informatiepagina van de gemeente vlissingen II O II [Hebt u dat ook? I Het hoe-en-wat van het com postvat Hw mv Financieel meerjaren- overzicht 1989 - 1992 Expositie over Betje Wolff in Stedelijk Museum i Officiële start bouw 'Swanenburgh' Inrichting Koudenhoek en Stenenbeer I (voor u op vakantie gaat) Islamitisch begraven en anti-discriminatie Wat adviezen Parkeerverbod bij reptielen zoo "Iguana" Commissies vergaderen Sportbelangen Kostbaarheden 'vastleggen' Tot slot Sociale aangelegenheden Asfaltering Flamingoweg W BETJE WOLFF Vanavond Vanavond bespreking in commissie minderheden "buitenlanders hebben van die rare eetgewoonten:' Met 'voorjaarsnota' Veel Voorjaarsnota Plan bouw autoboxen Nieuwe Vlissingse- weg Even bijpraten met wethouder Bruinooge Betje Wolff-jaar Folder Amateuristische kunst beoefening Uitbreiding service VVV Evenementen Woensdag 22 juni 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Hebt u dat ook? Dat er voor van alles en nog wat gezorgd moet worden voordat u gerust op vakantie kunt? Toegege ven, er zijn van die mensen die ruim tevoren de zaak al 'rond' hebben. Anderen lukt dat niet. Die zijn tot op 't laatste mo ment bezig. Met het risico dat er wel eens wat tussendoor glipt. Kleinigheidjes mis schien. Maar die kunnen wèl verstrekkende gevolgen heb ben. Meestal niet zulke plezie rige. Daarom hier een advies: lees even door. Vijf minuutjes maar. Een paar tips. Wie weet Ramen en deuren goed af sluiten. Vergeet vooral niet wc-raampjes, ramen en deu ren van douche, schuur, ga rage en kelder en dergelijke. Laat geen sleutels aan de binnenzijde van de deur in de sloten zitten. Geef vertrouwde buren een sleutel van uw huis. Vraag hen bij onraad het alarm nummer van de politie te bel len (tel. 13333). Geef die bu ren ook, indien enigzins mo gelijk, uw vakantie-adres. Uw afwezigheid hoeft heus niet extra op te vallen. Haal de planten niet uit de vensterbank, zorg dat de brievenbus regelmatig wordt geleegd. Sluit de gordijnen niet. 't Zou wel eens op kun nen gaan vallen als die dag- en-nacht dicht zijn. Met een timer kunt u 's avonds automatisch het licht laten aan- en uitgaan, 't Zou helemaal mooi zijn als de bu ren de timer af en toe aan Vóór de reptielenzoo "Igua na" aan het Vlissingse Bella- mypark bevindt zich een bus halte, bestemd voor touring cars. Op deze plek geldt uit drukkelijk een parkeerverbod voor personensauto's. Op de plaats van de bushalte is laden en lossen wel toegestaan. Parkeren is er echter uit den bo ze. Doet u dat toch, dan kan u dat een bekeuring opleveren. De halte is namelijk een officiële bushalte waar, zoals bij elke bushalte, niet geparkeerd mag worden. De afgelopen maanden is er, midden in het gebied Weye- vliet, heel wat grond verzet. Daarmee werd de basis gelegd voor de nieuwbouw van de ge meentelijke scholengemeen schap 'Swanenburgh'. De werkzaamheden zijn nu zo ver gevorderd, dat de fundering aangebracht kan worden. Een heugelijk feit èn reden om het officiële startsein voor de bouw te geven. Dat gebeurt vrijdag a.s., 's middags om 14.30 uur. De officiële handeling zal ter plaatse verricht worden door en kele leerlingen. Na afloop daar van wordt er in het huidige ge bouw van de school een bijeen komst gehouden. Die is echter alleen toegankelijk voor geno digden. Het gebied Weyevliet, tussen de wijken Bossenburgh en Wester- zicht. In het midden het terrein, waar de nieuwbouw voor 'Swa nenburgh' zal verrijzen, (luchtfo to Ruben Oreel). Of u nu ver weg gaat of dicht bij huis blijft, zoals de recreanten op de foto vorig jaar, het nemen van maatregelen tegen ongewenst be zoek is nooit weg.... een andere lamp 'koppelen' en nieuwe tijden instellen. Doe zeker geen briefjes voor de deur of op het raam, waar uit zou kunnen blijken dat u niet thuis bent. Sluit de hoofdleidingen van water, gas en electriciteit goed af. Kan de electriciteit niet worden afgesloten - als u bijvoorbeeld een diepvriezer hebt - laat de buren af en toe controleren of er geen sto ring optreedt. Een bedorven inhoud van een diepvrieskast is, zacht uitgedrukt, verre van aangenaam. Sluit kasten, bureauladen en dergelijke niet af. Bij het openbreken ervan kan be hoorlijk wat schade worden aangericht. Laat geen geld, waardevolle papieren en/of sieraden in huis achter, doe ze bij een bank in een kluis of geef het (foto Ruben Öreel) in bewaring bij familie of ken nissen. Zet uw fiets/brommer altijd op slot, ook als u binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid kunt u ook het beste de ban den leeg laten lopen. Laat geen volle vuilniszak ken in huis achter. Eén van de voorzorgsmaatre gelen die nog niet genoemd is, is de registratie. Met duidelijk heid bij een aangifte van diefstal vergroot u de kans dat u uw eigendommen terug krijgt. Dat vergemakkelijkt een hele boel. De politie weet precies wat er weg is. En wordt er iets terug gevonden, dan ligt het bewijs voorhanden dat het gestolen is. De politie kan tegelijkertijd vast stellen wie de rechtmatige eige naar is. Zéker als u, met gra veerstift of UV-pen, uw postcode en huisnummer erop aange bracht hebt. Wat voor de politie verder heel bruikbaar is - in het geval dat.... - is het merk, het ty pe en het serienummer. Noteert u ze even. Zijn dergelijke ken merken niet of moeilijk vast te leggen, dan kunt u er wellicht een foto van (laten) maken. Het kan misschien wat over dreven, achterdochtig lijken om al dergelijke maatregelen te nemen. Vaak kunt u er ook later nog plezier van hebben. Bovendien: waar anderen de waarde van voorwerpen alleen in centen uitdrukken, kunnen ze voor u een andere, juist emotionele waarde hebben.... Volgende week woensdag - de 29ste - vergadert in het stad huis de (bestuurs)commissie Sportbelangen. Deze bijeen komst, die openbaar is en spreekrecht voor het publiek kent, begint om 16.30 uur. Over de agenda en de te be handelen zaken kunt u nadere inlichtingen krijgen bij de me dewerkers van de commissie. Hun kantoor staat bij de sport velden aan de Irislaan en heeft als telefoonnummer 60267. Vandaag, woensdag, komen er twee commissies van ad vies en bijstand bijeen. Het zijn die voor financiën en voor personeelszaken. Beide ver gaderingen worden gehouden in het stadhuis en beginnen om 17.00 uur. Ze zijn openbaar en kennen spreekrecht voor het publiek. De agenda's en de te behandelen ontwerp-raadsvoorstellen liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Belangstel lenden kunnen voor nadere in lichtingen ook terecht bij de se cretarissen van beide commis sies. Hun namen en telefgoon- nummers staan in de gemeente lijke informatiegids 'Kijk op Vlis singen'. Vorige week werd op de ge meentelijke informatiepagina gemeld dat ook de commissie sociale aangelegenheden vana vond zou vergaderen. Dat was niet juist. Deze vergadering gaat niet door. Er is een plan gereed voor in richting van de Stenenbeer en de strook grond tussen de Koudenhoek en de platenop- slagloods van "De Schelde". Het plan omvat o.a. sier bestrating, gemetselde muur tjes en groenvoorzieningen. Het plan vormde eerder onder werp van inspraak voor de be woners. Mede naar aanleiding hiervan is het plan op diverse onderdelen aangepast. Alle bewoners hebben hierover be richt ontvangen. Het plan is gisteren behandeld tijdens de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor volkshuisvesting, stadsvernieuwing en monumen ten. Volgende week donderdag 30 juni zal de gemeenteraad ge vraagd worden er het benodigde krediet voor beschikbaar te stel len. Deze raadsvergadering wordt gehouden in het stadhuis vanaf 19.30 uur. Hierna zal spoedig met de uitvoering van het plan worden begonnen. r- „n.' Deze illustratie toont het oostelijk gelegen deel van het plan, dat aan de Koudenhoek. De komende weken wordt de Flamingoweg, de verbindings weg naar en in de wijk Pape gaaienburg onder handen ge nomen. Dat omvangrijke kar wei gebeurt in twee gedeel ten. Eerst zullen de betonte- gels in de goten langs de weg opnieuw worden gelegd. Ver volgens, over zo'n twee we ken, wordt er een nieuwe asfalt-deklaag aangebracht. Alle bewoners van de wijk zijn gisteren per brief door de ge meente op de hoogte gebracht van de werken èn wat die met zich mee brengen. Hen is onder meer gevraagd om niet tegen of over de betontegels in de goten te rijden als deze nieuw gelegd zijn. Dat kan namelijk tot gevolg hebben dat de tegels gaan ver zakken. Daardoor kunnen de straatmakers later nog eens op nieuw aan de slag. Het 'op lijn zetten' en op hoogte brengen van de goot is namelijk een pre cies werkje. Reden: de tegels moeten later als geleiding die nen voor de asfalt- spreidmachine. Liggen de be tontegels goed, dan wordt ook de asfalt-deklaag overal op de zelfde dikte aangebracht. Dat asfalteren gebeurt overi gens in de eerste volle week van juli. Het streven is de ge hele Flamingoweg in één dag van een nieuw wegdek te voorzien. Bij het inleveren van de kopij voor deze pagina was het nog niet bekend op welke dag het asfalteringswerk zal worden uitgevoerd. Het stre ven is daarover volgende week op deze pagina medede ling te doen. 1738 1988 In een paar honderd Vlissing se tuinen staat 'ie al, het mos groene compostvat. Het is een dankbare slokop van plantaar dig huis-, tuin- en keukenaf val. Dat gaat er aan de boven zijde in. Om er na verloop van tijd, vrijwel onherkenbaar, donker en rul weer als com post uit te komen. Voor de bezitters van de com post (VAM-)vaten is dat een be kend gegeven. Maar waar niet altijd evenveel duidelijkheid over bestaat zijn dingen als: - mogelijkheden om het verte ringsproces te versnellen; - de plaats waar het vat het bes te kan staan (in de zon of in de schaduw); - wanneer de compost het best verwerkt kan worden; - etc. etc. Op deze en andere vragen kunt u vanavond, woensdag, een ant woord krijgen. Op uitnodiging van de gemeente verzorgt een vertegenwoordiger van de Vuil afvoer Maatschappij (VAM) in het stadhuis namelijk een informatie-avond. Die begint om 19.30 uur. De genen die dit voorjaar, via de gemeente, het door dit bedrijf ontwikkelde compostvat bestelden zijn voor de bijeen komst uitgenodigd. Ook ande re composteerders (in spé) zijn echter van harte welkom! Islamitisch begraven Anti-discriminatiebeleid Evaluatie beleidsplan cul turele minderheden Dit zijn enkele van de onderwer pen die worden besproken in de adviescommissie minderheden beleid. Deze vergadering wordt vanavond, woensdag, gehou den in het stadhuis. Het begin is om 19.30 uur. De vergadering is openbaar. Ook het publiek mag er meepraten. Voor informatie over de genoemde onderwerpen kunt u terecht bij de afdeling welzijn in het stadhuis (tel.nr. 87268). Welke uitgaven kunnen er in de jaren 1989 tot en met 1992 worden verwacht? En: hoe zit het met de inkomsten voor die jaren? Hoe kunnen die twee - uitgaven en inkomsten - met elkaar in evenwicht worden gehouden? Voor al deze vragen hebben burgemeester en wethouders antwoorden gevonden. Die staan in het ontwerp van het fi nancieel meerjaren-overzicht. In het voorstel, dat bij het boek werk hoort, laten b. en w. weten dat de gegevens in het overzicht nog kunnen wijzigen. Momen teel is de afdeling financiën bij voorbeeld al druk bezig met het opstellen van de begroting voor volgend jaar. Dit, met het oog op de behandeling van de begro ting (door de raad) in november. Maar in de tussentijd kan er nog heel wat gebeuren, waardoor (delen van) de begroting weer 'omgegooid' moet(en) worden. Dat kan onder meer het gevolg zijn van (bezuinigings)maatre- gelen door het rijk. En dan is het begrotingsjaar 1989 nog 'dicht bij'. Laat staan dat er zekerheid bestaat over de 'cijfers' voor de daaropvolgende jaren. Desondanks wordt er in het meerjaren-overzicht een duide lijk beeld gegeven van de plan nen die b. en w. voor genoemde jaren hebben. Een belangrijk deel betreft vervanging van ma teriaal dat de komende jaren (helemaal) versleten zal zijn. Er staan echter ook heel wat nieu we, eerste investeringen op het programma. Die vloeien onder meer voort uit de plannen voor de verdere ontwikkeling van de binnenstad en stadsvernieuwing in diverse delen van de ge meente. Voor wie belangstelling heeft voor het gemeentelijke beleid, of zich betrokken voelt bij een deel daarvan, kunnen het interessan te gegevens zijn die in het boek werk staan. Het financieel meerjaren-overzicht ligt dan ook ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Bovendien: het wordt vandaag behandeld in de commissie fi nanciën. Volgende week don derdag buigt de gemeenteraad zich over het voorstel om het overzicht vast te stellen. B. en w. kijken niet alleen vooruit. In de zogenoemde 'voorjaarsnota', die bij het overzicht gevoegd is, melden ze ook hoe het staat met de begroting voor dit jaar. Die werd vorig jaar november vastgesteld. Dat kan echter niet, zonder zo'n half miljoen te moeten bezuinigen op on der meer de gebieden van wel zijn, politie en brandweer, per soneel en openbare werken. Die bezuinigingen zijn inmiddels gedeeltelijk doorgevoerd. In de sector welzijn moet nog f 123.870,— (van de oorspron kelijke f 178.870,—) gevonden worden; bij de post personeels kosten is dat f 155.000,— (van de f 250.000,—). In de tussen tijd heeft het ministerie van On derwijs medegedeeld dat de rijksvergoeding voor het basis onderwijs verlaagd zal worden met, naar schatting, f 350.000,—. Een en ander bij elkaar opgeteld moet er zodoen de voor dit jaar nog een concre te dekking worden aangegeven voor zo'n f 628.870,—. B. en w. gaan er van uit dat dat bedrag aan het eind van het jaar ge daald zal zijn tot, blijvend, f 0,—. Overigens komen er niet alleen vervelende berichten uit 'Den Haag'. De zogenoemde algeme ne uitkering valt dit jaar namelijk zo'n half miljoen gulden hoger uit, dan vorig jaar november werd verwacht. Een deel daar van (f 123.500,—) is inmiddels apart gezet voor de restauratie van de westwand van de Vis sershaven. Waar de rest van het half mil joen naar toe gaat is nog niet bekend. B. en w. stellen voor daar pas beslissingen over te nemen als er zekerheid bestaat over het opvullen van het huidige, genoemde tekort van 1 628.870,—. "Betje Wolff, haar leven, haar werk". Dat is de titel van de expositie, die tot en met 25 september te zien is in het Ste delijk Museum. De ten toonstelling is, globaal, onder te verdelen in drie 'hoofd stukken'. Die gaan over: het leven van Betje Wolff. (Daarbij worden onder meer gedeelten uit haar leven 'in beeld gebracht' met fotopa nelen. Die zijn onderverdeeld naar de plaatsen waar Betje heeft gewoond. Naast Vlis singen zijn dat De Rijp, Be verwijk, Trévoux (Frankrijk) en Den Haag. haar boeken. (Daarbij wordt een overzichts-presentatie gegeven van een aantal vroege drukken van haar boeken). de stad Vlissingen en het le ven van de bewoners daar in tijd van de schrijfster. Het Stedelijk Museum, ge vestigd aan het Bellamypark op nr. 19, is geopend op: maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur; zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. De gemeente heeft een ver zoek ontvangen om 12 auto boxen te mogen bouwen op een stuk grond aan de Nieuwe Vlissingseweg, tussen de huisnummers 129 en 133. Bur gemeester en wethouders wil len hiervoor een bouwvergun ning verlenen. Omdat hiervoor echter het bestemmingsplan moet worden gewijzigd is eerst de mening van de omwo nenden gevraagd. De in spraakperiode loopt tot 2 juli a.s. De direct-omwonenden van de mogelijke bouwplaats hebben hierover vorige week bericht ontvangen. Daarin wordt aan dacht gegeven dat de verdere behandeling van dit onderwerp plaats vindt tijdens de vergade ringen van: - de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening op dinsdag 9 augustus 1988; - de gemeenteraad op donder dag 25 augustus 1988. Het is op 24 juli as. 250 jaar ge leden dat in Vlissingen ene Eli sabeth Bekker werd geboren. Als Betje Wolff verwierf ze later op literair terrein blijvende be kendheid, samen met haar vriendin en huisgenote Aagje Deken. Naar aanleiding van haar 250ste geboortedag is door diverse diensten van de gemeente èn particulieren een programma van activiteiten opgezet. De ten toonstelling in het museum is er één van. Op het programma staat verder, bijvoorbeeld, een literaire middag met medewer king van diverse deskundigen, de onthulling van een gedenkte ken, en een drukproject met de wel zeer bijzondere pers van de kunstenaarsgroep Mass and In dividual Moving. Verder kan worden uitgezien naar de to neelvoorstelling 'De Beemster voorbij' door middelbare scho lieren en schoolprojecten van de Kunstzinnige Vorming Vlis singen. Verkrijgbaar zijn al: het boek 'Betje Wolff en Aag je Deken, een hartsvriend schap' door Wies Roosen- schoon; de folder 'Literaire Wande ling', met een beschrijving door Wim Hofman van een wandelroute. Die voert langs (geboorte) plaatsen van au teurs en langs plaatsen die door (andere) auteurs in hun werken zijn beschreven. Véél meer over de diverse ac tiviteiten in het kader van het Betje Wolff-jaar kunt u lezen in een speciale folder. Deze ge meentelijke uitgaven is onder meer verkrijgbaar bij: de VVV (Nieuwendijk 15); het Stedelijk Museum; het stadhuis (archief en bu reau voorlichting). gebruik van het gebouw 5 Klavers' in Ritthem is al sinds vele jaren een regelmatig terug kerend onderwerp van gesprek. Des te verheugender is het, dat afgelopen maand overeenstem ming kon worden bereikt over de verkoop van het pand. De nieu we eigenaar wordt de muziek vereniging ONDA uit Ritthem. Al thans, als de raad binnenkort, hopelijk deze maand, akkoord gaat met de verkoop. De bedoe ling is dat de vereniging, vrijwel geheel bestaande uit Ritthemers, het gebouw gaat opknappen. Zodoende krijgt het gezelschap straks, na vele jaren, de beschik king over een eigen, passende oefenruimte waar bijvoorbeeld ook de instrumenten veilig kun nen worden opgeslagen. Nu ma ken sinds jaar en dag de ouderen van 'De 5 Klavers', overigens het voormalige gemeentehuis, ge bruik. Zij kunnen dat blijven doen, zo zal in het verkoopcon tract worden opgenomen. Al met al een oplossing, waar naar mijn mening alle partijen mee gediend zijn, in de eerste plaats de Rit- themse gemeenschap! Muziekverenigingen, toneelvere nigingen, dansgroepen en koren, ze behoren allemaal tot - zoals dat in stadhuistaal heet - de sec tor amateuristische kunstbeoefe ning. Al enige tijd werd de be hoefte gevoeld aan een duidelij ke verordening voor de subsidië ring van deze sector. Die veror dening is inmiddels gereed om deze maand aan de raad voorge legd te worden. Deze subsidie verordening kan gezien worden als het resultaat van een jaren lang overleg, dat werd afgerond met een inspraakprocedure. B. en w. hopen dat, op basis van dit stuk, gekomen kan worden tot een zo eerlijk mogelijke verdeling van de subsidies voor de vele Vlissingse verenigingen in deze sector. Ik durf hier te stellen dat voor zowel de gemeente als de betrokken verenigingen met de verordening duidelijkheid ge creëerd is wat betreft de subsi diëring. Een goede zaak! Als geen andere organisatie in Vlissingen is de VVV op de activi teiten die er in deze plaats, streek, eigenlijk het hele land, plaatsvinden. Een van de be langrijke bronnen daarbij is het ZIEN-systeem van de provinciale VVV. Dat is een geautomatiseerd informatiesysteem, dat zowel ge gevens bevat over beschikbare hotel-, pension en campingac commodatie als over evenemen ten. De Vlissingse VVV is uiter aard met een computer op het ZIEN-systeem aangesloten. Nu biedt zo'n systeem ook andere mogelijkheden. Dat zult u straks binnen zien, als er op de boule vard ook een beeldscherm wordt geplaatst. Momenteel wordt nog gekeken welke plek het beste is. Op dat beeldscherm kunt u straks zelf - dag en nacht! - infor matie uit het ZIEN-systeem op vragen, of het nu gaat om ac commodatie of over evenemen ten. De gemeente heeft zich het eerste jaar voor de exploitatie kosten, zo'n f 5000,— garant gesteld. Een uitbreiding van de service van de VVV, die ik van harte toejuich! Tussen de evenementen, waaro ver het ZIEN-systeem informatie biedt, zullen deze zomer onge twijfeld vele Vlissingse zitten. Want er staat weer heel wat te gebeuren voor deze zomer. Sla er de Bewaarkrant Vlissingen Maritiem nog maar eens op na.... Degenen die in Vlissingen blij ven, hoeven zich deze zomer weer niet te vervelen. Ik wens vanaf deze plaats een ieder dan ook zonnige en plezierige zomer maanden. In het besef, dat wat voor de een plezier geeft door de ander als overlast kan worden ervaren. Helemaal zal het laatste niet kunnen worden voorkomen. U kunt er echter van op aan dat het gemeentebestuur nauwlet tend zal toezien op naleving van de regels, die overlast voor om wonenden dienen te beperken!

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5