een beetje gek zijn' Verhuizing en uitbreiding voor machinebedrijf Crucq Nieuw gezicht voor Jan Laban 'Je merkt dat ze naar je uitkijken' De dieven buiten, problemen binnen '|n djt werk moet je Bloemige voorjaarsmode bij Modehuis Steketee Hl IHHHP* Boekhandel van den Hoeven opent ook winkel in Middelburg Park Tuin Service waakt over tuin Topmerken bij Foto Back Sleutelprobleem Oplossing WELFARE RODE KRUIS VIERT JUBILEUM: Overvloed aan tuinierderspret tijdens voorjaars-geraniummarkt Overleven Microscoop Natuur .ALARMSYSTEEM IN MIDDELBURGSE SCHOLEN V/JF JAAR V0GELAS/EL DE MIKKE DE FAAM DE VLISSINGER Woensdag 4 mei 1988 I J ij j fA:n'!V(Wm-< Natuurlijk horen de ijzeren hekken óók tot de beveiliging van de scholen. Ze weren heel wat ongevraagde gasten. Maar niet genoeg naar de zin van de gemeente en de scholen zelf. De afgelopen maanden hebben in Middelburg zowel de ge meente als de scholen zich ingezet voor een beter middel te gen inbrekers en vandalen. Alarminstallaties. Een bijna waterdicht systeem voor beveiligen. Alleen werd zij niet overal met open armen ontvangen... Een reportage met ano nieme sprekers. Want tja, we hoeven de dieven niet op een spoor te zetten. "Het apparaat zelf kun je niets verwijten. Het kost veel geld maar levert niets dan ergernis op", aldus een schooldirekteur die weer bijna rood aanloopt ter wijl hij dit vertelt. "Ik zit er na melijk niet op te wachten om midden in de nacht m'n bed uit gebeld te worden als het alarm een keer afgaat", is zijn reactie. Hij is dus duidelijk één van de mensen die vindt dat het bevei ligen van scholen geen taak is van het onderwijzend per soneel. Maar er zijn ook scholen die daar geen punt van maken. Niet dat zij nou zo graag in het holst Wie kent het probleem niet? Te rugkomen na een ontspannende zomervakantie betekent voor de tuinliefhebber bijna altijd dat hij meteen de volgende dag aan de slag moet. Als een welwillende buurman niet af en toe het gras gemaaid heeft is er bijna geen doorkomen meer aan en het on kruid heeft zich meestal drie keer zo snel vermeerderd dan de met zorg gezaaide planten. Park Tuin- Service heeft een oplossing voor dit jaarlijks terugkerende probleem. De Park TuinService, een organi satie waarbij 72 hoveniersbedrij ven zijn aangesloten, richt zich op de particuliere tuinbezitter. Door een gezamenlijke aanpak staat zij borg voor een uniek service-pakket tegen een zeer aantrekkelijke prijs. De eerste ac tiviteit betrof een gazon opknapbeurt-actie, die tijdens de Nationale Groenweek liep: voor een vaste prijs per vierkante me ter kon de tuinliefhebber kiezen uit een mosbehandeling, een complete voorjaarsbeurt en/of het nemen van een grond monster met bijbehorend advies. Jan Pouwelse van het gelijkna mige hoveniersbedrijf in Vlissin gen, als enige op Walcheren aan gesloten bij Park-TuinService: '"Deze organisatie is in het leven geroepen door het Gras- en Zaai- zadenbedrijf Barenbrug Holland BV. Als ik met een probleemga zon zit ergens kan ik daar altijd terecht voor advies. Men be schikt er over een enorme hoe veelheid 'know how'". Ook de marketing en reciamevoering wordt door hen voor de aan gesloten hoveniers verzorgd. De nieuwste aktie start in juni: vakantie-tuinservice in de zomer maanden. "In de vakantieperiode wordt de tuin door een vakkun dig hovenier bijgehouden, zodat deze er bij thuiskomst zo mooi bijligt, dat het lijkt alsof de eige naar niet is weggeweest. Gemak dient de mens", zegt de hovenier enthousiast. van de nacht nog een keer naar school gaan. Maar als het nodig is, dan doen zij het wel. Iets wat niet voor alle Middelburgse scholen geldt. Het probleem is dus simpel. De gemeente be zorgt de school een alarm systeem, maar de consequenties daarvan zijn voor de school zelf. Anderen vinden het weer wel een taak van de onderwijzers. Als het een keer gebeurt dat het alarm afgaat, is het nu zo gere geld dat één van de onderwij zers door de politie wordt opgebeld. De politie is dan dus al ter plekke maar zij heeft hulp nodig van de onderwijzer om de eventuele schade vast te stel len. Daar zijn alle scholen het over eens. 'Dat kan ook gewoon 's morgens om 8 uur gebeuren'. Inbrekers en vandalen wisten in het verleden wat al te gemakke lijk hun weg te vinden in scho len. De kosten van diefstal en vernielingen liepen aardig op. Vandaar dat er iets moest ge-- beuren. Een alarmsysteem op elke Middelburgse school leek de uitkomst. Sinds de scholen een alarm hebben zijn er inder daad geen verrassingen meer geweest. Wel kwamen er nieu we problemen. De gemeente wilde dat niet al te veel mensen een sleutel van het schoolge bouw zouden bezitten. Dat zou meer risico betekenen. Vandaar •m Ütt> Het ziet er onneembaar uit, zo'n schooi. Maar er zijn veie manieren om binnen te komen. dat zij maar drie sleutels per school wilden geven. Beetje on handig als er zo'n stuk of 10, 12 onderwijzers zijn. En het is toch ook makkelijk als de schoon maakster een sleutel heeft als zij na schooltijd haar werk komt doen. Problemen dus. Maar die zijn inmiddels al weer opgelost. Iedere school mocht opgeven hoeveel sleutels zij wilde hebben. king van de school op willen draven. Op die manier werkt het dus niet. Vandaar dat er wel heel snel een oplossing bedacht mag worden door de gemeente. Want daar denken alle scholen wel hetzelfde over. 'Het zijn hun schoolgebouwen, zij onderhou den die, dan mogen zij ook voor de beveiliging zorgen en dat is meer dan alleen een systeem in bouwen'. Sinds die olieramp van afgelopen winter weten steeds meer men sen vogelasiel De Mikke in park Toorenvliedt te Middelburg te vinden. Kort geleden nam deze uniek opvangstichting de nieuwe quarantaine-ruimte in gebruik. Gecombineerd met haar vijfde verjaardag is dat reden genoeg om op 7 mei een open dag te or ganiseren voor het publiek. Be langstellenden kunnen van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags een kijkje komen nemen in dit vogelhospitaal, waar men ter gelegenheid van de feestelijke viering ook nog een gratis kopje koffie kan krijgen. Voor de kinde ren is er een kleurwedstrijd. In deze maanden is het opvallend rustig in het vogelasiel. Op het terrein rond het gebouw schar relt een dikke tamme gans in de ochtendzon. Een felgekleurde pauw, die sinds hij met ge scheurde vleugel werd binnenge bracht ook tot de inventaris be hoort, is volkomen gewend aan de twee honden die de bezoeker met luid geblaf begroeten. "Wij zijn beslist geen opvanghuis voor zielige huisdieren. Daar zijn we heel consequent in. Dit zijn Alleen het probleem wie er bij een alarm op moet komen dra ven, moet dus nog geklaard worden. De gemeente zoekt koortsachtig. Zij is er ook van op de hoogte dat er scholen zijn die de alarminstallatie niet aan zet ten omdat zij niet voor de bewa- Directeur Piet Crucq van Machi nereparatiebedrijf Crucq bv be gon zijn bedrijf in een klein schuurtje achter zijn woning. Zijn vakwerk en service maakten een flinke uitbreiding van werkruim te, personeel en apparatuur noodzakelijk. Nu, ruim twintig jaar later, is de werkplaats aan de Van Steveninckstraat 10 te Oost-Souburg echt te klein ge worden voor Crucq. Uitbreiding is in deze woonwijk niet meer mogelijk. Daarom verhuist het bedrijf binnenkort naar Middel burg. Naar de Arnesteinweg om precies te zijn. De officiële inge bruikname vindt eind mei, begin juni plaats. "De centrale ligging, de uitbrei dingsmogelijkheden en de goede verbindingen van en naar het in dustrieterrein gaven de doorslag", zegt Piet Crucq. "We hebben in de afgelopen jaren ton nen geïnvesteerd in geavanceer de computer-gestuurde machi nes om tegemoet te komen aan de steeds hoger wordende eisen van onze afnemers. Op het nutti ge vloeroppervlak van 300 vier kante meter zijn nu al voorzienin gen voor toekomstige uitbreidin gen aangebracht". Aannembersbedrijf Fraanje heeft Piet Crucq met zijn troonopvolgers bij zijn nieuwe domein. op het 1700 vierkante meter tel lende perceel grond (voorheen van de gemeente Middelburg) een nieuwe bedrijfshal annex kantoor gebouwd. In de bedrijfs hal komen onder meer nieuwe of recent aangekochte draaibanken met digitale uitlezingen, een freesbank, een broots-pers en zaagmachines. Voor het tran sport van zware onderdelen is een 3,2 tons hijskraan be schikbaar. Hoewel het specialistische draai- werk de hoofdactiviteit vormt De nieuwe voorpui van dro gisterij, parfumspecialist Jan Laban in de Segeersstraat in Middelburg geeft de zaak een heel ander gezicht. Sinds 1976 zit ondernemer Jan Laban nu in dit pand, maar daarnaast heeft hij ook een vestiging in de Lan ge Geere. "In de zestiger jaren kwam ik in de zaak van mijn ouders aan de Maasstraat te werken", zegt La ban. "Zij hadden een echte buurtwinkel met een drogisterij, lectuur, verf en rookartikelen. Het was een goede leerschool. In mijn eigen zaak ben ik steeds meer gaan specialiseren. Ik voer alle topmerken parfums en heb boven mijn zaak in de Se geersstraat vier schoonheidssa lons. Hier komen nu ook steeds meer mannen, die een schoon heidsbehandeling wensen. Je ziet trouwens toch dat de her- encosmetica sterk in opkomst zijn". In de vernieuwde zaak worden de artikelen op glasplaten uit gestald en mede door de spie gels tegen de achterwand treedt een sterk ruimtelijk effect op. Er zijn vijf gediplomeerde schoonheidsspecialistes in dienst, die zowel in de salons boven als bij de bediening bene den de klant te woord staan. De naam zegt het al. Tijdens de geranium-voorjaarsmarkt op de Oude Markt in Vlissingen strui kelt de bezoeker over deze rode bloem met al zijn variëteiten. De markt valt samen met het hoog seizoen van het tuingebeuren. Organisator Eric Malcorps, eige naar van de bloemenzaken City- bloem in Middelburg en Vlissingen, heeft er dus voor ge zorgd dat er op zaterdag 14 mei nog heel wat meer te zien is dan alleen geraniums. De geraniummarkt is iets nieuws voor Walcheren. Vooral in de bol lenstreken is de markt al veel lan ger bekend. "Daar heb ik het idee dus ook opgedaan",, vertelt Eric Malcorps. "In de steden in het Westland komen deze mark ten al een hele tijd voor. Alles wat met tuinieren te maken heeft is tijdens zo'n voorjaarsmarkt te zien". Datzelfde geldt ook voor Vlissingen. Maar liefst acht win keliers stallen tijdens de voor jaarsmarkt hun waren uit op het gebied van tuinieren. Citybloem toont tijdens de markt de éénjarige planten. Tuincen trum Pouwelse laat de meerjarige vaste planten zien. Dat in een tuin naast planten ook tuinmeu belen horen, wordt op deze markt wel duidelijk. Zowel de He- ma, de Marskramer als Rovers Sport laten zien wat zij op dat ge bied in huis hebben. Ook komen er nog leveranciers van wormen- mest en terra cotta (rode aarde werken bloempotten) naar Vlissingen om hun waren aan de man te brengen. Geen weer om in de tuin te wer ken? De fanatieke tuinierders kunnen zich ook binnen verma ken met het tijdschrift Groei en Bloei. De promotieclub van dit blad vertelt er op de markt alles over. Zo is er voor iedere tuinlief hebber wel iets naar zijn gading te vinden tijdens de géranium- voorjaarsmarkt. I I *Lia ten Hoorn met enkele jonge eendjes in de gloednieuwe quarantaine-ruimte worden in de toekomst werk zaamheden als las- en bankwerk, klein constructiewerk, rond- en vlakslijpen, kopdraaien en me taalspuiten verder uitgebreid. Piet Crucq: "De moderne appa ratuur en de efficiënte opstelling leiden tot nog betere prestaties en serviceverlening". Daar dragen natuurlijk ook de ze ven personeelsleden van het be drijf hun steentje aan bij. "Ze zijn allemaal sterk betrokken bij het bedrijf", beaamt Crucq. Twee personeelsleden, de heren Poort vliet en Seijner, kunnen op korte termijn de leiding van de onder neming overnemen. Daartoe hebben ze de nodige interne en externe opleidingen gehad. Mo menteel worden zij al betrokken bij alle beleidsbeslissingen. Wie voor de vakantie de ideale camera wil vinden kan zaterdag 7 mei zijn hart ophalen bij Foto Back aan de Vlissingse Sint Ja- cobsstraat. Eigenaar Hans Back is er in geslaagd om een came rashow van de topmerken Ca non, Minolta, Pentax, Nikon en Olympus op poten te zetten. Behalve alle bestaande came ra's van deze merken zijn in de zaak de nieuwste ontwikkelin gen op foto-gebied met zelfs enkele Nederlandse primeurs te bewonderen. Verder zijn er de monstraties en aantrekkelijke kortingen. De Vlissingse edelsmid Henk van der Kooij graveert de hele dag gratis naam en postcode in de meege brachte camera's. de enige tamme vogels die we houden en daar blijft het bij", zegt Lia ten Hoorn, beheerder van De Mikke. Trots leidt ze de bezoeker rond langs de hokken en rennen waarin van de winter vele olieslachtoffers een liefde volle opvang kregen. Slechts tien procent overleefde de ramp. Is dat alle moeite wel waard geweest? Lia: "In alle vo- gelasiels.is er een overlevingsper- centage van maar tien procent. Bij de olieslachtoffers zit je niet alleen met vervuiling van het ve- renpak maar ook met olie die ze binnen hebben gekregen. Onze grootste wens voor de toekomst is dan ook een verwarmd buiten bassin met filterinstallatie, die elk druppeltje olie dat de vogels af scheiden kan wegfilteren. Zo kunnen ze geen resten meer in slikken". "Daarnaast willen we dolgraag een uitwenren, waarin de vogels het vliegen weer kunnen oefe nen. Ook een behoorlijk kan toortje en een educatief lokaal staan op de verlanglijst, maar al les is zo duur dat we het alleen maar in fases kunnen realiseren. Voor al deze projecten putten we uit fondsen die ons van tijd tot tijd ter beschikking worden gesteld. Bovendien dragen veel gemeentes op Walcheren bij in de reguliere onkosten, hetgeen we enorm op prijs stellen. Je moet wel een beetje krauwerig zijn en overal achteraan gaan want anders krijg je niets van de grond", stelt de asielhoudster re soluut. De grote trots van het vogelasiel is de nieuwe quarantaine afdeling. Hier worden de vogels na binnenkomst ondergebracht in kooien, die op de gewenste temperatuur gehouden kunnen worden en voorzien zijn van een glazen voorkant, waardoor be schadigingen aan het verenpak uitgesloten zijn. Door middel van microscopisch onderzoek wordt nagegaan welke ziekte de dieren onder de leden hebben en of ze verder apart gehouden moeten worden. Hier komen ook de egeltjes terecht, die nog al eens worden binnengebracht. "Bij alles wat we doen", zegt Lia, "realiseren we ons steeds dat de dieren altijd weer in de na tuur moeten worden teruggezet. Blinde of gehandicapte vogels worden niet in leven gehouden, want we zullen zich nooit meer zelf kunnen redden. Alles wat wij hier doen, is het werk van vrijwil ligers. Met dertien mensen ver zorgen wij de dieren, staan met een stand op braderieën, geven een krant uit en houden jaarlijks een collecte. Het enige dat daar tegenover staat is dat we één keer per jaar met alle vrijwilligers op excursie gaan naar een ander opvangasiel. Dit jaar was dat op Tessel, waar aan het vogelasiel ook nog een zeehondencrèche verbonden is. Omdat het zo ver weg was, hebben we de reis toch gedeeltelijk zelf betaald. Tja, je moet een beetje gek zijn om dit werk te kunnen doen". "Wij van de Welfare, wij komen bij u langs", zongen honderd vijftig Walcherse vrijwilli- gersters van de Rode Kruis Welfare in koor. Het publiek, ruim tweehonderd mensen die van de Welfare-diensten ge bruik maken, zong vrolijk mee. Met z'n allen vierden ze vorige week dinsdag in de Middelburg se Concert- en Gehoorzaal het veertig-jarig bestaan van de or ganisatie. Het programma, dat verder uit onder meer een voor dracht in Zeeuws dialect, een verloting en een reisverslag be stond, werd grotendeels door de vrijwilligsters verzorgd. Het werk van de Welfare bestaat uit het bezoeken en be zig houden van mensen die daar behoefte aan hebben. Dat kan thuis zijn, maar ook in tehuizen en sociëteiten is de Welfare ac tief. "Belangrijk werk", bena drukte waarnemend Kringcommissaris mr. M. van Boven in zijn ope ningstoespraak. "Nu het voor zieningsniveau terugloopt is er een verschuiving naar het vrij willigerswerk. Dat is een uitda ging, maar óók een opgave". De 415 vrijwilligsters die de 1282 Zeeuwse deelnemers be zoeken denken daar niet zo over na. Zij vinden het gewoon leuk werk. "Ik wou er iets bij doen en het trok me aan om mensen te helpen", fluistert een speelster tijdens een to neelstukje. De activiteiten van de Welfare worden aangepast aan de wens van de deelne mers. Dat varieert van een praatje maken tot een spelletje of handwerkje. En dat wordt ge waardeerd, volgens vrijwil ligster Inge Kortland. "Er zijn zoveel mensen die bijna geen bezoek krijgen, je merkt echt dat ze naar je uitkijken". De kantoorboekhandel en druk- "We hebben inderdaad een paar leuke primeurs", zegt Hans Back. "De zeer geavanceerde spiegelreflexcamera van Nikon is nog maar een paar dagen ge leden op de markt verschenen. Ook Olympus heeft net een hele compacte kleinbeeld-camera met zoomlens uitgebracht. Die camera is volautomatisch en heeft een totaal nieuwe vorm geving. Je kunt hem als een ver rekijker vasthouden. En het leuke is: niemand heeft hem nog". Tijdens de show heeft ieder merk een eigen stand, een eigen demonstrateur én een eigen aanbieding. De aanbiedingen blijven een paar weken geldig, want, zegt Hans Back, "Het zijn natuurlijk toch behoorlijke stuk ken waar je even over na moet denken". Naast de aanbiedin gen ontvangt elke bezoeker een chequeboekje met 14 bonnen die tot 1990 te verzilveren zijn en een exemplaar van het blad Foto en Doca. De extra stunt van de show, naam en postcode gratis in de camera gegraveerd, is niet al leen leuk, maar ook heel nuttig. Back: "Camera's zijn erg in bij dieven. En als graveren bij fiet sen helpt tegen diefstal, waar om dan niet bij camera's?" De show begint om 10 uur. kerij Van Den Hoeven in Vlissin gen bestaat deze maand 40 jaar. Een gelegenheid om feest te vieren. Maar daar komt nog iets bij. Een tweede boekhandel in Middelburg werd vorige week geopend. Nog een reden tot feest. En daar horen presentjes en aanbiedingen voor de klan ten bij. De eigenaar van de kantoor boekhandel Jaap van der Hoe ven, wilde al langer naar Middelburg. Nu is het er dan eindelijk van gekomen. "Een voudig is het niet om in de hoofdstad een pand te krijgen. Maar met geduld bereik je veel", is zijn mening. Jaap van der Hoeven vertelt dat hij ook de mogelijkheid had om zijn Vlis singse zaak uit te breiden. Dat vond hij minder aantrekkelijk. "Dan had ik de drukkerij die daar ook gevestigd is, moeten verhuizen want de zaak werd echt te klein". Niet alleen het ruimtegebrek dreef van der Hoeven naar Mid delburg. Hij wil Vlissingen niet Vooral beige-tinten zoals zand en room-wit. Maar er was nog meer te zien bij de modeshow van het Vlissingse Modehuis Steketee afgelopen vrijdag. On dermeer stoffen met allerlei bloemmotieven. Vooral de roos doet het goed. De mode voor dit seizoen is zelfs georiënteerd op de Olympische Spelen in Seoul. Dus ook felle kleuren in de voor jaarscollectie van Modehuis Steketee. Dat veel dames belangstelling hadden voor deze modeshow bij Steketee was weer overduide lijk. Zelfs het portiek stond bom vol. Zowel 's middags als 's avonds. Jongere en wat oudere dames wilden graag een glimp- opvangen van de zes modellen die de nieuwe voorjaarscollectie toonden. Variërend van heel chique tot sportief. Van feestelijk tot mak kelijk draagbaar. Zowel felle kleuren als pasteltinten. Lange rokken en mini-rokjes. Strak en wijd. Het was dan ook bijna overbodig dat de presentatrice deze mode als 'zéér gevarieerd' aankondigde. Naast de nieuwe collectie uit eigen zaak, liet Ste ketee ook de schoenmode voor het voorjaar van de buurman, Van Haren, zien. Tassen waren afkomstig van Roovers Leer- hoek. De accessoires had Ste ketee voor eigen rekening genomen. Ook de speelgoed zaak Intertoys werkte aan deze modeshow mee. De mddellen vlogen haast letterlijk de zaak uit, toen zij bermuda's, boxer shorts en badkleding al manou- vrerend op skateboards lieten zien. Niet alleen de mode zelf, maar ook de maten en prijzen lopen zeer uitéén bij Modehuis Steke tee. Ook het publiek waar deze zaak zich op richt verschilt nog al wat in jaartjes. Vandaar dat het dan ook niet zo'n vreemd zicht was, dat er zowel jongere als wat oudere dames te zien waren bij de modeshow. afvallen, maar in Middelburg zag hij toch wel minstens één voordeel te halen: meer klanten. "De Walcherse dorpen zijn stuk voor stuk op Middelburg geo riënteerd. Daar zag ik wel han del in", vertelt hij. "Daar komt nog eens bij dat er in de hoofd stad nog niet zo'n winkel bestond". In 1948 begon de vader van Jaap van der Hoeven zijn zaak in Vlissingen. Een aantal jaren la ter kwam zijn zoon ook in het bedrijf. De nieuwe winkel in Middelburg zal geleid worden door een andere tak van de fa milie. "Zelf word ik een soort vliegende keep, dan weer hier, dan weer daar. Mijn neef moet de Middelburgse zaak zien te runnen". Ook badmode kwam aan bod bij Steketee *De trotse eigenaar in zijn boekhandel

de Vlissinger | 1988 | | pagina 15