk 'spul' moet goed worden gebundeld maar, let wel, niet groter dan 60x60x120 centimeter. Het maximum gewicht is 25 kilo. Groter materiaal wordt door de reinigingsdienst gratis op gehaald. U moet dan wel eerst even bellen met deze dienst.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5