informatiepagina van de gemeente viissingen Vele attracties op de kermis Het Zeeuws Studiefonds Een nieuw gezicht voor Viissingen I r Kunst in de watertoren \i O If Wat ligt ter inzage? Ook in weekeinden schone boulevards en straten binnenstad Gratis penningen en reductiebonnen VUSSINGEN MI AFGEWERKTE OLIE: Opgepast voor zakkenrollers Dank aan bewoners Papegaaienburg EWUST R ZIJN? Extra's Bus ZETSBsirO ANDERE BRIL OP! W&' Een alternatief? Vragen? Het secretariaat NIET WEG LATEN LOPEN MAAR INLEVEREN! DAT KAN BIJ: Hinderwet Aanvragen Aanvraag met ontwerp-beschikking Nieuw materieel Regeling voor premies op koopwoningen gewijzigd Regels Buiten De kunstenaar en z'n werk Tijden Even bijpraten met wethouder De Keijzer ixamenresultaten ZDASG Jeugdwerkgarantieplan Donderdag 14 juli 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis viissingen, telefobn 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Jong en oud, groot en klein, Vlissinger en buitenlander, wie kom je niet tegen op de Vlissingse kermis? Jan en al leman, zogezegd. Ze zijn daar niet zomaar. Deze kermis, een van de grootste in Zeeland, heeft nu eenmaal veel te bie den. Voor iedere leeftijds groep, voor binnen- en buiten landers, kortom: voor iedereen! Zaterdag a.s. gaat de Vlissingse kermis weer van start. Om ne gen dagen lang te bruisen van de meest uiteenlopende activi teiten. Bij elkaar zijn er circa 30 attracties. Zoals gebruikelijk staan ze in de omgeving van de Vissershaven. De opstelling er van is als volgt: Bellamypark - autoscooter: - videoland: - super Himalaya; - suikerspin-popcorn; - buggies. Nieuwendijk -Kop van Jut; - snackbar; - holly-cranes; - hoepla; - suiker-nougat; - gebakkraam; - schietsalon; - bussensport; - lotenverkoop; - skee-ball; - baby-molen; - rotario; - balco-rotor; - bulldozer-schuivenspel; - stoplichtspel. Zeilmarkt -turbo polyp; - mini-jet; - enterprise; - spookhuis Dracula; - lijntrek; - paling-visverkoop. Er gebeurt echter méér tijdens de kermis. De exploitanten bieden de bezoekers namelijk ook gezamenlijk extra attrac ties. Dat zijn: -zaterdag 16 juli, na de opening door de burgemeester (om 14.00 uur), uitdelen van gratis penningen en reductie-bonnen! -dinsdag 19 juli (om 15.00 uur) een demonstratie parachu tespringen boven en op het Bel lamypark. -dinsdag 19 juli (om 15.15 uur) een optreden van de clowns Ap- pie en Flappie, waarbij gratis penningen en reductiebonnen voor diverse attracties zullen worden uitgedeeld. -donderdag 21 juli (omstreeks 22.30 uur) het traditionele, grootse vuurwerk. Bij slecht weer wordt het vuurwerk ver schoven naar vrijdag 22 juli (zelfde tijd). Tijdens de kermis zullen de bussen van lijn 104 (de 'kust lijn') de Spuistraat als begin- en eindpunt hebben. Dat geldt sinds vandaag (woensdag) tot en met maandag 25 juli. Als gevolg van de opstelling van de verschillende attracties kunnen de bussen namelijk niet tot aan het Eiland komen. (foto: Ruben Oreel). Eigenlijk is studiefinanciering taak voor provincie en ge meenten. Feit is echter, dat het rijk tot nu toe niet in staat is pasklare oplossingen te bie den voor alle studenten. Een aantal valt, wat studiefinancie ring betreft,'buiten de boot'. Bijvoorbeeld degenen die par ticulier onderwijs volgen. Of studenten die jonger zijn dan 18 jaar. En 18-plussers, die een opleiding volgen in België. Aan hen kan misschien de Stichting Zeeuws Studiefonds uitkomst bieden. Dit fonds werd opgericht door de gezamenlijke Zeeuwse gemeenten, de provin cie Zeeland en enkele partikulie- re organisaties. Het secretariaat werd daarbij opgedragen aan het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. Het fonds heeft als doel steun te verlenen aan studenten, van wie de ouders de studie niet kunnen fi nancieren. Daarnaast kunnen nog zelfstandige studenten, waarvoor dezelfe 'onmacht' geldt, er een beroep op doen. Het fonds verstrekt, als er aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, in principe renteloze voorschotten. Dit, als de studen ten geen of te weinig steun kun nen krijgen van het rijk. Nadere informatie over de mo gelijkheden die het Zeeuws Stu diefonds te bieden heeft, is op het secretariaat verkrijgbaar. Hier zijn ook de aanvraagformu lieren voor het studiejaar 1988-1989 verkrijgbaar. De aan vragen moeten zo snel mogelijk, maar uiterlijk 31 augustus a.s. in het bezit zijn van het secretari aat. Aanvragen die na die datum worden ingediend, worden niet meer in behandeling genomen. Het secretariaat is gevestigd in Middelburg aan de Dam (op nummer 31). Het telefoonnum mer is: (01180) 82500. De ope ningstijden zijn, op maandag tot en met vrijdag, van 8.00- tot 12.00 uur. Meer en meer worden de vor men van de Koopmanshaven en, vooral, de directe omge ving daarvan zichtbaar. Ook aan de bouw van de nieuwe sluis naar de Vissershaven wordt gewerkt. Niet alleen de zeewering wordt er mee op Delta-sterkte ge bracht. Daaraan gekoppeld krijgt ook de 'omloop' van de Koopmanshaven een 'nieuw ge zicht'. Net als het De Ruyter- plein, tussen de beide havens in. Nu is het moeilijk om in een paar woorden te vertellen hoe 't er in dat gebied komt uit te zien. U kunt het ook zelf gaan aan schouwen. Bij de havens zelf waar, zoals gezegd, de uiteinde lijke contouren steeds duidelij ker worden. Als u vervolgens de moeite neemt om even door te lopen, het Bellamypark op, dan kunt u daar in de etalages van nr. 36 een 'blik in de toekomst' werpen. In de ene etalage is een maquette te zien, die de toe komstige situatie in het gebied rondom de Koopmanshaven weergeeft. In de andere etalage geven tekeningen een beeld van onderdelen van het herinrich tingsplan. Al met al, voor wie geïnteresseerd is in de ontwik kelingen in de binnenstad, de moeite waard. De etalages zijn beide al geruime tijd met deze 'expositie' ingericht. Het mate riaal is onlangs echter ver nieuwd of bijgewerkt. (foto: Ruben Oreel). Alle garages Afdeling Reiniging Gemeente Viissingen, Edisonweg 9. Viissingen, tel. 62291 Olie is schadelijk voor het milieu Dus: niet in de vuilniszak, gootsteen of toilet (riool) deponeren! Maar: bewaren en inleveren, dat is beter voor ons allemaal! Bij burgemeester en wethou ders zijn drie aanvragen inge diend voor een hinderwet vergunning. Ze zijn afkomstig van: 1. de Stichting Streekzieken huis Walcheren. Deze betreft de uitbreiding van het streek ziekenhuis aan de Koude- kerkseweg. 2. de heer J.M.A. Dekkers (DE- PA). Deze is bedoeld voor een werkplaats, opslagruimte en winkel op het perceel Schel- destraat 35/Bouwen Ewoutstraat 68. 3. de heerH.J. Wijgergans. De ze aanvraag betreft de uitbrei ding van de cafetaria met een café-biljart op het perceel De Visserstraat 15-17. De drie aanvragen liggen tot en met 8 augustus ter inzage in het stadhuis. Belangstellenden kun nen ervoor terecht bij de afde ling milieuzaken. Dit, op werkda gen van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Kunt u overdag niet? Dan kunt u de aanvragen (met bijbehorende papieren) ook op woensdag avond (tot 20.15 uur) komen in zien bij het bureau voorlichting. U moet uw komst dan wel tevo ren melden bij de afdeling mi lieuzaken (tel. 87204). Tegen het verlenen van de vergunnin gen kunt u tot en met 8 augustus schriftelijk bezwaar aantekenen. Als u daar (telefonisch) om vraagt, kunt u ook mondeling bezwaren inbrengen. De laatste dag waarop dat kan is wel 1 au gustus! Ook mevrouw K.S. Mok-Man heeft om een hinderwet vergunning gevraagd. Deze heeft zij nodig voor haar Chi nees restaurant aan de De Vis serstraat 13. B. en w. zijn van plan de vergunning te verlenen. Voordat zij daarover een defini tieve beslissing nemen, liggen de aanvraag en bijbehorende papieren nog tot en met 8 au gustus a.s. ter inzage. (De uren zijn gelijk aan die, welke in de tweede alinea van dit artikel staan). Schriftelijke bezwaren indienen is eveneens mogelijk tot en met 8 augustus. Uw be zwaren mondeling overbrengen kan nog tot 1 augustus. Zakkenrollers herken je ner gens aan. In winkels, in wa renhuizen, in bussen, op het sportveld, op de markt en op straat, overal slaan zakkenrol lers hun slag, elke dag. U kunt echter een heel eind voorko men dat ook uw zakken of uw tas worden 'gerold'. Enkele aanbevelingen: - Houd in een volle trein of bus de sluiting van uw tas naar u toe. - Uw portemonnaie hoort niet boven op de boodschappen in uw tas. Dat is aan de dieven vra gen om... - Loop nooit met teveel geld op zak en als dat dan toch moet: laat het niemand merken! - Bewaar cheques en betaalpas nooit bij elkaar. - Laat u niet afleiden. Zakkenrol lers opereren vaak in groepjes. Ze zijn te vinden op plaatsen waar veel mensen bij elkaar zijn. De een leidt het slachtoffer af, de ander slaat zijn slag. Voordat u het weet is uw tas leeg. - Bent u 'gerold', wacht dan tot het groepje mensen vertrokken is. Vaak vindt u dan uw lege por temonnaie op straat terug. - Doe waardepapieren eventueel in een halstasje onder uw kleren. - Bent u getuige van zakkenrol lerij, waarschuw dan de gedu peerde en zo mogelijk de politie. Voorkoming misdrijven. Het is een zaak van politie én u. Bewoners en toeristen kunnen deze zomer ook in de weekein den rekenen op schone boule vards en winkelstraten in en nabij de binnenstad. Zowel op zaterdag als op zondag zal er extra worden geveegd. Tege lijk worden, met een ander voertuig, dan de afvalbakken in dezelfde straten geleegd. Voor deze extra schoonmaak- werkzaamheden wordt dit jaar f 10.000,— uitgetrokken. Voor het vegen zet de gemeen telijke reinigingsdienst een nieu we veegmachine in, de Rolda City Calt. Deze werd onlangs aangeschaft voor met name het schoonhouden van de bin nenstad. Daar kon hij de afgelo pen maanden dan ook al regel matig in actie worden gezien. Het blauwe voertuig heeft er zijn sporen al verdiend, zo is ook uit reacties van bijvoorbeeld mid denstanders gebleken. Reden daarvoor is onder meer, dat de auto kleiner en wendbaarder is dan z'n voorganger. Daardoor zijn veel meer plaatsen voor de veegmachine bereikbaar en hoeft er minder met de hand te worden bijgeveegd. Het voertuig is dan ook in staat om in korte tijd een groot aantal straten af te werken. Hetzelfde geldt in grote lijnen voor het leggen van de af valbakken. Ook hiervoor wordt een nieuw voertuig ingezet, dat speciaal voor die taak door de reinigingsdienst werd aange schaft. Mede daardoor kunnen de medewerkers van deze dienst de afvalbakken sneller en efficiënter dan voorheen legen. In de weekeinden zal dat kar wei, net als het vegen, 's mor gens vroeg worden uitge voerd. Dit, om hinder van en voor verkeer en publiek te voorkomen. WllV 4 Deze voertuigen gaat in de weekeinden helpen 'de visitekaartjes van Viissingen' schoon te houden. Links de veegmachine, rechts de iauto voor het legen van de bakken. (foto Ruben Oreel) Vorige week is de Flamingo- weg geasfalteerd. Een karwei, dat geklaard kon worden zon der noemenswaardige proble men. Dat was onder meer te danken aan de medewerking van de bewoners. Het verzoek van de gemeente om bijvoorbeeld niet over de goottegels te rijden werd goed in acht genomen. Daarom hier, mede namens de aannemer, een woord van dank aan de be woners van Papegaaienburg en andere gebruikers van de Fla- mingwet! De premie-koopregeling voor woningen is sinds begin dit jaar gewijzigd. Daarvoor wa ren twee redenen: de hypo theekrente is de laatste tijd gedaald én het rijk moet nog verder bezuinigen. Dat leidde tot de volgende ver anderingen in de premie koopregeling: de categorie premie koopwoningen-B is komen te vervallen; - men kan in aanmerking komen voor een eenmalige bijdrage van f 5.000,— als het inkomen net te hoog is voor een premie- A-woning öf als de stichtings- kosten van de woning net boven het gestelde maximum komen (onder stichtingskosten wordt verstaan het totaal van bouw kosten, grondkosten, meerwerk, renteverlies en dergelijke). - de maximale stichtingskosten zijn verhoogd met f 6.000,—; - de kosten van een garage wor den nu ook bij de stichtings kosten gerekend; -- de totale subsidie werd met f 3.000,verlaagd; - de jaarlijkse bijdrage werd met f 400,— verlaagd tot f 3600,—. Het bovenstaande heeft tot ge volg dat men een jaarlijkse bij drage kan krijgen als: •de stichtingskosten maximaal f 138.000,— bedragen; •het belastbaar inkomen niet hoger is dan f 51.000,—. Overi gens: uw inkomen bepaalt de hoogte van de subsidie! Worden de grenzen van de hier genoem de stichtingskosten en inko mensgrens overschreden, dan kan men in aanmerking komen voor een eenmalige bijdrage. Ook hier worden echter voor waarden gesteld. De stichtings kosten mogen niet hoger zijn dan f 162.000,— de inkomens grens mag niet boven de f 71.000,— komen. Er zijn nog meer regels waar men aan moet voldoen om voor premie bij de koop van een wo ning in aanmerking te komen. Meer daaroveer kunt u lezen in de brochure 'Premie koopwoningen 1988'. Dat is een uitgave van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu. De brochure is verkrijgbaar: - bij de Postbus 51-stands in de postkantoren en biblio theken; - bij de gemeentelijke informa- tiehoeken. Vijftig jaar staat hij er al, onge naakbaar, daar aan de rand van Oost-Souburg: de water toren. Voor z'n oorspronkelij ke doel, onder meer waterre servoir, wordt'ie al jaren niet meer gebruikt. Er zijn al ver schillende ideeën voor het ge bruik ervan gelanceerd. Eén ervan is, zij het voor tijdelijk, gerealiseerd. Dat is het gebruik als expositie ruimte. Alex Vermeulen, beel dend kunstenaar uit Eindhoven, kreeg als eerste de gelegenheid er een speciale tentoonstelling in te richten. Verdeeld over drie etages van elk 100 m2 laat hij objecten, foto's en tekeningen zien. Ze geven een overzicht van zowel zijn vroegere als zijn recente werk. Voorts presen teert Vermeulen er zijn kunst boek met de titel 'Alleen Onno Trueman'. Een watertoren als expositie ruimte is niet echt gebruikelijk. Dus moet je de mensen laten weten dat er iets te doen is. Alex Vermeulen heeft dan gedaan. Bovenop de toren wappert de rood-witte vaandel die de kunstenaar zelf ontworpen heeft. Bovendien zijn er vorige week op de oostgevel twee gro te borden aangebracht. Een kar wei waar geen trap aan te pas kwam. De Vlissinger Wilfried van de Boorn klaarde het kar wei, zwevend tussen hemel en aarde, hangend en klimmend in en met sterke touwen. Als berg beklimmer en speleoloog was dat voor hem niet vreemd, zij het dat het wel de eerste keer was dat hij zo een toren beklom. Alex Vermeulen werkte de afge lopen acht a negen jaar met Wilfried van de Boorn tijdens zijn beklimming van de watertoren bij Oost-Souburg, vorige week woensdag, (foto: Ruben Oreel). boeken, objecten, foto's en films. In de boeken, die in enke le gevallen weer uitgangspunt zijn voor een filmprogramma, spelen de objecten een belang rijke rol. Zowel in de foto's, teke ningen als in de diverse verha len staan ze, naast de meespe lende personen, centraal. Ze no digen de beschouwer uit tot het binnentreden in een fantasie wereld. De objecten zullen velen doen denken aan machines uit het begin van de 19de eeuw en aan het reizen in een wereld vol verwondering. De expositie in de Souburgse watertoren (Vlissingsestraat) duurt tot en met 21 augustus. De openingstijden zijn: dins dag tot en met zondag, dage lijks van 11.00- tot 18.00 uur. Op maandag is de tentoonstel ling gesloten. Inmiddels is de zomervakantie voor de scholen begonnen. Ik heb het genoegen mogen sma ken bij de diverse gemeentelijke scholen voor voortgezet onder wijs de diploma-uitreiking mee te maken. Als ik daar op terugblik bekruipt me een tevreden ge voel. De kwaliteit van ons ge meentelijk onderwijs mag er na melijk zeker zijn: de percentages geslaagde eindexamenkandida ten tonen dat heel goed aan. Een woord van dank aan het leraren korps vind ik dan ook hier op zijn plaats! Bij de LBO- scholengemeenschap "Swanen- burgh" slaagde liefst 97% van degenen die examen deden: een prachtig resultaat! Ook de ge meentelijke MTS leverde een pri ma bijdrage met 86%, terwijl de scholengemeenschap voor MDGO en MHNO daar maar één procent onderbleef. Bij laatstge noemde school werden de eer ste geslaagden 'afgeleverd' van de afdelingen Sociale Arbeid en Verpleging. Het belang van de opleiding Verpleging werd on derstreept door het feit dat on- derwijsgedeputeerde Barbé de diploma-uitreiking voor rekening nam en dat het opspelden van de verplegingsspeld en het afne men van de gelofte tot geheim houding gebeurden door me vrouw Dorema, een naaste be leidsmedewerkster van staatsse cretaris Ginjaar. Ik hoop dat ook de algemene Zeeuwse zieken huizen het belang van de oplei ding nu eens onderkennen en dat door het beschikbaar stellen van stageplaatsen zullen tonen! Ik vraag hier ook graag eens even de aandacht voor de Zeeuwse Dag/Avondscholenge meenschap (ZDASG), waarvan ik bestuursvoorzitter ben. Deze onderwijsvoorziening voor vol wassenen is een samenwer kingsvorm van de gemeenten Viissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee. In de tien jaar van haar bestaan is de ZDASG uitge groeid tot een instituut met ruim 1600 leerlingen. Dat illustreert de belangstelling én - daarmee - het belang van deze onderwijsmo- gelijkheid. Het bestuur van de ZDASG wil het tienjarig bestaan aangrijpen om dat belang tijdens een in oktober te organiseren symposium te onderstrepen. Want ook hier drijven donkere wolken aan dit gedeelte van de onderwijshemel. Het Wets voorstel Voortgezet Volwasse nen Onderwijs, de Wet Curso risch Beroeps Onderwijs en de sectorvorming die plaatsvindt in het middelbaar beroepsonder wijs zouden wel eens onge wenste gevolgen voor het Zeeuwse onderwijs kunnen in houden. Ik denk alleen maar aan het streven naar grootschalige onderwijsinstituten, waardoor met name in een dunbevolkte provincie als de onze, bepaalde opleidingsvormen al snel de kans lopen te verdwijnen omdat simpelweg een bepaald leerlin genaantal niet gehaald wordt. Wij willen tijdens het symposium voor al dit soort zaken aandacht vragen met als uiteindelijk doel vanzelfsprekend het behoud van dit type tweede kansonderwijs voor volwassenen in Zeeland. hl deze rubriek heb ik het al eens eerder over het Jeugdwerkga rantieplan gehad. Helaas is er bij dit plan nog steeds sprake van een tijdelijke maatregel, die per 1 juli jl. afliep. Het niet tijdig verlen gen van zo'n maatregel (door de minister van Sociale Zaken en werkgelegenheid) zorgt voor on gewenste onzekerheid. Gelukkig hebben we vernomen dat de re geling (opnieuw) verlengd zal worden, ditmaal tot 1 juli 1989. Concreet betekent dat, dat wij nog tot het eind van dit jaar jon geren kunnen helpen gedurende een half jaar op een ar beidsplaats werkervaring op te doen en hen op die wijze een be tere kans op de arbeidsmarkt te geven. Dat de regeling een func tie vervult blijkt wel uit de cijfers. Van de ons toegewezen 50 ar beidsplaatsen zijn er 45 vervuld; het restant is "in bemiddeling".

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5