informatiepagina van de gemeente vlissingen |Het Straatfestival Q If Autodiefstal kunt u voorkomen! De krant voor het Straatfestival Vuurwerk ES I Inkt Gewijzigde openingstijden Stedelijk Museum Onthulling gedenksteen Betje Wolff Met de bus naar Speelstad WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE BETJE WOLFF Wat ligt ter inzage? Glas, hup in de glasbak Onder voorwaarden Vergunning En verder Busdienst Kluis Wet geluidhinder Hoorzitting Provinciaal Woonwagenplan Uitstel Tot 01.00 uur Sociale controle Even bijpraten met.... Met de fiets of bus naar het Straatfestival?! Vakanties Presentatie literaire wandeling Brochure Woensdag 20 juli 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Maandag 25 juli. Op die datum gaat het Straatfestival van start. De eerste twee dagen, met het Cirque d'Archaos, in het recreatie-gebied West duin. Daarna gaat 'het gebeu ren' verder in en om het Arse naal. Waar het vanaf 29 juli hand in hand verder zal gaan met activiteiten in de Spiegel tent. Het Straatfestival eindigt op 3 augustus; het festijn in de Spiegeltent gaat nog door tot en met 8 augustus. Het is de eerste maal dat het Ar senaalterrein voor het Straat festival wordt gebruikt. De orga nisatie, de Culturele Raad, zorgt daar voor een groot aantal eve nementen. Muziek, film, theater, vuurwerk, 't zal daar tussen de Vissershaven en Oranjedijk waarlijk bruisen van de activitei ten. Het gemeentebestuur be schouwt het festival als een waardevol evenement. Dit, me de gezien de vele bezoekers voorgaande jaren en het gebo den programma. Waardevol, niet alleen voor bezoekers/toe risten maar ook voor eigen inwo ners. Een deel van die inwoners, met name die in het aangren zende deel van de binnenstad, zal echter enige overlast onder vinden. Afhankelijk van waar men woont, zal dat niet altijd te voorkomen zijn. Door de ligging van het festivalterrein en de door burgemeester en wethou ders gestelde voorwaarden zal die overlast voor omwonenden beperkter zijn dan voorgaande jaren. Die voorwaarden zijn door b. en w. vastgelegd in de vergunning .v «i» Het Arsenaal met het aangrenzende gebied. De komende weken zal het zijn omgetoverd tot festivalterrein, (foto Ruben Oreel) het voor het houden van festi vals, die ze aan de Culturele Raad hebben verleend. De om wonenden zijn daar per brief door de gemeente van op de hoogte gesteld. De belangrijkste voorwaarden zijn: - Het terrein moet binnen 30 mi nuten na de genoemde eind tijdstippen door de bezoekers zijn ontruimd. - De muziek die ten gehore wordt gebracht, mag voor de ge vels van de omliggende, ge- luidsgevoelige gebouwen niet harder zijn dan 70 decibel (A). - De muziek mag bij de bron, ge meten op 3 meter voor de boxen - dagelijks tussen 10.00- en 24.00 uur niet harder zijn dan 95 decibel (A). - De 'piek' van de muziek mag bij de bron - gemeten op 3 meter voor de boxen - dagelijks tussen 10.00- en 24.00 uur niet harder zijn dan 100 decibel (A). Deze begrenzingen in het maximum-geluidsniveau heb ben mede tot doel overlast voor omwonenden te beper ken. De ligging van het nieuwe festivalterrein is wat dat be treft vrij gunstig. De meest na bij gelegen woningen bevin den zich op vrij ruime afstand van het Arsenaal, dat boven dien voor een belangrijk deel van die woningen wordt 'afge schermd' door andere gebou wen. Bovendien: na 23.00 uur vinden de meeste activiteiten in het Arsenaal of de Spiegel tent plaats. Om vervuiling van het terrein en de omgeving daarvan tegen te gaan, wordt er een ruim aantal containers geplaatst. Deze zul len regelmatig door de gemeen telijke reinigingsdienst worden geleegd. Bovendien zal deze dienst regelmatig het terrein schoonmaken. Tijdens het Straatfestival worden er ver schillende vuurwerk-projecten uitgevoerd. Tijdens de grootste, 's avonds op 29 juli en 2 augus tus, zal de brandweer met enke le voertuigen op het terrein pa raat zijn. De overige dagen zul len brandweerlieden regelmatig controlerondes lopen en zal er moeten worden voldaan aan di verse brand-veiligheidseisen. Zo zal de tweede verdieping van het Arsenaal niet gebruikt mo gen worden. Mede door deze en andere voorwaarden hopen b. en w. er aan mee te werken dat het festival voor zoveel mogelijk mensen een plezierig verloop krijgt! Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen de komende we ken hun lol niet op. Want van maandag 25 juli tot en met woensdag 3 augustus wordt Speelstad-Muziek-stad gehou den. En, voor kinderen van 4- tot 6 jaar: Kleuterdorp Tiladi- dom. Zowel stad als dorp ko men op het 'bunkerterrein'. Dat ligt tussen de Langeleen- weg en de Bossenburghweg. Het terrein is vanaf maandag ie dere dag (behalve' zaterdag en zondag) geopend van 9.00- tot 16.00 uur. De toegangsprijs be draagt f 1,50 per kind per dag. Zijn er meer dan twee kinderen uit één gezin (dat moet wel wor den aangetoond!) dan kan er een goedkopere gezinskaart worden gekocht. Voor de eerste week kost die f 15,—; voor de tweede week f 9,—. De slota- vond op 3 augustus is gratis toe gankelijk voor ouders en belang stellenden. Die dan met eigen ogen én oren kunnen waarne men wat de kinderen tijdens Speelstad en Kleuterdorp tot stand hebben gebracht. De er varing heeft geleerd dat dat iets groots kan zijn. Of het nu gaat om huttenbouw, stokbrood bak ken, muziek, dans, toneel, han denarbeid en nog veel meer... Overigens: goede schoenen zijn vereist! En wie meer wil weten, kan bellen. De telefoon op het Speelstad-terrein gaat rinkelen als u: 72727 draait of intoetst. Voor de kinderen vanaf 6 jaar is er een speciale busdienst. Daar mee kunnen zij gratis naar het Speelstadterrein (en terug) wor den vervoerd. Kinderen van 4 tot 6 jaar mogen niet met de bus mee. Zij moeteh dus gehaald en gebracht worden! Dit zijn de rou tes die de Speelstad-bussen volgen. Lijn 1 (binnenstad/ Paauwenburg): halte - Bellamypark - Bouwen Ewoutschool - Stadhuisplein - Oranjeschool - Hoek Koudekerkseweg/Berlagestraat - Open Hof/Alexander Gogelweg Lijn 2 (Ritthem/Souburg): halte - Oostelijke Bermweg - buurthuis 'De Zwaan' - hoek Burgemeester Stemerding- laan/lrenestraat - Middelburgsestraat (Van Duyvenvoordeschool) - Middelburgsestraat (wijkgebouw De Schuur) - Lekstraat (bejaardenhuis 'De Zoute Viever') - kerk Oranjeplein - Kanaalstraat (wijkgebouw Middenhof) Alles over het Straatfestival staat er in. Het volledige pro gramma. Beschrijvingen van alle projecten, artiesten en groepen. Artikelen over de kunst van het Straatfestival. Kortom: alles. Twee weken geleden werd ze huis aan huis in heel Vlissingen verspreid. Misschien hebt u haar bewaard. Dan hoeft u dus niets te missen. Trouwens, ook niet als u de krant kwijt bent. Want op verschillende adressen hebben ze er nog liggen. Voor u. Waar? Daar, bij, om er enkele te noemen: - de VVV (Nieuwendijk 15); - de Culturele Raad (Bad huisstraat 104); - het bureau voorlichting in het stadhuis; - het festivalterrein... Haal er een, neem er een mee. Doen! Elk jaar worden in Nederland meer dan 10.000 auto's gesto len. Enkele duizenden daar van worden niet meer terugge vonden. Bovendien wordt da gelijks aan kapitalen ont vreemd uit geparkeerde au to's. Meestal gaat het om kost bare geluids-, foto- en (video)- filmapparatuur. Het klinkt mis schien ongeloofwaardig, maar in veel gevallen van auto diefstal, joy-riding of diefstal was de auto niet of onvoldoen de afgesloten. De politie agenten kunnen de argumen ten daarvoor zachtjes aan wel dromen: "Ik dacht, ach, ik ben zo terug" of "Het is hier toch zo'n rustige buurt?" Maar wist u dat zo een op de tien auto's vrijwel moeiteloos voor een ie der vrij toegankelijk is? En dat in één op de vier auto's goede ren uitnodigend 'geëtaleerd' aanwezig zijn? De situatie, zoals op de foto 'in scene' is gezet, is echt geen uitzondering! Dat laatste heeft tot gevolg dat mensen die wel hun auto op slot deden toch vaak bedrogen uit kwamen. Want een auto is écht geen kluis op wielen. Naast schade aan gestolen voorwer pen zorgen zo geforceerde portier- en kofferdekselsloten (vaak simpel van uitvoering), ka potgeslagen tochtraampjes, opengesneden linnen daken etc. nog eens voor gepeperde reparatienota's. Om van het on gemak maar te zwijgen. Wat kunt u doen om diefstal uit uw auto zoveel mogelijk te voorkomen? Het volgende: - Laat geen geld of kostbare (of heen 8.30 uur 8.35 uur 8.40 uur 8.45 uur 8.50 uur 8.55 uur heen 8.20 uur 8.30 uur 8.33 uur 8.36 uur 8.39 uur 8.42 uur 8.45 uur terug 16.25 uur; 16.20 uur; 16.15 uur; 16.10 uur; 16.05 uur; 16.00 uur. terug 16.40 uur; 16.15 uur; 16.18 uur; 16.21 uur; 16.24 uur; 16.27 uur; 16.30 uur; 8.48 uur 16.33 uur. r Deze kompaan® .s #®n •n.tm* Stuurgroep Promotie Glasbak ntiatief van da Burgemeester en wethouders zijn van plan bij gedeputeerde staten van Zeeland twee ver zoeken in te dienen, om hoge re grenswaarden voor wegverkeers-lawaai te mogen vaststellen. Dit, in het kader van de Wet Geluidhinder. De ze verzoeken houden verband met: 1. de bouw van woningen aan de Nieuwendijk op de perce len 43 tot en met 49; 2. de bouw van 21 woningen aan de Aagje Dekenstraat op de percelen 9 tot en met 23. De ontwerpen van beide verzoe ken liggen tot 14 augustus a.s. ter inzage. Belangstellenden kunnen ervoor terecht bij de af deling milieu in het stadhuis (be gane grond, kamer 021). Tot ge noemde datum kan een ieder over beide verzoeken schriftelijk opmerkingen maken. Die kan men sturen aan b. en w. (Stad huisplein 2, 4382 LG Vlis singen). Volgende week woensdag (27 juli) zullen zittingen worden ge houden, waarop de ontwerp- verzoeken behandeld zullen worden. Een ieder zal daar mon deling haar of zijn opmerkingen over deze onderwerpen kunnen maken. De zitting, waar het ver zoek met betrekking tot de pan den aan de Nieuwendijk aan de orde komt, begint om 10.00 uur. Bij de andere kan men om 10.15 uur terecht. Bij het bureau voorlichting (stadhuis, begane grond) kunt u onder meer inzien: het Pro vinciaal Woonwagenplan 1985-1990/92. Het gaat om een gewijzigde ver sie, zoals die op 20 mei door provinciale staten van Zeeland werd vastgesteld. Voor nadere informatie daarover kan men te recht bij de Provinciale Griffie in Middelburg (afdeling 3, bureau 1, tel. 01180-31445). Wat betreft de Vlissingse aspecten kan men terecht bij het bureau welzijn in het stadhuis (eerste verdieping, tel. 87344). Een van die gebeurtenissen waar jaarlijks massa's Vlissin- gers en duizenden anderen voor uitlopen is wel het... vuurwerk. Morgenavond (don derdag) is het weer zover. Want dan barst om 22.30 uur bij het Arsenaal het kleurrijke spektakel los. En waar komt zoiets beter tot z'n recht dan boven de wijdse Schelde- monding. Het beste zicht op het vuurwerk heeft men vanaf het Keizersbol- werk, het plein bij het stand beeld van Michiel de Ruijter. Ook vanaf de Oranjedijk, tussen de Oranjemolen en het Arse naal, kan men het afwisselende gebeuren prima volgen. Tradi tiegetrouw trekt het vuurwerk duizenden belangstellenden. Velen van hen komen met de auto naar de Vlissingse bin nenstad. Dat kan tot enige par keerproblemen leiden. Om een en ander in goede banen te lei den zet de politie daarom extra manschappen in. Bovendien worden er een aantal extra ver keersmaatregelen genomen. In eerste instantie zullen de auto mobilisten worden verwezen naar parkeerplaatsen in de bin nenstad. Is het daar vol, dan zal worden verwezen naar de par keerterreinen van 'De Schelde' (Aagje Dekenstraat/Schel- destraat), bij de 'Torro' en ach ter de zeevaartschool (Kenau Hasselaarstraat). Voorts is er parkeerruimte beschikbaar voor en achter het stadhuis. Als het vuurwerk door slechts weersomstandigheden morgen niet mogelijk is, zal het worden uitgesteld naar vrijdag. In dat geval zullen die avond dezelfde verkeersmaatregelen gelden. Het vuurwerk wordt aangebo den door de gezamenlijke ker misexploitanten. Betreffende avond zal de kermis dan ook geopend zijn tot 01.00 uur in plaats van, zoals gebruikelijk, 24.00 uur. (foto Ruben Oreel) kostbaar lijkende) zaken in uw auto achter. - Gebruik de sloten op alle deu ren, het kofferdeksel en stuur mechanisme. - Sluit ruiten en open dak als u de auto verlaat. - Doe uw benzinetank 'op slot'. - Noteer de gegevens van uw autoradio, cassetterecorder en dergelijke en graveer uw eigen dommen met uw postcode en huisnummer. - Parkeer uw auto in het zicht en 's avonds op een plaats waar licht brandt. - Schuif zo mogelijk uw antenne in zodat deze niet kan worden afgebroken. - Met zogenaamde wielmoerslo- ten wordt diefstal van wielen be moeilijkt. Wat kunt u doen om diefstal van uw auto te voorkomen? - Gebruik uw sloten op deuren, kofferdeksel, stuurmechanisme en benzinedop. - Vervang paddestoelvormige deurgrendelknopjes door glad de die men niet omhoog kan trekken. - Is uw auto niet voorzien van een stuurslot, gebruik dan een stuur-pedaalslot. Dat is een af sluitbare stalen stang, die het stuur met het gas/koppelingspe daal verbindt. - Breng eventueel een brand stofafsluiter aan. - Monteer een schakelaar die het startcircuit onderbreekt. - In uiterste gevallen valt te den ken aan een alarmsysteem. - Met speciale ets-sets kan men in alle ruiten van de auto het kenteken van de auto etsen. Die term klinkt misschien wat' zwaar beladen. Ze wil echter zeggen dat een beroep wordt gedaan op uw en een ieders oplettendheid. Ziet u iets ver dachts, waarschuw dan de po litie. Voorkoming van misdrij ven is een zaak van de politie èn u. (foto Ruben Oreel) "Rijen uit energiecentrale waaierende hoogspan ningsmasten populieren langs akker weide wortels wurmend door piepend uit het wegdek egels platgereden ijzerdraad verkeer dat er overheen rijdt Lagerweyde windmolens drijf hout in talrijke figuren op het strand geworpen moeren bou ten meeuwen onderwater". Deze woorden zijn van Han Koster. Samen vormen ze het onderwerp van zijn tentoonstel ling, die wordt gehouden in 'Zel- ke Negen Een'. Het materiaal dat Koster gebruikte voor de werken, die er te zien zijn, kort weg: inkt. Op papier, op karton. 'Inkt' is dan ook de titel waaron der de expositie wordt gehou den. Getoond worden zowel schilderijen en tekeningen als objecten. De expositieruimte 'Zelke Negen Een' is gevestigd in de openbare bibliotheek (bin nenstad). De openingstijden zijn: maandag van 13.30- tot 20.00 uur; dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. Op donderdag zijn zowel de bibliotheek als de ex positieruimte gesloten. De komende weken zult u op deze pagina niet de rubriek 'Even bijpraten met....' aan treffen. De reden daarvoor is eenvoudig: de vakanties. Ook de leden van het college van burgemeester en wethouders hopen daarvan te kunnen ge nieten. Op 17 augustus zal de burgemeester in betreffende rubriek weer de spits afbijten. Gaat u naar het Straatfestival? Neem dan, als het even kan, de fiets. Die tweewieler raakt u altijd wel ergens kwijt in de buurt van het Arsenaal. Wie met de bus komt hoeft zich wat dat betreft helemaal geen zorgen te maken; lijn 104 stopt op een paar honderd meter van het festivalterrein. Wie met de auto komt, kan niet altijd een parkeerplaats in de buurt van de Vissershaven wor den gegarandeerd. Verwacht wordt dat, gezien de gebruikelij ke aantallen bezoekers, de be schikbare parkeerruimte in de buurt sneller en vaker bezet zal zijn dan normaal. Uiteraard zal de politie tegen foutparkeerders optreden. Desnoods worden verkeerd geparkeerde voertui gen weggesleept. Kortom: kom op de fiets of met de bus. Wie de auto neemt wordt geadviseerd deze bij op andere parkeerplaat sen in de binnenstad te plaat sen. Bijvoorbeeld bij de Zee manserve of aan de Spuistraat. De openingsuren van het Ste delijk Museum zijn gewijzigd. Burgemeester en wethouders hebben daar onlangs toe besloten. Bezoekers zijn, volgens de nieu we regeling, nu op de volgende dagen en uren welkom in 't museum. - Van 15 juni tot 15 september: 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; op zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. - Van 15 september tot 15 juni: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur; op zaterdag van 13.00- tot 17.00 uur. In deze periode is het museum op zon dag gesloten. Het zou niet gastvrij zijn, als ouders en kinderen tijdens schoolvakanties voor gesloten deuren komen te staan. Daarom hebben b. en w. besloten het museum ook open te stellen op de eerste zondag van de meeste vakantie in de periode september-juni. Dat geldt ook voor de maandagen, die in de vakanties vallen. Uitzondering op al het bo venstaande wordt gemaakt als het nieuwjaarsdag, eerste Paasdag en eerste- en tweede Kerstdag is. Op deze dagen is het museum altijd gesloten. 24 Juli 1738. Op die datum, aanschouwde in Vlissingen ene Elisabeth Bekkers het le venslicht. Later zou zij als de schrijfster Betje Wolff blijven de bekendheid verwerven, met Aagje Deken. Samen schreven ze bijvoorbeeld de Historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart. Ze deden dat in briefvorm. Het is dan ook een envelop, die in het gedenkteken in het pand Nieuwendijk 21 verwerkt is. Zon dag - precies 250 jaar na de ge boortedag van Betje - wordt het kunstobject onthuld. Het is een reliëf, ontworpen door de Vlis singse beeldend kunstenaar Jan Haas. Voor de uitvoering te kende de Bedrijfsschool van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. De productie werd fi nancieel mogelijk gemaakt door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. De voorzitter van deze vereniging, mevrouw W.D.M.G. van Nassau-Damen zal dan ook de onthulling ver richten. Zij doet dat, om 15.15 uur, samen met burgemeester J.C.Th, van der Doef. De officië le aanbieding, door de vereni ging aan de gemeente, gebeurt even later tijdens een bijeen komst in het museum. Daar zal ook de brochure met een literai re wandeling door Vlissingen worden gepresenteerd. Deze presentatie wordt ver zorgd de heer J. Hintzen, voor zitter van de Culturele Raad. De ze organisatie verzorgt namelijk de uitgave van de brochure. De tekst daarvoor werd geleverd door de Vlissingse schrijver van kinderboeken Wim Hofman. De literaire^wandeling voert door Louis Pisuisse. Maar ook heden daagse auteurs, die in hun werk aandacht aan Vlissingen heb ben geschonken, komen aan bod. Om er enkele te noemen: Gerard Reve, Hans Verhagen en Hans Warren. Het maritieme met name de binnenstad langs plaatsen en huizen waar schrij vers of dichters hebben ge woond, geboren zijn of over schreven. Betje Wolff heeft er gezelschap van Coosje Busken en Jacobus Bellamy, andere achttiende-eeuwse schrijvers. Verder voert de route langs het geboortehuis van J.C. van Scha- gen en de grondlegger van het Nederlandse cabaret: Jean Vlissingen heeft ook de litera tuurliefhebber veel te bieden...! De brochure kost f 1,— en is vanaf zondag te koop bij: - de VVV (Nieuwendijk 15); - het Stedelijke Museum (Bel lamypark 19); - de Culturele Raad (Bad huisstraat 104); - het bureau voorlichting in het Stadhuis.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5