informatiepagina van de gemeente vlissingen |l Vlaggen M i GLAS: Nationale herdenking Plan voor windmolens l \00dden? «OU Met de KW naar 'Kröller-Müller' In mei komt er kabeltelevisie in... s VLISSINGEN MI EWUST Plan voor vernieuwing gedeelten De Deckere en Van Turnhoutstraat 4 i 4 i MAG HET IETSJE MIND 7R ZIJN? Wat ligt ter inzage? Gemeentelijke diensten 5 en 6 mei gesloten I Commissies vergaderen Wijziging ophalen huisvuil I Emancipatiecommisie ZET'SEEN/Ö' ANDERE BRIL OP! ffa Rioolrecht Tarief 5 NIET WEGGOOIEN MAAR INLEVEREN! Bezwaar? Kwijtschelding? Nog vragen? OP SLOT Start nieuwe inrichting Paardenstraat Vanavond, 20.00 uur Stedelijk Museum vrijdag open Dichterbij: expositie over striptekenen Excursie naar Kröller-Müller Klokken Horeca Oost-Souburg 30 m Even bijpraten met wethouder Meijers Striptekenen Versterkerkasten Bestemmingsplan Overlast Oprit Boulevard de Ruyter Kanaalstraat Legesverordening DE VLISSINGER Woensdag 4 mei 1988 IN DEN BLAUW GERUITEN j redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 rioolrecht Hondenbelasting, baatbe lasting, grafrechten, precario rechten, afvalstoffenheffing (reinigingsrechten) en riool recht. Voor al deze gemeente lijke belastingingen zijn de af gelopen weken de aanslagen verzonden. Niet dat aan ieder {'huishouden' in Vlissingen al »de genoemde aanslagen zijn opgelegd. Dat hangt van aller lei omstandigheden af. 5 Wel zijn op ieder Vlissings adres de aanslagen voor de afvalstof fenheffing èn het rioolrecht be- ^orgd. De afvalstoffenheffing word al heel lang geheven. Men |<an ze zien als een vergoeding aan de gemeente voor het weke lijkse ophalen van het huisvuil. I^Het rioolrecht wordt dit jaar voor het eerst aan een ieder opgelegd. De gemeente stuurt daarmee als het ware een rekening voor het -r afvoer van afvalwater en andere stoffen via de gemeentelijke riole- ring. Het besluit om rioolrecht te gaan heffen werd op 29 oktober vorig jaar genomen door de ge- ■2 meenteraad. In verband daarmee werd toen, zoals de wet dat voor- 1 a schrijft, een verordening vast gesteld. Deze kreeg half decem ber vorig jaar koninklijke goed keuring en daarmee rechtskracht. Niet iedereen betaalt evenveel. Het tarief hangt namelijk af van de hoeveelheid afvalwater die jaarlijks (per pand) het riool in gaat. Voor dit jaar wordt uitge gaan van 80% van het aantal li ters water dat de Watermaat schappij Zeeland (WMZ) in 1987 aan hetzelfde pand heeft ge leverd. Het tarief bedraagt bij een water afvoer van: a. 1 tot en met 400 m3: f 48,—; b. 401 m3 tot en met 1000 m3 f 96,—; c. 1001 m3 tot en met 2000 m3 f 144,— d. 2001 m3 tot en met 3000 m3 f 192, e. 3001 m3 tot en met 4000 m3 f 240,—; f. meer dan 4001 m3: f 6,— voor elke volle eenheid van 100 m3. De meeste 'huishoudens' in Vlis singen (gezinnen, alleenstaanden In verband met de nationale herdenking, mag vanavond vanaf 18.00 uur de nationale vlag worden uitgehangen (halfstok). Na de twee minuten stilte, om 20.02 uur, mag de driekleur in top. Zoals gebrui kelijk dienen vlaggen met zonsondergang te worden in gehaald. Vanavond (woens dag) is dat om 21.10 uur. f> Morgen (5 mei, bevrijdingsdag) b mag de vlag de gehele dag in top! Tot, wederom, even over ne- j3 genen 's avonds. Uiteraard zullen morgen alle openbare gebouwen, van het stadhuis tot de scholen, M met het rood-wit-blauw getooid 9 zijn! IC (foto: Ruben Oreel). tr is een plan opgesteld voor ^Vernieuwing van de gedeelten c van de De Deckerestraat en de T>Van Turnhoutstraat waar de 1 ^gerenoveerde woningen van de Woningstichting Walcheren ztlstaan. Voordat het plan echter .Overder wordt behandeld is er c^tot 16 mei as. eerst een perio de van inspraak voor de be- /^woners. tJHet plan is sober en gaat uit van ■Spet herbestraten van het wegdek „en de parkeerstroken en het op nieuw inplanten van de groenstroken. Het plan is ont staan op basis van de wensen van het merendeel van de bewo ners. Er is gebruik gemaakt van de resultaten van een enquête die het huurderscomité WSW/Van Turnhoutstraat in de cember vorig jaar onder de bewo ners heeft gehouden. Bij die en quête was een dergelijk voorstel opgenomen. Toen stemden 42 van de 52 hoofdbewoners daar mee in. Na 16 mei as. zullen de ingeko men reacties in het plan worden verwerkt. Daarna ontvangen de bewoners weer bericht over de definitieve, aan de hand van de reacties eventueel aangepaste, versie van het plan. Dan zal ook worden aangegeven wanneer het plan zal worden uitgevoerd. V Glasbakken staan op de volgende plaatsen: Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg) Oranjeplein (Oost-Souburg) Zandweg (Ritthem) Parklaan Papegaaienburg Troelstraweg Alexander Gogelweg Paauwenburgweg Bonedijkestraat Hogeweg Hercules Segherslaan Gildeweg Mercuriusweg Scheldestraat Spuiplein Zeemanserve de Ruyterplein AF MILIEU ACTIE PLAN en anderen) behoren overigens tot de eerste categorie. Mogelijk bent u het niet eens met de hoogte van de aanslag. In dat geval kunt u bezwaar aantekenen bij burgemeester en wethouders. Dat moet u dan wel doen binnen twee maanden na de dag, zoals die op het aanslagbiljet genoemd staat in het hokje 'dagtekening'. Ook als u bezwaar aantekent blijft u overigens verplicht om te betalen! Iets heel anders is het aanvrqgen van kwijtschelding. Dat kunt u doen als het bruto inkomen (loon of uitkering) over heel 1987 niet meer heeft bedragen dan het wettelijk vastgesteld bruto- minimumloon. Ook de kwijtschel ding moet binnen twee maanden na de 'dagtekening' worden aam gevraagd. Daarvoor kan gebruik worden gemaakt van een speci aal formulier. Dat kunt u krijgen in het stadhuis bij de centrale kas (begane grond). Bij de meeste aanslagen zijn toelichtingen meegestuurd. Mocht u, na het lezen daarvan, nog vragen houden dan kunt u die bespreken met de mede werkers van de afdeling finan ciële zaken (stadhuis, begane grond, kamer 031). Bellen kan ook. De telefoonnummers van de deskundigen op dit terrein zijn: 87359 en 87353. 't Zal voor de bewoners van de Paardenstraat nog even behel pen zijn. Binnenkort wordt echter begonnen met de herin richting van hun straat. De uit voering daarvan zal naar ver wachting acht weken duren. Het bovenstaande is onlangs per brief aan de bewoners van de Paardenstraat medegedeeld. In dertijd hebben zij hun mening over het plan voor de herinrich ting kunnen geven. Naar aanlei ding van de verschillende reac ties, is het plan op enkele punten aangepast. De nieuw ingerichte Paardenstraat zal straks voorzien zijn van nieuwe bestrating, bo men, een 'drempel' tussen de panden 27 en 42 en twaalf par keervakken in de straat zelf. Voor de garageboxen langs de inrit naar het terrein van de speeltuin vereniging komen ook nog eens vijf parkeerplaatsen. De gemeenteraad stelde op 25 februari jl. vast de 'Verorde ning plaatselijke omstandighe den 1988'. Dit besluit werd ver volgens op 14 april jl. goedge keurd door de staatssecretaris van Economische Zaken. Dit besluit ligt tot en met juli ter in zage bij het bureau algemene za ken in het stadhuis (eerste verdie ping, kamer 130). De 'Verorde ning plaatselijke omstandigheden 1988' geeft een wettelijke basis voor verruimde openstelling van winkels, onder meer op zonda gen op de boulevards. Donderdag 5 en vrijdag 6 mei zijn alle gemeentelijke dien sten dicht. Dit met uitzonde ring van de politie en de brand weer. Deze twee onderdelen van het gemeentelijke appa raat blijven uiteraard bereik baar en paraat! De sluiting van de overige diensten houdt ver band met Bevrijdingsdag (mor gen, donderdag) en een door burgemeester en wethouders aangewezen verplichte vrije dag voor de meeste gemeente medewerkers (vrijdag). (foto Cor Schuilwerve). Volgende week komen de vol gende commissies van advies bijstand bijeen. Die voor: - de ruimtelijke ordening op dinsdag 10 mei, aanvang 19.30 uur; - het verkeer op woensdag 11 mei, aanvang 19.30 uur. De commissies vergaderen in het stadhuis. Dat gebeurt uiteraard in het openbaar. Bovendien heeft het publiek er spreekrecht. Be langstellenden kunnen zodoende meepraten over onderwerpen die op de agenda staan. Meer nog, tijdens de rondvraag kunnen ze ook andere zaken aan de orde stellen (zolang ze maar op het be leidsterrein van de commissie lig gen). Wie de agenda en de te be handelen ontwerp- raadsvoorstellen in wil zien kan daarvoor terecht bij de informatie- hoeken in de bibliotheek en het stadhuis. Ook de secretarissen van de commissies kunnen nade- Na afloop van de herdenkingsplechtigheid is er gelegenheid voor een rondgang langs de graven van onder meer gevallenen, (foto Johan Murre) Vanavond, woensdag, wordt de nationale herdenking ge houden. In Vlissingen gebeurt dat met een korte plechtigheid op de Noorderbegraafplaats, bij het monument voor de ge vallenen. Belangstellenden worden verzocht daar om 19.50 uur aanwezig te zijn. Om 20.00 uur precies beginnen de twee minuten stilte. Een stilte die men ook elders in de ge meente, thuis, op kantoor, op het sportveld of in het vereni gingsgebouw - in acht kan nemen. Na afloop van deze twee minuten mogen de vlaggen, die tot dan toe halfstok dienen te hangen, in top. Dat gebeurt ook bij het mo nument op de Noorderbegraaf plaats, tijdens het spelen van het Wilhelmus. Vervolgens zullen burgemeester en wethouders na mens het gemeentebestuur een krans leggen. Na hen zullen ver tegenwoordigers van andere in stanties en verenigingen dat doen. Tot slot een rondgang over de begraafplaats. Daarbij zal de burgemeester onder meer bloe- Morgen, donderdag 5 mei, wordt er in verband met bevrij dingsdag geen huisvuil opge haald. In plaats daarvan wordt het vrijdag 6 mei mee genomen. De kans bestaat dat de reini gingsdienst die dag later dan ge bruikelijk langskomt. Daarom wordt u gevraagd het huisvuil op hetzelfde tijdstip als normaal aan te bieden. (Het is overigens verboden dat de avond vóór de ophaaldag te doen!) re informatie verstrekken. Hun namen en telefoonnummers staan in de gemeentelijke infor matiegids 'Kijk op Vlissingen'. Vrijdag. Deze week k^n die naam door velen letterlijk wor den opgevat. Nooit weg, zo'n vrije dag. Er zijn allerlei moge lijkheden om er een nuttige, ontspannende en gezellige in vulling aan te geven. Eén van die mijgelijkheden: een bezoek aan het Stedelijk Mu seum aan het Bellamypark. U bent er vrijdag welkom van: - 10.00- tot 12.30 uur en - van 13.30- tot 17.00 uur. Lukt 't vrijdag niet, dan zaterdag misschien? Het museum is dan open van 13.00- tot 17.00 uur. Schilderen, tekenen, etsen, beeldhouwen, men kan het al lemaal leren bij de KW. Leren kan men ook door zich in wer ken van anderen te verdiepen; zich af te vragen hoe zo'n werk tot stand is gekomen, welke gedachten er aan ten grond slag hebben gelegen. En als men dat dan ook nog samen met gelijkgezinden kan doen... Zaterdag (7 mei) stelt de KVV cur sisten en andere belangstellen den daartoe in de gelegenheid. Door die dag met een groep naar het Rijksmuseum Kröller-Müller (Hoge Veluwe) te gaan. Dit mu seum heeft een internationale collectie van hedendaagse kunst. Er omheen ligt een beeldentuin, waarin een groot aantal beel den/sculpturen van wereldbe roemde kunstenaars zijn op gesteld. Tijdens het bezoek aan de tentoonstelling wordt een rondleiding verzorgd door Nico Out. Hij is docent kunstbeschou wing bij de KVV. Voor inlichtingen men leggen bij graven van inwo ners van Vlissingen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijdingsdagen (november '44) vielen in het verzet tegen de vijand. Ter gelegenheid van de nationale herdenking zullen in vrijwel de gehele gemeente de klokken wor den geluid van 19.45 uur tot zo'n 'dertig seconden voor 20.00 uur. Daarna gaan, zoals gesteld, de twee minuten van algehele stilte in. Tussen 18.00- en 21.00 uur mo gen er geen openbare vermake lijkheden plaatsvinden. Buitenver lichting, zoals neon- en lichtbak ken, moet dan gedoofd zijn. Er mag geen andere muziek ten ge hore worden gebracht dan die van officiële radioprogramma's. De begraafplaats in Oost- Souburg is vanavond toegan kelijk van 19.45- tot 20.30 uur. Hier wordt echter geen plech tigheid gehouden. Zeven windmolens met een masthoogte van 30 meter en een rotordiameter van 25 me ter langs de binnenzijde van de Westerscheldedijk tussen Vlis singen en Ritthem. Dat is het plan dat de firma E-Connection uit Delft bij de gemeente heeft ingediend en waar burgemees ter en wethouders in principe positief tegenover staan. De door de molens op te wekken stroom zal onder meer worden geleverd aan de PZEM. De molens zouden moeten ko men in de bestemmingsplange bieden "Buitengebied" en "Bui tenhaven". Om het windmolen park mogelijk te maken zouden deze bestemmingsplannen moe ten worden gewijzigd. Voordat het college van b. en w. hierover een beslissing neemt, is er eerst een inbraakperiode. Hiervoor is het plan toegezonden aan een groot aantal omwonenden en be- 7\~ 12,3m X' v T7777X trokkenen. Zij kunnen schriftelijk reageren voor 16 mei a.s. Daarna is het de bedoeling het plan en de inspraakreacties te behandelen in de vergaderingen van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening op 14 juni a.s. en van de gemeente raad op 30 juni a.s.. Her en der in de gemeente kunt u ze bezig zien, de mede werkers van de bedrijven die voor Zetakel 'de kabel' aanleg gen. Eerst wordt de stoep of straat opengebroken om er een kabel in te leggen. De ka trollen met de groene kabel, markeren vaak tot waar men gevorderd is. Een paar weken daarna komen dan de installa teurs, die een kleinere kabel tot in de woning aanleggen. Zo zullen in mei graafwerkzaam heden worden uitgevoerd in de oude binnenstad, de wijk Wester- zicht en een deel van de wijk Pa pegaaienburg. Het graafwerk is al grotendeels achter de rug in het gebied, dat wordt begrensd door de Walstraat, Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Van Dishoeckstraat, Paul Krugerstraat en Boulevard Banker! Daar zullen deze maand Volgende week woensdag (11 mei) vergadert de emancipatie commissie. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het stad huis en begint om 20.30 uur. Belangstelling voor het emancipatie-gebeuren binnen de gemeente? Dan zal men u gaarne welkom heten bij de vergadering. En: ook u bent natuurlijk in de gelegenheid uw zegje te doen! Over, bijvoorbeeld de volgende onderwerpen die op de agenda staan: - de evaluatie van het hoofdstuk over 'zorg' uit de Emanicaptieno- ta, zoals die in 1985 door de ge meenteraad is vastgesteld; - de notitie van de werkgroep per soneelszaken (bestaande uit le den van de emancipatiecom missie); - procedure inzake gevraagd en ongevraagd advies; - de communicatie tussen de commissie en de gemeente. en aanmelding kan men alleen vandaag (woensdag) mog terecht bij de Culturele Raad Vlissingen (Badhuisstraat 104; tel. (01184) 14928). Bij de Kunstzinnige Vorming Vlis singen (KVV) wordt al enkele zo wel door kinderen als door vol wassenen met veel enthousias me meegedaan aan de cursus striptekenen. Resultaten van de ze cursussen worden momenteel tentoongesteld in de expositie ruimte 'Zelke Negen-Eén' (ge huisvest in de openbare biblio theek). De expositie geeft een over zicht van de opbouw van de cursussen en de verschillende onderdelen die er aan de orde komen. Het ontwerpen van ei gen stripfiguren en decors bij voorbeeld. Maar ook hoe er 'beweging' in het verhaal kan worden gebracht en wat men met close-ups en ballons kan doen. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de Openbare Bi bliotheek. het afrondende montagewerk worden uitgevoerd: de aanleg van kabels voor de huisaanslui ting, met gelijktijdige levering van beeld en geluid. Voor een goede kwaliteit van beeld en geluid, is het nodig dat er om een bepaalde afstand in de hoofdkabel versterkers worden geplaatst. Deze houden het sig naal op het juiste niveau van kwa liteit en sterkte. De apparatuur daarvoor wordt gemonteerd in kasten. Vele daarvan zijn reeds geplaatst, een groot aantal zal nog volgen. De plek van deze kasten is in vrijwel alle gevallen op openbaar terrein. De keuze wordt altijd ter plaatse bepaald door medewerkers van Zekatel en de gemeente samen. Daarbij wordt altijd als richtlijn aangehou den, dat de kast zo min mogelijk overlast mag bezorgen aan de omwonenden. Daarnaast spelen technische eisen een rol bij de plaatsbepaling. Mede daardoor is het soms onvermijdelijk dat kasten 'in het zicht' komen. Hebt u over de plaatsing van een versterkerkast vragen? Dan kunt u die het beste voor leggen aan Zekatel. Het tele foonnummer van dat bedrijf is: (01180) 16888 Dat is ook het nummer waar u naar dient te bellen met klach ten over ontvangst en der gelijke. Vorige week ging de gemeente raad de overeenkomst met twee bedrijven aan over de bebouwing van Boulevard Bankert. Zoals be kend gaat het daarbij om de bouw van onder andere apparte menten en een hotel. Ik kan ge rust stellen dat deze bouwplan nen voor Vlissingse en zelfs voor Zeeuwse begrippen, zeer in het oog springend zijn. De omvang en de hoogte van de ze plannen zijn dusdanig dat de ze niet binnen het huidige bestemmingsplan gerealiseerd kunnen worden. Daarom zal het bestemmingsplan gewijzigd moe ten worden. Vanzelfsprekend zul len, tegen de tijd dat dit aan de orde is, de gebruikelijke inspraak mogelijkheden voor belangheb benden van toepassing zijn. Pas als alle planologische aspec ten geregeld zijn, kan dan daad werkelijk met de bouw worden begonnen. En juist omdat het om letterlijk omvangrijke plannen gaat, zal dit tijdens de bouw de nodige overlast met zich mee brengen. Want het bouwterrein zal vanaf Boulevard Bankert ook de Kenau Hasselaarstraat en een gedeelte van het daarachter lig gende parkeerterrein en zelfs een klein deel van de kleine Spuikom omvatten. Door de uitvoering van het bouwplan zal de Kenau Has selaarstraat een heel ander ver loop krijgen, niet alleen tijdens maar ook na de bouw. Over overlast gesproken, daar weten sinds geruime tijd met na me de ondernemers van het Beursplein, het Bellamypark en de Nieuwendijk over mee te pra ten. Ik doel daarmee op de afslui ting van de oprit vanaf het Beursplein naér Boulevard de Ruyter. Helaas is het onvermijde lijk dat deze situatie nog de hele zomer zal duren. Ik besef echter terdege dat met name voornoem de ondernemers hierdoor wellicht eên 'minder seizoenzullen heb ben omdat zij, in elk geval met de auto, niet rechtstreeks vanaf de boulevards bereikbaar zijn. We moeten ons echter wel realiseren dat dergelijke overlast nu overmij- delijk is maar dat wij in de toe komst de vruchten zullen kunnen plukken van wat nu tot stand wordt gebracht. Al met al: nu niet prettig, maar noodzakelijk voor straks. Alhoewel mij van het hart moet - en ik heb dat op deze plaats al eerder gezegd - dat de ze moeilijke periode voor de on dernemers voor hen gemakkelij ker te overbruggen is indien de Vlissingse bevolking haar aanko pen in de eigen gemeente doet.... Waf geldt voor de werkzaamhe den aan de boulevardoprit, geldt in veel beperktere mate ook voor de werkzaamheden die nu in de Kanaalstraat in Oost-Souburg plaatsvinden. Ook hier wordt nu gewerkt en is er enige overlast om straks een nog beter functio nerend winkelgebied te hebben. Net als in Vlissingen zal men er straks de vruchten van kunnen plukken. Tot slot nog iets over de nieuwe legesverordening die de gemeen teraad vorige week vaststelde. Dat is de verordening waarin staat welke tarieven de gemeente voor bepaalde diensten rekent. Deze verordening is nu aange past aan de realiteit van dit mo ment. De vorige verordening ken de vele verouderde bepalingen en in sommige gevallen niet rea listische tarieven die in vele jaren niet waren aangepast. Het is daarom billijk dat nu redelijke ver goedingen gelden voor bepaalde zaken die de gemeente voor haar inwoners uitvoert.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5