informatiepagina van de gemeente vlissingen II G 11 De chemokar komt Compostsilo's met subsidie! Hier staat de chemokar: Voor verfresten, batterijenolie spuitbussen en andere chemicaliën Verkeersmilieukaart in de maak Stimuleren activiteiten milieubewust gedrag Batterijbak in de Scheldestraat Glasbakken een succes Gemeente en milieu Zwaluwen Bomen Opruimen van bodemvervuiling Ze komen weer: DE VLISSINGER Woensdag 13 april 1988 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen telefoon 01184-87000 toestel 333. 335 en 337 Net als vorig jaar in december, komt volgende week de che mokar van de gemeente weer bij u in de buurt. Dat is een speciale vrachtwagen waarbij u al uw schadelijke stoffen kwijt kunt. Vandaag ontvangt u hierover een folder in de bus. Let u op deze knalgele folder: daarin staat alles wat u weten moet! Want schadelijke stoffen kunnen beter niet in de vuilnis zak terecht komen. De inzamelactie die de gemeente volgende week houdt, vloeit voort uit het milieu-actieplan voor dit jaar. De actie zal dit jaar nog een keer worden gehouden, in sep tember. Wat allemaal? Dit kunt u volgende week bij de chemokar inleveren: - accuzuur - accu's - batterijen - benzine - bestrijdingsmiddelen - chemische toiletafvallen - chemicaliën - cosmetica - drukinkt - etsvloeistoffen - fixeer - filmafval - geneesmiddelen - koperhoudend afval - kwikthermometers - kwikschakelaars - laboratoriumatvai latex loodhoudend afval loogbaden medicijnen olie ontvettingsmiddelen oplosmiddelen ontwikkelaar petroleum poetsdoeken spuitbussen met restant Lawaai en luchtverontreiniging door het verkeer. Dat zou volgens de rijksoverheid in de gemeenten beter bestreden kunnen wor den. Dat kan door het verkeer, ook in Vlissingen, beter over de wagen te verdelen. Om het onderzoek hiernaar te be vorderen geeft het rijk subsidie voor het maken van zogenoemde verkeersmilieukaarten. Dat zijn kaarten waarop o.a. de concen traties van luchtverontreiniging en de hoeveelheden verkeerslawaai staan. Ook Vlissingen is nu bezig met het opstellen van zo'n kaart. Aan de hand van de kaart kan worden beslist over hoe het ver keer door de stad geleid zou moeten worden om een zo ver antwoord mogelijke spreiding te krijgen van zowel het lawaai als de luchtverontreiniging door het verkeer. In het kader van het milieu-actieplan stelt de gemeente dit jaar f 1.000,— beschikbaar ter stimulering van milieu-activiteiten door particulieren. Het moet dan gaan om activiteiten die milieu bewust gedrag stimuleren en die aansluiten bij het gemeentelijk milieubeleid. Dat wil niet zeggen dat alle activi teiten zullen worden bekostigd. Er moet in elk geval sprake zijn van een eigen - al dan niet finan ciële - inbreng. Aanvragen kun nen, voorzien van een financiële opzet, worden gericht aan het college van b w, t.a.v. project groep milieu, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Haak er op in! Een voorbeeld van een particulier initiatief op milieugebied als be doeld in dit artikel: het inrichten van een openbare kruidentuin in - terpentine - verfafbijtmiddel - verfoplosmiddel - verfrestanten - vet, smeervet - zinkhoudend afval - zuren Méér standplaatsen chemokar De chemokar heeft volgende week méér standplaatsen dan in december vorig jaar, toen de ge meente deze actie voor het eerst hield. Er zijn nu méér standplaat sen in de woonwijken, dus altijd dicht in uw buurt. De chemokar komt op dezelfde dag waarop bij u het huisvuil wordt opgehaald. Hiernaast staan de standplaatsen van de chemokar. Het loont de moeite! De gemeente heeft ook in de af gelopen jaren al veel schadelijke stoffen apart ingezameld en afge voerd. Zo bedroeg de totale hoe veelheid van dit zogenoemde klein chemisch afval die de ge meente in 1985 heeft afgevoerd 3.740 kilo. In 1986 was dit 4.140 kilo en in 1987 maar liefst 10.687 kilo! Grote hoeveelheden che misch afval dus, die in elk geval niet op de stortplaats zijn terecht gekomen, maar veilig en milieu vriendelijk zijn afgevoerd naar o.a. verbrandingsovens. De ge meente streeft ernaar in 1988 de ze stijgende lijn voort te zetten, met uw hulp. Het loont de moeite! het Bethesda-park aan de Koude- kerkseweg (foto: Ruben Oreel). (foto: Ruben Oreel) Bij veel bedrijven, scholen en winkels staan vaatjes waarin u oude batterijen kwijt kunt. Sinds kort staat er ook een batterijbak in de Scheldestraat, bij de glascon tainer op de hoek van de Aagje Dekenstraat. De batterijbak ziet er uit als een gewone afvalbak maar heeft een kleinere opening waardoor de batterijen kunnen worden gegooid. De bak wordt geregeld door de afdeling Reini ging geleegd. De inhoud wordt ui teraard milieuvriendelijk afge voerd. Het gebruik van batterij- bakken helpt mee de hoeveelheid schadelijke stoffen die op de vuilstortplaats komt, te verminde ren. Help ook mee en maak ge bruik van de batterijbakken! Hou het milieu vrij van de batterij! De laatste jaren is het inzamelen van glas een van de bekendste vormen van hergebruik geworden. Een groot deel van alle Vlis- singers maakt dan ook gebruik van de glasbak. Het succes van de glasbakken blijkt wel uit de hoeveelheden afgevoerd glas. Be droeg die totale hoeveelheid uit heel Vlissingen in 1985 nog 530.000 kilo, in 1986 was dit al 560.000 kilo en in 1987 maar liefst 593.000 kilo. Het ziet er dus naar uit dat dit jaar de 600 ton ge haald zal worden! maandag 18 april 09.00-09.30 uur 09.30-10.00 uur 10.00-10.30 uur 10.30-11.00 uur 11.00-11.30 uur 13.30-14.00 uur 14.00-14.30 uur 14.30-15.00 uur 1988 Dorpsstraat Windhoek B. Stemerdinglaan J.D.P. de Smitstraat Verl. Kanaalstraat Lekstraat B. Stemerdinglaan Kromwegesingel dinsdag 19 april 09.00-09.30 uur 09.30-10.00 uur 10.00-10.30 uur 10.30-11.00 uur 11.00-11.30 uur 13.30-14,00 uur 14.00-14.30 uur 14.30-15.00 uur 1988 Piet Heinkade Zeilmarkt Spuistraat Scheldestraat Badhuisstraat Westerzicht-noord Westerzicht-zuid Noordbeekseweg woensdag 20 09.00-09.30 uur 09.30-10.00 uur 10.00-10.30 uur 10.30-11.00 uur 11.00-11.30 uur 13.30-14.00 uur 14.00-14.30 uur 14.30-15.00 uur donderdag 21 09.00-09.30 uur 09.30-10.00 uur 10.00-10.30 uur 10.30-11.00 uur 11.00-11.30 uur 13.30-14.00 uur 14.00-14.30 uur 14.30-15.00 uur april 1988 H. Segherslaan Adriaen Coortelaan Verl. Bonedijkestr. Hogeweg Irislaan Korenbloemlaan Van Nispenplein Kasteelstraat april 1988 Troelstraweg Van Hallstraat Paauwenburgweg Wagnerlaan De S. Lohmanlaan Vredehoflaan Vrijdomweg Bonedijkestraat vrijdag 22 april 1988 09.00-09.30 uur Papegaaienburg 09.30-10.00 uur Bossenburgh-zuid 10.00-10.30 uur Bossenburgh-noord 10.30-11.00 uur Alexander Gogelweg 11.00-11.30 uur Troelstraweg 13.30-14.00 uur Hudsonstraat 14.00-14.30 uur Zwartezeestraat 14.30-15.00 uur Wittezeestraat (Ritthem) (aan Havenweg) (bij M.A. v.d. Puttestr.) (bij Molenweg) (achter Aldi) (tegenover de vijver) (parkeerterrein RCS) (bij gebouw "De Zwaan") (bij v.d. Akker) (parkeerterrein) (bij Aldi) (bij Albert Heijn) (bij de watertoren) (bij school De Startbaan) (bij bejaardenwoningen) (bij Oosterbaan) (bij winkel J. Koppejan) (bij A. v.d. Vennestraat) (bij ingang 't Fort) (bij de Spar) (hoek J. Israelslaan) (hoek Tulpenlaan) (achter de brandweer) (bij gemeentewerkplaats) (bij de Spar) (hoek Van Reenenstraat) (winkelcentr. Paauwenhof) (middenin) (bij school De Triangel) (hoek Pr. Rooseveltlaan) (bij doopsgezinde kerk) (hoek Sottegemstraat) (bij telefooncel) (bij Merkenburg) (bij Sterkenburg) (bij torenflat Colijnstr.) (bij Piersonstraat) (bij bejaardenwoningen) (hoek Vlissingsestraat) (hoek Bermweg) Van al dit glas wordt weer nieuw glas gemaakt. Glas hoort daarom in de glasbak. In Vlissingen staan ze op maar liefst 17 plaatsen in de gemeente. Hier vindt u de glasbakken: - Bellamypark, parkeerterrein - Spuistraat, parkeerterrein - parkeerterrein achter Zee manserve - Scheldestraat, hoek Aagje De kenstraat - Bonedijkestraat, hoek Sotte gemstraat - Hogeweg, bij F. Bollaan - Hercules Segherslaan, bij J. Koppejan - Troelstraweg, winkelcentrum - Alexander Gogelweg, hoek Schaepmanstraat Paauwenburgweg, winkel centrum - Parklaan, tussen Westerzicht en Marnixplein - winkelcentrum Papegaaienburg, parkeerterrein - Gildeweg, bij Miro-center - Mercuriusweg, bij Jac. Hermans - Verlengde Kanaalstraat - Oranjeplein - Zandweg. Voor alle duidelijkheid: in de glas bak hoort glas, dus geen kurken of deksels en zeker geen steen of aardewerk! (foto: Ruben Oreel) De gemeente hecht veel waar de aan stimulering van het vo gelleven in onze bebouwde omgeving. Gierzwaluw Een van de vogels die uit onze omgeving dreigt te verdwijnen is de gierzwaluw (zie tekening). Dat komt door onze moderne huizen bouw, met name door toepassing van dakpannen die de ruimten waar de gierzwaluw graag zijn nest maakt, geheel afsluiten. Op initiatief van de Vogelwerkgroep Walcheren is daar wat aan ge daan. Vorig jaar werden 34 stuks "gierzwaluwen-dakpannen" ge plaatst op de daken van gereno veerde woningen in de Van Turn houtstraat en omgeving. Deze pannen hebben een opening die vooral voor de gierzwaluw aan trekkelijk is om daarachter zijn nestgelegenheid te kiezen. En het moet gezegd: de tot nu toe bekende resultaten zijn bemoedi gend. Er hebben in elk geval 11 paren gierzwaluwen gebroed. In het milieu-actieplan wordt terecht veel aandacht geschonken aan het opruimen van bodemvervuiling. In Vlissingen is de bo dem op verschillende plaatsen vervuild. Het ziet er echter naar uit dat in het komende jaar slechts op één plaats, de Van der Helstlaan, de vervuiling zal worden opgeruimd. Op andere ver vuilde plaatsen, zoals bij een wasserij aan de Paul Krugerstraat en op het oude Nedpam-terrein aan de Binnenhaven, zullen al leen maatregelen worden genomen die ervoor zorgen dat de ver ontreinigingen zich niet verder verspreiden. Deze volgorde heeft te maken met de ernst van de verontreini ging maar ook met het gebruik van de grond. Zo zal bijvoorbeeld verontreiniging in een woonwijk eerder worden opgeruimd dan op een industrieterrein. Maar natuur lijk is ook het beschikbare geld van belang. De rijksoverheid stelt namelijk jaarlijks aan de provincie hiervoor geld beschikbaar. Dit geld is echter nooit genoeg om al le vervuilingen weg te nemen. De provincie stelt daarom jaarlijks een urgentielijst van bodemsane ringen op. Ook Vlissingen moet daar rekening mee houden. "Een wereld vol bomen". Dat is het thema van de Nationale Boomfeestdag die vandaag, 13 april 1988, overal in Nederland wodt gevierd met het planten van bomen en heesters. Dat is vanmorgen ook in de ge meente Vlissingen gebeurd met het planten van bomen en heesters in de groenstrook langs de Oostelijke Bermweg. De eer ste boom werd daar vanmorgen om 9.00 uur geplant door de wet houder van onderwijs, de heer C. de Keijzer. Hij werd daarbij geas sisteerd door leerlingen van de rooms-katholieke Martinusschool ,voor basisonderwijs en de open bare basisschool H.K. van Duij- venvoorde. De leerlingen plantten bovendien een groot aantal heesters. Het planten werd ge volgd door een natuurwandeling in het Nollebos, het uitreiken van een herinnering aan de leerlingen en het vertonen van een na tuurfilm. De gemeente hecht in het kader van natuur- en milieu-educatie veel belang aan deze activiteit. Zo is er een Werkgroep Natuur- en Milieu-educatie van de ge meente die aan alle basisscholen speciaal ontwikkeld lesmateriaal over dit onderwerp heeft ver strekt. Deze en andere activitei ten van de Werkgroep zijn ook opgenomen in het gemeentelijke Milieu-actieplan voor dit jaar. Alles wat op deze pagina staat heeft met ons milieu te maken. Onze omgeving van lucht, bo dem, water, de flora en fauna en de manier waarop wij daar mee omgaan en invloed op uitoefe nen. Het behoeft geen betoog dat het milieu ons allen na aan het hart zou moeten liggen. Dat dat niet zo is, blijkt helaas dagelijks. In 't groot zowel als in 't klein. Zu re regen, gif in de bodem, (drink)- watervervuiling, maar ook het vuil op straat, het lozen van afval via de riolering en de steeds gestaag groeiende stroom huishoudelijk afval. U kunt er wat aan doen, samen met de gemeente. De gemeente pakt deze proble men aan, waar dat binnen haar bevoegdheden tot de mogelijkhe den behoort. Hiervoor wordt jaar lijks door de gemeenteraad een milieu-actieplan vastgesteld. Zo wordt in het plan voor dit jaar vooral aandacht geschonken aan het verminderen van de af valstroom door het stimuleren van het apart houden van chemi sche afvalstoffen en het com posteren van afval. Elders op de ze pagina leest u daar meer over. Ter stimulering van milieubewust gedrag laat de gemeente weer de chemokar rijden en verstrekt zij opnieuw subsidie bij de aanschaf van compostvaten. Graag wil ik hier alle milieu-bewuste Vlissin- gers oproepen aan deze acties mee te doen! Andere zaken Maar het milieu-actieplan omvat meer. Zo wordt daarin aandacht geschonken aan het stimuleren van nestgelegenheid voor vogels en aan natuur- en milieu educatie, bijvoorbeeld op de scholen. Met name dit laatste acht ik van groot belang. Niet voor niets heeft de gemeente voor al deze activiteiten voor dit jaar een bedrag uitgetrokken van f 25.000,—. Een goede zaak om dat het milieu ons allemaal aangaat! W. Wisse, wethouder milieuzaken c.a.. De actie "Compostsilo met subsidie" werd vorig jaar een groot succes! 223 Vlissingse huishoudens ontvingen toen met een gemeen telijke bijdrage van f 50,— zo'n vat, waarin het organisch huishoudelijk afval in bruikbare compost wordt omgezet. In de maanden na de actie (en met enige regelmaat nog steeds!) moesten vele potentiële belangstellenden worden teleurgesteld. Maar gelukkig be vat ook het Milieu-actieplan 1988 een "potje" om op deze wijze het composteren te bevorderen. U kunt zich dus weer aanmelden! Meer dan de helft Meer dan de helft van ons huis houdelijk afval bestaat uit groente-, fruit-, tuin- en keukenaf val. Dit zogenaamde organisch afval (waarvan een gezin van drie personen per jaar gemiddeld 450 kilo "produceert") kan door een biologisch proces worden omge zet in compost: een oergezonde meststof, die uitstekend te gebrui ken is voor de verbetering van de bodem van uw sier- en moestuin. Voor wie bestemd? In principe kan iedereen compost maken, maar het is toch wel het meest interessant voor mensen met een tuin. Daar komt niet al leen afval vandaan, maar u kunt er ook de compost weer in kwijt. Maar wie geen tuin heeft kan over de "afzet" wellicht afspra ken maken met iemand die er wel een heeft. maken is eenvoudig, de natuur doet het meeste werk. U moet alleen zorgen voor het orga nisch afval en de juiste omstan digheden. Natuurlijk kan compost maken op een hoop in de tuin. Maar het kan ook in de speciaal ontwikkelde compostsilo. Die neemt minder ruimte in beslag en is hygiënischer in gebruik. Hoe u compost wilt maken moet u na tuurlijk zelf uitmaken. Wel is het zo, dat de gemeente in het Milieu actieplan 1988 een bedrag van f 4.000,— heeft uitgetrokken, waarmee aan 80 inwoners een subsidie van f 50,in de aan schaf van een compostsilo kan worden verstrekt. De silo's kosten inclusief afleveringskosten f 130,—, zodat de prijs na aftrek van de subsidie f 80,— bedraagt. Hoe gaat dat? Wie voor dat bedrag zo'n silo wil kopen kan zich opgeven door de in dit artikeltje opgenomen bon in te vullen en op te zenden. Uw aanmelding moet voor 30 april 1988 ontvangen zijn. Wanneer er méér dan 80 aanmeldingen zijn, wordt er geloot. U ontvangt zo snel mogelijk bericht. Als u in aanmerking komt zal u worden gevraagd 't verschuldigde bedrag zo snel mogelijk over te maken. Na ontvangst van het geld wordt de silo door de afdeling Reiniging bij u thuis afgeleverd. Composteren biedt voordelen: u levert een positieve bijdrage aan het milieu, vermindert de af- valstoffenstroom, verkrijgt een goedkope meststof en het scheelt vuilniszakken. Doe mee! (foto: Ruben Oreel) R ZIJM Bestelbon compostsilo Naam Adres Tel. 01184- Postcode: wil zelf compost maken en daarvoor een compostsilo aan schaffen. Het bedrag van f 80,— zal hij/zij na verzoek voldoen. Vlissingen 1988 (datum) Handtekening: NB.: in gesloten enveloppe voor 30 april 1988 inzenden aan: B. en W. van Vlissingen, t.a.v. Stafbureau voorlichting en in spraak, Antwoordnummer 2 (geen postzegel!), 4380 WB Vlis singen.

de Vlissinger | 1988 | | pagina 4