informatiepagina van de gemeente vlissingen Grondruil gemeente en 'De Schelde' Informatie-avond over com posteren Trap van Beursplein naar Boulevard Zeemanserve Verkeers maatregelen old-timersrit Nieuwe fietsen- standaards op Bellamypark ZET UW ANTIEK OP DE KIEK i Nieuwsbrief voor de bedrijven nr. 3 is uit WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE Vernieuwing straten Oost- Souburg Glas, hup in de glasbak Gemeenteraad Tevreden Kruispunt vernieuwd Trap naar Noordzeestraat Vlissingen schoon, óók in het weekend Commissies vergaderen Bewaarkrant bewaard? "BUITENLANDERS HEBBEN VAN DIE RARE EETGEWOONTEN' Niet gehad? Behandeling plan Wonen in de Zeemanserve? Start Route Even bijpraten met wethouder Meijers Bewonderenswaardig Bouwput Wijkwinkelcentrum Financieel meerjarenoverzicht Bestemmingsplan "De Schelde" Woensdag 15 juni 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Wethouder Meijers gaat er in de rubriek 'Even bijpraten met....' ook op in. De onder handelingen tussen de ge meente Vlissingen en de di rectie van de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' over een omvangrijke grondruil zijn namelijk afgerond. Met deze transactie is een oppervlakte gemoeid van circa 16.000 m2 grond van de KMS aan de Walstraat-Noord èn een onge veer even grote oppervlakte van de gemeente aan de Ko ningsweg. De ruil gaat ge paard met een toegift in geld van de gemeente. Dit, in ver band met een aantal werken die de KMS op het terrein aan de Walstraat dient uit te voeren. Uitgangspunt voor beide partij en is, dat ze de terreinen rond 1 oktober aan elkaar zullen over dragen. De gemeente zal rond dat tijdstip ook beginnen met het bouwrijp maken van het terrein aan de Walstraat-Noord. Dat ter rein is, zoals reeds eerder op de ze pagina is geschreven, in de nota Binnenstad aangewezen als een van de gebieden voor de verdere ontwikkeling van het kernwinkel-project. De overeenkomst over de grond- een korting op de nieuwprijs van f 50,— per vat! Uit een dit voorjaar gehouden enquete bleken degenen, die vorig jaar een vat aanschaften, doorgaans tevreden over de werking ervan. Wel leefden er bij verschillende gebruikers nog allerlei vragen. Dat was voor de gemeente reden voor hen een deskundige van de VAM uit te nodigen. Dit komt dus volgende week woensdag. Voor die bijeen komst zijn ook degenen uitge nodigd, die onlangs een com- postvat bestelden. Maar: ook andere belangstellenden zijn uiteraard van harte welkom! Volgende week woensdag (22 juni) wordt er in het stadhuis een informatie-avond gehou den over composteren. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. De avond zal, op uitnodi ging van de gemeente, wor den verzorgd door een des kundige van de n.v. VAM. Dit bedrijf is de leverancier van het groene compostvat, waar van er binnenkort zo'n 330 in Vlissingse tuinen zullen staan. Zo'n 210 Vlissingers schaften er vorig jaar een aan. Nog eens 120 worden er rond deze tijd van een voorzien. De gemeente le verde een fikse bijdrage in de aanschaf van het milieuvriende lijke vat. (In de wandelgangen wordt het ook wel VAM-vat ge noemd). Zo werden (en worden) de 'tonnen' door de reinigings dienst aan huis bezorgd. Met ruil dient te worden goedge keurd door de gemeenteraad. Het streven is, dat de raad het voorstel daarover zal behande len in zijn vergadering van 30 ju ni. Daaraan voorafgaand komt het aan de orde in de commis sies van advies en bijstand voor financiën op woensdag 22 ju ni (aanvang 17.00 uur); economische zaken op maandag 20 juni (aanvang 16.00 uur): (luchtfoto Delta-Phot) volkshuisvesting en stads vernieuwing op dinsdag 21 juni (aanvang 17.00 uur). Deze drie vergaderingen wor den gehouden in het stadhuis. Ze zijn openbaar en kennen spreekrecht voor het publiek. Het ontwerp-raadsvoorstel ligt ter inzage in de informatiehoe- ken in het stadhuis en de openbare bibliotheek. De kortste route van de Boule vard de Ruyter naar het Beursplein/Bellamypark. Voor voetgangers is en blijft dat de stalen trap, die sinds enige weken naast het eerste ge bouw (oostzijde) op de boule vard staat. Deze trap blijft ge handhaafd, zolang voetgan gers nog niet van de nieuwe oprit gebruik kunnen maken. Automobilisten en andere weggebruikers zullen voorlo pig nog ter hoogte van hetzelf de gebouw moeten keren. Overigens wordt in de laatste week van deze maand begon nen met de bouw van de radar toren aan dezelfde boulevard. Deze gaat onderdeel vormen van de walradarketen langs de Westerschelde. De toren komt ter hoogte van nummer 8 (Bel gisch Loodswezen), waar zich ook de openbare trap naar de Noordzeestraat bevindt. Deze trap wordt tijdens de bouwwerk zaamheden afgesloten voor pu bliek. Pas als de bouw van de to ren zo ver gevorderd is, dat voetgangers er veilig kunnen lo pen, wordt'ie weer opengesteld. Ook tijdens de bouwvakantie (16 juli tot en met 7 augustus) kan men er gebruik van maken. Vorige week kwam de vernieu wing van het kruispunt Nieu we Vlissingseweg/President Rooseveltlaan gereed. Met de ze reconstructie is nu een vlot tere doorstroming van het ver keer mogelijk. Dit is onder andere bereikt door het plaatsen van een nieuwe "snellere" verkeerslichtinstalla tie en het verleggen van de aan- rijstroken in de Rooseveltlaan in de richting van het kruispunt. Voor het overstekende fietsers van Gildeweg naar Hermesweg en andersom is een apart fiets pad aangelegd. Vanzelfspre kend is voor hen, en voor de voetgangers, deze oversteek ook met verkeerslichten be veiligd. De tijdelijke trap tussen Boule vard de Ruyter en het Beursplein, (foto Ruben Oreel) f Mooie dingen zijn vaak heel waardevol. Een Friese of Zaanse klok een antiek vaasje of het zilveren horloge van opa: allemaal prachtige voorwerpen, waar u vast zeer op gesteld en aan gehecht bent Maar waar inbrekers óók verzot op zijn. Registreer daarom uw waardevolle eigendommen. Noteer alle gegevens van uw kunstvoorwerpen, antiek juwelen e.d. op het speciale registratieformulier 'Bezittingen bi|zondere waarde' dat u bij de politie kunt krijgen. Maak ook een foto van uw antiek of schilderij. Schrijf achterop die foto. wat het voorwerp is of voorstelt, wie eventueel de kunstenaar Is en wat de afmetingen zijn. Breng, zo mogelijk een merkteken op het voorwerp zelf aan uw postcode en huis nummer. En doe altijd aangifte van diefstal bij de politie. Dat vergroot de kans dat u uw gestolen eigen dommen weer terugziet VOORKOMING MISDRIJVEN E«n tufc «an da DoMda «n u. Deze en volgende week verga deren de meeste vaste com missies van advies en bijstand. Het betreft die voor: de economische zaken op maandag 20 juni, aanvang 16.00 uur; de financiën op woensdag 22 juni, aanvang 17.00 uur; de volkshuisvesting op dinsdag 21 juni, aanvang 17.00 uur; het onderwijs op dinsdag 21 juni, aanvang 19.30 uur; de openbare werken op maandag 20 juni, aanvang 19.30 uur; de personeelszaken op woensdag 22 juni, aanvang 17.00 uur; de sociale aangelegenhe den op woensdag 22 juni, aanvang 19.30 uur; het verkeer: vandaag (woensdag), aanvang 19.30 uur; het welzijn op maandag 20 juni, aanvang 17.00 uur. Al deze vergaderingen worden gehouden in het stadhuis. Zon der uitzondering zijn ze open baar. Bovendien heeft ook het publiek er recht van spreken. Regelmatig wordt daar een zin vol gebruik van gemaakt. Tij dens de bovengenoemde verga deringen ook door u? Wie zich wil voorbereiden, kan terecht in de informatiehoek in de openbare bibliotheek en in het stadhuis. Daar liggen de agenda's voor de diverse verga deringen ter inzage. Ook de meeste ontwerp- raadsvoorstellen die er behan deld zullen worden kunt u er in zien. Blijven er dan nog 'vraag tekens', dan kunt u uiteraard ook te raden bij de secretarissen van de commissies. Hun namen en telefoonnummers staan in de gemeentelijke informatiegids 'Kijk op Vlissingen' (de pagina's 19 en 21). Nog even, en het Bellamypark is niet minder dan 130 fiet- senstandaards rijker. Vorige week is een aannemer begon nen met de plaatsing ervan. Aan weerszijden van het par keerterrein bij de Smalle Kade komen in totaal 50 blokken (langwerpige tegels met sleu ven). Deze worden aange bracht in 'groepen' van 12 tot 14 stuks. Tegenover de toe gang tot het parkeerterrein, langs de 'doorsteek' aan de zijde van het park, komen bo vendien nog eens 80 stan daards. Met de nieuwe fietsenblokken en -standaards hoopt de ge meente voor de 'parkeerproble men' met fietsen op het Bella mypark een oplossing gevonden te hebben. Die ontstonden on der meer omdat het aantal horeca-bedrijven er de laatste jaren is toegenomen. Twee mu sea, een jongerencentrum en een theater waren er al in de buurt. Gelegenheid om netjes fietsen te kunnen stallen was er echter niet. Gevolg: de tweewie- Iers stonden soms kris-kras op de stoep en straat. Dat was 'géén gezicht'. Bovendien lever de het hinder op voor omwonen den, ondernemers en be zoekers. Voor de gemeenteraad was dat onlangs voldoende reden om de post 'onvoorziene uitgaven' in de begroting 1988 aan te spre ken. Daaruit werd een bedrag van f 13.200,— gehaald om de plaatsing van de fietsenstan- daards te betalen. Misschien niet alles, maar wel heel veel van wat er tot eind sep tember in Vlissingen te gebeu ren staat, staat in de bewaar krant "Vlissingen-Maritiem", die eind mei huis-aan-huis is ver spreid. Alle activiteiten op een rijtje, heel handig. Misschien hebt u 'm aan iemand meegegeven. Of is 'ie per onge luk toch bij het oud papier te recht gekomen. U weet zelf hoe zoiets kan gaan. Maar geen nood: op tal van adressen kunt u 'm nog krijgen. Onder meer bij de VVV en bij het Stafbureau Voorlichting en In spraak in het stadhuis. De zeemanserve is een van de oudste, mooie monumenten van Vlissingen. Toen, na de tweede wereldoorlog, de ge meente de zwaar beschadigde binnenstad opknapte maakten oude, vervallen panden plaats voor nieuwbouw. De Zeeman serve bleef echter als monu ment gespaard. Het werd ge restaureerd en staat nu, van buiten gezien, als een wat vreemd historisch erfstuk tus sen nieuwbouw met een dui delijk ander karakter. Maar: dat is van buitenaf gezien. Wie wel eens door de poort van de erve is gegaan, zal hebben beleefd in een andere wereld te komen. Weldadige rust in een historisch hofje. Het is er vaak stil, tussen die ring van huisjes. Bezoekers van het hofje ervaren die stilte als heel bijzonder, om dat ze zich kort tevoren nog in de drukte van het binnenstads- verkeer bevonden. Het Cornelia Quackhofje, zoals de Zeeman serve officieel heet, moet dat ka rakter behouden. Dat is niet al leen de mening van de mensen die er wonen, maar ook van de commissie die de Zeemanserve Vlissingen wil deze zomer haar bezoekers in een schone binnenstad ontvangen. Naast de gebruikelijke schoonmaak beurten die vele straten in dit gebied in de zomer al krijgen, zal de afdeling Reiniging van de gemeente extra mensen en materieel inzetten om, met na me in de weekenden, de stra ten schoon te laten zijn. Hiervoor is extra geld uitgetrok ken dat zal worden besteed aan de inzet van twee wagens met mankracht van de afdeling Rei niging gedurende de zaterda gen en zondagen in het hoogsei zoen. De bedoeling is hiermee het komende weekend, op 18 en 19 juni, te starten en, afhankelijk van o.a. de weersomstandighe den en de bezoekersaantallen, dit elk weekend te herhalen tot eind augustus a.s.. Vlissingen zal dus het komende seizoen een schone stad zijn, óók in het weekend! De gemeentelijke nieuwsbrief voor bedrijven, nummer 3, is uit! Vorige week werd het krantje bij alle ondernemers in de gemeente bezorgd. Om hen op de hoogte te brengen van vele zaken die van belang kunnen zijn voor de bedrijfs voering. Of dat nu is voor het groot-, het midden- of het kleinbedrijf, in welke sector dan ook. Een greep uit de onderwerpen, die in de nieuwsbrief aan de or de komen: - winkelsluitingswet; nieuwe kredietregeling Midden- en Kleinbedrijf; - ontwikkeling Arsenaalgebied en boulevardgebied; - vele plannen en werken die in voorbereiding of in uitvoering zijn. Staat u met uw bedrijf wel inge schreven bij de Kamer van Koophandel, maar hebt u de nieuwsbrief niet ontvangen? Neemt u dan even contact op met het Bureau Economische Zaken in het stadhuis (tel. 87427). Het krantje wordt u dan alsnog toegezonden. Ook ande re belangstellenden kunnen ui teraard de derde nieuwsbrief op vragen! f Er is een plan gereed voor ver nieuwing van gedeelten van de Van Turnhoutstraat en de De Deckerestraat in Oost- Souburg. Het gaat om de ge deelten van deze straten waar de gerenoveerde woningen van de Woningstichting Wal cheren staan. Het plan gaat uit van het herbestraten van het wegdek en de parkeerstroken en het opnieuw inplanten van de groenstroken. De betrokken bewoners zijn hierover vorige week door de gemeente geïnformeerd. Het plan is ontstaan op basis van de wensen van het merendeel van de bewoners. Eerder konden zij hierop al reageren. De ingedien de reacties hebben echter niet tot wijziging van het plan kun nen leiden. De bewoners kunnen echter hun eventuele bezwaren tegen het plan alsnog nader kenbaar ma ken. Het plan zal namelijk vana vond, 15 juni, worden behan deld tijdens een openbare ver gadering van de vaste commis sie van advies en bijstand voor het verkeer in het stadhuis (aan vang: 19.30 uur). Zij kunnen dan, met gebruikmaking van het spreekrecht, onder meer hun eventuele bezwaren onder de aandacht van de leden van de commissie (tevens raadsleden) brengen. Als de commissie positief over het plan adviseert, zal het daarna worden behandeld tij dens een openbare vergade ring van de gemeenteraad op donderdag 30 juni a.s. in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur). Daarna zal spoedig met de uit voering van het plan worden begonnen. m Deze Kampeane s een .mtiatief van de Stuurgroep fromot-e QiasOah J In 1643 liet Cornelia Quack een complex huisjes bouwen voor huisvesting, voornamelijk be hoeftige weduwen en wezen van zee- en visserslieden. In de volksmond heeft het hofje de naam Zeemanserve gekregen. Sinds 1786 is het in beheer bij het Fonds der Zeemans- en Vis- sersbeurs. Het aantal huisjes werd, bij renovaties in de jaren '70, teruggebracht van 23 naar 13. (foto Ruben Oreel). beheert. Dat is het Fonds van de Zeemans- en Vissersbeurs. Als» er een woning leeg komt, pro beert de commissie ze te verhu ren aan oudere mensen. Er is plaats voor alleenstaanden en echtparen. De 13 woningen vol doen uiteraard aan de heden daagse eisen van wooncomfort. Mensen, die inlichtingen wil len over het huren van een huisje op de Zeemanserve kunnen zich wenden tot secretaris-penningmeester H. Roelse (stadhuis, begane grond, kamer; tel. 01184-87263). Het is en blijft voor velen een boeiend gezicht, die stoet van old-timers. Oude auto's, van allerlei rang en stand. Zo'n 150 doen er zaterdag mee aan de traditionele old-timersrit. Vrachtauto's, personenau to's, 'standaard'- en speciale uitvoeringen, u kunt ze alle maal in de stoet aantreffen. Rijdend of stilstaand? 't Kan allebei. De start en finish zijn namelijk als vanouds in Vlissingen. Dat, en het eerste en laatste deel van de rit, brengt enkele ver keersmaatregelen met zich mee. De oude voertuigen worden van af circa 8.00 uur opgesteld op de Boulevard Evertsen. Daar wordt even na 9.00 uur het start sein gegeven. Doorgaand ver keer over de Boulevard Evert sen zal van 8.00- tot na het ver trek van de laatste old-timer niet mogelijk zijn. De bewoners van dit boulevardgedeelte en het achterliggende stuk van de Ke nau Hasselaarstraat zijn daar reeds schriftelijk van op de hoogte gebracht. Direct na de start rijden de old timers door Vlissingen en Sou burg de volgende route: - Boulevard Evertsen; - Presi dent Rooseveltlaan; Burge meester van Woeiderenlaan; - Sloeweg; - Bermweg; - Ka naalstraat; - Paspoortstraat; - Oranjeplein; - Lekstraat en van daar richting Middelburg. Andere weggebruikers doen er goed aan rekening mee te hou den dat, als de stoet passeert, genoemde straten en de straten die er op uitkomen tijdelijk ge blokkeerd zullen zijn. Even na de middag 13.30 uur) worden de 150 rijdende pronkstukken weer terug ver wacht. Ze arriveren in Vlissin gen via de Gerbrandystraat, Van Hogendorpweg, Paauwenburg- weg, en de Burgemeester van Woeiderenlaan. In deze laan, en 1988 dan met name het deel tussen de President Rooseveltlaan en de Singel, worden ze tijdens een pauze tijdelijk geparkeerd. Omstreeks 14.45 uur rijden ze door naar de binnenstad. Ze volgen dan de route Burge meester van Woeiderenlaan, Badhuisstraat, Singel tot aan de Verenigde Spaarbank waar wordt gekeerd, Singel, Bad huisstraat, Paul Krugerstraat, Scheldestraat, Aagje De kenstraat, Betje Wolffplein, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieu- wendijk en Walstraat. Daar zullen ze in een lange rij wor den opgesteld, zodat ze nog eens uitvoerig bewonderd kunnen worden. Want gaven karretjes zijn het, da s zeker! Om 16.15 uur vertrekken ze weer via de Walstraat, Bus- sestraat, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Betje Wolff plein, Badhuisstraat en Burge meester van Woeiderenlaan. De old-timersrit is één van de evenementen in Vlissingen, die deze zomer in het teken zullen staan van de William Mary her denking. Daarmee herinnerd aan het feit dat koning Willem III in 1688, met zijn echtgenote Mary Stuart aan zijn zijdede Engelse troon besteeg. Meer informatie over de activiteiten, die dit jaar in het kader van de William Mary- herdenking worden gehouden, kunt u vinden in de krant 'Royal Trail'. Deze krant is onder meer verkrijgbaar bij de VVV en het bu reau voorlichting in het stadhuis. Het is verheugend dat onlangs een belangrijke stap kon worden gezet ter uitvoering van het gere formeerde beleid in de nota Bin nenstad. Vorige week kon name lijk met de Koninklijke Maat schappij "De Schelde" over eenstemming worden bereikt over een omvangrijke grondruil. Hiermee krijgt de gemeente zo'n 16.000 m2 grond aan de Walstraat-noord in bezit. Wij stre ven er nu naar om zo snel moge lijk tot realisering van met name winkels op deze plaats te ko men. Het gaat daarbij om nieuw bouw met als hoofdfunctie detail handel. Naar verwachting zal nu dit najaar met de sloop van de bestaande bebouwing en het bouwrijpmaken van de grond kunnen worden begonnen zodat in het voorjaar van 1989 met de bouw kan worden begonnen. Voor de duidelijkheid: het gaat daarbij niet alleen om het terrein dat nu nog Scheldeterrein is, maar ook om de andere kant van de Walstraat, o.a. de voormalige winkel van bakker Speckens. Dit geheel zal in z'n totaliteit als één nieuwbouwproject worden uit gevoerd. Dit alles zal tot gevolg hebben dat op deze plek zeker geduren de de komende twee jaar een enorme bouwput zal zijn. Het spreekt vanzelf dat dit voor zo wel het winkelend publiek als voor de ondernemers in de bin nenstad het nodige ongerief zal veroorzaken. Het zal echter on vermijdelijk zijn om te komen tot wat wij allen graag wensen: een optimaal functionerend kern win kelgebied van Vlissingen. Sprekend over detailhandel wil ik op deze plaats toch ook aanstip pen dat het beleid op dit terrein niet uitsluitend en alleen op de Vlissingse binnenstad is gericht. Ook in een belangrijk wijkwinkel centrum van Vlissingen, het win kelcentrum Papegaaienburg, staat het gemeentebestuur uit breiding voor ogen. Zo wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de plannen voor de tweede, af rondende fase van dit winkelcen trum. De uitbreiding, zeg maar op het naast het huidige winkel centrum liggende grasveld, be treft onder andere de mogelijke vestiging van een bouwmarkt. Het centrum zal met de uitbrei ding uitgroeien tot een compleet wijkwinkelcentrum met voorzie ningen op niveau voor de wijken West-Souburg, Westerzicht, Pa pegaaienburg en Bossenburgh. Deze maand buigt de gemeente raad zich over het gemeentelijke financiële meerjarenoverzicht voor de jaren 1989 tot en met 1992. Als wethouder van finan ciën kan ik daarbij al op voor hand de verwachting uitspreken dat ook in de komende jaren de gemeentelijke financiën "onder druk" blijven staan. Dit komt in het overzicht tot uitdrukking door het, daar waar mogelijk, terug dringen dan wel uitstellen van in vesteringen en het verder bezui nigen op de lopende uitgaven. Overigens zit bij het meerjareno verzicht dit keer voor het eerst een - laat ik het zo noemen - "voorjaarsnota". Daarin wordt beknopt de stand van zaken weergegeven in het lopende be grotingsjaar 1988. Eenvoudig gezegd kan je aan de hand daar van zien of je niet te veel uitgeeft. Dat is belangrijk om eventueel te kunnen "bijsturen" in een zo vroeg mogelijk stadium. Tot slot nog iets over het onder deel ruimtelijke ordening van mijn wethoudersportefeuille. De behandeling van het bestem mingsplan 'De Scheldezal pas na de zomer kunnen plaatsvin den. Alle direct belanghebben den zijn hiervan inmiddels schrif telijk op de hoogte gebracht.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5