informatiepagina van de gemeente vlissingen w O II Geef elkaar de ruimte ZET'SEEN ANDERE BRIL OP! Meerderjarig bij 18 Verbeter uw eigen huis IZelke Negen-Eén lEen serieuze zaak! f I Informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1988' Uit, ook in het Vestzaktheater r Commissies vergaderen Het eigene van elkaar Krant 'n Andere bril Deel 7 Met subsidie van de gemeente Gezinshereniging Vragen? Budgetkrant Kees van Leeuwen De expositie ^mMÊSÊta kijk op vlissingen 1988 MÉÉf mm L, Dit keer.... Twee richtingen Vergadering emancipatie commissie Vanavond Praktijk Even bijpraten met burgemeester van der Doet Toelating Belangstelling? Paauwenburg Oost-Souburg Politie DE VLISSINGER Woensdag 13 april 1988 IN DEN BLAUW GERUITEf» redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen. telefoon 01184-87000. toestel 333. 335 en 337. Een vooroordeel is volgens het woordenboek een 'voorbarig' oordeel. Een oordeel waar niet over is nagedacht en wat niet gebaseerd is op enige kennis van zaken. Er bestaan nogal wat vooroordelen. Zoals: "Bel gen zijn dom". Of: "ambtena ren zijn lui". En: "voetbalsup porters zijn criminelen". Zo zijn er, vrij gemakkelijk, nog wel wat meer te verzinnen. Vooroordelen, ledereen maakt zich er wel eens schuldig aan. Maar verbazend, eigenlijk zelfs beangstigend is het gemak waar mee vooroordelen worden uit gesproken èn overgenomen. Over iemand die anders is, of op welke manier dan ook 'afwijkt' van wat 'men' als 'normaal' be schouwt. Over hen hebben velen hun (voor)oordeel vaak snel klaar! Ook buitenlanders hebben daar nogal eens mee te maken. Ze zijn veruit in de minderheid (op bijna 15 miljoen Nederlanders, woont er in ons land slechts 3,8% bui tenlanders). Bovendien kunnen ze zich niet altijd goed verweren. Zo bestaat er het vooroordeel dat de buitenlanders in ons land de schuld zijn van de werkloosheid. Dat is gewoon onzin. Als de bui tenlanders, die nu een baan heb ben, weg zouden gaan dan had den we nog altijd ruim 600.000 werklozen. leder land heeft zijn eigen cul tuur, zijn eigen gewoonten, ge loofsovertuigingen, regels en taal. Hoe vaak wordt niet de neus op getrokken voor bepaalde buiten landse gerechten. Maar het kan ook worden omgedraaid. Voor buitenlanders kan het ook ietwat vreemd overkomen te zien hoe een Nederlander een haring met uien 'uit-de-losse-pols' naar bin nen sloebert. £n z0 hebben velen hun gewoonten, eigen aan het land van herkomst. 'Anders zijn' betekent daarom niet: 'minder goed zijn'. Wie dat beseft is al een heel eind. En zal een ander een initiatief van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In de hoop het respect en het begrip tussen de verschillende culturen te bevorderen. De campagne wordt ondersteund door spotjes, die regelmatig op televisie te zien zijn. Bovendien is er allerlei informatiemateriaal. ^o0orde!M. hopelijk niet meer zo snel om al leen maar de huidskleur ver oordelen. Want daarmee geeft men niet al leen zichzelf, maar ook die ander de ruimte. Leven en laten leven. Naast elkaar en, vooral, met el kaar. Zodat vooroordelen plaats maken voor verdraagzaamheid. Dat is dan ook de achtergrond van de campagne "Zet 's een an dere bril op!" Hierin staat ver draagzaamheid centraal. Het is Folders bijvoorbeeld. Die zijn ver krijgbaar bij postkantoren en bi bliotheken. En kranten, die liggen - om mee te nemen - in de ge meentelijke informatiehoeken. Allemaal hulpmiddelen om dat ene doel te bereiken: het weg nemen van vooroordelen, niet alleen in theorie, maar vooral ook in praktijk. Verdraagzaam heid en wederzijds respect, daar draait het om. En wie daar niet tegen is....zet vandaag nog een "andere bril" op! Sinds 1 januari is iedereen van 18 jaar en ouder meerderjarig. Vroeger moest je daarvoor eerst 21 worden. De verlaging van de leeftijdsgrens is wette lijk geregeld. Jongeren tussen de 18- en de 21 jaar kregen er andere rechten en plichten door. Daarover heeft de afgelo pen maanden meer op de ge meentelijke pagina gestaan. Tot die groep jongeren beho ren ook de buitenlanders, die rechtmatig in Nederland wo nen. Waar zij extra mee te ma ken kunnen hebben is het ver blijfsrecht. Buitenlandse kinderen hebben een 'afhankelijk recht of verblijf voor onbepaalde duur'. (Dat is de zogenoemde status van artikel 10, lid 2, van de Vreemdelingen wet). Daar hoort een blauwe C- kaart bij. Wie van die kinderen 18, 19 of 20 jaar oud was op 1 ja nuari 1988, moet die C-kaart bij de plaatselijke vreemdelingen- dienst inwisselen. Dat geldt ook voor de jongeren die na 1 januari 18 jaar worden of geworden zijn. (Heb je de kaart al geruild, dan hoef je natuurlijk niet nog eens daarvoor naar de politie). In plaats van de C-kaart wordt óf een vergunning tot verblijf óf een vergunning tot vestiging afgege ven. Het laatste gebeurt na een rechtmatig verblijf in Nederland van vijf jaar of meer. Nu kan het zijn dat kinderen van een buitenlands gezin nog in het buitenland verblijven. Maar: ko men zij in aanmerking voor ge zinshereniging, dan geldt er een overgangstermijn van drie jaar. Dat betekent dat men nog tot 1 januari 1991 zijn kinderen onder de 21 jaar naar Nederland kan la ten komen. Dan moet wel aan de voorwaarden voor gezinshereni ging worden voldaan! Ook blijven tot 1 januari 1991 de volgende twee bijzondere toelatings-regelingen van kracht: 1. de toelatings-regeling voor 18- tot 21-jarige kinderen die in mili taire dienst zijn; 2. de toelatings-regeling voor 21- tot 23 jarige kinderen, voor wie niet op tijd (voor hun 21ste jaar) in de huisvestings-vereiste kon wor den voorzien. Voor de onduidelijkheid: in al de ze gevallen moet natuurlijk ook aan andere eisen worden voldaan! Hebt u over het bovenstaande nog vragen? Dan kunt u die stellen aan de medewerkers van de vreemdelingendienst bij de politie. Hun adres is: Molenstraat 1 en hun telefoonnummer: 15050. Stel: u hebt een woning die ouders is dan 25 jaar. De afge lopen 15 jaar is deze niet met subsidie verbeterd. Toch moet er dringend het een en ander aan de woning opgeknapt wor den, omdat er dingen aan man keren die volgens de regels niet kunnen. In dat geval kunt u in aanmerking komen voor subsidie om uw wo ning te verbeteren. Kunt, want er zijn nog meer voorwaarden. Die staan genoemd in het informatie blad met de titel 'Verbeter uw ei gen huis'. De tekst in dat informa tieblad vormt een vrije weergave van de 'Subsidieverordening stadsvernieuwing'. In het bijzon der gaat het om het hoofdstuk over de verbetering van wonin gen die door de eigenaar zelf be woond worden. Niet alleen de voorwaarden staan er in op een rijtje. Ook valt er in te lezen voor welke werkzaamheden/verbete ringen subsidie wordt verleend. En, niet te vergeten, in welke de len van de gemeente de woning gelegen moet zijn om voor verbeterings-subsidie in aanmer king te kunnen komen. Hebt u plannen om uw woning te verbouwen? Het kan dan best wel eens de moeite waard zijn zo'n informatieblad mee te nemen. Uit, bijvoorbeeld, een gemeentelijke informatiehoek. (De adressen en openingstij den daarvan staan in een be richt elders op deze pagina). Soms kan het zinvol zijn om bepaalde zaken eens 'op een rijtje te zetten'. De inkomsten bijvoorbeeld, met daarnaast de uitgaven. Zoiets geeft dan een overzicht van en inzicht in de financiële huishouding, 't Kan, zeker als u een overzicht voor een heel jaar maakt, verrassin gen helpen voorkomen. Hoe u dat aan kunt pakken, zon der belangrijke dingen te verge ten? Door het schema voor uw ei gen jaarbegroting te gebruiken, zoals die in de Budgetkrant staat. Da's een uitgave van het Natio naal Instituut van Budgetvoorlich ting. De krant, waarin nog vele andere nuttige tips staan, is ver krijgbaar (gratis) in de hal van de sociale dienst en in de gemeente lijke informatiehoeken. U kunt ze alle drie achter de zelfde voordeur vinden. De openbare bibliotheek, de Kunstuitleen en de expositie ruimte 'Zelke Negen-Eén'. Het adres van dit 'culturele trio', het kan niet missen, is Lange Zelke 91. Voor wie toch in 't gebouw moet zijn om een boek te ruilen is het voortaan een kleine moeite om nader kennis te maken met aller lei facetten van beeldende kunst. Gewoon even de trap af óf met de lift naar beneden. Een 'route' die meer en meer leden van de Kunstuitleen vertrouwd begint te worden. Want om in die uitleen te komen moet men door de exposi tieruimte. Een paar maanden geleden was er al een foto-tentoonstelling. Kees van Leeuwen mag zich ech ter de eerste professionele beel dend kunstenaar noemen die in 'Zelke Negen-Eén' exposeert. Onder de titel 'Who is afraid of the coffin' presenteert hij een groot aantal olieverf-schilderijen en betonelementen. En, niet te vergeten: gedichten. In het bij zonder de poëzie uit de bundel die dezelfde titel draagt als de ex positie. Zowel het schilderwerk als de ge dichten van Van Leeuwen wor den sterk bepaald door de mytho logie van de Egyptenaren, Ger manen en Maya's. Hij gaat uit van het ecolisme. Dat is van Indi aanse oorsprong. In grote lijnen duidt het de samenhang in de na tuur aan. De werken van Kees van Leeu wen zijn nog in 'Zelke Negen- Eén' te zien tot en met woensdag 27 april. De expositieruimte is gratis toegankelijk op: -maandag van 13.30- tot 20.00 uur; -dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur; -zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur. Deze tijden zijn gelijk aan die van de openbare bibliotheek. Dat betekent ook, dat de expo sitieruimte op donderdag gesloten is. Hoe klonken werken van Bach, Frescobaldi en andere 17de- en 18de eeuwse componisten in de tijd, dat deze meesters zelf nog leefden? Sterker: zelf hun werken uitvoerden! Band opnames werden toen nog niet gemaakt. Authentiek - zoals de componist het zelf gehoord zou kunnen hebben - blijft dan ook altijd een reconstructie. De meningen daarover kunnen verschillen. Net zoals bij uit voeringen naar huidige maat staven. Ook daar blijkt het mo gelijk dat een en hetzelfde stuk op uiteenlopende wijze wordt uitgevoerd. deren de Duitser Bach en de Itali anen Frescobaldi, Fontana en 17de eeuwse landgenoten. Van Asperen en Miessen vertolken die muziek op authentieke wijze, gebaseerd op uitgebreide voor studie. Het resultaat? Luistert u zelf maar! Zondagmiddag, aanvang 16.00 uur, in het Vestzaktheater (Bel- lamypark). Kaarten a f 12,50 (met CJP en Pas 65 f 10,00) zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij de VVV aan de Nieu- wendijk. Na het uitkomen van de nieu we informatiegids 'Kijk op Vlis singen' zijn er diverse wijzigin gen en aanvullingen binnenge komen bij de samenstellers. Een paar weken geleden zijn er op de gemeentelijke informa tiepagina al een tiental aan u 'doorgegeven'. Hieronder volgt de tweede serie. Een aanbeveling: noteert u ze even. Wie weet, kunt u er nog eens gemak van hebben. Trouwens: is of raakt een vermel ding onjuist van de vereniging of organisatie die, met uw naam er bij, in de gids staat? Dan ont vangt het Stafbureau voorlichting en inspraak graag de juiste gege vens van u. De medewerkers van dit bureau zijn te vinden in het stadhuis (begane grond, na het tweede stel schuifdeuren links; tel: 87335). Dit zijn de aanvullingen en wijzi gingen: pag. 15, het nieuwe adres van het raadslid H.J.M. de Haas is: Coosje Buskenstraat 1, 4381 LA Vlissingen, tel: 17859. pag. 33, de exacte openingstij den van de Kunstuitleen zijn: dinsdag van 10.00- tot 12.00 uur, van 13.30- tot 16.00 uur en van 18.00- tot 20.00 uur, vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 13.30- tot 16.00 uur. pag. 35, aan de paragraaf over 'toneel, cabaret en dans' kan worden toegevoegd: Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel (ZCA). Adm.: Ineke de Bruin- Leijten, Jac. Valckestraat 19, 4451 AW Heinkenszand, tel: (01106) 1876. pag. 39, onder de paragraaf 'overige culturele verenigingen en instellingen' kunt u bijschrij ven: Esperanto Vereniging Zee land. Mevr. S. Mensen, Van Klef- fenslaan 12,4334 HJ Middelburg, tel: (01180) 33319. pag. 69, hier ontbreekt, in de pa ragraaf over het 'bijzonder voort gezet onderwijs in Vlissingen' de School voor de Zeevisvaart (Adr. Coortelaan 3, 4383 SR Vlissin gen, tel: 66669). pag. 75, de openingstijden van de Wereldwinkel Vlissingen (hoofdstuk 'ontwikkelingssamen werking') zijn sinds kort: woens dag van 14.00- tot 17.00 uur, vrij dag van 9.30- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 17.00 uur, zaterdag van 14.00- tot 17.00 uur. pag. 80, onder de paragraaf 'be- jaardenwerk' staat het gemengd ouderen koor 'Zang lust'. Daarvan is weer al enige tijd secretaresse mevrouw J. Boer-van der Endt, Aagje Dekenstraat 123, 4381 RN Vlissingen, tel: 11258. pag. 97, aan de paragraaf over 'voetbal' kan worden toegevoegd: de Zwaluwen Jeugd Actie. Organisatie-comité: Kana riespreuk 171, 4386 DJ Vlissin gen, tel: 64221. pag. 107, in de paragraaf 'diver sen volksgezondheid' ontbrak tot op heden de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. Beatrixlaan 24, 4461 PN Goes, tel: (01100) 15931. OffiSjSS Juist dat is een van de elementen in de (klassieke) muziek die velen blijft boeien. Ook het concert dat zondag in het Vestzaktheater plaatsvindt zal zo iets spannends in zich hebben. (Zoals het voor anderen meer ontspannend zal zijn). Marijke Miessen en Bob van Asperen vertolken die middag, respectievelijk op blokfluit en cla- vecimbel, werken van onder an- Dit keer is het de folder 'Meer derjarig'En het artikel over het informatieblad 'Verbeter uw eigen huis'. Of het bericht over vergaderende com missies. Kortom: er staat op de gemeente lijke informatiepagina iedere week wel een bericht of artikel waarin naar de informatiehoeken wordt verwezen. Ook deze week dus. Belangstelling voor een van de bovengenoemde uitgaven? Dan hoeft u er niet voor naar het stadhuis. Tenzij u daar het dichtst bij woont. De andere informatiehoeken kunt u vinden in: de openbare bibliotheek (Lange Zelke 91), geopend op maandag van 13.30- tot 20.00 uur, op overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; donder dag en zondag de gehele dag gesloten. het wijkcentrum 'Open Hof' (Alexander Gogelweg 59, Paau- wenburg), geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. het wijkcentrum 'Midden hof' (Kanaalstraat 64, Oost- Souburg), geopend op maandag-, dinsdag-, woensdag- en donder dagavond; bovendien op dinsdag- en donderdagmiddag. het buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386), geopend op onregelmatige tijden. Een tele foontje naar nummer 66318 kan voorkomen dat u hier voor een gesloten deur komt te staan. Als je er voor kiest met men sen te praten, je in te leven in hun situatie, te luisteren en eventueel te helpen met het oplossen van hun proble mendan kan je terecht bij de opleiding Sociale Arbeid. Maar: mensen die later een be roep op jou als hulpverlener doen, hebben er recht op zo goed mogelijk advies of hulp te krijgen. Het is dus een serieuze zaak, die opleiding Sociale Ar beid (SA). In Vlissingen kan je hem volgen aan de gemeente lijke MDGO; een scholenge meenschap voor Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs. De opleiding kent twee rich tingen: Sociale Dienstverlening (SD). Met het diploma daarvan kan je later aan de slag in onder meer de gezins- en bejaardenverzor ging, sociale werkplaatsen, een vrouwenhuis, het welzijnswerk en daar, waar het gaat om toepas- Vanavond, woensdag, komt in het stadhuis de emancipatie commissie bijeen. De aanvang van deze openbare vergade ring is om 20.30 uur. Op de agenda staat onder meer: evaluatie emancipatieplan ge meente Vlissingen, met name het onderdeel 'Maatschappelijke dienstverlening en Gezond heidszorg'; bespreking provinciale discus sienota over het facetbeleid op het gebied van vrouweneman cipatie. De agenda en andere stukken lig gen ter inzage in de gemeentelij ke informatiehoeken. Dit, uitge zonderd de provinciale discussie nota. Die kan men wel inzien bij de ambtelijk secretaris van de commissie (stadhuis, eerste ver dieping, bureau welzijn). sing/uitvoering van de sociale ze kerheidswetten. Arbeidszaken/Personeelsza ken (AP). Met een diploma van deze richting kan men later gaan werken bij arbeidsbureau's, uit zendbureaus en de afdeling per soneelszaken van bijvoorbeeld gemeenten of bedrijven. Tijdens de opleiding SA wordt er onder meer les gegeven in (theo- rie)vakken als psychologie, recht en theorie en methode. Daar naast doet men ook praktische ervaring op tijdens de stage. In het tweede jaar worden daar 34 weken voor uitgetrokken. breng afgewerkte olie naar: de reinigingsdienst (edisonweg 9) uw garagebedrijf Officieel heten ze de 'vaste commissies van advies en bijstand'. Het gemeente bestuur van Vlissingen kent er 13, elk met een eigen be leidsterrein. De taak van de commissie is over onderwer pen, bijvoorbeeld raads voorstellen, advies uit te bren gen aan de raad. Commissies bestaan doorgaans uit vier tot negen raadsleden. Voorzitter is altijd een wethouder. De se cretaris is steeds een ambte naar, die goed thuis is op het beleidsterrein van de com missie. De data waarop de commissies vergaderen zijn afgestemd op die van de gemeenteraad. (De vaste vergadering van de raad is de laatste donderdag van de maand). Zodoende vergaderen deze en volgende week de meeste commissies. Dat zijn die voor: -de economische zaken op maandag 18 april, aanvang 16.00 uur; -de financiën op woensdag 20 april, aanvang 17.00 uur; -de volkshuisvesting op dins dag 19 april, aanvang 17.00 uur; -het onderwijs op dinsdag 19 april, aanvang 19.30 uur; -de openbare werken op maan dag 18 april, aanvang 19.30 uur; -de personeelszaken op woens dag 20 april, aanvang 17.00 uur; -de sociale aangelegenheden op woensdag 20 april, aanvang 19.30 uur; -het welzijn op maandag 18 april, aanvang 17.00 uur. -het verkeer woensdag 13 april (vandaag), aanvang 17.00 uur; Voor alle commissies geldt dat ze openbaar zijn. Bovendien heeft het publiek spreekrecht. Wat er op de agenda's staat kunt u op verschillende manieren te weten komen. De secretarissen kunnen het u bijvoorbeeld vertellen. Hun namen en telefoonnummers staan in de gemeentelijke infor matiegids 'Kijk op Vlissingen'. Bovendien liggen de agenda's en de meeste voorstellen ter inzage in de gemeentelijke in formatiehoeken in het stadhuis en in de openbare bibliotheek. Wil je tot de opleiding MDGO-SA worden toegelaten, dan heb je tenminste een diploma van het la ger beroepsonderwijs nodig. Daarbij moet dan wel in minimaal twee vakken examen zijn afge legd op C-niveau (waaronder Ne derlands). Voor meer informatie kan je bellen naar de gemeentelijke scholengemeenschap voor MDGO, tel. (01184) 60867. Er even binnen stappen mag ook. Het adres is: Troelstraweg 2, vlakbij de Sloeweg. De afgelopen weken ontstond enige beroering over het voorne men van burgemeester en wet houders om de vestiging van twee automatenhallen mogelijk te maken, één in Paauwenburg en één in Oost-Souburg. Het college van b. en w. heeft echter vorige week besloten van dit voornemen voor wat betreft Paauwenburg af te zien maar de vestiging van een speelautomatenhal in Oost- Souburg wél planologisch moge lijk te maken. Graag wil ik op de ze plaats ingaan op de overwe gingen die tot deze keuzen heb ben geleid. Voor de vestiging van een speel automatenhal in de De Vis serstraat in Paauwenburg is besloten af te zien van het doen van een voorstel aan de gemeen teraad om hiervoor het bestem mingsplan te wijzigen. Dat is me de gebeurd op grond van de vele bezwaren van omwonenden. Vooral de bezwaren die betrek king hebben op aantasting van de leefbaarheid van de wijk, zijn door b. en w. juist bevonden. U kunt dat zien in het licht van de bijzondere aandacht die juist dit deel van Paauwenburg in het ge meentelijk beleid heeff ten aan zien van de stadsvernieuwing en de leefbaarheid. Tegen de achter grond van de inspanningen die momenteel worden geleverd om aan die problemen van de leef baarheid het hoofd te bieden, heeft het college begrip voor de bezwaren. Maar daarmee is niet gezegd dat alle ingediende be zwaren ook werkelijk ter zake doende waren. Ik heb zeker geen twijfel aan de kwaliteiten van de ondernemer die zich bij de gemeente had ge meld om de hal te beginnen. Dus het feit dat b. en w. bij nader in zien, mede gelet op de bezwaren van de omwonenden, hebben af gezien van het verlenen van me dewerking, is zeker geen diskwa lificatie van de betreffende onder nemer. Het genomen besluit wil alleen zeggen dat een automa tenhal niet past in de ruimtelijke ordening van dit deel van Paau wenburg. Het college heeft wél een voorstel aan de raad gedaan voor wijzi ging van het bestemmingsplan om de vestiging van een automa tenhal in de Kanaalstraat in Oost- Souburg mogelijk te maken. Dit voorstel kwam gisteren aan de orde in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke orde ning. Dit voorstel is gedaan om dat slechts door een beperkte groep omwonenden hiertegen bezwaren zijn ingebracht. De be langrijkste overweging om het voorstel te doen was echter de bestemming die het pand waar zich de hal wil vestigen, door de jaren heeft gehad en nog steeds heeft, namelijk "horecadoelein- den". Overigens wil ik in z'n alge meenheid nog kwijt dat naar het oordeel van de politie er geen en kele relatie bestaat tussen een automatenhal en bijvoorbeeld drugs- of alcoholgebruik en crimi naliteit. Tot slot nog een ander onder werp. De voor de politie verant woordelijke ministers hebben re centelijk besluiten genomen over de politie en met name over de personele sterkte daarvan. In 't kort komt het erop neer dat lande lijk gezien er over een paar jaar zo'n 3.000 politiemensen minder zullen zijn. Dit verwerpelijke be leid zal ook in Vlissingen gevol gen gaan hebben. Ik heb het voornemen deze problematiek in een van de komende maanden ter discussie te brengen in de commissie voor de openbare or de. Er zullen namelijk onvermijde lijk keuzen moeten worden ge maakt. Wat mij betreft zal echter het aanpakken van de criminali teit voorrang blijven houden.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 5