Geschiedbeoefening Sanering woonwagencentra i ft ZEELAND Echte kabouters in de verbouwde kabouterhut Actie 'Kijk uit' voor beter zicht Mirocenter: 'Leef je uit op een beschuit' (fl 0 Vakantiewerk: paspoorten beschikkingen ocs Zeehonden Albert Heijn-filiaal geopend in Miro-pand LEKKERS VOOR JONG EN OUD IN BEROEP De woonwagencentra in Goes, Middelburg, Vlissingen, Sas van Gent en Sluiskil moeten worden gesaneerd. Werken en wo nen gaan op die centra niet goed samen. Dat komt doordat de autoloopterreinen op de centra voor overlast zorgen, of doordat er andere klachten zijn. Beoordeling Noord- en M- Zeeland Zeeuwsch- Vlaanderen Uitvoering COM MI SS IKS provinciale griffie DE VLISSINGER (ABDIJ De commissie regionale geschiedbeoefening Zeeland levert een bijdra ge aan de ontwikkeling van de kennis van de geschiedenis van de pro vincie. De commissie ondersteunt daartoe breed opgezet weten schappelijk historisch onderzoek en helpt amateur-historici en mu seumbeheerders hun deskundigheid te vergroten. Ook is er hulp bij de organisatie van activiteiten op regionaal-historisch gebied. Om het doel te bereiken wordt onder meer een nieuwsbrief uit gegeven met allerlei informatie over publicaties, tentoonstellin gen en cursussen. Aparte rubrie ken zijn gewijd aan de heem- en oudheidkundige verenigingen in Zeeland. De commissie beschikt over een netwerk van (dertig) contactper sonen bij de universiteiten in Ne derland. Bekendheid in den lande ip van belang om geschiedkundi gen op het belang van de regio nale geschiedschrijving van Zee land te wijzen. Onderzoekers kunnen aanspraak maken op een onkostenvergoeding van ten hoogste vijfhonderd gulden per maand. Zij kunnen het geld bij voorbeeld gebruiken voor onder zoek in Zeeland, waarvoor zij dan extra reiskosten moeten maken. Zo zijn al vergoedingen toege kend voor studies naar werven op Walcheren, vrouwenarbeid in de vlasnijverheid in Zeeuwsch- Vlaanderen, de zoutindustrie in Goes in de late middeleeuwen, de industrialisatie en technische ontwikkeling in de meekrap- en de garancine-industrie en het kunstbeleid van de provincie Zee land na 1945. De commissie geeft een scriptie reeks uit. Er zijn inmiddels twee "Zeeuwse" scripties verschenen en beide zijn uitverkocht. De vakgroep agrarische geschie denis van de Landbouwuniversi teit in Wageningen heeft zich be reid verklaard onderzoek te doen naar de geschiedenis van land bouw en demografie in Zeeland in de periode tot 1900. Verwacht wordt, dat in 1995 de gegevens bekend zijn. Aspecten van de economie in Zeeland en van de Zeeuwse economie ten opzichte van de landelijke zullen dan in kaart zijn gebracht, evenals aller lei nadere gegevens over de be volking. De commissie hoopt, dat de pro vincie een goed deel van de fi nanciering van het onderzoek voor haar rekening wil nemen. Al die jaren zullen ook kleinere gebieden onderwerp van studie zijn. De commissie schrijft in haar beleidsplan, dat mogelijk na 1995 een samenvattende publi catie over de geschiedenis van Zeeland kan worden geschreven. Ondertussen wordt verder ge gaan met de organisatie van cur sussen voor (gevorderde) amateur-historici. In overleg met de Zeeuwse Volks Universiteit, archiefdiensten en heemkundige kringen wordt het cursusmateri aal opgezet. Ten behoeve van de heemkundige kringen wordt een sprekerslijst bijgehouden, waar uit kan worden geput om lezin gen te organiseren. De commis sie wil zelf een aantal lezingen per seizoen aan een bepaald the ma gaan wijden. Van 10 tot 15 mei is de zeehon dententoonstelling te zien in Zie- rikzee. In het ruim van de motor klipper Avontuur wordt duidelijk gemaakt hoe zeehonden leven, wat zij eten en welke geluiden zij voortbrengen. Ook is er aandacht voor de geschiedenis van de zee honden. Aan de hand van de geschiedenis wordt getoond waardoor het komt, dat er nog maar zo weinig zeehonden zijn, vooral in de Zeeuwse wateren. Er is een blokkenspel gewijd aan de zeehond en er zijn opgezette exemplaren van het zeezoogdier. De tentoonstelling is dagelijks gratis te bezoeken van tien tot vijf uur. Op zondag zijn de ope ningstijden van 13.30 - 17.00 uur. De Avontuur is afgemeerd aan de Nieuwe Haven. Groepsbezoek (er is ruimte voor zo'n dertig mensen per bezoek) kan worden geregeld via het bu reau voorlichting van de provin cie, tel. 01180-31394. Na Zierikzee zal de Avontuur nog de havens aandoen van Sint An- naland, Kortgene, Goes, Kamper land, Vlissingen, Breskens en Ter- neuzen. Van de openingstijden in de havens zal steeds melding worden gemaakt in Abdijnieuws. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 10 mei, 10.20 uur, een inwoner van Bor- sele. Aan de orde is het beroep van de Borselenaar tegen de be slissing van zijn gemeente bestuur op een aanvraag algeme ne bijstand. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort de heer H.G. Vermeulen uit Hulst. De heer Ver meulen is het niet eens met de beslissing van gs over de verbou wing en uitbreiding van het pand Zandstraat 73, Hulst. Gs vinden, dat de verbouwing niet past vol gens de regels voor burgerwonin gen in het buitengebied. De zit ting is 10 mei, 10.40 uur. Dinsdag 10 mei, 11.00 uur, hoort de Arob-commissie vijf bewoners van bejaardenoord De Lindenhof en negen inwoners van Zuiddor- pe en Overslag. Gs hebben een verklaring van geen bezwaar ver leend aan de RK stichting Bejaar denzorg Zuiddorpe voor de nieuwbouw van een bejaarden oord in Koewacht. Alle zittingen zijn openbaar en zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Woensdag 4 mei 1988 IEUWS Dat staat in het voorontwerp- sanerings- en renovatieplan Zeeuwse woonwagencentra van de provincie. Aangegeven wordt, dat het wonen en werken op de terreinen in Bruinisse, Tholen en Schoondijke ook uit elkaar moe ten worden gehaald. De overlast is daar nog niet zo erg, dat dat op korte termijn moet gebeuren. De sanering van het centrum in Hulst is niet in het voorontwerp opgenomen. Over de sanering van dat terrein (aan de Liniedijk) zijn al eerder besluiten genomen en inmiddels zijn er afspraken ge maakt met het gemeentebestuur over de uitvoering. Bijna alle woonwagencentra in de provincie zijn onderzocht op hun situering, de milieuhygiënische aspecten en op technische on derdelen. Niet onderzocht zijn de nieuwste centra, zoals in Zierik zee, Koewacht en Aardenburg. Gekeken is onder meer naar de plaats van de woonwagencentra ten opzichte van bedrijfsterrei nen, van verkeerslawaai, van in- dustrielawaai, van bodemveront reiniging en van stof- en stank overlast. Ook is gekeken naar de ligging van woonstandplaatsen ten opzichte van bedrijfsstand- plaatsen. Voor alle centra is bo vendien onderzocht hoe de af stand tot de stad of het dorp is. Steeds is er rekening mee gehou den, dat het om bestaande terrei nen gaat, waarbij de eisen niet zo streng kunnen worden gehand haafd als wanneer het om nieu we centra zou gaan. Het woonwagencentrum Klap- hekkeweg in Goes heeft plaats voor 21 woonwagens. Alle plaat sen zijn bezet. Achter het cen trum is een vrij groot sloopter- rein, maar het is voor de gebrui kers toch aan de kleine kant. Au towrakken worden daarom bui De Windhoek, Vlissingen. ten het sloopterrein (onder ande re op de toegangsweg) opgesla gen. De bewoners storen zich daaraan. Verder zijn er klachten over de bergingen. Er zijn span ningen tussen verschillende groe pen bewoners. Dat komt mogelijk door het grote aantal standplaat sen. Sanering moet gebeuren door of het sloopterrein ergens anders in de gemeente Goes te herbergen, dan wel een nieuw wooncentrum ergens in Goes aan te leggen. De tien standplaatsen in Middel burg zijn alle bezet. De voorzie ningen op het terrein zijn goed, maar het terrein zelf voldoet niet aan de eisen. Het ligt geïsoleerd en er is veel geluidsoverlast. De bodem van het sloopterrein is verontreinigd (voormalige stort plaats). Aangenomen wordt dat ook het woongedeelte verontrei nigd is. Het sloopterrein zou ge handhaafd kunnen blijven, maar er moet een nieuw centrum voor de woonwagens komen. Op De Windhoek in Vlissingen staan dertig woonwagens. Er zijn 22 standplaatsen officieel. Het centrum ligt te ver van woonbe bouwing. De bewoners oriënte ren zich op Oost-Souburg en dat ligt twee tot drie kilometer ver der. Ritthem ligt wel dichterbij. Achter en naast het centrum zijn sloperijen, die veel overlast ver oorzaken: roet en vrachtverkeer zijn de voornaamste klachten. De riolering op het woonterrein is slecht. De bestrating heeft van het vrachtverkeer te lijden. Het sloopterrein kan op dezelfde plaats blijven met daarbij wat be- drijfsstandplaatsen. In de ge meente Vlissingen moet een nieuw wooncentrum komen. Ook kunnen woonwagenbewo ners van Vlissingen gebruik gaan maken van nieuw te maken standplaatsen in Middelburg. De Blikweide in sluiskil herbergt 28 woonwagens. Er zijn achttien standplaatsen. Ook hier zijn veel sloopactiviteiten die leiden tot klachten bij de bewoners. Het centrum ligt erg afgelegen en het sanitair en de bergingen zijn af gekeurd. Ook de riolering is erg Voor het schrijven van paspoor ten worden vakantiewerkers ge vraagd bij de provincie in Mid delburg. De werkperioden zijn: 9 mei tot en met 1 juli 9 mei tot en met 22 juli 16 mei tot en met 8 juli 6 juni tot en met 15 juli 4 juli tot en met 12 augustus Voorwaarde is, dat de medewer kers steeds voor de hele periode beschikbaar zijn. Andere vereisten zijn een goed en duidelijk handschrift en erva ring op de typemachine. Tegenover het werk staat een sa laris, dat overeenkomt met het minimum-jeugdloon. Het minimum-jeugdloon begint voor zestienjarigen bij f 685,80 en eindigt voor 23-jarigen op f 1.987,50. Belangstellenden wordt gevraagd slecht. De overbevolking op het centrum wordt geweten aan het gebrek aan standplaatsen elders in de gemeente Terneuzen. Het sloopterrein kan blijven en bekeken moet worden hoeveel bedrijfsstandplaatsen daarbij moeten zijn. Nieuwe wooncentra worden uitgewerkt in Hoek en Terneuzen. Terneuzen moet in nieuwe plaatsen vijftien stand plaatsen maken. Officieel zijn er zestien stand plaatsen op het centrum Twee- kwartweg in Sas van Gent. Er staan 34 woonwagens. Het cen trum ligt ver van de bebouwde kom en is bovendien verstopt achter het bedrijfsterrein. Bij veel regen is er wateroverlast. Ook is er veel geluidsoverlast van het Sasse bedrijfsterrein. Het centrum moet daar weg en inmiddels heeft de gemeente al nieuwe plaatsen ter beoordeling voorgelegd aan het Locatie be oordelingsteam. een met de hand geschreven sol licitatiebrief te zenden aan de chef van de afdeling personeel en organisatie van de provincie, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Verzocht wordt op de brief en de enveloppe "vakantiewerk" te vermelden. Nadere inlichtingen worden ver strekt door mevrouw M.M.E. Erkens-Smeets van het subbu reau paspoorten, tel. 01180-31297. De provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert maandag 9 mei, 14.15 uur, in het gebouw van het Ziekenfonds Midden- en Noord-Zeeland, Ach ter de Houttuinen 8, Middelburg. De raad bespreekt onder meer de nieuwste gegevens rond de plan nen van de commissie-Dekker over de voorzieningen in de ge zondheidszorg, een notitie over borstkankeronderzoek en een no titie over het doelmatige gebruik van verpleegartikelen. Verder ko men aan de orde het experiment met een verpleegafdeling in het bejaardenoord Jacob Roggeveen huis in Middelburg en de revalida- tievoorzieningen in Zeeland. De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad vergadert woensdag 11 mei, 14.00 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De groeibeperkingen in het voort gezet speciaal onderwijs en de invloed daarvan op het gewoon voortgezet onderwijs komen ter sprake, evenals de ontwikkelin gen in het lager beroepsonder wijs. Afhankelijk van de tijdige beschikbaarheid zal worden ge praat over de sectorvorming en vernieuwing in het middelbaar beroepsonderwijs. Beide vergaderingen openbaar. zijn Uitvoering van het plan kan al leen gebeuren als er goed overleg is tussen alle partijen: de woon wagenbewoners, de gemeente besturen en de organisaties, die zich met woonwagenwerk bezig houden. Het rijk zal geld beschik baar moeten stellen. Voor 1990 moeten de gemeente besturen van Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Sas van Gent hun plannen tot sanering rond hebben. Uiterlijk half 1991 moeten de plannen uitgevoerd zijn. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Ocean Combustion Service BV te Rotterdam heeft bij hen op 23 april 1987 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking heb ben van een vestiging voor de opslag van vloeibare chemische afvalstoffen op een perceel aan de Belgiëweg te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nos. 841 (ged.) en 835 (ged.) en gemeente Vlissingen, sectie M, no. 664 (ged.). De aanvraag, de beschikking en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 9 mei 1988 tot en met 8 juni 1988 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Op grond van de artikelen 8 en 25 van de Wet chemische afvalstoffen is aan de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer tevens vergunning gevraagd voor de opslag van vloeibare chemische afvalstoffen. Deze aanvraag, de beschikking en de daarbij behorende stukken liggen, behalve op bo vengenoemde plaatsen, ter inzage in de bibliotheek van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, dr. Van der Stamstraat 2 te Leidschendam (gebouw A, kamer 008) op werkdagen van 9-12 en van 14-17 uur, behalve dinsdagmiddag en vrijdagmiddag na 14.00 uur. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op deze stukken worden verkregen bij de di rectie afvalstoffen van bovengenoemd ministerie (tel. 070-209367, tst. 3226). Tevens is op 23 april 1987 op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vergun ning gevraagd aan de Minister van Verkeer en Waterstaat voor het lozen van afvalwater op de Westerschelde ten behoeve van een vestiging voor de opslag van vloeibare chemi sche afvalstoffen. Deze aanvraag, de beschikking en de daarbij behorende stukken liggen, behalve op bo vengenoemde plaatsen, ter inzage bij Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koestraat 30, Mid delburg (kamer 125) op werkdagen van 9-12 en van 13-16 uur. Beroep Vanaf 9 mei 1988 tot en met 8 juni 1988 kan tegen voornoemde beschikkingen beroep wor den ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door eni ge andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest over eenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden op 9 juni 1988 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 4 mei 1988. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Zelfs vader kan nu een lekker borreltje drinken bij zijn panne- koek in De Kabouterhut in Mid delburg, want sinds de herope ning op Koninginnedag heeft dit pannëkoekenhuis aan het Oost kerkplein een volledige drankver gunning. De eigenaren Harry Spijker en Ted Luyben zijn maan den lang keihard aan het werk geweest, maar nu beschikken ze dan ook over een etablissement met zeventig zitplaatsen, ver deeld over twee zaaltjes. Jong en oud kan kiezen uit zestig ver schillende pannekoeken, zoet hartig en zelfs geheel vege tarisch. "Sinds onze Kabouterhut in 1983 als beste pannekoekenhuis van het land werd uitgeroepen hebben we het steeds drukker gekregen", zegt Harry Spijker. "Bij ons staat de service aan de klant dan ook centraal, of die nu jong of oud is. Voor de kinderen hebben we kleurplaten en kabou terboekjes, zodat ze zich bij het wachten niet vervelen. Tevreden kinderen zorgen immers voor te vreden ouders". Naast de ingrijpende verbouwing staat de bezoeker nog een ver rassing te wachten. Twee unieke levensgrote kabouters, die bo vendien nog bewegen kunnen, zijn speciaal voor de Kabouterhut vervaardigd door Ton Verhezen. Deze kunstenaar, die ook sprookjesfiguren voor de Efteling maakte, schiep een pannekoek- bakkende en een smullende ka bouter, die zo achter een ba lustrade zijn geplaatst dat ieder een ze goed kan zien. Van deze Wipneus en Pim, zoals ze gaan heten, zullen ook posters en kleurplaten in de zaak verkrijg baar zijn. De Kabouterhut heeft nu alle fa ciliteiten voor het houden van kinderfeestjes, maar ook voor bruiloften, familiepartijen of be- drijfsfeestjes. Maar wie gewoon eens lekker wil eten kan natuur lijk dagelijks terecht. De Kabou terhut is nu iedere dag open van 12 tot 21 uur, behalve op maan dag. In de vakanties kan men er zelfs zeven dagen in de week terecht. Zo goed als alle opticiens doen mee aan de actie 'Kijk uit'. Ver keersdeelnemers worden daarbij opgeroepen om hun ogen eens onder de loep te laten nemen. De opticiens beogen met deze actie het publiek bewuster te maken van een goed gezichtsvermogen en hun ogen regelmatig te laten controleren. Wie heeft meegedaan ontvangt van de 1700 deelnemende opti ciens een persoonlijk 'kijkbewijs'. Ongeveer twintig procent van de automobilisten die bij een steek proef werden onderzocht zagen onvoldoende. De steekproef be trof een groep gevorderde rijders die door de ANWB ook op hun rijvaardigheid werden getest. Aangenomen wordt dat deze groep juist veel allerter is op haar eigen veiligheid. Volgens de or ganisatie 'beter zien' is het daar om verstandig om jaarlijks een ogentest te laten afnemen. Zondag is het weer moederdag. Daar hoort natuurlijk het traditio nele ontbijt op bed bij. Het Vlis- singse Mirocenter helpt kinderen op weg om dit ontbijt extra feestelijk te maken. "Leef je uit op een beschuit", luidt het devies. Kinderen kunnen bij het Miro Center een speciaal cadeau doosje ophalen om thuis zo mooi mogelijk te kleuren. Dit doosje wordt de feestelijke verpakking van de echte verrassing: het doosje wordt zaterdag 7 mei ge vuld met een zelfversierde be schuit. Op het plein bij de winkel staat alles wat nodig is om van de beschuiten een smakelijk kunstwerk te maken. Hostesses leiden het geheel in goede banen. Steltlopers met waardebonnen, bloemen, een dixieland-orkest en een gratis portie poffertjes zorg den voor een feestelijke opening van de Albert Heijn-supermarkt in het voormalige Miro-pand te Vlissingen. Deze krachtenbunde ling betekent een uitbreiding van het assortiment met 1500 artike len, wat het totaal op 12.000 brengt. Daarnaast wordt de klant verblijd met een vers vlees slage rij met pizza-afdeling. Supermarkt-vestigingen buiten de stad passen niet in het beleid van de meeste gemeentebestu ren. De Miro-keten bracht hen dan ook niet verder dan dertien filialen. Een fusie met Albert Heijn (vorig jaar mei) bracht oplossing. De Miro in Vlissingen was de vierde die een Heijn-jasje kreeg. Behalve een uitbreiding van het assortiment is ook de inrichting door de samenvoeging veran derd. De noten zijn nu op de kaasafdeling ondergebracht en de paden zijn breder geworden. Door de verhoging van de rekken is de zaak veel overzichtelijker. De slagerij biedt behalve verse en vacuum verpakte vleeswaren ook vers beleg in zuurstofarme verpakking. Op de pizza-afdeling kan de liefhebber zelf zijn ideale pizza 'ontwerpen'. Verder ver dwijnen over een paar maanden de oude kassa's. De streepjesco des op de artikelen bewijzen dan eindelijk hun nut want het nieu we type leest ze af met een la zerstraal. De feestelijkheden worden nog een weekje voortgezet met het uitdelen van kortingsbonnen bij de kassa's. Met deze bonnen geldt voor bepaalde artikelen drie halen, twee betalen. h 1 P_^ Ér If *Het staat er nog heel klein, maar de ivnro-Vlissmgen is nu toch defenitief een AH-filiaal

de Vlissinger | 1988 | | pagina 11