en dan een ander instrument Cees de Valk: politiek en kunst Kogels in De Piek Cabaret Herman Flinkers Zangavond in teken Luther IVoordracht: 99 jaar 'Mei' Trashavond? speedmetal? Zondagmiddagconcert in de Lutherse kerk 5 T/M 11 MEI IN MIDDEN ZEELAND Valerius-Rhapsodie als concerttoetje GESPROKEN BLOKFLUITGROEP VOOR AANSTAANDE MUZIKANTEN Sixties-avond met The Lyres en Kliek Originele Kozakken in Lutherse kerk Met de bus naar Keulen en kunst Woensdag 4 mei 1988 DE FAAM - DE VLISSINGER mmw® mmm BURGH HAAMSTEDE Ir. J.W. Tops-huis. "Schouwen- Duiveland", foto's. Dagelijks van 10 tot 17 uur. MIDDELBURG Créperie Le Heron (Reigerstraat). 17e eeuwse Delftsblauwe tegels van Frans de Muynck sr. Ma. t/m za. van 10 tot 18 uur. Ontmoetingscentrum "Dauwen- daele" (Vrijlandstraat 51). Rephi- ler 88, postzegels. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier, olieverfschil derijen van zeegezichten en land schap. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Willem Vader, olieverfschil derijen. Ma. t/m za. van 9:30 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Inge van der Kooij, gouaches. In de vitrines Ineke Otte, schalen en sieraden. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur., Rabobank (Lange Geere 3). Ma rijke Visser, olieverfschilderijen en plastieken. Tijdens ope ningsuren. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Woninginrichting Gerritsen (Lan- geviele 27). Harold Linker, olie verfschilderijen en tekeningen. Di. t/m vr. van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 18 uur, za. van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7). Middelburgs orge/sbe- zit. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7). Sabine Joosten, foto's, vanaf vr. Te vens overzicht van een jaar kunst in de krant, opening vr. 17 uur. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3), Aan winsten 1987, een keuze uit.... Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur en za. t/m ma. van 13.30 tot 17.00 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Orangerie Kasteel Westhove), Duinvlietweg 6. Saeftinghe en Koude Drukte, amfibieën en rep tielen in Zeeland. Di. t/m vr. van 11 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 1 7 uur. VEERE Grote Kerk (Oudestr. 26). 'Stad houder Willem III en de Zeeu wen', 'Optische telegrafie in Zee land', schilderijen van Engelse landschapsschilders', 'De ge schiedenis en conservering van de kerk', 'Authentieke boeren wagens van de Stichting Zeeuw se Inspan'In vitrines liggen fos sielen en stenen van kunsthandel Aquamarijn uit Veere' en 'beeld houwwerkjes van mevrouw F. van Daten'. Ma. t/m za. van 10 tot 1 7 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 27). Veere e.o. aan het begin van de XXe eeuw' etsen en tekeningen van Walter Vaes (1882-1958). Ma. van 1 3 tot 17 uur, di. t/m za. van 10 tot 17 uur. VL/SSINGEN Ahrend (Pres. Rooseveltlaan). Gerrit de Jong, olieverfschilderij en. Tijdens kantooruren. Art-Titude Vitrinegalerie, (Singel 14). Willy de Houck olieverf- en acrylschilderijen en objekten. T/m za. Bellamy 19 (Bellamypark 19). Raoul de Keyser, schilderijen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Tot zo. Café Soif (Bellamypark Eric Brandts 'de verbetering'. Tijdens openingsuren. Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Matthy Murre, tekeningen (met als titel 'kosmische energie'). Zelke Negen-Een (Lange Zelke 91). Resultaten van de cursus 'Striptekenen'. Vanaf vr. Ma. 13.30 tot 20 uur, di., wo. en do. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. De eigen organist, Bram Beek man, geeft het eerste orgelcon cert van dit seizoen in de Sint Ja- cobskerk te Vlissingen. Beekman brengt werken van Bohm, Bach, Andriessen en van der Horst. Als toetje speelt hij de door hemzelf geschreven Valerius-Rhapsodie. Alhambra theater, Coosje Buskenstraat 144, tel. 01184-12260 Grand theater Goes, Singelstraat 5A, tel. 01100-15165 Filmtheater Electro, Markt 79, tel. 01180-38900 Schuttershoftheater, Schuttershof straat 1, tel. 01180-13482 Bibliotheektheater, Kousteensedijk 7, tel. 01180-30235. DONDERDAG 5 ME! Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand theater Goes 'Fatal At traction' 20 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Au revoir les enfants' 20.30 uur. VRIJDAG 6 ME! Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand theater Goes 'Fatal At traction' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Au revoir les enfants' 20 uur, 'Barfly' 22.30 uur. ZATERDAG 7 MEI Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand Theater Goes 'Fatal At traction' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Au revoir les enfants' 20 uur, 'Barfly' 22.30 uur. ZONDAG 8 ME! Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand theater Goes 'Fatal At traction' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Au revoir les enfants' 20.30 uur. MAANDAG 9 MEI Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand Theater Goes 'Fatal At traction', 20 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Goodmorning Babilonia' 20.30 uur. DINSDAG 10 MEI Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand theater Goes 'Fatal At traction' 20 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Goodmorning Babilonia' 20.30 uur. WOENSDAG 11 ME! Alhambra I Vlissingen 'Three Men and a Baby' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'The Last Emperor' 20 uur. Grand theater Goes 'Fatal At traction' 20 uur. Electro Middelburg 'Fatal At traction' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg 'Goodmorning Babilonia' 20.30 uur. ZATERDAG 7 ME! Alhambra I Vlissingen 'Jungle- boek' 14 uur. Alhambra II Vlissingen 'De Troetelbeertjes in Wonderland' 14 uur. Grand theater Goes 'Jungle- boek' 14 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'Troetelbeertjes 3' 14 uur. ZONDAG 8 ME! Alhambra I Vlissingen 'Jungle- boek' 14 uur. Alhambra II Vlissingen 'De Troetelbeertjes in Wonderland' 14 uur. Grand theater Goes 'Jungle- boek' 14 uur. Schuttershoftheater Middel- burg 'Troetelbeertjes 3' 14 uur. WOENSDAG 11 ME! Schuttershoftheater Middel- burg 'Troetelbeertjes 3' 14 uur. "De provincie Zeeland zegt: "Wij maken een kunstbeleid en geen kunstenaarsbeleid". Als of het één zonder het ander zou kunnen!" Een uitspraak die de Middelburgse kunstenaar Cees de Valk (1946) typeert. Een kunstenaar die aktief is in de Kunstenbond van de FNV, sedert twee jaar als landelijk bestuurslid. DE KUNSTENAAR Kunst en politiek kunnen naar zijn idee niet zonder elkaar. Po litiek dient hierbij wel zeer ruim geïnterpreteerd te worden. Daarvan getuigt bijvoorbeeld een recent, pas voltooid werk van De Valk. De titel: "Les ex tremes se touchent"; de voor stelling: een dubbelportret van de Russische dichter Maja- kovski en de Duitse cineaste Leni Riefenstahl. "Mijn grootvader van moeders zijde was glazenier. Ook had ik een oom die schilderde", zegt Cees de Valk. Als kind had hij al veel belangstelling voor kunst, hij tekende erg veel. "Toen ik een jaar of tien, elf was kreeg ik les van Jacques Prince in de Kuiperspoort. Op dat tekenclubje - dat overigens door Andries Minderhout werd overgenomen en daarmee het begin van het ZIKV vormde, P.S. - heb ik de eerste beginse len van het tekenen geleerd". Op de middelbare school be heerste Cees de Valk de teken kunst al in zo'n grote mate dat hij regelmatig strafwerk kreeg: de tekenleraar dacht namelijk - dat Cees stiekum tekeningen overtrok omdat hij altijd zo snel met een opdracht klaar was... Vormde Prince de basis, een andere belangrijke invloed ging uit van F. Maandag, tekenleraar op de kweekschool. Na zijn on derwijzersopleiding voltooid te hebben vertrok Cees in 1967 naar de Vrije Akademie in Den Haag. "Dat was een heel be wuste keuze. Ik heb daar heer lijk kunnen experimenteren. Je moet niet vergeten: we zaten toen middenin de bruisende ja ren zestig. De kunst met een grote K was dood. De kunst moest op straat. Makkelijk ver krijgbaar zijn en goedkoop. Tot ik ontdekte dat dezelfde men sen met een hoog inkomen, die eerst dure schilderijen kochten nu goedkope zeefdrukken gin gen kopen, die feitelijk niet voor hen bestemd waren! Dat werkte dus niet". Na zijn academietijd werd Cees leraar handvaardigheid. Onder tussen studeerde hij kunstge schiedenis aan de Gemeente-universiteit van Am sterdam. Een opleiding die hij echter niet voltooide omdat er weinig emplooi voor kunst historici was. Het leraarschap bleek op den duur moeilijk met het werk als vrij kunstenaar te combineren. Een probleem dat veel kunstenaars kennen. Daarom gaf Cees in 1983 zijn baan bij het Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming op om zich volledig als zelfstandig beeldend kunstenaar te kun nen ontplooien. Min of meer tegen de tijdgeest in want zo als bekend begon in 1983 de afbraak van de BKR. Cees de Valk werkt hoofdzake lijk figuratief. Hij tekent, schil dert en maakt grafiek. De laatste jaren is hij tevens objec ten in zijn werk gaan toelaten. Een object dat zojuist is vol tooid bestaat uit drie witte zui len met een glazen top. De middelste zuil bevat een (som ber kijkend) zelfportret van de kunstenaar met er onder een speaker en er boven een val kenkopje. De twee buitenste zuilen, die iets groter zijn, be vatten delen van een valk. De Valk is van plan de voorstudies voor dit werk nader uit te wer ken en daar zeefdrukken van te maken. Momenteel werkt hij veel met glasvlies, een transparant ma teriaal. Een tekening op hard board wordt overgeschilderd met acryl. Daar overheen gaat een laag glasvlies en vervol gens wordt de zaak afgemaakt met olieverf. Het resultaat is fraai te noemen, maar het pro cédé is zeer bewerkelijk. "Daar komt nog bij dat je absoluut geen fouten mag maken, want als het bij één laag verkeerd gaat kun je de zaak wel weg gooien!" Cees wil proberen een nog gro tere gelaagdheid aan te bren gen. Voor de beschouwer zal het duidelijk zijn: de gelaagd heid in het werk is dubbel. Het gaat om werkelijkheid en fictie, materiaal en idee. Cees de Valk, die regelmatig exposeert (de laatste tijd vooral bij Galerie Hélène van Stralen in Rotterdam-Delfshaven) en van wie werk is opgenomen in de collecties van de provincie Zeeland en de gemeente Mid delburg, wil verder doorgaan in het driedimensionale vlak. De achterliggende gedachte daar bij is tevens dat de kunst één groot geheel vormt, het gaat om een samengaan van ver schillende disciplines (objec ten, tekeningen, schilderijen, grafiek, geluid). En zo heeft al les met elkaar te maken. Kunst ook met politiek, met het leven van alledag, met de mens zelf. Peter Sijnke In de Zuiderkerk van de gerefor meerde gemeente in Middelburg- Zuid wordt vrijdag 6 mei een bij- zondere zang- en orgelavond ge houden die helemaal in het teken staat van 450 jaar vocale en in strumentale muziek op een lied van Maarten Luther. Het begint om 19.30 uur. Het gemengd koor Schsan E'duth uit Middelburg onder lei ding van Kees Proos zal het lied 'Het gebed des Heeren' van Lu ther ten gehore brengen. Dinsdag 10 mei besteedt Literai re activiteiten Zeeland helemaal aan het gedicht 'Mei' van Her man Gorter. De auteur (1864-1927) schreef op 18 april 1887 de eerste regel van 'Mei': 'Een nieuwe lente een nieuw ge luid'. Twee jaar later werd de bundel gepubliceerd. Deze publi catie wordt algemeen erkend als een topper van de tachtigers, de groep schrijvers in die jaren van de vorige eeuw. Tijdens de bijeenkomst van de stichting literaire activiteiten op 10 mei in de Zeeuwse Biblio theek (aanvang 20 uur) spreekt de Neerlandicus Enno Endt over bepalende factoren uit Gorters eerste 23 levensjaren. Verder wordt ook de latere drukgeschie denis van deze 99 jaar oude klas sieker onder de loep genomen. VRIJDAG 6 ME! Ze coveren twee nummers van The Outsiders en droegen hun tweede elpee zelfs helemaal op aan nationale trots Wally Tax. Toch schijnen ze hem niet echt nodig te hebben. The Lyres uit Boston zijn de hoofdact van de sixties-avond van 't Beest in Goes op 7 mei. De Kliek uit Utrecht verzorgt het voorpro gramma van de avond die om 22 uur begint. De originele Wolga Kozakken tre den vrijdag 6 mei op in de Luther se kerk in Middelburg. Het optre den begint om 20.15 uur. Kozakkenkoren worden geken merkt door extreem hoge teno ren en volimineuze lage bassen. Sinds de jaren dertig veroverden ze de wereld, er is zelfs een film over dit koor gemaakt. "Original Wolga Kosaken, Lu therse Kerk, Middelburg, 20.15 uur. "I've got the bullets, De Piek, Vlissingen, 22 uur. "Gemengd koor 'Schüsan E'duth' o.l.v. Kees Proos, orga nist Jaap Coppoolse en fluitiste Lennenke van der Toorn en kin derkoor "Jong Begonnen", Zuiderkerk, Middelburg, 19.30 uur. "Battering Ram, trash. Bar American, Middelburg, 20.30 uur. "Bram Beekman, orgelconcert, St. Jacobskerk, Vlissingen, 20 uur. ZATERDAG 7 ME! "This That and the Other, Vast- zaktheater, Vlissingen, 20.30 uur. "The Kliek The Lyres, 't Beest, Goes, 22 uur. "Popfestival "Eamstie in Rock" met The Crocats, Roulette, Sons of Jubal, The Wild Cats, The Oxx-band, feesttent Bea- trixweide, Burgh-Haamstede, 14 uur. ZONDAG 8 ME! "Middelburgs Muziek Korps, koffieconcert. Abdij, Middel burg, 11.30 uur. "Liederenrecital door zangeres Lucienne van Deyck en pianist Leen de Broekert, Lutherse kerk. Middelburg, 16 uur. DINSDAG 10 ME! "Nederlands Kamerkoor, Con- certzaal Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 11 MEI "Het Ezeltje, poppentheater Pa rabel, Minitheater, Middelburg, 15 uur. Speedmetal met invloeden uit de meer klassieke hardrockformule op een trash-avond. Wie ook niet weet wat het inhoudt kan vrijdag 6 mei de Belgische band Batte ring Ram gaan beluisteren in Bar American te Middelburg. In het voorprogramma speelt The Ob session. De optredens beginnen om 20.30 uur. Het eerder geplande concert kon niet doorgaan. Maar nu komen ze vrijwel zeker. De Nederlandse topformatie I've got the bullets is vrijdag 6 mei in Vlissingen, in De Piek. Het popoptreden begint om 22 uur. Herman Flinkers Een trompet leren bespelen, of een dwarsfluit, of een trombo ne, of een tamboer. Dat is de wens van alle jonge muzikantjes die hun vrije woensdagmiddag opofferen voor het leren blok fluiten. De blokfluitgroep van de Koninklijke Harmonie 'Ons Genoegen' in Vlissingen is pas weer begonnen, en heeft de deur opengezet voor nieuwe leden. deze Blokfluitgroep. Na de basis opleiding kiezen de leden een an der instrument. Zodra de muzi kanten het instrument naar wens in hun bezit hebben, stromen zij door naar de Jeugd-Harmonie. Hier krijgen zij een vervolgoplei ding. Bij de Jeugd-Harmonie wordt op deze manier ervaring opgedaan voordat de leden in het Woensdagmiddag half twee. Het is stralend voorjaarsweer. Een paar meisjes zitten al voor de deur van het repetitielokaal van de Vlissingse Harmonie Band. Zodra ook de andere vier muzi kanten de discipline bijeen heb ben geraapt om te komen blok fluiten begint de les. Twee lera ressen geven aan twee groepjes les. Na wat aarzelende noten komt ook theorie aan bod. Maatsoort Het Zeeuws Instituut voor i Kunstzinnige Vorming heeft een bus besteld die Zeeuwen naar Keulen brengt. Daar is één van J Europa's mooiste verzamelingen J 20e eeuwse kunst, die voor een groot deel werd vergaard door het echtpaar Ludwig. De trip is vastgesteld op 11 juni. !j Voorafgaand houdt Nico Out, die •de Zeeuwse busreizigers ook 'door het museum leidt, twee le- 'S zingen over de collectie. De eer ste is op dinsdag 31 mei en de I tweede precies een week later. Beide voordrachten worden ge- •jiouden in de Zeeuwse Biblio theek en beginnen om 20 uur. en lengte van de noten is al een moeilijkheid die de muzikantjes overwonnen hebben. Allemaal hebben ze één doel voor ogen. Leren blokfluiten. Daarna gaat de instrumentale wereld open. Er- win is één van de kinderen die daar ook erg zijn best voor doet. "Ik moet eerst kunnen blokflui ten. Daarna wil ik net als mijn zusje trompet spelen". Ada Nooyens en Lyda Brokking zetten zich op woensdagmiddag in voor de toekomstige muzikan ten. "De blokfluitles bestaat uit theorie en praktijk. Het is onze bedoeling de kinderen dit op een speelse manier bij te brengen". Naast deze lessen zijn zij ook van de partij als er een studieweek einde wordt gehouden. "Dan studeren wij van te voren stuk ken in. Samen met de Jeugdhar- monie en de jeugdleden van de Delta Band maken we er in het najaar een paar muzikale dagen van", vertellen de leraressen. Bij de blokfluitgroep leert een leerling ongeveer binnen een half jaar de blokfluit beheersen. De blokfluitgroep dient als basis voor het grote Harmonie-orkest, zodat het natuurlijke verloop door eigen kweek wordt aange vuld. Jongens en meisjes vanaf acht jaar kunnen de fijne kneep jes van het musiceren leren bij grote Harmonie-orkest terecht komen. Waar het de kinderen'zelf vooral om gaat, is het volgende instru ment. De 11-jarige Jesica weet ook al wat ze wil. Een saxofoon leren bespelen. Sinds zij haar le raar op school met dat instru ment in de weer heeft gezien, was het voor haar niet moeilijk om te bedenken wat zij na de blokfluit wil gaan bespelen. De jonge muzikanten van de Blokfluitgroep doen hun uiterste best tijdens de repetitie. Deyck les aan de Conservatoria te Antwerpen, Mechelen en Leuven. Leen de Broekert, piano, studeer de aan het Koninklijk Conserva torium te 's Gravenhage. Hij treedt regelmatig op als kamer muziekspeler en solist en gaf concerten in Engeland, Duits land, Frankrijk, Italië en Zweden. Verder is hij organist van de Mid delburgse Koorkerk en docent aan de Zeeuwse Muziekschool. Herman Flinkers presenteert woensdag 11 mei zijn (caba- ret)programma 'Het meisje van de slijterij' in de Middelburgse Schouwburg, aanvang 20.30 uur. Hoewel Flinkers steeds een vast gegeven heeft, verplaatst hij het steeds. En zo kan het gebeuren dat hij de ene keer met zijn tekst in een oerwoud verzeild raakt, de andere keer in het Eurovisiesong festival. Het enige dat vaststaat is dat een avondje Flinkers flink lachen wordt. Lucienne van Deyck en Leen de Broekert geven 8 mei een zon dagmiddagconcert in de Luther se kerk te Middelburg. Op het programma staan werken van Johannes Brahms, Hugo Wolf, Gustav Mahler en Alban Berg. Het concert begint om 16 uur. Lucienne van Deyck, alt-mezzo, volgde haar opleiding aan het Ko ninklijk Vlaams Muziekconserva torium te Antwerpen, de Staatli- che Hochschule für Musik te Keulen en bij Pierre Bernac in Pa rijs. Ze is vooral bekend als concert- en liedzangeres en treedt regelmatig op in de Opera voor Vlaanderen in Antwerpen en Gent. Daarnaast geeft van

de Vlissinger | 1988 | | pagina 7