informatiepagina van de gemeente vlissingen Aan de ouders van 16-plussers Eerste woningen in Rosenburg r In juni komt er kabeltelevisie in.... r Geen speelhal Souburg Wat ligt ter inzage VERFRESTEN: 15 juni! I Inkomsten en uitgaven Informatiehoeken Inspraak reacties op bouw van windmolens Commissies vergaderen VLISSINGEN MI EWUST MAG HET IETSJE MIND Studiefinanciering 18 Vragen? Zelf bouwen? Nieuwe munt Uitstel behandeling bestemmings plan "De Schelde" Culturele Raad Hinderwet Aanvraag Ontwerp-besluit V e OP SLOT In juni De aanleg Inlichtingen? Klachten? In commissie Het ontwerp-raadsvoorstel over wijziging van de bestem mingsplannen 'Buitenhaven' en 'Buitengebied'. Dit is één van de onderwerpen die dins dag door de commmissie ruim telijke ordening behandeld wordt. Vergadering emancipatie commissie NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! DAT KAN: BIJ UW WINKELIER Even bijpraten met wethouder De Keijzer Nieuwbouw Swanenburgh 4 Noodlokalen MTS Basisscholen Sportkampioenen Organisatie-onderzoek i I Woensdag 8 juni 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN M Q ïf redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 De onderwijskaart. Vele ouders van 16-plussers heb ben hem vorige maand ontvan gen. Zo'n kaart is nodig om de kinderen te kunnen inschrijven bij dagscholen voor voortgezet onderwijs. Bovendien kan de kaart worden gezien als een schuldbekentenis. Met het on dertekenen ervan, verplicht men zich namelijk tot het beta len van lesgeld. Voor 1988/1989 bedraagt dat f 1030,Overigens: met in gang van het nieuwe school jaar moet dat aan het Ministe rie van Onderwijs en Weten schappen worden betaald. Niet meer, zoals de afgelopen twee jaar, aan de scholen zelf! Die duizend en dertig gulden is een fors bedrag, zeker als er voor meerdere kinderen lesgeld moet worden betaald. U kunt echter voorkomen dat er een al te grote aanslag op uw bank- of giroreke ning wordt gedaan. In dat ver band is 15 juni- volgende week woensdag! - een belangrijke da tum. Wie bij het ministerie een Tegemoetkoming Studiekosten (voor 16- en 17-jarigen) wil aan vragen, doet er goed aan dat een van de komende dagen te doen. U hoeft dan straks het lesgeld niet rechtstreeks te betalen. Het ministerie verrekent het zelf met de uitbetaling van de Tegemoet koming Studiekosten. Wie een Tegemoetkoming Studiekosten na 15 juni aanvraagt, loopt grote kans het lesgeld te moeten beta len voordat men de tegemoetko ming ontvangt. Bij leerlingen/studenten van 18 jaar en ouder ligt de zaak anders. Zij kunnen een studietoelage aanvragen via de Wet op de Stu diefinanciering. Bij het vaststellen van de hoogte daarvan is reke ning gehouden met het lesgeld. Dat lesgeld dient men zelf te be talen. Dat kan met behulp van een, samen met de Studiefinan ciering 18+ aan te vragen, voor schot. (Dat krijgt men overigens alleen onder bepaalde voorwaar den). Het voorschot wordt vervol gens in twaalf maanden met de maandelijkse studiebijlage ver rekend. Over het lesgeld en de verreke ning daarvan is nog heel wat meer te vertellen. Nadere infor matie kunt u vinden in: - de folder "Lesgeld 1988/1988'; - de folder Toelichting op de on derwijskaart'. De meeste ouders hebben deze uitgaven (van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen) ontvangen bij de onderwijskaart. Is dat niet het geval, dan kunt u ze ophalen bij de afdeling onder wijs in het stadhuis en (alleen de Voor 16 jaar en maler. folder "Lesgeld") in de gemeen telijke informatiehoeken. Komt u er, met behulp van de folders, nog niet uit dan kunt u contact opnemen met het mini sterie. Het speciale infonum mer over lesgeld is: 06-32-12-202 (niet gratis!). In lichtingen over de Tegemoet koming Studiekosten en Stu diefinanciering 18+ kunt U krijgen bij Steunpunten Studie financiering. Het telefoonnum mer daarvan is: 06-49.91.122 (gratis). Dit nummer kunt u op werkdagen bellen van 9.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. U kunt er ook per soonlijk langs, het liefst na het maken van een afspraak. Het regionale steunpunt is ge vestigd in het gebouw van de Hogeschool Zeeland, Edison- weg 4 te Vlissingen. De foto toont de eerste woningen in Vlissings' nieuwste wijk, Rosen burg. Deze wijk is gelegen tussen Bossenburgh en Paauwenburg. (fo to Ruben Oreel). De wijk Rosenburg ontgroeit de tekentafels. De eerste wo ningen krijgen er al duidelijk vorm. 't Zijn die aan de toe komstige Wilhelmina Dnucker- laan. Ook het stratenpatroon in het eerste deel van de wijk is al duidelijk zichtbaar. In dat gedeelte is plaats voor zo'n 150 woningen. Het grootste de,ef van de benodigde grond is al ver kocht aan projectontwikkelaars en andere makelaars. Zij gaan er zowel vrije sector- als premie koopwoningen bouwen. Een flink aantal daarvan is reeds aan parti culieren doorverkocht. Over de nog beschikbare woningen kan men informatie krijgen bij de be trokken makelaars. Zij staan op een lijst, die verkrijgbaar is bij het bureau voorlichting in het stadhuis. Dezelfde lijst ligt ook bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu, (VROM), even eens in het stadhuis. Daar is bo vendien een tentoonstelling te zien over de indeling van Rosen burg (eerste deel) en de verschil lende typen woningen die er ge bouwd gaan worden. (Met de kanttekening dat de meeste van die woningen al verkocht zijn!) Bij deze dienst kan men u ook meer vertellen over de verkoop van kavels grond, waar particulie ren zelf hun woningen kunnen la ten bouwen. Er zijn nog verschil lende van dergelijke stukken te koop. Medewerkers van de afde ling grondzaken van de dienst VROM kunnen daar nadere infor matie over verstrekken (tel. 87318). Sinds enkele weken heeft Ne derland een nieuwe munt soort: de 5 gulden munt. De meningen zijn er tot op heden over verdeeld. De nieuwkomer lijkt nogal op de welbekende stuiver. Lijkt, want bij nadeYe bestudering blijken er nogal wat verschillen te zijn. In grootte, in gewicht en in uitvoering bijvoorbeeld. Wat pre cies, kunt u lezen in het vouwblad "Nieuwe munt f 5,—" van het Ministerie van Financiën. Dit fol dertje is verkrijgbaar bij de Post bus 51-stands in de postkantoren en bibliotheken. Ook uit de ge meentelijke informatiehoeken kunt u er eentje meenemen. Gra tis uiteraard. Het voorontwerp van het bestemmingsplan "De Schel de" zal later dan aanvankelijk de bedoeling was, worden be handeld tijdens vergaderingen van de commissie voor de ruimtelijke ordening en de ge meenteraad. Het plan door loopt momenteel een inspreek- procedure. Diegenen die tot de doelgroep voor deze inspraak behoren, zijn van uitstel schrif telijk op de hoogte gebracht. Het is de bedoeling dat het uitein delijke plan de bestemmingen vastlegt van de terreinen van de BV Koninklijke Maatschappij De Schelde. De behandeling van het ontwerp van dit plan, en daarmee ook van de daarop ingediende in spraakreacties, is vertraagd in verband met het nog ontbreken van zogenoemde vooroverleg instanties. De behandeling zal daarom, in plaats van deze maand, na de zomervakantie plaatsvinden. De leden van de doelgroep ontvangen tegen die tijd bericht over wanneer dat is. De n.v. Haven van Vlissingen heeft bij burgemeester en wet houders een hinderwet vergunning aangevraagd. De ze is bedoeld voor het stuwa- doorsbedrijf op het perceel En- gelandweg 2-4 te Vlissingen. De aanvraag ligt, met bijbehoren de tekeningen en andere papie ren, ter inzage in het stadhuis. Om precies te zijn: bij de afdeling milieu (begane grond). Bovendien kunt u ze iédere woensdagavond doornemen bij het bureau voor lichting, eveneens in het stad huis. Wilt u van die mogelijkheid gebruik maken, dan moet u dat wel tevoren doorgeven aan de af deling milieu (tel: 87204). Het is mogelijk om tegen de aan vraag bezwaar te maken. De laat ste dag waarop dat kan is 1 juli. Er zijn verschillende mogelijkhe den om bezwaar aan te tekenen. Bijvoorbeeld door deze per brief aan b. en w. voor te leggen. Bo vendien kunt u, als u daar om vraagt, ook mondeling uw be zwaar op tafel leggen. De laatste dag waarop dat kan is echter 24 juni. Door de heer C. van Ruiten werd eerder een hinderwetver gunning aangevraagd voor een groente-distributiebedrijf (Her- mesweg 6). Deze aanvraag, die al eerder ter inzage lag, willen b. en w. inwilligen, zij het dat ze daarbij verschillende voor waarden zullen stellen. Het ontwerp van het b. en w.- besluit ligt, met de aanvraag en bijbehorende papieren, ter inzage bij de afdeling milieu (stadhuis). Dit, eveneens tot en met 1 juli. Dat is ook de laatste dag waarop, een beperkt aantal, belangheb benden bezwaar kan indienen. Inkomsten en uitgaven, leder een heeft ze. Veel of weinig. Hoe dan ook, hoe hou je ze in evenwicht? Wordt het geld zo besteed, dat je er ook het meeste profijt van hebt? En, niet te vergeten, enig plezier! De basis daarvoor kan worden gevormd door een overzicht. Wat zijn van maand tot maand in komsten? En: welke uitgaven zijn er dan te verwachten? Staan die dingen op een rijtje? Dan kan ge keken worden of er, bijvoorbeeld, nog uitgaven gespreid kunnen worden. Of: waar kan er wat aan gedaan worden om ze te 'drukken'? Oj Nu is dat alles sneller gezegd dan gedaan. Want: hoe pak je zoiets aan? In vele gevallen kan het Ni- bud een antwoord op die vraag (helpen) geven. Het Nibud is het Nationaal instituut voor budget voorlichting. Daar is heel wat ken nis en ervaring gebundeld, waar het gaat om het verantwoord besteden van inkomsten. Een in druk daarvan kan je opdoen met de Budgetkrant. Daarin staat on der meer een handige tabel, waarmee je eenvoudig een eigen jaarbegroting kan opstellen. Bo vendien wordt er een overzicht gegeven van de vele uitgaven van het Nibud. Om een paar titels te noemen: -'Goed eten voor weinig geld'; -'Kostgeld'; -'Kasboek'; -'Rondkomen volgens plan'. Kortom: een krant waar je wat aan kan hebben. Deze uitgave is (gratis) verkrijgbaar in de ge meentelijke informatiehoeken en in het informatierek in de hal van de sociale dienst. v"j^- Meer en meer Vlissingers krij gen beeld en geluid voor radio en tv in huis via 'de kabel' van Zekatel. De aanleg van het uit gebreide netwerk vordert gestaag. De dochteronderne ming van de PZEM streeft er naar in iedere woning binnen de gemeentegrenzen in 1989 een aansluiting op het kabel net te realiseren. Dit, voor zo ver men dat wil èn het pand binnen het machtigingsgebied van de Zekatel is gelegen. Streven is in juni de woningen in de volgende gebieden te voorzien van beeld en geluid via de kabel: Boulevard De Ruyter en om geving; de wijk Westerzicht. Zoals velen inmiddels hebben meegemaakt, gebeurt de aanleg van het kabelnet in gedeelten. Eerst worden, voorlangs de wo ningen in de trottoirs, de (groene) hoofdkabels en huisaansluitka- bels aangelegd. Vervolgens wordt de aansluitkabel door de tuin tot aan de voorgevel doorge trokken. Binnen ongeveer weken wordt de kabelaansluiting in de woning gemonteerd. Dezelfde dag kan de televisie op de nieuwe kanalen worden afgestemd. (Een uitzondering kan hier overigens de montage in flats zijn). Nu is het niet altijd zo eenvoudig om de toestellen zelf opnieuw af te stel len. U doet er goed aan eerst de gebruiksaanwijzing van radio, te levisie of video te lezen voor u aan de slag gaat. Komt u er dan nog niet uit, dan kan het raad zaam zijn Zekatel te bellen. Over igens is ook de aannemer bereid om, tegen vergoeding, uw appa ratuur af te stellen! Voor nadere informatie, met klachten en dergelijke kunt u terecht bij Zekatel in Middel burg. U kunt daarvoor het bes te, op werkdagen tussen 09.00- en 12.00 uur, het vol gende nummer draaien of in toetsen: (01180) 16888. Morgen (donderdag) worden de leden van het algemeenbestuur van de Culturele Raad in 'Bach- ten Komme' verwacht. Hun maandelijkse vergadering begint om 20.00 uur. De agenda en an dere stukken voor deze bijeen komst liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Ook de medewerkers van de Cul turele Raad kunnen u nader over een en ander informeren. Bent u in de buurt? Loop er dan niet voorbij! Want: kijken kost niks. Het kan u wel het een en ander opleveren. Een schat aan informatie bijvoor beeld. Over zaken, waarbij u als burger met de gemeente te maken hebt. Of over meer al gemene onderwerpen. (Elders op deze pagina worden er ver schillende aangesneden). Kortom: waar u ook woont, echt ver kan één van die informatie hoeken niet zijn. Ze zijn ondergebracht in: -buurthuis Aldegonde' geo pend op onregelmatige tijden; in lichtingen: 66318); -wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59, wijk Paauwenburg), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; -wijkcentrum 'Middenhof' (Ka naalstraat 64, Oost-Souburg), ge opend op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donderdagavond; bovendien op dinsdag- en don derdagmiddag; -de openbare bibliotheek (Lan ge Zelke 91, centrum), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur (donder dag is de bibliotheek de gehele dag gesloten); -het stadhuis (bij het Stafbureau voorlichting en inspraak), geo pend op maandag tot en met vrij dag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Er zal geen speelautomatenhal in Oost-Souburg worden ge vestigd. Aanvankelijk wilden burgemeester en wethouders hieraan wel medewerking ver lenen. Zij zijn hier echter op te rug gekomen. Al diegenen die eerder een reactie indienden inzake de vestiging van een speelautomatenhal in het pand Kanaalstraat 82, zijn schrifte lijk op de hoogte gebracht. Eind vorige maand besloot de ge meenteraad tot wijziging van de "Verordening speelautomaten- hallen Vlissingen". Deze wijzi ging houdt in dat in de hele ge meente voor maximaal één speel automatenhal een vergunning kan worden verleend. In de prak tijk is dit de bestaande hal aan de Nieuwendijk 41De vestiging van een dergelijke hal in Oost- Souburg is daarmee dus van de baan. Burgemeester en wethou ders zijn namelijk tot de conclusie gekomen dat bij nader inzien er in Vlissingen geen plaats is voor meer dan één automatenhal. Zij vinden dat vooral "in de wijken" het maatschappelijk draagvlak voor een dergelijke voorziening ontbreekt. De wijziging van beide plannen is nodig om de bouw van zeven windmolens langs de Wester- scheldedijk mogelijk te maken. Een en ander vormt onderwerp van een inspraakprocedure. Zo wel omwonenden als andere be trokkenen hebben vorige maand reacties ingediend. Die zijn, met commentaar, conclusies van bur gemeester en wethouders opge nomen in het inspraakschrift. De insprekers krijgen dat deze week thuis gestuurd, met de uitnodi ging om de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening bij te wonen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Volgende week woensdag 15 juni komt de emancipatiecom missie bijeen. Plaats: stadhuis. Aanvang: 20.30 uur. De commissieleden hebben een grote kennis over het (gemeente lijke) emancipatie-gebeuren. Ze pretenderen echter niet alle wijs heid in pacht te hebben. Oók me ningen van belangstellenden wor den op prijs gesteld. Die zijn daarom van harte welkom, vol gende week woensdag. Zij - man nen en vrouwen - hebben daarbij net zo goed recht van spreken. Over, bijvoorbeeld, de volgende onderwerpen die op de agenda staan: -de notitie kinderopvang; -economische zelfstandigheid (voorstel is dit onderwerp te be trekken bij de evaluatie van het onderwerp voorlichting/Openbaar bestuur); -evaluatie hoofdstuk onderwijs uit het in 1985 door de gemeente raad vastgestelde Emancipa tieplan. Wie zich wil verdiepen in een (of meer) van deze onderwerpen kan daarvoor terecht bij: -het bureau welzijn in het stadhuis; -de gemeentelijke informatiehoe ken, waar de agenda en andere stukken ter inzage liggen. Volgende week vergaderen er twee vaste commissies van ad vies en bijstand. Dat zijn die voor- de ruimtelijke ordening op dinsdag 14 juni, aanvang 19.30 uur; - het verkeer op woensdag 15 juni, aanvang 19.30 uur. De vergaderingen worden gehou den in het stadhuis. Ze zijn open baar. Bovendien heeft het publiek er spreekrecht. De agenda's voor deze bijeenkomsten liggen ter in zage in de gemeentelijke informa tiehoeken in het stadhuis en de openbare bibliotheek. Dat geldt ook voor bijbehorende stukken als ontwerp-raadsvoorstellen. Na dere informatie daarover kunt u trouwens ook vragen bij de secre tarissen van de commissies. Hun namen en telefoonnummers staan in de gemeentelijke infor matiegids 'Kijk op Vlissingen'. Verfprodukten bevatten veel giftige stoffen, zoals tolueen, xyleen, lood, cadmium, chroom, e.d. Deze stoffen horen niet in ons milieu. Daarom: geen verfresten in vuilniszak, toilet of gootsteen (riool) deponeren Bewaren en inleveren, beter voor ons allemaal! AF IR ZIJN? 24 juni is het zover. Dan begint de officiële start van de bouw. Voor medewerkers, ouders en bestuur een belangrijk moment. We'ho pen dan met ingang van het vol gend schooljaar in het nieuwe ge bouw te kunnen. Dat zal een ver ademing zijn: alles onder één dak, dus geen dependances meer. Om het belang van de leer lingen daarbij nog eens te on derstrepen zullen de officiële han delingen op de 24-ste door enke len van hen gebeuren! Bij de gemeentelijke MTS is men inmiddels ook uit het jasje aan 't groeien. Het leerlingenaantal is de laatste jaren gestaag toegeno men en bovendien zijn er twee studierichtingen bijgekomen: technische informatica en com- puterkunde. Om die redenen zul len er in de vakantieperiode vier noodlokalen bij het schoolge bouw worden geplaatst. Bij de basisscholen verlopen de verbouwingsplannen naar wens. Op 17 juni vindt de heropening van de verbouwde Frans Naere- boutschool plaats. Ik heb al eens eerder gemeld dat de aanpassin gen verband houden met de ei sen die het huidige basisonder wijs stelt. Het gaat daarbij onder meer om een integratie van de vroegere kleuterscholen in de nieuwe basisscholen. Dat is bij de Frans Naereboutschool dus nu achter de rug. Aansluitend be gint een soortgelijke operatie voor de Ichtusschool. Ik hoop dat die even voorspoedig zal verlopen. Dan kunnen de leerlingen in het voorjaar van 1989 ook daar van een vernieuwde accommodatie gebruik maken. Tot slot van dit "verbouwingsver- haal" zal de J.H. van Daleschool in Souburg door een aannemer onder handen worden genomen. Met een omvangrijke renovatie zal de school zodanig worden aangepast dat daarin ook de groepen 1 en 2 kunnen worden gehuisvest, die nu nog in de Braamstraat zitten. Deze verbou wingsoperatie moet in de zomer vakantie plaatsvinden omdat er geen mogelijkheden zijn de leer lingen tijdelijk ergens anders on der te brengen. Ik kreeg laatst de lijst onder ogen van geleverde sportprestaties en ik kan niet anders dan vaststellen dat de Vlissingse sportsters en sporters zich weer flink hebben laten gelden. Zowel individueel als in teamverband is er goed ge presteerd. Ik vind dat ik hier geen namen moet noemen; dat komt wel aan de orde tijdens de ge bruikelijke huldigingavond. Wel wil ik hier kwijt dat -hoewel geen doel op zich- kampioenschappen van belang zijn, ze hebben vaak een geweldig stimulerende wer king. En dat is van belang in een tijd waarin lichamelijke inspan ning steeds geringer schijnt te worden! Onlangs hebt u via de pers kun nen lezen dat een extern onder zoeksbureau in opdracht van het gemeentebestuur een rapport heeft uitgebracht over de ge meentelijke organisatie. Het is voor alle geledingen een kritisch rapport geworden, zowel voor het bestuur, het management(dienst- hoofden) en de medewerkers. Er wordt ons allen als het ware een spiegel voorgehouden: waar zijn we mee bezig, hoe doen we dat? Het rapport moet bijdragen tot het bereiken van een effectief organi satieplaatje, dat aansluit op de ta ken en opdrachten die de ge meente in de jaren '90 te wach ten staan. We zullen de prioritei ten moeten vaststellen om zo'n aanzet tot de toekomst te kunnen geven. Het rapport doorloopt nu eerst een inspraakronde onder de medewerkers. Daarna zal het col lege van b. en w. een standpunt innemen. Als wethouder van Per soneelszaken is me er veel aan gelegen om met elkaar een goe de aansluiting op de toekomst te vinden. Niet alleen in het belang van medewerkers en bestuur, maar vooral ook voor degenen voor wie we werkzaam zijn: de in woners van Vlissingen!

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5