informatiepagina van de gemeente vlissingen Haal tijdig uw paspoort rBericht voor jongeren (met een toekomstig probleem) I Donderdag en vrijdag kan het nog! Winkels mogen op 30 april geopend zijn Aanslagen gemeentelijke belastingen VLISSINGEN MILIEUBEWUST IR ZIJN? Plan voor bouwen Ewoutstraat gereed MAG HET IETSJE MIND Reconstructie kruising Pres. Rooseveltlaan en Nieuwe Vlissingseweg Rapportage over bebouwing boulevards in commissies rdelen? Paspoort Jeugdpaspoort Toeristenkaart Toeristenkaart minderjarigen Waar geldig? Visum Vreemdelingen- en vluchtelingenpaspoort Openingstijden Commissies vergaderen Inleveren schadelijke stoffen Waar staat de chemokar? Je kans Sportbelangen Versmalling rijbaan Diversen Verkeerslichten Tekening Wat allemaal? Inspraak verordening subsidies amateurkunst 1 Aanslag/2 enveloppen Toelichting Vragen? ZET'SEEN -£:••• ANDERE BRIL OP! Even bijpraten met wethouder Bruinooge Nieuwe opzet commissie Anti-discriminatienota Woensdag 20 april 1988 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337 Over enige tijd breekt de va kantieperiode weer aan. Het bureau burgerzaken in het stadhuis dat uw benodigde reisdocumenten verzorgt krijgt het dan extra druk. Gevolg: langere wachttijden voor het krijgen van een paspoort of toeristenkaart. Zorg daarom de drukte vóór te zijn door nu uw reispapieren in orde te maken. Een nieuw paspoort kost f 73,70. Verlengen is even duur, maar wordt zelden meer gedaan. Een paspoort is 5 jaar geldig voor alle landen van de wereld. Om een nieuw paspoort te krijgen moet u aan de balie van het bureau bur gerzaken het "oude" reisdocu ment en twee zwart/wit pasfoto's inleveren en vooruit betalen. Het paspoort 'nieuwe stijl' zal waar schijnlijk aan het eind van het jaar in Vlissingen leverbaar zijn. Jongeren tot 16 jaar kunnen een jeugdpaspoort krijgen dat ook 5 jaar geldig is. Het kost f 46,70. Beide ouders moeten hiervoor toestemming verlenen. Jongeren tot 12 jaar kunnen ook bijge schreven worden op het paspoort van één van de ouders. Dat kost f 7,35. Wie één van de bekende vakan tielanden bezoekt kan ook vol staan met een toeristenkaart. Dat is goedkoper. De kaart is 2 jaar geldig en kost f 26,80. U hebt er- ook twee zwart/wit pasfoto's voor nodig en u moet -net als bij het paspoort- vooruit betalen. Er is ook een toeristenkaart voor jongeren tot 18 jaar verkrijgbaar. Die kost f 16,05. Ook hiervoor is toestemming van beide ouders nodig. Weef u nu al dat u in de zomen/akantie een nieuw paspoort nodig hebt? Doe dan als deze heer en vraag 'm tijdig aan! (foto Ruben Oreel). Zoals gezegd is het paspoort gel dig voor alle landen van de we reld. Wanneer het echter niet lan ger dan 5 jaar verlopen is, kunt u er als toerist nog -voorlopig tot 1 januari 1989- mee naar de vol gende landen: Andorra, België, West-Duitsland, Frankrijk, Grie kenland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Oostenrijk, San Marino, Spanje en Zwitser land. Wel is het zo dat in deze landen sommige banken een gel dig reisdocument vragen als u daar geld wilt opnemen. De toe ristenkaart is 2 jaar geldig in alle hiervoor genoemde landen, plus: Denemarken, Groot Brittanië, Ier land, Malta, Noorwegen en Zweden. Voor sommige landen hebt u, naast een geldig paspoort, een vi sum nodig. Dat is het geval voor o.a. Oost-Duitsland, Hongarije, Polen, Roemenië, Tsjecho- Slowakije, de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Indonesië. Voor een visumaanvrage kunt u zich wenden tot de ambassades of consulaten van deze landen in Nederland. De ANWB kan u hier over eveneens inlichtingen ver strekken. Voor vreemdelingen in Nederland bestaat een apart paspoort. De aanvragen hiervan en van andere reisdocumenten voor vluchtelin gen lopen van de gemeente via de ministeries van Buitenlandse zaken en Justitie. Hier gaat veel tijd in zitten. De gemeente raadt u aan in deze gevallen zeker 3 a 4 maanden voordat u op reis wilt uw aanvrage in te dienen. Alle reisdocumenten worden ver zorgd door het bureau burgerza ken op de begane grond in het stadhuis. Het bureau is op werk dagen geopend van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur. Maar: kom tijdig, dus voor de gro te vakantiedrukte. Men helpt u daar graag "op weg"! Telefo nisch informatie inwinnen is ook mogelijk. U kunt daarvoor recht streeks het nummer 87279 bellen. Er kunnen verschillende rede nen zijn, waarom je nog niet precies weet naar welke school je het komende jaar zult gaan. Gelukkig bestaat er in Vlissingen een 1-jarige oplei ding, die misschien een eind maakt aan je probleem. Lees straks vooral verder als je: - een onjuiste- of onvoldoende vooropleiding hebt voor de school waar je eigenlijk heen wilt; - te jong bent voor een in- service opleiding; - nog steeds niet hebt kunnen kiezen; - gezakt bent en het niet over wilt doen; - huidige opleiding eigenlijk niet bevalt; - te jong bent om te gaan werken; - echt niet weet wat je wilt; - geen werk kunt vinden. In al deze gevallen heeft de Intas je iets te bieden! Intas betekent: 'Interim Algeme ne Schakelopleiding'. Met het Intas-diploma kan je heel wat kanten op. In één jaar tijd oriën teer je je opnieuw op je toekomst. Je leert je eigen mogelijkheden en talenten kennen. Dat gebeurt allereerst doordat je les krijgt in vele, verschillende vakken. Ver der wordt er behoorlijk wat aan dacht besteed aan beroepen- oriëntatie, beroepskeuze, om gaan met jezelf en anderen, gespreksvaardigheden, contac ten aangaan enz. enz. Het hele Intas-programma is zó samen gesteld, dat het een schakel Het gebouwencomplex, waar de scholengemeenschap voor MDGO gevestigd is, gezien vanaf de Troelstraweg. (opname Foto Back/Vlis- singen). Het plan voor inrichting van de Bouwen Ewoutstraat tot woon erf is gereed. Het wordt morge navond, 21 april, aan alle be woners van de straat gepre senteerd in buurthuis Schelde- buurt in de Verkuijl Quakke- laarstraat 95. De aanvang van de avond is 19.30 uur. De gemeente heeft alle straatbe woners per brief voor de avond uitgenodigd! Achterop de brief was al een verkleining van de plantekening opgenomen. Tij dens de presentatie-avond zal het plan echter nader worden toege licht en zal worden aangegeven wanneer en hoe met de uitvoe ring kan worden begonnen. Het plan is ontworpen door de straat werkgroep Bouwen Ewoutstraat, een samenwerkingsverband van bewoners en de gemeente. De wensen van het merendeel van de bewoners vormen de basis van het plan. Deze week reist de chemokar door Vlissingen. Bij de stand plaatsen van deze oranjekleuri ge vrachtwagen van de ge meente kunt u schadelijke stoffen kwijt. De standplaatsen staan in de gele folder die u vo rige week in de bus hebt gekre gen. Folder kwijt? Vergeten uw schadelijke stoffen in te leve ren? Geen nood: de chemokar staat morgen 21 april en over morgen 22 april nog op diverse plaatsen in de gemeente. De chemokar heeft aan beide zij den een duidelijk bord "Schade lijke stoffen hier". De wagen komt donderdag en vrijdag a.s. in die buurten waar die dagen ook het huisvuil wordt opgehaald. Hier staat de chemokar: De mannen van de chemokar ne men graag al uw schadelijke stof fen aan. Donderdag en vrijdag staan ze nog op veel plaatsen in de stad. Doe mee en lever in! (fo to: Ruben Oreel). vormt naar vele opleidingen in de dienstverlening en de gezond heidszorg. Verpleging bijvoor beeld, maar ook agogisch werk, mode-kleding, sociale arbeid, in- service, uiterlijke verzorging en nog meer. Als je na dit ene jaar je Intas-diploma hebt behaald, dan ben je toelaatbaar tot al die mid delbare beroepsopleidingen èn tot vele in-service-opleidingen. Waarom zou je deze kans niet grijpen? Als je snel en gericht aan je toekomt wil werken, kies dan voor de 1-jarige Intas. De school is een afdeling van de Vlissingse scholengemeen schap voor MDGO. Wil je er meer van weten? Bel dan even naar de school (tel. 01184-60867) of ga er even langs (Troelstraweg 2 in Vlis singen). Vandaag, woensdag, vergade ren er drie vaste commissies van advies en bijstand. Dat zijn die voor de: -financiën (aanvang 17.00 uur); -personeelszaken (aanvang 17.00 uur); -sociale aangelegenheden (aanvang 19.30 uur). De vergaderingen vinden plaats in het stadhuis. Ze zijn openbaar. Ook het publiek heeft er recht van spreken. De agenda's en te bespreken ontwerp- raadsvoorstellen liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken in het stadhuis en de bi bliotheek (Lange Zelke). Volgende week woensdag (27 april) komt de Commissie Sport belangen bijeen, eveneens in het stadhuis. Deze vergadering be gint om 19.30 uur. Ook de agen da en andere stukken voor deze vergadering liggen ter inzage in de genoemde informatiehoeken. Inlichtingen zijn ook verkrijgbaar bij de medewerkers van de com missie. Hun kantoor is te vinden bij de sportvelden aan de Irislaan en heeft als telefoonnummer: 60267. donderdag 21 april 1988 09.00-09.30 uur Troelstraweg 09.30-10.00 Van Hallstraat 10.00-10.30 uur Paauwenburgweg 10.30-11.00 uur 11.00-11.30 uur 13.30-14.00 14.00-14.30 uur 14.30-15.00 uur vrijdag 22 april 09.00-09.30uur 09.30-10.00 uur 10.00-10.30 uur 10.30-11.00 11.00-11.30 uur 13.30-14.00 uur 14.00-14.30 uur 14.30-15.00 uur Wagnerlaan De S. Lohmanlaan Vredehoflaan Vrijdomweg Bonedijkestraat (bij de Spar) (hoek Van Reenenstraat) (winkelcent. Paauwenhof) (middenin) (bij school De Triangel) (hoek Pr. Rooseveltlaan) (bij doopsgezinde kerk) (hoek Sottegemstraat) 1988 Papegaaienburg Bossenburgh-zuid Bossenburgh-noord Alexander Gogelweg Troelstraweg Hudsonstraat Zwartezeestraat Wittezeestraat (bij telefooncel) (bij Merkenburg) (bij Sterkenburg) (bij torenflat Colijnstr.) (bij Piersonstraat) (bij bejaardenwoningen) (hoek Vlissingsestraat) (hoek Bermweg) AF Deze week is begonnen met de herinrichting van de splitsing President Rooseveltlaan/Nieu- we Vlissingseweg. Na de voor bereidende werkzaamheden zullen beide rijbanen, ter hoog te van de splitsing, in de loop van de week geheel worden af gesloten voor alle verkeer. Naar verwachting zal de afslui ting tot eind mei duren. De weggebruikers zullen, met be hulp van borden op de toelei- dende wegen, tijdig op de hoogte worden gebracht. Alle bedrijven ter hoogte van de splitsing blijven overigens be reikbaar, zij het alleen via de President Rooseveltlaan. De reconstructie wordt om meer dere redenen uitgevoerd. Zo dient de huidige verkeerlichtrege- ling te worden vervangen. Daar door kan op de splitsing een vlot tere verkeersafwikkeling plaats vinden. Een andere reden is, dat de aanpassingen de veiligheid van het verkeer op het meest oostelijk deel van de President Rooseveltlaan ten goede zullen komen. De herinrichting van de splitsing bestaat dan ook uit verschillende onderdelen. Zo wordt er voor de fietsers een nieuwe route ge creëerd. Die begint ter hoogte van het benzinestation op het Miro-terrein. Het pad komt te lig gen op de plaats van de huidige groenstrook, tussen de Gildeweg en de Nieuwe Vlissingseweg. Er is gekozen voor een dusdanig tra ject, dat (brom)fietsers en auto's, die van het benzinestation wegrij den, elkaar niet hinderen. De fietsroute voert over de met (nieu we) verkeerslichten beveiligde splitsing aan de andere zijde ver der via de Hermesweg. Daar zal het eerste deel van het fietspad worden afgescheiden van de rij baan. Overigens: het huidige fietspad bij garage Dijkwel blijft gehandhaafd! De noordelijke rijbaan van de President Rooseveltlaan, tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Mercuriusweg, wordt versmald tot één rijbaan. Tot op heden zijn daar twee rijbanen. Weggebrui kers hebben daardoor de neiging behoorlijk gas te geven en elkaar te gaan passeren. Vooral bij de splitsing met de Mercuriusweg en de Gildeweg (bij de WMZ en Ah- rend) levert dat onoverzichtelijke en gevaarlijke situaties op, ook voor het tegemoetkomende ver keer dat wil afslaan. Door van dit wegvak één rijbaan te maken worden de weggebruikers er ge dwongen achter elkaar te blijven rijden. Op verschillende plaatsen in de buurt van de splitsing worden ook nog diverse andere werkzaamhe den uitgevoerd. Zo zal op beide rijbanen van de President Roose veltlaan een deel van de klinker bestrating worden vervangen door asfalt. Het reeds geasfal teerde deel krijgt een nieuwe toplaag. De bovenomschreven werkzaam heden worden uitgevoerd in op dracht van de gemeente. De ge meenteraad stelde daar eind vori ge maand een krediet voor be schikbaar. Tegelijk met deze her inrichting zal door de Provinciale Waterstaat de verkeerslicht installatie op de splitsing worden vervangen. Aan het eind van de President Rooseveltlaan komen de lichten een tiental meters ver derop te staan, voorbij de Her mesweg. Verkeer, dat deze weg in wil hoeft dus voortaan niet meer (onnodig) op groen licht te wachten! Wie precies wil weten hoe de splitsing er na de reconstructie komt uit te zien, kan in het stadhuis de tekening ter inza ge krijgen. Men kan daarvoor terecht bij de dienst Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (stadhuis, begane grond, kamer 010). Ook kan men daar uiteraard een nadere mondelinge toelichting krijgen. Bij de chemokar kunt u bijvoor beeld batterijen, verfresten, afge werkte motorolie en fotochemica- liën inleveren. Overigens kunt u het hele jaar door chemische af valstoffen ook inleveren bij de af deling Reiniging aan de Edison- weg 9 (tel. 62291). Doe mee! Vanavond, 20 april, vindt vanaf 19.30 uur een inspraakavond in het stadhuis plaats over de verordening op de subsidies voor amateurkunst. Er kan ook nog schriftelijk worden gerea geerd tot 10 mei a.s. De subsidieverordening is een ontwerp van burgemeester en wethouders. Ze geldt voor zoge noemde amateuristische kunstinstellingen. Dat zijn bijvoor beeld muziekgezelschappen, zang-, dans- en toneelverenigin gen en fotografie- en filmvereni gingen. Al deze verenigingen hebben het ontwerp van de veror dening toegezonden gekregen. Deze of komende week kunt u er een (of meerdere) verwach ten: de aanslag(en) van ge meentelijke belastingen. Om precies te zijn: de reinigings rechten, de hondenbelasting, de baatbelasting, de precario rechten, de grafrechten en het rioolrecht (dit laatste alleen voor particulieren). De verzen ding vindt een dezer dagen plaats, met als datering 27 april 1988. Voor de betaling van de honden belasting, de baatbelasting en rei nigingsrechten hebt u drie maan den de tijd. Dat betekent dat u de aanslag voor 27 juli moet hebben voldaan. Voor de precariorechten en de grafrechten zijn de termij nen één maand, zodat deze voor 27 mei betaald moeten zijn. Deze data staan overigens ook op de aanslagen zelf aangegeven. Om verrassingen te voorkomen: in sommige gevallen worden de aanslagen apart verzonden van de accept-girokaart en de bijslui ter. Het gaat daarbij om de reini gingsrechten (alleen die voor be drijfsafval), de precariorechten en de grafrechten. Om technische redenen krijgt u de papieren voor deze aanslagen dus in twee de len toegezonden! Bij de accept-girokaart voor de hondenbelasting en de reini gingsrechten wordt een toelich ting gevoegd. Daarop staat ook om welk tarief het in uw geval gaat, hoe u eventueel ontheffing van deze belasting kunt krijgen (als u bijvoorbeeld te weinig inko men hebt) en hoe u bezwaar kunt maken. Om de afhandeling van de aanvragen om ontheffing te versnellen, dient een kopie van de jaaropgaaf van uw inkomsten over 1987 te worden bijgevoegd. Mogelijk blijft u, na lezing van de toelichting(en), nog met vragen zitten over (een van) bovenge noemde belastingaanslagen. U kunt die vragen dan voorleggen aan de medewerkers van de af deling financiële zaken in het stadhuis (begane grond, kamer 31, tel. 87359 of 87353. U kunt daar op maandag tot en met vrijdag terecht van 09.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Bij een persoonlijk bezoek wel de aanslag(en) meebrengen! "Mogen op Koninginnedag on ze winkels open?". Zo luidde ongeveer de vraag die de Vlis singse winkeliersverenigingen en anderen aan b. en w. voor legden. "Ja", was en is het antwoord van burgemeester en wethouders. Alle winkels in de gemeente mo- Maandag (25 april) komen er drie commissies van advies en bijstand voor een extra verga dering bijeen. Dat zijn die voor de -economische zaken om 16.00 uur; -financiën om 19.30 uur; -volkshuisvesting om 17.00 uur. Het voornaamste agendapunt is voor alle drie de vergaderingen: rapportage over de ontwikkelin gen ten aanzien van de bebou wing van de Boulevard Bankert. Alle drie de vergaderingen zijn openbaar. Naast de leden van de commissies heeft ook het publiek er spreekrecht. Op het moment dat de kopij voor deze pagina in geleverd moest worden, was het nog niet bekend of de stukken voor de vergadering tijdig ter in zage konden worden gelegd. (foto Ruben Oreel). gen dus zaterdag 30 april de deu ren van slot doen. Om precies te zijn: tussen 08.00- en 17.00 uur. Het gaat hier niet om een ver plichting. Als de ondernemer ook Koninginnedag buitenshuis wil vieren, dan mag dat natuurlijk. Het winkelend publiek kan dus de 30ste wel eens voor een gesloten deur komen te staan. Zoals u wellicht weet, heeft de gemeenteraad onlangs voor een nieuwe derde wereld-project ge kozen. Dan is het Bangladesh Rural Advancement Comité. Op de burelen in 't stadhuis gaat dat al door het leven als het BRAC- project. Evenals het vorige is het een project dat geadopteerd is door de NOVIB, een grote lande lijke organisatie die zich op zeer deskundige wijze bezighoudt met ontwikkelingssamenwerking. BRAC richt zich op de platteland sontwikkeling in Bangladesh, een van de armste landen ter wereld. Dat gebeurt onder meer door het bouwen van plattelandsschoolt jes en het ondersteunen van dorps-ontwikkelingsprojecten van de plattelandsbevolking zelf, zo als landbouwverbetering, coöpe ratievorming en spaarsystemen. Daardoor zal de bevolking zich uiteindelijk zelf kunnen redden èn niet meer afhankelijk zijn van de grootgrondbezitters in de regio. De begeleidingscommissie van dit project heeft ook een andere opzet gekregen. Als dagelijks bestuur van deze commissie gaat nu de werkgroep ontwikkelings samenwerking fungeren, die be last is met de dagelijkse on dersteuning van de activiteiten in het Vlissingse. Ik denk daarbij aan het ondersteunen en uitvoe ren van activiteiten in onze ge meente ten behoeve van het pro ject. Die hoeven niet alleen ge richt te zijn op geldinzameling. Ook aan de educatie op dit ter rein, het geven van voorlichting aan organisaties en particulieren wordt grote waarde gehecht! De gemeenteraad van Vlissingen staat zonder meer achter dit pro ject en stelt er jaarlijks f 10.000 voor beschikbaar. Zonder actieve steun van de bevolking blijft deze ondersteuning een 'papieren tij ger'. Daarom wil ik u ook langs deze weg van harte oproepen het project te steunen. Door bijvoor beeld geld in te zamelen of door deelname in de begeleidingscom missie. Bij het secretariaat daar van, het bureau welzijn in het stadhuis, informeert men u er graag nader over! Meer dan ooit geldt: laat de derde wereld niet zakken! Al enige tijd is er vanuit verschil lende groepen minderheden ge vraagd om een Vlissingse anti discriminatienota. De ambtelijke versie daarvan is nu gereed en ter advisering aangeboden aan de Adviescommissie voor het Minderhedenbeleid. Vervolgens zullen burgemeester en wethou ders hun standpunt er over bepa len, voordat de nota ter vaststel ling wordt voorgelegd aan de raad. In de nota wordt ingegaan op verschillende vormen van dis criminatie èn wat voor mogelijk heden de gemeente heeft daar wat aan te doen. Uitgangspunt van de nota is uiteraard dat dis criminatie in Nederland en in het bijzonder in Vlissingen niet mag voorkomen en op alle mogelijke manieren moet worden bestre den. Dit kan door een aantal maatregelen, zoals strafrechtelij ke sancties, voorlichtings activiteiten en dergelijke. Een groot aantal mogelijke maatrege len, die de gemeente zou kunnen nemen, staan er in omschreven. Ook al omdat de gemeente ten aanzien van de bevolking een groot aantal functies heeft èn daarbij ook een voorbeeldfunctie zal moeten vervullen! Op dit ter rein speelt ook mee de vraag, of een meldpunt voor discriminatie wenselijk zou zijn. Nu komt discri minatie niet alleen in Vlissingen voor. Ook de andere Zeeuwse gemeenten hebben er mee te kampen. Daarom wordt momen teel op provinciaal niveau bezien of één of meer regionale meld punten in Zeeland gewenst zijn. Als b. en w. willen we eerst de provinciale standpunt-bepaling afwachten, voordat we over een mogelijk gemeentelijk meldpunt een beslissing nemen. Dit neemt echter niet weg dat duidelijk moet zijn, dat wat de gemeente betreft discriminatie in het Vlissingse uit den boze is!

de Vlissinger | 1988 | | pagina 7